Kimin Nesi: Captain Marvel

KÜNYE:

Adı: Carol Danvers

Gerçek Adı: Carol Susan Jane Danvers

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: Mart 1968

Yaratıcıları: Roy Thomas & Gene Colan

Tür: İnsan sonradan yarı-Kree

Cinsiyet: Kadın

Boy: 180.34 cm

Kilo: 56 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Sarışın

Cilt Rengi: Beyaz

Memleketi: Amerika

Bulunduğu Takımlar: Avengers, A-Force, Guardians of the Galaxy, X-men, Alpha Flight, Defenders, Sheild, Secret Avengers, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Ultimates ve CIA(Merkezî İstihbarat Teşkilatı)

İlk Göründüğü Sayı: Marvel Super-Heroes #13 – Where Stalks the Sentry!

Ailesi: Marie Danvers (Annesi), Joseph “Joe” Danvers, Sr. (Babası), Joseph “Joe” Danvers, Jr. (Erkek Kardeşi), Steven J. Danvers (Erkek Kardeşi), Benny (Amcası)

Unvanları: Binary, Captain Marvel, Carol Danvers, Warbird, Ms. Marvel, Ambassador Extraordinary

 

 

 

 

 


Köken Hikayesi:

1960’lı yıllarda Carol Danvers çizgi romanlarda sahneye ilk çıkışını yetenekli ve güzel bir genç kadın olarak, toplumsal cinsiyete karşı erkek egemen bir iş kolu olan askeriyenin başarılı bir mensubu olarak yaptı. Kariyeri boyunca birinci sınıf savaş pilotluğu, Abd Hava Kuvvetleri’nde subaylık ve C.I.A ajanlığı yapmıştır. Daha sonra N.A.S.A’nın Cape Canaveral’daki karargâhının güvenlik şefi olarak işe alınmıştır. Carol’un NASA’daki çalışma arkadaşlarından biri de Dr. Philip Lawson kimliği ile gizemli bir şekilde dünyada ajanlık yapan Kree savaşçısı Mar-Vell idi.

Kree tarafından dünyaya yollanan uykuda pasif haldeki yokedici robotun Nasa yüzünden aktif hale gelip çılgına dönmesi üzerine Mar-Vell robotu yendi, Carol’ın hayatını kurtardı ve sonradan ortaya çıkacak olan ikonik kadın kahraman Ms. Marvel’ın gelişine vesile oldu. Carol, Mar-Vell’dan etkilenir ve ikili arasında romantik bir ilişki başlar. Mar-Vell’ın Yon-Rogg adlı Kree düşmanı kısa süre sonra bu ilişkiyi öğrendi ve Mar-Vell’ı tuzağa düşürmek için yem olarak Carol’ı kaçırır. Mar-Vell kurtarmaya geldiğinde, Yon-Rogg onu öldürmek için kullanımı yasaklanmış bir Kree teknolojisi olan Psyche-Magnitron adlı silahı kullandı. Savaş sırasında, düşünceleri gerçeğe çevirme gücüne sahip olan Psyche-Magnitron patladı ve Kaptan Marvel(Mar-Vell) Carol’ı kendi bedeniyle patlamanın radyasyonuna karşı korudu ve Carol’ın kendi genetik şablonunun çoğunu emmesine sebeb oldu. DNA’sı Kree ve insan genlerinin mükemmel bir sentezi olur ve böylece Carol’ın yardıma muhtaç bir kurbandan, Mar-Vell’ın yanında duran onunla eşit bir birey olma arzusu gerçek oldu.

 

Carol, patlamadan kurtulduktan sonra, Kaptan Marvel’ın sahip olduğu gibi insanüstü güçler kazanmıştı. Kahraman Ms. Marvel kimliğini yarattığı ilk zamanlar giydiği kostüm Kree kahramanı Kaptan Marvel’ınkine benzer bir kostümdü. Başlarda Ms. Marvel kimliği ile daha sonra ise Captain Marvel olarak kahramanlar arasında saygı duyulan bir konuma geldi.


Karakterin Yaratılışı:

Esasen güçlere sahip olmayan Carol Danvers 1968 yılında Marvel Super-Heroes dergisinin 13. sayısındaki Kaptan Marvel hikayesi için yazar Roy Thomas ve sanatçı Gene Colan tarafından yaratıldı. Kaptan Marvel’ın serisinde yardımcı bir karakter haline geldi bu karakterin potansiyelinin kullanıldığı ilk zamandı. Yazar Roy Thomas ve Archie Goodwin nihayet Ms. Marvel’in süper kahraman kökeni için zemini hazırladılar. 1970’lerin ortasına gelindiğinde, Marvel, kendi ünvanına sahip olan ve özgürlüğünü eline alan modern kadını temsil eden güçlü bir kadın süper kahraman oldu. Bu çalışmaların en sonunda meyveleri 1977 yılında alınır ve Carol ilk olarak Gerry Conway tarafından yazılan ve John Buscema’nın çizdiği Ms. Marvel’ın ilk sayısı ile kendi serisine sahip oldu. Yazar Chris Claremont seri ilerledikçe karakteri devraldı ve daha da geliştirdi ve karakteri tanımlayan bir çok şeyi o yarattı. Ms. Marvel’ın orjinal serisinin sonlarına doğru çizer Dave Cockrum karakterin kendine özgü yeni bir kostüm tasarladı.

 


Karakterin Evrim Süreci Ve Kabaca Tarihi:

Gümüş Çağ
1960’lı yılların son dönemindeki çizgi romanlarda pek görülmemiş üzere erkek egemen bir iş olan savaşçılık mesleğinde olan Carol, başarılı olan zorlu ve bağımsız bir kariyer kadını olarak resmedildi. Daha sonra Kaptan Marvel ile tanışmasının ardından çağın daha tipik kurtarılmaya muhtaç olan feminen kadın rolüne büründü. Kötü adamlar tarafından kaçırılıp eziyet gördü ve kurtarıldı. Carol’un Kaptan Marvel ile olan ilişkisi en sonunda kendi süper güçlerini kazanmasına yol açtı.

Bronz Çağ
Birkaç yıl boyunca nadiren ortaya çıkan Carol Danvers, 1970’lerin Bronz Çağında süper kahraman Ms. Marvel olarak çizgi romanlara dramatik bir dönüş yaptı. Yeni alt kimliği ile birlikte Marvel’ın en güçlü kadın süper kahramanı olarak düşünüldü. Alt kimlik diyorum çünkü başlangıçta Carol ve Ms Marvel kimlikleri Hulk ve Bruce Banner’ınkine benzer bir şekilde ayrılardı ancak birbirlerinden habersizlerdi. Rakiplerini zekası ve gücüyle birlikte alaşağı edebiliyordu. Carol Danvers, Marvel’ın en özgür kadını oldu, harika bir süper kahraman kariyerine başladı artık erkek arkadaş gibi sterotip unsurlarla nadiren zaman harcıyordu. Kostümünü orijinal olarak Kaptan Marvel’ın kırmızı-mavi Kree üniformasını ele alarak yaptı, ancak onun gölgesinden altından ayrıldıktan sonra şimşek motifi ile kendine özgü hale gelmiş siyah-altın kostüme sahip oldu. Orijinal serisi 23. sayının ardından iptal edilmesinin ardından(23 sayının ardından), Ms Marvel, Marvel’ın ilk süper kahraman takımı olan Avengers’a katıldı ve bir dizi konuda istismara uğradı. Ancak bunlar arasında var ki tartışmalara yol açtı Avengers’ın 200. sayısında Marvel Yazarları tarafından bir hamilelik ve tecavüz hikayesine maruz kaldı ki bu tamamen başka bir yazıda bahsedilmesi gereken karışık bir konu.

 

Karakter Evrimi

Modern Çağ

Karakterin Modern Çağa girişi trajik bir dönüşle başladı. Carol Danvers nihayet Limbo’dan kaçtı ve Carol’ın MS Marvel güçlerini ve onun alt-benlik hafızasını emecek olan Rogue ile karşılaşacaktır. O zamanlar Magneto’nun terörist ekibinde olan Rogue, Destiny adlı karakterden geleceğinde Ms. Marvel ile zorlu bir savaş olduğunu öğrenir. Bunun üzerine mutant yoldaşlarına zarar gelmesini istemediği için Rogue tek başına Ms. Marvel’a gider. Aralarında geçen karşılaşmada Rogue, Carol’ın güçlerini öyle bir emer ki tüm Ms. Marvel güçlerini hatta yanında Ms Marvel alt benliğini bile ondan alır. Süper güçlere ve yeni bir kişilik yüzünden zor zamanlar geçiren Rogue’u Magneto kurtarır. Güçlerini kaybetmiş zavallı Carol ise arkadaşı Spider Woman tarafından kurtarılır.

Sevgili X-men yazarımız Chris Claremont karakterin bu derece istismar edilmesine karşın eski karakterini kurtarmak için onu X-men’in içine katmaya karar verir. Carol’ın Limbo’daki tecavüz ve Rogue olaylarından aldığı zihinsel hasar X-men’in lideri Professor Xavier tarafından düzeltilir ve güçleri olmayan Carol X-men’in as pilotu ve operasyon danışmanı olarak olarak ekibe katılır. X-men ile yaşadığı güzel maceralardan birinde farklı bir uzaylı ırk tarafından kaçırılır ve bu ırkın onun üzerinde yaptığı deneyler sonucu eşsiz Kree / İnsan genetik karışımının potansiyelinin kilidi açılarak Carol tanrısal güçlere sahip Binary adlı kozmik bir varlığa dönüşür.

Kozmik güçlere sahip Binary olarak evrende Starjammers ekibiyle birlikte uzun süre seyahat etti. Bir macera sırasında kozmik güçlerini güneşi canlandırmak için feda etmek zorunda kalır. Artık Binary güçlerine sahip olmasa da tazelenen güçleriyle birlikte dünyaya geri döner ve Avengers’a yeniden katılır. Takımla ilk karşılaştıklarında ilk işleri onu Limbo’da yüz üstü bıraktıkları için af dilenmek oldu. Fakat yeniden yakalandığı travmalarıyla başa çıkabilmek için kendini alkole verir ve bir bağımlı olur. Bu alkolizm onu takımla kopma noktasına getirir ancak geçirdiği yoğun ruhsal arayış ile alkol bağımlılığını yenmeyi başarır. İyileştikten sonra, Avengers Carol’ı tekrar takıma davet eder ve Carol kabul eder ancak daha sonra gönüllü olarak SHIELD ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na katılmak için ekibi terk etti. Bu süre zarfında, Bayan Marvel kostümünü bir kenara bırakıp omuzlarında zırhı olan askeri bir üniforma giydi ve Warbird ismiyle kahramanlıklar yaptı.

2005 yılındaki House of M hikayesinde Carol süper kahraman olarak potansiyelini fark etti ve dünyanın en büyük şampiyonlarından biri oldu. House of M hikayesinin ardından gerçekliğin tekrar eski haline dönmesine rağmen Carol M hanedanlığı olaylarını hatırlayabilen nadir kahramanlardan biriydi ve bu durum adını tekrardan Ms Marvel yapıp en iyi kahramanlardan biri olmak üzere ona ilham verdi. Ve 2006 yılında ilk orijinal serisinin tam 30 yıl ardından kendi dergisine kavuşmayı başarır. Ms. Marvel Vol. 2, 50 sayı sürdü ve karakter Marvel’ın ana kadın kahramanlarından birine dönüştü. Bu dönemde Avengers’a bile liderlik yapan Carol’ın Skrull istilası sırasında pek çok kahraman gibi kaçırılıp yerine taklitçi bir Skrull’un geçirildiği ortaya çıkar. Bu Skrull-Carol pek çoğunun aksine kahramanca ölür ve esas Carol dünyaya geri döner. Gizli istilanın arkasından Norman Osborn’un Kara Yönetim altına giren Marvel dünyasında pek çok kahraman gibi Carol’da Osborn’a karşı çıkıp gölgelerin altına girerek kahramanlık yapmaya çalışır. Ancak Osborn kendine katılmayan Carol’ı öldürmesi için onun düşmanına güç sağlar ve Carol’ın onunla savaşırken enerji formunu koruyamayıp enerji olarak ayrışıp ölmesine neden olur. Carol’un ortadan kaldırılmasından memnun olan Osborn kurduğu Dark Avengers adlı aslında çoğunluğu Thunderbolt ekibindeki kötülerden oluşan Avengers takımında Moonstone(Karla) isimli kötüyü Carol’ın yerine Ms Marvel olarak halka tanıtmıştır. Carol’ı oldukça andıran Karla, Kree dizaynına yakın bir kostüm giyerek yeni Ms Marvel olmuştur. Carol’a göre daha acımasız bir rol üstlendi ve tehlikeli suçluları yakalamaktan çok öldürdü. Bu yeni Ms Marvel’a karşı halkın tepkisi karışıktı. Bir süre sonra Carol’ın enerji parçaları yeniden ortaya çıkmaya başlayınca Modok, Karla ve Spiderman, Wolverine, Deadpool arasında bunları ele geçirme yarışı başladı ve en sonunda Carol hayata geri döndü. Canlanan Carol, Karla ile savaşarak ismini haklı bir şekilde geri aldı.

Avengers vs X-Men döneminde eski kanlısı Rogue ile yeniden savaşan Carol aralarındaki husumeti bir sonuca bağlamayı başarır. Olayların ardından Carol, başka bir isim değişikliğine gider ve rahmetli Captain Marvel’ın mirasını üstlenerek Kaptan(Yüzbaşı) Marvel kimliğine bürünür ve orijinal güçlerinin nedeni olan kahramanın yerini alır. Bu dönemden sonra Ms. Marvel ismini Pakistan asıllı bir Müslüman olan Kamala Khan isimli Inhuman karaktere geçmiştir. Kamala Terrigen bombası sayesinde genlerindeki gizli inhuman geniyle vücut şeklini değiştirme güçlerini kazanmış ergen denilebilecek yaşta bir genç bir kızdır.

Hickman döneminde yeniden Avengers’a katılan Carol daha öncekinden çok daha ön plana çıkarak Marvel evreninin en önemli kahramanları ve otoritelerinden biri haline gelir. Ve Secret Wars olaylarının ardından Kozmik bir macera takımı olan Alpha Flight ve Ultimates’a liderlik eder ve ikinci iç savaş sırasında Tony Stark’a karşı kendi fikrini savunan bir lider konumuna gelmiştir.

Most Important Woman in the Marvel Universe
Karakter Evrimi

Captain Marvel marvel evreninin en saygı değer kahramanlarından biridir. Güç seviyesi genelde üst sınıfın altında olsa da yeri geldi mi sahip olduğu enerji ve forma göre Hulk Thor ve Thanos gibi karakterlerle savaşabilmektedir. Nick Furry tarafından Ms Marvel olduğu zamanlar 8. seviye olarak listelenmiştir. Thor tarafından savaşçılığı Steve Rogersla birlikte övülmüştür.

Becerileri ve Güçleri:

İnsanüstü güç: Carol aşırı derecede güçlüdür normal seviyelerinde kabaca 50 tonluk brüt kuvveti vardır. Bununla birlikte, çeşitli enerji türlerini emebildiğinden, bu enerjiyi fiziksel gücünü arttırmak için kullanabilir Binary zamanlarında 100 ton ve üzeri seviyelere çıkabildiği bilinmektedir.

İnsanüstü Direnç: Carol’un kas sistemi, fiziksel aktivite sırasında sıradan bir insanın kas sisteminden çok daha az yorgunluk toksinleri üretir. Binary olarak yorgunluk etkisini göstermeden önce 24 saat boyunca tam kapasitede kendini gösterebildi. Binary güçlerinin ardından bu etki kabaca yarıya indi. Bununla birlikte, dayanıklılığını daha yüksek seviyelere çıkarmak için emilen enerjiyi kanalize edebilir.

İnsanüstü Dayanıklılık: Vücudunun dokuları, sıradan bir insana oranla fiziksel yaralanmalara karşı çok daha sert ve daha dirençlidir. Ms. Marvel, yüksek kalibreli mermilere, büyük darbelere, büyük yüksekliklere, sıcaklık ve basınç aşırılıklarına maruz kalmasına rağmen zarar görmez ve herhangi bir yaralanma olmadan güçlü enerji patlamalarının ardından hayatta kalabilir.

İnsanüstü Çeviklik: Binary olarak Carol’ın çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, insan vücudunun doğal sınırlarının çok üzerinde olan seviyelere çıkmıştır. Şu anki güç seviyelerinde, muhtemelen kabaca yarıya yakın bir düşüş yaşadı ancak enerji emilimi yoluyla Binary seviyelerine yeniden çıkma potansiyeline sahip.

İnsanüstü Refleksleri: Binary olarak Carol’un refleksleri neredeyse anlıktır. Şuan yine kabaca yarı yarı düşse de emdiği enerjiye göre reflekslerini arttırabilme potansiyeline sahiptir.

Uçuş: Carol kendini havada ve uzaydaki vakumlu ortamda muazzam hızlarda hareket edebilme yeteneğine sahiptir. En yüksek hızı bilinmese de, birkaç saat boyunca kolayca sesin üç katı hızda uçabiliyor bu yüzden daha hızlı gidebileceğini varsayabiliriz. Sarhoşken atmosfer dışına çıktığında sorun yaşamışlığı oluyor.

Tehlike Önsezisi: Carol’un orijinal güçlerinden biri, “yedinci his” olarak adlandırılan ve bilinçaltında oluşmadan önce tehlikeyi tanımasına izin veren bir önbilişsel duyuydu. Başlarda Carol Danvers’den diğer kişiliği olan Ms. Marvel’a dönüşmesini tetikleyen bu iç güdüsüydü. Yedinci hissi, bir rakibin saldırılarını düşünmeden önce savaşta bilinçaltında tahmin etmesine izin verdi ve dövüş yeteneklerini büyük ölçüde geliştirdi. Carol’un orijinal güçleri Rogue tarafından çalındıktan sonra, yedinci hissi kayboldu ve bilinçaltı bir güç olduğu için Carol güçlerini aldıktan sonra bu yeteneğinin geri dönüp dönmediğine emin değil. Ancak en sonunda güçleri restore edildiğinde geri döndüğü düşünülüyor.

Kozmik Farkındalık: Binary olarak Carol, Silver Surfer’ın sahip olduğu gibi bir kozmik farkındalığa sahipti. Her tür enerji modelini görsel olarak algılayabilir ve alandaki herhangi bir önemli enerji kesintisinin farkındaydı. Binary güçlerini kaybettikten sonra bu gücünü kaybettiği düşünülsede fazla yüklenerek girdiği yarı Binary formunda yeniden sahip olabileceği düşünülüyor.

Zararlı Maddelere Bağışıklık: Carol, toksinlere ve zehirlere karşı bir bağışıklık veren İnsan/Kree fizyolojisine sahiptir.

Fotonik Işımalar: Carol, foton ve yıldız ışığı enerjisini güçlü patlatmalarla birlikte ellerinden ve parmak uçlarından ateşleyebilir. Bunlar Iron Man’ın tam mukavemet itici patlamaları ile kabaca eşit olan son derece güçlü patlamalardır. Çok fazla miktarda enerji emmişse, Carol daha da güçlü enerji patlamaları üretebilir. Onun enerji emilim gücü gibi artık kendi imzası güçlerinden biri olmasına rağmen, Binary olmadan önce bu yeteneğe sahip değildi.

Enerji Emilimi: Carol, çeşitli enerji türlerini absorbe etme ve onu kendi süper-gücü, hızı, dayanıklığı, enerji projeksiyonu ve diğer güçlerini daha da artırmak için kullanma yeteneğine sahiptir. Carol’ın bu yeteneği Binary haline gelmeden önce mevcut değildi. Binary güçlerine sahipken ikili yıldız sistemininkiyle eşdeğer enerjiyi emip içinde tutabilmiştir. Son derece yüksek enerjili saldırıları sonunda Carol’un emme kabiliyeti aşırı yükleyebilir ancak nükleer patlamanın büyüklüğüne kadar enerjiyi rahatça emebileceğini ve kullanabileceğini daha önce göstermiştir. Carol aynı zamanda bir hikayede Doctor Strange’e yardım ettiği sırada Warren Traveler adındaki korkunç bir sihirbazın büyülü enerjisini de emebildiğini göstermiştir. Yeterli enerjiyle güçlenmişse, geçici olarak Binary formuna girebilir.

  • Rejeneratif Şifa Faktörü: Emilen enerji, metabolizmasının gücünü artırır ve yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
  • Minör Moleküler Kontrol: Gündelik kıyafetlerini kostümüne dönüştürmek için emilen enerjiyi molekülleri düzenlemek için kullanabilir veya tam tersini yapabilir. Bu sayede tıpkı Superman gibi bir göz açıp kapayıncaya kadar süper kahraman kılığına girebilir

Binary Güçleri
Binary olarak Carol bir zamanlar bir beyaz deliğin gücüne tabiydi ve ısı, ışık, radyasyon üretebiliyor ve neredeyse solar ölçekte elektromanyetik spektrum boyunca diğer tüm enerji türlerine erişebiliyordu. Ayrıca yer çekimi üzerinde küçük bir kontrol gücü vardı. Uzayda nefes alabilir ve ışık hızında seyahat edebilir. Bu bağlantı kesildikten sonra, bir zamanlar sahip olduğu seviyede bunu yapamıyor. Bununla birlikte, bu gücün kapasitesi hala onun içinde yatmaktadır.

Deneyimli Casus: Carol, Hava Kuvvetleri İstihbaratı için çeşitli gizli operasyonlar yürütmüş deneyimli bir casustur.

  • Çok Dilli: Carol, İngilizce, Rusça ve başka bir bilinmeyen Dünya dilinin yanı sıra Kree ve Şi’ar dilleri konusunda akıcıdır. Rajaki’de konuşur ve diğer birçok dünya dilinde de sınırlı bir kelime dağarcığı sahiptir.

Usta Pilot: Carol, Amerikan Hava Kuvvetleri uçaklarının yanı sıra Kree, Shi’ar ve diğer uzaylı ırkların yıldız gemileriyle kapsamlı deneyime sahip başarılı bir pilottur. Bir dönem X-men’in özel pilotluğunu yapmış Avengers’ın uzay taşıtlarını da kullanmaktadır.

Usta Savaşçı: Başarılı askeri eğitimleri sonucu silahlı ve silahsız çatışmalarda yoğun bir şekilde eğitilmiştir. Güçleri olmadan bile oldukça güçlü biridir.

Yetenekli Gazeteci: Carol, serbest yazar ve dergi editörü olarak yetenekli bir gazetecidir. Başarılı bir bilim kurgu romanı yazarıdır.


Geçtiğimiz Infinity War filminin ardından herkesin gözleri gelecek yıl izleyeceğimiz Captain Marvel filmine çevrildi. Açıklananlara göre Marvel Sinematik Evreni içindeki en güçlü kahraman olacak Carol Danvers, Sinematik evrenin geleceğinde çok büyük roller üstlenecek. Wonder Woman filminin aldığı övgülerden sonra Marvel’ın cevabı nasıl olacak herkes gibi bizde meraklar içindeyiz. Bizde çizgi roman tarihi açısından da oldukça tartışmalı olaylara konu olmuş ve günümüzde Marvel çizgi romanlarındaki kadın gücünü simgeleyen bu hoş karakteri sizler için dilimiz döndüğünce tanıtmaya çalıştık.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir