Kimin Nesi: Silver Surfer

KÜNYE:

Adı: Silver Surfer

Gerçek Adı: Norrin Radd

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Mart 1966

Yaratıcıları: Jack Kirby & Stan Lee

Tür: Uzaylı

Cinsiyet: Erkek

Boy: 193 cm

Kilo: 102 kg

Göz Rengi: Mavi, Gümüş

Saç/Kıl Rengi: Yok

Cilt Rengi: Değişken(Genelde Gümüş)

Memleketi: Zenn-La

Bulunduğu Takımlar: Defenders, Star Masters, Annihilators, Heralds of Galactus ve The God Squad

İlk Göründüğü Sayı: Fantastic Four Vol. 1 #48

Ailesi: Jartran Radd (babası -merhum), Elmar Radd (annesi  -merhum)

Unvanları: Kozmik Gezgin, Gök Gezen, Uzay Yollarının Korucusu, Bekçi, Yüzbaşı Evren, Kozmik Sörfçü, Evrenin Koruyucusu, Evrenin Şampiyonu, Galactus’un Elçisi, Kozmik Mesih

Başarıp başaramayacağımızın bilgisi bizlere verilmedi. Başarısız olmak ayıplanacak bir şey değil. Tek bir büyük utanç olabilir… Denemekten korkmak ve çekinmek. Benim adım Gümüş Sörfçü.

Eğer kazanma şansı az olduğu için savaştan kaçılsaydı, kahramanlığın ne anlamı kalırdı? Bırak amacımız bizi coştursun, korkular değil.

 Silver Surfer


Köken Hikayesi:

Norrin Radd, barış dolu bir gezegen olan Zenn-La’da (Deneb Sistemi, Samanyolu Galaksisi) yaşıyordu. Bu gezegenin yerlisi olan insansı Zenn-Lavians toplumu medeniyet olarak açlık, hastalık, suç ve savaşın olmadığı bilim ve ilerlemenin hakim olduğu bir ütopya dünyası kurmayı dünyalıların aksine başarmışlardır. Norrin’in ailesi babası ve annesi olan Jartran ve Elmar Radd’dı. Jartran bir bilim adamıydı ve Norrin onun ayak izinden gidip sıkıca çalışıyordu.  Zenn La toplumunun evrildiği hedonist ve yönsüz topluma ayak uydurmaya gücü yetmeyen Norrin’in annesi Elmar, Norrin daha çok gençken intihar etti. Bununla birlikte, Norrin  bunu için daima kendisini sorumlu tuttu. Norrin, babası tarafından iyi bir insan olma yolunda terbiye gördü. Norrin erkekliğe adım attıktan sonra babası başka bir bilim adamının fikirlerinin çalınması gibi bir olaya adını karıştırdı. Norrin babasıyla yüz yüze geldiğinde, babası ihmalkarlığını itiraf etti. Babasının bu hareketinden tiksinen Norrin ondan uzaklaştı. Yerel medyanın halka yaydığı haberler ve oğlunun eksikliğinden bunalıma giren Jartran da intihar etti.

Annesi ve babası gibi, Norrin de daha fazla özü esas olan bir toplum hayal etti. Zenn La’da başarıya ulaşmak için hiç bir hedefin olmadığını düşünüyordu. Hoşnutsuzluklarla dolu olan Norrin sık sık Zenn La’nın geçmiş tarihinin hologramlarını izlemek için müzeye giderdi. Norrin’in bu durumu kız arkadaşı Shalla-Bal’ın canını sıkıyordu. Shalla-Bal’a göre istedikleri her şeye sahiplerdi ancak Norrin her zaman daha ötesini düşlüyordu.

Bir gün bu Norrin’in barışçıl gezegeni, Dünyalar Yiyicisi yüce Galactus’un varlığıyla tehdit altında kalır. Bilim Konseyi, Norrin’in özel bir uzay gemisi kullanarak Galactus’un yanına gitmesini ve ona gezegen için yalvarmasını isterler.  Gezegeninin umutsuz durumunu gören Norrin Radd, Zenn-La’yı yok olmaktan kurtarmak için bu teklifi kabul eder. Galactus, Norrin’in bu isteğini ancak tek bir şartla kabul edeceğini söyler; gezegeni bağışlamasına karşılık olarak Norrin Radd, Galactus’un Elçilerinden biri olmak ve ona yiyecek gezegenler bulmak zorundadır. Norrin Radd bu teklifi kabul eder ve bunun sonucu olarak Galactus, parmağından azıcık bir kozmik gücü Norrin’e transfer ederek onu Silver Surfer haline getirir. Silver Surfer’ın elçi olarak temel görevi, Galactus’un için gezegenler araştırıp bulduktan sonra doyması için ona sunmaktır. Bu durum bir süre böyle devam eder. Ancak zamanla, üzerinde yaşamlar olmayan gezegenler bulmak zorlaşır. Ve bu durum Galactus’un Silver Surfer’ın yaşamları riske atmama ilkesinin farkına varır ve onun zihnindeki kişiliğini değiştirerek onu duygusuz bir fedaiye çevirir. Artık Silver Surfer için gezegende yaşam formları olup olmamasını umursamamaktadır. Ta ki yolu dünya ve Fantastik Dörtlü ile kesişene ve yaptıklarının farkına varana kadar.


Karakterin Yaratılışı:

Silver Surfer Jack Kirby tarafından Fantastic Four’un ‘Dünyalar Yiyicisi’ Galactus ile karşılaştıkları hikayeye yardımcı bir karakter gerektiğini düşündüğü için yaratılmıştır. Kirby Galactus gibi bir karakterin sonsuz açlığı ve yalnızlığını gidermesi için güçlerini bahşettiği kendisine uygun gezegenleri keşfe çıkıp belirleyecek bir yardımcısı(elçi) olması gerektiğini düşünüyordu. Stan Lee’nin de karaktere el atması üzerine Norrin Radd’ın asil kişiliği ve karakterin etrafında dini bir hava oluşturuldu.
Kirby, uzayda seyahat etmeleri için uzay gemisi gibi nesnelere ihtiyaç duyan karakterlerden bıkmıştı, bu yüzden karakterin uzayda galaksiler arası seyahat edebilmesi için telepatik kontrollü bir sörf tahtası kullan tasarladı. İlk başta Stan Lee karakteri ilk defa gördüğü zaman garip tasarımından ötürü biraz tereddüt eder fakat daha sonradan karakterin hikayeye kattığı motifleri rolünü anlamasının ardından Gümüş Sörçü’nün dahil edilmesini hoş karşılar ve böylece günümüzde bildiğimiz sevdiğimiz Silver Surfer doğmuş olur.
Sörfçü, Fantastic Four’un 48. sayısı Galactus’un Gelişi hikayesinde Mart 1966 yılında okuyucuyla buluşturuldu.


Günümüzde, Gümüş Sörfçü, evrendeki en güçlü varlıklardan biridir ve Galactus’un elçileri arasında kudretli olanıdır. Nova Birliği tarafından, kötü tarafa geçmesi taktirin de potansiyel olarak evrensel düzeyde bir tehdit olarak sınıflandırılmıştır.

Büyük Galactus sayesinde şu becerilere sahiptir:

Kozmik Güç:

Gümüş Sörfçü diğer yeteneklerinin çekirdeğini oluşturan evrendeki en kudretli yetenek olan kozmik güce sahiptir. Bu güç ona Galactus tarafından verildi ve Annihilation süreci sırasında güçlendi.

 • Enerji Emilimi ve Manipülasyonu: Elektromanyetik enerjinin emilimi Surfer’ın hayatının ve gücünün temelini oluşturur. Surfer, evrenin dört temel gücünü tam kontrol olarak kontrol altında tutup kullanabilmektedir. Sonuç olarak, Sörfçü tüm elektromanyetik spektrumun enerjisini, Nova Force ve hatta Quasar’ı bile aşan inanılmaz seviyelerde absorbe ve deşarj edebilir ve kolaylıkla gezegenleri yok edecek seviyede yıkıcı güce çevirebilir. Oluşturuğu kozmik güç saldırıları Ravenous’u ölümün eşiğine getirebilir, Thanos ile eşit savaşa bilemesine olanak sağlayabilir ve Thor’un özel yapım asgard zırhına büyük miktarda zararlar verebilir. Bunlara ek olarak kuvvet alanlarını oluşturmak, bir gezegen üzerindeki evrimi hızlandırmak, geçmiş katmanları arasında zaman yolculuğu yapmak, boyutlar arası seyahatler, başkalarına sınırlı olarak kozmik güç vermek, zihin okumak, yanılsamalar yaratmak ve duygusal olarak insan hal ve kişiliğine etki etmek gibi güçlere sahiptir.  Sörfçü aynı zamanda pek çok kez Hulk’a yaptığı gibi diğer mutantların ve özel varlıkların güçlerini bastırma veya emme gibi bir yeteneğine sahiptir; onları geçici veya kalıcı olarak kullanamaz hale de getirebilir. Ölümlerine yakın bile olsalar canlıları iyileştirebilir. Ancak bununla birlikte, ölüleri tekrardan hayata döndüremez.
 • Madde Manipülasyonu: Gümüş Sörfçü, molekülleri yeniden düzenleyerek değerleri(altın, elmas, adamantium) yüksek nesneleri yaratabilmek için maddeyi yeniden düzenleyebilir. Aynı zamanda, katı maddelerin gaza dönüşmesi gibi maddenin halini dahi değiştirebilir. Bu atomik transmutasyon gücü sayesinde rakiplerinin silahlarını inaktif hale getirebilir kendini Vision tarzı soyutlayarak nesnelerin, tuzakların, saldırıların içinden geçebilir.
İnsanüstü Fiziksel Yetenekler
 • İnsanüstü Güç: Sörfçü muazzam bir insanüstü güce sahiptir. Kendisi tam olarak bilinmese de Hulk, Thor, Juggernaut 100 ton sınıfının üzerindeki karakterlerle pek çok kez fiziksel mücadelelerde bulunmuştur. Kozmik gücünün sayesinde bu fiziksel kuvvetini arttırabilir bu yüzden bir sınırı olmadığı düşünülmektedir. Bir yer çekimi merkez noktasına itilmesine rağmen bunu kolayca kırmıştır.
 • Zarar Göremezlik: Gümüş Sörfçü’nün gümüşi “cildi”, derin uzay yolculuğunun zorluklarına kolaylıkla dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve şimdiye kadar neredeyse yok edilemez olduğunu pek çok kez kanıtlamıştır. She Hulk gibi bir karakterden yediği yumruk onun yüz ifadesini bile değiştirmemiş ve She Hulk kendi eline zarar vermiştir. Gümüş Sörfçü, kara deliğin ezici basınçları gibi en uç şartlara bile kolayca dayanabilir. Atmosfere girerken ki sürtüşme yüzünden hiç rahatsızlık hissetmiyor ve yıldızlara ve süpernovalara maruz kalmasına rağmen hiç hasar görmedi.
 • Tanrısal Direnç: Sörfçü çok gelişmiş kas sistemi yorgunluk toksinleri, vücut stresi, ve hatta terleme gibi yorgunluk belirtilerini üretmez; bu durum kendisine yorulmadan diğer varlıklarla uzun süre mücadele etmesine izin veren bitmez tükenmez fiziksel direnç sağlar.
 • Uçuş Hızı: Eskiden Elders of the Universe üyesi Runner’ın ardından marvel evrenindeki en hızlı varlıklardan biri olan Silver Surfer. Şu anda, Beta Ray Bill ve Nova gibi karakterlerden daha hızlı bir konumdadır. Gümüş Sörfçü hızlardan daha hızlı ışıktan daha hızlı bir şekilde hareket edebilir hiper uzaya girebilir bu yüksek hızlara ulaştığında bile zihni ve bedeni mikro ve nano saniyeler arasında düşünüp reaksiyon tepkimesi gösterebilecek kadar çeviktir. Birkaç saat içinde birçok galaksinin içindeki her gezegeni kolay bir şekilde analiz edebilmiştir.
 • Kozmik İçgüdüler: Gümüş Sörfçü, belirli kozmik enerjiyle zenginleştirilmiş algılamalara sahiptir; bu da, konsantrasyonu sayesinde enerji kalıplarını hissedilmesine olanak sağlamakta. Bu kabiliyetler ona geniş bir görüş mesafesi (uzayda insanları bir ışık yılı uzaklıktan temiz bir şekilde görebilir), atom altı parçacıkları hissetme ve görme, insanüstü işitme yeteneğini, saf enerji alanlarını ve izlerini algılama ve doğalarını çözme yeteneği vardır. Surfer’ın yetenekleri bu konuda uzman olan Stardust’ın yeteneklerini bile aşıyor.
 • Kozmik Beslenme: Gümüş Sörfçü, hayatını sürdürecek kozmik enerjiyi direkt olarak cildi üzerinden absorbe ettiği yaşamak için yemek yemesi ya da nefes alması gerekmemektedir.
 • Ölümsüzlük: Kozmik beslenme yeteneği sağ olsun kısmen ölümsüzdür. Kendisi zamanda geri gidip günümüz zamanına ulaşana kadar sadece beklediği için yaklaşık 13.7 milyar yaşındadır.

Sörfçü Norrin Radd olarak bir bilim adamı, felsefeci ve bir hayalperesttir. Kozmik güçlerinin verdiği destek ile ortalama bir dövüşçüdür. Skaar gezegenindeki tecrübeleriyle savaşta ve kombatta daha tehlikeli ve dikkate alınır bir isim olmuştur.

Kozmik Sörf Tahtası:

Silver Surfer uçarken kendi vücudunu oluşturan yok edilemez materyalden yapılma dünyevi bir sörf tahtasına benzer bir araç kullanmaktadır. Bazı kozmik kuvvetler tarafından zarar görebilse de Surfer bu hasarları çok kolay bir şekilde onarabilmektedir. Psiyonik şekilde Surfer’ın zihni ile etkileşimde olan Sörf Tahtası Mjolnir‘in Thor‘u dinlediği gibi Surfer’ın isteklerini yerine getirebilmektedir. Surfer’ın kozmik gücünden minimum derece harcayarak uçmasını sağlayan Tahta  gezegen atmosferinde yaşama zarar vermemek için kendini mach 10(ses hızının 10 katı) hızına sınırlıyor. Normal uzayda ışık hızının %99,99’na ulaşabilir ve hiper uzayda ışık hızını katlarca aşabilir. Silver Surfer aynı zamanda yaşayan maddeyi Sörf Tahtasına uzun süreler boyunca hapsedebilir ve yok edebilir. Savunma için kalkan olarak kullanılabilir.


Disney’in Fox stüdyolarını satın almasıyla birlikte beyaz perde de görmeyi beklediğim karakterler arasında birinci sıraya oturan bu naif uzay ozanını sizlere tanıtabildiysek ne mutlu bizlere. Umarız ki beyaz perde de kozmik marvel evreninin bayrağını eline alıp hak ettiğini görür.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

3 Yorum

 1. Utsuro
  19 Ocak 2018
  Yanıtla

  Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık.

 2. Kadir
  23 Ekim 2023
  Yanıtla

  Alt metnini en çok merak ettigim karakterlerden biriydi, ellerinize sağlıkkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir