Kimin Nesi: Thanos

 


KÜNYE:

Adı: Thanos

Gerçek Adı: Thanos

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Şubat 1973

Yaratıcıları: Jim Starlin & Mike Friedrich

Tür: Titanlı Mutant

Cinsiyet: Erkek

Boy:  200.66 cm

Kilo: 447 kg

Göz Rengi: Kırmızı

Saç/Kıl Rengi: Yok

Cilt Rengi: Mor

Vatandaşlığı: Titan

Memleketi: Titan

Bulunduğu Takımlar: Kara Düzenin Lideri, Cabal

Unvanları: Deli Titan, Ölümün Avatarı, Masterlord, The Overmaster, The All-Father, Mor Çene, Mor Pisi, Nihai Nihilist, Titan’ın Kralı, Tanrı


Köken Hikayesi:

Thanos Eternals(Homo immortalis) ırkının birer üyeleri olan Mentor ve Sui-San‘ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Doğumunda Deviant sendromu denilen yani Deviants(Homo descendus) ırkının gen özellikleri kendini belli etmiştir. Deviantlar Eternallar’dan önce Celestialların yaptığı başarısız bir süper insan deneyidir ve Eternallar’ın bir nevi düşmanlarıdır. Bu nedenlerden dolayı Titanlı(Satürn’ün uydularından bir tanesi) bir mutant olarak sınıflandırabilecek olan Thanos bu mutasyon yüzünden mor bir vücut derisi ve çeşitli fiziksel yeteneklerle birlikte doğmuştur.

Güçlü fiziksel özelliklerinin yanında bu mor deri onun kozmik enerjiyi atomik seviyede özümsemesini ve bilinçli bir şekilde kinetik kuvvete dönüştürebilmesini sağlamıştır.

Thanos doğduğunda annesi Sui-San tarafından gözlerine bakılır bakılmaz neşter-bıçak benzeri bir alet ile öldürülmeye çalışılmıştır ancak babası A’Lars bunu engellemiştir. Bunu neden yaptığı sorulduğunda Sui-San, Titan ve tüm evrendeki her şeyin ölümünü oğlu Thanos’un gözlerinde gördüğünü söylemiştir. Babası ve kardeşi tarafından hiç bir ayrıma maruz kalmasa da Titan halkı onun görünüşü ve yeteneklerinden daima korktular ve mesafeli durdular. Kardeşi Eros, çocukluğundan itibaren herkes tarafından seviliyor ve babalarının liderlik rolünü devralacak kişi olarak görülüyordu. Toplum ve ailesi tarafından görmezden gelinen Thanos hafif yalnızlığa itilerek ileride şahsına tamamen aşık olacağı, ondaki potansiyeli görüp kendisine suretini gösteren Death(Ölüm) ile arkadaşlık kurmaya başlar.

Death ile olan ilişkisi ve kendi zekası ile Titan üzerinde yasaklı olan silahlar ve karanlık sanatları icat eden Thanos gittikçe Death’e bağlanmaya ve kendi varlığına onun üzerinden anlam kazandırmaya çalışır hale gelir. Bu anlam ve kendini bulma eylemi Titan üzerinde bin yıllardır görülmeyen en son annesi Sui-San’ın ölümüne kadar uzayan bir seri cinayet vakasına neden oldu.  Annesini öldürmeden önce ona ”Beni öldürmeyi denemek ile doğru şeyi yaptın anne” der. Annesini öldürdükten sonra bir durulma dönemine giren Thanos, Death’i arkasında bırakıp Titan’dan ayrılmaya karar verir. Galaktik korsanlık işlerine giren Thanos şeytani tohumlarını tüm evrendeki ırklara yaymayı denemiş ve bunun sonucu bir sürü çocuğu olmuştur. Ancak Death’e geri döndüğünde Death tarafından kışkırtılıp, hayata yaratmanın kendi doğası için günah olduğunu düşünüp, kendini yeniden Death’e kanıtlamak için cinsel ilişkiye girdiği tüm kadınları ve doğmuş olan tüm bebeklerini katletmiştir. Death Thanos’un kendini son bir kez daha kanıtlaması için memleketi olan Titan‘ı da yok etmesini ister. Thanos bu isteği gerçekleştirir ancak babasını öldürmez. Mentor(A’Lars) bunca zamandır görmek istemese de sonunda gerçeklerle yüzleşmiş babası olan Kronos‘a(Thanos’un dedesi) Thanos’a karşı bir şeyler yapması için yalvarmıştır. Bunun için Kronos Thanos’un kurbanlarından biri olan Arthur Douglas isimli bir dünyalıya özel güçler bahşederek Thanos’u öldürmesi amacıyla Drax the Destroyer‘ı yaratmıştır. Deli Titan’a dönüşen Thanos bu olaylardan sonra kozmik küp, sonsuzluk eldiveni gibi nesnelere ulaşıp nihai güce ve deliliğe ulaşmaya çalıştı. Adam Warlock, Captain Marvel gibi kahramanlar ve Avengers, Guardians of the Galaxy gibi gruplarla karşı karşıya geldi. Gamora ve Nebula gibi iki kızı evlat edinip suikastçı olarak sıkı bir eğitime tabi tuttu. Ve Black Order gibi müritlerinden oluşan bir ekip oluşturur.

 


Karakterin Yaratılışı:

Jim Starlin tarafından yaratılan Thanos ilk olarak Ironman’in 55. sayısında 1973 yılında çizgi romanlarda görünmeye başladı.

Başlangıçta kozmik bir bilim adamı olarak tasavvur edilen Thanos Jack Kirby‘nin “Fourth World” yani 4. Dünya adlı konsepti ile yarattığı Metron karakterinden ilham alınarak yaratılmıştır. Bu konu hakkında Jim Starlin şöyle demiştir. ”Yeni tanrılardan birini kopyalayacaksan neden harika olanı kopyalamıyorsun ki”. Ancak kendisinde Metron kadar diğer bir yeni tanrı olan Darkseid’den izlerde görmek mümkündür.


Marvel vs. Capcom: Infinite
Marvel vs. Capcom: Infinite

Thanos’un marvel evrenindeki konumu oldukça ilginçtir. Kendisi Dr. Doom ile beraber marvel evrenindeki en tehlikeli kötü adam sayılabilir. Kendi çapında bir filozof ve düşünürdür evrenin mekanikleri ve doğasının özüne inmeyi amaçlar. Savaş kudreti olarak Avengers, Guardians of the Galaxy gibi takımları ezmenin yanında Annihilators adlı Silver Surfer ve Quasar gibi aşırı güçlü kozmik kahramanlardan oluşan bir gruba bile tek başına diş söktürecek kadar güçlüdür.  Her ne kadar kazanamasa da Galactus ve Odin gibi galaksileri ve belkide evrenleri dümdüz edebilecek seviyedeki karakterlere bile illallah dedirtmeyi başarmıştır. Sonsuzluk eldivenine kavuştuktan sonra yaptıkları gerçekliği ters düz etmiştir. Daha sonraları da Heart of the Universe adlı gücü elde ederek Living Tribunal ve Beyonder gibi varlıkların seviyesine geçici olarak çıkmayı başarmıştır.

Becerileri ve Güçleri:

Thanos Titanlılar arasında doğmuş  olan en kudretli ve güçlü olan Eternal olarak bilinir. Thanos mutasyon geçirmiş bedeni sayesinde kozmik enerjiyi belirli bir seviyede sentezleyebilmek gibi nadir bir yetenek ile beraber doğmuştur. Thanos doğuştan sahip olduğu güçlerle yetinmemiş kendine biyonik takviye, mistik arttırma arttırması yapmıştır. Ayrıca Death‘in kendisi tarafından diriltilmek ona normalde sahip olmadığı derecede güçler bahşetmiştir.

Kendisi evrensel polis teşkilatı olan Nova Corps tarafından evrensel seviyede bir tehdit olarak sınıflandırılmıştır, Shi’ar imparatorluğu tarafından kozmik tehdit olarak tanımlanmış ve bir keresinde gerçekliğin sonunu getirebilecek bir tehdit olarak görülmüşlüğü de vardır.

 • İnsanüstü Zeka: Thanos’u pek iyi tanımamış yada  popülaritesi ile az biraz tanımış olan kişiler tarafından pek bilinmese de aslında Thanos’un en tehlikeli yeteneği zehir gibi olan üstün zekasıdır. Thanos kendisini iki amaca adamıştır bunlardan ilki bilinç ve akıl seviyesini arttırmak diğeri de evrendeki tüm yaşamın yok olmasıdır. Thanos, gelişmiş bilimin bilinen tüm alanlarında ileri bir deha olarak kabul edilir. Modern dünya ilminin standartlarının oldukça ilerisindedir. Ayrıca ruh taşının koruyucusu olan Champion of the Universe ile yaptığı mücadelede dövüş zekasını da kanıtlamıştır. Dövüşürken 2 adım ilerisini düşünüp, beklenmedik durumlara nasıl adapte olduğunu ve düşmanın hareketlerini psikolojik olarak nasıl yönlendirdiğini göstermiştir. Thanos kendisiyle karşılaştırıldığında Bruce Banner’ın aklının sadece  insan standartları için etkileyici olabileceğini söylemiştir. Kendisi için kozmik dünyaların Batman’i diyebiliriz.
 • İnsanüstü Güç: Thanos limitleri belli olmayan insan üstü fiziksel bir güce sahiptir. Ölüm sayesinde orijinal limitlerinin ötesine geçen gücü ile fiziksel olarak en güçlü seviyelerde olan Eternal mensuplarının bile ötesindedir. Gezegenleri yok edecek saldırılar yapabilecek kadar güçlüdür. Elinde güç taşı tutan Thor ile fiziksel olarak savaşabilmiştir. Gücü o kadar fazladır ki, Silver Surfer’ı kolayca yenip, sinirli bir Hulk’u tek yumrukla sersemletip, Ronan ve Beta Ray Bill’i rezil rüsva etmiştir. Tyrant gibi bir canavarla eşit bir şekilde göğüs göğüse çarpışmıştır. Thanos, ihtiyaç duyduğu zaman kozmik enerjisiyle gücünü de artırabilir.
 • İnsanüstü Hız: Aşırı geniş kas kütlesine rağmen Thanos en iyi insan atletten çok daha  hızlı bir şekilde hareket edebilme yetisine sahiptir.
 • İnsanüstü Direnç: Thanos’un kas yapısı, fiziksel aktivite sırasında hemen hemen hiçbir yorgunluk toksini üretmez. Sonuç olarak, Thanos tüm fiziksel aktivitelerini neredeyse sınırsız bir dayanıklılıkla gerçekleştirebilir.
 • Hemen Hemen Zarar Görmezlik: Ölümünden önce Thanos, diğer Eternaller’le karşılaştırıldığında bile fiziksel yaralanmaya karşı etkileyici derecede bir dirence sahipti. Yeniden dirilişinden sonra, Ölüm, onun yaralanmaya karşı direnme kabiliyetini çok daha büyük bir dereceye yükseltti ve artık Thanos neredeyse zarar görmez bir seviyeye ulaştı. Gezegenleri yok eden saldırılara direkt olarak maruz kalmasına rağmen hiç bir zarar görmemiş gibi yeniden ayağa kalkabiliyor. Silver Surfer’ın kozmik saldırılarını hiç bir şey yapmadan karşılayabilir elinde power gem’i bulunduran Thor’dan bir yumruk yemesine rağmen sadece burnu kanamıştır. Odin ve Galactus gibi gibi çok güçlü yüksek varlıkların saldırılarından büyük zararlar görmesine rağmen hayatta kalmayı başarmış bana mısın dememiştir. Son yıllar Black Bolt tarafından maruz bırakıldığı 3 ayrı süper çığlık saldırısı sadece cildini hafifce deforme edebilmiştir.
 • Ebediyet: Tıpkı diğer tüm Eternallar gibi Thanos’ta bilinen tüm hastalıklara, enfeksiyonlara vede yaşlanmanın etkilerine bağışıklığı olduğu için zamansal anlamda zaten ölümsüzdü. Ancak Lady Death’in Thanos’u kendinden aforoz etmesi üzerine Thanos her anlamda ölümsüzlüğe ulaştı. Ancak bu yasak daha sonra kaldırıldı.
 • Hızı Artırlmış İyileştirme Faktörü: Olağanüstü dayanıklılığına rağmen, Thanos’a zarar vermek pek ala mümkündür. Ancak, tüm Eternallar gibi, Thanos da hasar görmüş dokuları bir insandan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yenileme yeteneğine sahiptir. Onun yenilenme güçleri, bazı Eternallar kadar gelişmiş değildir. Bazı Eternallar, tahrip olan herhangi dokuyu yenileyebilme yeteneğine sahip. Ancak Drax tarafından kalbi sökülüp öldürüldüğü zamanları göze alırsak Thanos’un iyileşme faktörü bazı önemli organları yenileyecek kadar güçlü değil.
 • İnsanüstü Çeviklik: Büyüklüğüne rağmen, Thanos’un çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, en iyi insan atletinin doğal fiziksel sınırlarının ötesindeki seviyelere kadar çok rahat bir şekilde ulaşabilir. Çevikliği kabaca Ortalama Eternal’a eştir.
 • İnsanüstü Refleksleri: Thanos’un tepki süresi, en iyi insan atletin doğal fiziksel sınırlarının ötesinde bir seviyededir. Çevikliği gibi refleksleri Eternal için ortalama bir seviyededir.
 • Enerji Manipulasyonu ve Kontrolü: Thanos’un enerji üzerine çok yönlü bir yeteneği vardır. Gözleriyle yansıttığı kızıl ötesi ışın demetleri, manyetik enerji, tek taraflı optik enerji patlamaları gibi. Güç seviyelerinin sınırları pek bilinmiyor ancak Thor ve Hulk gibi dayanıklı karakterlere bile hoşlanmayacakları derecede hasar verdiği biliniyor. Thanos’un enerji gücünün bir kısmının mistik / büyüsel enerjiden de oluşabileceği söyleniyor.
 • Telepati: Thanos, psyonik yeteneklere de sahiptir. Zihni, birçok psişik saldırı biçimine karşı tamamen korunmalıdır. Thanos, Moondragon ve Mantis gibi güçlü telepatların psişik saldırılarına karşı kendisini başarılı bir şekilde savunabildiğini pek çok kez gösterdi. Hulk’u etkileyip diğer Avengers üyelerine saldırtmış ve Ant-man’i çevresini yıkmaya zorlamıştır.
 • Madde Manipulasyonu ve Kontrolü: Thanos, diğer Dünya Doğumlu Eternallar’a benzer bir şekilde maddenin atom seviyesinde manipüle edebilme kabiliyeti olduğunu göstermiştir. Bir seferinde bir Skrull olan Skragg’ı taşa çevirdi.
 • Lanetleme: Thanos mistik sanatlar konusunda da üç beş numara biliyor gibi duruyor. Aşk rakibi Deadpool’u ölümsüzlükle lanetlemeyi başarmıştır.
 • Uçuş Yeteneği: Daha önce Mandalay mücevheri kullanan Star-Lord ile savaşırken uçma kabiliyeti olduğunu göstermiştir. Ancak bu yetiyi sonradan biyolojik bir nedenden mi kazandı bunun için teknik bir ekipman veya büyü mü kullanıyor henüz açıklanmadı.

Donanım ve Teçhizatları:

 • Robotik Dronlar: Thanos’un kendi ihtiyaçlarına göre tasarladığı çeşitli boylarda çok fonksiyonlu robotik drone’u vardır.
 • Zaman Makinası: Thanos’un “Time Probe” olarak adlandırdığı bir zaman makinesine sahip olduğu gösterilmişti. Ancak bu makinenin günümüzdeki akıbeti hakkında bir bilgi mevcut değil.
 • Uzay Tahtı: Marvel sinematik evreninden de aşina olduğumuz Thanos’un sandalye benzeri bir yapıdaki Tahtı. Işık hızında seyahatler ve ışınlanma gibi işlevleri var. Aynı zamanda koruyucu güç alanları ve çevresinde enerji patlamaları oluşturabiliyor.
 • Dreadnaught-666: Thanos’un evreni fethederken kullanmak için tasarladığı savaş gemisidir.  Goddess isimli varlık tarafından yok edilmiştir.
 • Durgunluk Tüfeği: Bu deneysel yapıdaki silahın kozmik küpün enerjisini kullanarak hedefi fiziksel olarak bir durgunluk durumuna sokma gibi bir işlevi var. Ancak silahın bir kullanımda tüm enerjisi tüketmektedir.
 • Sonsuzluk Eldiveni: Her biri evrenin belirli bir niteliğini sonsuzluk derecesinde kontrol eden taşları bir arada tutmak ve daha büyük tek bir güç oluşturabilmek adına tasarlanmış bir eldiven. Ünlü Infinity Gauntlet hikayesinde bu gücü elinde bulunduran Thanos neredeyse her şeye kadir bir güç seviyesine gelmiş ve evrenin kendi olan varlıkları dize getirmiştir.

 


Yakında vizyona girecek olan Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı(Avengers: Infinity War) filminin ana kötüsü olan çılgın titan Thanos’u elimizden geldiği kadar tanıtmaya çalıştık. Son dönemde çizgi romanlarda Hela ile başlayan ilişkisi olsun inhuman oğlu Thane ile olan mücadelesi olsun Thanos marvel evreninde yeniden oldukça ilginç bir konuma dönmeyi başaracak gibi.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

9 Yorum

 1. Earendill [Anka Kuşu]
  15 Aralık 2017
  Yanıtla

  Merakla okudum, eğlenceliydi.

  Yine güzel bir yazı olmuş.

 2. galeme
  17 Aralık 2017
  Yanıtla

  Çok büyük hayranı olmasam da sevdiğim bir karakter. Teşekkürler yazı için.

  Thanos Rising ve The Thanos Quest serileri güzeldir, tavsiye ederim meraklılara.

 3. Ahmet
  13 Şubat 2019
  Yanıtla

  Thanos en sevdiğim karakter oldu. Onun hakkında bilgiler verdiğiniz için teşekkürler

 4. Azra
  21 Temmuz 2019
  Yanıtla

  gerçek adı thanos değil dione bilginiz olsun

  • Tarık Berk Gündüz
   27 Temmuz 2019
   Yanıtla

   Bilgimiz var bu isim biz yazıyı paylaştıktan sonra yazıldı ve gerçek isimi sayılmaz ölümünden önce annesinin gerçekten koymak istediği isim ama onu görünce çıldırıp adını Thanos koyuyor. Ve hayatı boyunca kendi ailesi tarafından da Thanos olarak hitap ediliyor. Yazar Donny Cates’in bununla ilgili bir tweeti de var.

 5. Zaza
  17 Aralık 2020
  Yanıtla

  Hulklar hakkında yazı dizisi gelecekmi?
  She hulk
  Red hulk
  Maestro
  Wbh hulk
  Klasik hulk vb

  • 17 Aralık 2020
   Yanıtla

   Planda yok ancak neden olmasın. Fakat söz veremiyorum şu an.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir