En Güçlü 12 Superman Versiyonu (1. Kısım)

 

Merhabalar, evet bugün “en … listesi” diyebileceğimiz türde bir yazı ile karşınızdayım. Yazıya herkese çok teşekkür ederek başlamak isterim. Sitemizde “Thor’un en güçlü 12 Hali” yazımıza ve youtube kanalında “Mjolnir’e Tesadüfen Layık Olmuş 7 Karakter” videomuza gösterdiğiniz yoğun ilgi ve desteğiniz sebebiyle.

Bende bu ilgiye karşılığını vermek adına şimdilik siteye konulacak bir yazı olarak başladığım ancak akabinde video olarak youtube kanalında da paylaşmayı düşündüğüm bir başka benzeri “en” listesi türü yazı ile karşınızdayım. Bu seferki karakterimiz ise Superman‘in ta kendisi.

Ancak hemen sizi uyarayım. Superman Thor gibi “fazları” olan bir karakter değil. “Faz derken ne demek istediniz ?” diyecek olursanız eğer; Thor karakteri, kimliği ya da bulunduğu devamlılık/boyut değişmesine gerek kalmadan aynı karakter ve boyut içerisinde farklı eklentiler ile farklı güçlere sahip olan bir karakter biraz lego gibi. Mjolnir‘i ekleyip çıkarmak 2 farklı güç setine sahip tek bir karakter doğuruyor. Ya da Odin-Force‘u ekleyip, çıkarmakta Thor’da farklı modlara sebebiyet verebilir. Aynı şekilde Warrior Madness içinde öyle. Bunları Thor’un En Güçlü 12 Hali yazısında anlatmıştık.

Superman’de bu kadar değişken bir durum yok. Yani en değişken şöyle olabilir;

Mavi Güneş Banyosu Yapmış Superman > Sarı Güneş Banyosu Yapmış Superman > Normal Superman > Uzun Süredir Gün Işığı Görmemiş Superman >>> Kızıl Güneş Banyosu yapan Superman falan diyebiliriz. Bir de Superman’in kendini sınırlamayı bırakıp, bırakmaması ile bu saydığımız farklı enerji seviyelerindeki Supermanler için oluşabilecek ikili türevler yaratılabilir.

Superman karakteri ve güçlerine dair esas zenginlik onun alternatif evren versiyonları ve benzeri karakterlerden gelmekte ve bizimde bugünkü konumuz bu. Fakat izninizle bu yazının keyfini daha iyi çıkarabilmeniz ve yorulmamanız için 2 ayrı parçaya böleceğim.

Superman Red, Superman Blue, Golden Age Superman, Bruce Wayne kimlikli Superman (Speeding Bullet hikayesinden), Superman Beyond, Ultraman, Overman, Red Son Superman, Regime Superman, DCEU Superman, DCAU Superman, Bizzaro, Last Son (yeşil fener versiyonu) ve pek çok başka Superman versiyonu ve türevi listemize giremedi. Ancak bu isimlerin bazıları 12. sıramızda yer almak için büyük bir mücadele verse de sonunda listenin şimdiki halinde karar kıldım. Ve tüm bu karkaterleri eleyen 12 kişilik bu listenin ilk kısmını kimler merak edenler için ?


İşte Karşınızda . . .

Güncelleme: 08. Ağustos.2018

-En Güçlü 12 Alternatif Superman Versiyonu // 1. Kısım-

 

12. Prime ve New Earth Supermanleri:

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Çoklu Gezegen – Yıldız Sistemi+

(Yani Crisis Sonrası ve New 52 sonrası en iyi bildiğimiz, dünyamızın Supermani)

Bu bildiğimiz bizim Superman. Ahlaki değerlerindeki esneme, maruz kaldığı yıldız ısısı radyasyonu (Mavi Güneş onu güce boğar, Sarı Güneş bildiğimiz güçlerini veren ve onu güçlü tutan şeydir. Kızıl Güneşte güçleri düşer hatta zehirlenir) türüne göre gücü değişebilen ancak belli başlı tanrısal sınırları geçemeyen çok güçlü, dünya merkezli bir kahraman diyebiliriz. Detaylar için Superman tanıtımımıza gidebilirsiniz.


11. Kingdom Come Superman :

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Çoklu Gezegen – Yıldız Sistemi+

Superman’in Kingdom Come adlı alternatif evren hikayesinde yaratılan Earth-22 adlı evrenin Superman’idir. Daha yaşlı, daha tecrübeli ve buna binaen nispeten daha sabırsız ve daha agresif. Yine mümkün olduğunca kimseyi öldürmeyen ve masumları incitmeyen bir umut ve barış sembolü. Ancak artık çok daha inatçı vede katı bir yönteme sahip diyebiliriz. Bu katılık, agresiflik ve tecrübe yanında Superman’ i normalde olduğundan daha çok şey yapmaya kadir, daha korkulası bir güç olmasını sağlıyor diyebiliriz. Ayrıca daha uzun yıllar boyunca güneş enerjisi emmesiyle gücü normal Superman’e nazaran daha da arttığı gibi ayrıca kriptonit zayıflığı da yoktur. 

KC Superman ile bizim New Earth Superman’inin dövüşü sırasında zaman – mekan sürekliliği ve gerçeklik kırılmıştır. Nitekim ne kadar güçlü olduğunu anlayabilirsiniz.


10. Cyborg Superman :

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Çoklu Gezegen – Yıldız Sistemi+

Hank Henshaw aslında Kal-El yani bildiğimiz Clark ile aynı süreklilik içerisinde bir başka Superman özellikleri taşıyan varlıktır. Tam olarak bir alternatif Superman versiyonu denemez. Ancak organik parçalarının Superman ile birebir olması, güçleri, kostümü ve Superman’e olan düşmanlığı onu bu liste için düşünmemize yetiyor.

Cyborg Superman herhangi bir eklenti olmadan bile inanılmaz güçü bir Cyborg, Android iken buna birde bir veya birden fazla güç yüzüğüne sahip olduğu, Sarı Fener olduğu halini ekleyince işte o zaman gerçekten bambaşka bir tehdit seviyesi doğuruyor. Taktığı yüzük sayısına göre bu listede çok yukarılara tırmanabilir. 


Ayrıca listede zaten güç yüzüğü taşıyan ya da duygusal ışık tayfı ile ilişkili diyebileceğimiz çok fazla Superman versiyonu olduğundan yer kaplamasın diye listeye almadığım “Siyah Fener Superman” de hemen hemen bu sıralarda bir yerde yerini alırdı. Merak edenler için belirtmek istedim.


9. All-Star Superman :

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Çoklu Gezegen – Yıldız Sistemi+++ – Galaksi (-)

Grant Morrison‘ın yazdığı bu alternatif evren hikayesinde Superman kendine dair tüm anlaşmazlıkları ve gizemleri gidererek, en büyük sınavını vererek ve de gittikçe güçlenerek onu bekleyen ölümüne , enerji formuna dönüşümüne doğru yol almaktadır.

Güneş Işınlarının aşırı emiliminden zehirlenen Superman’in sayılı günleri vardır ancak bu enerji emiliminin aşırılığı ona çok kısa süreli de olsa normalde olduğundan çok daha hızlı, güçlü, zeki ve becerikli olmasını sağlar.

Düzenleme: Grant Morrison’ın daha sonra Superman Prime One Million ve One Milion evrenini sonrasında yazdığı All-Star Superman, Pre-52 Superman Run ve de Multiversity gibi hikayelere iliştirmesi ile All-Star Superman başka bir seviyeye çıktı. Şu an için net bir şey söylemek güç ancak kendisi hayat ve gezegen yaratabilmiştir. Bu nokta da listenin 5. sırasına bile sıçrayabilir Ancak biz sadece All-Star Superman hikayesi ile ele alalım ve burada tutalım.


8. Thor-El :

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Yıldız Sistemi – Galaksi

Marvel ve DC Comics karakterlerinin karışıp görünüşlerini ve güçlerini birleştirdiği ancak farklı kişilik ve adlara sahip “Amalgam Evreni” karakterlerinden biridir Thor-El. Sizinde tahmin edebileceğimiz gibi bu karakter Marvel’dan Thor ve DC’den Superman in birleşimidir. Doğru düzgün hiç bir gösterimi ya da olayı yoktur (feat eksik yani) ancak sizde tahmin edersiniz ki. Normal halleri ile bile ayrı ayrı çok güçlü olan bu iki tanrısal varlık karışırsa ve ellerine Mjolnir tutuşturulursa sonucun ne olacağı malum.

Bu karakter ile ilgili bir diğer enteresan şey ise burada Thor ile karışan Superman bildiğimiz Superman değildir. Blue Energy Superman ( Superman Blue diye çağırılır) diye adlandırılan. Superman’in ölümü sonrası bir kişilik ayrışması sonucunda ortaya çıkardığı Red ve Blue Superman ikilisinden “Blue” olanıdır. Normal Superman’e yakın fiziksel güce ve zekaya sahip olsa da uçamaz ve gözlerinden x-ışını salamaz ancak bu Superman istediği yere ışınlanabilir ve elektrik ile yıldırımları kontrol edebilir.

Yani Böyle bir Superman’in Thor’la tek vücut olmasının ne kadar harika, havalı ve de ortaya çıkan yeni karakterin ne kadar inanılmaz güçlü olabileceğini tahmin etmek çokta zor olmasa gerek. Siz ne dersiniz ?


7. Superboy Prime :

Potensiyel Yıkım ve Dayanma Gücü: Galaksi+ -> Evrensel+ (Superman Prime formuyla)

Bu Superboy bizim bildiğimiz Connor Kent yani Kon-El değil. Bu Prime Earth (sonradan Earth-3 oldu) adlı bizim dünyamızın yakın paraleli başka bir dünyada tıpkı bizim dünyamızın Superman’ine benzer olaylar sonrası genç bir süper kahraman olan Clark adlı bir başka gençtir. Sonra anlaşılır ki Bu Clark gerçekten bizim Clark’tır bu evrenin Kriptonu yok olmadan önce buraya gönderilmiştir ki evine dönebilsin diye ancak buna fırsatı olmaz zira bu evrenin Kriptonu’da güneşleri olan Rao‘nun supernovaya dönüşmesiyle yok olur. Clark olduğunu ise Halley Kuyruklu Yıldızı dünyadan geçerken aktifleşen kripton güçleri ve anıları sayesinde anlar.

Teen Titans ekibinin en geniş ve güçlü kadrosu ile dalga geçerken

 

JSA, JLA Ekipleri, Yeşil Fener Birliği ve Sinestro Birliği üyelerinin katılımı dahi onu durduramamakta

Cadılar bayramı için Superman kostümü giydiği bir gün  bizim dünyamızın Superman’i oralardan geçmektedir. Ve onuda alıp Anti-Monitor‘e karşı verilen “kriz” savaşına katılmasını ve gerçekliğin müdafaasına yardımcı olmasını ister.

Bunun sonucunda ödül olarak seçkin ve şanslı bir ekip ile beraber gerçeklik kendisini tamir edene kadar cennet gibi olan bir cep evreninde beklerler. Ancak gerçeklikteki değişimleri izlemek onun için acıydı çünkü yeni gerçeklikte ona yer yoktu zaten bir Clark vardı ve bu Superboy sadece bir program hatasıydı. Gıpta ettiği Superman gibi olamayacağını anlaması bir kenara bir de kimliği kapan yeni genç Superboy‘un da ortaya çıkması bu karakterin çıldırmasına sebep olur ve Alexander Luthor ile beraber oradan kaçmaları “Crisis on Infinite Earths” hikayesinde olanları tetikler ve o zamandan bu zaman kendisine “Superboy-Prime” adını veren bu karakter her daim bu yeni gerçeklik ve içindeki evrenler için galaktik bir tehdit unsuru bir canavar olmuştur.

Gerçekliği ve devamlılığı yumruğu ile kırıp, parçalarken !!

Superboy-Prime, Sarı Güneş Radyasyonu ile beslenen Monitor Zırhı ve Sarı Fener Güç Yüzüğü takmadığı zamanlarda aslında bizim dünyamızın Superman’i ile hemen hemen aynı fizyoloji, güç ve becerilere sahiptir. Peki neden o zaman bizim Supermanimizden çok daha güçlü ?

Superboy-Prime bize Superman’in Gümüş Çağdaki güçlerini vede günümüz Superman’inin istese ne olabileceğini anımsatan bir karakterdir. Onu daha güçlü yapan şey, daha güçlü olması değil daha acımasız ve daha saplantılı olmasıdır.

Superman’in aksine herhangi bir ahlaki ya da etik sınırı yoktur. Bunun üzerine birde özel zırhı ve sarı fener yüzüğünü geçirdiğinde karşınızda Çoklu-Galaksi seviyesinde yıkım gücüne sahip bir azman çıkıyor. Ayrıca bu karakter Oa Gezegenindeki Evrenin Koruyucalarının (Guardians, yeşil fener yüzüklerini yapan ölümsüz varlıklar) Oan Energy (Oalı Enerjisi) adlı gücünü emerek Superman Prime adlı formuna geçmiştir ve çok daha güçlenmiştir. Ayrıca kendisi DC Comics Tarihinin en nefret edilen karakterlerinden biridir diyebiliriz. Hadi gene iyisiniz ayak üstü Superboy-Prime’ıda anlattırdınız bana.

Önemli Not: Superman Prime yani Superboy-Prime hızlı bir şekilde güneş radyasyonuna maruz kalıp hızlı bir şekilde olgunlaşıp çok güçlendiği versiyonu bu listede büyük ihtimal 3.ya da 4. olur.


Yazımızın ilk (birinci) kısmı burada bitiyor. Listemizdeki her versiyon canon karakterler değillerdir. Ancak çoğunun öyle olmasına dikkat ettik. Daha şimdiden bildiğimiz Superman ve onun üstü 5 farklı türev gördük. Oldukça heyecanlı idi. İsterseniz hemen şimdi ya da daha sonra müsait bir zamanınızda “2. Kısım” olan devam yazımıza buradan devam devam edebilirsiniz.

En Güçlü 12 Superman Versiyonu (2. Kısım) (gitmek için tıklayınız).

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DCwikia, Comicvine
Derleyen: Utkan Aktaş


Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. Utsuro
    4 Şubat 2018
    Yanıtla

    Pek ısınmadığım bir karakter, yazı hoş olmuş. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir