Mercek Altında: Ano Ko no Ie

-Yürüyen Adam: Aruku Hito Çizgi Roman İncelemesi & Kritiği-

Eserin Künyesi:

Adı: Ano Ko no Ie
Cilt Sayısı: 1
Toplam: 5
Yazar: Mikiko Kumazawa
Yayımcı Şirket: Tokuma Shoten
Dergi: Comic Ryu
Tür: Hayattan Kesitler, Psikoloji, Seinen
Yayımlanma Yılları: 18 Mayıs 2013 – 18 Eylül 2013

Anime ve manga, farklı insanlara farklı şeyler ifade eder. Çoğunluğu kaçış eserlerinden oluşan bu anlatı sanatı genelde okuyucuya zor hayatlarından bir kaçış sunsa da bazı eserler okuyucunun gerçeklerle yüzleşmesine ve üstesinden gelmesine yardım edebiliyor. Bu küçük Slice of Life mangası ise bu tip eserlere çok hoş bir örnek olmuş. Ano Ko no Ie tatlı gözüken hüzünlü bir tonu olan ilginç ve hafif bir manga.

Ano Ko no le bir çocuğun yaşadıklarını ve monogloglarını takip ettiğimiz kısa bir olgunlaşma hikayesi. Mangaka tatlı ve birazda saftirik bir kız çocuğunu kullanarak toplumsal rol beklentiler, var olanı kaybetme, muhtaç ve bağımlılık gibi konuları; hatta sonsuzluk ve hiçlik gibi insanı rahatsız eden metafizik konseptleri kısıtlı bir sürede çok güzel işliyor. Bir çocuğun olgunlaşıp hayatın bazı gerçeklerini fark etmesinin hikayesi, yastığa başınızı koyduğunuzda karanlıkta aklınıza gelenlerin hikayesi gibi tanımlamalar yapabilirim. Tabi bunlar benim naçizane kişisel yorumlarım siz bambaşka anlarda çıkarabilirsiniz.

Çizim ve sanat tarzına gelirsek basit ve deforme olmuş tatlı karakterler tasarımlarının bulunduğu bir manga olmuş. Bunu klasik Chibi çizim tarzı olarak da adlandırabiliriz sanırım.

Sonuç olarak Ano Ko no le bir oturuşta bitirebileceğiniz farklı bir tadı olan hoş bir manga. Uzun serilere bakacak zamanınız yoksa bu mangayı okumanızı tavsiye ederim.

Puanlama: 75/100

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir