Kimin Nesi: Deadpool

KÜNYE:

Adı: Wade Wilson

Gerçek Adı: Wade Winston Wilson

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Şubat 1991

Yaratıcıları: Rob Liefeld ve Fabian Nicieza

Tür: İnsan sonradan yapay mutant

Cinsiyet: Erkek

Boy: 187.96 cm

Kilo: 95 kg

Göz Rengi: Kahverengi

Saç/Kıl Rengi: Kel

Cilt Rengi: Tahrip olmuş

Vatandaşlığı: Kanada

Bulunduğu Takımlar: İntikamcılar(Axis), Deadpool Corps, Weapon X, X-Force, Thunderbolts

İlk Göründüğü Sayı: The New Mutants #98 – The Beginning of the End Part One

Aç Bak

Köken Hikayesi:

Wade Wilson Ohio eyaletinde sıradan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesini kanser yüzünden kaybeden Wade kısa bir süre sonra babasını da kaybetti ve orduya katıldı. Askeriyede eğitim aldıktan sonra asker yaşamına uyum sağlayamayan Wade ordudan da atıldı. Bunun ardından dünyanın çeşitli bölgelerinde paralı askerlik ve tetikçilik yaptı. Kendisine tedavi edilemez beyin kanseri teşhisi konulduğunda Kanada vatandaşlığını kullanarak weapon x programına katıldı. Deneyde kanserin iyileşmesi için Wolverine‘in iyileşme faktörü Wade’e enjekte edildi. Prosedür başarılı olsa da Wade’in vücudu gücü arttırılmış iyileşme faktörü yüzünden tahrip olmuştu.

Yeni aldığı güçlerin karşılığı olarak Weapon X için görevlere çıkan Wade bir görev sırasında yanlışlıkla takım arkadaşlarını öldürüp görevin başarılı olmasına mani olunca başarısız deneylerin atıldığı ölüm havuzuna (the dead pool) gönderildi. Bu mekanda başarısız deneylere işkenceler yapılıyor, çalışanlar ve bilim adamları tarafından kimin öleceğine dair bahisler düzenleniyordu. Yapılan işkenceler ve ölüm korkusu karşısında yavaş yavaş akli dengesini kaybeden Wade evrendeki ölüm kavramının temsilcisi olan Death‘i fark etti. Death’e karşı karşılıklı hisler besleyen Wade bu tesisten kaçmak için Dr.Killebrew’ı ve yardımcısı Ajax’ı öldürdü. Ardından bu tesiste acı çeken ve ölen arkadaşlarının anısı için ölüm havuzu isminden kendine Deadpool takma adını verdi.


Karakterin Yaratılışı:

Çizer Rob Leifeld ve Fabian Nicieza tarafından yaratılan Deadpool ilk The New Mutants’ın 98. sayısında gözüktü. Spiderman‘in tasarımındaki sadeliği seven Rob, Deadpool içinde kafasını tamamen kaplayan bir maske tasarladı. Deadpool aslen Dc Comics karakteri Deathstroke‘un bir parodi versiyonudur. İkisi de suikastçidir, dış görünüşleri birbirlerini anımsatır. Deadpool’un adı Wade Wilson iken Deathstroke’un adı Slade Wilson idi. Wade’in takma adı Deadpool ise 5. Kirli Harry filmi olan The Dead Pool’dan gelmektedir.


Karakter Gelişimi:

Deadpool ilk karşımıza çıktığında şu anki halinden farklı bir kişilikteydi. Wade ciddi, profesyonel ve korkunç bir suikastçiydi. Bildiğimiz özelliklerine ise ilk kendi solo serisinde kavuştu. Bu özellikler ise meksika yemeklerine olan sevgisi, rastgele aksiyonun içine dalması, şizofrenik hareketleri, 4. duvarı yıkıp okuyucuyla etkileşime geçmesi gibi eğlenceli şeylerdi. Son zamanlarda ise Wade bir kahraman olmaya çabalıyor. Spiderman ve Daredevil gibi kahramanlarla etkileşime geçiyor, New York’u symbiote tarafından ele geçirilmiş dinazorlardan koruyor, ölü Amerikan başkanlarına karşı savaşıyor.


Deadpool aslında sokak seviyesi diye tabir edebileceğimiz bir karakterdir. Ancak sahip olduğu iyileşme faktörü sayesinde çok geniş bir karakter yelpazesine sorun çıkarabilecek bir karakter olmuştur. Cat ve Moon Knight gibi karakterlere yenilmişliği bulunuyor.

Becerileri ve Güçleri:

İyileşme Faktörü/Gelişmiş Rejenerasyon: Deadpool’un en ön plandaki yeteneği Weapon X programı sayesinde aldığı Wolverine’in mutant yeteneği olan iyileşme yeteneğinin gelişmiş versiyonudur. İnsanüstü seviyede dokuları yenilenir ve bu ona uzun bir ömür ve göreceli bir ölümsüzlük verir. Yinelenme hızı Wolverine göre daha hızlıdır bu sayede Wolverine’in bile ölümüne neden olabilecek yaralanmalardan sağ kurtulabilir.

Yabancı Kimyasallara Karşı Dayanım: İyileşme faktörü yabancı toksinlere ve sakinleştiricilere karşı direnç sağlar. En ölümcül hastalıklar bile Deadpool’a işlemez. Bir kere Shen Kuei tarafından kendisine 25 fili öldürecek kadar güçlü dozda bir zehir verilmiştir.

Telepatik Direnç: İleri düzeyde akıl hastası olduğu için telepatlara karşı bağışıklığı vardır. Cable, Emma Frost ve Prof. Charles Xavier gibi güçlü telepatlara karşı direnebilir. Ghost Rider’ın günahkar kişiler üstünde kullandığı ‘kefaret bakışları’ bile Deadpool’u yargılayamaz.

Kuvveti: İnsan üstü bir kuvveti olmasa da rahatlıkla 180-360 kg arası ağırlıkları bench press de kaldırabilir. En azından olimpik düzey bir halterciyle eşit kuvvete sahiptir.

İnsan Üstü Dayanıklılık: İyileşme faktörü sayesinde vücudu yorgunluk toksinlerinden hemen kurtulur bu sayede yorulmak bilmez ve enerjik kalır.

İnsan Üstü Hızı, Atikliği, Esnekliği ve Refleksleri: Vücudu kolay yorulmadığı için uzun süre koşabilir. Çeşitli akrobatik hareketleri yapacak kadar esnekliği ve koordinasyonu vardır. Bir çok dövüş sanatları ustalarıyla göğüs göğüse dövüşebilecek refleksleri ve hızı vardır.

Ölümsüzlük Laneti: Bu son derece etkili iyileşme yeteneğinin yanında Deadpool’un üstünde Thanos tarafından  verilmiş bir ölümsüzlük laneti de vardır. Deadpool gibi Thanos da evrendeki ölüm kavramının vücut bulmuş hali olan Death’e aşıktır ancak Deadpool’un aksine Death Thanos’a yüz vermez. Thanos da hayatını adadığı Death’i Deadpool dan kıskandığı için ve kavuşmalarını istemediği için Deadpool’u ölümsüzlükle lanetlemiştir.

Dövüş Sanatlarındaki Ustalığı: Deadpool yetenekli bir savaşçı olduğunu Wolverine veya bir çok ninja ile aynı anda mücadele ederek kanıtlıyor. Taskmaster gibi kas hafızası sayesinde karşıdaki kişinin hareketlerini kopyalayabilen ve ardından tahmin edebilen biri için bile tahmin edilemeyen bir dövüş tarzı vardır.

Yabancı dillerdeki uzmanlığı: Deadpool Almanca, İspanyolca, Rusça, Japonca ve muhtemelen daha fazla dili akıcı bir şekilde konuşabilir.

Uzman Suikatçi: Wade öldürme, sızma, casusluk, nişancılık, kaçış gibi konularda uzmandır. Wolverine’in Wade’in kendisinden daha iyi bir katil olduğunu kabul etmiştir.

Silah Kullanımı: Katanaları başta olmak üzere tüfek, sai, bomba, bıçak ve tabanca gibi silahları tercih eder. 5 dakikada bir silahın nasıl kullanılacağını çözebilir. Ayrıca Deadpool’un yoktan çıkardığı silahlar yüzünden sihirli bir çantası olduğu düşünülmektedir.

4. duvarı aşma: Deadpool She-Hulk gibi bir çizgi roman kahramanı olduğunun  farkındadır ve bunu fırsat bulduğunda dile getirir ama deli olduğu için diğer kahramanlar tarafından ciddiye alınmaz. Bu olay sadece çizgi roman için geçerli değil rol aldığı video oyunları ve Tv serilerinde bile bu durumu dile getirir.

“Babam Odin’in beni Asgard’dan sürgün ettiği gün, bir vampir tarafından ısırıldım ve gözlerime radyoaktif atık sıçradı. Üstelik, havayı kontrol etme mutant gücüm, tam da bir gamma radyasyonu patlamasının içinde kaldığım anda ortaya çıktı”
Wade Wilson aka Deadpool


Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir