Infinity War Sonrası Yüzleştiğimiz 8 Büyük Soru !

 

Infinity War şu aralar tek tek hasılat rekorlarını kıra dursun. Film vizyona gireli 1 hafta geçmesine rağmen gündemden inmeye hiç niyeti yok. Peki bu filmin bu denli bir fenomen olmasının sebebi nedir ? Sadece çok iyi bir film olması mı ? Sanmıyorum, pek çokları tarafından da çokça eleştirdi. Harika bir prodüksiyon filmi olmasına rağmen kurgusal olarak kusursuza oldukça uzak işlerden biriydi. Peki, çok duygusal olması ve tüm sevdiğimiz karakterleri barındırması mı ? Evet bu kesinlikle bir etken ve filmin haşmetine haşmet katan noktalardan biriydi ancak kitleleri bu kadar teoriler kasmaya iten şey kadro olamaz. Bence bu filmin gündeme bu denli oturması bizi pek çok soru ile baş başa bırakıyor olmasıydı. Bugün de bu sorulardan en bariz ve önemli olanlarından bahsedeceğiz.

Spoilerlı inceleme yazımızda mantık hatalarından dolay ortaya çıkan “Şu şöyle iken bu nasıl böyle olabilir ?” tarzı sorulardan çokça bahsetmiştik. Onlara da bakmak isterseniz buradan linke tıklayabilirsiniz. Bugün ise mantık hatalarından ziyade hikayenin filmi, dekoru, kadrosu ve sonu yüzünden ortaya çıkan sorulara odaklanacağız.

Hazırsanız başlayalım. Yalnız baştan uyaralım yazı filme dair spoiler içerir !


8- Hawkeye Nerede ?

Filmde saçının telini, parmağının ucunu dahi hiç bir şekilde bize gözükmemiş bir klasik Avengers üyesi var. Age of Ultron filminde bize emekli olduğu sinyalleri verilmişti fakat Age of Ultron filminde olayın büyüklüğü sebebiyle ekibe katılmıştı. Şimdi bu daha da büyük olan olaylar zincirinde neden gözükmedi ?

Filmde buna cevap veriliyor, kısa süren bir sekans esnasında kaçırmış olabilirsiniz. Scott Lang (Ant Man) gibi Clint Barton‘ın (Hawkeye) ev hapsinde olduğu söylenmişti. Peki Clint de ölmüş müdür ? Açıkçası filmin sonundaki malum olay sonunda klasik avengers üyelerinin hepsi yaşıyordu ve bizce Clint’de yaşayacak ayrıca Russo Kardeşler Clint’in yaşayacağı karakter değişimi ve Ronin‘e dönüşme hakkında ipucu vermişlerdi. Bizim tahminimize göre Hawkeye’ın karısı ve kızları bu olay esnasında yok olacaklar ve Clint yemini bozup, oku bırakıp ateşli silahlara geçecek ve adını “Ronin” yapacak, tıpkı çizgi romanlarda yaptığı gibi. Yani ikinci filmde Clint Barton olacaktır ancak Hawkeye hakkında garanti veremem (anladınız siz onu).


7- Valkyrie’ye Ne Oldu ?

Thor ve Marvel Sinematik Evreni’nin geneli için tek filmlik bir karakter olmadığı, bir geleceği olduğu bizlere söylenen Valkyrie nerede ? Thanos’un saldırısında O ve Korg da öldü mü ? Arkadaşlar meraklanmayın geçenlerde Joe Russo’nun duyurusuna göre Valkyrie, Korg ve Asgardlıların yarısı bir filika gemi ile kurtarılmışlar ve güvendelermiş.


6- Shuri’ye Ne Oldu ?

Filmdeki Wakanda Savunması sekansında içeriye sızan Black Order üyesi Corvus Glaive tarafından vurulup, bilinçsizce yere kapaklanmıştı. Tabi pek çok hayranı olan karakter için sorular yağdı “Ne oldu öldü mü ?” diye. Zira Infinity War çekimleri Black Panther öncesinde başlamıştı ve Marvel’da kimse Black Panther’ın bu kadar tutacağını ummuyordu biraz da bu sebeple Wakanda sekansı ihtişamsız kalmış ve Black Panther karakterleri kendi filmlerindeki kadar aktif değillerdi. Bu da akıllara acaba Shuri gözden mi çıkarıldı diye bir soru getirdi. Bununla ilgili bir açıklama gelmedi ancak şahsi fikrimi soracak olursanız. Black Panther 2 filminin tarihi belli ve karakter kadrosunda Shuri var. Zaten bu kadar mühim bir karakterin ölümü o kadar ani ve çabuk işlenmez illaki yüzüne bir yakınlaştırma alırdı. Orada büyük ihtimal sadece bayıldı.


5- Hulk’un Nesi Var ?

Bu filmde herkes Hulk’un kendinden geçip, önüne gelene saldırıp ekranları kuvveti ve öfkesi ile dolduracağını düşünürken karşımıza ergenimsi Hulk çıktı. Thor: Ragnarok filminde “Hulk artık çok dominant, bir daha dönüşürsem geri dönemeyebilirim.” diye endişelenen Banner bu sefer Hulk’a dönüşemediği için endişeliydi. Peki Hulk neden böyle yapar oldu ? Bununla ilgili pek çoklarının düşüncesi Thanos‘a karşı çok bariz ezilmesinin getirdiği utanç duygusu olduğunu söylüyor. Fakat tabi bu bile insana garip geliyor çünkü bu adam gücünü kazanma duygusundan değil, öfkeden alıyor. Her halükarda büyük yeşil adama Avengers 4 filminde çok ihtiyaçları olacak bakalım bizi neler bekliyor.


4- Doctor Strange’in Bir Planı Var Mıydı? Varsa da Bu Neydi?

Doctor Strange filmin başlarında olası bir durumda kurtarma önceliği sırasını çok net belli etmiş ve de Zaman Taşını herkesin üzerinde tutacağını ve birincil önceliği olacağını belirtmişti. Ancak 14 milyondan fazla gelecek senaryoyu gördükten sonra hiç kullanmaya dahi çalışmadığı Zaman Taşını, Tony Stark‘ın hayatı için (en azından görünürde böyle) hiç düşünmeden Thanos’a verdi ve filmin sonunda yaşanacak olan kıyıma bir bakıma izin vermiş oldu. Ancak Tony’e tek yolu buydu diyip duran Strange bunu dayanarak söylüyordu ? Herkes Strange’in bir şeyler ayarladığını düşünüyor. Ve bunun cevabı için seneye kadar beklememiz gerek.


3- Sonsuzluk Taşları ve Eldiven Hala bir Tehdit Unsuru mu ?

MCU evreni sistematiklerine göre Sonsuzluk Eldivenini yaratan cüce Eitri, eldiven için taşların gücünü kontrol etmesine ve onları barındırmasına yardım ettiğini söylemişti. Ancak meşhur parmak şıklatma sahnesi sonrası eldivenin epey zarar gördüğünü görmüştük. Eğer eldiven denklemden çıktıysa taşlar hala birer tehdit mi ? Ayrıca Thanos’da biraz pişmanlıkta olduğunu fark etmiştik. Acaba taşları tekrar evrenin dört bir yanına dağıtır mı? Yoksa elinde tutup tiranlığına devam edecek mi ?

İkinci bölümde kahramanlarımıza bir şans vermek adına yaratılan açıklık acaba bu mu ?


2- Captain Marvel Nerelerdeydi ?

MCU evreninin gördüğü en güçlü kahraman olacağı söylenen, kendi solo filmi doksanlarda geçeceği söylenen yani uzun zamandır dünyada olması gerektiği düşünülen Captain Marvel yani Carol Denvers tüm bu olaylar boyunca neredeydi ?
Bunun cevabını 8 Mart 2019 olarak vizyon tarihi belirlenen Captain Marvel filminde görebilmeyi umuyoruz adostlar


1- Neler Oluyor Yahu?! / Az Önce Ne İzledim Ben?

Tüm bu sorular ve üstüne spoilerlı incelemede değindiğimiz bazı mantık hataları, Strange’in olası planı, filmin sonunda ölmediklerini çok net bildiğimiz kimselerin ölmesi, yok olması yüzünden doğan sorular, karakterlerin yeni rotaları tüm bunları topladığınızda hepimize aşırı yükleme oldu. Ve filme dair belki de en sık sorulan soru bu oldu. Bu sorunsalı çözmenin tek yolu da Marvel Sinematik Evrenini sıkı sıkı takip etmek. Zaten bizden istenen bu. Bunu yaparken de bizden ayrılmayınız adostlar, İyi Günler.

 

Konsept Kaynağı: Cinemablend

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. demkir
    4 Mayıs 2018
    Yanıtla

    Marvel bu hype olayını çok iyi beceriyor.Bu filmi hayvan gibi bekledik,çok şey bekledik,son günler geçmek bilmedi.Aynı olayı misliyle tekrar yaptılar.Avengers 4’ün ismi bile açıklanmadı.Resmen kudurun sinemaya gidin politikası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir