Marvel Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /1. Bölüm

Malum Infinity War‘ı atlattık Kahraman Baykuş ailesi olarak Marvel kozmik evrenin en kudretli ve güçlü karakterlerini listelemek istedik. Genelde yerli yabancı blog sitelerinde böyle listeleri yapan kişilerin popülariteye kaymaları ve işin kolayına kaçmak için yazıya bir kaç kozmik karakter yazıp ardından hemen Hulk, Thor ve Sentry gibi gündelik kahramanlara geçiyorlar. Ancak bu bakış açısı Marvel Evreni gibi çok geniş ve köklü olan bir evrene çok sığı bir yaklaşım.

Bizde günümüz modern Marvel evreninden gümüş çağlara kadar kudretini göstermiş tüm karakterleri dikkate aldık. Tabi ki yazarların yazım şekillerine göre bazen bazı karakter olmadık şeyler yapabilir. (bkz.Sentry’nin Molecule Man’i yenmesi.) Ancak biz karakterleri evrendeki konumlarına, diğer karakterler ile ilişkilerine ve yaptıkları gösterimlere göre seçtik ve sıraladık. Sadece 1-2 sayıda gözükmüş birkaç güçlü gözüken devamlılıkta yer bulamamış karakteri de listemize almadık. Umarım beğenirsiniz.


Listeye tam gaz girmeden önce listeye giremeyen ancak 50. sırayı kapmak için çok yakın olan veya listede olacakları yerden emin olamadığımız kişileri onursal adayları kısmına yerleştirdik.

Onursal Adaylar:

The Serpent

Sınıf: Asgardlı Korku Tanrısı

Cul Borson, Bor Burison’un ve Dev Bestla’nın çocuğu ve Odin’in kendisinden büyük erkek kardeşidir. Sayısız zaman önce Odin tarafından mühürlenmiştir. Loki’nin oğlu Jormungandr’dan önce Asgard’ın orijinal yılanı br Thor’un kaderinde cenk eyleyip karşılığında kendisini öldürecek olan kişidir. Gücüne gelirsek kendisi Odin’in savaşmaktan çekindiği bir varlıktır. Bir korku tanrısı olarak etrafındaki dehşet duygusundan beslenerek gücünü katlamaktadır. Kaptan Amerika’nın kalkanını hiç bir şeymiş gibi kırmış ve tüm dünyayı ragnarok döngüsüne sokacaktı.

Legion

Sınıf: Omega Seviye Mutant

Asıl adı David Haller olan Legion, X-men eski lideri ve fikir babası olan Charles Xavier’ın oğludur. Kendisi küçükken atlattığı terörist saldırısı yüzünden uyanan güçleriyle birlikte kişilik bozukluğu hastalığına yakalanmıştır. Kendisi etrafındaki kişilerin zihnini emme veya kendi yarattığı mutasyon ile zihninde bir kişilik oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu her bir kişilikte ona farklı güçler sağlamaktadır. Sayamayacağımız kadar güce sahip olan Legion, telepati, telekinezi, ateş kontrolü, zaman yolcuğu ve gerçekliği bükebilme ve ışınlanma gibi çok güçlü yeteneklere sahiptir. Kendisinin göz kırpmasıyla Limbo’daki elder godları gerçeklikten silmişliği bulunuyor. Ancak kendisini listeye almadık çünkü bu harika güçler ona çoklu kişilik bozukluğuyla birlikte kontrolsüzlük yaratıp negatif olarak da geri dönüyor. Sağlıklı bir yere oturamayacağı için kendisini onur köşesinde ağırladık.

Kronos

Sınıf: Eternal

Kronos Mentor’un babası ve pek sevgili Thanos‘un dedesidir. Kendisi için Thanos ile beraber varolmuş en benzersiz Eternal’dır diyebiliriz. İsminden de anlaşılabileceği gibi zaman üzerinde bir kontrolü vardır ve evrene belirli bir ölçekten bakıldığında çok büyük bir güç figürü olduğu ortaya çıkmaktadır. Thanos’u öldürmesi için Thanos tarafından ailesi katledilen Drax’ı ölümden döndürüp ona güçler bağışlamıştır. Kendisinin Odin ve Galactus seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor ancak pek bir gösterimi bulunmadığı için onur köşesine girebildi.

 

Matthew Malloy

Sınıf: Omega Seviye Mutant

Matthew Malloy Profesör X. ve Sheild yöneticisi Maria Hill tarafından şuana kadar görülmüş ölçülmüş en büyük güce sahip Omega seviyesi ötesi mutanttır(Legion ve Franklin dahil). Exodus gibi güçlü bir mutantı kolayca öldürmüştür. Kendisini onur köşesine almamızın nedeni ise kendisine karşı olan güvensizliği ve sahip olduğu büyük güce karşı sahip olduğu kusurlar.

Zeus

Sınıf: Olimpus’un Skyfather’ı(Gökbabası)

Titan Cronus ve Rhea’nın en küçük oğlu ve Yunan tanrıların baş tanrısı. Kendisi Odin’e yakın güçlere sahip bir tanrıdır. Kolayca Hulk’u fiziksel olarak ezmişliği ve Galactus ile cenk eylemişliği olan bir şahıstır.

 

 

(Kosmos, Shaper of Worlds, Kubik)

Sınıf: Kozmik Küp Varlıkları

Bu üç varlık kozmik küplerin kişileşmiş versiyonlarıdır. Kendileri sınırsız kozmik güçlere sahip çok güçlü varlıklardır. Kendileri listeye girebilecek karakterler ancak güçleri çok istikrarsız ve değişken olduğu için bu kısıma girdiler.

Uatu

Sınıf: Watcher

Uatu içinde çok büyük kozmik güç barındıran Watcher adlı ırkın en bilinen mensubudur. Ancak zamanın başlarında verdikleri yemin yüzünden hiç bir olaya müdahale edememektedir. Bu yüzden savaşçılık yönünden zayıftır. Bir ara yeminin bozup Galactus ile savaşmış ancak dayağını da yemiştir.

 

 

 

Mephisto

Sınıf: Hell-Lord(cehennem lordu), 2. Sınıf İblis

Yalanların Lordu Mephisto kökenleri bilinmeyen yüksek seviye bir iblistir. Cehennem lordları arasında en yüksek mevkilerden birine sahip olan Mephisto saf ve asil ruhlara kafayı takmıştır. Güçleri arasında zamanı durdurmak, gerçekliği manipüle edere yeniden yazmak gibi güçler bulunmaktadır. Kendi boyutundayken Galactus’u kolay bir şekilde yenebilmiştir. Kendi boyutu dışında ise güçleri azalsa da Silver Surfer‘a karşı kolayca üstün gelmeyi başarmıştır. Zarathos‘u adlı güçlü iblis büyücüyü Ghost Rider’ın içine mühürlemiştir.

 

 


Şimdi esas Top 50 listesinin geri sayımına ilk kısım/bölüm ile başlayalım !

50- Odin

Sınıf: Asgard’ın SkyFather’ı(Gökbabası)

Her şeyin babası olan Odin, Thor‘un babası, Asgard’ın Hükümdarı ve tüm Dokuz Dünya’nın Koruyucusudur. Gençliğinde feda ettiği bir gözü karşılığında kargalarıyla birlikte her şeyi görüp bilme gücüne sahip olmuştur. Odin Force adını verdiği antik Asgard enerjisiyle birlikte çok güçlü bir varlıktır. Galaxy boyutundaki kozmik tanrısal fırtınayı yenmiş ve Mısır Tanrısı Seth ile yaptığı dövüşte galaksileri titretmiştir. Açlığa yakın olan Galactus ile kıran kırana savaşabilecek kadar kudretlidir.

49- Dweller In Darkness

Sınıf: Korku Lordu

Bilinen en güçlü Korku Lordu olan Dweller In Darkness‘ın kökenleri bilinmemektedir. İddialara göre Cthulhu‘nun kendisi tarafından yaratılmış bir şeytandır. Hiç kimse onun gerçek ismini bilmemektedir Dr. Strange‘e göre faniler tarafından telaffuz edilemez veya anlamlandırılamaz bir isime sahiptir. Everinnye adlı yüksek bir boyuttan kuzeni Nightmare ile birlikte ana evrene gelmiştir. Yani 616’nın kendisinden daha yaşlı bir önceki evrenin yok oluşu ve yeni olanın başladığı zamanlarda Dweller oradaydı ve bu duruma tanıklık etmiştir. Clea ve Dr. Strange’i kolay bir şekilde yenmiştir. D’Spayre adlı güçlü korku iblisinin yaratıcısıdır. Dweller ölümsüzdür, yaşlanmaz, Agamotto ve Valka gibi güçlü varlıklar tarafından desteklenen Atlantisli Sorcerer Supreme Zhered-Na bile onu yok edememiştir.

48- Korvac

Sınıf: Enerji Formundaki Aşmış Varlık

Michael Korvac, 691 adlı evrende 31. yüzyılın başlarında ayda doğmuş ve insanlığa ihanet etmiş bir insandır. 691’in kendine has Guardians of the Galaxy ekibiyle düşman olmuş daha sonra 616’ya geçerek Avengers ve tüm evren için tehlikeli bir düşman olmuştur. Korvac nihai formunda 100 tondan fazlasını kaldırabilme gücü vardır. Galactus’un gemilerinin enerjilerini emdikten sonra bu güç onu Galactus, Odin, Zeus ve Elder of Universe gibi kozmik varlıkların ligine yükseltmiştir. Güçleri için ise zaman içinde yolculuk, astral projeksiyon, telepati, diriltme, ve uzun menzilli kozmik enerji bombları gibi yetenekleri var diyebiliriz. Aynı zamanda, canlı varlıklar da dahil olmak üzere herhangi bir kaynaktan güç çekebilme yetisine sahiptir. Korvac’ın sonsuz güç potansiyeli olduğu söylenmiştir.

47- Ego

Sınıf: Kozmik Varlık, Duyulu Gezegen

Ego listemizin daha üst kısımlarında kendine yer bulan The Stranger isimli kozmik varlık tarafından yaratılmış hisleri ve kişiliği olan yaşayan bir gezegendir. Deha seviyesinde zekaya sahiptir. 1000 güneşin enerjisine sahip saldırılara kolayca dayanabilmiştir. Işık hızından 5000 kat daha hızlı bir şekilde hiper uzayda seyahat edebilir. Galactus’a rakip olabilecek kadar kozmik güce sahiptir.

46- Surtur

Sınıf: Ateş Devi

Surtur, Muspelheim‘ın Efendisi ve Ateş Devlerinin Kralıdır. Surtur, Asgard‘a karşı var olmuş en büyük tehdittir. İskandinav mitolojisi onunla başlamış ve onunla son bulacaktır. Bir evreni yok edebilecek kapasiteye sahip Alacakaranlık Kılıcının(Twilight Sword) taşıyıcısı ve sahibidir. Kozmik, mistik enerji, moleküler manipülasyon ve ölümsüzlük gibi yeteneklere sahiptir.

45- Dormammu

Sınıf: Karanlık Tiran

Dormammu, muazzam güçlere sahip mistik bir varlık ve Karanlık Boyutun hükümdarıdır. Güçlerini evrenleri ve boyutları fethetmek için kullandığı için Doctor Strange‘in düşmanlığını kazanmıştır. Atum ve Elder Godlar arasında olan savaşın ardındaki karanlık mistik enerjiyi yönetmiştir. Dormammu, Mephisto, Satannish, Hela, Pluto ve Hellstorm gibi şeytanlardan kesinlikle daha kudretli bir yaratıktır. Yüce büyücü Dr. Strange’i kolayca alt edebilmiştir. Hatta Faltine’nin Alevleriyle bir Celestial‘ı yakabileceğini bile iddia etmiştir. Emrine amade bir sürü iblis bulunmaktadır hatta cehennem lordlarından biri olan Satannish‘in yaratıcısı da Dormammu idi. Dormammu, enerji projeksiyonu, koruyucu misitk kalkanlar, zaman yolculuğu, elemental / gerçeklik bükümü güçler, teleportasyon, ruh manipülasyonu, yaşam gücü emilimi, enerji ve madde manipülasyonu gibi güçlere sahiptir.

44- Vishanti üçlüsü(Oshtur, Agamotto, Hoggoth)

Sınıf: Elder God, Sorcerers Supreme, Old One

Vishanti son derece antik olan ve Dünya Boyutunu ve Evrenin kendisini anlatılmamış ebedi yeminleri üzerine korumaya yemin etmiş inanılmaz derecede güçlü üç mistik varlıktan oluşur. Vishanti aynı zamanda Sorcerer Supreme(Yüce Büyücü) makamını oluşturan ve onun patronudur. Bu üçlü şöyledir.
Osthur: Oshtur, Demiurge tarafından yaratılmış dünya üzerindeki ilk canlılar olan Yaşlı Tanrılardan biriydi. Oshtur, kardeşlerinin aksine, dünyanın ötesindeki alemlere hayranlık duyuyordu ve bu yüzden kardeşlerinin çöküşünden ve kötü niyetli şeytanlara dönüşmelerinden önce dünyadan ayrılmıştır.
Hoggoth: Osthur’un kozmosu keşfetmek amacıyla çıktığı yolculukta karşılaştığı Hoggoth antik uzaylı panteonunun son hayatta kalanıdır bu yüzden bir Old One olduğu düşünülüyor.
Agamotto: Osthur’un oğlu ve dünyanın ilk Sorcerer Supreme’idir.
Vishanti’nin mistik sanatların en yüce varlığı olduğu söyleniyor. Üyelerinin her biri kendi başlarına çok güçlüdür. Grubun en güçsüz üyesi bile Dormammu ve Galactus gibi düşmanlar ile yüzleşmiş olan Agammoto dur. Tanrıça Oshtur kardeşi Chthon ile savaşabilecek kadar güçlüdür.

 

43- Hyperstorm

Sınıf: Omega Seviye Mutant

İki güçlü mutant olan Franklin Richards ve Rachel Summers’ın earth-967 evrenindeki oğlu Jonathan Richards nam-ı diğer Hyperstorm. Kendisi her ne kadar resmi olarak omega seviye olarak tanımlanmamış olsa da sahip olduğu güçlerle bu seviyede olduğu açıktır. Hyperstorm hiper-uzay denilen uzamsal bölgeye ve birçok etki için içinden gelen kuvvetlere etki etme gücüne sahip bir mutanttır. fiziksel zarara, sıcağa, soğuğa, aşındırıcığa, toksinlere ve hastalığa karşı dirence sahiptir. Hyperstorm ayrıca kuvvet alanı üretimi, Kinetik yıldırım, elektromanyetik manipülasyon, zihin kontrolü madde, enerji manipülasyonu, telekinetik yeteneklere ve görünmezlik yeteneğine de sahiptir. Galactus ile savaşmış ve onu zorlamayı başarmıştır.

42- Shuma Gorath

Sınıf: Old One

Kaosun Efendisi ve Old Ones olarak bilinen ekstra boyutlu tanrıların efendisi olan Shuma-Gorath yüzlerce boyuta hükmeder. Doktor Strange’ın en güçlü ve dehşet verici düşmanlarından biri olarak bilinir. Bu kem tanrıyı kalıcı olarak yok etmek imkansızdır. Marvel evrenindeki en güçlü,büyülü,şeytani tanrı olarak tasvir edilmiştir. Shuma-Gorath, boyutlarını özgürce gezme, alternatif boyutlara girme ve onları fethetme yeteneğine sahiptir. Shuma-Gorath, Cancerverse de dahil olmak üzere yüzlerce boyuta sahip olduğunu söylenmiştir. Shuma-Gorath, nesnelerin içinden geçebilir, havaya uçabilir, sıvıya dönüşebilir ve arzu ettiği herhangi bir biçime dönüşebilir. Aynı zamanda inanılmaz bir gerçeklik bükücü gücü vardır. Bununla birlikte, gerçekliği büken gücünün sınırları bilinmemektedir.

41- Cyttorak

Sınıf: Kızıl Tiran

Cyttorak, Crimson Cosmos’un yöneticisi ve durdurulamaz Juggernaut’un avatarına güçlerini veren son derece güçlü bir dini figürdür. Kendisinin kökenleri hakkında pek çok yorum vardır bazıları onun Doctor Strange, Dormammu, Ancient One, Umar, Zom gibi varlıklara sihirli güç kaynağı olan bir tanrı olduğunu. Bazıları ise onun şeytan olduğunu söylerler ancak o hem tanrı hemde iblistir. Crimson Cosmos’a sürgün edilinceye kadar dünyada kendisine ibadet ediliyordu. Daha sonra Omniverse içinde, Crimson Cosmos olarak bilinen dış-boyuta sürülmüştür. Vishanti bir noktada Cyttorak’ı kızdırmaktan çekinip, Doktor Strange’e Cyttorak’a veya onun yarattığı herhangi bir şeye müdahale etmemesini tavsiye ettmiştir. Kendisi o kadar güçlüdür ki Juggernaut’ı durdurulamaz ve ölümsüz yapmıştır ona bahşettiği trion güçleriyle D’Spayre adlı korku iblisine karşı baskın mücadele edebilmesini sağlamıştır. Phoenix Force’un 5 de 1’ini kolayca aşmıştır. Cyttorak, boyutlar arası bir koridorda Galactus gemisini tuzağa düşürmüştür. Mephisto, Cyttorak’ın gerçek Şeytan olmak için en yakın adaylardan biri olduğuna dikkat çektir.


Evet böylece yazı dizimizin ilk kısım bitti umarım beğenmişsinizdir. Devamı gelince yazının link, buraya eklenecektir.

İkinci Kısım

Derleyenler: Utkan Aktaş ve Tarık Berk Gündüz

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

  1. Earendill
    11 Mayıs 2018
    Yanıtla

    Beklediğimiz listelerden birisi. Güzel liste olmuş devamını bekliyoruz. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir