Kimin Nesi: Dr. Strange

DOCTOR STRANGE KİMDİR?
Dr. Stephen Strange oldukça yetenekli ama yetenekli olduğu kadar egoist ve narsist bir cerrahtı. Tıp kariyerinde merdivenleri oldukça hızlı tırmanan Stephen bir gün talihsiz bir araba kazası geçirdi ve elleri büyük ölçüde zarar gördü. Ellerini iyileştirmek ve tıp kariyerine geri dönebilmek için Ancient One adlı kudretli büyücü ile tanışan Stephen, Ancient One’ın öğrencisi oldu ve ondan dünyanın bir daha ki Yüce Büyücüsü(Sorcerer Supreme) ve Mistik sanatlar ustası olabilmek için eğitim aldı.

KÜNYE:

Adı: Doctor Strange

Gerçek Adı: Stephen Vincent Strange

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Temmuz 1963

Yaratıcıları: Stan Lee ve Steve Ditko

Tür: İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 188 cm

Kilo: 82 kg

Göz Rengi: Gri

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Cilt Rengi: Beyaz

Vatandaşlığı: Amerika

Eğitim Durumu: Kolombiya Üniversitesinde cerrahi eğitim aldı, New York hastahanesinde çalıştı, Ancient One’dan büyü ve irfan eğitimi aldı.

Bulunduğu Takımlar: Kara Rahipler, Illuminati, Defenders, İntikamcılar, Bloodforce, Doğa Üstü İntikamcılar, Gece Yarısının Oğulları, Yeni İntikamcılar

Lakapları: Dr. Stephen Strange , Mistik Sanatlar Ustası, Sorcerer Supreme , Kara Sanatlar Ustası, Captain Universe, Dr. Stephen Sanders , Vincent Stevens

İlk Göründüğü Sayı:  Strange Tales #110


Köken Hikayesi:

Daha genç yaşlarında bile Doctor olma hayali Stephen’ın rüyalarını süslüyordu. Eugene ve Beverly Strange çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olan Stephen 1930 yılında Philadelphia da dünyaya geldi. 1932 yılında Nebraska’daki aile çiftliğinde Stephen’ın kız kardeşi olan Donna dünyaya geldi. Daha o zamanlar bile yüce büyücülük makamına geleceği alın yazısında yazılı olan Stephen o yaşlarda bile Ancient One’ın o zamanki çırağı Karl Mordo tarafından kıskanılıyordu. Bir gün mutlaka bu Amerikalı küçük çocuğun kendisini geçeceğini biliyordu. Kıskançlığına dayanamayan Mordo 8 yaşından yetişkinliğine kadar Stephen’in etrafını çeşitli iblislerle sarıyordu. Nihayetinde Strange, Mordo’nun ustası Kadim Olan yani o dönemin yüce büyücüsü tarafından kurtarıldı ve büyüye karşı korundu.

11 yaşında kız kardeşinin geçirdiği bir kazadan sonra tıpa olan ilgisi daha da arttı. En sonunda tıp okumaya karar veren Strange isteğini gerçekleştirdi ve Kolombiya üniversitesini kazandı. Bir tatilde kardeşi Donna ile birlikte yüzerken kız kardeşi bir anda kramp geçirdi. Zorlu aramalar sonrası kardeşinin boğulmuş ölü cesedini buldu. Bu kötü deneyim ve kardeşini kurtaramama başarısızlığı onun medikal idealizmini kötü bir şekilde sarstı.

Başından geçen talihsiz olaylardan sonra Kolombiya Üniversitesinden rekor sürede mezun oldu. Bu başarılı eğitim yıllarından sonra New York hastahanesinde işe başladı. Bu hastahanede başarıdan başarıya koştu ve adını tüm tıp alemine duyurdu. Bu gelen başarılarla beraber egosu ve kibri sarkastik bir hal almaya başladı. Stephen’ın annesi de vefat edince yakınını kaybetmiş biri olarak Strange dahada duygusuz bir cerrah olma yolunda ilerledi. Strange her ne kadar bir pislik olsa da cerrahi yeteneği sayesinde zengin olmaya devam etti. Sadece parası olan ve kendi ününü arttıracak hastalara bakmaya başladı.

1963 yılında Strange beklenmedik büyük bir araba kazası yaşadı. Bu kaza sonucu ellerindeki sinirler kalıcı olarak hasar gördü. O yıllar Strange hayranı bir cerrah olan Dr. Nicodemus West, Stephen’ın ellerini kesilmekten kurtarabilse de sinirleri iyileştiremedi. Neşter tutamaz hale gelen Stephen bunun için Dr. West’i suçladı. Cerrahlık hayatı biten Stephen’a tıpın diğer alanlarından iş teklifleri gelse de gururu yüzünden hiç birini kabul etmedi. Bütün servetini ellerini eski haline çevirebilmek uğuruna harcadı ancak başaramadı. Son çare olarak Tibet de yaşayan mistik bir büyücünün ellerini iyileştirebileceğini öğrenen Stephen son mal varlığını da rehine bırakarak Tibete uçak bileti aldı. Kadim Olan yani Ancient One’ın mabedine ulaşan Strange, yaşlı adama isteğini dile getirdi fakat Ancient One tarafından isteği reddedildi ve onun yerine mistik sanatlar konusunda yeni öğrencisi olması istendi. Strange de bu karşı teklifi kabul etmedi ancak yoğun tipi yüzünden madenden de ayrılamıyordu.

Başlarda bu büyü olaylarına inanmasa da fırtına sırasında Ancient One’ın öğrencisi Baron Mordo’nun efendisine gizli bir şekilde saldırmak üzere olan bir mistik bir iskelet çağırmasına tanık oldu. İhtiyar, yüce büyücülüğün getirdiği güç ile bu aciz saldırıdan kolayca kurtuldu. Strange, Ancient One’a bu olayın arkasında öğrencisinin olduğunu söylemeye gider iken Baron Mordo tarafından vücut bağlama büyüsüyle hareket edemez hale getirildi. Büyüyle bu kadar yakından etkileşime geçen Strange büyülendi ve kalbi heyecandan hızlıca atmaya başladı. Baron Mordo gibileri durdurmanın tek yolunun büyüde ustalaşmak olduğunu anlayan Strange Ancient One’ın teklifini kabul etti. Özverili bir şekilde teklifi kalbinden kabul edince memnun olan Ancient One Strange’in üzerindeki sınırlama büyülerini kaldırdı. Ve zaten öğrencisinin ihanetinden haberdar olduğunu itiraf etti ve Baron Mordo’yu yendi.

Ancient One’dan Yüce büyücülük ünvanını aldıktan sonra başta karanlık boyuttan Dormamu olmak üzeri en güçlü iblislerden Mephisto, eski düşmanı Baron Mordo, korku lordu Nightmare, Satannish, Shuma-Gorath ve Morgan le Fay gibi düşmanlar edindi. En büyük düşmanı olan Dormamu’nun yeğeni olan Clea ile çok büyü aşk yaşadı. Silver Surfer ve Namor gibi o dönemin en güçlü kahramanlarıyla Defenders takımını kurdu. Dünyanın geleceği hakkında gizli kararlar alan İluminati’nin bir üyesi oldu.


Karakterin Yaratılışı:

Doctor Strange, Stan Lee ve Steve Ditko ikilisi tarafından 1963 yılında Strange Tales dergisinin 110. sayısında ortaya çıktı. Ayrıca kendisi Lee ve Ditko ikilisinin ortaklaşa yarattıkları Spider-Man’den sonraki ilk süper kahramandır.


Becerileri ve Güçleri:

Yüce Büyücü: Doctor Strange, Sorcerer Supreme ünvanını almış biri olarak dünyanın Yüce Büyücüsü’dür ve gene bu sebeptendir ki çoğu mistik sanatta üst seviyelerde ustalaşmıştır. Gerçekliği, doğa üstü güç ve kötülerden korumakla yükümlüdür. Strange’in birincil sorumlu olduğu kişiler ise the Vishanti adlı üç çok güçlü büyülü varlıktan oluşan gruptur. Bu Vishanti’yi oluşturan üçlünün isimleri ise Agamotto, Hoggoth ve Oshtur’dur. Oshtur dünyanın var oluşu sırasında var olan eski tanrıların bir üyesidir. Agamotto ise eski tanrı Oshtur’un oğludur ve bilinen ilk yüce büyücüdür. Dünya’yı özellikle Dormammu başta olmak üzere Mephisto, Nightmare, Cyttorak, Chthon, Satannish ve Shuma-Gorath gibi çok güçlü mistik ve kozmik iblislere karşı korur.

Soyutluk: Kendini görünmez veya yarı görünmez yaprak katı maddelerin içlerinden geçebilir.

Sürgün: Doctor daha önce pek çok yaratığı ve insanı başka boyutlara hapsetti.

Dönüşüm: Büyü kullanarak şeklini değiştirebilir.

Telepati: Eye of Agamotto gibi eşyaları kullanan Stephen büyü gücü sayesinde çok güçlü bir telepattır. En zor zihinlere bile girebilir Moondragon gibi güçlü telepatlarla yarışabilir.

Telekinezi: Büyü ile maddeleri temas etmeden oynatabilir.

Uçuş Gücü: Doktor büyü enerjisini ve yükselme pelerinini kullanarak uçabilir yer çekiminden etkilenmez hale gelebilir.

Işınlanma: Yine Doktor büyü gücü sayesinde maddleri ışınlayabilir geçitler açabilir.

Zaman Manipülasyonu: Doktor zamanı dondurabilir, yavaşlatabilir ve hatta zamanda yolculuk edebilir. Ancak böyle büyüleri yapması için yoğun konsantrasyon göstermesi lazımdır.

Boyutlar Arası Yolculuk: Doktor boyutlar arası yolculuk yapabilir. 3. 4. boyutlar arasında gidip gelebilir.

Efsunlama: Doktor çevresindeki eşyaları ve efsunlayıp onlara güçler kazandırabilir.

Moleküler Kontrol: Maddeleri manipüle edebilir. Normal metalleri altına çevirebilir.

Elemental Manipülasyon: Dört elemente istediği gibi hükmedebilir.

Astral Güçler: Doctor Strange astral avatarını istediği gibi vücundan ayırabilir. Kendisini ameliyat eden doktorla ameliyat sırasında konuşmuşluğu vardır. Bu formdayken dünyevi ihtiyaçlara gereksinim duymaz yemez, uyumaz. Fiziksel yasalara karşı gelebilir. Bu formdayken fanilere ister görünür isterse görünmez olabilir. Bir yerden bir yere seyahat edebilmesi için sadece düşünmesi yeterlidir.

Koruyucu Kalkan: Seraphim adlı varlıkları kullanarak kendine ve müttefiklerine koruyucu kalkan oluşturabilir.

Hipnotizma: Büyüsel enerjisini kullanarak varlıkları hipnotize edebilir beyinlerine girip istediğini yaptırabilir.

İlüzyon: Yine büyü gücünü kullanarak göz yanılmacaları yaratabilir.

Evrensel Farkındalık: Meditasyon yaparak evrendeki ve diğer boyutlardaki(Dormammu, Nightmare’in ki gibi) anormallikleri ve zamansal bozuklukları hissedebilir.

Uzun Ömür: Doktorun yaşam süresi tıpkı ustası  Ancient One gibi Ölümle yapılan bir anlaşmayla uzatılmıştır.

Uzman Cerrah: Yazının başında anlattığımız gibi Doktor Strange yüce büyü olmadan önce başarılı bir cerrahtı taaki ellerinin işlevini bir kazada kaybedene kadar.

Uzman okültist & Büyüsel Bilgi: Kendini geliştirmesi ve Kadim olandan aldığı eğitimler sayesinde sihirsel ve paranormal alanda oldukça bilgilidir.

Uzman Stratejist: Ölüm kalım anlarından kıvrak zekası sayesinde kurtulabilir. Yeri geldiğinde liderliği göğüslemesini bilir.

Uzman Dövüşçü: Büyüsüz kaldığı zamanlarda kendisini koruyabilmesi için kahyası Wong tarafından eğitilmiştir. Dövüş konusunda bir Iron Fist’i mağlup edecek kadar olmasa da sıradan dövüşçüleri yenebilecek kadar yetenekli ve kendinden emindir. Fiziksel olarak normal bir insan olsa da bu eksiğini büyü ile destekleyebilir.


Zamanının saykodelik çizgi roman akımının baş temsilcisi olan Doctor Strange son yıllarda beyaz perdeye taşınan filmleriyle geniş bir popülarite sahibi oldu. Umarız ki bu güzel karakteri daha kaliteli işlerde görmeye devam ederiz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

  1. Ali
    23 Mart 2021
    Yanıtla

    Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir