Kimin Nesi: Wally West / Kid Flash / The Flash

WALLY WEST Karakter Tanıtımı

 

Kısa Bilgi: Wally West Kimdir ?

Amcası(eniştesi) Barry Allen‘ın onuruna “Kid Flash” ismini alıp onun kanatları altında suç ve kötülükle savaş mücadelesine başlar. Mentoru olan Barry öldükten sonra onun kostümünü ve de ismini taşımaya karar verir ve böylece Flash olur. Orijinal vede kurucu Teen Titans üyelerinden biri olmak ile beraber, New 52 öncesi DC Comics evreninde defalarca Justice League (Adalet Birliği) ile beraber çalışmıştır.


KÜNYE: 

Kahraman Adı: The Flash  // Kid Flash

Gerçek Adı: Wallace Rudolph West  

Yayımlayan: DC Comics  

İlk Çıkışı: Ocak 1960 / Flash oluşu ise 1986 yılı sonrasıdır.

Yaratıcıları: John Broome & Carmine Infantino  

ilk Sayı: 1 Ocak 1960

Tür: Dünyalı-İnsan  

Cinsiyet: Erkek  

Boy: 1.81m  

Kilo: 78-85kg  

Göz Rengi: Yeşil

Saç/Kıl Rengi: Kızıl

Vatandaşlığı:Amerika  

Memleketi: Keystone City  

Yaşadığı Başlıca Yerler: Keystone City, Central City, Watchtower, Hall of Justice, Speed Force, Titans Tower  

Doğum Günü: Bilinmiyor  

 

Bulunduğu Takımlar: JLA, Teen Titans,Young Justice Speedsters, Flash Family, Justice Riders, Justice League of America, Justice League International  

 

Unvanları: Teen Titans Kurucu Üyesi, Keystone ve Central City Koruyucusu,Speed Force Kullanıcısı, Kid Flash Süper Kahraman, Yaşayan En Hızlı Adam  

 

Lakapları: Flash, Scarlet Speedster, Fastest Man Alive, Savior of the Universe, Wizard of Whiz, Kid Flash, Kid Lantern,  

 

Ailesi: Rudolph ve Mary West (Anne ve Babası)  

                 Iris West: Halası

                Barry Allen: Eniştesi

                 Bart Allen ( kuzeni)   

                 Linda Park West: Karısı

                Ira West: Büyük Babası


Karakterin Köken Hikayesi // Origin: 

 

Wally, Iris West adlı başarılı bir kadın muhabirin yeğenidir ve bu kadın da Barry Allen ile nişanlıdır. Wally, Blue Valley (mavi vadi) adı verilen küçük bir kasabada manevi açıdan uzak olduğu ebeveynlerinin yanında büyümüş ve yetişmiştir. En büyük komşu şehir olan Central City‘e taşınmak ve belki de gıpta ettiği kahramanı Flash ile tanışmaktır. Wally’nin gerçek anlamda çok yakın olduğu hakkında “en iyi arkadaşım” diye bahsettiği tek akrabası halası Iris West’dir.

Bir yaz dönemi Iris, 10 yaşındaki Wally’e onunla Central City’de kalmayı teklif eder ve akabinde Wally mutlulukla teklifi kabul eder. Sonuçta küçük memleketinden kurtulma ve büyük şehirde heyecanlı anlar yaşamayı uzun zamandır düşlüyordu. Iris onu nişanlısı Barry ile tanıştırır ve bu adam başlarda Wally’e sıkıcı ve sıradan gelir ta ki Wally’e onu Flash ile tanıştırabileceğini söyleyene kadar.

Barry, Wally’i çalıştığı laboratuvara götürür ve ona hayatının süprizini yaşatır. Süper hızı sayesinde çifte kimlik olayını başarı ile götüren Barry, küçük Wally’i gerçekten çok ama çok sevindirir.

Wally tabi pek çok soru sorar ve bunun akabinde Flash ona güçlerini nasıl aldığını anlatır. Bir yıldırımın onu kimyasalların olduğu bir standa çarptığını söyler. Wally’de böyle bir mucize yaşamak istediğini belirtir ancak Flash bunun milyarda bir olasılık olduğunu söyler. Fakat o zamanlar Barry, Speed Force Jeneratörü olma durumu hakkında pek de bilgili değildir. Fırtınalı bir günde yapılan bu süpriz Wally’nin hayatının en güzel günü olmakla kalmayacak onu tamamen değiştirecekti çünkü ikilinin konuşmasının hemen ardından bir yıldırım içeride ki eşyalara vurur akabinde cereyana gelmiş bazı kimyasallar Wally’nin üzerine gelir ve Wally dileğine kavuşmuştur.

 

Barry bu durumda çifte kimlik olayını daha fazla devam ettirmez ve Flash olduğunu gösterir işte o an bir dostluğun başlangıcı olur. Iris’den bile saklar ikili bu sırları ve kısa zamanda Wally için özel bir kostüm hazırlatır Barry. Sonrasında ise Kid Flash doğar.


Karakterin Evrimi: 

 

Wally, Kid Flash olarak Junior Justice League diyebileceğimiz varislerin, sidekicklerin, yardımcıların ve haleflerin kurduğu Teen Titans adlı özel bir kahraman birliğinin orjinal üyesi olarak yıllarca maceradan maceraya koşar ve DC evreninin en sevilen karakterlerinden biri olur.

 

Soldan Sağa: Wally Kid Flash Kostümü ile, Barry’nin Kostümünü giyerken, Daha sonra kendi Flash Kostümü ile.

 

Mentoru, Amcası ve de Ortağı olan Barry’nin kahramanvari ölümü sonrasında ise onun mirasını devralaraktan Flash olur. Bunun akabinde uzun yıllar Adalet Birliğine hizmet eder ve de Barry’nin mirasını yaşatır.

New 52 sonrası ise Wally hala Iris’in tanıdığı Wallace West modundadır ve afro amerikalıdır . Onun haricinde gelecekten gelen Wally West’i ve kısa süreliğine Dark Reverse-Flash olan Wally West’i gördük fakat henüz yeni evrende kendisine kalıcı bir yer edinebilmiş değildi. Ta k,i 2016 yılında DC Rebirth projesi gelene kadar bize DC Evreninde bir şeylerin ters gittiğinin mesajını veren ulağımız olan Wally West Barry ile temasa geçer ve bu zaman çizgisindeki absürtlüklerden ve de başlarındaki olası felaketten bahseder. Ardından eski ekibi Titans’a duygusal bir dönüş yapar ve sevgili kızıl koşucumuz artık yuvasındadır.


Karakterin Önemi ve Mirası: 

Wally, Barry’nin yokluğunda neredeyse çeyrek asır boyunca Flash oldu. DC Comics aleminin en özgün ve popüler karakterlerinden biri olan Flash’ı başarı ile temsil etti, popülerliğinin düşmesi bir yana arttı bile. Belki de Comics tarihinde mentorunun rolünü devralan ilk, rolü bu kadar uzun yıllar taşıyan ise tek sidekick karakteri Wally’dir.

Wally; Kyle Rayner, Nightwing gibi yeni jenerasyon kahramanlar ile olan harika dostlukları sebebiyle her zaman Teen Titans ile Justice League arasındaki köprü olmuştur.

 

Wally, Barry’e yardım ederken…

 

Wally, diğer speedster tipi karakterler arasında inanılmaz bir yere sahiptir tüm comics tarihinde Wally kadar iyi hız gösterimlerine ve de becerilerine sahip başka karakter yoktur. Ayrıca Speed Force ‘u en verimli kullanan Flash kendisi olmuştur.

Infinite Mass Punch, nesne ve kişilere hız verme, hız ve momentum çalma, slipstream, hız serabı oluşturma, enerji bazlı yapılar yaratma, görünmez olma vs vs gibi pek çok tekniği bulan, geliştiren ve de diğer Flash ailesi üyelerine öğreten her daim Wally olmuştur. Barry Speed-Force Jeneratörü olabilir ancak Wally Speed-Force ressamıdır diyebiliriz.


Yetenekleri ve Güçleri:

Diğer tüm Flash karakterlerimiz gibi Wally’nin de gücünün ve becerilerinin kaynağı Speed Force ‘dur.

 

Rebirth Wally

 

Wally, Jay, Barry ve Bart için söylediğimiz hemen hemen her şeyi yapabilmesinin yanı sıra; Infinite Mass Punch, nesne ve kişilere hız verme, hız ve momentum çalma, slipstream, hız serabı oluşturma, enerji bazlı yapılar yaratma, görünmez olma vs vs gibi pek çok tekniği bulan, geliştiren ve de diğer Flash ailesi üyelerine öğreten olmuştur.

 

Kendi bulduğu ve yaratıığı speed force becerilerinin haricinde Temel Güçlerinden bazıları ise şunlardır

– Aşırı Süper Hız
– Süper Hızlı Düşünme
– Süper Hızlı İyileşme
– Zaman, boyut, ışık, ses bariyerlerini aşabilme
– Geçirgenlik – Görünmezlik
– Hız Hortumları – Pervane Akımları
– Süper Güçlendirilmiş Yumruk ve Tekmeler
– Momentum Çalma ve Verme
– Nesnelerin hızını artırma / azaltma
– Geç Yaşlanma
– İnanılmaz Refleksler
– Çoklu Görev Becerisi

 

Şimdi sizlere bir kaç inanılmaz Wally West anıını göstermek isterim. Bu sefer resimler değil linkler halinde featleri vereceğim. Linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Kid Flash yıllarında bile kucağında bir çocuk taşımasına rağmen dünyayı 10 saniyede turlayabiliyor.

 

Daha Kid Flash iken zaman bariyerini kırdığı anlar.

 

Henüz Speed Force ile doğrudan bağlantılı olmadığı dönemlerde bile Hypersonic hızda vurduğu yumrukla rakibini mach 2 hızında uçurabiliyor.

 

Speed Force ile doğrudan bağlanmamış formda iken bile Wally aşırı titreştiğinde bu etrafında şiddetli deprem etkisi yaratmakta.

 

Speed Force ‘a girdiği anlardan biri.

 

12 Saat içerisinde(süresince değil) 500.000 tane güç kalkanı cihazı üretmiş olması, böyle bir şeyi tam teşekküllü fabrika bile bir yılı bulacak bir süreçte başarabilirdi.

 

Mirror Master’ı kendi yarattığı pervane akımına(slipstream) takıp sürüklediği anlar.

 

Yarım Milyon İnsanı bir piko saniye içerisinde taradığı  ve aradığı adamları anlar.

 

Bir Atom Bombası Patlamasından, tam da patlama esnasında yarım milyon insanı kurtardığı o inanılmaz anlar. Bazı yabancı kaynaklara göre yapılan hesaplamalarda bu olaydaki hızının ışıktan 13 trilyon kat daha fazla olması gerektiği yönünde. WOW !

 

Sinirli bir anında Zoom ile olan savaşını bir pico saniye içerisinde bitirdiği görüntüler.

 

Evreni kurtarma adına kaynak ile girdiği yarış.

 

Zaman ve Boyutlar Arası Yarış Götürdüğü Anlar.

 

Etrafındaki objelere momentum ve dolayısıyla hız vermesine örnek

 

Dünyanın Kinetik Enerjisini Emmeye Çalıştığı Anlar !

 

Devasa bir patlama içerisinde bile geçirgen faza geçerek hala süper hızlarda koşmaya devam edebiliyor oluşu.

 

Işık Hızının ve üstündeki hızlarda attığı yumrukların yoğunlukları ile ünlü beyaz cüce adlı yıldızların kütlesi kadar kuvvet barındırdığını söylediği anlar.

 

Dark/Black Flash yani Ölümle yarıştığı anlar.

 

 

Wally, Superman‘ e yakın dayanıklılığa vede kendi hızına sahip bir beyaz marslıya Amerika’daki Rushmore Dağı’nın önünde Infinite Mass Punch ile vuruyor. Rakibi bilincini yitirmiş bir şekilde dünyanın yörüngesine kadar yükselip Afrika’nın güneyinde bir yerlerde tekrar yere çakılıyor. Ve bu olay piko saniyeden daha kısa bir sürede olup bitiyor !!

Ancak Wally’nin ne kadar hızlı ve güçlü olduğu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler almak isterseniz. Daha önceden yazdığım ;

1. DC Comics Karakterleri Ne Kadar Hızlı ?
2. En Hızlı 12 DC Comics Karakteri 

Adlı makalelere (makalelere gitmek için üzerlerine tıklayınız) ve bu metinlerle yapılmış youtube videolarımız (makalelerin içerisinde varlar) bakabilirsiniz a dostlar.


 

Okuduğunuz için Teşekkürler. Umarım Beğenmişsinizdir. 

 

Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics, Comicvine, Reddit, KCM

Yazan&Derleyen: Utkan Aktaş@hakları saklıdır. kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir