Kimin Nesi: Black Lightning

 

-BLACK LIGHTNING TANITIMI-

Injustice Black Lightning

Geçtiğimiz günlerde iki yeni fragmanı yayımlanan ve yakında CW kanalında Arrow, Flash, Supergirl gibi dizilerden biri olacak olan Black Lightning adlı DC Comics karakterini sizlere tanıtalım dedik. Şahsen bir CW dizisi olması ve fragmanlarındaki kalitesizlik beni bu dizi hakkında zerre kadar umut beslememeye itse de bu senenin bu unutulmuş karakter için iyi bir yıl olabileceği gerçeği de var. Zira hem kendi dizisi olması hemde yakında gelecek olan efsane seri Young Justice‘in 3. sezonunda kendisini çok daha önemli bir rol de gördüğümüzü Outsiders grubunun lideri olarak göreceğimizi biliyoruz.

Nitekim 2018 yılı bu idealist bir lise hocası iken en kararlı ve fedakar kahramanlardan birine dönüşmüş ancak unutulmuş karakterin yılı olabilir. Ve işte karşınızda Black Lightning !


Künye:

Kahraman Adı: Black Lightning (Kara Yıldırım)

Güç Sınıfı: Meta-İnsan

Gerçek Adı: Jefferson Michael Pierce (kısaca Jeff Pierce)

Ünvan, sıfat: Süper Kahraman, Fizikçi, Pedagog, Öğretmen, olimpik Atlet

Bulunduğu Takımlar: The Outsiders, Justice League America, Justice League International, Batman & The Outsiders

Ait olduğu şirket: DC Comics

Irkı ve Memleketi: Afro-Amerikan

Yaratılış: Kendi serisinde 1977, ilk görünüş 1975

Yaratıcılar: Tony Isabella ve Trevor Von Eeden

Fiziki Özellikleri: Orta yaşlarına yakın 1.86 Boyunda 90 kg ağırlığında olimpik seviyede atletik siyahi bir adam.

 

 


-Köken Öyküsü (Origin)-

İşte asılan o öğrenci

         Jeff Pierce; üniversitede (kolej) eğitim gördüğü yıllarda aynı zamanda olimpik seviye de bir atlettir ve dekatlon dalında altın madalya sahibidir. Ancak spor kariyeri sonrası eğitimini aldığı işi yapar.Bu da öğretmenlik yapmaktır. Aynı zamanda da pedagoji üzerine uzmanlığı bulunmaktadır.

Jeff Pierce, idealist bir genç afro-amerikalı idi. Metropolis Şehri‘nin, Suicide Slums ( İntihar Varoşları) denen bölgesinde yani, büyüdüğü yerde yaşar ve burada da fizik üzerine lise hocalığı yapıyordur. Elinden geldiğince kaçakçılık, uyuşturucu ve çetelerden uzak dururdu ve de öğrencilerini de uzak tutardı. Pek büyük olaylar ve iddiaların ortasında bulunmamaya çalışan sadece azimle öğretmenlik vazifesine odaklı biriydi Jeff.

        Ta ki yüksek teknoloji (!o zamana göre kısmen, çok über düşünmeyin!) ürünü silah ve malzemeler kuşanmış suikastçı birliği ”100” adlı çetenin, semti ve içindeki suçluları hedef aldığı ana ve bu işe alet olmuş çete liderlerinden biri olan  Joey Toledo adlı adamın işlediği cinayet suçuna kadar.

        Bu cinayet bizim Jefferson Hoca için sıradan bir şey değildi, bu bir dönüm noktası idi., Onun okulu temizlemesine yardım eden, bir sokak kavgasında hayatını kurtarmış olan sevgili öğrencisi Earl Clifford öldürülüp bir basketbol potasına asılmıştı. Bunu Gören Jeff sadece öğretmenlik ile bir yere varılamayacağını ve daha fazla şey yapmak istediğini düşünmeye başladı.

 

Tanıdığı en iyi dostlarından ve de en iyi terzi/tasarımcılardan biri olan  Peter Gambit adlı arkadaşı Jeff’ in isteği üzerine ona özel bir zırh yapar kemerinde yüklü konsantre elektrik olan ve oradan ellerinde ki muşta benzeri aletlere giden. Bu bir savaş zırhıdır ve artık  Jeff Pierce, Black Lightning olmuştur.

Tabi yukarıda ki hikaye Bronz Çağ dönemi için, Modern Çağda Black Lightning karakterinin ilk yılı anlatılıyor (year one hikayesi) orada ise doğuştan güçlerinin geldiği, stres altında kendinde ki meta genin aktif olduğu, başka bir hikayede kendi fizik araştırması esnasında kaza eseri olduğu söylenmekte.

Genel anlamda Jeff bir mutanttır ya da meta-insandır demek doğrudur.

Black Lightning, sonraları kişisel davasını büyütür, adı duyulur ve  Batman & The Outsiders ekibine lider olarak katılır.

Batman ve Black Lightning

JLA (Justice League of America) haricinde sokakları temizleyen ve suçluları sorgulayan bağımsız bu ekibin demir başı olur. JLA için Martian Manhunter ne ise Outsiders için Black Lightning  odur. Ancak yeni çağa gelindiğinde, Jeff daha iyi güçler edinir ve bir JLA (Amerikanın Adalet Birliği) üyesi olmayı da başarır. Outsiders’ da iken tek başına, kendi liginin üstünde olanve tüm Outsiders’a tek gidebilen Geo Force’u yenmesi ve tüm meta güçlerinin sonuna kadar kullanması da Black Lightning adına kariyerinin en unutulmaz anlarından biri olmuştur.

Black Lightning Vs Geo-Force

 

Ayrıca Black Lightning siyahi süper kahramanlar adına da çok önemli yer teşkil eder genelde varoşlar ile ilgilenmesi, hükumete tepkisi, idealist bir öğretmen oluşu ve benzeri protest öğeleri ile de Black Lightnnig comics aleminde ideolojik olarak da Afro American dramını ve hikayesini anlatmaktadır. Çoğu ankette en önemli 5 siyahi süper kahraman arasında yer alır. (John Stewart, Vixen, Black Panther, Blade, Luke Cage, Cyborg, Steel gibi)

 

New 52 zaman aralığında çok çok az boy gösterdi onda da yardımcı karakter olarak. 

İşte Black Lightning’in New 52 görünümü

-Güç ve Becerileri-

 

 • Normal İnsan Sınırlarının biraz üstünde bir gücü vardır. Rahatlıkla insan haliyle 370kg kaldırabilir. Elektromanyetik gücünü kullanarak gücü ile bu bir kaç kamyona kadar çıkar. Ancak saldırı kuvveti bununda çok üzerindedir zira Geo Force ile olan dövüşünde kendisini aşmıştır.
 • Gücünü hücrelerine gönderdiği elektrize akımlar ile artırabilir.
 • İnsan Sınırı ve biraz üstü kondisyona sahiptir. Zaten altın madalyalı olimpik seviye bir atlet, 90 kiloluk vücut ağırlığının neredeyse tamamı kas diyebiliriz.
 • Ayrıca elektrik güçleri ile mental olarak reflekslerini ve fiziken dayanıklılığını artırabilir.
 • Üstüne üstlük Batman ve Wildcat tarafından suçla savaş ve yakın dövüş becerileri için eğitim görmüştür ve bu eğitim sonrası dövüş becerileri daha da yükselmiştir.
 • Normal insanlara nazaran çok daha fazla hasar alabilme lüksü var. Üstelik henüz sınırları tam netleştirilememiş bir iyileşme gücü vardır bu iyileşme Beyin ve Sinir hücrelerini yenilemeye kadar varabilmekte.. Elektrik ile vücutta kas sistemi, kalp  ritmini ayarlayabilmektedir.
 • Süper İnsan Hızına sahip: Gerek Refleksleri ve reaksiyonları gerek ise seyahat anlamında olsun BL(Black Lightning) uç noktada ışık hızında seyahat edebilen bir meta-insandır.
 • Altın Madalyalı olimpik seviyede Afro-American bir atlet olması üzerine, üstün elektrik kontrolünü ekleyince gerek güçleri gerek süper güçleri olmadan da BL hızlı ve çabuk bir karakterdir.
 • Alt Vücudunu elektrik enerjisi ile şarj ederek uçabilmektedir. Ve bu işi de ışık hızına yakın halletmektedir.
 • Havadaki sinerjiyi, ve maddelerin elektirisitesini hissedebildiği ini vede normal insandan çok daha hızlı işleyen bir sinir sistemi olduğu için BL çok iyi sezilere ve ön duyulara sahiptir.

 

Kara Yıldırım’dan kara yıldırımlar 😉

 

 • ElektroKinesi ile nesneleri kaldırabilir, bükebilir, Elektrik akımlarının yönünü değiştirebilir
 • Elektirisite Emilimi: Çevrede ki elektrik bazlı her türlü enerjiyi kontrol edip, emilim yapabilir. Ve Bunla kendini yenileyebilir yani iyileştirebilir.Hem de oldukça üst seviyelerde. (Lobo gibi değil ama yine de sağlam)
 • Elektrik Yönlendirimi: Canlıları sadece kilitleyecek, onları sersemletecek kadar çarpmaktan kızartacak kadar şoklamaya kadar element yani meta-gücüi üzerinde muazzam bir kontrolü vardır. Averaj bir yıldırım saldırısı bile milyon vollt elektrik barındırabilir eğer isterse. Etrafına Statik yansımalar yayabilir.
 • Kendini koruyacak güç kalkanları yaratabilir.
 • Nesneleri Elektrik ile aşırı ısınmaya uğratabilir. Bio elektrik sinyalleri takip ederek en zor durumlarda rakiplerini ya da dostlarını çok uzaklardan sezebilir hissedebilir. Çok uzaklardan sesleri de benzer şekilde duyabilir (Bir bakıma One Piece‘deki Enel gibi)
 • Elektrik güç kabloları üzerinde kayabilir, Yarattığı yıldırımlar ile sörf yapabilir(bir nebze). Ayrıca kendi bio-elektrik dolu vücudu ile özel durumlarda ışınlanabilir.
 • Sinirlendikçe, stres altında, adrenalin ile sinir sistemi daha da hızlanır böylece daha çabuk şarj olur böylece daha çabuk elektrik elde eder ve giderek tazelenerek güçlenir.
 • Siyah Mistik Yıldırım ise büyü ve mistik güçler bazlı bir gücüdür. Buradan Jeff’in büyü  veyahut mistik bazlı da güçleri ve geçmişi olduğunu düşünmek mümkündür. Çok güçlü bir saldırıdır. Geo-Force dövüşünde kendisinden güçlü rakibini durdurabilmesini bu gücüne borçludur.
 • Kendini defansif ya da ofansif amaçlarla elektrik enerjisinden oluşan aurası ile sarabilir ve de bunu aşmak pek kolay olmaz. Fiziksel dayanımına katkıda bulunmuş olur.
 • Büyülü ve Mistik kaynaklı yıldırım ve elektrik ataklarını da kontrol edebilme, yansıtabilme yetisi edinmiştir.  
 • Elektritisi gücü sebebiyle atom ve moleküler çapta iyonlar ile oynayabilir havanın yoğunluğu, elektrik barınımını, kimyasal gazları etkileyebilir.
 • Su altında bile Yıldırım ve Elektrik kontrolü hiç bir sınırlama altına girmez. Elektrik istediği yere kadar yayılabilir. Şöyle açıklayayım; 10 kişinin içinde olduğu bir havuza bir elektrik atağı yollar ve orada seçtiği tek kişiyi çarpabilir ya da öldürebilir bu sırada diğer dokuza hiç zarar gelmez
 • Pedagoji, Fizik, Elektrik ve de Öğretmenlik konularında uzmandır. Çok zeki ve de becerikli bir kişidir.

 


Bir başka CW Dizisi ve bir başka seviyesizlik örneği olmasından korkuyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım Beğenmişsinizdir. Hoşça kalın…

 

Derleyen: Utkan Aktaş

Kaynaklar: comicvine,dcwikia, dc comics yayınları

 


 

Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. 19 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Tam olarak aklımdaki yazıyı derleyip yazmış ve paylaşmışsınız…
  Kaleminize, klavyenize, emeğinize sağlık…
  İzninizle blogumuzda bu yazıyı kaynak vererek paylaşacağım…
  Teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.
  Rıfat Değirmenci
  comicgard.blogspot.com.tr

  • 19 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Kaynek verdiğiniz sürece emek hırsızlığını önlemiş oluruz ve bu da bizim için kafi. Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir