Joker Bir Protesto Sembolü Haline mi Geliyor?

Joker (2019) sahnelere düşmeden önce bile oldukça fazla tartışmaya sebep olmuştu. ABD ordusu Joker gösterimlerinde silahlı saldırı olabileceği konusunda uyarı yapmış ve FBI, filmle alakalı internet konuşmalarını izlemeye almıştı. Neyse ki bunlardan hiçbirisi gerçekleşmedi fakat beklenenden çok farklı bir şey oldu. Dünya etrafında gerçekleşen protestolarda, Joker kılığına giren kimi protestocular ortaya çıktı.

Şili’nin başkenti Santiago’daki protestolardan bir görüntü. Fotoğraf @PeterVujin/Twitter

Şili’de metro ücretlerinin arttırılması sebebiyle bir süre önce eylemler başlamıştı. Bu zammı protesto için öğrenciler ücret ödemeden geçiş yapmaya başlamış ve polis aşırı şiddetli bir tepki vermişti. Bunun üstüne olaylar büyüdü ve kısa süre içinde protestolar, ülkedeki gelir eşitsizliği ve bununla alakalı sorunlarla ilgili protestoya dönüştü. Bu eylemlerde polis kimi eylemcileri öldürdü. Bu tarz bir protestoda Joker’in kullanılması şaşırtıcı değil çünkü filmde gelir eşitsizliğinin yarattığı sorunlar oldukça önemli bir konumda bulunuyor.

“Hepimiz palyaçolarız.”

Filmden tek alınan şey maskeler değil. Aynı zamanda filmden kimi alıntıların da etrafa graffiti yapıldığı görüldü.

Lübnan’dan bir protestocu. Fotoğraf @Saiftion/Twitter

Joker’in belirdiği tek yer Şili değil. Dünyanın diğer bir yanında, Lübnan’daki protestolarda da görülüyor. Lübnan’daki eylemlerde, Whatsapp gibi sosyal iletişim ağı uygulamalarına vergi getirilmesi rol oynuyor fakat bununla sınırlı değil. Aynı zamanda tütün, benzin vb. ürünlere yapılması planlanan zam da etkili.

Lübnan’dan başka bir görüntü. Fotoğraf @tamaraqiblawi/Twitter

Şili’yle benzer şekilde, bu protestoların çıkış sebeplerinin merkezinde gelir eşitsizliğinin yarattığı sorunlar yatıyor. Protesto sebebi olarak bunu ve yozlaşmayı öne süren oldukça fazla protestocu var. Ekonomik olarak alt tabakadan gelen Joker, yine burada bir sembol haline gelmiş durumda. Hatta görünüşe göre Şili’dekinden bile daha popüler. Bu durum şaşırtıcı değil çünkü Joker protestolarda bir sembol olarak kullanılmaya ilk burada başlandı.

Lübnan’daki protestolarda bir “Joker makyajı yapma istasyonu”. Fotoğraf @helenrsullivan/Twitter

Joker’in daha da büyüyerek tam anlamıyla bir sembol haline gelip gelmeyeceği şu an için merak konusu. V for Vendetta’daki “V maskesi” (Guy Fawkes maskesi) gibi bir şeye dönüşebilir mi?

Lübnan. Fotoğraf @Saiftion/Twitter

Bu sorunun cevabı önümüzdeki aylarda belli olacak gibi. Zira günümüz dünyasında yeni bir protesto furyası doğuyora benziyor. Ancak buna dönüşmese bile, şu ana kadar gördüğümüz manzara, filmin dünyada ne kadar çok etki yarattığını ortaya koyuyor. V for Vendetta’dan beri bu tarz bir sembolleştirme meydana gelmemişti.

Beyrut, Lübnan. Fotoğraf @canergb/Twitter

Bu bize gösteriyor ki geek elementlerin dünya üzerindeki etkisi artık küçümsenemeyecek derecede. Popüler kültürün bir parçası haline geldiler ve pek çok insan tarafından içselleştiriliyorlar. Geek kültürünün kazandığı düşünülürse hiç de şaşırtıcı değil.

https://twitter.com/fatimalmahmoud/status/1185260320832577546

Yararlanılan kaynaklar

Joaquin Phoenix’s Joker mask & makeup spotted during Chile protests in Santiago
Demonstrators in Lebanon have turned the Joker into a symbol of protest
Protesters In Beirut Are Painting Their Faces Like Joaquin Phoenix’s Joker

Feindbild Yazar:

Buradaki ve başka yazılarımı da içeren kendi sitem: https://otegezen.wordpress.com/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir