Steppenwolf Kimin Nesi ?

Vizyona girmesi an meselesi olan DCU‘nun beklenen Justice League (Adalet Birliği) filminin baş kötüsü olan gizemli Steppenwolf karakterini elimden geldiğince sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Bu yazıya başlamadan önce daha önce hazırladığım “Kimin Nesi: New Gods” adlı yazıyı okumanız şiddetle tavsiye edilir. Zira bu yazıyı daha iyi anlayabilmeniz için çok gereklidir.


Steppenwolf, Yuga Khan ile beraber eski tanrılar (Old Gods) yani 3. Dünya devrinden yeni tanrılar (New Gods) yani 4. Dünya devrine geçip iki varoluşta da tanrı sıfatında olan yegane yeni Tanrıdır. Kendisi 1.80m boyunda 92kg ağırlığında.

Darkseid‘ın amcası ve de ordularının baş kumandanıdır. Steppenwolf ayrıca Darkseid’ın dev köpek ordularının da lideri vede savaşçı köpeklerin eğitimcisidir.

Steppenwolf’un geçmişi ile ilgili çok şey bilinmemektedir Darkseid’ın elit ekibinin içerisinde rütbesi en yüksek olanlardan biridir ayrıca on bin yıllardır da Darkseid’a hizmet etmektedir öyleki sadece ikilinin bildiği ve kimseye söylemedikleri sırları vardır. (onbinlerce yıl önce bi gezegenden Doomsday yüzünden kaçmak zorunda kaldıkları sırrı gibi).

Steppenwolf diğer pek çok yeni tanrı gibi içinde Mother Box barındıran özel bir silaha sahiptir(iki hatta) ve bu silah ile boom tube (bi çeşit solucan deliği) açıp boyutlar arası seyahat edebilir.

Steppenwolf’ın önceki yıllardaki tasarımı , ismi, köpekgiller (kurt, cerberus ve dev köpekler) ile olan yakınlığı, saç-sakal şekli ve de dış görünümü itibari ile moğol esintileri taşıdığı söylenebilir zira ablası Heggra ve onun kocası (bazı versiyonlarda abisi) Yuga Khan‘da moğol esintileri taşımaktadırlar. Cengiz Kağan(Genghis Khan) ismine olan benzerliği ve de moğolların barbarlığını vurgulamak için dev boynuzlu bir başlığı olması gibi. Normalde moğol asker ya da kumandanlarının öyle boynuzlu başlıkları olmaz. Ancak sonradan moğollar tarafından fetih edilen ülkerin pek çoğunda onları bu şekilde şeytanımsı resmetmek adet olmuştur. Zira belkide dünyanın en popüler mangası One Piece‘deki dört büyük imparatordan biri olan Kaido karakteri de Kaidu adlı büyük moğol kumandanından esinlenilmiştir ve Kaido da boynuzlu çizilmiştir.

Boynuzları bir kenara bırakırsak. Darkseid’ın elit grubu içerisinde her kumandan bir ırkı temsil ediyor diyebiliriz genellikle de tarihte en kötü ünü olanlar.
Virman Vundabar -> Alman
Steppenwolf -> Moğol
Kanto -> Fransız & ispanyol karışımı bir hali var.
Desaad -> Arap
ve daha pek çok örneği var öbür taraftan New Genesis (kutsal kitap adı) lideri Highfather’ın Hz. Musa‘ya benziyor olması da yahudi karşıtı ırkların Apokolips komutanlarını temsil etmesi kaçınılmaz olmuş.

Bu kadar sübliminal deşifreden sonra karakterimizin gücüne bakalım çünkü Steppenwolf’u tanımayan pek çok kişi “bu eleman tek başına adalet birliğini karşısına alacak kadar güçlü mü ?” diye düşündü. Karakteri tanıyanlar ise “ya iyi tamam steppenwolf güçlü de tek başına dünyaya gelme falan ?” gibi hallere düştüler.

Steppenwolf tüm adalet birliğini karşısına alabilecek bir tehdit değil ama arkasında Apokolipsden gelen yüzbinlerce parademon askeri ve de birden fazla mother box ile evet Steppenwolf geçici bir süreliğine (Darkseid gelene kadar) böyle bir tehdide dönüşebilir. Zira kendisini Flash olan Bart Allen‘a karşı tutmuş hatta onu yenmiş olan akabinde Hal Jordan ve diğer lig üyelerinin çabaları ile anca zapt edilmiş biri var karşımızda.

Earth-2 (karakterlerin earth-2 versiyonları gerçek halleri değil) dünyasında ise Wonder Woman‘ı öldürdü. Ardından biraz yardım ile Superman’i de öldürdü ve Brutaal‘ın yardımı ile Alan Scott, Atom gibi pek çok süper güçlüyü daha öldürdü ancak ardından Brutaal tarafından öldürüldü. Brutaal dediğimiz şeyin yeni tanrı fizyolojisi ve Darkseid’ın omega ışınlarının süpermanin vücudunda vücut bulduğu bir azman olduğuna dikkat çekeriz. Ve Brutaal müttefiki olduğundan Steppenwolf arkasından haince öldürülmüştür. Nitekim tüm bunları toplarsak kendisi epey güçlüdür diyebiliriz. Ancak teke tekte Aquaman, Cyborg ve Batman hariç hiç bir adalet birliği üyesini alabileceğini sanmıyorum. Ama filmde çok daha acemi bir ligimiz olduğundan epey mantıklı.

Steppenwolf’un karanlık geçmişine biraz göz atacak olursak;

Steppenwolf yeni kumandanı Darkseid (eskiden Yuga Khan idi) tarafından gönderildiği ilk görevinde kazara Highfather’ın karısı Avia’yı öldürmüş ve akabinde Highfather tarafından öldürülmüştür ve bu olay en büyük New Genesis X Apokolips savaşlarından birini doğurmuştur ancak Steppenwolf daha sonra tekrar canlandırılır.

Steppenwolf New 52 sonrası ana evrende bir kaç kez kere arka planda gözüktü bunlardan birinde Desaad, Superman’e işkence yaparken arka planda olan biteni izleyen boynuzlu miğferi ve korkutucu silüeti ile Steppenwolf’u görüyoruz.

Karakter çok popüler ve çok kullanılan bir karakter değil ancak kendisini Superman: The Animated Series, Justice League The Animated Series gibi animasyon serilerde ve de Justice League: Gods and Mosters gibi animasyon filmlerde yan rollerde görebiliyoruz.


İşte bu kadar sanırım karakter ile ilgili bulup bulabileceğiniz en detaylı tanıtımlardan biri budur. Umarım beğenmişsinizdir. Ayrıca bu yazının videosunu da youtube kanalımızdan izlemeyi kaçırmayın diyoruz.


Kaynaklar: DC Comics Yayınları
Derleyen: Utkan Aktaş

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir