Marvel Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /2. Bölüm

Başladığımız Marvel evreninin en kudretli ve güçlü 50 karakteri listesinin ikinci kısmına geldik. İlk listeyi kaçırdıysanız bakmak için şuradan linke tıklayınız. 

şimdi 40-31 aralığına tekabül eden 2. Bölüme geçelim.


40- Elder Gods (Atum > Chthon > Gaea > Set>Osthur)

Sınıf: Eski Tanrılar

Eski tanrılar yeryüzünde Demiurge tarafından yaratılmış ve ortaya çıkmış olan ilk ruhani varlıklardır. Her biri tanrıları aşan kozmik karakterlerle bile rekabet edebilecek kadar güçlüdür. Her biri panteon tanrıları ve cehennem iblislerini yanında ufak bırakacak mistik ve kozmik güçlerle donatılmıştır. Eski Tanrıların her biri, sadece Dünya üzerinde ortaya çıkmış olsalar da çoklu evren ölçeğini etkilemek için yeterli güce sahiptirler. Gaea en güçlü eski tanrı ve yeni tanrıların ilki olan Atum’u(Amon-Ra) doğurmuştur. Atum, Chthon ve Set’i yenmiş tanrıları ve iblis şeytanları avlayarak Tanrı-Yiyici Demogorge’ye dönüşmüştür. Chthon milyarlarca yıl önce Darkhold adlı günahlar kitabını yazmıştır bu kitap en güçlü kara sanatlar kitabıdır. Tüm ketum varlıklar Chthon’un eseridir. Set ise tüm mistik kötü canavarların(Dragon of the Moon, Fenris Wolf, Cerberus vs.) atasıdır.

39- The Stranger

Sınıf: Kozmik Varlık

Stranger(yabancı) adına yakışır bir şekilde gizemli kökenlere sahip kozmik bir varlıktır. Yabancı, Gigantus gezegeninden Andromeda gökadasında yaşayan varlıkların ırkından birikmiş enerji ve zekadan meydana gelmiştir. Amacı bilgiye karşı olan arayışıdır. Orta derecede beslenmiş bir Galactus’a yaklaşan ve Gözcüleri geçen kozmik ve psiyonik güçlere sahiptir. Bu da onu çok rahat Odin,Zeus gibi varlıkların üstüne koymakta ve güç seviyesi de teorik olarak, Mephisto ve Dormammu gibi varlıklardan daha üstte olmalı. Güçlü kozmik varlıklar olan yaşayan gezegen Ego ve Alter Ego’nun yaratıcısıdır. Bilgiye karşı olan arayışı onun diğer kozmik varlıklar gibi her şeyi bilmediğini göstermekte.

38- Eon & Epoch

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Evrendeki ilk varlıklardan biri olan Eon Eternity ve Yggdrasill’in çocuğudur. Evrenin bir şampiyona ihtiyaç duyduğunu düşünmüş ve Kuantum Bantlarının yaratıp Quasar’a vermiştir. Eon, kozmik farkındalığın korucusu olarak kâinatsal bilince sahipti, bu da evrende herhangi bir zamanda ne olduğunu ve ne olabileceğini bilmesine izin veriyordu. Epoch ise Eon’un ölümünün ardından onun yerini almış olan çocuğudur.

37- In-Betweener

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

In-Betweener düzen ve kaos güçlerinin hizmetkarıdır. Master Order ve Lord Chaos arasonda her zaman bir denge oluşmasını sağlar ve güçlerini her ikisinden de alır. güçlü bir kozmik soyut varlık olan Betweener güçleri dualite ve dengeye dayanır. Böylece maddeyi ve enerjiyi büyük çapta manipüle edebilir. Galactus ile eşit bir şekilde mücadele edebilecek kadar güçlü ve tehlikeli bir varlıktır. Ancak In-Betweener yaratılışı gereği her şeyi bilmez ya da yanılmaz değildir. İçinde bilgi ve güç olduğu gibi zayıflık ve cehalette vardır.

36- Proemial Gods(Aegis, Tenebrous vs…)

Sınıf: Kozmik Varlık

Proemial Gods evrende düzeni korumak için yaratılan ve her birine özel bir görev verilen tanrısal kozmik bir ırktır. Antik zamanlarda Galactus ile gereçekleşen savaşlarından geriye sadece Aegis ve Tenebrous kurtulabilmiştir Galactus da onları evrenin sınırına hapsetmiştir. Celestial ırkını andıran bu varlıklar evrensel tehdit seviyesine sahiptirler. Proemial Tanrılar teleportasyonla ya da ışık hızından daha hızlı bir şekilde evrende özgürce dolaşabilir ve hareket edebilirler. Maddeyi büyük ölçüde manipüle edebilme yetisine sahiptirler.

35- Jamie Braddock

Sınıf: Omega Seviye Mutant

Jamie Braddock, X-Men’den Psylocke ve Kaptan Britanya’nın kardeşidir. Mutasyonu yüzünden ‘gerçekliği’ eliyle çekebileceği sonsuz dizeler ağı olarak algılamakta ve onları çekerek manipüle edebilmektedir. Bu da ona gerçekliği istediği gibi değiştirmek gibi korkunç bir güç sağlar. Jamie’nin gücünün derecesi, insanlar dahil olmak üzere nesneleri yeniden şekillendirmesine, insanları başkalarına dönüştürebileceğine ve nesnelerin boyutlarıyla istediği gibi oynayabilmesine olanak sunar. Ölüleri diriltebilir, istediği gibi ışınlanabilir. Onun bu güçleri çıldırmasına sebebiyet verdi. Bozuk zihninin yanında Jamie’nin yetkilerini sınırlayan bir kısıtlamada manipülasyon ve büküm için katı maddelere gereksinim duymasıdır.

34- Celestial Irkı

Sınıf: Kozmik Varlık

Daha düşük yaşam formları üzerinde deney yapmak için tanrısal yeteneklerini kullanan antik bir kozmik ırktır Celestial ırkı. Dünyada yaptıkları deneyler sonucu Deviants ve Eternals ırkları ve x-geni doğmuştur. Irkın her mensubunun hayal gücünün ötesinde, maddeyi ve enerjiyi ölçülemez bir ölçekte manipüle edebilme yetenekleri yeteneği vardır. Asgard’ın Destroyer adlı zarar verilemez nesneleri ve tüm evreni yok edebileceklerini göstermişlerdir. Güç üstünlüklerini Skyfatherlara zorla kabul ettirip önlerinde diz çöktürmüşlerdir. Büyük güçlerine rağmen, bir Celestial’ı öldürmek mümkündür. Irkın sivrilen üyeleri ise şunlardır. En güçlüleri olduğu söylenen One Above All, ikinci otorite olan Arishem the Judge, Fulcrum ile savaşan Dreaming Celestial, yapıca en büyük olan galaxy katili Exitar the Exterminator ve Living Tribunal’ın çağırdığı şaka gibi bir güce sahip olan onaylama otoritesi Scathan the Approver.

33- Galactus

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Galactus, Marvel Evrenin ünlü ”Dünyalar Yiyicisi”. Gücü ve yetkileri neredeyse her şeye kadirdir. Kozmik gücünü vererek kendisine elçiler yaratır. Galactus çok güçlü bir varlıktır ancak açlığı onun gücünü büyük oranda etkilemekte olduğu için bazı hikayeler olması gerektiğinden güçsüz olur. Tamamen tok bir Galactus’un teorik olarak Eternity’nin sahip olduğu kadar kozmik güce(mistik güçler dahil değil) sahip olacağı düşünülüyor ancak bu yaratılışı gereği imkansızdır. Kozmik skalaya göre Odin, Stranger ve Celestial ırkının ötesinde ama Master Order, Lord Chaos, Mistress Love, ve Sire Hate gibi varlıkların gerisindedir. Eternity ve Infinity’nin ise çok daha gerisindedir. Kendisi beslendiği 4 gezegenin ardından 4 tane Celestial’a karşı tek başına savaşıp bir tanesini öldürmüştür. Son zamanlarda Galactus Life Bringer adlı bir forma evrilerek artık gezegen yemek yerine yaratan bir varlığa dönüşmüş Master Order ve Lord Chaos’a meydan okuyabilecek kadar güçlenmiştir.

32- Rune King Thor

Sınıf: Asgard’ın SkyFather’ı(Gökbabası)

All father olmuş ve gözlerini güç ve bilgi için feda eden Thor Rün Kralı haline gelmiştir. Artık Kainatın tüm bilgi ve olasılıklarına hakim olan Thor’un bilinen en güçlü halidir. Rune Büyüsü + Sonsuz Bilgi & İlim + All Father Güçleri + İki Kuzgun (sırlar ve hatıralar) + hali hazırda Gök Tanrısı güçleri ile Thor çok farklı bir boyuta geçmiştir. Öyle ki rivayetler bu Thori babası Odin, Galactus, Thanos, Celestial ve In-Betweener gibi varlıkların ötesine geçtiği yönündedir. Öyle ki kendini Eternity ile bir hale getirmiştir.

31- Mistress Love & Master Hate

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Mistress Love ve Sire Hate evrendeki tüm sevgi ve nefret duygusunun fiziksel formudur. Cinsiyetini ve görünüşünü değiştirebilir ama genelde Mistress Love bir kadın formunda Sire Hate ise maskülen forumundadır. Rakiplerini, simgeledikleri duygularla oynayarak yok edebilirler. Fiziksel olguların ötesinde olan bu varlıklara zaman bir anlam ifade etmemektedir. Kozmik gücü sınırsız bir şekilde kullanabilmekte olan bu ikilinin yanında Galactus’un bile zayıf kalacağı açıkça söylenmiştir. Çizgi romanlarda pek sık görünmedikleri için kendilerine bu sırada yer buldular ancak potansiyel olarak 22. sıraya kadar yükselebilirler.


Evet 2. bölümü de böyle bitirdik arkadaşlar 30-21 aralığını temsil edecek olan 3. bölüm önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte olacak. Yazıyı paylaşmayı ve yorumlarınız ile destek olmayı unutmayınız.

50-41 aralığını listeleyen 1. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

Derleyenler: Utkan Aktaş ve Tarık Berk Gündüz

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Ascalon Yazar:

14 Yorum

 1. Earendill [Anka Kuşu]
  23 Mayıs 2018
  Yanıtla

  Güzel yazı olmuş, devamını bekliyoruz.

  TOAA’nın Celestial olması beni baya şaşırttı. Ayrıca Galactus’a duyduğum ilgiden dolayı Proemial Gods ile olan savaşını okumak isterdim.

 2. umut
  29 Mayıs 2018
  Yanıtla

  hızlı yazın 😀
  bu arada galactus hangi serilerde life bringer olarak gözüküyor

 3. 15 Haziran 2018
  Yanıtla

  Anlamıyorum galactus ilk 10 olması gerekirken buralarda bu sıralamada bi sıkıntı var

  • 15 Haziran 2018
   Yanıtla

   Belki de sıkıntı yoktur da sizin tahminleriniz eksiktir ?! Yazı dizisinin tamamını okursanız belki ikna olursunuz.

   Galactus Marvel 4 soyut kozmik kardeşin (eternity, Infinity, Death, Oblivion) gerisinde kalan bir somut bir kozmiktir. Yüksek-Evrensel (Evrensel+) ve de Düşük Çoklu Evrensel bir seviyesi vardır. Hiç bir detaylı liste de Galactus’u ilk 10 da göremezsiniz. Görüyorsanız o listelerde bir sıkıntı olabilir.

   İyi Günler.

   • Umut
    25 Haziran 2018
    Yanıtla

    Karakterler çok dengesiz bazı yerlerde galactus gibi bi karakter eternity den falan üstün oluyo olmadık karakterlerede yeniliyorlar.

 4. 10 Aralık 2018
  Yanıtla

  rune king thorun 32 sıradan daha iyi sıralarda olmayı hak ediyor bence tamamen dogru bi sıralama degil Gaea den güç almış bir hercules in 25 sırayı hak etmesi de ilginç 40 sıradaki birinden güç alıp 25 sıraya yerleşmek hiç adaletli olmamış yeniden düzenlemeniz daha yararlı olur thor için eternity ile bütün olur yazmışsınız ve 32 sıraya koymuşsunuz eternity 17 de ilginç :d

  • 10 Aralık 2018
   Yanıtla

   Yeni düzenleme gelecek zaten. Ancak yazdığınız sebeplerden dolayı değil. RKT’nin daha yukarıda olması için yeterli gösterimi yok.Potansiyeli olabilir ancak potansiyel ile gerçeğin bir yerde buluşması gerek. Gaea’dan güç almasına gelince Hercules orada sadece Gaea’dan güç almıyor. Ancak Gaea başlangıcı yapıyor gibi bir durum var. Ayrıca iki güçlü varlık güçlerini birleştirince daha iyi sonuçlar alabilirler. Thor’un Eternity ile bir olma olayına gelince. Eternity karakteri ile bir olmuyor, Eternity mevcudiyeti ile bir oluyor. Bir kuvvet gösterisi değil o. Nitekim, yanlış yaklaşımlar.

   • 10 Aralık 2018
    Yanıtla

    yeni düzenlemeyi bekliyoruz yinede annei gaea olan thor daha iyi yerleri hakediyor eternity mevcudiytiyle bir olma meseleside eternity karakteriyle bir gibi anlaşılıyor öyle yazıldıgında bide kaos savaşınıda ayrıca siteye eklermisiniz onuda ayrı kaleme alırsanız sevinirim

    • 10 Aralık 2018
     Yanıtla

     Hikaye Örgüsü (Kaos Savaşı) üzerinden güç seviyeleri konuşması ya da ark ark seviye belirleme tarzı şeyler yapmıyoruz. Onları belki forum sohbetlerinde yapabiliriz. Site de zor ama bir şeyler ayarlamaya çalışırız.

 5. ZAZA
  14 Nisan 2019
  Yanıtla

  3.BÖLÜM NERDE? 5 AY OLACAK ARKADAŞLAR

  • 17 Nisan 2019
   Yanıtla

   Dostum tüm bölümler konalı aylar oldu. Bir daha bakınız lütfen.

 6. 17 Haziran 2021
  Yanıtla

  RKT için; “Öyle ki rivayetler bu Thori babası Odin, Galactus, Thanos, Celestial ve In-Betweener gibi varlıkların ötesine geçtiği yönündedir.” Diyip 32. sıraya koymanız hayli garip

  • 20 Haziran 2021
   Yanıtla

   Adı üstünde “rivayet” kesin bir şey yok. Kaldı ki söylenen isimlerin üstüne koymuşuz. Hoşunuza gitmeyen şey nedir tam olarak ?

 7. gizemli
  18 Temmuz 2022
  Yanıtla

  chton sadece eternityi varlığıyla zehirleyebiliyorken pietro nun bedeninde bence chtonun eternity den kat kat güçlü olması gerekiyor ilk 10 larda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir