DC Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /3. Bölüm

DC Comics Evreninin en güçlü 50 karakter ve olgusunu sıraladığımız yazı dizisinin 3. bölümüne hoş geldiniz.

Daha önceki bölümleri kaçırdıysanız, aşağıdaki listelere tıklayınız.

  1. Bölüm (50-41 Aralığı)
  2. Bölüm (40-31 Aralığı)

Dilerseniz hemen 30-21 aralığındaki isimlerden oluşan 3. Bölüme başlayalım.


 

30. The Monitors

Seviye: Çoklu Evrensel
Sınıf: Üstün Irksal Kozmik Varlıklar

Crisis on Infinite Earths hikayesinde sadece The Monitor ve Anti-Monitor vardı. Fakat o vaka sırasında ikisininde ölümüyle yeni yaratılan multiverse de genişleyen DC Evreni için daha kalabalık bir monitor ırkı oluşturuldu. Gerek kozmik güçleri gerekse de çok aşırı gelişmiş teknolojileri ile çoklu evrenler üzerindeki anomalileri tespit edip onlardan kurtulmaktadır. Bir bakıma DC Çoklu Evreninin malware yazılımı gibidirler diyebiliriz. Eğer Yeşil Fenerler dünyaları/sektörleri korumak ile yükümlülerse Monitorler de çoklu evrenleri korumak için görevliler. Her bir monitor çoklu evrendeki bir evreni daima izler ve kayıt altında tutar.


 

29. Krona (Pre 52)

Seviye: Çoklu Evrensel
Sınıf: Maltusian / Kozmik Varlık

Krona, Evrenin Koruyucuları‘nın en eskilerinden biri ve bir Maltusian olarak (Controllers, Guardians ve Zamarons alt ırklarına evrimleşen ana ırk) ölümsüz ve nispeten zarar verilemez bir bedene ve Oa Enerjisi kontrolüne sahip. Kendisi evrenin kökenini öğrenmek ve bunu yapmak uğruna da mutlak güç elde etmek isteyen bir tirana dönüşüyor ve gardiyan görevinden çıkarılıyor. Krona bir zaman makinası geliştiriyor ve kosmosun yok oluşunu görüyor bunun üzerine diğer maltusyalıları uyarsa da bu sadece onun çılgınlığının arttığına bir işaret oldu ve sürüldü.

Krona, çoklu evrendeki seyahati içerisinde Marvel’ın 616 evreninde bile bulunmuştu. Krona’nın güç seviyesini buralara gelmesi ise entropi gücü ve yaratılışın alevleri denen güçleri edinmesi ile oldu. Ayrıca canon sayılan JLA/Avengers sayılarında daha da güçlendi. Öyle ki Galactus‘un Power Cosmic gücüne onu yenerek el koydu. Ve bunu epey kolayca yaptı.

Ancak ileride bu güçlerinden sıyrıldıkça standart bir Maltusyalıdan biraz daha güçlü haline geri döndü. Ancak biz burada en güçlü halini, ortalamasını baz alıyoruz o da burada olmayı hak ediyor gibi duruyor. Blackest Night ve New 52’deki güç düşüşü olmasa belki daha yukarılara da alabilirdik.


 

28. Zero Hour Parallax Hal Jordan

Seviye: Çoklu Evrensel
Sınıf: Duygusal Mevcudiyet Konağı / Kozmik Konak

Belkide en ünlü yeşil fener ve DC’nin ikonik karakterlerinden Hal Jordan‘ın en güçlü versiyonu budur (Spectre ile birleşmesi hariç). DC’nin Crisis on Infinite Earts ile Final Crisis / Flashpoint dönemleri arasındaki en büyük çoklu evrensel macerası ve mini retconu diyebileceğimiz vaka 1994 yılında çıkan altmıştan fazla sayıda işlenen Zero Hour sagasıdır.

Zero Hour dönemi Parallax ile birleşen Jordan, Zero Hour ve Zero Hour sonrası dönemde inanılmaz güçlere sahip olmuştur. Parallax’ın gücü, Kendi Yeşil Fener Gücü ve yüksek miktarda Oa Enerjisinin karışımı ile çok güçlü bir varlık olmuştur ancak tüm bunların üzerine zamanında Krona’yı çok güçlü yapan Entropy enerjisine de sahip olunca çoklu evrensel bir varlığa dönüşmüştür.  Öyle ki Zero Hour eventi sırasında Hal Jordan’ın Parallax ile birlikte pek çok sayıda evreni, içerisindeki pek çok sayıdaki gezegen ile beraber defalarca tamir edip yeniden yarattığı belirtilmişti. Bu sıraya bakıp neden Parallax ve diğer Duygusal Mevcudiyetler (Ion, Butcher, vs gibi) burada değil diyebilirsiniz. Bunun sebebi DC’nin bu konuda çok istikrarsız olması. Kağıt üzerinde Parallax ile Ion eşit olmalı ama daha önce hiç bir Ion taşıyıcısı bir Parallax taşıyıcısına denk olmadı. Ayrıca Hal Jordan burada sadece Parallax güçlerini kullanmıyor Oa Enerjisi ve Entropy denilen Anti-Monitor‘un kullandığı enerjiyi de kullanıyor. Nitekim Zero Hour Parallax başka bir şey normalde Parallax bambaşka bir şey.


 

27. White Lantern Kyle Rayner

Seviye: Çoklu Evrensel +
Sınıf: Duygusal Mevcudiyet Konağı / Kozmik Konak / Kaynak Avatarı

Kyle Rayner, yeşil fener tarihinin en güçlü fenerlerinden ve de Duygusal Işınım Tayfı mitolojisinin en önemli isimlerinden biri. Daha önce Yeşil Işık ve İrade’nin mevcudiyeti olan Ion adlı kozmik varlıkla da bir olmuştu o zaman da çok güçlüydü. Birden fazla renk birliğinde de bulundu ve her rengi (özellikle Indigo, Mavi, Yeşil ve Beyaz) çok iyi kullandığını göstermiş belki de en yaratıcı fener.

Ancak Kyle Daha sonra Beyaz Fener oldu. Listemizin 24. Sırasındaki The Entity ile bile birleşti. Yetmedi Ophsidian, Ion, Paralax, Butcher vs gibi diğer 5 Duygusal Spectrum Mevcudiyetini de bedenine aldı. Bu onu yeterince kuvvetli yapmıyormuş gibi daha sonra gitti bir de Source ile bütün oldu. Source’a ait Source Code‘u çözdü ve işte o noktadan sonra cidden çok güçlü bir varlığa dönüştüğünü anlayabiliyoruz.

Yeterli feat/gösterimi yok ancak Duygusal Tayf Mevcudiyetleri’nden sırf Parallax ile birleşmenin ne kadar güç verebileceğini bir önceki sırada gördünüz. Bu adam bunlardan 5 tanesi + yaşamın kendisi Entity ile birleşiyor. Kesmiyor Source’u keşfedip karşılıklı birbirlerini eviriyorlar.

Kyle bence mantıken buradan çok daha yukarıda olmalı ancak yeterli gösterimi yok ve asla gerçek potansiyelini gösterememişti bu sebeple şimdilik burada tutmak mantıklı. Ayrıca Kyle’ın Ion ile bütünleştiği hali de listemizde en az 40-50 aralığında bir yerde olabileceğini düşünüyorum. Ion yeşil ışığın mevcudiyeti ve irade gücünün kaynağı olan kozmik ve kavramsal bir varlık. ION ile pek çok bütünleşmiş hali var ancak gerçek ION gücüyle God of Hand olduğu macerada Spectre‘yi bile korkutan bir potansiyele sahipti ve çoklu evrensel bazda zaman ve mekan üzerinde oynamalar yapabilmekteydi. Dediğim gibi 40-50 aralığında bir yerde olurdu onu ayrıca listeye sokmayacağım.


 

26. Superman Prime 1 Million

Seviye: Evrensel+ ile Çoklu Evrensel+ arası. Saf potansiyeli bilinmemekte.
Sınıf: Kozmik Varlık / Aşmış Meta-İnsan

Bu karakter ile ilgili detaylı bilgiyi de 2 bölümden oluşan “En Güçlü 12 Superman Versiyonu” adlı yazı dizimizde bulabilirsiniz. Oraya bakmanız yeterli olacaktır(gitmek için tıklayınız.). Fakat orada bahsetmeyi unuttuğum bir şeyden burada bahsedeceğim. Kısacası Superman 15 dakika güneş banyosu ile gücü üç katına çıkan birisi ve bu adam 15000 yıl güneşte kalır. The Source Wall‘a kadar gidip, çoklu evrenlerin kıyısına varmış ve geri dönmüştür. Evrende geriye kalan son yeşil fener yüzüğü ondadır ve koca bir duygusal tayf jeneratörünün gücü ona akmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi (unuttuğum kısım buydu) 5. Boyut Cini kanı taşıdığından kendisi bir 5. Boyut Cinidir de. Bu da yetmezmiş gibi daha sonra gidip Source ile bütün olur. Ve Superman yeni güçlerine daha yeni yeni adapte olmaktayken bile Lois’in DNA’sından kendisi gibi süper güçlü tanrısal bir Lois yaratır ve bir kaya parçasından tüm Kripton ve içinde yaşayanları yaratır . Ardından kendisine ait bir cep evren yaratıp buraya Superman Hanedanlığı der.

Tüm bunları toplarsanız karşınıza en az nigh-multiversal (hemen hemen çoklu evrensel ve üzeri) ve nigh-omnipotence (neredeyse her şeye kadir) bir kozmik varlık çıkıyor. Peki neden daha yukarıda değil ? Çünkü çok az gösterimi var. Peki neden daha aşağıda değil ? Çünkü kağıt üstünde sahip olduğu tüm bu güç ve itibar onun olduğundan çok daha güçlü olabileceğine işaret ediyor.


 

25. Tim Hunter

Seviye: Çoklu Evrensel ve Çoklu Boyutsal
Sınıf: Mistik Varlık / Seçilmiş Kişi

Tim Hunter, kendi zamanının hatta belkide tüm zamanların en iyi büyücüsü olma potansiyeli taşıyan sıradan, ingiliz bir çocuktur. Harry Potter yaratılmadan çok önceki çoklu evrensel Harry Potter’dır diyebiliriz. Hatta Potter’a epey ilham kaynağı olmuşluğu da vardır.

Bilinçsizce yüzlerce alternatif evren ve kendisinin farklı versiyonlarını yaratabilen, sonra hepsini yenebilen, pek çok kadim büyücüye kendisini alelade bir vatandaş gibi hissettirebilecek evrensel boyutta büyü gücüne bir süper büyücüden bahsediyoruz burada.

Tim’in gücünün sınırları ve potansiyeli hala tam olarak bilinmemekte çünkü hala gelişmektedir.


 

24. The Entity

Seviye: Çoklu Evrensel
Sınıf: Kavramsal Mevcudiyet

Çoğunuzun bildiği gibi DC Evreninde Duygusal Enerji/Işıma Tayfı farklı renk ve duygulara bölünmüştür. Yeşil = İrade , Sarı= Korku gibi. Yeşilin Duygusal Mevcudiyeti Ion iken sarının Parallax’dır.

Bunların hepsinden daha güçlü, tüm renkleri yutan hatta siyah konsepti yani ölümü bile bastıran başka bir konsept daha vardır. Bu da Beyaz=Yaşam Birliğidir. Ve beyaz fenerlerin duygusal mevcudiyeti The Entity yani “O Varlık” diyebileceğimiz üstün yaratıktır. DC’de yaşamın ve büyümenin sembollerinden ve de duygusal tayfın en güçlü kozmik canavarıdır. Bu antik yaratık için DC Evrenindeki tüm canlılığın sebebi olduğu söylenegelir. Yaratım ve canlılık sürecinde Presence -> Synnar & The Source -> Godwave -> The Entity şeklinde ilerleyeceğimizi farkedeceksini zaten.


 

23. 5. Boyut Cinleri

Seviye: Çoklu Evrensel ve Çoklu Boyutsal
Sınıf: 5. Boyut Varlığı / Kozmik Teknoloji Mucitleri

Kendi boyutlarında yüksek teknoloji ve zekaları hariç başka bir özelliği olmayan ancak 3. Boyut için teknolojileri (3. Boyuta büyü gibi geliyor onların teknolojisi) sayesinde nigh-omnipotent varlıklara dönüşüyorlar. Cinlerin en güçlüleri olan Mr. Mxyzptlk, Bat-Mite ve Vyndktvx listede biraz daha yukarılara oynayabilirlerdi. Ancak her 5. boyut cini ya da her 5. boyut varlığı aynı güçte olmuyor. O sebeple grup olarak ortalamalarını buraya almak en iyisi diye düşündüm.

Bu sıra için bir özel durumda şu bir macerasında Mr. Mxyzptlk’ın güçlerinin çoğunu çalmayı başaran Joker, Emperor Joker olur ve tüm dünya da terör estirir. Çok yoğun uğraşlar sonucu Mxy güçlerini geri almayı başarmıştır. Nitekim Emperor Joker bu sırada olamaz belki ama bu listede kesin olurdu.


 

22. The Quantum Mechanics

Seviye: Çoklu Evrensel+ ve Çoklu Boyutsal+
Sınıf: Kavramsal Varlık / Kozmik Takım / Kozmik Teknoloji Mucitleri

Big Bang esnasında doğup akabinde evrene saçılan bu yaratıklar. Evrendeki kuantum mekaniğinin vücut bulmuş mevcudiyetleridir. Kendileri, nihai ütopik cenneti yaratmak adına, bu ütopyaya onları tırmandıracak olan bir merdiven döşemek isterler ve bunu da gezegenlerden oluşan devasa bir DNA sarmalı ile yapmak isterler. Her gezegenin ve yaratığın en iyi yanlarını empoze ederek.

Kuantum Mekanikleri boyutlarını sınırsız biçimde değiştirebilirler. Belki de DC Evrenindeki teknolojik olarak en ileri ırktırlar. DC Çoklu Evrenleri içerisinde evrenden evrene giden Bir kaç yıldız sistemi büyüklüğünde uzay gemileri inşa edebilmektedirler. Ayrıca gerçeklik, zaman ve mekan üzerinde manipülatif güçlere sahiptirler. Öyle ki standart bir mekanik, standart bir 5. boyut cininden daha güçlüdür. Zira Kuantum Mekanikleri, devasa dna sarmalına koymak 5. Boyut cinlerinin düzlemini de çalmayı başarmışlardır. Buradan bile korkutucu seviyelerini anlamak mümkün.


 

21. Godwave

Seviye: Çoklu Evrensel+ ve Çoklu Boyutsal+
Sınıf: Kozmik Enerji Mevcudiyeti

Godwave bir karakter ya da konseptten ziyade The Source‘un yarattığı doğal bir fenomen bir kelebek etkisi denilebilir. Eski Tanrıların ve diğer pek çok kozmik ilahinin yok olmasıyla açığa çıkan kadim enerjiyi Source yönlendirir ve DC çoklu evrenleri boyunca bu “Tanrısal Dalga” ya da “Tanrı Dalgası” diyebileceğimiz şey. Evrenlerin içerisinde dolaşır. Kuantum Alanı, Speed Force, Evrenin Gardiyanları‘nın (yeşil fener yüzüklerini yaratan amcalar) kanalize ettiği kadim enerji ve daha pek çok yeni enerji türü bu eski enerjinin yeniden şekillenmesi ile oluşmuştur. Eski tanrılar devrini kapatıp 4. Dünya ve yeni tanrılar devrini açan daha akabinde ise 5. Dünya devrini açan yani bizim bildiğimiz Superman, Flash, Martian Manhunter, Wonder Woman vs gibi tanrısal varlıkların doğumuna konseptsel açıdan sebep olan dev enerji Godwave’dir ve tüm çoklu evrenlerde çalkalandıktan sonra eskisinden daha büyük bir şekilde Source geri dönmüş ve source tüm kainattan toplanan yeni datalar ve enerji birimleri ile daha da güçlü hale gelmiştir.

Source ile Godwave’i beraber ele almayıp ayırma sebebim. Zaman zaman Godwave’i kontrol eden birileri olması idi. Misal Godwave gücünü pek çok tanrı kaldıramamış çıldırmıştır. En yakın zamandaki kullanıcısı Ares ise tüm Skyfather (Gök Tanrı/Baba) sınıfı tanrılardan onlarca kat daha güçlü olmuştur.

Ve rivayete göre Godwave’i gerçekten %100 kontrol edebilen kişi (daha önce hiç böyle biri olmadı) Var olmuş tüm tanrıların, süper kahramanların, kuantum alanının,speed force gücünün ve de Oa enerjisinin güçlerini tek bir beden de toplayabilirmiş. Bu da Godwave’i en güçlü kozmik konseptlerden biri yapıyor. Bu zamana kadar Godwave’i %100 olmasa da belli seviyelerde kontrol edebilen bir tek savaş tanrısı Ares idi. O da godwave gücü ile bu listede ilk 30-40 isim arasına girebilirdi ancak godwave konseptinden zaten bahsettiğimiz için onu bir daha listeye sokmayacağım. Ama artık ne kadar güçlü olabileceğini biliyorsunuz.


Evet üçüncü bölüm ile beraber spesifik bazı süper kahramanlarımızın en güçlü versiyonlarını, bazı konseptsel varlıkları ve çoklu boyut canlılarını tanıdık ve güç seviyesi epey yukarılara çoklu evrenselliğin yüksek mertebelerine doğru yanaştı.Gelecek listeler için bizimle kalın. Umarım beğenmişsinizdir.

Bir sonraki (4.) bölüme devam etmek için -> tıklayınız.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wiki, Comicvine, Reddit RT Sayfaları
Derleyen: Utkan Aktaş

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir