Suicide Squad: Hell to Pay Mercek Altında

2018 yılı için Gotham by Gaslight sonrası DC‘nin ilk animasyon filmi olan 18+ (R) etiketli Suicide Squad: Hell to Pay animasyonun incelemesi ile karşınızdayız.

Değerlendirmeyi klasik bir yöntem olan “Konu(Plot) -Artılar-Eksiler-Sonuç” ile ile ele almayı düşünüyorum. Değerlendirme spoiler içerebilmektedir o yüzden dikkatli olun.


Konu:

Amanda Waller, Task Force X yani Suicide Squad‘ın iş vereni hastadır ve buna binaen bu sefer kayıt dışı tamamen şahsi bir operasyon için takımı toplar. Deadshot‘ın liderliğinde Harley Quinn, Copperhead, Bronze Tiger, Captain Boomerang, Killer Frost gibi isimlerden oluşan ekibimiz Waller’ın hayrına ve elbette hapis cezalarından bir kaç yıl eksiltmek için bir objenin peşine düşerler. Bilmedikleri şey ise o şeyin peşinde olan tek ekibin onlar olmadığıdır.

Artılar:

 • Tek bir amaç uğruna birbiri içine girmiş farklı karakterlerin farklı hikayeleri olması. Yüzeysel de olsa epey karakter zengini bir filmdi.
 • Gotham by Gaslight’dan sonra animasyon olarak bu çok daha iyi geldi. Hala DC Animasyon Evrenin 2013 öncesi hali kadar iyi değil fakat dediğim gibi Gotham by Gaslight’a göre çok daha iyi.
 • Dövüş koreografileri ve aksiyon sekansları özlenen şekilde akıcı, şematik ve bol çeşitli. Özellikle Bronze Tiger reis akıyordu.
 • Bazı enteresan yan karakterler vardı bu tarz şeyler filmin çok yönlülüğüne pozitif katkı da bulunmuştu.
 • Senaryo çok düşünülmüş olmasa da kalbur üstüydü. Seçilen diyaloglar, mekan tasvirleri, ikili ilişkiler hepsi hemen hemen kalbur üstüydü.
 • Karakter tasarımları açısından sevmediğim pek yoktu. Kostümler, renk paletleri, yetenek ve beceri setleri, diyalogları hepsi abartıya kaçmadan gayet iyi idi.

Eksiler:

 • Müzikler çok etkili değildi bu konuda bir Justice League Dark değildi açıkçası.
 • Dövüş koreografileri iyiydi ancak animasyonda ayarlanan kamera açıları ve kamera/ışık koreografisi biraz dağınık idi sahneler arası geçişler daha pürüzsüz olabilirdi.
 • Gerçekten saçma bir plot olması. Buradan sonrası ağır spoiler içerir. Plot saçma çünkü Waller kişiyi öldüğü sırada elinde tuttuğu taktirde onu direkt olarak cennete gönderen bir kart istiyor çünkü ölmek üzere. Burada plotun çok salak olduğuna dair tonla şey söyleyebilirim ancak esas olarak 2 ana etmen var.
 1. Waller ömür boyu hapis yemiş adamları 3-5 yıl ile kandırarak göreve gönderiyor ve görevde ellerinde tutacakları obje onları yaptıkları günahlar sebebiyle cehennemde acı çekme kısmını atlayıp anında cennette sonsuz yaşama gönderebilecek bir şey. Hadi başta basit bir kartvizitin böyle bir gücü olduğuna inanmadıkları için ciddiye almadılar diyelim. E sonra kartın Yazgı Kulesinden (Tower of Fate , Doctor Fate’in karargahı) çalındığını ve başka güçlü insanların peşinde olduğunu öğrendiklerinde bu mahkumlar düşünmeyecekler mi ?Belle Reve Hapishanesinde 87 yıl cezanın 80 yıla düşmesi mi ? Yoksa Cennette sonsuz hayat mı ? Yani hiç kimsenin bunu düşünmüyor olması çok saçma. Hele Waller’ın böyle bir göreve aralarında dini inancı olan birilerini onu da geçtim hayatı hapishanede çürüyen kimseleri göndermesi ve en cömert anında bile teklifinin cezalarından 10 yıl indirmek olması ? Cem Yılmaz’ın deyimiyle “Neyle neyi satın almaya çalışıyor ?” diye sorarken buldum kendimi.
 2. etmen ise cennet / cehennem, ahiret, tanrı, llahi adalet gibi şeylere inancı olan kimse zaten Waller’ın yaptığı işi yapmaz. Aynısını Zoom ve Savage içinde diyebiliriz. Hele Savage’ın isteme sebebi tamamıyla saçmalık idi. Nitekim Waller, Zoom ya da Savage gibiler için bu çok karakter dışı bi davranış.  Savage’a gelince adam “Ben ölümsüzüm, zarar verilemez değilim.” dedi sebep olarak. Ee bunun cennete gitme ile alakası ne ?Nitekim plot çok çok saçma ve tembel işi. Bu plotu ancak şöyle toparlarsın, Zoom ve Savage yerine başkalarını koy ve Waller’ın mahkumlara sunduğu ödülü arttır. Mesela 50 yıl gibi. Ve deki kartı biriniz kullanırsanız geriye kalanların 50 yıl hakkı kaybolur ya da idam edilir. Böylece kimse kimsenin kullanmayacağından emin olur. İşte şimdi gerekli motivasyonlara ve nispeten mantıklı bir gidişata/plota  sahipsin.

 • Güç Dengeleri ve karakterlerin becerileri açısından bir ton saçma şey olması. Özellikle Zoom ile ilgili olan her şey. Düz zeminde top hızı 85-90 km/sa olan hasar görmüş bir karavanı ( karavan ve arabalara biraz meraklıyımdır ve o filmdeki karavan 1972 Winnebago Indian modelinden alınma.) yakalayamayan Zoom daha sonra Jet Uçak yakalıyor, elini katı nesnelerden geçiriyor, gökdelenleri koşarak çıkabiliyor. WTF ?! Üstelik her hızlandığında ölüme daha yaklaştığını söyleyen adam direkt kartı alıp defolup gitmek varken Bronze Tiger’a bir ton kesik vermekle uğraşıyor nedensizce. Bronze Tiger desen Vandal Savage’in bile öldüğü hikayede adam bir türlü ölmedi. Patlamanın içinde kaldı, dilim dilimlendi, boğazı kesildi ve hala yaşıyordu. Çok saçmaydı. Antagonist olarak Zoom seçimi son derece gereksizdi.Ayrıca Killer Frost o bombadan her türlü kurtulabilirdi zaten devreler donmuşken bombanın çalışması da ayrı bir başka şakaydı.

 • Motivasyonlar bir garipti, Banshee, Zoom’a çalışıyor çünkü zamanda yolculuk yapıp intikamını almak için değil mi ? İyi de adamın karavan bile yakalayamadığını gördükten sonra neden hala ona çalışıyor ki ?
 • Scandal Savage ve Knockout ikilisi filmden tamamıyla bağımsızlar, zaten olsalar da olur olmasalar da kıvamındalar. Filmin başındaki sekans da gereksiz. Ayrıca Count Vertigo dokunulmazlığı olan biri, Suicide Squad’a katılması ya da Waller’ın onu uçurması ayrı bir saçmalık. İşte var olan evreni ve karakterleri bilmeden tanımadan, iyi seçmeden kulağa havalı ve basit gelen her şeyi birbirinin içine katmak böyle saçma sonuçlar çıkarabiliyor.
 • Herkes Harley’den şikayetçi, hatta ona işi veren Waller bile. O zaman neden işi verdiniz ki? Assault on Arkham filminde Harley, Arkham’ı çok iyi bildiği için ekipte idi. Şimdi ise kimsenin onun yeteneklerine ihtiyacı yok, aksine pek çok kez başlarına bela açmak üzereydi. Üstelik Waller, Harley yaşadığı için hayal kırıklığına uğramıştı. Madem kimse bu kızı gördüğünde sevinmiyor, madem göreve bir artısı yok o zaman neden ekibe alınıyor (hemde ilk alınan). Yani işte film olsun diye yapılan filmler böyle olur. Ayrıca Harley öyle keyif için kelle koparan biri değil, eğer koparırsa da başka bir kopmuş kelleye “ıyy” falan demez zaten. Motivasyonlar ve karakterlerin sınırları çok belirsiz.

SONUÇ:

Evet eğlenceli bir “mindless R rated action flick” (güdümsüz 18+ aksiyon filmi) türü ama bu kadar ne fazlası ne de eksiği. Ancak biraz daha sadece biraz daha zeka ve evren bilgisi ile çok daha iyi ve uzun yıllar hatırlanabilir bir iş çıkabilirdi. 2018 yılı DC Animasyonları açısından iyi başlamadı. Gotham by Gaslight’a 57-60 aralığını vermiştim. Bu film ondan daha eğlenceli olmasına karşın belki ondan daha bile aptal nispeten benzer puan aralığında kalıyor. (Dipnot: Film sonrası jenerikte teknik castın neredeyse tamamen koreliler ile dolu olması biraz garip geldi.)

Puan: 55-59/100


 

Yazılarımızın tüm hakları yazarlarımız ve yer sağlayıcı kahramanbaykus.com’a aittir. Alıntı olduğu belirtilip, orjinal linki paylaşmadan yazıyı sahiplenenler hakkında hukuki yaptırımlar uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir