Aylık Mercek: Mangalar B02

Güncel olarak okuduğum serilerin aylık ya da 2 haftada bir şeklinde çıkan sayılarını o ay içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazabileceğim bir seri başlatıyorum. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Ayları nasıl bölüştüreceğim ise net değil yani ayın şu gününden şu gününe ya da her ayın yirmisi vs gibi bir şey diyemiyorum çünkü aylık okuduğum iki seride başına buyruk. O sebeple ikisinin de yeni bölümünü ne zaman okumuşsam o zaman yazarım tamam mı ?

UYARI: Aylık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

Geçen ayın yorumları için -> tıklayınız !

Aylık Manga İncelemeleri 2. Bölüm


Beastars #86: A Comet in This Abyss

Bu bölüm ana hikayeden kopuk, yani kendine has bir tek sayı özelliği barındırıyor. Yırtıcıları ve Kara Market’deki kişileri rehabilite eden mentor ve doktorumuz olan havalı panda Gouhin-San’ın daha önceki bir hastası ile başından geçen 4 aylık süreci kısa film tadında bize 19 sayfada anlatıyor mangaka Paru Itagaki.

Duygusuz ve tepkisiz yüz hatları ile ünlü Tibet Tilkisi, Gouhin’in bu seferki hastasıdır vede onunla zorlu 4 ay geçirmiştir. Birini öldürmüş olan bu genç hanım 4 ay sonunda rehabilitasyonu bitince sonunda Gouhin onu taburcu etmişken, tilkimiz kendisini adalete teslim edeceğini söyler ve Gouhin’de bunun üzerine artık tam olarak rehabilite olduğunu söyler. Duygularını dışarıya aktarmayan bu genç hanım gülme ile ağlama ile karışık 2 büyük panel ile gerçekten okuyucuya dokunuyor. Gouhin ile hapisten çıktığında ona nasıl güldüğünü göstereceği sözünü vererek günü orada noktalıyorlar.  16. ve 17. sayfadaki çizimler ile Paru Abla isterse sadece karikatürize değil teknik de çizebileceğini gösteriyor.

Tek kızgınlığım ise aylık çıkan ve genellikle karikatürize çizilen bir seri için 19 sayfanın çok az olması. Onun haricinde tamda, ancak Beastars evreninde deneyimleyebileceğiniz bir bölümdü.

Bölüm Puanı: 87/100


Onepunch-Man – 94th Punch: I SEE

Bu Murata Reis’e saygı duymamak elde değil. İnanılmaz illüstrasyonlar, ders niteliğinde karakter tanıtımları, çok eğlenceli diyaloglar, enteresan göndermeler ile dolu 141 sayfalık kitap niteliğindeki bölümde adam çiziminden gene ödün vermemiş.

Konuyu ise geçen haftadan biliyorsunuz. Kahramanlar sonunda harekete geçmiş ve bir operasyon planı ile canavarların üssüne doğru yola çıkmışlardı. Ancak daha üsse varamadan şehirde oldukça kurt ve kaplan (wolf-tiger) seviyesinde canavarlarla karşılaştılar. Bu seviyedeki canavarları A, B ve C seviyesi kahramanlarımız zorlanmadan halletti ve tam da bu sekans da bir çok yeni kahraman ile tanıştık. Ancak daha sonra önceli bölümlerden tanıdığımız ve bu sayıda da İblis (demon) seviyesi olduğunu öğrendiğimiz Güreşçi Gergedan adlı çok güçlü canavar gelince S sınıfı olaya el attı ve S sınıfı kahramanlar ile diğerleri arasındaki uçurumu gözlemlemiş olduk. Bu sırada tüm bunları bir satranç maçı gibi takip eden Mastermind Gyoro ise sayının sonlarında Ejder (Dragon) seviyesi canavarlarını (aralarında bir kaç yüksek iblis seviye de vardı.) salmaya karar verdi. Nitekim gelecek hafta hengame kopacak Onepunch-Man sayfalarında.

 

İllüstrasyonlar, koreografi, geometrik anlayışı açısından Murata’nın şov yaptığı bir sayı idi. Ayrıca Naruto‘ya çakılan “kawarimi” selamı ise beni ayrıca güldürdü ve mutlu etti.

Bölüm Puanı: 89/100 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. ugur_tatli
    15 Ağustos 2018
    Yanıtla

    Murata the GOAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir