Er Meydanı: Hulk Vs Superman

Hulk Vs Superman Savaş Analizi ve İncelemesi:

Çağlar boyu bu iki süper kahraman hep karşı karşıya getirildi. Ana akım çizgi roman türünün takipçileri ve de hayranları tarafından bu bir rüya maça dönüştürüldü. Bu dövüş yüzünden arkadaşlıklar bitti yerine yenileri kuruldu. Tonlarca fan yapımı videolar ve resim kolajları yapıldı, forumlarda kosmozu sarsacak derecede tartışmalara sebep oldu.

Hatta bu iki karakterin ait olduğu yayın evi evrenleri olan Marvel ve DC bu ilgiye sessiz kalmadı ve ikisini bir kaç kez kaşı karşıya bile getirdi.

Birbirinden çok farklı yol izleyen, çok farklı tarzlara sahip iki karakter ancak saf kas gücü denildiğinde akla ilk gelenler oldular. En azından bu şekilde en çok popülerleşenler onlardı. Aslında bu bir bakıma iki farklı ekolünde çarpışması Superman geleneksel ve vatanperver, düzgün bir kahraman, bir idol iken, Hulk daha gotik, daha grotesk, kahraman tanımına pek uymayan bir canavar.

Tüm bu farklı sebepler ve medyanın (bu durumda DC ve Marvel oluyor) bu çatışmayı pompalaması ile yıllardır yılın belli dönemleri hala dünyanın farklı forumlarında, arkadaş sohbetlerinde ya da biraz akol almış geek / nerd kalabalığının olduğu herhangi bir yerde. Bu karşılaştırma yapıldı.

Peki gerçekten de rekabet yıllarca konuşmaya değecek kadar ilgi çekici ve doyurucu mu ? Bu ikili gerçekten kitleleri bu denli ikiye bölecek kadar denkler mi ? Bunlar cevaplayacağımız bazı sorular ancak esas soru;

Yazarların ve şirketlerin tercihlerini işin dışında bıraktığımızda marifetleri(feat), tasvirleri, itibarları ve de karakterleri açısından bu iki titanın savaşacağı er meydanından kim galip ayrılırdı ?

Baştan hatırlatalım, ben elimden geldiğince ikisinin canon içerikteki marifet, itibar ve tasvirlerini kıyaslayarak bir sonuca varsam da elbette asla %100 objektif (insanın doğası gereği olamayacak bir şey zaten) olmayabilir. Ancak hemen fanlık ile atlayıp, bizi bombardımana tutmadan önce iyi okuduğunuzdan, okuduğunuzu kavradığınızdan ve de bir karakterin yaptığı çok etkileyici bir kaç şeye değil yıllar boyunca karakterin istikrarlı başarısından yola çıktığımızı anladığınızdan emin olun. Açık fikirli olun ve yazının tadını çıkarın.


Şansıma “Er Meydanı” köşemizin ilk bölümü için seçtiğim bu dövüş çok detay gerektiren bir dövüş değil çünkü iki tarafta çok teknik ya da hileli dövüşçüler değil, direkt açık kombat ve kuvvet odaklı. Bu yüzden çok basit şeylere odaklanacağız.

Kuvvet-Hız-Dayanıklılık-Zeka-Ekstra Özellikleri-Tarzları ve Sonuç şeklinde ilerleyip bitireceğim (umarım).

Peki bu ikili için hangi hallerini baz alacağım.

Adil olmak için Superman‘in tüm özel formlarını ve Crisis-Öncesi dönemini denklemden çıkarıyoruz. Flashpoint öncesi Supe ile Yeni 52 sonrası Rebirth Supe aynı kişiler o yüzden bu Yeni 52 öncesi, Crsis Sonrası Superman. Bunun üstüne Yeni 52 gösterimlerini de ekleyeceğimiz bir kompozit yaptık.

Hulk için de sadece modern çağ gösterimlerini ele alacağız. Alternatif versiyonlarını dahil etmeyeceğim.

O zaman başlayalım;


-KUVVET-

İkilinin bu denli karşı karşıya getirilmesine sebep olan ana etmen büyük ihtimalle ikisinin de sahip olduğu saf güç. Ve yıllardır saf güç ve yıkım denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Hulk ile başlayalım.

Hulk’un Kuvveti ve Yıkım Gücü:

Kuvvet bu gibi durumlarda ikiye ayrılır. Dayanabildiği yani kaldırabildiği kuvvet vede darbe kuvveti, bir şeye vurduğundaki kuvvet. Misal bir ağır siklet boks şampiyonu yüzlerce kiloluk ağırlığın forsuna denk bir vuruş yapabilir ancak bir halterci gibi yüzlerce kilo kaldıramaz.

O yüzden bazı karakterler kaldırma kuvvetinde iyiyken, diğerinde biraz daha kötüdür ya da tam tersi de mümkündür ve elbette 3. seçenek ikisinde de eşit derece de iyi olma durumu. Şimdi Hulk’ın kaldırma kuvvetine bakalım;

Seksenli yılların ortalarından buraya Hulk’un çok etkileyici bir kaç kaldırma kuvveti gösterimi var. Şimdi onlara bakalım.

Hulk’un 20 tonluk humanoid bir ejder olan Fing Fang Foom’u aya fırlatması:

Açıkçası bu gösterim için yapılmış bir hesaplama bulamadım. Kendim uğraşmak da istemedim çünkü başka bir popüler eser olan Onepunch-Man‘de buna çok benzer bir şey yaşanmış ve Lord Boros, Saitama‘yi tek tekmesi ile aya şutlamıştı. Hem FFF’nin hemde Saitama’nın aya varış süreleri de panel açısından hemen hemen aynıydı. Tek fark Saitama 70kg iken FFF 20 ton idi. Yani Boros için hesaplanmış olan hesaplamanın bir tık üstü bu feat için geçerli olabilirdi. Ancak o tekme için farklı hesaplamalar gördüm biri çıkan enerji, biride uygulanan forsu ele almıştı. Şimdi bunları sizinle paylaşayım.

 

Hulk’un kol savuruşu ya da Boros’un tekmesinin ardındaki enerji Hiroşima’ya atılan atom bombasının 500 katı ve insan eliyle yapılmış en büyük patlayıcı olan Tsar Bomba adlı patlayıcının (patladığında 1000 km uzaktan görülebilecek kadar büyük bir patlama) 2 ila 3 katı olmak zorunda. Ve hatırlatırım Hulk için durum bu rakamlardan biraz daha fazla diyebiliriz. Zira Fing Fang Foom 20 tonluk uçabilen bir Ejder yani bu harekete kanatları ile direnç gösterip süreci yavaşlatabilir ve 20 tonluk ağırlığı yükseldikçe yoğunluğunun çok daha artmasına sebep olur öte yandan Saitama uçamayan, 70 kiloluk bir kereste denilebilir. Ayrıca Boros o tekmenin arkasına yanından geçtiği uzay metalini eritecek kadar yüksek hızının yarattığı ivmelenmeyi de eklerden. Hulk sadece durduğu yerden tutup, kaldırıp fırlatıyor. Nitekim Boros’a nazaran tamamıyla kas/kol gücüne dayalı yapıyor.

Nitekim Hulk için rakamlar bir kaç tık artırılabilebilir.

Ancak güç daha çok darbe kuvveti hakkında bize fikir verdi peki bu gücü tona çevirirsek 30-300 Milyar Ton-Fors arası bir değer ediyor arkadaşlar. Böyle bir aralık vermemin sebebi iki durum arasındaki fark.

Hulk’un bir dağ blokunu baygın arkadaşları için tuttuğu anlar:

Seksenlerin ortalarından ikonik marvel vakası Secret Wars‘ın seri boyunca çıkarttığı harika kapaklardan biri de Hulk’un yazar tarafından söylenmiş olan 150 milyar tonluk yükün altında kaldığı ve bundan memnun olmadığını betimleyen kapaktır.

Burada bir hesaplamaya gerek yok zaten tüm bilgi yazar ve çizer tarafından sağlanıyor.

Ve sonuncu ama bence en etkileyicisi olan;

Sakaar gezegeninin tektonik levhalarını bir arada tutup gezegenin yok oluşunu engellediği anlar:

Jeoloji bilimi ile hem 7 yıllık öğrenciliğimi kapsayan hem de Abimin 10 yıldan icra ettiği meslek olan Jeoloji Mühendisliği bölümü yüzünden bir nebze ilgiliyimdir. Ve bu gösterimi gördüğüm zaman gözlerim tavana vuruyor resmen. Çünkü biz güç göserimlerini hep dünyada bir şey kaldırma ve fırlatma da ararız ancak ya onu bir arada tutmak ya da ona karşı savaşmak ?

Arkadaşlar bırakın iki kırılmış dev tektonik levhayı. Bu tektonik levhaların arasında kalan bölge içerisinde yaşanan kırılmalar ile ortaya çıkmış faylarda oluşan depremler (Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi) bile inanılmaz enerji üretirler. 4 büyüklüğünde bir deprem 6 tonluk TNT patlamasına denktir. 5 büyüklüğünde ise 200 ton TNT , büyüklük derecesi yedi olduğunda bu yaklaşık 200.000 ton TNT patlaması demek. Kuzey Anadolu Fayı gibi onu etkileyen avrupa, asya, avrupa, asya tektonik plakalarından uzakta bunların arasında kalmak yüzünden oluşmuş bir fay bile bize tarih içerisinde kayıt altına alınmış birden fazla 7 büyüklüğünde deprem yaratabiliyorsa. Arabistan ve Afrika Plakalarını ya da Pasifik ve Asya Plakalarını birbirinden ayıracak gücü düşünün ve bunu bir arada tutan şeyin ne kadar kuvvetli olması gerektiğini. O çapta bir yıkım için 10 büyüklük ve üstü bir deprem gerek. Henüz sekizin üstüne dünya olarak çok çıkmadık çünkü 9 büyüklüğünün üstü depremin derinliğine göre tüm dünyadaki yaşamın yok oluşuna sebep olabilecek katastrofik olaylara sebebiyet verebilir. 10-11 civarı ise Dünya Kabuğunu bir kağıt gibi büker.

9 Büyüklüğünde bir deprem 99 milyon ton TNT ediyor bu da 25.000 nükleer bomba gücünde. İki yukarıdaki gösterimde hulkun Hiroşima Bombasının 500 katı güçle fırlatması için kaldırabildiği ton rakamının 30 ila 300 milyar ton arası olması gerektiğini söylemiştik. Peki 25.000 katı olduğunda ne olur ? 830 milyar ton ve üstü bir güç demektir bu. Ve unutmayın Hulk’un bastırması gereken durum 9 şiddetinde bir depremden biraz daha fazlası, gezegen tektonik olarak yırtılmanın eşiğinde. Nitekim Hulk’un en az bir kaç on trillyonluk bir iş kotarıyor olması gerektiğini düşünüyorum.

Düzenleme: Bir okuyucumuz bir hatamızı düzeltti Sakaar dünyadan küçük değil görünüşe bakılırsa 20-30 kat daha büyük.Bu durumda Hulk’un değerleri 100 Trilyon Ton Fors’a yaklaşıyor.
————————————————-
Peki Hulk’un saldırı kuvveti ?

Dünyanın iki katı büyüklüğündeki bir meteoru parçaladı:

Meteor en-boy olarak dünyanın iki katı olsa da bizim çekirdeğimiz sağolsun bizim meteorun bizim kadar yoğun olup olmadığı şüpheli ve Hulk onu kırdığında benzer eş parçalara bölündüğünü yani dökme bir taş olduğunu görüyoruz bu sebeple kesinlikle yoğunluğu, kütlesi Dünya kadar yoktur ancak büyüklüğü iki katı. Hulk tamamen yok edemedi sadece başka iri parçalara böldü.

Tamamen yok edememesi ve de metrik ölçü olarak 2 kat olsa da kütlesel olarak 2 katlık bir şey olmaması bu gösterimi benim açımdan “Gezegen” seviyesi bir gösterim olarak tanımlamıyor ancak en az “Ay” seviyesi diyebilirim.

Ayağını Yere vurmasıyla neredeyse tüm Kuzey Amerika’yı sallaması:

Depremin gücünden bahsetmiştik ve eğer Amerika Birleşik Devletleri kadar büyük bir kıtanın neredeyse tamamını sallamak istiyorsan en az 9 ve üstü büyüklüğünde bir depreme ya da 7 üstü 4-5 farklı depreme ihtiyaç duyarsın. Her türlü yine milyarlarca tonluk fors üretecek bir güç uygulaman şart.

Bu noktada Hulk’un kaldırma ve darbe kuvvetlerinin neredeyse denk gittiğini söyleyebilirim. Ancak taşıma kısmı biraz ağır basmakta.

Nitekim Savage ve Incredible Hulk karışımı olan bu gösterimlere göre kaldırma kuvvetinin üst sınırları Bir kaç Milyon ton ile bir kaç trilyon ton arası değişiyor.

Saldırı kuvveti de hemen hemen bu seviyelerde. Şimdi Büyük Mavi İzci’nin rakamlarına bakalım. Hulk oldukça etkileyici idi. Superman‘in işi zor (mu acaba?).


SUPERMAN:

Kaldırma Kuvveti:

Yeni 52 Dönemi kariyerinin başlarındaki Superman Güneş Işığından uzakta 5 gün aralıksız dünyanın ağırlığını bench press olarak kaldırıyor:

Bu feat ile ilgili tek sorun çizgi roman da dünya ağırlığının birimini sextillion olarak vermişler ancak septillion olması gerekiyordu. Fakat burada dürüst bir hata var zira kelimeler çok benziyor ve metrik sistemde sekstilyonun hemen ardından septilyon geliyor. O yüzden burada septilyon olarak baz alırsak.

Adam 5 gün boyunca aralıksız bu yükü kaldırıyor. Bu da bir seferlik dünyayı kaldırmaktan çok çok daha fazlası oluyor. Bunu 5 gün boyunca güneş görmeden genç Superman başarıyor.

Martian Manhunter ile Beraber Brainiac Ana Gemisini İtmesi:

Bu feat manyakça çünkü Brainiac Ana gemisi gezegen ya da diğer uzay yapıları gibi sabit bir hareket dokusu olan süzülen bir şey değil. Kendi direnç gücüne ve hareketine sahip. Dünya’dan onlarca kat büyük (büyük ihtimal en az Uranüs büyüklüğünde) bu şeyi Dünya’nın yörüngesinden sökmek, sonra bu devasa yaratığın ters yönlü uyguladığı gücü sıfırlamak ve en nihayetinde ona baskın gelip ters yöne doğru onu ittirmek. Bu boyutta bir şeyi hareket ettiriyor olmak bile inanılmaz iken bir de tüm bu iç-dış kuvvet dengelerini kırıyor olunması daha da fena. Superman burada neredeyse kendi kadar güçlü Martian Manhunter ile beraber çalıştığından başarının en azından %50 kadarı Superman’e gidiyor.

Uranus Dünya’nın 64 katı büyüklüğünde. Nitekim bu canavar Dünyadan en az 65 kat büyük ve 50 kat ağır. 6 Septilyon Ton x 50 -> 300 Septilyon Ton eder. Yarısı ise 150 Septilyon. Yani bizim dünyamuzdan 25 tanesini kaldırmış gibi oluyor.

Minyatür Kara Deliği Elleriyle Kaldırıp Bastırırken:

Superman burada sadece bir karadelik taşımıyor onu kendi bioelektrik aurası ile (daha önce bir kaç kez Superman’de olduğu söylenen bir şey) baskılıyor bu da ağırlığın yarattığı çekim kuvvetini bir şekilde kısa süreliğine sıfırlıyor olması gerek ki etrafındakiler bu inanılmaz alterasyon ile yok olup gitmesin.

Peki bir kara deliğin kütlesi nedir. Kara Delikler tür ve boyutlarına göre 3 ila 10 Solar Mass arası rakamlara ulaşabiliyorlar. 1 Solar Mass Güneşimizin ağırlığıdır. Ki Kendisi 2 nonillion ton etmektedir (30 sıfır). Artık siz düşünün.

Minyatür Güneş Sistemini, Dünyayı Yok etmeden bizim yörüngemizden çıkarıp uzaya fırlatmak:

Bu Güneş Sistemi Minyatür olduğu için sizi yanıtmasın burada yine de birbirinie gravitasyonel çekim ile bağlı kompleks bir gezegenler + güneşden oluşan sistem var ve hepsinin ortak ağırlığı en az yüzlerce trilyon tonluk kuvvet demek.

Pek çok site ise bu gösterimi, güneş sistemi seviyesi olarak görüyor çünkü bu tarz bir sistem için keza diğer güneş sistemlerindeki birimlere benzer bir yoğunluğa sahip olması bekleniyor.

Güneş Banyosu Sonrası Big Bang Enerjisi ile beslenen War World’ü Apokolips ve Dünya’nın yörüngesinden söküp uzaklaştırdığı anlar:

Güneş Banyosu yapmış Superman burada evreni şekillendiren patlama Big Bang’in yarattığı enerjiye yakın enerji ile çalışan War Lord’u kendi isteği dışında devasa bir yörüngeden söküp götürmektedir. Burada büyük bir gezegeni başka bir yörüngeden söküp taşıdığı yetmiyor aynı zamanda kısıtlı zaman için de olsa Big Bang enerjisine denk bir enerjiye meydan okuyor.

Ve Superman’in en ünlü 2 kaldırma kuvveti gösterimine geldi sıra.

Shazam ile Beraber Sonsuz Sayfalar Kitabını Kaldırdığında:

Sonsuz Sayfalar Kitabı, DC Sınırsız çoklu evrenlerinin (her bir boyuttaki ve zaman aralığındaki hemde) hepsinin içerisindeki yazıya dökülmüş toplam kaynakların tamamının (ki bu da neredeyse sınırsız oluyor.) tek kitaba sığdırıldığı bir konsept. Yıllarca Yeni 52 dönemindeki bu gösterim sayesinde Superman adına “sonsuz güce” sahip denildi. Şahsen ben buna inanmıyorum gücü sonsuz olsaydı içinde bulunduğu durumlar çok farklı olurdu ancak çaresiz zamanlarda, ya da sınırlarını zorlaması ve yeni seviyelere ulaşması gerektiği anlarda “hesaplanamaz” kuvvetlere erişebildiğine inanıyorum. Bu da onlardan biri, sonsuz ya da sınırsız olmasa bile “hesaplanamaz büyüklükte” olduğu kesin. Ve bu Superman’in bunu ilk defa yapışı değil.

Wonder Woman ile Beraber Spectre’yi Kaldırması:

Yeni 52 öncesi dönemde Shazam ile yaptığı şeyin bir benzerini Wonder Woman ile yaptılar bu sefer sınırsız/sonsuz/ebedi olarak tasvir edilen yük Spectre’nin kendisi idi. Bu gösterimde şöyle bir olay var. Spectre tüm zaman boyunca kendi ağırlığı üzerinde kontrol sahibi olmasa ebedi ağırlığa sahip bir şey kontrolünü yitirince evrendeki her şeyi kendisine doğru çekmeye başlaması gerekirdi. Ancak Superman ve Wonder Woman onu uzay boşluğunda süzülen bir gezegen üzerindeki bir lokasyona indirmiş gibi görünüyor. Ve Spectre’nin iç konuşmalarını duyuyoruz. Nitekim Spectre yükün bir kısmını bizim ikiliden alıyor. Nitekim yine söylüyorum Superman sınırsız/ebedi güce sahip değil ancak bu da hesaplanamayacak kadar hayal edilemez ancak belli bir sınırı olan gösterimlerden biri.
——————————————————–

Darbe/Saldırma Kuvvetine bakalım:

Earth-22(Kingdom Come evreni) Superman’i ile bizim Superman’imizin karşılıklı yumruklaşmaları zaman-mekan bariyerini yırtıp gerçekliği kırıyor:

Feat kendini açıklıyor zaten yine Superman’in “hesaplanamaz” güç gösterilerinden biri.

 

Lobo’yu tek aparkat ile vurmak istediği uzay gemisine (Dünya Yörüngesinde olan bir gemiye) rahatlıkla yollar ve bir taşla iki kuş vurur:

Burada olay sadece kuvvet değil aynı zamanda Superman‘in o uzay gemisinin lokasyonunu tam olarak görüp Lobo‘yu onları vuracak şekilde uçurması. Yani aparkatın içinde tüm bu hesaplamalarda dahil. Ve eğer Lobo kendisini zinciri ile uzay gemisine tutturmasa uçmaya devam edecekti. Lobo’nun kendisi ufak güneşleri yok etmişliği olan biri oradan anlayın Lobo’yu durdurulamaz biçimde uzaya fırlatmanın anlamını.

Wonder Woman’ı tek yumrukla bayıltıp onu güneşten, geri dünyaya yollar:

Hulk’un FFF’yi aya fırlattığında gereken güçten bahsetmiştik. Ay dünyamıza yaklaşık 384.000 km uzaklıkta. Peki ya güneş ? Yaklaşık 150 milyon km uzakta.

Ayrıca Güneş dünyadan yüzlerce kat daha büyük vede binlerce kat daha yoğun olduğundan birine dünyadan vurup uzaya gönderirken dünyanın çekim alanından koparmak zor bir işken… Koca Güneş Sistemini çekim gücüyle taşıyan güneşin çekim alanından çıkarıp saniyeler içinde taa dünyaya kadar fırlatmak (150 M km) bambaşka bir güç seviyesi gerektiriyor. Burada Superman’e harika bir saldırı kuvveti gösterimi ve de Wonder Woman’a dayanıklılık gösterimi gitmiş oluyor.

Hulk’un Fing Fang Foom’a yaptığının yüz milyonlarca katı = Superman’in güneşten dünyaya uçuran yumruğu oluyor arkadaşlar.

Kendisini defalarca gezegenler ve aylar parçalayabilecek biri olarak belirtmesi ve hatta ergen kriptonluların bile (dünyaya yeni gelip güçlerini keşfedeli bir kaç hafta olmuş Supergirl’ü kastediyor.) gezegeni ikiye ayırabileceğini söylüyor:

Aç Bak

Sonsuz Yoğunluk Yumruğu ile bizim ayımızdan bir kaç daha büyük ve yoğun Shadow Moon’u yok etti:


Gösterim kendi adına konuşuyor zaten. Rahatlıkla gezegen büyüklüğünde özel yapım bir kök cismine (yoğun metal içeriği olan) dalıp onu patlatıyor ve çıkan enerji boşalımından da sıyrıksız çıkıyor.

Lex Luthor A.B.D Başkanı seçilince satürn’ün ölü aylarından bazılarını ortadan ikiye bölmesi:

Biz sinirlenince yastık döveriz, masa kırarız. Adam ayları parçalıyor.

Emperor Joker, God Brainiac, Soulfire Darkseid, Phantom Stranger, Time Trapper, Mr. Mxyzptlk gibi çoklu evrensel varlıklara fiziksel hasar verebilecek saldırı/darbe kuvvetine sahip olması. Imperiex, Darkseid, Parallax gibi pek çok evrensel tehdite fiziksel hasar verebilecek saldırı/darbe kuvvetinin olması.

Aç Bak

Gösterimler kendilerini anlatıyor, matematiksel bir hesaplama gerektirmiyor.

 

Kuvvet Kategorisi için Sonuçlar :

Hem kaldırma, hem de saldırı kuvveti açısından Büyük Mavi İzci, Yeşil Canavarımıza ciddi bir fark atıyor.

Hulk kaldırma ve etki kuvvetleri olarak bir kaç trilyon tonluk inanılmaz üst rakamlara erişmiş. Her zaman bu kadar güçlü olamıyor elbette, çünkü Hulk her zaman aynı modda, sinir seviyesinde ya da şartlarda olmuyor ancak canon olarak üst noktaları bu kadar etkileyici.

Ancak öteki tarafta bize tanıdık gelen milyon, milyar, trilyon gibi değerleri aşmış. Sextillion, Septillion, Nonillion gibi değerleri elinin kiri gibi görebilen biri var. Ve en kötüsü bunlar adamın üst sınırı bile değil, üst sınırı hesaplanamaz kısmına giriyor.

Ve bu gösterimlerin sadece 2 tanesinde Superman güneşten ekstra enerji alıyor ve sadece bir gösterimde ölümüne saldırıyor. Nitekim gördüğümüz şeylerin hepsi hemen hemen standart Superman’in kendisini tutarken yaptıkları. Öte yandan Hulk kendini geri tutmanın tam tersi, sürekli elindekinin en güçlüsünü veren olduğu için Hulk bu rakamlarının üstüne en fazla 20 birim koyabiliyorsa, Superman’in 200 birimlik yeri var. Superman’in bu kadar yerine olduğuna kanıt olarak Superman Prime 1000000, Superman Prime, Kal Kent gibi aşmış superman versiyonları gösterilebilir.

Haliyle hem rakamsal, hem konseptsel hem de gösterimsel olarak Superman burada Hulk’a zibilyonlarca kat fark atmış oluyor.

Kim Daha Kuvvetli ?  Çıkan sonuçlara göre ikili arasında açık ara fark var !

Hulk’un  Kuvvet ve Yıkım Gücü için Alt Sınırı- Ortalaması – Üst Sınırı : Semt – Kıta – Bir Kaç Gezegen ve belki Yıldız
Superman’in Kuvvet ve Yıkım Gücü için Alt Sınırı- Ortalaması – Üst Sınırı: Kıta/Ay – Çoklu Gezegen – Güneş Sistemi++(+ koydum çünkü hesaplanamaz güç gösterimleri var.)

Kuvvet/Güç Kategorisinin Kazananı: SUPERMAN-HIZ-

Hız’da tıpkı kuvvet için olduğu gibi ikiye ayrılıyor;
– Seyahat Hızı
– Reaksiyon / Kombat Hızı

Şimdi bu duruma göre inceleyeceğiz;

Hulk için Seyahat Hızı:

Hulk’un seyahat hızı da kendi içinde ikiye bölünüyor. Koşma ve Zıplama. Belli ki zıplayarak daha hızlı ilerliyor, zira kısa ve kalın bacaklarla koşmaya çok uygun değil ancak kendisini müthiş gücüyle hızla havaya fırlattığında daha hızlı oluyor.

Zıplama hızı için;

Hulk bu resimde kendisinin içinde oldukları yolcu uçağından daha hızlı zıplayabileceğini söylüyor. Yolcu uçakları da o yıllarda (70s) 800km/h hızla gidiyorlardı. Bu da Hulk’un bundan daha hızlı zıplayabileceği anlamına gelir.

Koşma hızı için;

Hulk koşarak bir trafik polisi arabasının içinden geçer ve o sırada arabadaki radarın ölçtüğü rakam 473 mil/saat. Bunu kilometreye vurursak 700 küsür km/saat eder. Hulk’un bir yerden bir yere seyahat hızı 250-1000km/saat arası değişiyor diyebiliriz.Yani kendini zorlarsa transonik hızlara çıkabilir (980km/h ile 1470km/h arası hızlardır. Sesten 0.8 kat ila 1.3 kat arası hızlı olduğun aralıktır.)

Hulk için Reaksiyon Hızı:

Hulk’un dövüştüğü kişinin dövüş tarzına adapte olabilme vede korkunç rakibini yenme isteği sebebiyle iş reaksiyona geldi mi Hulk seviyesini epey artırıyor. Spider-Man, Ms. Marvel, Iron-Man gibi supersonik ile hipersonik arası hızlarda kimselere reaksiyon gösterip, tepki verebildiğini hatta onları yakalayabildiğini gördük epey zaman.

Ayrıca kendisine fırlatılan birden fazla süpersonik füzelerin bir kısmından kaçmayı başarmış, diğerleri de zar zor Hulk’u vurabilmişti.

Nitekim reaksiyon hızı rahatlıkla süpersonik denilebilir. Özel modlarında ve alternatif versiyonlarında hipersoniğe ulaşabilme potansiyeli olabilir.

Supersonic -> 1470km/sa – 6126km/sa arası hızlara tekabül eder(Sesten 1.3 ila 5 kat daha hızlı olduğun aralığa tekabül eder). Seyahat hızının 6 katına falan çıktığını düşünebiliriz.
Hypersonic -> 6126km/sa – 12251km/sa arası hızlar demek (sesten 5 ila 10 kat hızlı olduğun aralığa tekabül eder). Açıkçası klasik dönem gösterimleri hariç bu hızlarda modern çağ için pek bir şey bulamadım ancak. Dövüştüğü rakiplerinden oranlayarak buralara gelme için yeri olduğunu düşünüyorum.

Nitekim;

Seyahat Hızı: Bir kaç yüz km/sa ile transonic hız arası.
Reaksiyon Hızı: Transonic-Hypersonic arası.

Şimdi Çelik Adam Superman ne kadar hızlıymış ona bakalım;


SUPERMAN

Superman için seyahat hızı:

Superman’in uçma ve koşma hızları hemen hemen aynı olduğundan birbirinden ayırmayacağım. Başlayalım;

10 Yaşındaki Clark’ın 800 millik mesafeyi bir saatten kısa sürede kat etmesi:

Bu 1 saatten az sürede yaklaşık 1290 km uzunluğunda yol kat etmiş. Hadi bunu 50 dakikada yaptı diyelim. Bu da saatte 1075km demek. Bu da 10 yaşındaki Superman transonik hızda yaklaşık mach1+ hızında demek.

Sırf bu feat ile 10 yaşındaki güçlerini daha tam keşfedip, kavrayamamış Clark, Hulk’un seyahat hızına ulaşıyor. Ve sayfada görüldüğü üzere bunu fırtınalı, yağmurlu bir günde yapmış yani güneş enerjisini yeterince ememediği halde.

Şimdi ciddileşelim ve yetişkin Superman ne kadar hızlı seyahat ediyor bakalım;

Güneşe gidip, şarj olup geri gelmesi 1 dakikadan az sürüyor:

Burada Batman‘in dediğine göre Superman’in bu iş için ihtiyacı olan süre 1 dakikadan az. Diyelim ki 1 dakika da yapıyor. Bu da 300 milyon km(150 gidiş-150 geliş) için 60 saniyen var demek. Peki bu ne demek oluyor ?

Işık hızı yaklaşık 300.000 km/saniye demek oluyor. Superman 60 saniye de 300 milyon km yapıyorsa 1 saniye de ne kadar yapıyor ? Saniye de 5 milyon kilometre demektir bu. Bu da ışıktan yaklaşık 16-17 kat hızlı demek oluyor.

Superman bir keresinde o kadar hızlı gider ki yeni tanrıların en hızlı 2. tanrısı Lightray (1.si Black Racer) Superman’in tozunu yutar:

Lightray ne kadar hızlı derseniz; Lightray saniyeler ile tabir edilebilecek bir sürede Dünyadan daha büyük olan Apokolips gezegenini binlerce kez turlayabilen biri. Ve bu adam Superman’in tozunu yutuyor.

Defalarca ışık hızı ve üstü seviyelerde hızlarda seyahat ettikleri söylenen Barry, Wally gibi isimlerle yarışmışlığı, onlara ayak uydurmuşluğu olan birisi Superman!

Aç Bak

25 Işık Yılı uzaktaki Vega’da Superman Sinyalini duyup bir kaç saat içinde dünyaya gelmesi:

Arkadaşlar, adam 25 ışık yılı uzaktan bir şey duyması yeterince absürt zaten o da yetmiyor adam bir de ışıktan belki de milyonlarca kat hızlı hareket ediyor. Ki DC Evreninin en hızlı karakterlerinden bazıları ile aşık atabildiği için ışığın milyon katı hızlı olmak tuhaf olsa da kulağa mantıklı geliyor !

4 Dakika içerisinde dünyadan Satürn’ün yörüngesine gidip oradaki ölü aylardan birini yok etmek:

Satürn bize en yakın olduğu anda bizden 1.2 milyar km uzakta. Işık hızı neydi ? 300.000 km/sa. Bu durumda Superman ışıktan yaklaşık 17 kat daha hızlı demek oluyor !

Yüzlerce ışık yılı eden mesafeyi bir yandan dövüşürken dakikalar içerisinde geçerken bir yandan kendi güçlerini zayıflatan kriptonit astreoid kuşağı ve bir kızıl güneşin içinden geçer:

Superman çok zayıf düştüğünde dahi ışıktan hızlı süper hızını koruyabildiğini gösteriyor. Superman, Eart-22 Superman’i ile beraber Superboy-Prime ile dövüşüyorlar ve Dünya’dan OA’ya oradan da Kripton’a (eskiden olduğu yere) gidiyor ve oranın sarı güneşinin içinden geçiorlar !!! Zibilyonlarca kez ışıktan hızlı olmanızı gerektirecek bir şey !!

Bir kaç panelde Darkseid’ı güneşe kadar sürüklemiştir:

Darkseid gibi güçlü birini o kadar kısa sürede güneşe kadar sürüklemiş ki Darkseid’ın çok fazla tepki verecek zamanı olmamış gibi duruyor. Yine ışıktan binlerce kat daha hızlı olduğuna dair bir kanıt.

Güneşe  saniyeler içinde gidip geri dönüyor !! :

Işıktan yaklaşık 150 ila 180 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir.

Gözlemlenebilir Evrenin sınırından dünyaya 60 günde uçtu:

Gözlemlenebilir evrenin Dünyamıza olan yaklaşık uzaklığı 13 milyar ışık yılı. Bunu 60 günde kat etmek demek ışıktan 5 trilyon kat daha hızlı olduğun anlamına geliyor. Ayrıca gösterim aynı zamanda devasa bir dayanıklılık gösterimi. Çünkü Superman 60 gün hiç durup dinlenmeden 13 milyar ışık yılı uçuyor ve ışıktan çok hızlı olduğundan ve yolculuğunun çoğu boşluk içinde geçtiğinden sarı güneş radyasyonu enerjisi de ememiyor aksine giderek gücü azalıyor.

13 milyar ışık yılı boyunca kendisine enerji verebilecek hiç bir şey tüketmeden ve aksine giderek kendisini tüketecek bir şekilde uzayı yara yara 60 günde dünyaya gelmek !!!

Güç, Hız, Dayanıklılık hepsi tek bir gösterim de !!

Superman için Reaksiyon-Kombat Hızı:

Speed-Force Kullanıcıları ile Kombat:

Aç Bak

Bir yerden başka yere gitmek durumunda yani seyahat halinde nasıl Speed-Force kullanıcıları ile aşık atabiliyorsa bunu dövüş ve takip etme gibi durumlarda da yapabilerek kendisinin ışık hızı ve üstünde reaksiyona sahip olduğunu direkt olarak kanıtlıyor. Öyle ki Zoom, Superman için “Hızın benimkine rakip.” diyor.:

Lobo, Wonder Woman, Green Lantern ve benzeri pek çok kendi klasmanındaki süper kahramanla hız olarak aşık atabildiğini ya da onları bastırabildiğini göstermiştir:

Aç Bak

Nano saniye ya da femto saniye gibi sürelere tepki verebileceğini belirtiyor:

Nanosaniye -> Saniyenin 1 milyarda biri demek.
Femtosaniye -> Saniyenin 1 katrilyonda biri demek.

O kadar hızlı hareket ediyor ve dövüşüyor ki aynı karede birden fazla Superman oluşuyor:

Aç Bak

 

 

Işık hızında iletilen bir sinyali uzaktan takip ederken:

Sadece bedeni değil beyninin ve duyuları da ışık hızı ve üstü hızlarda çalışıyor.

Daha genç yıllarında bir üniversitenin kütüphanesinde Tıp Bilimi adına yazılı tüm kayıtları 5 dakikadan az bir sürede okuyup daha sonra girdiği ameliyatta doktorların 3-4 saat sürer dediği ameliyatı saniyeler içinde bitirdi:

 

Nesnelerin içinden geçebilecek ya da görünmez olabilecek kadar hızlı bir şekilde moleküllerini titreştirebiliyor:

Aç Bak

Zihni Maxwell Lord tarafından yönetilirken Wonder Woman ile dünyada başlayıp güneşe kadar süren bir dövüşe tutuşur. Tüm Süreç 1 dakika 48 saniye sürer !

Wonder Woman gibi inanılmaz hızlı ve güçlü birine karşı üstün gelirken bir yandan da 2 dakikadan kısa sürede güneşimize varmışlar. İki içinde ışıktan 10-12 kat hızlı kombat hızı demektir bu.

Nitekim;

Seyahat Hızı: Işık Hızının onlar-yüzler-binler-milyonlar-milyarlar-trilyonlarca katı
Reaksiyon Hızı: Işık Hızının onlar-yüzler-binler-milyonlar-milyarlar-trilyonlarca katı

Taban Hızı: Kariyerinin başlarında (genç Superboy halleri) şehir ve insanlar arasındaki standart hızını saatte 25.000 mil olarak belirtmiş. Bu da yaklaşık saatte 42000 km eder. Yani kariyerinin başlarındaki genç Superman bile şehir içinde “re-entry speed” denen bir hızda hareket edebiliyor (Işık hızının 14 de biri demek). 

Hız Kategorisi için Sonuçlar:

Taban hızında Superman, Hulk’dan (hulkun taban hızı saatte 45 mil yani 77 km/sa) en az 550 kat daha hızlı(Genç Superman).
Ortalama hızlarda Superman, Hulk’dan ( Hulk için mach 1.1 iken Superman için ışığın 10 katı) en az 28000 kat daha hızlı.
Yüksek hızlarda Superman, Hulk’dan  (Hulk için mach 10-40 aralığı iken Superman için ışığın 100 trilyon katı) en az 25-30 septilyon kat daha hızlı.
Ortalama Olarak Hulk’tan milyarlarca kat daha hızlı diyebiliriz.

Nitekim, Hulk’un yazarların tarafından korunmadığı ve Superman’in kendisini geri tutmadığı bir karşılaşma da bırakın Hulk’un Superman ile dövüşmesi, onu görebilmesi bile olası gözükmüyor.

Ekleme: Hulk’un hızı ile ilgili bazı arkadaşların yanlış anladığı bir şey var Thor ya da Hyperion gibi ışıktan hızlı seyahat eden adamlarla Hulk’un dövüşmesi onu ışık hızı yapmaz. Çünkü rakip uzun mesafeleri ışık hızında kat ediyor diye her an ışık hızında hareket ediyor ya da dövüşüyor anlamına gelmiyor bu. Ki Hulk defalarca Black Panther, Daredevil, Captain America, Wolverine gibi isimlerin  çabukluğuna yetişmekte zorlanan biri olarak resmedildi. Ancak bunlar “karakter dışı” gösterimler. Hulk’un bu kişilerden yavaş olmasının (o kadar kas gücüyle ve enerjiyle) imkanı yok. Nitekim bu Hulk için ne kadar “karakter dışı” bir şeyse ve ben buna inanmıyorsam aynı şekilde Işık Hızları da Hulk için karakter dışı ve istikrarla gösterdiği bir şey değil. Burada önemli olan anlık patlamalar değil istikrar. Bu adam ışık hızında koşsa bir yerden bir yere gitmek için zıplamayı tercih etmez zaten.

Hız/Çabukluk Kategorisinin Kazananı: SUPERMAN-Dayanıklılık-

Öncelikle bir şeyi belirtmem gerek Superman hasar almama, zarar verilemezlik gibi özelliklere dayalı bir dayanıklılığa sahip (süper iyileşmesi de var tabi ancak esas olayı iyileşme değil hasarı yansıtma ya da karşılama) öte yandan Hulk pek çok insan yapımı silah ya da süper-insan karakterin süper güçlerinden yaralanabilen biri ancak Hulk’un başarılı olduğu alan ise bu hasar ve yaralardan çok çabuk iyileşebilmesi.

Bunu aydınlattığımıza göre başlayalım.

Hulk için Dayanıklılık:

Hawkeye’ın okları Hulk’un göz yuvasından geçemiyor:

Lavın içinde yüzebiliyor:

400 ila 1200 C derece arası sıcaklıklarla sorunu yok demektir bu.

Sinirlenmiş Zeus’dan dayak yiyip gene de ayakta kalmak !

Skyfather seviyesinin güçlü isimlerinden biri Zeus tüm hışmı ile Hulk’a dalar ve cılkını çıkarır ancak Hulk daha sonra pek bir şey olmamış gibi uzaklaşır.

Yıldız kütlesini taklit eden bir atağı karşıladı:

Yoğunluğun etkisiyle dizlerinin üstüne çökse de yine de ağır yaralanmadan duruma uyum sağladı

Sırtında onlarca ok varken dağ tırmanışı yapıyor:

Wolverine’ın adamantium pençelerini beyninin içinde hissettikten sonra:

Hulk kısa süreliğine bayıldıktan sonra tüm sinir sistemini baştan iyileştirip yoluna devam etmiştir.

Ölümcül derecede yanan Bruce Banner, Hulk’a dönüşmesi ile yenilenir:

Giant-Man, Hercules, The Thing ve Colossus gibi isimlerden aynı anda yumruk yer ve pek umursamaz (komedi sahnesi biraz ama). Başka bir macerada da kızmış Herkül’den onlarca yumruk yemesine rağmen bana mısın demez.

Vücudundaki etin yüzde doksanını eritip yok eden bir atak yemesine rağmen rakibine üstün gelir ve ardından hızla iyileşir !

 

İki Büyük Tektonik Plaka arasındaki enerjiye maruz kalma:


Bu gösterimden “kuvvet” kategorisinde bahsetmiştik. Bu kuvvet gösterimi olduğu kadar dayanıklılık gösterimi çünkü yer kabuğunun altında magmanın içinde iki dev tektonik plakanın hareketinin ortaya çıkarttığı enerjiye ve aşırı sıcaklığa maruz kalıyor ve kemiğine kadar onu sıyırdığını yazıyor sayfada ancak dayanıklılık ve aşırı hızlı iyileşmesi ile buna direniyor.

Gladiator’un Göz Işını Göğsünü Delmesine Rağmen Onu Pataklaması:

Dediğim gibi Hulk zarar verilemez değil belki ancak iyileşme gücü ve acı eşiği bu açığı kapatıyor gibi görünüyor.


Superman için Dayanıklılık:

Onu aya, dünyanın yörüngesine ya da dış uzaya fırlatabilecek kadar güçlü darbelerden sıyrıksız çıkması:

Aç Bak

Kozmik Radyasyon Fırtınasından Sıyrıksız Çıkması:

Buradaki görüntü bir kozmik ışın ışıması gibi ancak yayılım türü Taçküre Kütle Atımı (Coronal Mass Ejection yani CME) gibi duruyor ve CME/TKA Güneş (ve diğer benzeri yıldızların) taçküresindeki manyetik alan rahatsızlıkları dolayısıyla uzaya salınan/fırlatılan plazma ve radyasyon oluyor. Standart hızı saatte yaklaşık olarak 490km şeklinde ve Standart olarak 1.6 milyar tonluk plazma kütlesi atıyor.

Nitekim yarı-ses hızında ilerleyen 1.5 milyar tonluk radyasyon plazmanın içinden sıyrıksız çıkıyor. Ki Superman’in karşıladığı bu fırtına çok daha güçlü çünkü Mr.Mxzyptlk’in dediğine göre önüne çıkan her şeyi (maddeyi ve enerjiyi) atomik seviyelerde etkileyen ve değiştiren bir radyasyon fırtınası bu. Nitekim devasa kütlesel değerlere sahip plazmaya dayanması yetmiyormuş gibi bir de madde manüpilasyonuna direnmiş oldu !

Önce Enerji Emici Parasite tarafından güçlerinin bir kısmı emiliyor ve rakibi Kyhber tarafından daha da zayıflatılıp dış uzaydan Dünya’ya fırlatılıyor:

Görebileceğiniz gibi çarpışmanın yarattığı yıkım gezegensel seviyede ve zayıf düşmüş Superman bunu tanklama ile ilgili bir sorun yaşamıyor.

Hawkman’den özel eldiveni Horus’un Pençesi ile yumruk yiyor ve yara dahi almıyor!

Şimdi diyorsunuz nedir bu Horus’un Pençesi ? Horus’un Pençesi (The Claw of Horus) Dünyanın manyetik çekirdeğinden güç çekip rakibine tüm bir gezegenin ağırlığı ile vurmasını sağlayan büyülü ve teknolojik bir silah. Superman gene gezegen tankladı anlayacağınız.

Kariyerinin başlarındaki Genç Superman hemen dibinde patlayan Supernovadan yaralanmadan kurtulur:

Supernova ne kadar güçlü ? Dünyamızdaki tüm teknolojinin yıllık üretebildiği elektrik enerjisi 79 quintillion(18 tane sıfır) joule kadardır. Öte yandan gözlemlediğimiz süpernovalardan biri olan ASSASN-15lh saniye de 220 duodecillion (36 tane sıfır) joule elektrik enerjisi yayar !

Çoklu Solar Sistem dengi bir gösterim bu.

Normal Bildiğimiz yaşındaki Superman ise Kızıl Güneş radyasyonu sebebiyle güçten düşmüşken bu güneşin supernova patlamasına maruz kalır ve iddia edilene göre patlama Kepler Süpernovasının 50 katı büyüklüğündedir. Kepler Süpernovası bilim dünyasında diğer tüm süpernovalara nazaran biraz daha alışılmışın dışında bir şekilde güçlü olduğu belirtilen bir patlamadır. Aşağıda Kepler Süpernovasının yanındaki yıldızlara nazaran nasıl durduğunu anlayabilirsiniz.

Bunun 50 katı büyüklüğünde bir kozmik patlamadan sıyrıksız çıktı adam !

Size benden bir ipucu daha bizim güneşimiz süpernovaya dönüşmek için çok küçük olarak kabul ediliyor !!

Ayrıca burada müthiş bir hız gösterimi de var çünkü patlama sonrasında yayılan radyasyon dalgasından uçarak kaçıyor ki bunun ışık hızında olduğu söyleniyor.

Çok Solar Sistem -> Galaksi arası bir dayanıklılık gösterimi denilebilir.

Void Hound’un atağından sağ çıkıyor !

Void Hound ne derseniz, test sürüşünde 10 güneş sistemini hızlıca yok eden kozmik bir tehdit ve Superman bunun ışınını tanklıyor. Gene Güneş Sistemi seviyesi bir gösterim.

Galaksinin Yarısını Yok Edebilecek Anti-Sun(Mageddon)’un enerjisini emdi !

Başlık gerekeni söylüyor. 1/2 Galaksi seviyesi bir feat.

Source Wall Patlamasından Sağ Çıkıyor !

Source Wall DC Evrenin iç sınırlarını belirleyen, Source ile güçlendirilmiş inanılmaz güçlü bir kaynak duvarıdır. Ve bunun patlaması ya da geri tepmesine dayanmak başlı başına galaksi seviyesi üstü (neredeyse evrensel) bir olay.

Karanlıktan yapılma evrensel kara delikten kurtuluyor !

Bir bakıma ölümün farklı bir kılığa girmiş haline karşı savaştığı bu hikayede söz konusu tanrısal varlık Superman’i evrenin sonuna yönlendirir ve oradaki evrensel bir karanlık madde kara deliğine maruz bırakır ancak Superman altından kalkar.

Düpedüz evrensel dayanıklılık gösterimi !

Time Trapper onu tarihten silemiyor !

Time Trapper gibi çoklu evrensel, çoklu boyutsal ve zamanın efendisi olmuş bir varlık. Superman’i tarihten silemiyor !

Burada Superman’in dayanıklılığından ziyade DC Evrenindeki “her şey supermanden gelir ve ona gider o her şeyin başlangıcı” mantalitesi sebebiyle Time Trapper bunu yapamıyor büyük ihtimalle ancak yine de bu Superman’in zaman, gerçeklik ve madde manipülasyonlarına karşı yüksek direnci olduğunu gösterir.

Superman’in de Süper İyileşmesi Var !

Zayıf düşmüş superman özel bir silah ile her yerinden delinir ve çok kan kaybeder ancak ufacık bir gün ışığının mekana girmesinin ardından hiç bir şey olmamış gibi kalkar ve tüm yaraları iyileşmiştir.


Wonder Womani boğazını ve şah damarını kestikten bir kaç saniye sonra boğazı iyileşmiştir(bu sefer gün ışığı olmadan).


Dayanıklılık Kategorisinin Sonuçları:

Hulk kesinlikle bir kaç tık daha iyi bir iyileşme faktörüne sahip. Hem daha hızlı hem daha istikrarlı. Ancak sorun şu ki ; Hulk düzinelerce farklı seviyelerdeki farklı şeyler tarafından zarar verilebiliyor. Ve zarar verilemezliğinin en üst seviyesi  10+ katrilyon tonluk fors ediyor (Savage-Worldbreaker Hulk olarak).  Eğer obje/nesne olarak bir sınıf atayacak olursam çoklu gezegensel bir dayanıklılığı var Hulk’un (en üst sınırlarda).
Öte yandan Hulk’un üst sınırları Superman’in ortalama/averaj dayanıklılığı ediyor ve Superman için daha yukarılara çıkıldıkça Yıldız-> Süpernova-> Güneş Sistemi-> Yarı-Galaksi->Galaksi -> Çoklu Galaksi -> Evrensel şeklinde artırıyor seviyesini Superman ve oldukça istikrarlı.

Hulk için:

Taban Sınır: Pek çok insan yapımı silah, metal ve patlamaya karşı dayanıksız olabiliyor. Ancak genel olarak iyileşmesi ile beraber Semt-Ufak Dağ Seviyesi
Ortalama: Nükleer Başlıklı Füzeler, Süper güçlü karakterlerin süper atakları gibi şeylere dayanabiliyor. Ortalaması Ülke-Ufak Kıta Seviyesi denilebilir. İyileşme ile biraz daha üstü belki.
Üst Sınır: Gezengensel ya da Çoklu Gezegensel, sinirine ve iyileşmesine ya da versyionuna bağlı olarak yıldız+ seviyesi(kuvvetinin üst sınırı görülmediği için + bıraktım).

Superman:

Taban Sınır: Geniş Ülke – Kıta – Ay
Ortalama: Çoklu Gezegensel -> Güneş Sistemi
Üst Sınır: Çoklu Güneş Sistemi -> Çoklu Galaksi+ (evrensel gösterimler sebebiyle + koydum)

Nitekim Superman’in ortalama halleri, Hulk’un elindeki en iyi featlerini bile solda sıfır bırakıyor. Yine de bir şekilde Hulk’un en çok yakınlaşabildiği kategori bu oldu ancak bunda bile fark “zibilyonlarca kat” diye özetlenebilir. Ayrıca Superman, Hulk’un aksine sadece fiziksel kuvvet bazlı ataklara değil gerçeklik, zaman, madde maniple eden ataklara da direnç gösterdi yani dayanıklılığı çok daha iyi olduğu gibi ayrıca çok daha fazla yönlü.

İyileşme ve yenilenme konularında Hulk iyi olsa da , Superman’in direnç ve zarar verilemezliği apayrı bir seviyede seyrediyor.

Dayanıklılık Kategorisinin Kazananı: SUPERMAN

 -ZEKA-

Hulk için Zeka:

Hulk ile ilgili bir yanlış anlaşılma var. Hulk ne sanıldığı kadar aptal ancak ne de bazılarının içinde sırf Bruce Banner var diye düşündüğü kadar zeki de değil. Sinirlilik ve kana susamışlık seviyesi arttıkça gücü de artıyor ancak buna paralel olarak Banner’ın, Hulk üzerindeki etkisi ve benliği de bir o kadar zayıflıyor yani ne kadar güçlü o kadar daha tek zihniyetli olmaya başlıyor. Nitekim Hulk’un daha zeki olan taraf olmadığı ortada.

Superman için Zeka:

Superman çok çabuk öğrenme yeteneği olan, özel hayatında Pulitzer ödüllü (birden fazla) bir gazeteci olmasının yanı sıra Superman olarak,  Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Fizik, Elektronik, Uzaylı Teknolojileri, Sosyoloji gibi pek çok konuda üst seviye bilgi sahibidir. Ayrıca yıllarca yüzlerce farklı medeniyet, galaksi, gezegen görmüş, havada gezinen fotonları, molekülleri hata atomları görebilen, Evreni bütünüyle tecrübe edebilen aşmış bir varlığın beyni ve zihnine sahip. Işıktan zibilyonlarca kat hızlı düşünebilmesi de bir artı oluyor. Ayrıca Superman’in kendisinden daha güçlü pek çok kozmik tehdidi zekası ile alt ettiği onlarca olay var.

Kazanan: SUPERMAN-Ekstra Özellikleri Ve Tarz Farklılıkları-

İkisinin dövüş tarzına bakacak olursak ikiside dövüş sırasında çabuk öğrenen, rakibine adapte olabilen ve rakiplerini sürprizlerle şaşırtabilen yüksek kalibreli savaşçılar. Ancak Superman “ekstra özellik” ya da “çok yönlülük” dediğimiz kısımla ve daha yüksek zeka ve veri işleme hızı ile tarzına çok daha fazla şey ekleyebilir. Hulk ile direkt olarak güreş şeklinde dövüşmeyi seçmezse başka yollar deneyebilir (uzaya atmak, onu kızartmak, dondurmak, gama enerjisini baskılamak gibi) . Direkt dişe diş, göze göz mücadelede de zaten rakibine üç ana fiziksel kategori de çok üstün geldiği için bu şekilde de kendisini kazanan kılabilir Superman. Superman üç ana fiziksel kategorideki devasa üstünlüğünün yanı sıra;

Uçabilme,dondurucu nefes, süper duyma, süper görme, süper koklama, süper seziler, x-ray ışını, ısı bakışı, solar parlama, belli seviyede telekinesi, bioelektrik aura,görünmezlik, geçirgenlik,yoğunluk kontrolü, ufak seviyede madde manipülasyonu, güneş ile şarj olma, dövüş sanatları eğitimi, vücudun sinir uçları ve baskı noktalarını bilme vs vs gibi bir çok ekstra özellik sunabiliyor.

Hulk ise daha iyi iyileşme, yenilenme, sinirlendikçe güçlenme ve Thunderclap hariç masaya bir şey koyamadığı gibi üstelik üç büyük fiziksel kategoride de yenildi.

Superman’in ısı bakışı ve dondurucu nefesinin en üst seviye de gezegensel olduğunu da belirtmek lazım. Isı Bakışı için bir kaç feat atalım;

Kripton’u hareket ettiren mekanizmayı Isı Bakışı ile Çalıştırır !

“Bu neden etkileyici olsun ki ? ” diye soruyorsanız söyliyeyim. Superman kızıl güneş radyasyonu yüzünden zayıf düşmesine rağmen Jupiter’den bile daha büyük ve yoğun bir gezegeni hareket ettirecek enerjiyi üretmiştir. Jupiter Dünyanın 300 küsür katı büyüklüğünde ve çoğunluğu gaz. Kripton bundan da büyük ve gaz değil katı ! Neredeyse Güneş seviyesi bir feat.

Dünyayı biraz ısıtmak istediğinde !

Dünyadan 200.000 mil ( 330000 km) uzaktan sıktığı ısı bakışı bunu yapabiliyor işte !

Martian Manhunter ile Beraber Toplu Yokoluş Vakası Oluşturuyor !

Üstelik içinden ateş ettikleri göl için mutlak sıfır noktasında deniliyor. Yani mutlak sıfıra rağmen gezegenin çekirdeğini vuruyorlar.

Evrenin bütünlüğünde(gerçeklikte) Açılmış Bir Yarığı Isı Bakışı ile Tamir Ediyor !

Alın size madde ve enerji manüpiasyonu feati.

Peki Hulk bundan çok daha güçsüz ışımalaramaruz kaldığında ne olmuştu ? Yukarıda görmüştük. Ancak tekrar göstermek gerekirse;

 

Superman’in Hulk’u tamamen eritebilmek gibi bir opsiyonu var !

Bu Kategorinin Kazananı: SUPERMAN 

-SONUÇ-

Superman açık ara farkla daha hızlı, daha güçlü, daha dayanıklı, daha fazla kondisyon sahibi, kendi evreninde Hulk‘un kendi evrenindekine kıyasla çok daha fazla itibar sahibi, daha zeki, daha çok yönlü, daha tecrübeli, daha yıkıcı, vs vs.

Kısacası Superman çok daha İYİ ! Açıkcası Hulk’un en güçlü versiyonları World War Hulk, Herald Hulk, Space Punisher Hulk, Heart of Monster Hulk, Classic Age Savage Hulk ya da Maestro bile standart Superman’in standart gösterimlerinin yakınından dahi geçemiyorlar.

Üstelik Superman’in üst limitlerine işaret eden pek çok alternatif Superman versiyonundan ya da Gümüş Çağ‘dan yararlanmadık bile Superman için. Nitekim Superman her konuda daha iyi olduğu gibi aynı zamanda Hulk’a kıyasla sonsuz potansiyeli var. Nitekim Hulk daha güçlü bir form üretse bile orada bir yerde daha güçlü bir Superman formu/versiyonu olacak. Yani ikili arasındaki bu fark kapanması olası bir şey değil.

Ve umarız ki bu tartışma sonsuza kadar açılmamak üzere burada kapanmıştır.

Korkunç bir farkla kazanan: SUPERMAN !

  

Post-Crisis Superman Respect Thread ve Modern Çağ Kompozit Hulk Respect Thread olarak da görebileceğiniz bu yazıyı umarım beğenmiş ve faydalı bulmuşsunuzdur. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa forumumuzdaki tartışma konusuna (gitmek için tıklayınız) uğrayabilir ya da buradan mesaj atabilirsiniz.

Ayrıca benim incelememi istediğiniz başka dövüşler var mı ?  Varsa eğer yorumlarda belirtin vaktim oldukça gözümün kestiği karşılaştırmaları sizler için bu şekilde incelemeye çalışırım.

Kaynaklar: Wikipedia, DC Comics Yayınları, Marvel Comics Yayınları, Comicvine, Reddit, NASA
Derleyen: Utkan Aktaş

Çok fazla hesaplama, araştırma, eleme, yorumlama gerektiren bir iş olduğundan vede çok fazla yabancı terim ve özel isim olması sebebiyle dilbilgisini ve yazım kurallarını yer yer çiğnedim. Gramer olarak hatalarım için sürçü lisan ettiysek affola diyorum. 

 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

41 Yorum

 1. ugur_tatli
  5 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Featleri gordukce Hulk’a acidim. 😀

  • 5 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Yazarken benzer bir his bana da hasıl oldu. Yani bir fark olduğunu hep biliyordum ama bu kadarını ben de tahmin etmemiştim.

 2. Cihan
  5 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Batman vs Captain America isteriz!

  • 6 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Listeye aldım hocam, dediğim gibi net bir süre veremem ama başıma bir iş gelmediği sürece yapacağım garantidir 🙂

   Bu yazıyı da beğendiyseniz ne mutlu bize. İyi Günler

 3. Mütercim
  6 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Naruto vs Sasuke featlerle birlikte karşılaştırmasını yapabilir misiniz? Herkes kazanan hakkında farklı bişey söylüyor ama siz daha iyi analiz ediyorsunuz. Bu yüzden sizden çok rica ediyorum yaparsanız bu tartışmaya noktayı koymuş olursunuz 🙂

  • 6 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Batman Vs Captain America isteği önce geldi. Onun arkasından Naruto vs Sasuke’yi de yapabilirim bilgimin olduğu bir evren.
   Belirli bir zaman veremem ancak başıma ya da siteye bir iş gelmediği takdirde söz yaparım. Güzel sözleriniz ve ilginiz için de teşekkürler.

 4. Samet
  7 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Çok kaliteli bir yazı olmuş elinize sağlık.

 5. umut
  8 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Hocam çok kaliteli bir yazı cidden Türkiye’nin en kaliteli geek sitesi bence burası. Yazıda herşeyin kanıtı var. Sabah yazıyorum kafam allak bullak ama anlamışsınızdır:D
  Sentry vs Süperman yaparsan baya iyi olurdu 🙂

  • 8 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Güzel sözleriniz için çok çok teşekkürler.

   Sentry Vs Superman 3. karşılaşma olarak listeme aldım. Net bir tarih veremem ancak benim ya da sitenin başına bir iş gelmedikçe söz yaparım.

 6. Tentani
  8 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Ellerine sağlık, dolu dolu ve okurken doyuran başarılı bir iş.

 7. Ygt
  11 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Hocam Hulk ayağını vurup deprem yapmıyor orada , sinirinin en üst düzeyine yaklaşıyor ve dünyayı tamamen yok edecek güçte gamma yaymaya başlıyor.

  • 12 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Evet ancak biz sadece Amerika’ya verdiği zarara tanık olabildik ötesinde bir şey yapmadı. Yani feati olduğundan daha küçük gördüğümüzden değil eldeki o olduğundan. Zaten gezegensel seviyede bulduğumuzu belirtmiştik.

 8. ömer faruk çubuk
  2 Eylül 2018
  Yanıtla

  zaten dc versus marvelde hulk supermen dövüşünde supermen kazanır flash quıcksılver dövüşünde flash kazanır batman yüzbaşı amerika dövüşünde berabere olur

  • 15 Eylül 2018
   Yanıtla

   O Hikaye canon değil, hayranların oylarıyla belirlendi. Onu çok dikkate almamanızı tavsiye ederim.

 9. 24 Eylül 2018
  Yanıtla

  YİNE BİR ÇIRPIDA BİTİRDİĞİM TADI DAMAĞIMDA KALAN YAPANLARIN EMEKLERİNE SAĞLIK DİYEBİLECEĞİM BİR ÇALIŞMA. AYRICA SHAZAM – THOR – BLACK BOLT – MARTİAN M. – GREEN LANTERN VE DAHA SAYAMADIĞIM, GÜCÜNÜ KANITLAMIŞ KARAKTERLERİN KAPIŞMALARINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM.

  • 24 Eylül 2018
   Yanıtla

   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkürler. Eğer aklınızda özel bir kapışma isteği varsa. İstek alıyoruz, önümüzdeki sezon içerisinde sizler için hazırlayacağız.

   • 1 Ekim 2018
    Yanıtla

    Aslında birçok kapışma düşündüm ama sizin bu işi ne kadar ciddiye aldığını ve emekleriniz ortada. Hepsi olmasada en çok isteyebileceğim Shazam – Thor. Çünkü Süpermen – Thor dan çok Shazam – Thor mücadelesi bence daha gerçekçi. Çünkü süpermen zaten bu eserinizle incelenmiş oldu. Yani başka bir kapışma Shazam VS Thor gibi ağır toplar arasında bile olsa kendi çağımızda karşılaştırmalar yapabileceğimizi düşünüyorum. İkinci olarak brainiac vs ultron – darksaid vs thanos – impriex vs galactus arasında olmalı bence. Biliyorum zaman alacaktır zor karşılaşmalar ama bildiğim diğer şey başka kimsenin bu kadar kapsamlı çalışmayacağı. Şimdi den teşekkür ederim.

    • 1 Ekim 2018
     Yanıtla

     Superman Vs Thor’U çıkarayım. Shazam Vs Thor karşılaşması mı koyayım sayın Brainiac ? Yoksa bunları ek olacak mı istiyorsun. O zaman güncel liste;

     – Batman Vs Captain America
     – Sasuke vs Naruto
     – Sentry Vs Superman
     – Doctor Fate vs Doctor Strange
     – Superman ya da Shazam Vs Thor
     – Ultron Vs Brainiac
     – Darkseid Vs Thanos
     – Imperiex Vs Galactus

     oldu sayenizde ancak dediğim gibi hiç biri için net bir tarih veremem ancak ben sağlıklı olduğum ve bu site durduğu sürece illa ki yaparım . Güzel sözleriniz için tekrar teşekkürler.

     http://www.sosyal.kahramanbaykus.com -> Forumumuza da bekleriz 🙂

 10. Kerem
  27 Eylül 2018
  Yanıtla

  Çok güzel olmuş elinize sağlık 🙂

  Bir de Thor vs Superman gelse fena olmaz

  • 28 Eylül 2018
   Yanıtla

   Sağolun listeye ekledim sizin için. Gelen istekler sırasıyla;

   Gelen istek sırasına göre;

   – Batman Vs Captain America
   – Sasuke vs Naruto
   – Sentry Vs Superman
   – Doctor Fate vs Doctor Strange
   – Superman Vs Thor (sizin talebiniz) 🙂 Biraz zaman alabilir.

 11. Kerem
  10 Ekim 2018
  Yanıtla

  Bir şey rica edeceğim. O Thor vs Superman kapışmasını yapar mısınız diyen kişi bendim.

  Thor yerine Thanos vs Superman yapar mısınız rica etsem 🙂

  Yani Thor’u çıkartın Thanos’u koyun.

  • 11 Ekim 2018
   Yanıtla

   Kerem, açıkçası Thanos çok yazmak istediğim bir karakter değil çünkü inanılmaz taraflı yazıldığını düşünüyorum Ancak elimdeki projeler bitince bunu da yeni listeye eklerim.

 12. Muhammed
  19 Haziran 2019
  Yanıtla

  “Bu 1 saatten az sürede yaklaşık 1290 km uzunluğunda yol kat etmiş. Hadi bunu 50 dakikada yaptı diyelim. Bu da saatte 1075km demek.”
  Hocam burada yanlış mı yazdınız? 1075 km/h hızla 50 dakika gidip nasıl 1290 km yolu kat ediyor. Bu varsayımlarla saatte 1538 km hızla gitmesi gerekiyor.
  Bir hata daha bulmuştum ama unuttum yazı da çok uzun siz yazıyı gözden geçirirseniz sevinirim.

  • 20 Haziran 2019
   Yanıtla

   1290 kilometreyi bir saatten az sürede gitmiş. Ancak biz Hulk’a yazık olmasın diye Superman’in featlerini en aşağı şekilde hesaplıyoruz. Burada yapılan şey. Hadi 1290 km’lik yolu bir saatte gitti varsayalım dedik. 1 saatte 1290 km gidebilen 50 dakika da 1075 kilometre gidebilir dedik.

   Ancak esasında gerçek hesap şu olmalıydı. 1 saatten kısa süre demen için en az 10 dakika erken olması gerek mantıken. 50 dk’da 1290 gidiyorsa 60 da 1548 km olur dediğin gibi. Ancak ben Superman’in değerlerini biraz aşağıdan götürmek istediğim için o 10 dakikalık periyodu Superman’den çaldım gibi bir şey.

   Çünkü bu kadar farkı bile kaldıramadı insanlar bir de Superman’den kısmasaydım iyice olay çıkacaktı 😀

   Yorumun için teşekkürler.

   • Muhammed
    25 Temmuz 2019
    Yanıtla

    Biraz geç söylüyorum ama nereye yorum yazdığımı da unuttum bugün aklıma geldi o yüzden şimdi yazıyorum.

    Siz de haklısınız hocam. Zayıfın zayıfı haliyle bile Hulk’ı geride bırakıyorsa bu biraz sorun olur.
    “Yorumun için teşekkürler.”
    Ben cevap için teşekkür ederim hocam.

    • 27 Temmuz 2019
     Yanıtla

     İlgi ve Samimiyetiniz için teşekkür ederiz. Sorularınızı gerek buradan gerekse forumumuz sosyal.kahramanbaykus.com dan bizlere yöneltebilirsiniz.

 13. Ayhan
  1 Aralık 2019
  Yanıtla

  Bu anlattıkların baştan aşağıya yanlış ve saçma.Superman bir amerikan kahramanı olduğu için hep abartılır.Lakin hulk amerikan düşmanı gibi birşeydir.Şunu söyliyim.Wikipedyadaki bilgileri baz alırsak hulk supermandan daha güçlü.Çünkü hulk omnipotence ama superman near omnipotence.Yani hulkun gücü sonsuz.Süpermende çok güçlü ama sonsuz değil.Sonsuz olan birşeyi kavgada yenemezsin.Hulkun iki farklı hali var.Biri içinde insan olan diğeri insan halinden ayrılmış hali.haklısın içinde insan olan hali belki kavgada süpermene yenilebilir.Ama insan olan halinden ayrılmış hali saf güçtür yani omnipotence tir yani sonsuzdur yani tanrıdır.fiziksel güç tanrısı.Bu haliyle süpermenle kavga etse süpermene kan kusturur.Milyonlarca süpermeni pestil eder.Bu söylediğimi anlamak için hulk thora karşı adlı animasyonu izleyin.Ayrıca hulkun hızı, iyileşme gücü, zıplama yeteneği ve diğer yetenekleri sinirlendikçe artıyor.yani yukarda söylediğiniz gibi sabit değer.ama süpermeninkiler sabit artmıyor.Yani sonuç hulk ve supermen savaşında hulk supermeni hiç zorlanmadan ezer.Kıymasını çıkarır tavada kızartır sonra köpeklere yedirir.

  • 1 Aralık 2019
   Yanıtla

   Ayhancım, Türkçe kurallarına aykırı, kaba ve suçlayıcı tonda bir mesaj atmışsın sonra niye yayınlanmadı diye iki tane daha atmışsın. Niye yayınlansın ki ? Lütfen dilimize, üslubumuza dikkat edelim. Anladığım kadarıyla genç bir kardeşimizsin o yüzden sadece bir kere, açık bir dille, nazikçe mesajına ve içindekilere yanıt vereceğim.

   Senin dediğin bazı cümleleri alıp onlara değineceğim;

   1. “Bu anllattıkların baştan aşağıya yanlış ve saçma.”

   Sevgili Ayhancım, öncelikle ben bir şey “anlatmıyorum” bu benim yazdığım bir hikaye değil. Hesaplama ve kıyaslamalar için kullandığım materyaller çizgi romanların ta kendisinden geliyorlar. Hepsi canon ve modern gösterimler. Hesaplamalar için kullandığım şeye ise -Matematik- ve -Fizik- deniyor. Yani ben şahsi bir yorum katmıyor ya da bir hikaye anlatmıyorum burada. Sadece parçaları bir araya getirip bir sonuç sunuyorum. Yani bir rapor sunuyorum sizlere. Bu raporun dayandığı hesaplamalar ve olgular da bana ait değil direkt karakterlerin kendilerine ait. Yani, üzgünüm ama sonuç bu.

   2. “Superman bir amerikan kahramanı olduğu için hep abartılır. Lakin hulk amerikan düşmanı gibi birşeydir.”

   Superman “Patriotic Hero” yani “Vatanperver Kahraman” tipi bir kahramandır, özellikle modern çağ öncesinde bu dediğin doğru. Ancak bu sonuçları değiştirmiyor. Hulk’un Amerikan düşmanı olmasına gelince, Amerikan bir çizgi roman şirketinde, Amerikalı sanatçılar tarafından yaratılıp, Amerikalılara okutturulan ve amerikalılar tarafındna çok sevilip gene amerikalılar tarafından oyuncakları, çizgi filmleri, filmleri yapılan bir karakter Hulk 😀 Ne kadar amerikan düşmanı olabilir 😀 .

   3. “Wikidepyadaki bilgileri baz alırsak hulk supermandan daha güçlü.”

   Wikipedia, canon bir kaynak değil, destekleyici içeriktir. Karar veremez. Ben sana olayın taaa içinden direkt çizgi romanlardan olaylar ve kareler ile olayı sunmuşum zaten.

   4. “Hulk omnipotence ama superman near omnipotence”

   Tekrar diyorum wiki sayfaları karakterlerin canon ya da non-canon tüm gösterimlerini bir kabul ederek yazılırlar ve de karakterlerin farklı mod ve hallerini bazen ayırt etmezler o yüzden şu yazdıklarının benim konumla alakası yok ben iki karakterinde düz hallerini baz aldığımı zaten yazımda belirtmişim. Ayrıca Hulk, omnipotence falan değil, Superman de near-omnipotence falan değil.

   5. Hulkun iki farklı vali var. Biri içinde insan olan, diğeri insan halinden ayrılmış”

   Evet ancak Hulk’un, Banner’dan ayrılmış hallerinin featleri de zaten durumu kapatmaya yetmiyor.

   6. “Milyonlarca süpermeni pestil eder.”

   Hayranların, tatlı ufak rüyaları değil mi ?

   7. “Bu söylediğimi anlamak için Hulk, Thor’a karşı animasyonunu izleyin.”

   O animasyonu izledim fakat animasyonlar benim yazımın bir parçası değil. Ben sadece ve sadece canon olan çizgi roman olayları ile ilgileniyorum. Kaldı ki o filmin baz alındığı çizgi roman bile canon değil ve pek çok marvel fanı tarafından saçmalık olarak baz alınır. Onu da geçtim. Thor’un kendisi zaten Superman’den çok öte bir şey değil zaten.

   8. “Hulk’un değerleri sabit değil, sinirlendikçe artıyor ama Superman’in sabit.”

   Superman ile ilgili hiç bir şey sabit değil. Superman dünyada kaldıkça, sarı güneş ışığı radyasonunu emdikçe güç ve becerileri her çağda gelişiyor bunun örneklerini defalarca gördük. Öte yandan Hulk’un fiziki özellikleri sinirlendikçe artabilir ancak Hulk sinirlendikçe akıllanmaz, sinirlendikçe yeni güçler üretemez. Var olan becerilerinin skalası büyür sadece fakat orada da şöyle bir durum var. Hulk’un sinirlenerek güçlenme hızı ile rakibinin ona verebildiği hasar hızı arasındaki fark büyüdükçe, Hulk’un güçlenmesinin anlamı kalmıyor. Çizgi Romanlarda defalarca kendisinden güçsüz karakterler tarafından yenilmesinin sebebi de budur. Senin dediğin gibi Hulk her zaman, anında istediği kadar güçlenebilen sınırları olmayan bir varlık olsa asla yenilmemesi gerekirdi.Fakat yeniliyor, hem de epey.

   9. “Yani sonuç Hulk ve Superman savaşında Hulk, Superman’i hiç zorlanmadan ezer. Kıymasını çıkarır tavada kızartır sonra köpeklere yedirir.”

   Yani şu agresif ve gereksiz tavır bile olayın tamamıyla Hulk hayranlığınızla alakalı olduğunu, objektif olamadığınızı gösteriyor. Kusura bakmayın ancak canon kaynaklardan alınıp, gerçek bilimsel yöntemlerle kıyaslanan verilere göre sonuç tam tersi.

   Bundan sonraki mesajlarınız daha düzgün Türkçe ile yazılmış ve daha az agresyon içerirse yayımlanacaktır. Yok bu üslup sürecekse. Bu son mesajınız olacaktır.

   İyi Günler. Ve her şeyden önce biraz emeğe saygı !

 14. Mehmet
  20 Mart 2021
  Yanıtla

  Bu 1 saatten az sürede yaklaşık 1290 km uzunluğunda yol kat etmiş. Hadi bunu 50 dakikada yaptı diyelim. Bu da saatte 1075km demek. Bu da 10 yaşındaki Superman transonik hızda yaklaşık mach1+ hızında demek.

  Burada bir hesaplama hatası yok mu?

  • 20 Mart 2021
   Yanıtla

   Olabilir yıllar önce yazdığım yazı 😀 Bir ara göz atarım. Gerçi bakıyorum da nasıl bir hata var ?

  • 27 Mart 2021
   Yanıtla

   Yukarıda başka bir arkadaşa cevabını vermişin ona bakınız.

 15. İsimsiz
  2 Ağustos 2021
  Yanıtla

  Kardeşim gerçekten çok iyi anlatmışsınız ama korkunç bir fark demek fazla kaçmaz mi?
  Tamam supermanin Hulku yenecegi ortada ama Hulk fiziksel rekabette supermani yeterince zorlar eğer Hulk yeterince Gamma ışınlarına maruz kalırsa immortal Hulk formuna bürünüyor diye biliyorum base Superman base Hulku döver ama korkunç bir fark demek bence ağır olmuş
  Sizce Hulk yeterince Gamma ışınlarına maruz kalırsa supermani yenebilir mi?

  • 4 Ağustos 2021
   Yanıtla

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Öncelikle şunu belirtmem gerekir. “Korkunç fark” tabiri benim kendi yorumum değil. Yaptığımız matematiksel ve fiziksel hesaplamalar sonrası iki karakter adına çıkan değerler arasındaki büyük ölçekli tasvir etmek için kullandık. Yani ortada kanıtlanmış korkunç bir fark varken, Korkunç fark var demek neden fazla olsun ki ?

   Immortal Hulk olayına gelirsek biz ben bu yazıyı hazırlarken o hikayenin fikri dahi yoktu henüz ortada. Ancak “Hulk yeterince Gama radyasyonu yayarsa ?” Sorusuna “Superman yeterince güneş radyasyonu emerse ?” sorusu ile karşılık verebildiğimiz için değişen bir şey yok bence. Yani Hulk daha güçlü bir formu varsa, Superman’in de daha güçlü formları var. Kaldı ki biz yazıda Base Superman Vs Base Hulk yapmadık. Hulk adına adil olabilmek için WBH, WWH, Incredible Hulk hatta Classic Age Hulk hallerinden bile featler koyduk. Superman’de ise sadece bir kaç yerde güneş banyosu yaptığı featleri koyduk. Superman’in üst versiyonlarını işin içine katmadık bile. Nitekim Hulk’un üst hallerini katarsak Superman’inkileri de katacağız ve sonuç gene aynı olacak.

   Hulk’un 1 gram şansı yok falan demiyorum. Güçlü bir versiyonunun Base Superman’e şansı var elbette. Ancak totalde Superman daha üst bir varlık Hulk’a göre. Hulk uçamaması ile, nefes alması gereksinimi ile, zekası ve yetenek/beceri türevlili açısından sınırlandırılmış birisi. Sadece çok güçlü bir brawler Hulk reis. Ancak, Supe bundan biraz daha fazlası gibi geliyor bana.

   Tekrardan çok teşekkürler, geri dönüş yaptığınız için.

  • İsimsiz
   4 Ağustos 2021
   Yanıtla

   Geri dönüşünüz için teşekkür ederim zaten ben sadece soru sordum(Şimdi soyleceklerimden beni Hulk fani zannedebilirsin ama değilim)
   Sadece Hulk yeterince gama radyasyonu alırsa base supermani alabilir mi diye sordum
   Bende biliyorum ki Hulk fiziksel güçten ibaret ama Superman o konuda bile hulktan daha önde o yüzden kazanması imkansıza yakın
   Bir soru daha sormak istiyorum
   Biliyoruzki bu kavga çok uzun sürmez ama eğer sürerse Hulk her geçen saniye dahada guclenecegi için kavganın süresi uzarsa Hulk supermane yetişebilir mi?
   Bu iki sorunu cevaplarsanız sevinirim

   • 6 Ağustos 2021
    Yanıtla

    Yok fanı da olabilirsiniz yani öyle bir yargılama yapmayız zaten ama öyle hissettirdiysem kusura bakmayın. Sorunuza gelince. Ben Hulk’un kendisinden bir kaç gömlek üstü biriyle dövüşürken günlerce dövüşüp onun gücüne eriştiği bir şey hatırlamıyorum pek belki Heart of The Monster vakası olabilir ama onda bile aslında ekstradan gama radyasyonu patlamalarına maruz kaldığından oluyordu.

    Bir kaç saatlik bir kavgada HulK’un fark yaratacak kadar güçleneceğini sanmıyorum. Dövüşün günlerce sürmesine de ihtimal vermiyorum. O yüzden Hulk yetişebilir mi ? Emin değilim ama farkı biraz kapatabilir belki. Elbette gene olay yazarın yorumlamasına bakar.

 16. Murat
  8 Eylül 2022
  Yanıtla

  Abi görüşlerinize saygı duyuyorum ama burda sanki hulkun istatistikleri sanki küçük gösterilmiş ve verilen örneklendirmelerin hepsi birer varsayım hulkun en üst zirveye çıktığınıda şuana kadar göstermediler sizler sadece gösterilen yayınlanan dergi kitap yada filmlerle varsayımda bulunuyorsunuz biri gama ışınlarından güç alıyor diğeri güneş eşit şartlarda dünya üzerinde bu ikili dövüşse gündüzleri superman geceleri hulk daha baskın olur. Gündüzleri güneşten enerji alacağından daha güçlü olur fakat gece enerjisini depolayamacağı için ve hulkun her darbe yediğinde daha kızgın ve daha güçlü olduğundan hulk daha baskın olur. Supermanın öyle bir özelliği yok darbe yediğinde daha çok güçlenmiyor sabit bir gücü var fakat hulkun patlama yani potansiyel bir gücü var burda yazan arkadaş belki supermanın fanı olabilir ama adil bir dövüş ortamında iki tarafında birbirine üstünlük kurması mümkün değildir.

  • 10 Eylül 2022
   Yanıtla

   Superman gece olur olmaz güç kaybetmiyor. Kaldı ki Hulk’un en üst sınırı gösterilmedi evet ancak biz gösterilenlerden mesulüz, aslında Superman’in en üst sınırını da çok görmedik oraya çok yaklaşan vakalar gördük ama kimse bize “bu Superman’in sınırı” demedi. Nitekim bu sebeple karakterlerin sınırlarından ziyade normal hallerinde yapabildiklerine baktık. Hulk’un istatistiklerini küçük göstermedik, zaten hepsi fiziki rakamları ile verildi, rakamsal bir hata varsa çürütebilirsiniz ancak yoksa bu bizim küçültüğümüzden ziyade gerçekten rakamın küçük olduğunu gösterir. Kaldı ki Superman’in hep base halini aldık ancak Hulk için WBH, WWH hallerinden bile featler aldık.

   Hulk darbe yediğinde güçlenmesi onu yenilmez yapan bir şey değil. Zira geçmişte pek çok kez Superman’den bile daha güçsüz onlarca rakibe yenildi.

   Yazan arkadaş benim ve Superman’i Hulk’a yeğlerim ancak böyle ithamlarda bulunmadan önce yapabiliyorsan aynı bu yazıdaki gibi, sen de Hulk RT’si yaparsın ve rakamsal olarak beni çürütürsün o zaman sana şapka çıkarırız ancak ben iki karakterinde fiziki becerilerini rakamsal olarak ortaya dökmüşüm hem de Superman’i base de tutarken Hulk’un üst seviye versiyonlarına bile çıkmışım.

   Sonuç bu ise, sonuç budur, bu fanlık falan değil. Superman gece zayıflar diyecek kadar yüzeysel bir bilginiz var o yüzden kızmıyorum, biraz daha pişmelisiniz. Ancak Hulk’un rakamlarının hepsini 100 ile bile çarpsak gene Supe’e yaklaşmıyor makas o kadar açık. Üzgünüm…

 17. Burak
  26 Mayıs 2023
  Yanıtla

  Youtube kanalınızdaki Superman ile ilgili videoyu görmüştüm. Bu yazıyı hazırlayan kişide aynı kişi galiba. Superman fanısınız o yüzden şaşırmadım Superman korkunç bir farkla kazanır demenize. Yazar ekibimizde Hulk seven bir kişi bile yok dediğinizi de gördüm yani baştan taraflı olmuş bu konu kusura bakmayın.

  • 27 Mayıs 2023
   Yanıtla

   Çürütebilecek bir karşı makale yazarsan ben de zevkle okurum. Superman fanı değilim, HulK’dan daha çok severim. Ancak akademik makale büyüklüğünde yazı hazırlamışım değil mi ? “Superman çöker geçer” yazmışım gibi “taraflısın” demen esas senin taraflılığını gösteriyor. Göstergeler ortada, iki karakterin kariyeri ortada, iki karakterin en üst ve en alt gösterimleri ortada. Matematiği kendin yap. Ayrıca sanırım sizinle (e-mail’den yola çıkarak) daha önce de bu konuda konuşuldu, ısıtıp ısıtıp mesaj atmana gerek yok. Her yazı her tüketiciyi tatmin eder diye bir şey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir