Kimin Nesi: Black Bolt

KÜNYE:

Adı: Black Bolt

Gerçek Adı: Blackagar Boltagon

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Aralık 1965

Yaratıcıları: Stan Lee  & Jack Kirby

Tür: Inhuman

Cinsiyet: Erkek

Boy: 188 cm

Kilo: 100 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Vatandaşlığı: Attilan

Memleketi: Attilan

Bulunduğu Takımlar: Illuminati, Attilan Kraliyet Ailesi

Unvanları: Gece Yarısı Kralı, Göksel Mesih, Inhumanların Kralı, Sessiz Kral


Köken Hikayesi: 

Black Bolt yüzyıllar önce Kree imparatorluğu tarafından genetik deneylere maruz kalıp yeni bir ırka dönüşen Inhuman ırkına mensuptur. Savaş sırasında Uranüs’e üst kuran Kree askerleri yakındaki bir gezegen olan Dünya’nın üzerinde gelişmemiş olan primatları keşfetmişler ve üzerlerinde süper asker yaratmak amacıyla deneyler gerçekleştirmişlerdir. Ancak belirli bir zaman sonra bu işten vazgeçip çekip gitmişlerdir. Üzerilerinde deney yapılan insanlarda kendilerini Inhuman olarak adlandırıp, diğer insan topluluklarından gizli bir şekilde medeniyet kurmuşlardır. Genetik odaklı yüksek teknolojili gelişmiş bir toplum olarak gelişen bu antik ırk Terrigen Sisi adlı bir maddeyi keşfetmiş ver buna maruz kalarak genlerindeki saklı süper güçleri uyandırmışlardır.

Black Bolt, Attilan’ın en iyi genetik bilimcilerinden, Genetik Konseyi Başkanı Agon ve Doğum Öncesi Bakım Merkezi’nin müdürü Rynda’nın çocuğu olarak Blackagar Boltagon adıyla hayata gözlerini açtı. Hala bir embriyo iken mutajenik Terrigen Sisine maruz kalan Black Bolt, Inhuman normunu bile aşan tuhaf ve aşkın güçlerle birlikte doğdu.

Üstün güçleri ortaya çıkınca babası Agon tarafından incelemeye alınan Black Bolt ağlamaya başlayınca içinde bulundukları binayı yıkmıştır. Ortaya çıkan bu durumun sonucunda, ebeveynleri; hem kendisini hem de etrafında bulunan insanlar için tehlike arz etmesin diye, onu ses dalgalarını emen yüksek teknoloji ürünü bir alana yerleştirerek toplumdan tecrit etmişler ve ona sessizlik yemini ettirmişlerdir. Agon daha sonra oğluna güçlerini nasıl kontrol edeceği konusunda ders vermiş ve onun topluma geri dönmesini sağlamaya çalışmıştır. Black Bolt’un doğan küçük kardeşi Maximus’un zihin yetenekleri Black Bolt’un üstünde kullandırılarak Bolt’un mental gücünü ve kontrolünü arttırmak için eğitiyorlardı. Ancak Black Bolt’un güçleri Maximus’un zihninin belirli bölümlerini açıyor ve onu genişletiyordu. Bu durum Black Bolt’dan gizli tutuluyordu. Agon, daha sonraları Inhumans’ın kraliyet ailesi haline gelen Agon Hanesinin başıydı. Black Bolt, Medusa ile onun küçük kardeşi Crystal, Gorgon, Triton ve Karnak ile kuzendi. Medusa ileride kral olması beklenen Black Bolt ile evlenmek için nişanlandı ancak Black Bolt, sesi nedeniyle uzun yıllarca toplumdan uzak kalacaktı.

Black Bolt 19 yaşına geldiğinde yeteneğini kontrol altına alarak esaretten kurtuldu ve Medusa da dahil geniş ailesi ile tanışma fırsatını buldu. Başından beri ağabeyini kıskanan Maximus, Black Bolt’un özgürlüğünü ve taht adaylığını kaybetmesine neden olmak için ona çığlık attıracak bir alet icat eder. Ancak bu komplo Black Bolt ve diğer kuzenler tarafından engellenir. Black Bolt, özgürlüğünü kazandıktan bir ay sonra, küçük erkek kardeşi Maximus’un Kree elçileri ile birlikte tahtı ele geçirmek için haince bir anlaşma yapma sürecinde olduğunu keşfeder.

Kaçmadan önce Kree gemisini durdurmaya çalışan Black Bolt en sonunda babasının yasakladığı sonic çığlığını kullanır. Ancak düşen gemi parlamentoya düşer ve anne babası olan Agon ve Rynda’nın da aralarında bulunduğu Genetik Konseyinin pek çok üyesi ölür. Ve yankılanan çığlıkları kardeşi Maximus’un mental olarak zarar görüp hem güçlerini bastırmasına hemde delirmesine yol açar. Duyduğu tüm suçluluk duygusuna rağmen 20’li yaşlarında Inhuman ırkının lideri olarak tahta oturur. Yıllarca halkına hükmeden Black Bolt, rüya şehir Attilan’ı önce Himalayalara sonrada Ay’ın diğer yüzüne götürerek insanlıktan uzaklaştırır. Kardeşinin delirmesinden kendini sorumlu tutar ve kendine yaptığı onlarca entrikaya rağmen ona her zaman sevgi duymuştur.


Becerileri ve Güçleri:

Black Bolt Marvel evreninde özellikle dünya üzerindeki en kudretli varlıklardan biridir. Kree-Shi’ar mücadelesinde başa geçerek evrene hükmetmiş ve en nüfuzlu kişi olmuştur. Thor, Vulcan, Gladiator gibi karakterlerle korkusuz bir şekilde cenk etmiştir.

Parçacık ve Elektron Kontrolü: Black Bolt’un birincil gücü ortamda bulunan parçacık ve elektronları kontrol edebilme yeteneğidir. Beyninin konuşma merkezindeki eşsiz organik mekanizma sayesinde emdiği elektronları, bilinmeyen parçacıklar üreterek onları fenomenler yaratmak için kullanabilir.

Yarı Sonic Çığlık: Black Bolt’un en büyük silahı parçacıkları kullanarak yarattığı bir fenomen olan sesidir. Sesleri bükebilir, kıstırabilir, çarpıtabilir, güçlendirebilir, yankılayabilir, hızlandırabilir ve yavaşlatabilir. Saldırının hedefe zarar vermesi için duyulmaya ihtiyacı yoktur temas ettiği nesneyi fiziksel olarak yok eden bir enerji saldırısıdır. Uzayda bile kullanılabilir havaya ihtiyaç yoktur. Bir fısıltısı bir şehri dümdüz edebilir, uzaklardaki sönmüş yanardağların bir kez daha aktif hale gelmesine neden olabilir, kıtaları sallayıp birbirinden ayırabilir ve sallantıları bütün dünyada hissedilir. Atacağı hipersonik bir çığlığın gezegenleri yok etmek için yeterli güç ürettiği söylenir. Sesinin oluşturduğu sürekli ve aşırı tehlike nedeniyle, uyurken bile en küçük bile olsa ses çıkarmamak için titiz bir zihinsel eğitim almıştır. Son zamanlarda, Black Bolt’un çığlığının duygularına özellikle de öfkesine bağlı olduğu gösterilmiştir. Bu da onun çığlığının gücünün duygusal durumuna bağlı olduğu anlamına gelir. Kendini tutmadığı müddet çığlığı uzay ve zamanda delik açabilir.

Parçacık ve Elektron Kanalizasyonu: Alnındaki çatal şekilli anten görevi gören nesne sayesinde Black Bolt beynindeki konuşma bölgesinden gelen enerji gücünü daha kontrollü ve zararsız şekilde kullanabileceği şekilde yönlendirebilir. Bu kontrollü fenomenler arasında fiziksel gücü arttırmak için kullanabildiği gibi tüm enerjisini tek bir koluna odaklayıp kullandığı ‘Master Blow’ adı verilen bir yumruk tekniği de vardır.

Parçacık ve Elektron Manipülasyonu: Black Bolt ürettiği esrarengiz molekülleri ses kullanmadan da vücudunun dışına yönlendirebiliyor. Bir el sallamasıyla, vücudunun etrafında yüksek derecede aktif olan elektronlardan bir alan oluşturabilir. Sahip olduğu bu alan meteor seviyesindeki yoğun kütlesi ile gelen mermileri saptırabilir. Ayrıca Black Bolt, elektron ve enerji partikülleri arasında yeterli yenileme ile katı alanlar oluşturup, üzerinde seyahat edebilir.

Madde ve Enerji Manipülasyonu: Black Bolt meçhul bir metod ile maddeyi ve enerjiyi sınırları bilinmeyen bir dereceye kadar manipüle etme yeteneğine sahip olduğunu defalarca göstermiştir. Suyu buza çevirmek gibi basit işlerin yanında Black Bolt daha henüz bir bebek iken havadaki moleküllerini kullanarak kendine oyuncaklar yaratmıştır. Vulcan gibi omega seviye bir mutant ile enerji konusunda rekabet etmiştir. Yaptığı en iyi gösterim ise güneşten gelen, dünyayı yok edebilecek kadar güçlü olan solar parlamayı yok edip engellemiş olmasıdır. Hatta başklarının güçlerini engelleyerek yeteneklerine erişimlerini engellemiştir. Bu yeteneğini pek sık kullanmadığı için sınırları bilinmemekte.

Telepati: Black Bolt güçlü bir telepat olan kardeşinin zihinsel yeteneklerine kolayca karşı koyabildiğini ve psişik mücadelede ona üstün gelebileceğini göstermiştir. Uyurken zihnine giren Thanos‘un casusunu fark etmiştir. Telepatiyi genelde karısı Medusa ile iletişim kurmak amacıyla kullanmaktadır.

Anti-Gravitasyonel Uçuş: Black Bolt elektronları ve yarattığı molekülleri kullanarak yer çekimine meydan okuyarak uçabilmektedir. Uzayda dahi uçabilmektedir.

Inhuman Fizyolojisi: Tüm Inhuman ırkında olduğu gibi, Black Bolt’un doğal fizyolojisi ona bir çok insanüstü fiziksel nitelik kazandırmaktadır ancak doğumdaki genetik kurcalamadan dolayı Black Bolt’un fiziksel yetenekleri, ırkının diğer üyelerinin çoğuna göre çok daha üstündür.

Üstün Fiziksel Kuvveti: Black Bolt normalde 5 10 ton gibi bir kuvvete sahip olsa da sahip olduğu enerji sayesinde resmi marvel el kitabında 60-100 ton arası olarak listelenmiştir. Ancak çizgi romanlardan gördüğümüz üzere Thor, Gladiator, Thing, Ikaris ve Hulk gibi 100 ton sınıfının çok üstünde olan karakterlerle yumruk yumruğa dövüşmüştür.

İnsanüstü Hızı: Fırlatılmış füzeleri durdurmuş bir tank mermisini havada eliyle yakalamıştır. Quicksilver gibi speedster’ı kolayca yakalamayı başarmıştır. İnsan düşüncesi ve gözünün takip edebileceğinden çok daha yüksek seviye hızlarda uçmuştur. Gezegenler arası seyahat edebilmesi nedeniyle ışıktan çok daha hızlı olduğu düşünülüyor.

İnsanüstü Vücut ve Zihin: Black Bolt yıllarca yaptığı meditasyonlar ve evreni anlamasını sağlayan güçleriyle çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu en iyi derecededir. Bir varlık olarak hiç bir kusuru yoktur bu nesnelerin zayıflığını görebilen Karnak tarafından belirtilmiştir. Yine kendini eğitmiş bir dövüş sanatları ustasıdır kendisine saldıran Ikaris’i kolayca yere sermiştir. Kral olarak üstün bir zekaya sahip dahi bir kişiliktir. Kendisi usta bir stratejist ve filozoftur. Tüm Inhuman ırkı gibi o da sıradan bir insanın sahip olduğunun ötesinde yaşam süresine sahiptir. Ayrıca Spider-man’in sahip olduğu örümcek hislerine benzer bir duygusu vardır.

İnsanüstü Direnç: Black Bolt, Inhuman kas sistemi normal bir insanla karşılaştırıldığında neredeyse hiç yorgunluk toksini üretmez.

İnsanüstü Dayanıklılık: Black Bolt çok dayanıklı bir karakter normal bir insanı öldürebilecek darbeler ona hiç zarar bile vermeyebilir. Hulk, Namor, Gladiator ve Thanos gibi karkaterlerden darbeler almasına rağmen savaşmaya devam edebilmiştir. Black Bolt İmparator Vulcan’ı öldüren ve Shi’ar filosunu yok eden T-bombasının gerçekliği yok eden patlamasına maruz kalmasına rağmen hayatta kalıp Cancerverse(Multiverse’ün boşluğu) içinde uykuya dalmıştır.

Lockjaw: Black Bolt’dan bahsederken onun sadık dostu Lockjaw’dan bahsetmemek elbetteki garip olacaktı. Lockjaw Inhumanlar tarafından genetik olarak geliştirilmiş bir köpektir. Kendisi boyutlar arası bir ışınlanma gücüne sahiptir. Kendisini ve çevresindekileri istediği gibi gerçeklik içinde ışınlayabilir.

Kozmik Farkındalık: Eon adlı kozmik varlık tarafından bahşedilen bir güç olan kozmik farkındalık ilk olarak Kaptan Mar-Vell’e, Thanos’la olan mücadelesinde kendisine yardımcı olması için verilen bir güçtür. Yıllar içinde Silver Surfer gibi karakterlere de bahşedilen bu gücün Black Bolt da olduğu da bir kaç yıl önce ortaya çıkmıştı. Black Bolt’un bunu nereden kazandığı bilinmese de ondaki bu değişimi ilk olarak gelecekten gelen Franklin Richards fark etti ve ona nasıl kullanacağını öğrenmesi konusunda yardımcı oldu.


Kendisiyle İlgili Önemli Anlar ve Bilgiler

 • Galaksi koleksiyoncusu olarak nitelendirilen Vortex adındaki aşmış varlık kendisini fark edip ona göz kırpmıştır.
 • Thor’un yok edemediği bariyeri sesini kullanarak tuzla buz etmiştir.
 • Kendisine saldıran Ikaris adlı Eternal ırkının en güçlülerinden birini yere sermiştir.
 • Daha önce Galactus ile savaşmış kozmik firavun Sphinx’i yenip başka bir bilinç evrenine göndermiştir.
 • World War Hulk olayı sırasında Hulk ile savaşan Black Bolt gerçek Black Bolt değil onun bir kopyası olan bir Skrull idi. Dünya üzerindeki en güçlü 2. varlık olan nitelendirilen Black Bolt’un Hulk’a yenilmesinin ana nedeni budur.
 • Retcon sonrası dönemde gösterilen iki Beyonder’dan biri olan Omega seviye Inhuman Beyonder Kralı olarak Black Bolt’a olan saygısını ona sunmuştur.
 • Terrigen kristallerini çalan önce damadı Quicksilver daha sonrada Amerikan Hükümetine karşı savaş açtı. Sentry bu dönem Black Bolt ile savaşmaktan çekindiğini Tony Stark’a itiraf etmiştir.
 • Kreelerin boyunduruğu altına girdikleri dönemde Black Bolt Ronan’ı yenmiş ve Kree ırkının da lideri olmuştur. Bu dönemde Omega seviye bir mutant olan Vulcan ile savaşan Black Bolt onu mağlup etmiştir. Ve böylece Kreeler, Skrull ve Shi’ar imparatorluklarına baskın hala gelmişlerdir. Ancak Black Bolt Cancerverse’deki uykusundan geri döndüğünde yönetimi bırakmış ve Inhumanları imparatorluktan alıp dünyaya geri dönmüştür.
 • Bir Inhuman oğlu olduğunu öğrenen Thanos’a karşı mücadele etmiştir. Ancak geçirdiği hastalık yüzünden güçleri zayıfladığı için Thanos’a karşı tek taraflı olarak yenilmiştir. Yinede Thanos’un Odin ve Galactus ile dövüşen bir hayvan olduğunu düşünürsek oldukça başarılı bir şekilde savaşmış Thanos’un cildini parçalayıp kanamasına neden olmuştur.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

 1. umut
  17 Eylül 2018
  Yanıtla

  Güzeldi hocam. Neymiş be bu Black Bolt 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir