Kimin Nesi: Daredevil


KÜNYE:

Adı: Daredevil

Gerçek Adı: Matthew Michael Murdock

Kısaca İsmi: Matt Murdock

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Nisan 1964

Yaratıcıları: Stan Lee &Bill Everett

Tür: İnsan(sonradan mutasyon)

Cinsiyet: Erkek

Boy: 182.88 cm

Kilo: 91 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Kızıl

Memleketi: İrlanda Kökenli

Vatandaşlığı: Amerikalı

Bulunduğu Takımlar: Defenders, Marvel Knights, The Hand ve Avengers

İlk Göründüğü Sayı: Daredevil Vol 1 #1

Ailesi:
Jonathan “Battling Jack -> Babası (Vefat etmiş)
Maggie Murdock -> Annesi
Milla Donovan -> Eski Eşi

Unvanları: DD, Koruyucu Şeytan, Hell’s Kitchen’ın Patronu, Korkusuz, Muhafız Murdock, Kızıl Kabadayı

Daredevil kimliğimle dünyayı kurtarabilir, avukat kimliğimle ise… belki onu düzeltebilirim. Şunu fark ettim ki. İkisi de olmaya ihtiyacım var. Savaşçı ve avukat. Eğer yalnızca bir tanesi olursam bu hiç bir işe yaramaz.

Matt Murdock


Matt Murdock'un Dünyası
Matt Murdock’un Dünyası

Köken Hikayesi:

Genç yaşında annesi tarafından terk edilen Matt, boksör babası Jack Murdock tarafından New York’un Hell’s Kitchen semtinde yetiştirildi. Matt babasının çok büyük bir hayranı olsa da geleceğini babası gibi yumruklarıyla kazanan cahil bir boksör olmak istemiyordu. Bu yüzden genç yaşından itibaren akademik kariyeri için çok sıkı bir şekilde çalıştı. Babası da Matt’in hayat standartlarını karşılayabilmek için boks kariyerinde ilerlemeye çalıştı. Bu ilerleme için mafya bağlantılı bir menajer olan Fixer ile anlaşma yaptı. Babası evde yokken Matt de babasının antrenman aletleri ile kendini eğitmeye başlar.

Çocuk Matt bir gün sokakta yürürken yaşlı bir adama doğru süratli bir biçimde gelen kamyon görür. Adama doğru koşup onu iterek adamın ezilmesini önledi. Ama ani fren yapan kamyondan taşan radyoaktif maddeler Matt’in gözlerine sıçrayıp onu kör eder. O günden sonra görme duyusunu kaybeden Matt’in görme yetisi yerine diğer 4 duyusu tavan yapar ve bunun yanında normal bir insanda olamayacak yarasaların kine benzer bir radar duyusunu kazanır. Yeni duyuları ile görme eksikliğini çok rahat kapatabilse de o bu durumunu çevresinden saklamaya ve görme engelli bir vatandaş olarak devam etmeye karar verir.

Jack Murdock Son Maçını Kazanırken
Jack Murdock Son Maçını Kazanırken

Matt okul için çalışmaya ve fiziksel antrenmanlarını gizliden gizliye yapmaya devam etti. Üniversiteyi kazandıktan sonra oda arkadaşı ve gelecekteki ortağı olan Franklin “Foggy” Nelson ile tanıştı. O sıralar babası Jack Murdock‘un boks kariyeri harika gidiyordu. Menajeri Fixer’ın da ayarladığı bir kaç maçtan sonra Jack dünya ağır siklet boks şampiyonluğuna doğru merdivenleri tırmanıyordu. Matt ve Foggy’nin canlı izlediği bir maçta Fixer, Jack’e bilerek yenilip şike yapmasını söyler. Ancak oğlunun izlediği bir maç karşısında kaybetmek istemeyen Jack bu teklife karşı çıktı ve maçı kazanır. İşlerinin bozulmasına sinirlenen Fixer, Jack Murock’u akşam saatleri eve döner iken öldürtür.

Ortağı ve Yakın Arkadaşı olan Foggy Nelson ile Birlikte Kutlama Yaparken
Ortağı ve Yakın Arkadaşı olan Foggy Nelson ile Birlikte Kutlama Yaparken

Kısa bir süre sonra üniversiteden mezun olan Matt ve Foggy ile ortaklaşa hukuk bürosunu açar. Babasının intikamını almak isteyen Matt bir plan yapar. Daredevil kostümünü giyip Fixer’ı ve adamlarını köşeye sıkıştıran Matt, Fixer’ı tam yakalamaya yaklaşmışken Fixer, Daredevil’e olan korkusundan kalp krizi geçirip ölür. Ve böylece o akşam Hell’s Kitachen’ın ”Korkusuzu” doğmuş olur.


Karakterin Yaratılışı:

Daredevil, Stan Lee tarafından 1964 yılında yaratıldı. Özgün olan güç seti, kişiliği ve hikayesi tamamen Lee’nin yaratısıdır. Ancak ‘Daredevil’ lakabının kökeni ise Lev Gleason yayınlarına dayanıyor olabilme ihtimali vardır. İlk defa 1940 da Lev Gleason tarafından çıkartılan Daredevil karakterinin yayın hakları ise günümüzde Dynamite Entertainment’ın eline geçmiş ve ismi Death-Defying ‘Devil’ olarak değiştirilmiştir.

Daredevil’in orijinal sarı, kırmızı kostümü  Bill Everett tarafından dizayn edilmiştir. Jack Kirby’nin de Daredevil’in yaratılmasında bir el atmışlığı olabilir ancak ne kadar katkıda bulunduğu bilinmemekte. Daredevil serisinin 5. sayısında Wally Wood tarafından kostümünde değişiklik yapılıp göğüsünde ki tek D yerine ikonik sembolü ‘DD’  sarı kostüme eklendi. Hemen iki sayı sonra yani yedinci sayıda da Daredevil, şeytan lakabı ile ilintili olan ikonik kırmızı kostümüne kavuştu.


Becerileri ve Güçleri:

Meta bir sokak seviyesi kahraman olan Daredevil’in Marvel evreninde oldukça saygın bir konumu vardır. Nick Furry tarafından 7. seviye güç seviyesinde olarak tanımlanmıştır. “Normal” bir insan için, Matt dikkate değer bir fiziksel güç ve kondisyon yetilerine sahiptir. Olimpik seviye bir halterci ve ötesi bir atletizmci dir. 181 kg ağırlığı sanki 20 kiloymuş gibi kolayca kaldırıp fırlatabilir. Bu ağırlık kaldırma işi doruk kapasite de 363 kilograma kadar yükselmektedir. Bu da ona tek bir yumrukla güçlü bir tuğla duvarı kırma ve tek bir tekme ile metal bir kapıyı kırma olanağı verir. İnsanlarla dolu bir limuzini yoldan çıkarıp devirmişliği ve bir pompalı tüfeği bacağıyla kırmışlığı vardır. Punisher gibi bir karakteri defalarca ezmişliği küçük sürprizlerle  Wolverine gibi karakterleri hızlı bir şekilde nakavt etmişliği vardır.

İnsanüstü Duyusal Sistem:

Başlangıçta radyoaktif izotopa bir maruz kalmasından gelen güçlerini kontrol etmeyi başaramayan Matt, akıl hocası olan Stick ile tanışınca bu güçleri kontrol altına almayı öğrendi. Avengers ile X-Men arasındaki savaş sırasında Psylocke ile savaşırken Psylocke, Matt’in zihnini telepati ile kontrol altına almayı dener ancak bunu denerken kendini dünyaya Matt’in gözünden bakarken bulunca bu deneyim altında boğulur ve hemen telepatik bağı keser. Bu da Daredevil’in zihnen ne kadar ileri seviyede bir insan olduğunun en büyük kanıtlarından biridir.

 • Süper İnsan Dokunuşu: Murdock’un dokunuş hissi o kadar keskindir ki, parmaklarını kullanarak mürekkep lekeleri ile basılı bir sayfayı dokunarak normal bir insanın okuyabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde okuyup anlayabilir. Cildinin geri kalan kısmı da parmakları ile aynı derecede hassastır, yoğunlaşarak etrafındaki atmosferde gerçekleşen sıcaklık ve basınç değişiklikleri dakikasında anlayabilir. Koku ve işitme duyuları engellendiğinde bile, vücut ısısı ve havadaki rüzgarlar sayesinde sadece beş adım ötesinde duran bir kişinin varlığını hissedebilir. Dokunma duyusunun bir yan etkisi de Murdock’un kaslarını ve iç organlarını manipüle etme kabiliyetidir. Dokunma hissi sadece dışsal değil dahili (merkezi sinir sistemi) olaylara müdahale edebilmesini sağlar böylece ona kuvvetini ve reflekslerini en üst düzey insan seviyesine yükseltme, çevikliğini arttırılmış insan seviyelerine yükseltme ve aynı zamanda uyuşma, halsizlik gibi durumlarda kendisine acı çektirerek kendini aktif durumda tutabilir.
 • Zirve İnsan Kuvveti:  Matt, uzun yıllardır aldığı dövüş sanatı eğitiminden ve merkezi sinir sistemini kontrol edebilmesi sayesinde gücünü, kuvvetini insan kapasitesinin en üst seviyesine çıkarabilir. Bir adamı tutup istediği yere fırlatma, tek eliyle yetişkin birini kaldırıp sallandırma, tek yumruk veya tekme ile istediği insan kemiğini kırabilecek kadar güçlüdür. Çelik bir posta kutusunu silah olarak kullanabilir. Kamyonet kaldıracak kadar güçlü Hyde’a fiziksel olarak zarar verebilir fırlattığı baton’u ile beton zemine ve duvarlara zarar verebilmektedir.
İnsan Hız, Refleks ve Gücü
 •  Zirve İnsan Hızı, Sürati: Matt gücüne benzer bir şekilde, hızını insan seviyesinin en üst seviyesine çıkarabilir. İki şehir bloğunu saniyeler içinde koşup gözden kaybolabilir, billy clup sopalarıyla bir keskin nişancıyı vurup  saniyeler içinde kostümünü giyip bir binanın çatısına çıkmışlığı vardır. Matt’in koşu hızın muhtemelen bir  sprinter veya dekatlon koşucusu olsun olmasın hepsinin ötesindedir.
 • İnsan Üstü Refleksler: : Muhtemelen onun körlüğüne neden olan radyoaktif atıklara maruz kalması nedeniyle Matt’in refleksleri, Bullseye tarafından atılan bir saiyi yakalayacak ve yakın dereceden sıkılan tabanca kurşunlardan sıyrılabilecek seviyede gelişmiştir.
 • İnsanüstü Çeviklik: Matt’in çevikliği benzer şekilde gelişmiştir. Yaralı olsa bile kendine doğru gelen keskin nişancı mermilerini saptırabildi.
 • İnsanüstü Direnç: Matt’in direnç seviyesi benzer şekilde gelişmiştir, zira nefesini su altında 7 dakikadan fazla tutabilmektedir. Doruk kapasitede ise herhangi bir yorgunluk hissi göstermeden birkaç saat fiziksel aktiviteye devam edebilir.
 • Gelişmiş Dayanıklılık: Matt, ağrıya karşı son derece yüksek bir toleransa sahiptir. Bir araba tarafından çarpılmasına rağmen hayatta kalmayı başarabilmiştir. Aynı saldırı, insanüstü dayanıklılığa sahip olan Jessica Jones’a ciddi zarar verirken Typhoid Mary tarafından yakılmasına rağmen savaşmaya devam edebilmiştir. Beş gün aralıksız uyumadan çalışmaya devam edebilmektedir.
Süper Duyuları
Süper Duyuları
 • İnsanüstü Koku Duyusu: Murdock’un kokusu duygusu öylesine keskindir ki 20 feet uzaktaki ikizleri kokularından ayırt edebilmektedir. Kokusunu aldığı birinin vücut kokusunu hayatta unutmaz kişi bu kokuyu çeşitli yollarla karıştırsa veya kamufle etmeye çalışsa da Daredevil bunu fark edebilir. Tek bir kişinin kokusuna odaklanıp kalabalığın arasından istediği kişiyi 15 metre öteden saptayabilir.
 • Gelişmiş Takip Yetenekleri: Matt, kokulardan ayak izlerine kadar çeşitli araçlarla kolayca başkalarını izleyebilir. Yeterli tecrübeye sahip olduğu için günler hatta haftalarca eski izleri takip edebilir. Bölgede koklama yaparak bölgede gerçekleşen eylemleri zihninde canlandırabilmektedir.
 • İllüzyonlara Karşı Farkındalık: Görsel hilelere karşı bağışıklığın yanında işitme, koku alma gibi yetileri oldukça gelmiş olduğu ve etrafındaki gerçekliğin farkında olduğu için sıradan görsel veya zihinsel her türlü illüzyon karşı bağışıklığı vardır.
 • Kör Görüş: Bu güç, Matt’in karanlık ya da başka türlü her ortamda hareket etmesini, savaşmasını ve gezinmesini sağlar.
 • İnsanüstü Duyma Kabiliyeti: Murdock’un işitme duyusu, yedi desibel basınç seviyesinde bir desibelik basınç değişimini tespit etmesini sağlayabilecek kadar iyidir (oysa ortalama insan işitme eşiğinin en düşük seviyesi yirmi desibeldir.) Bir kişinin kalp atışlarının altı metre üzerinde bir mesafeden veya standart ses yalıtımlı duvarın öbür tarafında fısıldayan kişileri rahatlıkla duyulabilir. Radar duyusunu duyma ile destekleyip etrafının üç boyutlu haritasını çıkarabilir. Eğer odaklanırsa istemediği sesleri aklında susturabilir.
 • Yalan Tespiti: Murdock, kişinin kalbini atışlarını dinleyerek ve salgıladığı koku değişimine bakarak kişinin yalan söyleyip söylemediğini fark edebilir. (ancak kalp pili kullanan veya baskı altında sakin kalabilen kişiler Matt’i kandırabilir).
 • Sonar Duyusu: Radar duyusuna çok benzer şekilde Matt sonar dalgalarını algılayabilir; bu sonar dalgaları aslında çevredeki nesnelerden gelen “yankılar” ile oluşturur. Suyun altında Matt’in tek güvenebileceği dostu bu yeteneğidir. Bu yetenek görme veya ışığa dayalı olmadığından, kamuflaj ve görünmezlik gibi şeyler ona karşı faydasızdır.
 • Süper Tat Alma: Diliyle yerdeki tahta zemin üzerindeki tuz tanelerinin sayısını tespit edebilir. Yediği yiyeceklerin içinde bulunan bileşenleri tespit edebilir.
 • İnsanüstü Denge: Murdock’un oluştuğu denge merkezi ona Spider-Man’ınkine eşit bir denge sağlar.
 • Telepatik Bağışıklık: Zihninin okunmasını önleyebilmek için psikolojik müdahalelere karşı direnebilme konusunda da oldukça yeteneklidir.
Radar Duyusu
Radar Duyusu
 • Radar Duyusu: Daredevil gelişmiş duyularının yanında radar duyusu diye adlandırdığı yeni bir duyu daha kazanmıştır. Bir teoriye göre, beyininde oluşan bir mutasyon sayesinde bu duyu elektromanyetik enerji yayılımına tepki vererek onun etrafındaki cisimlerin 360 derece ve 3d harita çıkarabilir. Bu duyu mükemmel değildir ona tahmini şekiller verir bir birini örten cisimler Daredevil’in yanılmasına sebebiyet verebilir.
 • Korkusuzluk: Matt’in hiç korkmadığı doğru değildir, ancak yıllardır süren eğitim ve tecrübe ile Daredevil şu anda korku gibi duygulara karşı sosyopatlık sırında bir direnç göstermektedir. Bu yüzden “The Man Without Fear” lakabıyla tanınır.
 • Usta Avukat: Murdock, ceza hukuku konusunda uzmanlaşmış, çok yetenekli ve başarılı bir avukattır. O  verdiği bu hukuki mücadeleyi hem suç ile savaşmanın bir yolu olarak görüyor hemde akıl sağlığını korumasına yardım ediyor. Murdock’un hukuk firması yüzlerce tür de davaya bakıyor: tecavüz davaları, nefret suçları, polis vahşeti, haksız yere alınan ölüm cezası, tıbbi uygulamalardaki usulsüzlük, tanık koruma vakaları, iş yeri şiddeti, kurumsal hukuk davaları,  iş yeri eşitsizliği, çocuk istismarı, savaş suçları, terörizm mağdurları, gıda  tüketici güvenliği davaları ve hatta çevresel sorunlar gibi pek çok sosyal adalet konularına adalet getirmeye çalışıyor.  Marvel evrenindeki iki ünlü avukattan biridir, diğeri ise Jennifer Walters nam-ı diğer She-Hulk.
 • Zirve İnsan Durumlar: Matt yıllarca aldığı yoğun fiziksel ve zihinsel eğitimlerle birlikte boyuyla kilosuyla kas yoğunluğuyla zirve noktaya ulaşmıştır.
 • Üstün Zeka: Murdock zekasını ve beyin kapasitesinin farkını normal insanlara göre daima ortaya koymuştur. Derslerinden hep A+ gibi astronomik puanlar almıştır.
 • Yılmaz İrade: Daredevil hiç bir zaman vazgeçmez, yeterli irade gücüne, güçlü ruha, durdurulamaz kararlılığıyla, ne öldürecek nede pes edecek, ne olursa olsun o korkusuzdur.
 • Usta Dedektif: Yıllardır avukat olmanın verdiği tecrübe ve üstün duyu güçleriyle beraber o doğanın kendi kendine yarattığı harika bir dedektiftir.

 • Usta Akrobat: Uzun yıllardır devam eden  kendi başına yaptığı eğitim ve egzersiz ve daha sonra Stick’in vesayeti altında aldığı eğitimle beraber Daredevil mükemmel bir atlet, jimnastikçi, akrobat, ip cambazıdır ve üstün duyu güçleriyle beraber neredeyse bu konuda rakipsizdir. Marvel evreni içerisinde oldukça az bir grup dövüş sanatları ustası onunla yarışabilecek kadar iyidir. Bunlar Elektra, Psylocke, Black Panther, Captain America, Iron Fist, Spider-Man ve Shang-Chi gibi isimlerdir.
 • Silahlar Üzerinde Uzmanlık: Murdock geleneksel ve modern her türlü savaş aleti için eğitim almış ve üzerilerinde uzmanlaşmıştır. Bunlar kılıçlar (katana), zincirli sallamalı silahlar, sopa ve benzeri silahlar, shuriken, fırlatma bıçağı, yay ok, ateşli silahlar ve çeşitli askeri bıçaklar gibi silahlardır. Özellikle sopa ve benzeri olan nunçaku, cop, değnek gibi silahlarda çok büyük bir uzmanlığı vardır.
 • Usta Nişancı: Çok yetenekli bir nişancı olan Daredevil kullandığı billy club adlı copları büyük bir doğruluk oranı ile fırlatma yeteneğine sahiptir. Bunun yanında bıçak, shuriken, dart, yay ok ve ekstrem durumlarda keskin nişancı tüfeği ve el bombası kullanmışlığı vardır.
 • Dövüş Sanatları Uzmanı: Matt boksör bir babanın oğlu olarak hem babasını izleyerek hemde kendi kendine çalışarak küçüklüğünden beri gelecek mücadeleleri için yetenekli bir boksör olarak yetişmiştir. Ayrıca kendisi gizli tarikat Chaste’in büyük üstadı ve lideri Stick tarafından çok kapsamlı bir ninja ve doğu sanatları eğitimi almıştır. Stick güçlerini kontrol aldırmasının yanında gizlilik, kendini soyutlama, yaşam enerjisi olan (chi/ki) kontrolü, meditasyon gibi değişik savaş tekniklerini de kendisine öğretti. Sheild yöneticisi Nick Fury, Chaste’den bahsederken Matt Murdock’un bildiklerini bilen yalnızca bir avuç kişi olduğunu belirtti. Daredevil’in aldığı eğitimin içinde vücut anatomisi bilgisi de bulunuyor, rakibinin en hassas basınç noktalarını hedefleyip en kısa sürede etkisiz hale getirme. Muhtemelen ahlaki sınırları olmasa bir insanı tek vuruşta öldürebilecek kadar iyi eğitimlidir. Daredevil’in dövüş tarzı, Ninjutsu, Jui-jitsu, Aiki-Jujutsu, Savate, Kung Fu, Judo, Krav Maga, Silat, Karate, Capoeira, Eskrima, Aikido ve Grekoromen Güreş tekniklerinin Boks ile çok dengeli ve uyumlu birleşmesidir. Matt, Marvel Evrendeki en iyi dövüş sanatçılarından biridir. Kendisi Marvel Evrenin diğer dövüş sanatları uzmanları ve meta insanlarıyla savaşmıştır. Black Panther, Taskmaster, Iron Fist, Karnak, Captain America, Sabretooth, Winter Soldier, Deadpool, ve Wolverine gibi hatta ve hatta Hydra tarafından beyini yıkanmış öldürmeye programlı Wolverine’i bir kılıç ile durdurdu.

Donanım ve Teçhizatları:

 • Kostümü: Daredevil kariyeri boyunca bir suç savaşçısı olarak dört çeşit kostümünü kullandı: orijinal sarı-siyah kostümü, klasik modern kırmızı kostümü, geçici olarak kullanılan siyah-kırmızı zırhlı zırhlı kostüm ve ilk kez Shadowland hikayesinde kullandığı kostümü. San Francisco’dan Hell’s Kitchen’a geri döndüğünde Shadowland’e benzer bir kostüm giymekte. Kostümündeki boynuzlar sadece aksesuar değil radyo dalgalarını alıp her yerden polis verilerine ulaşmasına izin veren antenlerdir. Matt’in mevcut kostümü tamamen kurşun geçirmezdir, yanmazdır ve elektrikli saldırına karşı tamamen izole edilmiştir.
 • Copları: Daredevil’in Billy Clubları çok amaçlı birer silahlardır. Geri çekilebilir mikrofon, minyatür bir teyp, kanca olarak kullanılan tellere sahiptir. Bunlar birleşip uzun bir sopa veya ayrılıp iki birer nunçaku olarak kullanılabilirler. Zor durumlarda kullanmak için copların birinde gizli bir bıçakta bulunur.

 Kaliteli hikaye run’ları ile Marvel tarafının street level bazında en büyük cevheri olan Daredevil, Ben Affleck’li kötü bir uyarlama filme sahip olsa da 2 sezonuyla birlikte en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olan bir Netflix dizisine sahip oldu.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir