Kimin Nesi: Dick Grayson / Nightwing

Dick Grayson // Robin // Nightwing // Batman Karakter Tanıtımı:


Kısa Bilgi: Dick Grayson Kimdir ?

1940 yılında Detective Comics‘in 38. sayısında amerikan ana akım çizgi roman tarihindeki ilk sidekick (genç yardımcı) ) tip karakter olarak karşımıza çıkan Richard Grayson adlı genç Comics alemine önce Batman‘in sadık yoldaşı ve evlatlığı Robin olarak giriş yaptı daha sonra kendi kahraman kimliği Nightwing olarak gönüllerde taht kurdu. Zaman zaman ustası,hocası ve de babalığı Batman’in yerini de aldı. DC Comics’in en popüler “teenage” karakteri diyebiliriz.


KÜNYE:

Karakter Adı:  Robin, Nightwing, Batman, Ajan 37   

Gerçek Adı: Richard John Grayson/Wayne   

Yayımcı: DC Comics

Yaratılış:1940

Kilo: 77-80kg
Boy: 1.78m
Göz Rengi: Mavi
Saç / Kıl Rengi: Siyah
Tür: İnsan
Cinsiyet: Erkek


Vatandaşlık: Amerika

Memleket: Gotham

Çalıştığı Yerler: Gotham, Bludhaven, Wayne Tower

Yaşadığı Başlıca Yerler: Wayne  Manor, Batvace, Gotham City, Bludhaven, Titan Tower, Watchtower

Lakapları: The Boy Wonder (Harika Çocuk), The World’s Greatest Acrobat(Dünyanın en iyi akrobatı) , 

Statü: Kahraman, Mentor, Lider, Yardımcı, Aile üyesi…   

Takımlar: Justice League (Adalet Birliği), Bat-Famiy (Batman Ailesi), Batman & Robin, Teen Titans, Outsiders,    

Yaratıcılar: Bob Kane, Bill Finger, Jerry Robinson   


 

İlk Robin olarak Köken Hikayesi:  

Robinli ilk kapak !

Bu karakter Batman‘in yayımlandığı Detective Comics‘in 1940 yılında yayımlanan 38. sayısında okuyucu karşısına çıkarılmış çok eski bir karakterdir. Harika Çocuk lakaplı Batman’in sevimli sidekick elemanı Robin olarak 75 yıl sürecek olan devasa kurgusal kariyerine başlar.    

 

Dick Grayson karakteri çok eski ve sevilen bir karakter olmasına karşın asla Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Joker, v.s seviyesinde bir popülarite ve marka değeri taşımamaktadır. Ancak bu bir anlamda da onun bu kadar sevilmesini sağlayan şeylerden biri olmuştur.   

 

ilk Robin olan Dick Grayson; Büyük Haly Sirkinin, ünlü bir şovunu canlandıran, ”Uçan Graysonlar” (Flying Graysons) isimli bir akrobat ailesinin en küçüğüdür. Aile kendi alanlarında, özellikle de tehlikeli trapez şovları ile ünlüdür, her şeyin neredeyse mükemmel olduğu heyecanlı ve mutlu bir hayat sürülmektedir (Ahh Ahh Yarasa Ailesi Üyeleri)   

Fakat bu çok uzun sürmeyecektir malesef . . .   

 

 

Uçan Graysonlar. Richard ve Ailesi

Sirk, Gotham‘a ulaştığında burada uzun süre konaklarlar. Tabi bunu kolay para fırsatı olarak gören Anthony Zucco adlı bir mafya lideri Sirk’i haracına bağlamak ister. Ancak, sirk sahibinden ve çalışanlarından aldığı sert ve aşağılayıcı ret cevabı sonrasında ”Ya Benim olacaksın ya da kara toprağın” mantığı ile misilleme yapmak isteyen Zucco, sirkin en iyi şovu olan Uçan Graysonlar şovunu sabote eder. Trapez ekipmanlarına çok ince bir işçilik ile sabotaj düzenlenir. Henüz 6 yaşında(bazı kaynaklarda 7 ve 8 de olabiliyor.) olan Dick daha önceden sirke karşı yapılan tüm o tehdit sahnesini görmüş, şahit olmuştu zaten. Üstüne üstlük bu trajediyi de yaşayan Dick suçludan emindir.    

 

Daha sonraları bu tüm kariyerleri boyunca tek bir aksaklık yaşamamış bu olağanüstü akrobatların ölümünü ve olay mahallini Batman incelemeye gelir. Batman inceleme sırasında orada onunla birlikte aynı vaka üzerinde düşünen kasvet dolu çocuğu görür. Bu çocukta tıpkı Bruce(Batman’in gerçek kimliği Alter Egosu Bruce Wayne) gibi ailesini gözlerinin önünde kaybetmiştir. Batman/Bruce o sahneyi görünce anılara bir yolculuktan sonra Dick için üzülmeye başlar.   

Daha sonradan, Bruce Wayne kimliği ile onu koruma altına alır. Hatta ileri ki aşamada ise Richard Grayson’ı evlatlık edinir.   

 

Olaylar aşağı yukarı “The Batman” adlı çizgi seride anlatıldığı gibi gelişmiştir.      

Tahmin edebileceğiniz gibi olaylar böyle başlar, bir gün Batman Dick’e kimliğini açıklar(gerçi az çok Dick’in şüpheleri ve kendince tahminleri vardır.) Daha sonra ailesinin öldürenlerin adalete teslim edilmesini ve böylece intikam alınmasını istediğini söyler küçük Richard. Batman o an kendi geçmişini bu çocukta görür ve onu eğitmeye karar verir. Ufak tefek işlere,soruşturmalara ve basit sokak seviyesi suç olaylarına  Dick’i yanında götürmeye başlar. Dick’in acrobat geçmişi ona bu geçiş ve eğitim sürecinde çok fazla katkı sağlar.   

Elbette o adamı ve ekibini yakalarlar haklarından gelirler. Böylece Robin  yani Dick biraz da olsa bu durumu aşar.   

Ve artık o çok ünlü Batman&Robin, The Dark Knight&The Boy Wonder birlikteliği gerçekleşir.   

Dick Grayson, Robin olarak en uzun soluklu, en yetenekli(Tim hariç) ve en çok beğenilen Robin olmuştur. Tüm bu zaman içerisinde Bruce’ a hem kızmış, hem hayran olmuş, hem nefret etmiş, hem sevmiş, hem ona yol göstermiş hem de ondan pek çok şeyler öğrenmiştir.   

Bazı anektod resimler:

Aç Bak

 

Richard “Dick” Grayson’ın  Robin olarak suçla savaşıp,adalet getirdiği ilk yılları çok eğlenceli ve de gurur verici geçmektedir. Kısa zamanda pek çok ünlü villain ile tanışmış onlarla çarpışmıştır. Ama kariyerinin başlarında ki en büyük kabusu Two-Face ikisini de (batman&robin) kaçırdığında yaşar.   

İkiside bir tuzak ile bir mekanizmaya bağlanırlar. Öyle komplike hazırlanmış bir tuzaktır ki kendisinden sonraki Bölge Savcısı da işin içindedir. Robin bir batarang(Batman’in icadı olan Bumerang ile Shuriken karışımı, bir yarasayı andıran siyah-gri tonlarında değerli metal ile yapılmış kesici fırlatılabilir bıçaklar) ile ipi keser. Ancak, Two Face “2” rakamına ve “ikilik”kavramına takıntılıdır ve ikinci tuzak harekete geçer ve Robin’in hamlesi sonucu yeni savcı oracıkta ölür ve Robin’de bunu izlemek zorunda kalır. Sonra Two Face aklı karışmış ve mental olarak çözülmüş olan Robin’i zalimce döver ve bunu da Batman izlemek zorunda kalır. Robin, ortamın atmosferinden, yaşananlardan ve ölümden o denli korkmuştur ki o an cesareti kırılır. Bir şekilde zar zor Batman’de tuzaktan kurtulur ve İki Yüz’ü pataklar. Fakat, Robin için mental ve fiziksel olarak kalıcı hasarlar oluşmuştur ve akabinde bir süreliğine suç ile savaşa ara vermiştir.   

Döndüğünde daha güçlü, daha temkinli, daha akıllı ve de daha istekli bir Robin olmuştur. Hatta Koleje(Üniversite yani) gittiğinde Hudson Üniversitesinde Hukuk okumuş ve suçla savaş davasını akademik boyuta da taşımıştır.   

Tabi, Batman & Robin olarak geçen uzun yıllar ve elde edilen başarı iki açıdan da Çizgi-Roman kültüründe bir devir açtı. 1.si Dick Grayson, Robin olarak oldukça popüler oldu. Ve bundan ilham alan diğer DC Kahramanlarının yazarları karakterlerine ilk sidekick olarak çağrılan yardımcılarını vermişlerdir.(Sidekick; yardımcı, çırak gibi bir şey) Aquman->Aqulad, Green Arrow->Speedy, Flash->Kidflash, Wonder Woman-> Wonder Girl şeklinde. Ve belli bir süre sonrasında da popüler olan bu çaylaklar kendi takımlarını oluştururlar ve bu takıma da ”Teen Titans” (Ergen Titanlar) adı verilir. Bir dönem Teen Titans öyle meşhurdu ki en az Justice League kadar satın alınıyor hatta satışları Avengers‘ı falan geride bırakıyordu. Nasıl Batman içinde bulunduğu her süper kahramanlı takımın beyni ve lideri oluyorsa Robin de bu genç takımda aynı işe bakıyordu. Liderdi, hatta kimilerine göre Batman’den daha iyi bir lider.   


Nightwing Köken Hikayesi:

Orijinal Nightwing ve yardımcısı Flamebird.

Zamanla Robin, Teen Titans‘da ki liderliği süresince kendi kendine yetebilirliğini kanıtlamış ve de yeteneklerini, sezgilerini geliştirmiş idi. Tecrübe kazanmış, mental ve fiziksel olarak güçlenmişti. Artık Batman’in Robin’i olmak ona az gelmektedir. Batman’de tabi onunla daha az birliktelik kurmaktadır. Ve ikili yaptığı konuşmada Bruce, Dick’e artık kendi ayakları üzerinde durabileceğini ancak Robin kimliğinin emekli olması gerektiğini savunmuştur. Dick yıllarca Robin olarak tanınmış, sevilmiş ve çalışmıştı. Artık onun bir parçası idi her ne kadar artık kendi ayakları üzerinde durmak istese de Robin ismi yerine ne olabilirdi ki ? Nasıl bir adam ve kahraman olmalıydı ?

Bu sorular ile boğuşurken Hocası olan Batman’ e olan tezat vede düzgün kişiliği ile tanıdığı  Superman‘e danışır ve ona başından geçenleri, aklındaki soruları, Bruce ile olan git gelli, hem sevecen hemde gergin abi-kardeş sürecinden bahseder. Superman’de ona geldiği gezegen Kripton‘un bir kahramanı olan Nightwing‘den bahseder. Kandor şehrinin kahramanı olan adamdan bahseder. Nightwing bir bakıma oranın Batman’idir ve yardımcısı FlameBird‘ de oranın Robin’i   …

 

Nightwing onun hikayesinden ve kendini şehri için, masumlar için feda edişinden çok etkilenir ve bu karakterde ona hem kendisini hem de Bruce’u anımsatan şeyler bulduğu için kıyafetini ve ismini Kriptonlu Nightwing’ den alır ve yeni kahraman kimliği Nightwing olur. Bu şekilde yeni maceralara adım atar.  

Dick’in Robin olarak güçleri belli, hiç bir süper gücü yok ancak Batman’den bile daha çabuk ve kıvraktı. Her zaman dedektiflik, liderlik ve kişisel donanım olarak çok iyi bir genç olmuştur. Ayrıca çıplak el kombat dövüşte oldukça yetkin ve akrobatlıkta da sanırım kendisi en iyi Robin idi. Zeka olarak da asla yadsınamaz bir delikanlı idi.  

Pre-52 Dönemi içerisinde Dick’in gelişimi.

 

 

Açıkcası; Dick, Nightwing olduktan sonra bile Batman ve Bat-Family‘den tamamen kopmaz ama artık Gotham’ın komşu şehri ve memleketi olan Bludhaven ile ilgilenmektedir. Arada sırada da Gotham’a uğramaktadır. Tabi Yeni 52 serisinde hikayeleri Chicago‘da geçmektedir.  

 

Nightwing olarak Dick’in çok ünlü bir konuşması vardır bu da onun kişiliğini ve bu seçimini şık bir şekilde özetlemektedir. 

 

”Who do I think I am? Good question, really, and I’ll answer like this: I’ve seen too much to be Robin, but I’m still too optimistic to be Batman. I’m Nightwing. I’m Officer Dick Grayson. I’m Barbara’s boyfriend, Bruce Wayne’s adopted son, and the last living member of the Amazing Flying Graysons. I’m happy”

 

Amatörce Çevirisi:”Kim olduğumu mu sanıyorum ?! Güzel soru, gerçekten, ve buna şöyle bir yanıtım var: Robin olarak kalamayacak kadar çok şey gördüm, fakat hala Batman olmak için de fazla iyimserim. Ben Nightwing’ im.Ben Memur Dick Grayson’ım (Nightwing suçla savaşında bir adım ileri gidip üniversite kariyeri sonrası poliste olmuştur doksanlı yılların sonlarına doğru).  Barbara (eski BatGirl ve Komiser Jim Gordon’ın kızı)’nın erkek arkadaşıyım.  Bruce Wayne’in evlatlık oğluyum ve İnanılmaz Uçan Grayson’ların yaşayan son mensubuyum. Ben mutluyum”

 

Bu konuşma sonrası okuyucu Robin’in uzunca bir süre  hatta belki de asla Batman olmayacağı konusunda mûtabıka varmıştır. Ancak Robin olarak zaten sevilen Dick, Nightwing karakteri olarak gönüllerde taht kurar.   

Aslında yıllardır Batman ile Nightwing arasında hem karşılıklı saygı ve sevgi, hem de hayranların bakış açısı ve karakter farklılıklarından doğan bir çekişme vardır.   

 

Öyleki benzer geçmişlere sahiptirler. Ancak Dick daha naif, toleranslı ve eğlenceli bir kişiliktir. Yabancıların(USA) tabiri ile hayat Dick’e bir limon verirse O bu limondan limonata yapar. Aynı limon Bruce’a geldiğinde ise onu emip içini dışına çıkarır diyebiliriz 😀 . . Dick Grayson’ da zor zamanlar geçirmiş vede çok şey görmüş, hüzünlü bir geçmişe sahiptir ama Bruce gibi antisosyal, sert mizaçlı, aşk – sevgi hayatından uzak durmaya çalışan, duygularını ifade etmede sorun yaşayan biri olmamıştır. Bu sebeple çoğu insan göre Dick daha iyi bir lider, arkadaş ve kahramandır (şahsen tamamıyla katılmasam da bunlar haklılık payı olan iddialar ). Ancak yıllar bize şunu da göstermiştir. Dick tüm bu cazibesi ve dostaneliğine vede üstün yeteneklerine rağmen iradesi Bruce’a oranla daha kırılabilir ve narin biri olmuştur. Nitekim kritik anlarda asla Bruce kadar zor ve ani kararlar almayı genelde es geçmiştir. Bu sebeple de Bruce, Dick’i elinden geldiğince esas belalılardan (Joker, Ra’s, Luthor vs) uzak tutma gibi bir tutum edinmiştir ve her durumda yanında olmuştur. Tüm Yarasa Ailesi ve Alfred, Dick’i ayrı bir sever. Ailenin Eğlenceli Aziz’i gibidir. Bruce’a da kolay kolay bağırabilecek nadir kişilerdendir.

 

Dick Grayson’ın bu sevecen ve dostane mizacı. Karşı cins olan ilişkilerine de yansımıştır. Alemin en eforsuz çapkınlarından biridir. Nightwing olup, çekici ve karizmatik bir genç kahraman olduğundan beri pek çok kadın ile birlikte olur hatta comic aleminde bu yönde bir şöhreti vardır  

Bu duruma binaen biraz komik bir bölüm hazırladım sizlere; 

Aç Bak
Sırada ki bölüm ise Dick Grayson’ın kaçamaklarını göstermektedir. (Yani ilişkileri, oynaştıkları vs vs)       Barbara ile olan onlarca romantik anlardan bazılarıStarfire ile olan onlarca romantik anlardan bazıları


Ve DiğerleriSupergirl’den seçmeler.Rakiplerini/Düşmanlarını bile baştan çıkardığı anlardan bazıları.


DC’nin büyülü güzelleri Raven ve Zatanna‘da istisna değiller.


 

Huntress ile

Wonder Woman bile !! Yok şaka şaka bu sadece kostümlü partide ki bir kız.
Dişi Joker’in bile aklını başından aldığını görebilirsiniz !

Ağırlıklı olarak en uzun ve gerçek ilişkisi Batgirl/Oracle/Barbara Gordon (hepsi aynı kişi) ile olandır. Aynı zamanda Crisis öncesi neredeyse Starfire ile evlenmek üzere olduğunu da düşünürsek 2. en ciddi ilişkisi de odur. Bunların haricinde de ; Catwoman, Huntress, Supergirl, Donna Troy, Ravager, Raven, bir kaç süper güçlü kız daha ve de normal sivil kızlar diye liste uzar gider.

Neyse konuya dönelim;  


Karakterin Önemi ve Mirası:

Dick Grayson, geek toplumunun sevgilisi ve gönüllerin kralı teriminin DC Evrenindeki karşılığıdır diyebiliriz. Asla diğer büyük karakterler (Wonder Woman, Superman, Batman, Flash, Green Lantern, Shazam, v.b.) kadar pazarlanmamış ve de göze sokulmamış ve daima Bruce‘un arkasında kalmış olmasına rağmen onun popülaritesi ve de onun dahil olduğu dergilerin satışları saydığımız isimlerin çoğundan iyidir diyebiliriz.

Rebirth Dönemi

Ayrıca bugün hem DC hemde diğer tüm comics firmalarındaki “sidekick” kökenli karakterlerin yaratılmasında ve de sevilmesinde ilk elden payı olan önemli bir mihenk taşıdır Dick Grayson’ın yaratılışı.

Ayrıca Bat-Family’nin abi figürüdür. Tim ile olan abi kardeş ilişkisi başka hiç bir karakterde görülmemiştir. Jason ile olan düşman kardeşlikleri, Damian ile sert başlayıp, tatlıya bağlanan halleri. Batman’i en iyi bilen adam olması. Bat-Family belki Bruce’un yokluğuna alışabilir ancak Dick’inkine asla diyebiliriz.


 

Güç ve Becerileri:

 • Evrenin meta-insan özellikleri barındırmaksızın en kıvrak ve çabuk kişisidir.
 • Çıplak el ile silahsız bir şekilde gerçekleşen h2h kombat konusunda evrenin en iyi 10-15 isminden birisidir.
 • Çevresini çok iyi kullanan ve etrafındaki her şeyi potansiyel silaha dönüştürebilen biri olarak Nightwing kendinden güçlü meta-humanlar ya da kendinden daha iyi dövüş sanatçıları ile uzun soluklu cenk edebilen birisidir.
 • Nişancılığı, Araç kullanma becerisi ve de akademik bilgi birikim ve zekası neredeyse Bruce ile kıyaslanabilir. Hukuk okumuştur.
 • Bat-Family üyelerinin çoğu gibi kurşunlardan, oklardan, tuzaklardan kurtrulmak, sıyrılmak onun için standart bir şeydir ve bu konuda ailenin en iyisidir diyebiliriz.
 • Ayrıca kullandığı çift baton ile bambaşka ve Batman’e nazaran çok daha zarif, akıcı bir dövüş stili sergiler.
 • Süper insan seviyesine yakın derecede çabuk, esnek ve akrobatiktir.
 • Bir Olimpiyat atleti seviyesinin üstünde kardiyo sisteme, kaslara ve fiziksel becerilere sahiptir.
 • Gizlilik, kaçma/sıyrılma becerisi çok yüksektir.
 • Liderlik yönü çok çok gelişmiştir.
 • Ayrıca Batman gibi o da kendi bulduğu, düşündüğü ve tasarladığı özel alet, edavatlarını kullanmada çok üstündür.
 • Detektiflik,soruşturma,hukuk ve suçlu patolojisi gibi konularda bir Batman olmasa da yine de çok iyi seviyededir.
 • Yüksek iradeye sahiptir. Korku gazı uzmanı Korkuluğa göre Dick’in zihni Batman’den sonra gördüğü en güçlü ikincidir.
 • Uçak,Helikopter de dahil pek çok aracı uzman seviyesinde sürebilir.
 • Tıpkı Batman gibi endüstriyel anlamda iyi bir tasarımcı ve mühendistir kendi silah ve araçlarını geliştirmiştir.
 • İnsan Sınırında kondisyon ve dayanıklılığa sahiptir nefesini 4-5 dakikadan fazla tutabilir. ve hiç bir yorulma belirtisi göstermeksizin 4 saatten fazla koşabilir.

 

Dick reyiz, Batman klasmanına çok çok yakın seviyede zeki, becerikli, dayanıklı ve yeterli olmak ile beraber Flash ve Spider-Man seviyesinde de esprili, hayat dolu ve gırgırdır. Ve yakışıklılığı playboyluğu da cabası Alemin gördüğü en mert en iyi delikanlı comic karakterlerindendir. 


Okuduğunuz için teşekkürler. 

Derleyen:Utkan Aktaş

Kaynaklar: comicvine,dcwikia, wikipedia ve DC Comics Yayınları


Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. 

Tüm Hakları Saklıdır. 

kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir