Haftalık Mercek: Mangalar B11

Güncel olarak okuduğum serilerin haftalık çıkan sayılarını o hafta içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazdığım “Haftalık Mercek:Mangalar” serisine hoş geldiniz. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Haftaları Cuma – Pazar aralığında değerlendireceğim. Zira çoğu Manga Perşembe ve Cuma günleri yayınlanıyor. Belki Pazardan Pazara durumu da olabilir. Aylık ya da 2 hafta da bir tarzı serileri ise “Aylık Mercek” başlığı altında yazacağım.

UYARI: Haftalık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

10. Haftanın Yorumunu Görmek için -> tıklayınız !

Not: Bu hafta ara verdiği için Marry Grave sayısı yoktur.


11. Hafta: 09 – 16 Eylül / 2018

One Piece #917: The Treasure Ship of Provisions

Bir hafta ara verdikten sonra gelen bölüm bu olduğu için biraz hayal kırıklığı oldu. Hem sadece 15 sayfa yazmış hem de çok bir şey yoktu. Ancak sayının başlarındaki sayfalarda bize hemen Kaido‘nun fabrika atıkları bölgesinde yaşayanlar ile üst kademeler arasındakilerin kaynakları arasındaki farkı gösterip adaletsizliğin altını çizdi. Bana biraz Avatar : Son Hava Bükücü serisindeki Ba Sing Se şehrinin halkalarını hatırlattı.

Sonunda Holdem‘in elinden kızı kurtardılar öncesinde bir sürü boş konuşma balonu geçti. Law Vs Hawkins yaşanacak gibi eğer bu olursa iki favori supernova karakterim (law>zoro>hawkins diyebiliriz beğeni olarak) karşı karşıya gelecek demektir. Gerçekten çok heyecanlıyım. Fakat sanırım Luffy kaçtığı için Law’da kaçar gibi geliyor.

Red Hawk sahnesinin tasviri ve çizimini gerçekten beğendim güzel bir OP klasiği idi. Ama Luffy’nin 5. Yonko olduğu şu günlerde 200 km/h koşan gazellerle, ana tümen kumandanı olmayan tiplerle bizimkilerin 5-6 sayılık zaman geçirmesini ben artık gereksiz buluyorum. O sebeple tüm bu Holdem olayları falan beni çok etkilemedi. Özellikle Samuray kızın karakterinin zayıf kalması…

Yine de klasik OP öğeleri ile dolu tatmin edici denebilece bir bölümdü.

Bölüm Puanı: 68/100


Black Clover #173: Final Battle at Clover Castle

Sonunda bir şeylerin sonuna gelindiği hissini yaşayabiliyoruz. Ancak zayıf evren dizaynı ve tembel yazarlık yine kendini gösterdi. Paçalarından büyü akan kraliyet ailesinin saatlerdir dışarıda krallıkta dönenlerden haberi yok, elflerden haberi yok, gördükleri kişilerin ele geçirildiği ve güçlerinin artırıldığını dahi hissedemiyorlar. Sigh…

Kaptanlar arasında gücünü görmediğimiz bir tek Green Mantis Loncasının kaptanı Jack The Ripper kalmıştı. O da bayağı güçlüymüş ancak kolundan bıçak çıkarıp milleti kesmesi bana biraz fazla basit geldi ama tam zamanında geldi. Umarım isyancılar kraliyet ailesini öldürür de kurtuluruz. BC standartları için güzel bir bölümdü diyebilirim. Haftaya Finral reisden patlama bekliyorum.

Bölüm Puanı: 68/100


Boku no Hero Academia #198: At Times One Must Stop and Analyze The Current Situation! It’s Essential!

Güzel bölümdü, tek sorun B Sınıfı’na ne zaman yeni bir karakter eklense bu çok güçlü oluyor ve kendinize soruyorsunuz bu kadar güçlü adamlar neden B Sınıfında diye. Kurorio‘nun gücü süper ve Tokoyami‘yi karşılıyor. Ayrıca ikilinin gotik atışmaları çok hoş olmuş. İçimden bir ses günü görünmez kız kurtaracak diyor.

Kendo ve Yaoyorozu arasında bir çekişme olacağının farkındaydım ve bundan memnunum. Kendo en sevdiğin genç kız karakter olabilir. Okul gezisi olay örgüsünde harika bir iş çıkarmıştı. Momo’nun henüz bu denli baskı altında sakinliğini koruyup olayları çözebildiğini görmedik. O yüzden Kendo avantajlı ancak korktuğum bir şey var o da sanırım Maçı A Sınıfı alacak. Tokoyami’ i çok sevmeme rağmen bu turda B Sınıfını tutuyorum o yüzden üzücü.

A sınıfının alması için 2 sebep var.
1. Tokoyami yeni teknik gösterecek
2. Yaoyorozu şimdiye kadar katıldığı her yarışma da ya elendi ya da büyük olayların dışında kaldı. Bİr türlü parlayamadı. Onu parlatabilirler.
3. Görünmez kızı ilk defa iş üstünde göreceğiz.

Tek temennim bir önceki maçı A sınıfının kazanmış olması. Belki sıra B Sınıfına gelmiştir.

Bölüm güzeldi ancak Kohei son sıralar çok fazla 12-13 sayfa çizmeye alıştırdı kendini, geçiş bölümü oldu açıkçası umarım haftaya 17-18 sayfalık dolu bir şey okuruz. Bu arada bölümde Midnight baya cılkını çıkardı gençlik sevdasının . . .

Bölüm Puanı: 74/100 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir