Kimin Nesi: Alan Scott / Eski Yeşil Fener

Kısaca Bilgi: Alan Scott Kimdir?

Alan Scott, özel bir demiryolu şirketinde çalışan genç bir demiryolu mühendisi iken rakip firmanın patronunun (Dekker) yaptığı bir sabotaj ile raylardan çıkarttığı trenin yol açtığı kazadan hayatta kalmış tek kişidir. Bunu da kaza öncesinde rastlantısal bir biçimde bulup, sonra tuttuğu eski yeşil bir demir yolu feneri sayesinde başarmıştır. Kaza sonrası fener ona konuşur ve bu fenerin metalinden bir yüzük dövüp onu takmasını ister ve bunun sonunda ilk Yeşil Fener ortaya çıkar.


Künye

Karakter İsmi:  Alan Ladd Wellington Scott
Karakter Bilinen İsmi:  Alan Scott
Kahraman kimliği: Green Lantern / Alan Scott
Yayımlanan: DC Comics
Yaratıcıları: Bill Finger, Martin Nodell
İlk Çıkış: Temmuz 1940 ( All-American Comics)
Tür: İnsan
Göz Rengi: Mavi
Kıl Rengi: Sarışın
Boy: 1.80 metre
Kilo: 90 kg
Irk: Amerikan
Vatandaşlık: Amerika
Cinsiyet: Erkek
Ünvanları: Sentinel, White King, Man of Green, Keeper of the Starheart, Green Gladiator, Emerald Crusader, Emerald Gladiator, Jade Knight, Green Champion
Takımlar: All-Star Squadron, Checkmate, Eart-2 Parliment, Justice Arcana, Justice League Infinite, Justice Society International, Justice Society of America, Sentinels of Magic, Shadowpact, The Analysts, The Conclave, World Army


Köken Hikayesi

Altın Çağ Yeşil Fener

Yüzlerce yıl önce , binlerce yıllık kozmozun içinde oradan oraya salınıp durduktan sonra garip yeşil bir meteor Antik Çin’e düşer. Bu meteorda garip bir yaşam, bir can atmaktaydı. O dönemin mistiklerinden biri olan Chang adlı bir üstad onun materyalinden bir lamba yapar. Ve Lamba ona konuşur ve bir kehanette bulunur. Der ki ; ” Bir kere öldürmek, bir kere yaşam getirmek ve bir kere de güç vermek için…” .
Ancak mistiğin köyündekiler onun bu yeni uğraşından korkar ve Chang’i linç etmeye kalkışırlar ancak lambanın içinden çıkan zümrüt rengi alevler ile linç güruhunun tamamı katledilir. Bunun üzerine Chang, lambadan kurtulur.

Yıllar yıllar sonra, Arkham Akıl Hastanesinde yatan, metal ustası olan akıl hastası Billings isimli bir adamın eline geçer. Billings bu oryantel lamba formunu, eski usül bir demiryolu fenerine çevirir. Ve bu sırada, deli olan Billings tamamen akıllanır ve hiç bir hastalığı kalmaz. Böylece kehanetlerden ilk ikisi gerçek olur. Bir kez öldürür, bir kez hayat getirir.

Bu olaydan da yıllar sonra, fener ona rastlantısal bir biçimde rastlamış olan genç demiryolu mühendisi Alan Scott tarafından tren ile seyahat etmektedir. Ancak rakip demiryolu şirketinin patronu Dekker tarafından,Alan’ın içinde bulunduğu trenin geçtiği bir köprü patlatılarak tren raylardan çıkarılır. Kaza sırasında Alan hariç herkes ölür. Alan tam da neden ölmediğini düşünürken o sırada fener ona konuşur. Ondan onu bir yüzük haline getirip takmasını ister. Böylece 3. kehanette gerçekleşir. Son seferinde kullanıcısına güçler bahşetmiştir. Bu sebeple de Alan Scott ölmemiştir.

Akabinde yapılan araştırmalar ile anlaşılır ki bu yeşil madde “Starheart” yani Yıldız Kalbi denen kendi bilinci olan özel bir madde, enerjiden oluşan, bilinç sahibi olan bir madde olduğu ortaya çıkar. Çoook uzun zaman önce Evrenin Koruyucuları (Guardians of The Universe) evrende bilime daha çok yer açabilmek ve bilimin önünü açmak için Earth-1 evreninin sihirsel güçlerini birbirine bağlamış ve bunu bir yıldızın kalbine gömmüşlerdir. Daha sonra bu yıldız bir sürgüne yollanmıştır. Ancak zaman içinde tüm bu güç ile dolup taşan yıldızın kalbi bilinç kazanmıştır.

İşte adı Yeşil Fener olmasına ve de gücünün ona ulaşmasında dolaylı olarak Evrenin Koruyucularının parmakları da olmasına rağmen Alan Scott bizim bildiğimiz Yeşil Fener birliklerinin bir üyesi değil. Gücü de kozmik değil, mistiktir. Onu diğer yeşil fenerlerden bu ayırır. zaten standart bir yeşil fenerden çok çok daha güçlüdür.

Karakterin Mirası ve de Evrimi

New 52 Earth-2 Alan Scott

Karakter yıllar içerisinde irili ufaklı değişikliklere uğrasa da New 52 döneminde Earth-2 versiyonuna kadar çok da bir değişim yaşamamıştır ve burada da DC’nin ilk önemli eşcinsel süper kahramanlarından biri olmuştur. Ayrıca Earth-2 de yeşil olan her şeyi temsil edip Elementsel Meclis Başkanlarından biri olmuştur. Green gücüyle, Earh-2’nin yok olmaması için Darkseid ile dövüşmüştür.

Karaktere dair en büyük gelişme Yeni 52 dönemi öncesi, ölmesine varan 2010 JSA serisindeki onunla ilgili açıklamalarla gelmiştir. Bu açıklamalara göre Alan artık tamamıyla Starheart’dan yapılma bir varlıktır. İnsan olan Alan, altın çağda kalmıştır. İnsan gibi görünüyor ve yaşlı duruyor olmasının tek sebebi kendi zihninin onu öyle kandırıyor olmasından kaynaklanmasıymış. Bu olay Alan’ı şoka uğratmış ve karakterin konseptini epey değiştirmişti ancak uzun sürmedi.

Rebirth döneminde ise , Doctor Manhattan tarafından, Justice Society of America (Amerika’nın Adalet Topluluğu) adlı takımı tarihten silmek adına , Yeşil Fener ile Alan Scott’ın hiç bulunamaması ayarlanmış böylece Alan, normal biri olarak ölmüş ve JSA hiç kurulmamıştır. Böylece Alan Scott’ın DC tarihi için önemini anlıyoruz eğer Yeşil Fener olmuş Alan Scott yoksa JSA de yok. Altın Çağ da yok demektir.

Güç ve Becerileri:

Green Lantern Vs Green Lantern

Açıkçası bildiğiniz bir Yeşil Fener (Yeşil Güç Yüzüğü takan ve OA tarafından yönetilenler yani) ne yapabiliyorsa hepsini yapabilir. Enerji bazlı yapılar, iradesi ile istediği şeyi oluşturabilme, yüzüğünün dilleri çevirmesi, ona süper güç, süper hız ve süper duyular vermesi vesaire gibi pek çok şey aynı. Hatta Alan bunu daha üst düzeyde yapıyor. Ve Alan’ın yüzüğünde, diğer fenerlerdeki gibi bir sınırlama yok. Gücü tıpkı diğer fenerler gibi İrade ile yönetiyor ancak buna ek olarak, Alan’ın gücünde inanç da çok önemli. Ayrıca Starheart sonradan anlaşılıyor ki çok tehlikelli, intikam isteyen bir varlık. Evrenin Koruyucularının bile çok korktukları bu varlığı dizginleyip, kontrolünü eline alabilmiş tek kişi Alan Scott idir. Ve Starheart , Alan’ın bir zayıflığını aramakta, konsantrasyonunun bir anlığına kırılmasını beklemektedir. Hatta bu yüzdendir ki, bir düşmanının boynunda açtığı ağır bir yara sonucu kısmi felç yaşamasına rağmen kimsenin onu iyileştirmesini istemez çünkü bir anlığına uyuşturulursa ya da rahatlarsa Starheart onu ele geçirebilir. Bu yüzden Alan kendine, enerjiden bir zırh yapıp hareketliliğini bununla arttırmıştır.

Bunun üzerine Starheart ile Alan neler koyabiliyor ?

-Elektromanyetik Spektrumdaki nüansları ve anomalileri saptayabilme
-Düşük Seviye Telepati
-Büyüleri güçlendirebilme ya da zayıflatabilme
-Işınlanma
-Nesnelerin içinden geçebilme
-4. boyuta girip çıkabilmek (tam güç starheart formunda 5. boyuta da geçebileceği söz konusu olmuştur)
– Etrigan, Solomon Grundy gibi diğer fenelerin bile zapt etmekde zorlandıkları varlıkları kolaylıkla zapt edebilme
– Yaşlanmasını kontrol edebilme, neredeyse ölümsüz olma
– Hipnoz
– Görünmezlik
– İyileşme

Alan’dan Darkseid’a “Multi-Green Yumruğu” !

Yeni 52 sırasında Earth-2 paralel evren versiyonunda ise bu güçlerinden ziyade direkt dünyanın kendisinden gelen bir gücü vardı. Dünyanın ve üzerindeki canlılığın (yeşilin) avatarı idi. Ardından çoklu evrendeki tüm dünya versiyonlarının avatarı olup Multi-Green gücüyle , gelmiş geçmiş en güçlü kahramanlardan biri olarak oldukça güçlü bir Darkseid versiyonunu tokatlamışlığı da vardır reisin.

Evrendeki itibarına gelecek olursak pek çok kez “Yaşayan En Güçlü İnsan” denildiğini görüyoruz. Ki bu da oldukça büyük bir onur çünkü Wally West, Barry Allen, Billy Batson, Hal Jordan gibi insan ırkından gelen çok güçlü kahramanlar vardır. Ve Alan Scott bunların üzerindedir(-deydi en azından). (1) (2) (3)


Okuduğunuz için teşekkürler.
Derleyen:Utkan Aktaş
Kaynaklar: DC Comics Yayınları, Comicvine,DCwikia, Wikipedia

Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir