Kimin Nesi: Barry Allen / The Flash

BARRY ALLEN / THE FLASH KARAKTER TANITIMI

Kısa Bilgi:  Barry Allen Kimdir ? The Flash Kimdir ?

Çok yoğun kimyasal alterasyona maruz kalmak ile birlikte bir yıldırım tarafından çarpılan adli tıp bilimcisi Barry Allen süper bir güç ile ödüllendirilmişti adeta. Süper Hız. O zamandan beridir Dünya’yı ve memleketi olan Central City’i koruyan Barry aynı zamanda ünlü süper kahraman takımı Adalet Birliği (JL)’nin de kurucularındandır.


KÜNYE: 

Kahraman Adı: The Flash   

Gerçek Adı: Bartholomew Henry Allen

Yayımlayan: DC Comics

İlk Çıkışı: Ekim 1956

Yaratıcıları: Robert Kanigher, John Broome ve Carmine Infantino.

ilk Sayı: Ekim 1956

Tür: Dünyalı-İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 1.80m

Kilo: 80 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Sarı

Vatandaşlığı: Amerika

Memleketi: Central City

Yaşadığı Başlıca Yerler: Keystone City, Central City, Watchtower, Hall of Justice, Speed Force

Doğum Günü: Bilinmiyor

 

Bulunduğu Takımlar: JLA, Central City Polis Departmanı, Speedsters, Flash Family, Mavi Fener Birliği, Justice League 3000, Beyaz Fenerler

 

Unvanları: JLA Kurucus Üyesi, Central City Koruyucusu,Speed Force Jeneratörü, Süper Kahraman, Adli Tıp Bilimcisi, Yaşayan En Hızlı Adam

 

Lakapları: Flash, Scarlet Speedster, Fastest Man Alive, Savior of the Universe, Wizard of Whiz

 

Ailesi: Henry ve Nora Allen (Anne ve Babası)

                 Iris West: Karısı

                Wally West: Yiğeni

                 Bart Allen ( torun)  


-Karakterin Köken Hikayesi // Origin-

Barry henüz 11 yaşındayken gizemli bir vaka da annesi ölür ve buda yetmezmiş gibi bu cinayetin yaptırımcısı yani katil olarak da biricik babası düşünülür ve hapse atılır. Hapse atıldıktan çok geçmeden, Barry’nin de görmek durumunda kaldığı bir şekilde babası da ölür.

Fakat Barry, anne ve babasının aşkından ve de babasının masumluğundan bir an bile olsun şüphe etmemiştir. Hatta çok ufak yaştan itibaren bunu kanıtlamayı bir amaç haline getirmiştir. Bu sayede hem babasını bulacak hem de çok merak ettiği gerçek katili ve annesini öldürme sebebini öğrenebilecekti. Hatta bu amaçla adli tıp biliminde uzmanlaştı. Kimya, Anatomi ve Fizik konusunda da çalıştı. Sadece annesi ile babasının davası için değil, onun gibi durumlara düşmüş herkese yardım edebilmek, adaleti sağlayabilmek için.

Barry Allen gücünü ilk keşfettiğinde

Mezuniyetinden sonra, istediği gibi Central City polis departmanında bilimsel polis/adli tıp uzmanı olarak işe girdi. İşinde de oldukça iyiydi tek sorun çevresince oldukça kötü ün yapmış olan yavaş tavırları ve sürekli geç kalma huyu idi.

Bir gece geç saatlerde laboratuvarında çalışırken, kimyasalların olduğu ünitede olmak üzere bulunduğu yere yıldırım çarpar. Yoğum kimyasal alterasyon ve onlarında yıldırımın sebep oldu cereyan ile birleşimi sonucu Barry enteresan bir çarpılma ve travma türü yaşar. İşin enteresanı kendisi hiç bir şey olmamış gibi geri kalkar. Sonra ortalığı toparlamaya başlar, bu sırada fark eder ki etrafında ki objeler olduğundan çok daha yavaş hareket etmektedir, zaman geçmemektedir adeta. Tekrar kafasını toplayıp odaklandığında farkına vardığı şey onu şoke etmiştir. Yavaşlayan dünya değildi, kendisi süper hızlıydı.

Çizgi Romanların ve de süper kahramanların fena hayranı olan Barry, hızı ile ünlenmiş “Flash” namlı Jay Garrick‘in adımlarını takip ederek onun mantalitesini devralır ve kendisini yeni Flash olmaya adar. Sevgilisinin üvey babası da onun için özel, küçülebilen vede başka özel becerileri olan özel kumaştan bir suit hazırlar. Ve bunu Flash Ring dediği hazneli bir yüzüğün içine koyar. Suit yüzükden fırlayınca büyür ve hızlıca giyinen Barry, Flash olarak görevlerine doğru koşar.

İlk Barry Allen’lı Flash Kapağı – Ekim 1956

 

Kozmik Koşu Bandı

Kariyerinin başlarında sadece Central City‘nin savunucusu ve gardiyanı gibi görünen Barry, çok geçmeden Adalet Birliğinin kurucu üyelerinden biri olur. Hatta Barry yardım etme işini ve de annesinin davasını çözme işlerine kendini o kadar adarmıştır ki zaman içinde kendisinin Kozmik Koşu Bandı (cosmic treadmill) olarak çağırdığı koşu aletini icat eder. Bu alet sayesinde zaman süreklilikleri ve boyutlar arası seyahat edebilmektedir.

 

Yüzükten çıkan ve vücudunu saran kostümü.  Yeni 52 Versiyonu

 

Bir önce ki Flash’a oranla çok daha fazla yeteneği vardır. Moleküllerini titreştirerek görünmez olma, nesnelerin içinden gelme, enerji bazlı yapılar salma ve de çok çok daha hızlı koşabilme gibi. Çünkü Barry’e çarpan yıldırım sıradan bir yıldırım değildir. Onu evrenin en özel kuvvetlerinden biri olan Speed Force gücüne bağlamıştır. Speed Force jenaratörüne dönüşen Barry , Flash tarihinde bir milat olur.


Karakterin Evrilişi: 

Modern çağın başlangıcını DC için yapan ve DC Comics evreninin ilk büyük temizliği olan Crisis on Infinite Earths serisinde, Barry Allen inanılmaz özel bir rol oynamıştır. Serinin kendi boyunca kilit parçalardan biri olmasının yanında, serinin sonunda Anti-Monitor ile yapılan son savaşta arkadaşlarını kurtarmak için adeta bir intihar koşusu başlatır ve anti madde kaynağı Anti-Monitor ile savaşabilme ve de onun dünyayı yok etme amaçlı yarattığı silahı yok edebilme adına Speed Force‘un sınırlarını zorlar ve de yüksek dozda Anti-Madde çarpılması ve Speed Force yıpranımına maruz kalan Barry evreni kurtarır, dostlarını kurtarır, gerçekliğin kendini kurtarır ancak bunun bedeli olarak ölür (aslen ruhu speed force içine çekilir ve kaybolur).

Bundan sonra Barry’nin görevini  Barry’nin yiğeni ve yardımcısı  Kid Flash olan Wally West devralır.

Çok uzun bir süre Barry Allen sadece flashback anlarında ya da speed force bağlantılı hikayelerde görünür. 23 yıl ölü kalan Barry, “Flash Rebirth” adlı hikaye de ait olduğu dünya ve gerçekliğe geri döner. Geri döner ancak yine bilinen evrenin zaman çizelgesine şekil vermek ve de reset atmak için …

Bunu yapmadan önce New 52 öncesinin kült vakalarından biri olan “Blackest Night” serisinde de kendisini mavi ve de beyaz fener olarak dostlarına destek olurken görürüz.

New 52 öncesi Flashpoint vakasında , Barry zamanda geriye gidip annesinin katili olan Reverse Flash(Prof. Zoom)’u engellemek ister ve  de annesini kurtarmak fakat bu tüm gerçekliği değiştirecektir. Her halükarda, zaman bütünlüğüne verilen zarar verilmiştir. Bu sebeple, Barry tarafından tamamen parçalanmadan düzen getirilir fakat tüm ana kahramanları, kahramanlıklarının 5. yıllarındaymış gibi gösteren yeni bir zaman çizelgesi oluşur ve bir bakıma evrene pek çok değişiklik hakim olur.

Barry ve onun kökenleri adına da bazı değişiklikler söz konusudur fakat bunlar büyük boyutta değillerdir.

Barry’nin annesi öldükten sonra, bu konuda suçlanıp hapse atılan babasının ardından Barry’nin vesayeti daha önce (belki bu kısım kesin değil) annesi ile bir ilişkisi olmuş olan Central City Polis Departmanında şef olan bir polis memuruna bırakılır. Barry’i o yetiştirir ve Barry büyürken adalet güçleri adına çalışmak ve annesinin davasını çözmek fikri hoşuna gider. Ve böylece bir adli tıp uzmanı olur.

Laboratuvarında ki deney ve yıldırım olayı yine aynıdır fakat bu sefer olayda ki fark şudur. Barry babasının masumluğunu kanıtlama çabalarına karşın sonuç alamamasına öyle içerlenir ve sinirlenir ki laboratuvarındaki makinelerden birini camdan dışarı atar. Bunun hemen ardından açılan boşluktan bir yıldırım Barry’e çarpar. Çarpma’nın yarattığı etki ile ardında ki kimyasalların olduğu sete çarpar. İşte o anda Speed Force ile tanışır. Flash olmasından çok kısa bir süre sonra ise Darkseid‘in dünyaya karşı yürüttüğü istila planını durdurma adına Adalet Birliği ile çalışır ve Dünya’yı kurtaran takımın kurucu üyesi olur.

DC Rebirth döneminde ise Wally West’in geri dönüşünden tuttunda “The Button” hikayesine kadar yine yeni şekillenen evrende Flash olarak büyük bir rol oynamaktadır.


Karakterin Önemi ve Mirası:

Barry Allen, Flash adıyla çizgi roman tarihinin en ikonik ve başarılı karakterlerinden biri olmuştur. Kişilik olarakta kolay kolay hiç kimsenin kayıtsız kalamadığı ya da nefret edemediği kadar çizgi roman toplumunca benimsenmiştir.

Tarihin en başarılı ve devrim yaratan “speedster” karakteri olmuştur. Speed-Force ile DC dünyasını tanıştırmış ve kendisi de bu gücün jeneratörlüğünü yapmıştır. Onun, kanatları altında yiğeni Wally West ve de gelecekten gelen büyük büyük torunu Bart Allen harika karakterli ve yetenekli iki süper kahramana ve de potansiyel “Flash” kimliklerine dönüşmüşlerdir. Barry o kadar popüler olmuştur ki kendisinden önceki Flash Jay Garrick, Earth-2 adlı paralel dünyaya ait gösterilmiş ve de arka plana atılmıştır.

Flash Ailesi

 

Barry, Wally ile birlikte çizgi roman evrenini görüp görebileceği en hızlı bir kaç insandan biridir. Adalet Birliği’nin saygı duyulan kurucularından biridir. Hal Jordan başta olmak üzere ligdeki herkes ile arası çok iyi olan özel bir adamdır.

Barry Allen’ın DC Comics ve çizgi roman dünyası için bir diğer önemi de çok iyi bir kötü adam galerisi olmasıdır. Captain Cold ve tüm Haydutlar örgütü, Gorilla Grodd, Zoom, Reverse Flash başta olmak üzere DC Evrenin en ikonik kötü adamlarından bazıları Barry Allen ile evrene dahil olmuşlardır.


Yetenekleri ve Güçleri: 

 • Tüm Flash çarları gibi Barry’nin de güçlerinin kaynağı Speed Force. Barry’i özel yapan ise Speed Force ile temasa geçmiş ve de gücün jeneratörlüğünü yapmış ilk Flash olmasıdır.
 • Genelde günlük suçla savaş işleri ve de şehir içi koşuşturmalarında çevresine zarar vermemek adına Mach 10-250 aralığı hızını (Upper Hypersonic) pek geçmez. Fakat kendisi rahatlıkla ışıktan defalarca kat daha hızlı koşabilmektedir.
 • Barry diğer Flash çarları gibi sadece Speed Force içerisine adım atmak ve de Speed Force ayrıcalıklarını kullanmak ile kalmamaktadır.Barry ne zaman koşsa Speed Force genleşir ve başkalarının da Speed Force ile temas haline geçmesine olanak verir. Ve dinamo etkisi gibi Speed Force güçlenir. Bu sebeple, Barry ölüp yerini Wally aldığında Speed Force büyümeyi durdurmuştur. Taki Barry tekrar gelene kadar.
 • Barry, speed force jeneratörü ve de evrendeki en güçlü meta-insanlardan biri olarak moleküler yapısı üzerinde üstün bir kontrole sahiptir. Bu sayede safhalara ayırma olarak adlandırabileceğimiz “phasing” becerilerini sergileyebilir. Bu beceri moleküllerini inanılmaz hızlarda titreştirerek katı cisimlerin içinden geçmeyi, solunum yoluyla bulaşan virüslerden kurtulmayı ve görünmez olabilme gibi avantajlar sağlar. Bu şekilde görünmez iken aynı zamanda dokunulamaz olabilir geçirgendir fakat hala bu geçirgen formda bile speed force sayesinde nefes alabilir. Görünmez olma sebebi de şudur o kadar yüksek hız ve kısa aralıklarla titreşir ki ışık bile üzerinden yansımaz olur.
 • Ayrıca bir nesneyi diğer nesnelere karşı geçirgen yapabilme yetisi de vardır. Tabi geçirgen yapması gereken nesne büyüdükçe bunun zorluğu ve Barry’i yorma seviyesi de artar. Bir keresinde bir uçak ve içindeki yolcuları moleküler titreşim ile düşmenin etkisinden kurtarmıştır.
 • Barry’nin inanılmaz bir dayanıklılığı ve kondisyonu vardır. Hali hazırda aşırı hızlı bir metabolizmaya sahip olması sebebiyle çok hızlı iyileşebilmektedir. Bir de bunun üstüne üstlük Flash sağlıklı olduğu takdir de günlerce, haftalarca koşabilir. Hızın hangi seviye de tuttuğu da bununla alakalı tabi.. Bir teoriye göre Flash subsonic seviyelerde sonsuza kadar koşabilir.
 • Barry süper hızının getirileri ile gerek kolları gerek tüm vücudu ya da yüksek hızlarda dönerek yaptığı dairesel hareketler sonucunda inanılmaz güçlü ofansif ya da defansif girdaplar,hortumlar,türbülans daireleri yaratabilir. Bu becerileri basit bir geri püskürtücü rüzgar yaratmaktan, birisini başka bir boyuta ışınlamaya kadar gidebilmektedir.
 • Speed-Force Aura adlı kendisini saran aura sayesinde yüksek hızın yarattığı, ısı,basınç ve de darbe bazlı olumsuz etkilerden vücudunu ve de çevresini korumaktadır.

 • Barry Allen’ın zekası, bilgisi ve de algı seviyesi de hem Speed Force etkili hem de etkisi olmaksızın oldukça yüksek seviyededir. Hali hazırda başarılı bir Adli Tıp Uzmanı olan, fizik, kimya ve kriminoloji alanlarında uzman sayılan birisidir. Bir de buna Speed Force sayesinde gelen hızlı düşünebilme, hızlı reaksiyon verebilme de ve de kısa zamanda çok büyük bilgileri depolayabilme özellikleri eklendiğinde; Barry Allen DC Comics evreninin en zeki ve de bilgili karakterlerinden biri oluyor.
 • Binlerce kitabı saniyeler içinde hatmetmesi, Speed Force getirisi ile zincirleme olayların ardını tahmin edebilme ve hareketlerinin sebep olacağı yüzlerce sonucu hesaplayıp zihninde canlandırabilme yetisine sahiptir. Evrende Süper Beyin sınıfına giren beyinlerden biri de Barry Allen’dır.
 • Kendisi ve yakınındaki insanların çok fazla Speed Force’a maruz kalmaları sebebiyle kolay kolay yaşlanmazlar ve de hastalanmazlar.
 • Zamanda yolculuk edebilir. Boyutlar arası seyahate çıkabilir. Solucan delikleri yaratabilir. Işık hızında düşünmeye başladığı vakit telepatik saldırılara karşı da direnç kazanır fakat tamamen korunmalı da değildir elbet.
 • Infinite Mass Punch (sonsuz yoğunluk yumruğu) adlı süper güçlü bir yumruk tekniği vardır ve DC Evreninde bunu yapabilen sadece 4-5 kişi vardır diyebiliriz (Wally, Barry, Superman, Zoom). Bu yumruk evrende ki en yoğun ve ağır maddelerden biri olan Beyaz Cüce adlı yıldız türünün kütlesine denk bir güçle rakibe vurabilme olanağı sağlar. Bu beyaz cücenin hacmi dünya ile kıyaslanabilecek seviyelerde iken yoğunluğu ise neredeyse bizim güneşimiz kadardır.
 • Ve bu kütlenin, tonajın ışık hızıyla rakibe doğru gittiğini düşünün, yapılan hesaplara göre bu süpernovalardan 4000 kat daha güçlü ve yıkıcı, varması gereken güç ise 40 nonbillion megaton olarak hesaplanmıştır !
 • İşin güzeli ise Superman bu yumruğu Shadow Moon‘u yok etmek için kullandığında çarpışmadan doğan darbe gereği bilincini yitirmişti. Ancak Flash otomatik olarak Speed Force tarafından moleküler olarak korunmaktadır  ve değil kendisi, yumruk  attığı eli bile incinmez..
 • New 52 ile beraber daha sık kullandığı ve de onu çok güçlü yapan bir diğer özelliği de Speed Force ‘yun yarattığı “pervane akımı” diyebileceğimiz “slipstream” becerisi ile 100  ve hatta binlerce tonluk nesneleri koşarken arkasından sürükleyerek getirebilir.
 • Ekipmanları ise Flash Suit dediği kostümü ve de onu içinde tutan yüzüğüdür. Yüzüğü yukarıda anlatmıştık. Bir de özel yapım bir kulak mikrofonu kullanır. Bu sayede ses hızını aştıktan sonra bile etrafını duyabilme ya da başkaları ile iletişime geçebilir.

Barry Allen’ın ve diğer Flash Ailesi üyelerinin güçlerini daha iyi anlamak için daha önceden yayınladığımız şu iki yazıyı okumanızı kesinlikle öneriyoruz. (bakmak için üzerilerine tıklayınız.)

1. DC Comics Karakterleri Ne Kadar Hızlılar ?
2. En Hızlı 12 DC Comics Karakteri


Biz yine de sizere Barry’e ait bazı inanılmaz ve az bilinen anları göstereyim sizlere;

Aç Bak

Barry o kadar hızlı ki bir sinema salonunda, etrafa saçılan kurşunları kendi varlığını insanlara hissettirmeden hatta insanlar daha silahın sesini dahi duymadan ve de koşacak düzgün zemin olmadığı halde toplamaktadır. Adeta yürüyerek yapar bunu o kadar hızlıdır ki ekrandaki filmde akan frame değişimlerini tek tek görebilmektedir. O kadar çabuk işini halletmiştir ki ateş saçan adam ne olduğu hakkında hiç bir fikri olamadan çoktan etkisiz hale getirilmiştir. Ve bu kurşunları çok karanlık bir ortam da toplaması da ayrı bir başarı

Aç Bak

Justice League Dark’a yardım ettiği bir vaka da daha frankstein ayrıldığının farkına bile varmadan ekibin aradığı kadını tüm şehri tarayıp bulup getirir. Ondan sonra da başka bir hedef için tüm şehri tarar daha Deadman konuşmasını bitirmeden geri gelir. İki resim de de Flash 1-2 saniye de tüm Manhattan şehrini taramıştır.

Aç Bak
 

Barry’i kızdırmak istemezsiniz.

Aç Bak
 

Barry, koca yolcu uçağının atomları ile süper hızlarda titreştiriken (tıklayınız)

Barry’nin phasing becerilerinin ne kadar iyi olduğuna bazı örnekler. Son linkte de bir uçak kazasını nasıl engellediğini görüyoruzz.

Aç Bak

 

Slipstream adlı akım gücüyle 600 Tonluk yükü arkasında sürükleyebiliyor.

Aç Bak

Bu linkte tıklayın.

Ne kadar hızlı görebildiği, ne kadar çok bilgiyi depolayabildiği ve de ne kadar hızlı düşünebildiğini gösteren bazı anlar.

Aç Bak

Gümüş Çağ’da Barry için rahatlamak demek yaklaşık saniye de 500.000km hıza düşmek demek oluyor.

Aç Bak

Hareket halinde ki bir trenin içinden geçip hiç bir incinme belirtisi göstermeyecek kadar dayanıklı.

Ayrıca burada Darkseid’ın Omega Crush atağından sonra ilk ayağa kalkan kişinin de Barry olduğunu görüyoruz.Umarım Beğenmişsinizdir. 

Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics, Comicvine 

Yazan ve Derleyen: Utkan Aktaş @hakları saklıdır.

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir