Haftalık Mercek: Mangalar B01

Güncel olarak okuduğum serilerin haftalık çıkan sayılarını o hafta içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazabileceğim bir seri başlatıyorum. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Haftaları Cumartesi – Cumartesi aralığında değerlendireceğim. Zira çoğu Manga Perşembe ve Cuma günleri yayınlanıyor. Belki Pazardan Pazara durumu da olabilir. Aylık ya da 2 hafta da bir tarzı serileri ise “Aylık Mercek” başlığı altında yazacağım.

UYARI: Haftalık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

Haftalık Manga İncelemeleri 1. Bölüm

İlk Haftamız: 23 Haziran – 30 Haziran /2018


One Piece #909:

Tahmin ettiğim oldu. Dressrosa – Zou + Big Mom arcı arasında bir ton önemli bilgiyi paylaşıp ölgün okuyucunun dikkatini tekrar çekmişti. Benzerini şimdi de yaptı. İki arc(olay örgüsü) arası bir çeyrek arc koydu her haltı oraya sıkıştırdı gizem, gizem diyerek. Şimdi ise aniden Wano Arc‘a girdik hayırlı olsun. 4 yıl bekleriz artık geçen 7-8 bölümde verilen bilgilerin üzerine bir yenisi eklensin diye.

Bölümü kendi başına değerlendirince gayet güzel bölümdü. Ancak OP öyle bir noktaya geldi ki artık yeni karakter ya da mekan tanıtması bile heyecanlandırmaz olmaya başladı. Marijois‘daki ilk 2-3 bölüm böyle değildi. Evrenin detaylarına dair heyecanlandırıcı ve umut verici idi ancak şu “Im-Sama” olayından sonra, demiştim ben “Tamam bu post-arc burada biter Wano‘ya geçeriz 3-4 sene daha ses alamayız bu konular hakkında” diye. Dediğim de oluyor gibi…

Oda Sensei’in Wano Ülkesi Tasviri

Umarım Wano Arc, Marineford ve sonrası düşüşte olan One Piece hikayesinin yükseliş serisi olur da keyfimiz yerine gelir.

Bölümde uzun süredir göremediğimiz Hasır Şapka Tayfası‘nın diğer üyelerini ve de Anka Kuşu Marco kaptanı görmek sevindirici idi elbette. Ayrıca Oda‘nın Wano Ülkesi tasviri vede kurbağa yağıyla Naruto‘ya çakılan selamı da bölümün diğer güzelliklerinden idi.

Bölüm Puanı: 84/100


Black Clover #163

Bu saçma şeyi niye okuyorum hala bilmiyorum. Serideki en sevdiğim karakterlerden bazılarının kağıt üzerinde en duygusal ve önemli anlarından birini yaşadığı bir sayıdan bile etkilenemiyorsam bu seriyi bırakma zamanı gelmiş de geçiyor demek. Ne çizimleri istikrarlı ne hikayesi, serinin ritmi zaten felaket. Zaten büyük ihtimal seriyi bitirecekler gibi duruyor. Bu Büyücü Elfler Vs Büyücü İnsanlar arcı bittikten sonra seriye daha ne ekleyebilirler bilirler bilmiyorum çünkü hiç evren dizaynı ile uğraşmadı seri o yüzden her bölüm hem ilk bölüm hem de son bölüm havasında olabilen abuk bir iş.

Bölüm Puanı: 35/100


Boku no Hero Academia (My Hero Academy)  #189

Çaktırmadan çaktırmadan 200. bölümüne doğru ilerleyen ve Yakuza Savaşı Arcı sonrası seriyi Festival Arcı ile gereksiz yere yavaşlatıp, hikayenin momentumunu öldüren Kouhei şimdi yeni en iyi 10 kahraman listesi vede hemen akabinine gelen Sentinent Nomu VS Endevaor savaşı ile tekrar heyecanı doruğa çıkartmayı planlıyordu. 188. Bölüm oldukça heyecanlı bir yerde bırakılmıştı.

Pek sevilmeyen ancak enteresan git gelleri olan bir karakter olmayı sürdüren bir karakter idi Endevaor. All Might döneminde 2 numaralı, şimdinin ise bir numaralı kahramanı olarak parlama ve sempati anını yakalaması çok önemliydi ve yazar Kouhei Horikoshi her zamanki bildiği biraz ajitasyon, biraz kahramanlık , biraz duygusallık ve biraz maçoluk formülü ile başardı.

Tek bir endişem var. BnHA serisinde genelde iyi karakter yenecekse onun yendiğini belirten yumruk o sayının sonunda verilir. Bu sefer ertesi sayıya erteledi bu da Endevaor muvaffak olsa bile negatif bir şeyler yaşanabilir mi diye sorgulatıyor insanı. Bu bir açıdan sinir edici tabi ancak objektif bakarsak, bir seriyi her hafta okutmayı da böyle başarırsın zaten.

Ayrıca, Kouhei’nin çizer olarak en iyi ilüstrasyonlarından bazıları bu bölümdeydi diyebilirim. Gri efekt ve gri arka plan kullanmayı biraz daha düşünse keşke… Yeni tanıdığımız , yeni 2 numara Hawks karakteri de enteresan bir karakter idi ve Endevaor ile All Might gibi karakteristik olarak iki uç nokta arasında daha dengeli bir tip olması da hoştu.

Bölüm Puanı: 87/100


 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir