Kimin Nesi: Deathstroke / Slade Wilson

DC Sinema Evreninde olası bir yeni Justice League ya da Injustice League filminde Legion of Doom, Injustice League olarak tanımlanabilecek kötüler takımının Lex Luthor ile beraber kurucusu olacak olan karakter olan Deathstroke‘u yakından tanımak isteyenler için bu yeni tanıtım ile geldik.

DEATHSTROKE // SLADE WILSON

Kısa Bilgi: Deathstroke Kimdir ?

1980 yılında yeni Teen Titans serisinin yazar ve çizeri olan Marv Wolfman ve George Perez tarafından yaratılan paralı asker figürü Deathstroke olarak karşımıza çıkan Slade Wilson karakteri o andan itibaren DC’nin en etkili ve de popüler kötü adam ya da anti – hero karakterlerinden biri oldu.   kendi yaratılışından 10 yıl sonra onun parodi versiyonu olacak olan Deadpool‘un doğmasına vesile etmiş oldu.

KÜNYE:

Karakter Adı: Slade Wilson  

Alter Ego: Deathstroke  

Lakabı: Deathstroke The Terminator

Yayın Evi: DC Comics

İlk Ortaya Çıkış: Aralık 1980 ( The New Teen Titans: Today… The Terminator adlı sayıda)

Ünvanları: Asker, Anti-Kahraman, Kötü Adam, Kiralık Katil, İntikamcı, Paralı Asker, Suikastçı, Ödül Avcısı, Kelle Avcısı  

Fiziksel Özellikleri: 1.93 Boy / 100-102 Kg, Beyaz Kırçıllı Saçları ve de Mavi gözleri vardır.  

İlişki Durumu: Boşanmış.  

Vatandaşlık: Amerikan  

Yaratılış: Marv Wolfman ve George Perez tarafından 1980 yılında


Yaratılışı:

Marv Wolfman ve George Perez‘in seksenlerin başındaki Teen Titans seri koşumunda tamamıyla gençlerden oluşan bir takıma kontrast oluşturması adına, hippi vari takımımızın karşısına otoriter, militarist ve de gözü kara bir baba figürü olarak dikilen Slade akabinde DC Comics evreninin en ikonik villain, anti-hero, anti – villain tarzı karakterlerinden biri olmuştur. İlk çıkışı “The New Teen Titans” serisinin 1980 aralık sayısındaki “Today… The Terminator” adlı dergide olmuştur bu bu yeni serinin 2. sayısı idi ve de serinin yazar ve çizeri olan Wolfman ve Perez, Deathstroke The Terminator ile çıkageldiler. Ancak Deathstroke’un ismindeki “The Terminator ” (Yok Edici) sıfatı 1984 de Arnold Schwarzenegger‘ ın baş rolünde olduğu ilk Terminator filminin ve de 1992 yılındaki devam filminin başarısı ile giderek karakterden kaldırılmıştır. Anlam karışıklığına mahal vermemek adına.

Deathstroke / Salde Wilson karakteri ise kendi yaratılışından tam 10 yıl sonra başka bir paralı asker figürüne ilham olmuştu ancak bu kendisinin parodi versiyonu olan Deadpool olacaktı.


Köken Hikayesi – Özgeçmişi (Origin)

Slade Wilson, 16 yaşında amerikalı, vatanperver ve hırslı bir genç olarak kendini asker olarak kaydettirme konusunda son derece ısrarlı ve kararlı idi.Hatta bu uğurda evden kaçar, yaşı hakkında yalan söyler.Fakat sonraları çok geçmeden azmiyle yeteneklerini sergilemeye başlar ve zamanla üstlerinin bile çok çok üstünde bir duruş ve görünüm sergiler.  

Daha sonraları Adeline Kane addında bir askeri kanatın başkanı olan kadın, Slade’i ve onun yeteneklerini ister ve de onu kanatları altına alır. Onu özel birlikte eğitir ve onu bir çeşit dedektif/ajan/paralı asker olarak eğitirler.Fakat zamanla Adeline ile işler romantikleşir ve Adeline’den bir oğlu olur. Slade ise görev sayısı ve rütbesi arttıkça farklı kombat türlerinde uzmanlaşır, taktik dehası olarak da kendine isim edinir. Bunların akabinde ise Yarbay’lığa terfi eder.  

 

Slade, ilk oğlunun doğumundan kısa bir süre sonra askeriyeden yeni bir askeri – bilimsel deneyin parçası olması için teklif alır. (Bu daha sonraki güncel originlerde geçerlidir, ilk başta normal askerdi rütbesiz idi) Bu deney gerçeklik serumuna karşı defans olarak oluşturulmuş bir deneydir.

Ancak, daha sonraları formül ve üzerindeki çalışmalar amacını aşar ve bu formülün meta-insanlar oluşturabilme aşamasının başlangıç formülü ile çok ortak yönü olduğu ortaya çıkar. Fakat deney ve hesaplamar üstün körüydü bir teori idi bunun sonrası Slade’in fizyolojisi bu deneye aşırı tepki verir.

 

Bu serum Slade’i sinirli, öfkeli ve aşırı duyarlı biri yapmıştır. Ancak daha sonraları Slade de anlayacaktır ki aynı zamanda hız, dayanıklılık, sezgiler ve gücünü de artırmıştır. Olayar sonrası  Adeline ile evlenir. Slade bir dönem bu sinir ve kontrolsüzlüğü yüzünden masabaşı işlerine mecbur bırakıls da Slade avlanma ve soruşturma görevlerine sokuluyordu.. Bir gün yakalanan bir asker arkadaşını kurtarma görevi başlatır. Ama kendisinin ve görevin her adımına karışan orduya karşı yeni bir karar alır ve ordudan ayrılır. Ve de sonraları kendine bir zırhlı ve teçhizat hazneli özel bir kostüm dikip Deathstroke The Terminator ( Yok edici Ölüm Darbesi) adını alır. Ve de bilinen en iyi paralı asker ve suikastçı olur.  

 

Deathstroke etik çizgilerinde bir geri bir ileri gidip gelen, bazen anti-kahraman bazense bir pislik gibi davranan bir adamdır.

Deathstroke adıyla dünya çapı iyi ve kötü bazda bir şöhrete kavuşmaya başlar Slade, Dünyanın her yanından pahalı kontratlar almaktadır.Bir gün Qurac ülkesinin (bizim dünyamızdaki Irak’ın yansıması) yüksek rütbeli Albaylarından biri tarafından kiralanan Slade’in bu görev esnasında 2. oğlu (Adeline’den) Joseph kaçırılır. The Jackal(Çakal) adlı bir ajan tarafından kaçırılır. Çakal’da Deathstroke’un iş vereni olan Albay’ı öldürmek isteyenlerin tarafındadır. Ve Deathstroke’un davasını bırakmasını istemektedirler, tabi ona çocuğuyla şantaj yaparak. Deathstroke süper güçlerine karşı oğlunun hayatı ile kumar oynar. Akabinde Slade kaçırmaya müdahil olmuş herkesi öldürdü ve oğlunu da kurtardı. Ancak çok zor başarabilmişti. Öyle ki olaylar sırasında oğlunun boynu ve ses telleri de kesilmişti.. Joseph bir daha konuşmayacaktı.  

Oğlunu hastaneye yetiştiren Slade, orada karsına gizli kimliğini, yaptığı işleri ve oğullarının durumunu açıklamak zorunda kalır. Slade’in rahat, umursamaz ve dikkatsiz tavırları sonucu oğlunun başına gelenleri gören, Bir görev için oğlunun hayatını riske attığını öğrenen Adeline’in birden gözü kararır ve kocasına nefretini kusar. Adeline silahını çıkarıp arkadan Slade’in başına sıkar, onu öldürmek niyetindedir ama Slade son anda ölümcül etkiyi azaltacak şekilde kurşundan sıyrılır. Fakat sağ gözünü kurtaramaz.  

 

 

Daha sonra boşanırlar (Baba çocuğuyla canlı çatışmaya giriyor, Anne Babanın Kafasına sıkıyor ! Ne olacaktı yani 😀  ) ve Adeline ilk çocukları Grant‘e babasının gerçek (deathstroke olduğunu) kimliğini söyler. Ama bu ileride başlarına iş açacak bir karar olacaktı.  

Daha sonraları Slade, Junior Adalet Birliği diyebileceğimiz Teen Titans‘ın kötülerin planlarına engel olmasını, küçük operasyonlardan çekilmelerini sağlamak için tutulur ve DC Comics geçmişinin Villain Galerisinde yerini en üst yerlerden alır.  

Ergen Titanlardan kurulu takıma karşı yaşını başını almış, militarist bir anti-kahraman koymak o kadar dahiyane bir fikirdi ki bugün olmuş Deathstroke hala bir fenomendir. Ancak Deathstroke çapını sadece onlarla sınırlı tutmamıştır, Adalet Brliğinden, süper güçlü meta-kahramanlara kadar pek çok işte baş belası bir rakip ve iş bitirici olmuştur.

New 52‘de ise daha yeni 2 – 3 sayı yayımlamış olan kendi dergisine sahip bir karakter olarak aramızdadır. Şimdilik köken hikayesinde değişiklikler var mı haberdar değiliz. Ancak sayfalara çok hızlı ve vahşet bir biçim de döndü öyleki Batman ile bile kapışmasını yaşadı.

Rebirth dönemine ise açıkcası çok hakim değilim ancak ilk sayılardan anladığım kadarıyla karakterin kökeni ya da becerilerine dair radikal değişiklikler yok gibi.

 

Uzatmadan Güçlere geçiyorum..:Belki ileride tanıtıma başka eklemeler yaparım (rebirth dönemi gibi) 


Güçler ve Beceriler:

 

Deathstroke ne kadar militarist içerikli bilimsel bir çalışma ötürü beklenmedik güçlere kavuşsa da bu onu Batman, Black Panther ve Captain America gibi insan sınırlarının bir aşağı bir yukarısında gezmesine sebep olacak cinstendir. Yani bir Superman, Hawkman, Flash falan değil sonuçta. Fakat iyileşmesi, sezgileri, hızı ve refleksleri Cap ve Bats’in üzerinde seyreden biridir diyebiliriz.

 

Anlayış/Zeka/Taktiksel Beceri  

DS bu departmanın tüm comics tarihinin en iyilerinden biri, bir bilim adamı derecesinde zeki değil ama bu adam dünyanın en iyi paralı askeri ve hedefinin güç ve imkan sınırı farketmez yeterli hazırlık zamanı ve ekipmanı ile Slade’in taktiksel dehasını baş başa bırakırsak herkese sorun olacaktır. Kimse güvende değildir. Infinite Crisis sırasında Adalet Birliğine tek elden dalması gibi.

 

Slade ilaçların bir yan etkisinden de faktör 9 olarak etkilenmiştir.Çoğu insandan 9 kat hızlı düşünebilir. Bu yüzdendir ki Flash’i bile hareket ederken çözebildiği olmuştur. Slade Beyninin %80 kapasitesine ulaşabilir. Bir bilgisayar gibi çalışır.    

İlacın etkilerinden biride, daha sonra Slade tarafından daha da çok geliştirilen bir kaç saniyelik de olsa rakibin olası hamlelerini görme-kestirme becerisidir.

 

Fiziksel Güç / Refleksler / Hız ve Dayanıklılık: 

Deathstroke kılıcı ile bir arabayı ikiye ayıracak kadar,  parmakları ile bir kılıcı ikiye ayırabilecek kadar güçlüdür. Onbinlerce feet yükseklikteki bir uçakta uçak kapısını o kadar basınca rağmen tek koluyla sökebilecek kadar gücü  New 52 döneminde göstermiştir.  

Slade’in refleksleri o kadar iyidir ki Süper Güçlü Üyelerden oluşan takımlar karşı bile doğru yaklaşımla belayı yaşatır. Hawkman ve Kid Flash gibi rakipleri her zaman Slade’in ne kadar hızlı ve çevik olduğundan dem vururlar.  

Normal insanları öldürecek pek çok yaralanma ve travmadan sağ kurtulmayı başarmıştır DS. Ayrıca acı eşiği, eğitimli bir süper asker olarak oldukça yüksektir.  

Çok kalabalık ve süper eğitimli bir ninja klanı ile o binadan o binaya tek başına dövüşüp sağ kalmış biridir DS o denli yüksek hızlı düşünme becerisi, çabukluk ve atletizm gösterebilmiştir.  

 

İyileşme:

Pek çok karaktere göre oldukça çabuk iyileşen bir yapıya sahiptir.. Donna Troy gibi Wonder Woman güç levelinde birinden ölümcül darbeler almasına rağmen kavgasına devam edebilmektedir.  Yeni 52 döneminde ise iyileşme gücünün daha da ileri gittiğini gördük kırılan boynu ve parçalanan boğazını iyileştirebilmişti.

havada uçan sineği ataç ile vurmak ?

Yakın Dövüş, Silah Uzmanlığı,Nişancılığı ve Techizatı  

Deathstroke dünyanın en iyi kelle avcısı ve paralı askeri olarak… Pek pek çok silahta ve dövüş stilinde uzmandır. Nişancılığı da bir Green Arrow, Deadshot vs olmasa da rahatlıkla Batman ile kıyaslanabilir.  

  • Pek çok nesneyi bir kavga esnasında ölümcül bir silaha dönüştürebilir. Kılıç, Sopa, Makineli Silah ve Çift Tabanca ve Kasatura ile özel alakası var gibi görünür.
  • Yakın dövüş uzmanlığına gelirsek DC’nin en iyi 10-15 yakın dövüş sanatları uzmanından biri olarak görüldüğü düşünülebilir.  
  • Techizat olarak bir uzaylı metali olan Nth Metali ya da Promethium metali giymediği zamanlar (özel eventler), pek çok patlayıcı, hileli alet, bıçak, el silahı, tüfek, kılıç ve zırh içeren bir paket ile gezinir
  • İş çıplak el yakın dövüş zanaatlerine geldiğinde Batman, Nightwing, Azrael, Bronze Tiger gibi bu alanın en iyilerinden pek çoğuna haddini bildirmişliği vardır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Derleyen: Utkan Aktaş

Kaynaklar: comicvine,dcwikia, wikipedia 


Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir