Yayınevi Hakusensha’nın bugün duyurduğuna göre, Berserk’in yaratıcısı Kentaro Miura, 6 Mayıs günü 14:48’te vefat etmiş. Ölüm sebebinin akut aortik diseksiyon olduğu belirtildi. Ailesi özel bir cenazeyle onu yolcu etti.

Kentaro Miura (三浦 建太郎)

11 Haziran 1966’da Chiba’da doğan Miura, profesyonel manga hayatına “Futatabi…” ile başlamıştı. 1988’de, manga kültüründe bir kült haline gelecek olan, karanlık fantezi serisi Berserk’in one-shot’ını yayımlamıştı. 1989’da Berserk tam seri halinde yayın hayatına başladı (aynı zamanda bu senede, henüz sadece 23 yaşındayken, sanat tarihi hakkında doktorasını tamamlamıştır). Berserk, ustalıklı çizimleri, karanlık fakat aynı zamanda duygusal ve insan hayatına dair içgörülerle dolu hikayesiyle, pek çok kişinin gönlünde yer etmişti.

Miura’nın vefat haberini alan fanlar büyük üzüntü içerisinde ve yas tutuyorlar. Örneğin, yukarıda görüldüğü gibi, Final Fantasy XIV oyununda, birçok hayran bir araya gelerek bir cenaze töreni düzenledi. Bu online cenazeye katılan fan sayısının bu kadar kısa sürede bile yüzleri bulduğu rapor ediliyor.

Oyunda, Berserk animesinden parçalar çalan pek çok bard’dan birisi.

İsminden de anlaşılacağı üzere, Guts’tan esinlenmiş kara şövalyelerden oluşan uzun bir sıra.

Miuara’nın 18 yaşındayken asistanı olduğu George Morikawa (Hajime no Ippo’nun yaratıcısı), pek çok tweet’in yanısıra aşağıdaki tweet’i de attı. Miura, Morikawa’nın yanında asistan olarak çalışırken, Morikawa onu azletmiş ve Miura’nın zaten bilmediği hiçbir şey öğretemeyeceğini söylemişti.

Serinin hayranları, pek çok platformda üzüntülerini belirtiyor ve yas tutuyor. Aşağıda, çevirileriyle beraber kimi tweet’ler var.

“Acaba dünya etrafında hikayesi kaç kişiye dokundu biliyor muydu merak ediyorum. Benim için, kadere karşı mücadele etme ve zayıf olsan bile güç gösterme temaları, sonsuza kadar taşıyacağım dersler. Gittiğine inanamıyorum. Huzur içinde yat Efsane, Kentaro Miura #Berserk”
“Diyecek kelime bulamıyorum, bu çok acıtıyor. Bunca yıldır emeğin ve kendini adamışlığın için teşekkür ederim, Kentaro Miura! Huzur içinde yatasın.”
“Kentaro Miura’nın vefatı haberi sebebiyle şok içindeyim ve kalbim kırıldı. Sayısız sanatçıya ilham kaynağı olduğu ve artık sonsuza dek tamamlanmamış bir başyapıt olarak kalacak Berserk’i bize hediye ettiği için ne kadar teşekkür etsem az.”
“Bütün dünyadaki en büyük sanatçı, huzur içinde yat Kentaro Miura ve BERSERK için teşekkürler.”
https://twitter.com/luulubuu/status/1395308513107320834
“Berserk’in yazarı Kentaro Miuara’ya veda etmek için bir an. Dark Souls’tan Final Fantasy’ye, favori oyunlarınız ve serileriniz ihtimalle Berserk’ten esinlenmeler içeriyor. Huzur içinde yat.”
“Kentaro Miura’nın endüstrideki etkisi ölçülemez. Tatsuki Fujimoto: ‘Eğer üstüne düşünmeden cehennemi tasvir etmeye çalışsaydım, Berserk’ten “Eclipse” gibi olurdu.'”
“Kentaro Miura’yı bu kadar erken kaybetmek zor. Melankolisi ve karanlık bir şekilde şiirsel işi ebedi kalacak.”
“Huzur içinde yat, efsane.”

Daha pek çok tweet, arama kısmında Kentaro Miura aratılarak bulunabiliyor.

2 YORUMLAR

  1. Normalde tanıdık olsun, olmasın üzülmem bu tarz ölüm haberlerine. Bağ kurmakta zorlanırım ve üzüldüğümü belirtirsem ikiyüzlü duracağını düşündüğümden başsağlığı dilemem. Bu durumda ise piyasa şartlarının ne kadar zor ve böyle uzun bir manganın ne denli devasa bir ”Hayat süresi” istediğini bildiğimden yazıyı okurken gözlerim doldu. Özellikle FF14 videosunu izlerken. En çokta öldüğü yaşın bu denli erken olması, çizerlik yapan beni ekstradan etkiledi. Mangakaların ve animatörlerin çalışma şekli hiç insancıl değil ve ara verme gibi haberleri görünce, tüketici olan biz dalga geçmenin ötesinde veya sinirlenmenin ötesinde pek bir tepki vermiyoruz. Açıkçası geriye dönük kendimden utanmadım değil. Normalde içten bir şekilde söylemediğim bir sözü içten bir şekilde söyleyeceğim; Ailesine, Hayranlarına başsağlığı diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz !
Lütfen İsminizi Girin