Avengers: Infinity War Mercek Altında (Spoilerlı)

Film ile ilgili denebilecek genel şeyleri, filmin etkileyiciliğini, nasıl bir ilk olduğunu. Artılarını eksilerini spoiler olmayan incelememizde zaten konuştuk (Bakmak için tıklayınız.). Şimdi bunlara hiç girmeden spoiler barındıran detaylı incelemeye geçeceğim. Bu değerlendirmeyi artılar-eksiler olarak bölmeyeceğim. Onun yerine;

 • Iron – Man ve ekibi (Doctor Strange , Spider – Man)
 • Captain America ve ekibi (Vision, Wanda, Black Panther, Wakanda, Winter Soldier, Falcon, Black Widow, Shuri, Bruce Banner)
 • Thor
 • Galaksinin Koruyucuları
 • Thanos ve ekibi
 • Hikaye & Final
 • Mantık Hataları & Güç Seviyelerindeki Dengesizlikler
 • SONUÇ

şeklinde ilerlemeyi düşünüyorum. Hazırsak başlayalım !


Iron – Man, Doctor Strange Ve Spider-Man Cephesi:

Bu filmde enteresan bir şey yapmışlar o da şu olmuş. Biz tam Iron-Man artık kavuğu Doctor Strange‘e teslim edecek vs derken hiç öyle bir şey olmadı. Olmadığı gibi bir de bu filmde genelde insancıl, duygusal ve sempatik olan Captain America çok kasıntı ve itici iken Tony tam aksine çok insan, çok duygusal ve çok aklı selim bir Tony vardı. Filmin benim açımdan düşüşe geçen ikinci yarısının kahramanı kesinlikle Iron-Man.

Doctor Strange’e ise ileride güç seviyelerindeki dengesizlikler kısmında değineceğim. Karakter açısından çok iyiydi. Tony’nin her şeyi herkesten daha iyi bilen tavırlarını sallamadığı gibi üstelik kendi zekasını da konuşturdu.

Peter ise bildiğimiz, Peter idi. Kendi solo filmi Spider-Man: Homecoming filminde Tony ile olan ikişkisi o kadar kötü ve tek taraflı yansıtılmıştı ki burada milletin en çok hüzünledikleri sahne olarak bahsettikleri “Ölmek İstemiyorum Mr. Stark” sahnesi beni o denli etkilemedi. Tabi bunda ölenlerin hepsinin kontratları 2026lara kadar Marvel‘da olan adamlar olmasının katkısı da vardı. Onun haricinde klasik şakacı ergen rolündeydi ve gayet hoş bir detaydı. Ancak Spider-Man gibi yıllardır Marvel’ın amiral gemisi olan karakterin artık biraz daha olayların merkezine getirilmesi gerektiğini ve zekasını konuşturması gerekltiğini düşünüyorum. Elbette, Peter hiç bir zaman büyük event adamı olmadı ama olduğu zaman da hep tam olmuştur.

Strange – Tony arasındaki dialektik hoştu. Biraz kör göze parmaktı ama hoştu. Akademisyen Vs İş Adamı , Teknoloji Vs Büyü, Para Vs Felsefe, Yaşlı Vs Genç gibi pek çok güzel dialektiği barındırıyordu. Açıkçası Spider-Man’den ikisinin sakallarının benzerliğinden bir espri çıkarmasını umuyordum. Ama sağlık olsun.

Wong ise klasik Wong işte…

Bu ekibe ve bu ekibin sahnelerine puanım : 8.5/10 (Daha yüksek olmamasının sebebi evrenin kaderini tartışırken şekerleme muhabbeti yapmalarıdır).


Captain America ve Wakanda Tayfası:

Captain America benim açımdan MCU‘nun yüz akı olan bir karakterdi. Kendinden emin, temsil ettiği değerler belli, ne beklemen ve beklediklerinden neleri alabileceğini kestirebildiğin tutarlı ve Chris Evans tarafından çok iyi canlandırılmış bir karakterdir. Ancak bu film en kötü Cap filmi diyebilirim.

Captain Amerika ve ekibi çok kasıntılardı. Hiç güzel bir Captain sahnesi yoktu bize ilham verecek cinsten hepsi artislik sahneleriydi. Genelde Iron Man’in ya da Thor’un yapacağı türden. Ekip desen onlar da aynı. Zaten güç dengesizliklerinde bu ekibin nasılda filmin en zayıf yanı ve filmi çok baltalayan kısmı olduğuna daha da çok değineceğim.

Evrenin sonuna doğru giderken Thor ve Star-Lord erkeklik yarışına girebiliyorsa, Drax stalkerlık yapabiliyorsa, Iron Man ile Doctor Strange şekerlemelerden konuşabiliyorsa neden Natasha ile Banner bir kez bile yan yana gelmedi ? Bu ekibin eksiklerinden biri oydu.

Scarlet Witch ve Vision‘ın oyunculuk olarak birbirlerine uyumları çok iyiydi bu filmde onlar için hazırlanan tona bayıldım beni filmde en çok şaşırtanlar oldular ancak güç seviyelerinde bahsedeceğim saçma olaylar bunu baltaladı.

Banner deseniz, bir önceki macerasında Thor: Ragnarok filminde yüzlerce metre yükseklikten yere düşüp, ölüp Hulk‘u uyandırmışken çıkarmışken ve ilk İntikamcılar filminde “Kafama bir kurşun sıktım ve içerideki büyük herif onu tükürüp attı” demişken burada neden Hulk’a dönemiyor ? Net bir açıklama yok. Halbuki ölse ya da yaralansa el mecbur dönecek. Banner tarafı bana biraz ” ikinci filme gel ikinci filme” diye bağıran bir pop-up reklamı gibi geldi hoşuma gitmedi. Oyunculuğuna diyecek yok tabi.

Falcon, Winter Soldier, Black Widow, War Machine zaten tamamen gereksiz tayfa yorum yapma gereği bile duymuyorum.

Wakanda tayfasına gelirsek. Ya bu, güzel bir karakteristik sergileyen ve idealist yönetmenlerin elinden çıkan filmlerde çok iyi bir ivme yakalayan karakterlerin, süper takım filmlerine gelince patlaması durumu burada da yaşandı.

Diyeceksiniz “Ne demek istiyorsun ? O ne ola ki daha önce yaşansın ?”.

Demek istediğim şu Wonder Woman‘ın solo filminde seksizm ve kapitalizmden uzak çok dengeli ve akla yatar bir “Amazon Kadınları ve Wonder Woman” konsepti vardı. Justice League filminde Joss Whedon dingili geldi bunları plaj mankenlerine çevirdi. Atla kaçan hatunlara döndürdü.

Benzer bir şeyi de üzgünüm ama burada Russo Kardeşler yapmış(o kadar agresifini değil tabi). Bu sefer zerk edilen zehir seksizm değil fakat kapitalizm ve amerikan propagandası. İnternette de gördüğüm kadarıyla azımsanmayacak bir çoğunluk bahsedeceğim sahneye çok takmış.

Okoye‘nin dünyaya açılmaktan umduğu şeyin Olimpiyatlar ve “Starbucks” olması. Herkes burada kızmış. E Haklılar da, Okoye kendi filminde (Black Panther) topuklu ayakkabıya, makyaj malzemelerine, peruklara, fast food ürünlerine tiksinti ile bakan asalet akan ve Wakandalı olmaktan gurur duyan biri. Dünyada özeneceği hiç bir şey yok aksine onlar bize özensin kafasında bir ablamız.Bakın diyebilirsiniz ki “Ne olacak canım, film içinde ufak bir şaka işte.” ancak işte bu ufak şakalarla algı operasyonları ve asimilasyonlar yapılıyor. Ve tamamen karakterinin dışında bir hareket.

Black Panther filmi 3-4 sene önceki bir MCU filmi olsa neyse karakter değişti dersin, yazarlar unuttu dersin, seyirci unutmuştur dersin. Black Panther’ı 3 ay önce izledik. Çok gereksiz bir hamleydi. Black Panther’ın çok çok az sahnesi vardı. Wakanda neden hava gücünü kullanmadı da bir domun içinde kalkanlarla bekleyip durdular ? Orta Dünya savaşı mı bu ya ? . Wakanda biraz harcandı açıkçası. Yüzlerce tonluk gemilerin, hemde atmosferin dışından yanarak gelen meteor gibi gemilerin geçemediği savunma bariyerini 6 kollu kuduz köğekler geçiyor ? Wakanda savaşı cidden filmin çok ivme kaybettiği bir yerdi. New York, İskoçya ve Titan‘daki savaşlara bakarak aralarındaki en zayıf ve kötü olanı diyebilirim.

Açıkçası filmin en çok darbe aldığı ekip burası. En İyileri de şaşırtıcı biçimde Wanda ve Vision idi.

Bu ekibin senkronlarına olan puanım 6/10


THOR:

Thor bence filmin hem artısı hem eksisi. Artısı çünkü bu kadar büyük bir vaka oluyor koca evrende ve Dünya’ya gelen tek kozmik varlık Thor. Thanos için tek tehdit o bu açıdan değerli. Bu açıdan Doctor Strange ile beraber özel bir yerleri var.

Ancak, Thor Ragnarok’ta Thor için yapılmış tek yegane şey olan “Sen çekiçlerin tanrısı mısın ? Sen göklerin ve yıldırımların tanrısısın !” söylemi yalan oluyor. Thor’un bir silahı olmadan bir şey yapabildiğine şahit olmuyoruz buna güç seviyelerindeki dengesizlikler kısmında değineceğim. Sen artık All-Father olmuşsun. Odin‘in yerine geçmişsin artık bir skyfather yani gök tanrı mertebesindesin. Uzayı mekikle geziyor adam. Hayatında hemen hemen tanıdığı herkesi ve her şeyi kaybetmiş ve geriye kalan az biraz olanı da kaybetmek üzere daha hala “Hey tavşan” , “Sen sesimimi taklit ettin”, “Ohoo bakın ne kadar seksi ve kaslıyım” vs vs. İşin ilginci bu sahneler gördüğümüz belki de en gösterişsiz Thor için yapılıyor.

Yani Thor gibi tanrısal bir karakterden beklenilen, dünyevi zevkleri ve dünyevi zevklere dayanan şakaları  aşmış olma durumunun yakınından dahi geçmiyor. Hadi Ragnarok’un yönetmeni Waititi idi ayarsız adamın tekiydi. Russolar siz niye yaptınız bunu. Star Lord ile Thor dans yarışması yapacaktı az kalsın. Bu olaylar olurken dışarıdaki asgardlı cesetlerinin içinde duruyorlar !!! E yuh !

Ayrıca Thor’un Wakanda’daki giriş sahnesi gaza getiriciydi ancak potansiyelinin, aslında çıkarılabilecek sahnenin o kadar altında kalmıştı ki bir yandan da içim burkulmadı değil. Bu adam King Thor ve Stormbreaker‘ıda(Stormbreakler ile Jarnbjron’u karıştırıp mega evolution çaktılar.)  almış hala mı çekiç fırlatayım geri gelsin sahnesi yav.  O giriş yerine şöyle olsaydı;

. Bulutlar Wakanda’nın üstünde toplansaydı Avengerlar Thor’un geldiğini anlasaydı, Cap bir gülümseseydi “Kurtulduk!” deseydi ve diğerleri “Nasıl ?” vesaire demeye kalmadan orada ne kadar canavar varsa yıldırımlara boğulsalardı. Ve Thor bir zahmet uçsun lütfen, uçarak girsin ortama, yerde komando gibi yürüyor.

Thor’a dair her şeye notum 6.5/10


Galaksinin Koruyucuları:

Üzgünüm ama söylemek zorundayım bu takım cidden çizgi romanlarda gördüğüm en kötü konseptlerden birine sahip. Adı “Galaksinin Koruyucuları” olan bir ekip için çok zayıflar. Ve hikayelere etkileri pek ahım şahım değil. Ancak Marvel için alternatif bir süper kahraman takımı denebilecek iken filmde karakterlerin oldukça değiştirilmeleri ile birden bire inanılmaz popüler oldu. Fakat format yine aynı olduğundan böyle büyük eventlerde (vakalarda) göze inanılmaz gereksiz geliyorlar.

Burada da öyle ne hiç bir şeye güçleri yetiyor nede güçleri yetene adam akıllı yardım edebiliyorlar. Gamora sahneleri hoştu gerçekten filmin tonunu belirleyen anlardı ancak Quill‘in planı mahvetmesi inanılmaz saçma. Eldiveni alın sonra istediğin gibi döv. Film olsun sahnelerden biriydi açıkçası.

Drax, Mantis, Rocket Racoon zaten çıtır çerez çok fazla bir işe yaradıkları yok. Groot ise sempatik fakat karakterin bu kadar insansılaştırılması biraz abes idi. İnsan ergeni isyankar ve oyun düşkünü diye Groot’unda öyle olması falan biraz “haha ne komik yav” diye kasılmış şeylerdi ama bunlar çok büyük sorun değil. Yinede izlemesi hoştu.

Galaksinin Koruyucuları ve Thor bir aradayken yaşananların dozu çok kaçırıldı ve abartıldı. Başlarda ok güzel ama sonra ee yeter ama diyorsunuz. Gamora ve Peter hayat memat konusu konuşurken Drax‘ın olayı da çok uzatıldı. Tamam orada bir saattir duruyormuşsun işte güldük tamam çık git. Hala uzatmaları saçmaydı. Aynı gemide beraber yaşadıkları Mantis’in ilk defa görmüş gibi “Hi Drax” diye selam vermesi. Abi bu çaplı bir filmde böyle “film olsun sahnesi” koyarsanız olmaz yani.

Gamora ile ilgili olan her şey hüzünlendirici ve çarpıcı idi. Biraz alelacele olsa da filmin tonunu belirleyen anlardı.

Bu ekibe puanım: 6.5/10


Thanos ve Ekibi Black Order:

Thanos çizgi romanlardaki çılgın titan değildi. Takıntıları anlaşılamaz, empati kurulamaz boyutlardaki o tiran gitmiş. Öngörülü, neredeyse yer yer kaotik natural denebilecek tipte bir karakter vardı. Normalde çizgi roman karakterleri üzerinde yapılan radikal değişiklikleri sevmem ve sevmediğim gibi %80-85 oranında kötü sonuç getirdiği de ortadadır. Fakat Thanos gibi belli bir amaç ve konu uğruna karakteri değiştirilen, değişikliği bir şeye hizmet eden karakterlerin değişiklikleri işte o %15-20 lik kısma giriyor ve Thanos bunlardan biri.

Tüm bu değişikliğe rağmen karizmasını hala hissedebiliyordunuz (en azından 1. yarıda). Thanos açısından bir sorun yoktu. Ben tasarımını pek sevmesemde fragmanlardaki kadar batmadı görünüşü, kesinlikle kotarıyordu. Thanos ile ilgili sorun güç dengelerinde idi onlara sonra değineceğim zaten.

Thanos için notum: 8/10

Black Order ekibine gelince. Proxima Midnight’ın tasarımını , aktrisini ve oyunculuğunu hiç sevmedim. Yanlış anlamayın Carrie Coon o rol için çok bile kalifiyeli ama gitmemiş ve sahneleri, yakım çekimleri hep çok kötü. Makyaj ayrı kötü. Çizgi romanlarda Black Order’da tasarımını en beğendiğim o idi şahsen ama burada Corvus Glaive ile beraber en silik olanıydı. Black Dwarf tamamen cgı idi onun oyuncusu bile o yok o yüzden sanırım pahalı geldiğinden çok az gösterdiler ve çok çok çabuk harcadılar.

Ebony Maw en fazla duruşa sahip olan karakterdi ancak onunda ölümü bir garip oldu. Ekip kısacası fragmanlardaki onlar için yaratılan havayı ve heyecanı karşılayamıyorlardı.

Black Order için notum 6/10


Hikaye ve Final:

Açıkçası hikaye biraz havada idi olayların draması ve aksiyonu ve gelecek olan bir bölüm daha olması hikayenin biraz aradan sıyrılmasını sağlıyordu. Fakat şöyle kalıbından çıkarıp çıplak gözle plot dediğimiz şeye baktığınızda evet bizi buraya kadar diğer marvel filmleri getirdi ancak taşlar gerçekten ne yapabiliyor zaman taşı hariç hiç bir zaman anlamadık. Kökenleri hiç anlatılmadı nereden gelirler ne yaparlar. Bu filmin başında inceden bir anlattılar ama onlar bile turistik gezilerdeki rehberlerin söyleyeceği türden şeylerdi. Tarihçesi, bunca zaman neredelerdi bilmiyorduk.

İşte bu yüzden bu filme bir kaç kozmik karakter daha şarttı. Hem güç seviyelerindeki dengesizlikler kısmında anlatacağım şeyler yüzünden gerekliydi hemde Thanos’un gayesi ile bizim kahramanlar arasında bağlantı oluşturabilecek biri lazımdı.

Adam Warlock gerekiyordu. Onu yapamıyorsan Silver Surfer olabilirdi. Inhumanlar olabilirdi. Nova Coprs gelebilirdi sonuçta evren polisi onlar. Quasar olabilirdi.

Nitekim bize rehber olarak kala kala (O da sadece tek taş için) Red Skull kaldı. Yani filmin hikayesi o boyutta büyük bir eksiklik hissediyordu. Tamam Doctor Strange ve Thor taşları az çok bilen varlıklar ve Gamora kızı zaten Thanos ile olan bağımızı bu üç karakter tutuyor ama yine de bir dışarıdan gözlemci gerekiyordu.

Tony’nin delirmesi olayı çok havada kaldı. Yok kafasının içinde Thanos varmış vesaire bunlar hep havada kaldı. Yok Tony zeka ile lanetlenmiş. Ya Wakandalı 20 yaşın altındaki bir kızın(Shuri) Marvel’ın tüm üstün beyinlerine “retard” muamelesi yaptığı filmde Tony neyle lanetlenmiş olabilir ? Yani senaryo/script biraz fazla serpme kahvaltı şeklinde. Ok çeşit bol ama çeşidin kalitesi ya da kökeni biraz kafa karıştırıcı.

Ölen karakterlerin hiç inandırıcı olmaması. 2. Filmleri geleceği çoktan belirlenen 2026-2027 gibi yıllara kadar kontratı olan adamlar öldü film sonunda. O sebeple asla o ölüm ve yok oluş fikrinin ağırlığını hissedemedik. Onu hisseden sektörden uzak sadece film izleme hevesiyle filmi izleyen genç kardeşlerimizdir. Gerisi bunun “2. filme gel” demekten başka bir şey olmadığını rahatlıkla görebilir.

Thanos karakterinin aktarımı onu Killmonger ile beraber en iyi MCU kötü adamı yapıyor zaten. Ve hikaye de tüm bu eksilere rağmen karakterlerin kişisel karizmaları ve sahneleri ile bir şekilde kotarılıyor ve ortaya epik bir şey çıkıyor. Ancak sanıldığından daha fazla kusur var ortada.

Bu öyle bir film ki çizgi romanları bilen ve hayranı olan biri tamamen tatmin olamayacağı gibi, çizgi roman bilmeyen kişide asla tam olarak ne olduğunu, ne döndüğünü anlayamaz. Yani bileni de , bilmeyeni de tam olarak kavralayamayan biraz avuçlarımızın arasından sıyrılan bir film oldu. En basiti ben yeğenlerimle (comics bilgileri çok yüzeyseldir) Black Panther’dan çıktığımda 2 gün boyunca konuşacak malzeme çıkmıştı. Bu filmden çıktığımızda herkes konuşmaya çekiniyordu çünkü kimsenin net bir fikri yok.

Ve filmden çıkışta çok fazla “Ee ne oldu şimdi ?” tarzı sesler yükseliyordu. Ben şahsen Thanos’u entegre ediş biçimleri ve Strange – Iron Man diyalektiğini kullanış biçimlerini filmin kurgusunun en büyük artıları olarak görüyorum. Ama filmin kurgusunun ne kadar iyi olduğu esas ikinci filmde belli olacağı için iyimser davranacağım. Ama bu film bir hikayeden ziyade olaylara sahip olay =/= hikaye.

Hikaye – Kurgu Puanı: 6.5 – 7.0/10


Mantık Hataları & Güç Seviyelerindeki Dengesizlikler:

Arkadaşlar filmin seyir zevkini benim açımdan en fazla etkileyen ve filmin zayıf karnı olan yer tamda burası.

Öncelikle konsept olarak bir iki sorundan bahsedeyim sonra tek tek tüm (en azından çoğu) güç seviyelerine dayalı mantık hatalarına değinirim.

Öncelikle; “Abi filmde bol aksiyon var, savaşıyorlar duf duf boş ver öyle irdeleme ya, keyfine bak.” diyecek bilmiş arkadaşlarımıza bir lafım var. Bu filmin adı “Infinity War” ve buradaki War kısmı hepinizin bildiği gibi Savaş anlamına geliyor ve ilk defa MCU tarihindeki tüm karakterler (%95 i diyelim) bir araya geliyor ve savaşıyorlar. Burada güç ve beceri skalalarının savsaklanması, yanlış aktarılması gibi yanlışları cgı ile , efekt ile kapatamayız ve kapanmamalı da.

Konsept olarak bilmemiz gereken bir diğer şeyde her bir taşla Thanos’un gücünün arttığı. Sırf Zaman taşı ile Doctor Strange, Dormamu‘ya oyun oynadı. Loki, Tesseract(uzay taşı) ile galaksiler arası devasa portallar açıyordu. Her bir taşın abuk güçleri var. Bu konsepti de anladık.

Bir diğer anlamanız gereken konsept. Thanos’un Black Order’ı yeri geliyor onun için gezegenleri dize getiren, orduları yok eden, kahramanları durduran bir ekip. Fodder dediğimiz “önemsiz” kimseler değiller.

Bir diğer hatırlamanız gereken konsept bu filmdeki Thor’un All-Father King Thor olduğudur. Thor’un fazları / halleri hakkında sitemizde bir yazı var ona bakabilirsiniz (tıklayın).

Şimdi mantık hatalarına başlayalım ! (elimden geldiğince kronolojik gitmeye çalışacağım)

– Amacı evrenin yarısını yok etmek olan bir adam her karşılaştığını sağ bıraktı. Heimdall, Loki, Gamora ve az daha Iron Man hariç Thanos’un elinden kimse ölmedi. Ki Heimdal ile Loki bir hamlede bulunmasa sağ bırakılacaklardı belki de, Gamora deseniz onun sebebi özel bir şeydi. Iron Man deseniz o da Thanos ile tek başına kaldığından oldu.

Drax, Mantis, Star-Lord, Spider-Man, Falcon, Captain America, Black Widow, Scarlet Witch, Hulk/Bruce Banner, Winter Soldier, Thor, Groot, Nebula, Doctor Strange bunların hepsini fırsatı varken sağ bıraktı. Ve neden sağ bıraktığına dair tek bir istisna hariç (Iron-Man) hiç birinde bir açıklama ya da sebep yoktu. Film devam etsin diye bizi bir sürü önkabul yapmaya zorluyorlardı

– Heimdall, Thor’u direkt Nidavellir‘e yollayabilecekken. Thor daha tüm taşlar toplanmadan Thanos’u öldürecek güce kavuşup tüm bunlara son verebilecekken. Heimdall ne demeye Bruce Banner’ı dünyaya yolladı ?

– All-Father King Thor olmuş olan adamın sırf sevilen karakterler bir araya gelebilsin diye uzay aracı ile gezdirmek nedir ? Ya sen göktanrı seviyesinde bir karaktersin evren senin ellerinin ucunda. Thor gücünü bu filmde hissettik diyenlerin Skyfather seviyesi ile ilgili az bir fikre sahip olduğunu düşünüyorum.

– Thor yanında Loki, Heimdall, Hulk (kendisinden sonraki en güçlü avenger), Valkyrie, Korggibi gayet güçlü ve becerikli (ayrıca bir ton asker ve asgardlı) bir ekip ile tek taşlı Thanos ve Black Order’a patates oluyorlar. Aynı Thor 2. taşıda almış Thanos’un dünyadaki taşlara erişemeyeceğini düşünüp çekiç peşine düşüyor. 1 Taş Thanos yukarıda saydığım ekibi dövüyorsa ? Dünya da kim var ki Thor ve Hulk’tan daha güçlü ? Yani “film olsun yeter” diyaloglarından biriydi.

– Thor çekiçlerin değil, göklerin ve yıldırımların tanrısı dediler. Yine çekiç/balta peşine koşturdu. Madem sen Nidavellir’e gidip istediğin zaman bifrostu kendi kendine kullanabileceğin bir silah yaptırabiliyordun. Madem 6 Sonsuzluk Taşına sahip Thanos’u bile yaracak kadar güçlü bir silaha erişimin bu kadar kolay ve çabuktu.

Thor 2, Thor 3 filmlerindeki olaylar neden bu şekilde yaşandı ki ? Deus Ex Machina işte. Böyle bir imkanla o iki film o kadar farklı olurdu ki ?

– Tam o sekanstan bir tutarsızlık daha Bir cüce yıldızın enerjisini tanklayabilen King Thor sadece tek taşa sahip Thanos’dan hayatının dayağını nasıl yedi? Diyeceksiniz ki Thanos > Cüce Yıldız enerjisi o zaman bu adamın canını Star Lord’un aletleri nasıl yakabiliyor ?

– Yetişkin Groot’un tüm bedeni sırf güç taşının yaydığı enerjiyle paramparça olmuştu. Şimdi Genç Groot’un sadece bir dalı nasıl Thor’un gücünü kaldırabiliyor ya da bir tanesine patladığı taşlardan altısına sahip olan adama karşı savaşması için yapılan bir silaha Groot gibi tek aşa patlamış bir varlığın şekil vermesi ne kadar doğru ?

– Iron-Man, Doctor Strange, Wong, Spider-Man ekibinin alamadığı, almakta çok zorlandığı Black Order üyeleri ya da Scarlet Witch ile Vision’ı oradan oraya top diye sektiren Black Order üyelerinin Captain America, Falcon ve Black Widow’dan dayak yemesi ?? Adam bu Black Order ekibiyle dünyaları fethediyor. Diğer dünyalarda Black Widow edecek kadar bir savaşçı yok anlaşılan !

– Scarlet Witch hakkında bir karara varılamamış olması bu kız Age of Ultron da bir sinir anında bir bağırması ile etrafında ne var ne yok yok ediyordu. Bu filmde deseniz gelir gelmez devasa savaş makinalarını pert etti ama bi Cap, Natasha, Falcon edemedi kızcağız yani ? Çok “film olsun” sahneler bunlar ! Artık Scarlet Witch’in seviyesi ile ilgili net bir kanıya varılmalı.

– Bruce Banner, Thanos için “2 taşı da aldı ve daha şimdiden evrendeki en güçlü varlık O.” dediği sahne her açıdan sakat. Sakat çünkü birincisi Bruce Banner evreni ve kozmik karakterleri nereden biliyor ? İkincisi Thanos’un bu iddiaya yakışır dövüşmediğini gördük. Ayrıca o zaman “Thanos’u kim yarattı peki ?” diye sorarlar adama .

– Dünyanın en güçlü silahlarını dövüğü söylenen cücenin (sözde cüce) hiç bir şey yapmadığı her şeyin kalıp, mercek (bu durumda Thor) ve Groot sayesinde hallolmuş olması ?!

– Doctor Strange zaman taşını gelecekteki 14 milyondan fazla olasılığı gözlemlemek için kullanıyor hemde bunu dakikalar içinde yapıyorsa neden zamanda 2 gün geriye gidip Thanos da daha bir taş varken onu durdurmayı seçmiyorlar ?

– Sadece tek taşa sahipken içinde King Thor, Loki, Heimdall gibi 3 Asgard Tanrısı ayrıca Hulk, Korg, Valkyrie gibi üstün savaşçılar olan bir ekibin içinden geçiyor Thanos. Ama 4 taşlı Thanos’un canını Nebula, Star Lord gibi karakterler yakabiliyor ? Hulk’u taşlardan güç almadan ezen adamın bir kolunu Iron-Spider tutabiliyor ?

– Film ve dünyadaki savunma çok sokak seviyesi kaldı. Nerede bu dünyanın Atlantisi ve liderleri Namor ? Evrende yer yerinden oynuyor nerede Nova Birliği ? Böyle kalifiyeli rakipler olmadığından film uzasın hemen bitmesin diye 3-4-5 taş toplamış Thanos ile Captain America güreşmek zorunda kalıyor e tutarsız oluyor elbette. Captain Marvel‘a mesaj niye o kadar geç gitti o mesaj zaten apayrı bir saçmalık ona da geleceğim.

– Doctor Strange zaman taşını vermek yerine, kullanıp zamanı geri sarsa Tony’i ve taşı yine beraber kullanabilirdi. Hatta zamanı daha da geriye alıp. Star-Lord’un planı batırmadan öncesine dönebilirlerdi. Thanos’a işlemezdi demeyin. Dormamu’ya işleyen bir şeyden bahsediyoruz hemde defalarca. Adam Dormamu pes etmeseydi ebediyetin sonuna kadar Dormamu’yu kendi döngüsüne hapsetmekle teslim etmişti. Neden Thanos’a da yapılmadı ?

– Bir önceki sekans da Star-Lord, Gamora ve evrenin sebatı için sevdiği kadına karşı tetiğe asılabilecek kadar olayların varkında ve Gamora’yı feda etmeye hazır iken. Neden öldüğünü duyduğunda bu kadar kendini kaybediyor ki ? Zaten eldivenin çıkmasına üç-dört saniye ya var ya yok.

– Daha Proxima Midnight’ı yenemeyen Scarlet Witch bir eliyle bir sonsuzluk taşı yok ederken diğer eliyle 5 taşlı Thanos’u nasıl tutabiliyor ? Madem bunu yapabiliyor neden çook daha önce yapılmadı ?

– Vision zaten Jarvis, Tony, Bruce ‘un zihni artı zihin taşından oluşmuyor Mu ? Vision’ın zihnini, Vision yapılarken ki kullanılan dataları toplayın. Bu vision öldürükten sonra tekrar üretin. madem varolması için zihin taşına ihtiyacı yok. Neden olmasın ?

– Daha da tuhafı Captain America “Bizde can takası” olmaz diyor. Sonra Vision’ın canı için yüzlerce Wakandalı onu korurken ölüyor. Alt kademe ölse de olur kafası. Daha sonrasında ise evrenin yarısının yok olmasına sebebiyet veriyorlar. Halbuki dediğim gibi vision datalardan ibaret bir varlık.

– Atmosferin dışından yanarak gelen her biri gökdelen büyüklüğünde, çoğu meteordan çok daha büyük düşman gemilerini geçirmeyen Wakanda defansı nasıl Thanos’un emrindeki en güçsüz savaşçı grup tarafından tırnaklayarak, tırmalayarak aşılabiliyor ?

Wakanda neden hava kuvvetlerini kullanmıyor da orta dünya savaşı gibi kalkanlar arkasına geçip düşmanı bekliyor ? Wakanda ordusu 200 kişiden mi ibaret ?

– Falcon’un silahları nasıl o koca gemileri silahları havaya uçurabildi ? Uzaylı teknolojisi mermi sıkmayla iniyorsa Thanos bu aletlerle gezegenleri nasıl fethetti. Tek silah üreten gezegen biz miyiz ?

– Millet Titan’da nasıl nefes almaya devam edebildi ? Koca bir ay yok edildiğinde neden yer çekimi değerleri değişmedi ?

– Bir güç taşı diğerini yaratamaz ya da etkileyemez. Bu taşlar tüm çoklu evrenlerde eşi, kopyası olmayan tüm Marvel Evreni içinde sadece birer tane olan özel taşlar. Thanos nasıl gerçeklik taşıyla kendisini geriye kalan taşları yaratamıyorsa ? Ya da onların hemen yanında bitmelerini sağlayamıyorsa. Zaman taşıyla tekrar Zihin taşını oluşturması tuhaf değil miydi ? Bu kısım konusunda emin değilim bu biraz araştırma isteyen bir kısım ama buna takılanlar gördüm yabancı forumlarda.

– Vision neden kaç zaman geçti bu zihin taşını kullanmaya dair gram bir fikri yok ? Yani taş sahipleri olan Strange ve Vision neden bu taşlara hiç dokunmadılar.

– Infinity Gauntlet, Nidavelir’ de üretildi ise ve uru metalinden yapılmışsa neden Thor, Infinity Gauntlet‘i kendine çağıramıyor ? Çizgi Romanlarda olsa bunun bir açıklaması var ama burada yok tamamen plothole ?!

– Dünyaya gündüz vakti saldırı oluyor. Saldırıyı saldırıdan 4-5 saat sonra Vision ile Scarlet Witch görüyor. Oraya da saldırı oluyor. Ondan da saatler sonra Wakanda’ya gidiliyor(pardon arada Hulk ve Rhodes ile buluşuluyor). Wakanda’dan saatler sonra uzaydaki olaylar yaşanıyor.
Onlar sonuca varırken (yine neredeyse bir kaç saat kadar sonra) 2. dalga geliyor. O dalga bitiyor. Thanos geliyor. Parmağını şıklatıyor film bitiyor.
Millet yok olmaya başlarken bir zahmet dünyanın bir numaralı istihbarat ajanı Nick Fury‘nin bundan haberi oluyor ve yardım sinyali yolluyor ! Yapmayın ama ya . . . Bu kesinlikle en kötü sahnesi filmin ve bunun için 10 dakika bekledik.

İnanın daha çok sayabilirdim ama seyir zevkinizin kaçmaması için çok didiklemiyorum zira bende filmi genel olarak beğenmiş biriyim ancak hype yapıldığı kadar bir iş olmadığını burada çok daha iyi görüyoruz. Son bir dipnotum daha var o da filmden epey sahne kesildiğini hissetmemiz. Misal fragmanlarda en çok hype yapılan şu sahne, filmde yoktu.


Sonuç:

Sonuca bağlamadan önce spoilersız incelemenin başında söylediklerimi burada da tekrarlamak isterim;

İncelemeye başlamadan önce bu filmdeki büyük emeği, çalışmayı görüyor ve buna saygı duyuyorum bunu belirtmek isterim Yani bir sinemacının en kötü eseri bile en iyi eleştirmenin eleştirisinden çok daha fazla emek, sorumluluk barındırdığı bir gerçek. Fakat çok büyük bir emek olması, tarihte bir ilke (nispeten) imza atıyor olması ve de hayranların hype dolu olması filmi kritik geçirmez yapmıyor. Çünkü bunlar hayrına yapılmıyor. Yüzlerce milyon dolarlık emek var fakat onlarca milyar dolarlık dönüşü var bunun. Nitekim her bilinçli tüketici gibi ne tükettiğimiz hakkında bir bilgi sahibi olmalı, memnuniyet ile memnuniyetsizliklerimizi aynı özveri ile dile getirmeliyiz.

Kesinlikle standart süper kahraman, comics filmlerinin üzerinde bir iş. MCU için çıta atlatan bir iş ve MCU standartlarının da üstünde ancak bir Winter Soldier ve Black Panther değil diyorum. Bir fantastik macera, savaş filmi olarak MCU filmi olarak 8/10 denebilecek bir iş olabilir. Ancak hikayedeki dengesizliklere şahit olduktan sonra birde genel olarak bir anlatı sanatı olan “Film Sanatı” olarak irdelediğinizde, hakkında yapılan bu büyük spekülasyona, konuşmalara ve reklama pek yakışır olmadığını söyleyebilirim.

Filmi yeniden, 2. bölümü ile bearaber izlediğimde net bir puan verebilirim.

Puan: 73-75/100

Ekleme (15.08.2018) : Filmin yarattığı hype treninin etkisi geçtikten aylar sonra evimde ailemle izleyince bu film eleştirimde altını deştiğim ancak filmin izlenilebilirliğini aşırı derecede kötü etkilemediğini düşündüğüm şeylerin aslında oldukça kötü biçimde etkilediğini ve gerek comics alemini ya da önceki MCU film mirasını bile bir yere koysanız. Sadece bir fantastik / bilim-kurgu işi olarak bile tonla metinsel boşluk, mantık hatası ve de ucuzluk seçillebiliyormuş. Gerçekten filmi abartmışız diye düşündüm. Şimdi puan versem 63-66/100 gibi bir şey olur sanırım. O da prodüksiyonunun hatrına…

Bu filmin net puanını tam gerçek değerini ise bence 2019 yılında gelecek olan  2. bölüm belirleyecektir. O yüzden şimdilik bir değer aralığı bırakıyorum sizlere. Seneye 2. filmden sonra ayrı ayrı ve tamamına net bir puan veririz. İyi Günler. Deadpool 2 incelemesinde görüşmek üzere …

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

 1. redstak
  30 Nisan 2018
  Yanıtla

  Çoğu eleştirin sırf eleştirmek olsun gibi geldi. Kafaya takılacak konular değildi. yinede fena inceleme olmamış.

 2. demkir
  2 Mayıs 2018
  Yanıtla

  Güzel yazı olmuş.Fanlık yapanlara direk linkini attım.Güç skalası kısmı her şeyi çok iyi özetliyor.Eline sağlık Utkan abi.

 3. ugur_tatli
  6 Mayıs 2018
  Yanıtla

  Yazı için teşekkürler, ben de filmi dün izledim.
  Genel olarak hoşuma gitti yalnız problemleri öngörmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir