Isekai Ana Karakterleri Neden Ölür?

İlginç bir fan arkadaşımız, görünüşe göre isekai türündeki hikayelerde ki ana karakterlerin o fantezi dünyalarına ne tür ölüm nedenleriyle gittiklerini merak etmiş ve bulabildiği her bir seriye bakarak ilginç bir istatistiği bizlerle paylaşmış. 28 Kasım 2017 tarihli tablo da belirli ölüm türlerinin sık sık tekrarlandığını görebilsekte ne yazık ki hangi seri de hangi kaza olmuş göremiyoruz.

Peki bunun öncesinde isekai nedir bundan biraz bahsedelim. Isekai son yıllarda başta anime sektörü olmak üzere manga sektörünü bile etkisi altına almaya başlamış genelde Light Novel(hafif roman ) kaynaklı yeni bir anime türüdür. Kelime anlamı: “Başka bir dünya” anlamına gelmektedir. Çoğunlukla ana karakterin başka bir evrene; ölüm sonrası reenkarnasyon, yüksek bir varlık(Tanrı, Cadı, Şeytan) tarafından transfer edilme veya büyü ile ışınlanma çağrılma gibi yöntemler ile yanlışlıkla yolculuk etmesidir. Bu evrenlerde yüzde 95 ihtimal ile büyü kılıç ile orta çağ vaari bir tema vardır. Ve yüzde 50 ihtimal ile de harem ve mmorpg sistematiği gibi temalar kullanılır. Bazı kesimler tarafından yazması kolay bir tür olarak görüldüğü ve okuyanı tembelleştirdiği için sevilmez, hatta sektör için çok büyük bir hastalık olarak bile görenler vardır. Bunun akabinde Japonya da Kadokawa yayın evi düzenlediği bir hafif roman yarışmasında isekai türü hikayelerin yarışmada kullanılmasını yasaklamıştır.

Türün bilinen örnekleri ise Hataraku Maou-sama!, Overlord,  Re:ZERO, Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! ve No Game No Life gibi eserlerdir.

Listeye geçersek nedeni “Bilinmeyen” ölümler, listenin büyük farkla tepesinde iken en yakın rakiplerinin toplamından bile daha yüksek bir rakama sahip. 2. sırada ”Trafik Kazaları” ve onun bir puan fark ile gerisinde olan  Kamyon ile trafik kazaları 3. sırada bulunuyor. Grafiğe göre en sık gerçekleşen ölüm nedenleri şöyle:

Aç Bak

1. Bilinmeyen (102 eser)
2. Trafik kazası (38 eser)
3. Kamyonla trafik kazası (37 eser)
4. Cinayet (31 eser)
5. Hastalık (24 eser)
6. Kaza (16 eser)
7. Aşırı çalışma nedeniyle ölüm (14 eser)
8. Savaş (8 eser)
9. Reenkarnasyon  için seçilmiş olma (7 eser)
10. Patlama (5 eser)
11. Yaşlılık (5 eser)
12. Yıldırım (5 eser)
13. Tanrı(5 eser)
14. Tren kazası (4 eser)

Çelik kiriş ve idam, üç eserde ana karakterlerin ölümüne neden olurken. Mochi, terörizm, intihar, ejderha, uçak kazası ve merdivenden düşme gibi durumlar 2 eserde ölüm nedeniydi.

Kitap, kahraman, lanet, ateş, ayin, açlık, deney, meteor, maden eritme ocağı, uyurken kusmuğunda boğulma, saksı, serseri kurşun, amezaiku(Japon şeker şekillendirme sanatı), bir dağa tırmanırken kayma, feribottan düşme, köprüden düşme, gaz, doğal felaket, telefon direği, yaşam destek sistemi arızası, bisiklet ile yola düşmek, muz, sınıfa yakıt tankeri girmesi, mutfak bıçağı, nehirde boğulma, okyanusta boğulma, otomat makinesi ve çığ gibi nedenler ise sadece birer eserde kullanılan ilginç fikirler.

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!
Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!
Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir