Kimin Nesi: Orochimaru

OROCHİMARU Karakter Tanıtımı

Kısaca Orochimaru Kimdir ?

Orochimaru, Naruto evreninde 3. Hokage tarafından yetiştirilen 3 Efsanevi Ninja (densetsu no sannin) olarak anılan ekibin bir üyesidir. Ve serinin önemli antagonist karakterlerinden biridir. Yılan terbiyeciliği ve yılan benzeri fiziksel yapısı, gözleri ile çok farklı bir görünüme sahiptir. Geçmişi ve tarihi gizemini korumak ile beraber çok küçük yaşlarda Orochimaru’nun anne ve babasını aniden kaybettiği ve bu olayında onun ölümsüzlük arayışının çıkış noktası olduğu bilinmektedir. Kendisi evrenin en zeki, güçlü ve de sağı solu belirsiz, enteresan karakterlerinden birisidir.

KÜNYE:

İlk Çıkışı: Naruto Mangası 45. sayı Naruto animesi 27. bölüm
Yaratıcısı: Masashi Kishimoto
Yaşı:  P1:51 P2:54 EoS:69
Boy: P1: 1.72-1.80m aralığı (beden değiştirdiği için) P2: 1.72m
Kilo: P1: 63.9 – 57.3kg aralığı P2: 57.3kg
Doğum Günü: 27 Ekim
Kan Grubu: B
Cinsiyet : Erkek
Sınıflandırma: Kayıp Ninja / S-Class / Sannin
Mensup Olduğu Örgütler:  Gizli Yaprak Köyü, Root/Anbu, Akatsuki, Ryuchi Mağarası, Saklı Ses Köyü, Sannin

Takımlar: Team Hiruzen, Team Orochimaru, Team Dosu
Partnerler: Sasori, Kabuto Yakushi
Çıraklar: Kabuto Yakushi, Anko Mitarashi
Akademi Mezuniyet Yaşı: 6
Ninja Kayıt No: 002300
Meşguliyetleri: Sannin Üyeliği, Otogakure ‘nin Kuruculuğu ve Yöneticiliği, Bilim Adamlığı

Kullanabildiği Elementler: 5 Element + Ying Yang (Anime ve Mangada sadece doton(toprak) ve futon (rüzgâr) kullandığını gördük)
Silahları: Standart Ninja Ekipmanları, Zehir ve Kusanagi Kılıcı


Orochimaru’nun belirgin bir köken hikayesi olmadığından en iyi onu hayatını bazı kesitlerle anlatmak en iyisi, öyleyse başlayalım.

-Karakterin Hikayesi / Yolculuğu-

 

Çocukluğu-Gözde Olduğu Yıllar

Orochimaru, 3.Hokage olan Hiruzen Sarutobi‘nin himayesine aldığı bir yetim idi. Ailesi, klanı ve geçmişi hakkında hiç bir şey bilinmemektedir. Tek bilinen ailesinin öldürüldüğüdür. Hiruzen Sarutobi ona ve başka bir ailesi belirsiz olan Jiraiya’ya sahip çıkar.

Orochimaru ve Jiraiya ile birlikte 1. Hokage olan Hashirama Senju‘nun tek kız torunu olan Tsunade‘yi de eğitmiş ve bu üçlünün hocası olmuştur. Yıllar içerisinde Orochimaru bir dahi olarak ve kendi jenerasyonunun harika çocuğu olarak nam salar. Tabi ki bunda Hiruzen’in payı büyüktür.

Ancak yetimken devraldığı bu garip, sessiz ve insanın tüylerini ürperten çocukta her zaman bir farklılık,bir aşırılık olduğunu bilmekte idi Hiruzen.. Ancak 3. Hokage Orochimaru’yu, kendi iradesini mirasını devralacak olan kişi olarak görmeye odaklanmış ve bazı garip şeyleri görmezden gelmiştir. Jiraiya’nın daha zevzek ve sakar yapısına, Tsunade’nin inatçılığı ve gürültücülüğüne oranla Orochimaru sessiz, kendi halinde ve de ürpertici biri idi.

Tsunade’ye göre Orochimaru çocukken bile karışık ve iki taraflı kişiliği olan biri idi. Ailesinin ölümüne karşılık, sadistik bir tavır sergilediği gözlenmiştir. Hiruzen ve diğer takım arkadaşları onu ışığın ve sevginin içinde tutmaya, onu tolere etmeye çalışmışlardır.

Efsanevi Sanninler ve de Orochimaru’nun Çalışmaları:

Zaman geçtikçe, kendi jenerasyonunun en güçlüsü ve en barışçıl ninjası olan Hiruzen bu genç yeteneklere olan katkısının meyvelerini toplamıştır.. Tsunade medikal ninjutsu’da bilinen ninja dünyasının lideri olmuş, Jiraiya Köyün Çılgını(Delisi) ve Kurbağa Keşiş olarak nam salmış.. Orochimaru ise daima tüm jenerasyonu içerisinde bir numaralı dahi idi.

 

Amakagure ile Konohagakure arasında ki bir savaşta Amagakure’nin lideri dönemin en azılı ve güçlü shinobilerinden biri olan(Hiruzen ile beraber devrin en güçlüleri) Salamander Hanzô ile bir konoha tümeni savaş alanında çarpışırlar, birlikler teker teker dökülür ve er meydanında sadece Jiraiya, Tsunade ve Orochimaru üçlüsü ile Hanzô kalır.. Bir türlü yenişemezler.

Hanzô cenki durdurur ve nasıl olsa savaşın galibinin Konoha olacağını, bu üçlünün ise öldürülmek için fazla iyi olduklarına karar verir. Savaşı keser ve onlara bir ömür boyu kullanacakları unvanları olan ”Densetsu no Sannin” ”Efsanevi Üç Ninja” adını verir… Tarihte daha önce bir ninja topluluğunun, takımının bu kadar ün saldığı olmamıştı… 2. Büyük Ninja Savaşının yıldızları daha ergen denilebilecek yaşlarda olan Sanninler olmuşlardır.

Yıllar içerisinde Sanninler gelişirler ve shinobi dünyasının sayılı ninjalarından olurlar. Hiruzen’in de dediğine göre daha çok genç yaşlarda kage seviyesine gelirler. Akabinde ise grupta ayrılmalar olur. Jiraiya kendisine bahşedilen kehaneti üzerine gezgin bir kaşif ve bir yazara dönüşür. Köyün Çılgını olgunlaşır. Tsunade sevgili kardeşi ve sevdiği adamı kaybettikten sonra kendini kaybeder. Orochimaru ise ailesinin ölümü sonrası geliştirdiği tavırlarının devamı olarak ölümsüzlüğü ve dipsiz bucaksız bir jutsu repertuarına sahip olmanın peşine düşer. Tabi bu eninde sonunda onun Konohanın Orochimarusu kimliğinden feragat etmesi anlamında geliyordu…

Bu yıllar içerisinde Orochimaru’nun içindeki nefreti gören Hiruzen onu kontrol altında tutma adına her şeyi dener, keza Jiraiya’da öyle. ANBU‘ya katılır, Danzô (ANBU Kök Ekibinin Lideri) nun sağ kolu olur. Danzô nun da destekleri ile şeytani deneylerine devam eder, ölümsüzlüğü arar, yasaklı teknikleri gün yüzüne çıkarır. kendisi de yenilerini icat eder. Böyle sürer. derken bir gün Hiruzen ve onun ANBU Ninjaları ile Orochimaru’nun yer altı laboratuvarına baskın düzenlenir. Hiruzenin çağırdığı Maymun Kral Enma‘da oradadır. Hiruzen Orochimaru’ya durmasını söyler üzgün bir ifade ile, ama Hiruzen kendinde onu öldürecek güç ve iradeyi bulamaz ve bu uzun kariyerinde ki hatalarından biri olacaktır.

Orochimaru, ANBU ninjalarını öldürür ve Hiruzen’i Enma’nın bağırtıları ve hayıflanmaları arasında o odada bırakarak kaçar. Daha sonra Ulus Sınırlarından çıkmak üzere iken Jiraiya onu durdurmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Orochimaru için her hangi bir şeye bağlılık sadece onun emellerine ulaşmasına engel olacaktır.

Kaçak Orochimaru ve Akatsuki

Orochimaru köyden kaçar, açıkcaıs köyden kaçıp ünlü kaçak S Sınıfı Ninjalar topluluğu ”Akatsuki”ye katılana kadar ne yaptı nasıl bir hayat sürdü ya da Akatsuki’ye nasıl katıldı pek bilinmiyor. Akatsuki’de ise Kum Köyünden kukla ustası, Kızıl Kumun Akrebi olarak bilinen Sasori ile partner olmuştu. Ancak Akatsuki’ye ise çeşitli bilgiler elde etmeki jutsu haznesini geliştirmek ve biraz da olsa Sharingan’ın gerçek varisi Uchiha İtachi ye bulaşmak için katıldı denirse yanlış olmaz sanırım. Ancak Orochimaru’nun ölümsüzlük arayışında İtachi fazla dişli bir rakip idi ve onun önüne taş koyabilirdi.

O’da geriye kalan tek Sharingan taşıyıcısı Sasuke Uchiha’a yönelir. İşte Orochimaru’nun Naruto serisine ilk girişi böyle olur. Chunnin sınavlarında Sasuke ve ekibini test etmesiyle.

Yılanın Genç Uchiha’ya zehrini zerk etmesi ve Hocası ile Yüzleşmesi

Orochimaru chunnin sınavlarının ilk aşamasında ses köyünün bir genini olarak kılık değiştirmişti
Sınav içerisinde, Konoha ninjasıymış gibi görünse de ileride Orochimaru’nun baş yardımcısı ve öğrencisi olan Kabuto Yakushi ile karşılaşıyoruz. Orochimaru çok geç olmadan içinde Sasuke Uchiha, Naruto Uzumaki ve Sakura Haruno’nun olduğu Takım 7 ile yüzleşir.

Ve Burada Orochimaru lanetli mührü Sasuke’yi ısırarak ona zerk eder.
Ve Sasuke’ye güç istediğinde onu bulmasını söyler. Chunin sınavlarının devamında ise Ses Köyü‘nden bir Lider Jônin olarak kılık değiştirmiştir.

Takım 7’nin jonin lideri olan Hatake Kakashi, Uchiha Sasuke’nin lanetli mührünü sınırlamak adına yeni bir kilit mührü yaparken mekana gizlice Orochimaru gelir. Ve Kakashi’nin uğraşlarının boşuna olduğunu ve onun Sharingan’ı ile ilgilenmediğini söyler. Kakashi saldırmaya hazırlanırken Orochimaru sırtını döner ve giderken “yapabiliyorsan yap” der ve bu sırada Kakashi terler içerisinde “aptal mıyım da ben ona meydan okuyorum” der. Buradan’da Orochimaru adına köyde beslenen korku ve saygıyı anlamak mümkün.

Chunnin sınavlarının son aşaması başlayana kadar bir daha görünmez ortalarda.. Ancak bu sıralarda Konoha’nın yıkımı için anlaştığı kum köyünün lideri 4. Kazekage‘yi öldürür ve yerine geçer.

Tam da Kum Köyünün Jinchuurikisi ve 4. Kazekage’nin oğlu olan Çölün Gaarası ile köyde yaşayan son Uchiha olan ve jenerasyonunun altın çocuğu , Orochimaru’nun gözdesi Sasuke Uchiha’nın karşılaşması sırasında, Kabuto‘nun ANBU kılığında iken başlattığı genjutsu atağı ve sonrasında Ses ile Kum Ninjalarının vede Orochimaru’nun yılanlarının köyün dört bir yanından saldırması ile işler karışır.

Bu sırada Kazekage kılığına girmiş olan Orochimaru; Hocası 3. Hokage, Hiruzen Sarutobi’yi esir alır.

Ve kendisinin has adamlarından olan ses dörtlüsünün yaptığı bir bariyerin içerisine alır onu. Ancak çok ilginçtir ki, Hocasının kolları ile sardığı o ilk an gözünden yaşlar gelir, Hiruzen gülümser ve eski üstadı ile buluştuğu için mutlu mu olduğunu sorar kinayeli biçimde… Ve Orochimaru elinde tuttuğu kunai’yi dikkat toplama ve korkutma adına eline saplar.

Sonra büyük savaş başlar…

Öğrencilerin ve Hocaların, Ölü ve Dirilerin Buluşması; Hiruzen Vs Orochimaru

Savaş anı gelir, iki taraf içinde karışık duygular söz konusudur. Öncelikle bir elementsel ninjutsu mücadelesi başlar. Hiruzen ustalıkla Orochimaru’nun atağından kaçar ve daha sonra ona saldırmaya başlar. Tabi ki Orochimaru bunları çok da umursuyor gibi ya da zarar görüyor gibi görünmemektedir.

Bir süre daha böyle devam etse de çok geçmeden Orochimaru; 2. Hokage Tobirama Senju‘nun icadı olan yasaklı teknik (kinjutsu) Edo-Tensei tekniğini devreye sokar. 1. ve 2. Hokageleri çağıracak olan Orochimaru 4. yü de çağırmak ister ancak hem Hiruzen’in çabası hemde Orochimarunun hazırlığı sebebiyle bu mümkün olmaz… Hiruzen aynı anda hem öğrencisi hemde hocaları ile dövüşmek zorunda kalmıştır.

Orochimaru Edo Hokageleri Hocasının üzerine saldıktan sonra genelde kenarda izleyip gösterinin tadını çıkaran bir hale bürünmüştür.
Hokageler arasında geçen efsanevi elementsel ninjutsu savaşı(o zamanlar için) sonrasında Hashirama, Senju Mokuton: Jukai Koutan tekniği ile Hiruzen’i yakalamıştır. Ancak o sırada Hİruzen Kuchiyosesi Maymun Kral Enma’yı çağırır ki, Orochimaru ile Enma geçmişten beri anlaşamıyorlar gibi görünürler. Orochimaru Enma’nın adamantin sopa formuna dönüşmesine izin vermek istemese de dönüşür ve bu sefer Kageler ile birlikte oda dövüşe katılır. Orochimaru’da kendine özgü olan mitolojik kılıcı Kusanagi’yi çıkarır.

Tam Kagelerin Hiruzen’i sersemlettiği bir an Orochimaru hızlı bir taijutsu kombosu gerçekleştirir ve hocasını devirir.(Anime’de böyle manga’da Kageler devirir.) Hiruzen’in gücü zayıflamaya başlar. Hatta Orochimaru’da ona nefesini her zamankinden daha hızlı alıp verdiğini söyleyerek ona takılır. Hiruzen için iş artık dönülmez noktadadır ve ona onun bile bilmediği bir kinjutsu ile karşılık vereceğini söyler bu sırada Orochimaru, kullandığı bedenin yüzünü gösterir. Ve beden transfer tekniğini bulduğunu, kullandığını ve kendince ölümsüz olduğunu hocasına gösterir.
Hiruzen artık sevgili öğrencisinin işini bitirmeye kesin karar vermiştir. Bu sırada İlk Hokage Hashirama Senju karanlık çağıran genjutsusu tekniğini yapar ve bir süre Hiruzen Sarutobi’ye yönelik saldırılar sürer ama Hiruzen Sarutobi tecrübesi ve zayıflamış sensör güçleri ile Hocalarının bedenlerini bulur ve çağırdığı Shinigami (Ölüm Meleği) içeren Shiki Fûjin mühürleme tekniğine başlar. Hocalarından sonra sıra Orochimaru’ya gelir.

Hiruzen Sarutobi öğrencisi Orochimaru’yu Shiki Fuujin ile mühürlemeye başlar ancak Hiruzen Sarutobi çok yorulmuştur, hali hazırda hırpalanmış ve çakrası çok azalmıştır. Tek seferde söküp alamamaktadır. Bu sırada Orochimaru ufak bir fırsatta Kusanagi’yi uzaktan kontrol eder ve Enma’nın müdahalesine rağmen hocasına saplar, ölmemek ve hayatta kalmak için son hamlesini yapar. Yine de hem Enma’nın hemde Hiruzen’in mükemmel direnci sayesinde, Orochimaru hayatını kurtarsa da kollarını kurtaramaz ve Orochimaru artık ninjutsu ve el mührü kullanamaz hale gelmiştir. Konoha’yı yok etme planı’da mahvolur ve geri çekilir. 3. Hokage ise köyünü son defa kurtarmış ve adabinde ise gururla 69 yaşında ölmüştür.

Sanninler Yeniden Buluşur:

Orochimaru lanetler okuyarak geri çekilişinden sonra, Konoha köyü ihtiyarları 5. Hokagelik unvanı için diğer bir Sannin Jiraiya’ya teklif götürürler ancak Jiraiya hem içsel meseleleri hemde kehanetinin gereği görevi reddeder fakat 5. Hokage olacak kişiyi bulurum der yani diğer bir kayıp Sannin Tsunade Senju’yu.. Çok ilginçtir ki Orochimaru’da mühürlenen ve her gün acı içinde kıvranan kolları için, Tsunade’yi son çare olarak görmektedir. Zira o kadın, ninja aleminin en iyi Tıbbi Ninjasıdır. Orochimaru Tsunade’ye Jiraiya’dan daha önce ulaşmıştır.

Daha sonra Tsunade’den bir iyilik istediğini açıklar ve yardımcısı olan bir başka medikal ninja Kabuto Yakushi ancak Tsunade-Sama’nın bu yara üzerinde bir etkisi olabileceğini söyler. Tsunade yaranın sebebini sorduğunda ise kanını donduran bir cevap alır.

-Üçüncüyü öldürürken dikkatsizdim.

Sohbet devam ederken Orochimaru, Tsunade’nin kaybettiği sevdikleri ve ölüm şekilleri ile ilgili kinaye eder.. Tsunade’nin öğrencisi ve yardımcısı Shizune önüne geçip zehirli iğneler savurur ama Kabuto durdurur. O Sırada Tsunade samimiyetsizce sırıtan bir suratla, ”Orochimaru beni gayet iyi tanırsın bana böyle şeyler söylememelisin, Seni öldürürüm” der.

Kabuto, gergin ortamı bastırmak adına ”Biz buraya savaşmaya değil, pazarlık etmeye geldik” der. Ancak Tsunade istifini bozmaz, ”Bunu daha önce söylemeliydin, gidin buradan” der. Kabuto, Tsunade’nin önerisini dinlemez ve konuşmaya devam eder ona onun Efendisinin kolunu iyileştirebilecek yegane kişi olduğundan bahseder durur. Tam o sırada Tsunade ” Beşe kadar sayacağım o sırada burayı terk edin yoksa bunu kendim yapmak zorunda kalacağım” der. Kabuto sakinleşin dese de sayım devam etmektedir.Tam sayımın bitiminde ise Orochimaru kartını oyuna sürer.
Ve Tsunade’ye sayımın sonunda;

Eskiden hayatında ki en çok sevdiklerin olan kardeşin ve sevdiğin adamı geliştirdiğim yasaklı teknik ile geri getirebilirim” der. Ve Tsunade Senju dona kalır !

Orochimaru tıpkı yılan gibi zehirini Tsunade’ye zerk etmekte ve pazarlığı kendi bildiği şekilde sürdürür. Tsunade Orochimarunun bir şeyler planladığını pazarlığı bu kadar yükseltmesinden anlar ve Ona kolları iyileştikten sonra ne yapmak istediğini sorar.
Orochimaru ise “Bilirsin sana yalan söylemeyi pek sevmem, Konoha’yı yok edeceğim” der.
Tsunade net olarak karşı çıkmaz ve bu Shizune‘yi üzer ve panikletir. Karşı çıkar Tsunade-Sama bu kadar saçma bir şey kabul etmeyeceksiniz değil mi deyip durur. Ama Tsunade onu susturur. O Sırada Kabuto hemen cevap vermek zorunda olmadıklarını ama tekniğin malzeme gerektirdiğini yanlarında 2 canlı beden getirmelerini ister. 1 hafta süre verilir. O Sırada Shizune, Orochimaru zayıf iken onları haklayabileceklerini söyler Tsunade’den de destek bekler o sırada sargılar içerisindeki kolunu kaldırıp parmağını ısırır Orochimaru ve Tsunade’nin zayıflığı olan kan korkusunu bildiğini bir kez daha kanıtlarcasına göstermiş olur. Tsunade titremeye başlar ve Orochimaru bir hevesle cevabını bekliyor olacağını söyleyerek, düşünceli ve incinmiş kadını orada bırakır ve uzaklaşır.

Bu Sırada Jiraiya ile Naruto’da Tsunade’nin peşindedir, ve yıkılan binalar ve görgü tanıklarının dediklerinden yola çıkarak Jiraiya Orochimaru’nun da buralarda olduğunu anlar. Ama Pazarlığın yapıldığı yere vardıklarında biraz geç kalmışlardır. Tsunade Orochimaru’nun teklifini düşünecektir. Olayların akşamına, Jiraiya ile Tsunade bir barda karşılaşırlar. İlk başlarda şaşkınlıklarını gizleyemezler egzantrik bir buluşma olur. Daha sonradan Jiraiya’nın direk Orochimaru ile mi görüştün demesi ile ortam ağırlaşır.

Zaman geçer Tsunade teklifi düşünür ve anılara dalar. Orochimaru cevap bekler, Jiraiya bu işin altından nasıl kalkacağını düşünür haldedir. Shizune’ın ardı ardına uyarılarından bunalan Tsunade onu susturur. Tsunade gizliden Orochimaru ile buluşmaya gider ve teklifini kabul ettiğini söyler, Orochimaru sonunda rahatlamıştır. Tsunade ellerine çakrasını aktarmıştır ve tam da Orochimarunun ellerini
ellerinin içine alacak iken o sırada izleme görevinden dönen Kabuto Orochimaru’yu uyarır. Tsunade’nin niyeti aslında Orochimaru’nun ellerini toptan yok etmektir bunu duyan Orochimaru neden ihanet ettiğini soracak olunca da Tsunade inanılmaz kuvveti ile bunlara saldırmaya başlar. Orochimaru’nun bilmediği şey ise Jiraiya’nın kasti biçimde Tsunade’nin ölen kardeşine çok benzeyen Naruto’yu Tsunade ile tanıştırmasıdır ve Tsunade yıllar önce sönmüş olan “ateşin iradesini” yeniden oluşturmuştur.

Orochimaru ve Kabuto onu yorana kadar kaçarlar. Daha sonra Kabuto plazma ve asker hapları alarak vede Tsunade’nin de kan korkusunu kullanarak ona saldırırlar. Saldırılar arka arkaya gelirken en kritik anda Shizune, Naruto ve Jiraiya gelir. Eski dostlar arasında ufak bir konuşma sonrası Jiraiya, Orochimaru ile eşleşir.
Ancak hala zehrin etkisinde olan Jiraiya tam gücünün çok ufak bir kuplesini sergileyebilmektedir. Daha sonra Naruto’nun yaptığı kahramanlıkları sonrası onu ölümü pahasına kendisini kusanagi darbelerinin önüne atarak kurtarmaya çalışan Tsunade tüm iradesini toplar kan korkusundan ve çekingenliğinden orada kurtulur. Ve bu yaşandığı anda Orochimaruya sağlam bir geçirir ve arkasından herkes kuchiyose canavarlarını çağırır. Nitekim meşhur Sannin Savaşı başlar. Savaş çekişmeli gitsede Tsunade ağırlığını koyarak önce devasa yılan Manda’yı ardından da Orochimaruyu aradan çıkarır.

Orochimaru ninjutsu kullanamasa da iyi direnmiştir ve sonunda kaçmayı da başarmıştır. O andan sonra Orochimaru uzunca bir süre gözükmez.

Takım 7 Buluşmaşı:

Bu sırada ta chunin sınavlarından beri Sasuke’nin aklına güçlenme, daha güçlü olma, güç için köyü terketme fikirlerini sokan Orochimaru için işler yolunda gitmiştir. Çünkü Tsunade’yi aramaya çıkan Jiraiya ve Naruto Akatsuki ikilisi Uchiha İtachi ve Hoshigaki Kisame ile karşılaştıklarında,aynı zamanda Sasuke’de abisi İtachi ile karşılaşır. Ve yıllar boyunca aradaki farkın hiç kapanmadığını hatta daha da açıldığını fark eder. Bunun üstüne Jiraiya ile birlikte gezdiğinden bu yana çok güçlenen rakibi ve arkadaşı Naruto’yu gören Sasuke artık neye mâl olursa olsun. Orochimaru’ya gitmesi gerektiğine kanaat getirir.

Sasuke’nin köyden ayrılışı ve Orochimaru’ya gidiş süreci çok sancılı olmuştur. Ancak elinde sonunda Naruto Jiraiya tarafından, Sakura Tsunade tarafından ve de Sasuke Orochimaru tarafından eğitilmeye başlanmıştır. Naruto’nun Sasuke’yi Orochimaru’dan kurtarma ve köye geri getirme sözü asla değişmemiştir. Zira Sasuke Orochimaru ile yaptığı anlaşmaya göre, Orochimaru onu İtachi’yi yenebilecek kadar güçlü yapacaktı. Ancak O da Orochimaru’ya bedenini ve gözlerini verecekti ve bu ritüele için 3 yıl vardı.
2,5 yıl dolduğunda Naruto, Jiraiya ile olan eğitimini tamamlar ve köye döner. Ve de yeni bir takım 7 oluşturulup Sasuke’yi bulup, geri getirme görevi tertip edilir. İşte uzun zaman sonra Orochimaru ilk defa bu zaman içerisinde gözükecektir.
Sakura’nın, Akatsuki’den Orochimarunun eski takım arkadaşı Sasori’den aldığı bir bilgi ile köye dönmesi ve o bilgi üzerine Orochimaru’ya tuzak kurulup, akabinde asuke’ye ulaşmak gibi bir plan yapılır. Ancak Orochimaru tuzağı çok önceden anlamıştı ve yanında Kabuto’da vardır.
Yamato önderliğinde; Sai, Naruto ve Sakura’dan oluşan yeni takım 7, Orochimaru ve Kabuto ile “Tenchi Köprüsü” üzerinde karşılaşmışlardır.

Canavarların Savaşı: Beyaz Yılan Orochimaru Vs 4 Kuyruklu Naruto

Yamato, kılık ve ses değiştirerek Sasori olur, ancak Kabuto ve Oroc ondan bi adım öndedir, plan açığa çıkar ve Takım 7, yılan ekiple karşılaşır. Orochimaru, Naruto’yu maniple etme ve onun gücünü ortaya çıkarma adına, Sasuke ile ilgili “benim sasukem”, “sen sasukeden çok aşağıdasın” vs gibi kışkırtıcı söylemlere başvurur.

Naruto, “sasuke hakkında ileri geri konuşma…” diye çıldırırken Kyuubiden gelen kızıl çakrası yayılmaya başlar. Ancak, bu sefer Kaptan Yamatı bile onu durduramaz zira düşmanlar, parçalanan bir köprü ve bayılmış Sakuranın canı söz konusudur. Naruto bir pençe ile Oroc’u ormanın derinliklerine, bir kükreme ile de Kabuto’yu diğer tarafa savurur.

Ve sonra Orochimaru’nun olduğu yöne gider. İşte burada resmen iki canavarın savaşına şahit oluruz. Orochimaru, mühürlü kolları ve kullanım ömrü geçmiş bedenine rağmen “Sannin” unvanının hakkını vermektedir. 4 Kuyruk çakra formuna girmiş Naruto ile oynar durur ve gücünü test eder. Tabi Naruto iradesini 3 kuyruğa kadar koruyabilmekteydi, haliyle artık Mini Kyuubi Vs Kolsuz Orochimaru karşılaşması gerçekleşir.

Orochimaru sadece yılan çağırma teknikleri ve kusanagi teknikleri ile dövüşebiliyordu. Kyuubi ise her şeyini veremese de sağlam bir kapışma oluyordu. En sonunda Kyuubi, Bijuu Dama yapmaya karar verir. Orochimaru üçlü Rashamon Kapıları ile güçlü tekniği sapıtır. Hatta isabet etse onu öldürebileceğini itiraf eder. Sonra yer altından Kusanagili saldırısını yapar ama Kusanagi Naruto’nun saf kyuubi çakrasından zırhını geçemez. Nitekim sonunda Oroc’un bedeninin gücü tükenir ve Naruto’da durulmaya yakınken Yamato devreye girer.

İşte o arada Danzo tarafından, Orochimaru’ya mesaj iletmek için gönderilen Sai, Orochimaru’ya yanaşır ve mesajı iletir daha sonra da Kabuto ve Oroc ile beraber sığınaklarına doğru giderler. Biraz dinlenmenin ardından Takım 7 nin kalanı da peşlerinden giderler. Bir nokta da sahte bedenle Sai’i öldürmüşler izlenimi verirler. Ancak Yamato buna kanmaz ve takip devam eder. Sığınak girişinde Kabuto’yu yakalayan ekip, sığınağa girme yolunu bulur ve tereddütlü de olsa ünlü Orochimaru’nun yeraltı sığınağına dalarlar.

Sığınakta iken Sai bir odaya yerleştirilir. Ancak anlaşılır ki esas görevi Sasuke’yi öldürmek ya da yakalamakmış, Sai onun odasını bulur, Sasuke ile ikinci kez karşılaşır ve yarattığı mürekkep yılanları ile sarar ancak Sasuke teknikten sığınağın o bölgesini tamamen patlatacak bir hamle ile kurtulur. Hali hazırda sığınakta olan takım 7, Sai’ye ve patlama yönüne doğru koşarlar. Ve patlama bölgesinin yukarısında Sasuke’yi görürler böylece takım 7 yeniden buluşur. Sasuke, Takım 7 ye saldırır ve biraz yaralar, naruto ve kyuubi ile konuşur. Yamato tam ciddileşip, Sasuke’ye bir düşman gibi davranacağı ve karşılığında Sasuke’nin en tehlikeli tekniklerinden birini deneyeceği sırada orochimaru, kabuto ile beraber belirir ve Sasukeyi durdurur. Ve gözden kaybolurlar.

Beyaz Yılanın Düşüşü:

Bundan sonra Orochimaru seride karşımıza, Sasuke’nin Orochimaru sığınağından ayrılmaya karar verdiği zaman çıkmakta. Sasuke yeterince güçlendiğine inanır, aksine o sıralarda da Orochimaru ağır hastadır, bunu fırsat bile Sasuke hasta yatağında Orochimaru’ya saldırır, Orochimaru’nun gerçek yüzü olan beyaz yılanla cebelleşir ve kazanır.

Tam kazandığını düşünürken, Orochimaru, Sasuke’nin zihnini ele geçirmeye başlar. Ancak tam o sırada Sasuke Sharingan’ı ile tekniği tersine çevirir ve Orochimaru’yu bastırır. Tabi içinden söküp atamaz ancak Orochimaru’nun fiziksel varlığı silinmiş olur. Sasuke herkese Orochimaru’yu öldürdüğünü söyler. Hatta bedeninden geriye kalanlarla Kabuto deneyler yaparak kendi yolunu yaratma derdine girer.
Sasuke, Orochimaru’nun bulduğu, deney yaptığı ve baktığı özel isimlerdenüçünü belirler ve bu ninjalarla Hebi ekibini kurar. Amaç İtachi’yi öldürmektir. Oroc’u bir daha ki görüşümüz de İtachi ile Sasuke’nin ölümüne karşılaşması sırasında olacaktır.

8 Başlı Beyaz Yılan Vs Susano’o

Sonunda Sasuke, İtachi’den öcünü almak için onu karşısına almayı başarır. Antik Uchiha tapınağında kıyasıya bir mücadele başlar. Öncelikle sanal gerçeklikte genjutsu ile başlar sonra gerçeğe dökülür. Nitekim Sasuke’nin, Orochimaru tarafından gerekmedikçe kullanması yasaklanmış olan Kirin adlı Raiton tekniği ile İtachi’yi haklar. En azından o öyle sanır. Ancak İtachi bir Mangekyou Sharingan sahibinin sahip olduğu en muazzam eklenti olan Susano’o yu sergiler. İşte o nokta da çakrası ve iradesi biten Sasuke’nin içerisinde Orochimaru’nun çakrası baskın gelir ve Sasuke’ye bıraktığı mühürden Orochimaru devasa 8 başlı yılan olan Yamata no Orochi  ile çıkar.

Ancak İtachi buna karşı hazırlıklıdır ve süpriz atakla Orochimaru’yu şoka uğratan, Orochimaru’nun İtachi’de bulunduğuna inanamadığı Totsuga Kılıcı ile onu sonsuz ilüzyonlar alemine mühürleyecek şekilde yener ve Orochimaru’nun esas bedeni yok olur.

4. Büyük Ninja Savaşı Devri

O zamandan beri Orochimaru görünmedi, onun yerine onun genleri ve bedeninden kalanlarla Kabuto oldukça güçlendi, Edo Tenseİ’i geliştirdi. Ve Akatsuki’den, Jinchuuriki’lere,eski efsanevi kagelerden, Madara’ya kadar herkesi edo tensei repertuarına kattı(ya da Orochimaru’nun repertuarına el koydu). Bu sırada Kabuto’nun yaptığı teknikten Narutoya yerleştirdiği Uchiha Shisui’nun genjutsusu ile kurtulan Uchiha İtachi ile kardeşi Uchiha Sasuke karşılaşırlar. İtachi ve Sasuke bir süreliğine birlik olup Kabuto’yu yenerler ve Edo Tensei’yi İtachi’nin izanami tekniği sayesinde sonlandırma şansını elde ederler. Ancak, Edo Tensei sona erince de İtachi son bir kez daha Sasuke’den ayrılmak zorunda kalır. Tüm bu zaman boyunca İtachi ile ilgili sırları öğrenen ve bu sebeple köye nefret besleyen Sasuke’ye İtachi ne yaparsa yapsın onu seveceğini söyler. İşte bu nokta da aklı karışan Sasuke, yerde baygın yatan Anko Mitarashi’nin lanetli mühüründen Orochimaru’nun bir kısmını çıkarmayı başarır ve ondan “her şeyi bilenler ile konuşması” için yardım ister.

Bunun üzerine Orochimaru, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra ters Shiki Fujin+ Edo Tensei yaparak (yani hem kollarına kavuşur, ardından da kinjutsu yapar) Her şeyi bilenleri yani merhum 4 Hokageyi getirir. Birinci Hashirama, İkinci Tobirama, Üçüncü Hiruzen ve Dördüncü Minato olmak üzere. Orochimaru tamamiyle bu kadar karışmış ve ebedi savaşa girmek zorunda kalmış bu dünya da tek yapmak istediği farklı akımları ve rüzgarları takip etmektir. Bu seferlikte Sasuke’nin vereceği kararı ve devamında yapacaklarını merak etmiş ve onunla bir olmuştur. Sasuke’nin kararı Konoha’nın yıkımı ya da dünyanın kurtuluşu da olsa farketmeyecek onu takip edecekti. Mağarada iken Kabuto’dan kendi gen ve hücrelerini geri alır.

Sasuke, Orochimaru’nun Shiki Fujin’i kırması ve Edo tensei’de mükemmelleşmiş olması sayesinde hokageler ile görüştükten sonra müttefik olarak katılmaya karar verir. Bunun üzerine Orochimaru, Karin ve Suigetsu’yu alıp öncelikle Madara tarafından haşatı çıkarılmış 5 Kage’ye yardıma giderler. Oraya vardıklarında durum vahimdir. 5. Hokage Tsunade Senju vücudu ikiye ayrılmış olmasına rağmen hem kendisini hem de diğer Kageleri iyileştirmektedir. Ancak durum kritiktir. Orochimaru’yu gören Katsuyu önce onu tehdit etmiş ve korkmuştur ancak durum aksinedir. Karin ve Orochimaru sayesinde Tsunade düzelir. Ve orada eski dostlar tekrar bir araya gelir. Orochimaru ile birbirlerine ne kadar değiştiklerini söyler, Tsunade Orochimaru’ya keşke Jiraiya için de bir şey yapsaydın der fakat Orochimaru enteresan bir yantıla “ama o değişmeden aramızdan gitti, yeterince yaşasa ve bana bulaşsa o da değişebilirdi” der. Bunun üzerine Orochimaru yönünü tekrar savaş alanına çevirir, diğer kageleri Tsunade’ye bırakır.

Savaş alanına havalı bir giriş yapan Orochimaru, hemen Spiral Zetsu’u hakkında şüphe duymaya başlar ve kimliğinden emin olur. O ve takımı Hiruzen’in yavaşlatması ardından, Spiral Zetsu’yu halleder ve Orochimaru bir daha mokuton yapamamasını sağlayarak onun Yamato olduğundan emin olur. Bu sırada Karin’in sezdiği bir tehlike vardır. Ölmek üzere olan Sasuke’nin başına karmaşık çakralı biri belirir. Oraya vardıklarında İzanami’den çıkan Kabuto’yu görürler. Orochimaru ile yolları ayırmış görünüyordu ancak Jugo, Suigetsu gruptaki herkes, Orochimaru’nun zayıf düşmüş Sasuke’den faydalanıp faydalanmayacağını düşünüyordu. Ancak ne Orochimaru’nun öyle bir derdi vardı ne de Kabuto’da dahil orada ki herkese karşı ikinci bir savaş başlatmanın manası yoktu.

Orochimaru daha sonra mugen tsukuyomiye yakalanan binler arasında yerini alır. Ta ki sonunda Naruto tarafından ninja alemine Barış ve huzur gelene kadar. Ondan sonra Orochimaru ne yaptı nasıl biri oldu pek bilinmemekte.

Ancak daha sonra yazılan 10 sayılık kısa Naruto Hokage Gaiden serisinde Orochimaru karşımıza çok gençleşmiş, deneylerini geliştirmiş bir halde çıkar ve Jugo, Suigetsu, Karin yine onunla çalışmaktadırlar. Anlaşılan daha zararsız bir çapta varlığını ve araştırmalarını devam ettirmektedir Sannin.

Ayrıca Naruto’nun son güncel filmi olan Boruto: The Naruto Movie’de Boruto’nun en yakın arkadaşı olan Mitsuki adlı çocuğun babasının Orochimaru olduğu, film için yazılan mini seride ortaya çıkmış durum da.. Enteresan bir şekilde Sannin’ler içerisinde soyunu devam ettiren bir tek Orochimaru olmuş oldu.


-Karakterin Görünümü-

Orochimaru pek çok deney ve vaka sebebiyle gerek dış, gerek kendi elinden doğan koşullar sonucu pek çok görünüme sahip oldu seri boyunca. Ancak en bilinen hali Orta boyda zayıf, oldukça beyaz tenli, yaşını pek göstermeyen bir vücut tipine sahip olduğudur.

Çehresi ise simsiyah saçları, kendine has küpe ve göz makyajları yanı sıra aynı eğittiği yılanlar gibi yılan gözlü oluşuda onun başka bir özgün yanı. Seri başında 1.79m civarı iken sonraki vücutlar sebebiyle boyu 1.72’ye kadar gerilemiştir. Kilosu da 64’lerden 57’lere kadar gerileşmiştir. Esas görünümü pek çok beyaz derili yılandan oluşan devasa bir beyaz yılandır.


-Kişiliği ve Mirası-

Orochimaru pek çok ruhsal ve politik dalgalanmanın ardında aslında, hayatları boyunca kendilerini manen ve fiziken mükemmelleştiren yüce shinobilerin öylece ölüp gitmemeleri gerektiğini, hayatın manasının ölüme ve doğaya meydan okumada yattığını düşünen kötü tavırlı bir vizyoner olduğu söylenebilir. Ancak bu bilim adamı ve çılgın ninjanın altında aslında, ailesinin ölümüne, gıpta ettiği Hocasının yaşlanmasına ve onu unutmasına içerleyen, kendini ispat etme ve elinden geldiğince yaşayıp, alemin sırlarına vakıf olmak isteyen bir delikanlı vardır diyebiliriz. Ancak amelleri ve kararları onu öyle karanlığa götürmüş ki, ne hayatı boyunca birini sevmiş, ne gönül vermiş, ne de başkalarının dert ve tasaları için heyecanlanmamış bir adam olmuştur.

Ninja adına sevgi, arkadaşlık, koruyup kollama gibi şeylerin gereksiz olduğunu, esas düzenin bundan çok farklı işlediğini ve ninjaların çok farklı ihtiyaçları olduğuna inanmaktadır. Orochimaru’ya göre iyi bir shinobi hızlı öğrenen, elinden geldiğince çok yıkıcı ve benzersiz teknik geliştirip, biriktirip bunda mükemmelleşendir ve bunları yaparken de hiç bir bağlılık veyahut zayıflık gözetmemesi kabulüdür.

Orochimaru enteresan bir adam, yeri ve zamanı gelince hırsını bir köşeye koyup, değişimin rüzgarlarını takip etmeyi seven bir macerapereste de dönüşebilmektedir. Yaptığı pek çok şey için pişman daha fazlası içinse değildir. Karmaşık bir adamın, karmaşık bir hayat sürdüğü zorlu ve bulanık senaryodur. Mirası ise yetiştirdiği öğrenciler, bulduğu ve mükemmelleştirdiği teknikler, felsefesi, namı ve de shinobi aleminin seyrini değiştirebilen kararlarıdır.


-Güçleri ve Becerileri-

Kendisi efsanevi sanninlerden biri, S Sınıfı bir kaçak ninja, shinobi aleminde önem arz eden pek çok örgütte bulundu: Pek çok konumda oldu. Öncelikle kendisi çağlarının en güçlüleri olarak çağrılan efsanevi üç ninjadan biri. Daha sonraları eğer içinde ki karanlık çok bariz olmasa 3. Hokage’nin 4. Hokage adayı olabilme şansı olan biriydi. Uzun yıllar ANBU’da köyün Hiruzen’den sonra en rütbeli kişisi Danzô’dan sonra 2. yetkilisi idi. Kendisinin Jônin Lider’lik yaptığı da düşünülüyor. Açıkcası Kage hariç bir shinobi köyünde olunabilecek tüm üst rütbelerde bulunmuş.

Daha sonra gelmiş geçmiş en güçlü radikal ninja terör örgütü Akatsuki’nin önemli isimlerinden biri olarak anıldı. Onunla da kalmadı neredeyse Akatsuki’ye yakın güçte kendi kaynaklarını ve ekiblerini kurdu. Ses Köyünü maniple edip başına geçti. pek çok öğrenci yetiştirdi, pek çok yasak tekniği ya buldu ya da mükemmelleştirdi.

Kendisi hem bilimsel ve deneyimsel bir deha hemde savaş alanında korku saçan bir sürüngen olarak hafızalara kazındı. Ayrıca kendisi aslen ağırlıklı olarak Doton (toprak) ve Fuuton (rüzgar) elementi kullanıcısıdır. Ancak son databook’a göre 5 elementi de kullanabilmektedir. Edo Tensei, Beden Değişimi, Ruh Kontrolü, 5 Element Mührü ve Anti 5 Element Mührü gibi pek çok saklı ve yasaklı teknik bilmektedir.

Çakra olarak çok yüksek miktarlarda çakra rezervi barındırır. Safkan bir Uchiha olan Sasuke için çakrasının çoğunu götüren beden ve deri değiştirme teknikleri Orochimaru için sıradanlaşmış tekniklerdir. Kollarını ve ninjutsularını kullanamadan en güçlü bijuu’nun 4 kuyruk formuyla canavarca savaşmıştır. Serinin belki de öldürülmesi ve yakalanması en zor karakteridir. Öyle ki belinden ikiye ayrılan bedenini yılan uzantıları ile tekrar dikip, omurgasını yerine oturtabilmektedir.

Çakra salınımı ile rüzgarlar oluşur ve çevrede ki katı-gerçek cisimler çatlamaya başlar. Kendisi 3. Hokage, 4. Kazekage gibi pek çok yüksek rütbeli ninjayı katletmeyi başarmış bir ninja ve taktisyendir.

Serinin en güçlü elementsel salınımı Mokuton (Odun-Tahta) için bile çözüm bulmuştur. Jugo’nun klanının kontrolsüz sennin çakrasını materyalleştirip, denekleri üzerinde kullandı. Onları daha güçlü yaptı. Zehirler ve anatomi konusunda serinin en uzman 2-3 kişisinden biriydi.

Taijutsu’da standartların üzerinde olduğu gibi aynı zamanda serinin en iyi kenjutsu (kılıç-bıçak asıllı teknikler) kullanıcılarından biridir. Öyle ki serinin en sert materyallerinden biri olan Kusanagi kılıcı Orochimaru’nundur ve onunla yapabildiği pek çok atak bulunur. Kusanagi’yi çoğaltabilir, havada uzaktan kontrol edebilir ve boyunu uzatabilir.

Genjutsu’da da serinin ileri gelenlerindendir. Gözleri ve El mühürleri ile yaptığı Genjutsular, pek çok üst rütbenin korkulu rüyası olmuştur. İlk databook’ta daha mokuton hücrelerini ele geçirmemiş ve edo tensei’i mükemmelleştirmemiş haliyle bile o zaman ki Databook’un en yüksek ikinci skorunun sahibidir.

 


Seri için yeri her daim özel olan,serinin ilk büyük kötü kurdu olan Orochimaru’yu elimizden geldiğince tanıtmaya çalıştım umarım beğenirsiniz.

Kaynaklar:narutowikia, naruto manga ve animesi
Derleyen & Hazırlayan : Utkan Aktaş
Bu yazının tüm hakları saklıdır. kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

  1. 4 Şubat 2023
    Yanıtla

    Çok detaylı bir bilgilendirme olmuş, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir