Kimin Nesi: Blue Beetle

-BLUE BEETLE KARAKTER TANITIMI-

KÜNYE:

Karakter Adları: Dan Garret // Ted Kord // Jaime Reyes

Statü: Kahraman, Uzaylı Asker, İntergalaktik Savaşçı

Yaratılış: Dan Garret 1939 / Ted Kord 1966 / Jaime Reyes 2006

Takımlar: Justice League, Justice League Galactic, Reach Soldiers, Teen Titans

Yayımcı Firma: DC Comics

 


Köken Hikayeleri:

Blue Beetle” kahraman adını ve kimliğini bu güne kadar 3 farklı kişi kullandığı için bu kahramanın kökenlerini üç öz geçmişe ayırarak aktarıyoruz.

 

Dan Garret 1939-1966:

Dan, 1916 yılında doğmuştur. Babası Michael Garret, New York Polis Depertmanı‘nda (NYPD)  tecrübeli bir polis memurudur. 1920 yılına kadar Dan ailesi ile beraber mutlu ve mütevazi bir yaşam sürdürmüştür. Ancak; Dan 4 yaşında iken annesi bir hastalığa yakalanır ve de  ölür. Dan, ileride tıpkı babası gibi bir polis olmayı istemektedir. Fakat, Babası Dan için hali hazırda üniversite fonu hazırlıyordur.

Babası Dan’e, üniversite kariyerini öncelikle tamamlaması gerektiğini, daha sonra isterse polis olabileceğini söyler. Dan babasını kıramaz vede Eyalet Üniversitesinde kolej eğitim hayatına başlar. Kolej hayatı sırasında ise hokey, amerikan futbolu gibi fiziksel takım sporları vede Boks gibi dövüş sporları ile ilgilenir ve bunları zamanla profesyonel olarak yapar.

Dan’in mezuniyet yılında babası ölümcül şekilde vurulur. Dan onu görmek için acele eder. Ve babası sakin kalıp okulu bitireceğine dair ondan söz alır ancak akabinde daha fazla dayanamadan ölür. Dan okulu başarı ile bitirir  daha sonra hayalinde olduğu gibi  NYPD’de bir polis memuru olur.

Dan söz konusu işi olduğunda o kadar tutkulu ve çalışkandır ki daha kariyerinin başlarında koca bir  suç organizasyonu tek başına çökertmiş ve üyelerini adalete teslim etmiştir. Ancak,zamanla babasının katillerini bulmak ve suçu önlemek için sadece Polis Memuru olmanın yetmeyeceğine karar veren Dan, Blue Beetle kimliği ile suça karşı savaşır. Babasının katillerini ve çeteyi çökertir.

 

İlk başlarda süper güçleri olmayan biri iken Dr.Franz adlı bilim adamı ile tanışınca bu da değişir. Franz ona üzerinde çalıştığı  The Vitamin 2X adlı özel bir formülden bahseder ve Dan hemen denemek ister. The Vitamin 2X in etkileriyle Dan normal bir insandan hızlı ve güçlü(Yine de Batman,Deathstroke gibilerinin altı oluyor) olmuştur. Hatta çok iyi bir dayanıklılık ve kondisyona erişmiştir. Öyle ki 3 Gün uyumadan suçla savaşabiliyor ve çok bir yorgunluk belirtisi sergilemiyordu. Normal insanlardan daha hızlı iyileşiyordu.

Dan Garret, çaylak bir polis memuru olarak araç sürerken vurulur ve nadir kan grubu yüzünden neredeyse ölmek üzeredir ama benzer kan grubundan olan komiserinin kızı Helen Harmon onu kurtuluşu olur. Tesadüf o ki Dan olaydan daha öncesinden beri Helen’e karşı hisleri vardır ve yaşanan bu olay ile birlikte aşk hayatları da başlar.

Tabi bu Blue Beetle karakterinin çeşitli çağlarda farklı versiyonları ve köken hikayeleri vardı. Altın Çağda Sparky adında bir yardımcısı olan Koyu mavi renkli zincir örgülü bir kostümü olan biriydi.

Gümüş Çağda ise Mısırda bir Arkeolog idi ve orada Firavun Kha-ef-Re nin tabutunda bir Scarab (Beetle ya da Bok Böceği) bulur. Ve vücuduna yerleşen bu teknoböcek ona süper güçler verir, uçmak yıldırım çaktırmak vs gibi.. Ne zaman ”Khaji-Dha” dese Blue Beetle’a dönüşüyordu (Biraz Shazam dan çarpılmış)

Bu Dan Garret versiyonunun uzun bir geçmişi ve hikayesi yoktu. Bir Arkelog idi vede Ted Kord isimli bir yardımcısı/öğrencisi vardı. Modern Çağda ise tüm geçmişlerinin birleşimi idi ve bu sefer bir ajandı ve polis babası vardı, uçabiliyordu, Scarab’ı bulmuştu vs vs

Altın Çağ ile Gümüş Çağ hallerinin birleşimi idi Modern Dan Garret kökenleri

 

Dan, o devirdeki tek arkeolog değildi tabi. Ama o bir Profesör idi ve öğrencilerinden biri de kendince bir dahi ve de aynı zamanda olimpiyat seviyesinde bir atlet olan Ted Kord idi. Ted Kord’un bir de amcası Jarvis vardı. Ve bu ikisi yok edilemez denebilecek (biraz abartılı bir tabir) robot dizaynları yaparlar. Amcası Jarvis Kord bu konunun uzmanıdır.

Ama her süper robotlara sahip çılgın bilim adamı gibi Jarvis de dünyayı ele geçirmek ister. Ancak yeğeni Ted Kord bunun önüne geçmek ister ve bunun için de en güvendiği kişi profesörü Dan Garret’a danışır ve yardımını ister.

Dan Garret ve Ted Kord, Jarvis’in olduğu yere yaklaştıklarında, Jarvis planlarının aksamaması adına bizim ikilinin üzerine robotlarını salar. Ancak, bu durumu gören Dan, aniden Blue Beetle’a dönüşür. Bunu izleyen Jarvis sonunun geldiğini anlar vede her kafayı sıyırmış, dünyayı ele geçirmek isteyen ama başarısız olan bilim adamı karakteri gibi kendini öldürür ama ölmeden önce şansını denemek adına Blue Beetle’ı öldürme teşebbüsünde bulunur ve bunu başarma amacıyla tüm robotları havaya uçurur.

Ve bu yıkım üzerine, Dan bir yandan dövüşüp, bir yandan Ted ile ilgilenirken bu patlamadan ölümcül yara alır. Dan, öğrencisi Ted’den ondan bu hikayenin devamını getirmesini ve Scarab’ı (bok böcüğünü,beetle) almasını ister. Ted değerli hocasının son ricasını kırmaz ve bir sonraki Blue Beetle olur.

Bu sırada Dan bir Mağara’ya düşer vede mağara üzerine çöker. Dan Garret’ın üstlendiği Blue Beetle olarak kahramanlık hikayeleri de burada biter.

Dan Garret zamanı Blue Beetle’ın güçleri vede Dan’in güç ve becerileri:

Uçma, Şimşek çakma, Hızlı iyileşme, Üstün İnsan sınırında dayanıklılık ve kondisyon, nişancılık ve çıplak el dövüş becerisi şeklinde.


 

Ted Kord 1966-2005:

Sevgili Hocası Dan’in mirasını alan Ted Kord  ”Scarab”ı kullanmaz. Ancak Atletizmini,  dehasını, biyonik teknoloji üzerindeki bilgi ve tecrübesini kullanır.

Ted, Scarab’ı Justice League  ekibine katıldığı dönemlerde güvenliği için Sonuszluk Kayası‘na(Rock of Eternity) bırakır. Burası Captain Marvel (Shazam) olan Billy Batson‘ı koruyucu olarak seçip ona güçlerini bahşeden büyük Büyücü Shazam‘ın ikamet ettiği yerdir.

Ted lig üyeleri ile iyi ilişkiler içerisindedir. Kendi icat edip ürettiği ”The Bug” adında uçan bir mekanik böceği vardır ve onunla olay yerlerine varmaktadır.

Ted Kord, Blue Beetle olarak en iyi dostluğu Booster Gold ile kurmuştur. İkili ayrılmaz olmuşlardır. Öyle ki Adalet Birliği (Justice League) üyelerinden olan Ice (Buz gücü olan bir Kız) öldürülünce Captain Atom yaşananlara dayanamaz ve ”Extreme” Justice” adlı bir alt birlik kurar. Tabi Superman ile aralarında bu birliğin gizliliği ve çalışma biçimleri sebebiyle gerginlik yaşanır.

Fakat Kaptan hep kötülerin ortaya çıkmasını, atağa geçmesini bekleyip sonra bu kötülük ve olaylardan insanları ve dünyayı savunmak yerine, ilk elden biz saldıralım, işlerini bitirelim der ve türlü müzakereler, beyin fırtınaları sonucu Adalet Birliğinin farklı yüzünü gösteren bir alt birlik oluştururlar.. Öyle ki  Blue Beetle (Ted Kord) ve Booster bu takıma girerken bile beraber girmişlerdir.

Daha sonraları Ted, Oracle ile (Barbara Gordon eski Batgirl, joker vurunca belden aşağısı felç olup tekerlekli sandalyeye düşen fakat yine suçla savaşmayı bırakmayıp Justice League ve Bat-Family nin siber korsanı olan, tüm yazılımsal ve sanal bağlantıları ayarlayan hacker) chat ve internet arkadaşı olmuşlardır. Hem de kimliklerini bilmedikleri halde..Daha sonra gerçekten tanıştıklarında ise Ted, Barbara”dan çok hoşlanır ve onun için özel  hisler beslemeye başlar.

Barbara’ya yavaş da olsa zamanla bu suçla savaş hayatından çıkıp en kısa zamanda hayatını düzene sokacağına dair sözler verir.Ancak, Ted Kord’un önceliğinde kendi şirketi olan K.O.R.D vede  WayneTech ile iş birliğinde geliştirdikleri bir proje vardır. Fakat, bu projeyi ve çalışmalarını kötüye kullanacak olan O.M.A.C vardır. Bu olaylar gelişmekte iken birdenbire Ted kendisini bir soruşturmanın içinde bulur ve yüksek biyo android teknolojisi ile ilgili ve silah satımı ile ilgili bir işin içinde bulur.

Buna engel olma amacı ile yola çıkar. Tüm bunlardan da önce Ted yok ettiği sandı ”Scarab” yani böceğini yok edemediğini fark eder. Carter Hall (Hawkman) onu bulmuştur.  Ted, onu kendine uyduramaz, bir türlü bağlanamazlar. Sonra Scarab’a bir yıldırım çakar ve antik yıldırım gücüne benzer bu reaksiyon ile aktif hale gelir ancak, bu yıldırım Ted’i büyücü Shazam’a götürür ve Scarab orada bırakılır.

Bu olayların hemen sonrasında ise Eclipso ile Sinestro’nun savaşında dünyadan büyünün çekilmesi ve bu savaş esnasında Eclipso’nun Shazam’ı (büyücü olan) öldürmesi sonucu çıkan patlama ve yankılanma esnasında Scarab uçar ve El Paso şehrine düşer. Orada ise hali hazırda aktif hale gelmiş böcek, Jaime Reyes adlı latin bir gence erkeğe tutunur.

İşte Ted bu olaylardan sonra aslında Barbara’ya hayatını düzene sokma sözünü vermiştir. Ancak dediğimiz gibi Scarab’ın peşinde olan ve biyoandroidler konusunda uğraşan birileri vardır ve Ted Kord’da kendini bu işin içinde bulur. Ted, arkadaşının soruşturması sırasında kırılmış bir gözlük içinde bir ipucu bulur.. Dostu Booster Gold’un yardımcı robotu Skeet ile ilintili bir şeyler olduğunu keşfeder.. Ve bu sinyali takip ettirdiğinde karşısına İsviçre Alpleri çıkar.

Eski bir derin devlet oluşumu olan Checkmate ve O.M.A.C ortaklığı sürdürülmektedir. Tabi iş buraya gelene kadar en yakın dostu Booster Gold’dan da yardım alır ancak. Booster Gold şimşek patlaması şeklinde gelen bir saldırıya maruz kalır ve hastanelik olur. Ted, davanın peşini bırakmaz (yani 2. Blue Beetle). Ted, checkmate organizasyonunun gizli üssüne sızdıktan sonra girdiği bilgisayarda öyle şeyler keşfetmiştir ki o an olayların onun boyunu aştığını farkeder. Öyleki O.M.A.C projesi altında bir Bruce Wayne dosyası olması gibi ?!

Bu sırada şansız bir şekilde Ted yakalanır. Maxwell Lord adlı bir zihin okuyucu(telepat) ve zengin bir girişimci ile karşılaşır. Öyle ki Maxwell, Checkmate ile olan iş birliği öncesinde Adalet Birliği için bile çalışmış biriydi.  Ancak daha sonraları C.A.D.M.U.S ve Checkmate‘ in başı olmuştur.

O karşılaştıkları an Ted olanları anlamıştır. Maxwell Meta-İnsanları, Super kahramanları içinde barındıran bir şemaya ulaşmak ve onların genleri ile güçlerini makinalaştırıp satmak vede kahramanları hizaya getirmek istiyordu.Bunun sebebi de dünyayı insanların yönetmesi gerektiğini düşünmesi idi. Bunun içinde Checkmate i kullanıyordu.

Tam o an Maxwell hem sırlar dışarı çıkmasın hemde dahi bir biyoandroid ve roboteknoloji uzmanı harcanmasın diye son bir bir teklifte bulunur. Ya bana katıl ya da sonuçlarına hazırlan der.

Ted bu çirkin teklifi “Cehennemde Çürü Maxwell !” diyerek reddeder ve akabinde Maxwell, Ted’i başından vurur.

Bu olayların biraz ardından Superman ile Wonder Woman, Maxwell Lord’a müdahele de bulunmak isterler ama Maxwell, Superman’i kontrol ederek onu Wonder Woman’a karşı ölümüne dövüştürür. Ve Wonder Woman bu savaşı kazanamayacağını anlayınca bir çıkar yol bulur. Maxwell’ ı SUperman’i kontrol etmeyi bırakmasını söyler ama o yapmayınca da  çıkmaza düşer ve akabinde onun boynunu hemen orada kırar.

Ted Kord’un ölümü DC Evreninde yaşanmış en üzücü vede uzun soluklu ölümlerden biri olmuştur. Ve bugün olmuş hala hayranların Favori Blue Beetle karakteri Ted Kord olmuştur.

 

Ted Kord olarak Blue Beetle güçleri:

Aslında Scarab’ı kullanmadığı için pek bir gücü yoktur.

Ancak;

Zengindir, Çok Zekidir, Alet Edavat üretme konusunda da çok iyidir, silahsız kombat konusunda da oldukça yetkin denilebilir vede çok çevik, kıvraktır.

Kendisi yeşil fener Guy Gardner tarafından Batman’den zeki ve üstün görülmektedir. Onun dediğine göre Ted Kord sürekli kendisinden güçlü adamlarla yerleri paspaslayan zeki ve sürekli kazanan, süper güçleri olmayan bir adamdır.

Özel (ölümcül olmayan) silahları, zırhı ve de hava taşıdı ile Ted Kord oldukça efektif bir Adalet Birliği üyesidir. DC Evreni‘nin en zeki şahıslarından da birisidir.

 


Jaime Reyes 2007-…

 

Scarab, yukarıda bahsettiğim gibi Jaime Reyes‘e geçmiştir. Reyes, başlarda Scarab’ın kontrolünü sağlayamaz ve de Batman ve ekibi onun peşine düşer çünkü Reyes’e bağlı olan Scarab aynı zamanda , Ted Kord’un ölümüne sebep olan O.M.A.C oluşumunun başı, zamanında Bruce Wayne’ in yarattığı bir sibernetik robot ve ana bilgisayar olan Brother Eye’ı yok etmeye yarayacak yegane aygıttır

Daha sonraları Jaime farklı tercihler ve ikilemler arasında kalır. Ailesine gerçeği açıklamak zorunda kalır.

Daha sonraları Scarab’ın, Reach denilen bir uzaylı ırkının icadı olduğu ve her gezegene öncü asker olacak şekilde gönderilen ve gönderildiği yörede kabilenin tanrısı, insanların lideri olabilecek şekilde dünyalara gönderildiği anlaşılır. Öyle ki, Jaime bu uzaylıların kontrolüne girdiği bir an vardır daha doğrusu Scarab girer. Fakat elinde sonunda Khaji-Dha ‘ya sahip çıkan Jaime yeteneklerini zamanla açığa çıkarır ve iyilik için çalışır…

Booster Gold eski Blue Beetle olan dostu Ted yüzünden oldum olası Jaime adlı bu yeni Beetle’a sempatisi vardır ve elinden geldiğince ona yardımda bulunmaya çalışmaktadır. Ancak, 2. Beetle’ ı öldüren Maxwell bir şekilde yeniden diriltilir ve ölümcül bir şekilde Jaime’yi de vurmuştur ama Jaime zırhı ve yüksek iyileşme becerisi sayesinde kurtulur. Bu sırada Booster Gold artık bu Maxwell ı öldüreceğine yemin eder.

Tam o sıralar öldüğü düşünülen Batman evrene geri dönmüştür ve onunda katılımıyla Maxwell çökertilir ve Jaime kurtarılır.

New 52 DC Evreninde henüz büyük bir çıkış göstermemiştir. Ancak Young Justice gibi popüler bir şovun 2. sezonunun yıldızıydı dersek yanılmış olmayız, karakterin popülaritesi giderek artıyor. Rebirth Döneminde ise Jaime’ye ölmüş olması gereken 2. Blue Beetle Ted Kord akıl hocalığı ediyor ancak henüz karakter adına önemli bir gelişme yok. Kendisi Teen Titans üyelerinden biri olarak 2 ayrı dergide boy gösteriyor.

3.Nesil Blue Beetle ise çok çok güçlü öyle ki Yeşil Fenerlerden canavarlara, tanrılara pek çok güçlü rakip ile cenk edebilmiştir.

3. Blue Beetle’ın Güç ve Yetenekleri:

 • Takip Etme, İz Sürme:
 • Büyü, Mistik, Kozmik, Teknolojik, biyolojik her tülü enerji izini sürebilir.
 • Scarab ile olan Telepatik bağlantısı(Öyle ki bazen Scarab kontrolü ele geçirir ve daha güçlü bir Blue Beetle izleriz ama aynı zamanda daha vahşi ?!
 • Wi-Fİ (Şaka değil)
 • Süper İnsan Gücü(Büyük bir Kamyonu kaldırabilir.. Spider-Man seviyesi denilebilir.)
 • Süper İnsan Akrobasisi ve Çevikliği
 • Kendini tamir edebilen zırh ve silahlar
 • Parçalanabilir, Modüler Silah Sistemleri
 • İki amaçlı kanatlar hem bir bariyer kalkanı oluşturma hem uçmaya yarıyor.
 • Enerji Patlamaları
 • Tercüme
 • Titreşim Frenkansı Maniplasyonu
 • Süper iyileşme öyleki vurulduktan sonra iyileşmişti.
 • Bir de Zırhın içinde iken Tuvalet falan gibi bir ihtiyacı kalmıyor
 • Çeşitli Alet Edavatlar
 • Güç Kalkanı
 • Nişancılık
 • Gizlenme, Sızma, Gizlilik
 • Holografik görüntüleme
 • Mıknatıslık özelliği barındırma
 • Görünmezlik
 • Şekil değişimi
 • Süper Görüş/Gözlem
 • Radar Seziş
 • Yüksek adaptasyon
 • Ve her teknolojik hemen her aygıtı hackleyebilme ona sızıp kontrolü ele geçirme..

 

Okuduğunuz için teşekkürler

Derleyen: Utkan Aktaş

Kaynaklar: comicvine,dcwikia, wikipedia ve DC Comics Yayınları

 

Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

 1. Mürat
  26 Ocak 2018
  Yanıtla

  Çok teşekkurler.
  Green lantern dünyasindan hal jordan, senestro, kilowog falan da tanitimini yapin.

  • 27 Ocak 2018
   Yanıtla

   Tamamdır, zaten aklımızda genel bir Fenerler Tanıtımı yapılacak sonra tek tek özel fenerleri tanıtırız zamanla. Bizde teşekkür ederiz yorumunuz için.

 2. Mürat
  27 Ocak 2018
  Yanıtla

  Hakikaten Helal olsun.

 3. 3 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Ted Kord neden scarab’ın güçlerini kullanamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir