Haftalık Mercek: Mangalar B07

Güncel olarak okuduğum serilerin haftalık çıkan sayılarını o hafta içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazdığım “Haftalık Mercek:Mangalar” serisine hoş geldiniz. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Haftaları Cuma – Pazar aralığında değerlendireceğim. Zira çoğu Manga Perşembe ve Cuma günleri yayınlanıyor. Belki Pazardan Pazara durumu da olabilir. Aylık ya da 2 hafta da bir tarzı serileri ise “Aylık Mercek” başlığı altında yazacağım.

Bu hafta biraz hafta içine kaydı değerlendirme, kusura bakmayın.

UYARI: Haftalık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

6. Haftanın Yorumlarını Görmek için -> tıklayınız !


7. Hafta: 12 – 19 Ağustos / 2018

One Piece #914: Okobore, The Town of Leftovers

O-Kiku‘nun bir direnişçi çıkacağını önceki hafta belirtmiştim ve dediğim gibi de çıktı. Kadın samuraymış ve hoşuma da gitti. İlk defa iri-büyük bir kadının anatomik olarak doğru oranlara (Oda‘nın standartlarında doğru diyelim) sahip olması hoştu. Ancak devlerin, garip vücutların, çift dirsek, uzun bacak, uzun kol vs gibi şeylerin olduğu evrende Zoro‘nun kadına “Sende amma iri kadınmışın ha !” demesi bana biraz cinsiyetçi geldi cinsiyetçilik battle shounen janrasının doğal eğilimlerinden biri ona lafım yok. Ancak her tür fizikte karakterin olduğu evrende bu kızın boyuna şaşırmak, herkesin üzüldüğünde ya da sevindiğinde çenesi dizine inecek kadar açılabildiği evrende Katakuri’nin çenesi ile deniz yılanı diye dalga geçilmesi falan bunlar evrenin bütünlüğünü benim açımdan kıran, bozan şeyler.

Küçük kunoichi O-Tama ise en vahşi hayvanları bile ehlileştirebilme becerisi sayesinde Kaido’nun daha yüksek rütbeli adamları tarafından isteniyor. Ve Bize Kaido için “1000 canavar Kaido” denmişti. Tayfasında meyvesiz biri yok denmişti. Nitekim bu kızın güçleri önemli olabilir. Kızı ve kızın üzerinden dolayısıyla bizimkileri işin içine katabilmek adına ise O-Tama, iki Zoan meyveli hayvan tarafından kaçırılıyor(Batman felaketti).

Bu sayede Bakura Bölgesinin Speed, Hawkins ve Hodlem adlı üç kişi tarafından tutulduğunu görüyoruz ve ekip Hodlem’e doğru gidiyor. O da yırtıcı bir hayvana benziyordu.

Bu arada kızı kaçıran Gazelleman‘in saatte 200km hızla koşabilirim cümlesi bir kez daha Oda’nın kendi evreinine, hayranlarına nazaran daha kudretsiz vede dengesiz bir bakışı olduğunu gösteriyor. En yüksek hızı 200km/h olan adam 2 gözlem hakili üst sınıf yeni dünya korsanının önünden kızı alıp kaçtı. Komikti biraz.

Anlaşılan haftaya ekip Bakura Bölgesi‘ne girecek. Orada 3 yönetici vede yapay zoan meyveli 30 savaşçı var denildi. Umarız Zoro bize bir şeyler göstermeye başlar. Ayrıca Trafalgar Law‘da olaya dahil oluyor, Supernova diye anılan kötü jenerasyon bir araya geliyor ! Onun haricinde bölümde gereksiz tasvirler ile boş geçilmiş sayfalar vardı biraz.

Bölüm Puanı: 70/100


Black Clover #169: The Captain of The Black Bulls Vs The Deep Crimson Rose

Bu iki kaptanın dövüşünden daha çok şey beklerdim. Sen sık , ben sıkayım, sen sık şimdi de ben sıkayım dövüşü olmuş. Charlotte‘un final atağı çok dandik duruyordu özellikle. Kılıç kullanma şekli hoştu.

Charlotte’un teğmenine yapılan biraz cinsiyetçilik gibi olsa da ortamı ikisine bırakmak için gerekli gibiydi tek anlamadığım en başta neden o karakteri hortlattığın.  Savaş çok kısa ve sıkıcı idi. Çizimler (hele Charlotte’un profil çizimi) vasat idi. Bakalım son çarpışmanın galibi kim olacak gelecek hafta göreceğiz. Mangaka’nın 13 sayfa üstünde yazıp çizmeye alerjisi var gibi.

Bölüm Puanı: 58/100


Boku no Hero Academia #193:

Sade bir geçiş bölümü idi. Deku, All Might‘a rüyasını ve gördüklerini anlattı ve All Might’da benzeri şeylerin başına geldiğinden bahsetti ancak bir şeyleri saklıyormuş gibiydi. Misal neden All Might silüet olarak görünüyordu. Ya da gücün %20 kadarına hakim Deku hikayenin bu kadarını gördüyse %100 kadarına sahip All Might neler biliyor ?

Daha sonra sınıfımızın kışlık kostümlerini ve kostümlerdeki yeni geliştirmelerini gördük. Ardından B sınıfının kostümlerini gördük. Anlaşılan A ve B sınıfı arasında tamamen kahramanlık yetenekleri ve kombata dayalı bir müsabaka olacak ve buna C sınıfından kişinin zihnini ele geçirebilen Shinzou‘da katılacak. Son dönem kahramanlık departmanına geçmek için uğraşan Shinzou bir süredir Aizawa Sensei ile özel çalışmada idi ve  kostüm parçalarına bakılırsa kendisinin dövüş tarzı Aizawa jr. olacakmış gibi görünüyor.

B sınıfında eksik 2 kişi vardı. Sınıf başkanı ve sarmaşıklı kızı göremedim. Acep neredeler ?

12 sayfalık kısa bir geçiş bölümü idi pek bir şey yoktu.

Bölüm Notu: 63/100

  

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir