Justice League (Adalet Birliği) Kimin Nesi

Superman, Batman ve Wonder Woman‘ın bir araya gelmesi ile oluşan “Trinity” takımının ve de onların devamında Martian Manhunter, Green Lantern (Hal Jordan), Flash (Barry Allen), Aquaman karakterlerinin katılımı ile oluşmuş olan Justice League  yani Adalet Birliği tanıtımına hoşgeldiniz.

Trinity” ya da “The Trinity of  DC Comics” ; bir izci, bir detektif ve bir savaşçının bir araya geldiği bir takımdır ve bu “üçlü” grubun üyeleri DC Comics’in ilk süper üçlüsü Superman, Batman ve Wonder Woman idir.

Ayrıca bu üçlü Adalet Birliğini kuran 7 kurucu üyenin de çekirdeğini, özünü oluşturan üçlüdür. DC Comics evreninde ki kahramanların tamamının özündeki mit bu üçlüdür diyebiliriz.


Peki Justice League of America yani bizim Adalet Birliği diye tanıdığımız bu takımın geçmişi ne idi ?

1960 yılında yayın hayatına başladı “Justice League of America” dergisi.9. Sayısında Takımın köken hikayesi anlatıldı. 18. Sayıda ilk defa Wonder Woman, Superman ve Batman üçlüsünün çekirdeği imiş gibi aktarıldı. O zamandan beridir de böyle zaten.

Peki nasıl bir araya geldiler ?

Liderleri Starro adlı gezgin bir uzay fatihi olan Apelliex ırkı dünyayı ele geçirme çabasında iken istemsizce süper kahramanlar bir araya gelirler. Birbirlerini daha önceden tanıyan Superman ve Batman hemen lider konumda gözlemlenir. Bir araya geldiklerinde hem, hükümetin desteğini alabildiklerini, hem daha büyük tehditleri kolaylıkla hallede bildiklerini, hemde suç dünyasının daha da caydırılabildiğini anladıklarında bu takım formunu korumaya karar verdiler. ve Takımın adı; “Justice League of America” oldu. İlerleyen yıllarda Amerika tabiri atıldı ve takım çok çok daha global bir hal aldı.

New 52 döneminde ise bir araya gelme öyküleri benzer idi. Yine dünyayı tehdit eden güçlü bir fatih vardı bu seferki Darkseid idi ve lig ona ve onun kuvvetlerine karşı birleşmişti.

Elbette bu oluşum onlarca alt takım türetti, pek çok üyesi oldu, pek çok kişiyi eğitti, pek çok düşmanı yendiler, pek çok felaketi engellediler. Kapsadığı karakter sayısı binleri geçmiş bir armada oldu Adalet Birliği.

New 52 öncesi 50 yıllık tarihleri boyunca Kurucu Üyeleri şu isimler olmuştur;

SUPERMAN, BATMAN, WONDER WOMAN, Martian Manhunter, Aquaman, The Flash (Barry Allen) (Wally West),Green Lantern Hal Jordan

vede New 52 süreci içerisinde Martian Manhunter’ın yerini dolduran kurucu üye Cyborg karakterleridir.


Trinity kimlerden oluşur, Trinity Kimdir, Trinity of DC Comics ne anlama gelir, Justice League Hakkında, Justice League nedir, Justice League kimlerden oluşur ve tarihi nedir gibi soru ve olgularınızı yanıtlamaya çalışarak hazırlanmıştır tanıtımımız.


Ayrıca bu tanıtımı konu almış olan youtube videomuzu da izlemeyi unutmayınız:

 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

 

Kaynaklar: DC Comics Yayınları ve DC wikia

Derleyen: Utkan Aktaş

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. Muhammed Ali
    18 Kasım 2017
    Yanıtla

    Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir