Kimin Nesi: New Gods

Jack Kirby‘nin “Fourth World” yani 4. Dünya adlı konsepti ile çizgi roman dünyasına kazandırdığı bu başlı başına kendi içerisinde ayrı bir evren olan konsepti sizlere anlatmak istedim. Çünkü tanrı lakabı kullanıldığından dolayı çizgi roman aleminde ki Skyfather denilen mitolojik tanrılarla çok fazla karıştırılıyorlar. Bende bu karışıklığa dur demek için size bu 4. Dünya konseptini ve de Darkseid, Highfather, Mister Miracle, Orion gibi  yeni tanrıların kökenini anlatmaya çalışacağım. Ayrıca gelecek olan “Justice League” filminin esas kötüsü Darkseid ve onun kumandanı Steppenwolf‘u tanımak adına da bu yazı bir rehber olabilir diye düşündük.


Tabi ilk önce anlatılan ilk origin hikayesi ile başlayacağız, New 52 değişikliklerine daha sonra değineceğim. Rebirth sonrası ise henüz bu panteon grubuna ve de 4. Dünyaya ağır bir değişim gelmediği için ona giremeyeceğim. İşte başlıyoruz.

Yaklaşık 18 Milyar yıl önce “First World” yani İlk Dünya adlı bir zaman boyutunda God World adlı bir gezegen varmış. Bu alem aynı zamanda Asgard ve Ungrund isimleri ile de bilinir. God World varlığından 3 Milyar Yıl sonra “Second World” yani 2. Dünya boyutuna geçmiştir.Ve bu zaman içerisinde insansı varlıklar evrilmeye başlarlar, fakat bu varlıklar tanrılık taslamakta ve bu şekilde yaşamaktadırlar ve böylece Old Gods ırkının ilkleri doğmuş oldu. Harika güçlerle bezeli olan bu ırk bilimsel, sanatsal açıdan refahı temsil eden altın bir çağa girdiler.

Bu altın çağ dönemine girmelerinin üzerinden 10 milyar yıl geçti ve tanrılar büyük bir savaşa giriştiler. Bu savaşın ve karşıtlığın odağında ise haylazlık ve fesat tanrısı Lokee vardı. İlk şeytani tanrıya dönüşen tanrı olan yüce şef Wotan‘ın piç evladı. İyilik ve Kötülüğün güçleri Ragnarok gelene kadar çarpıştılar ve sonunda bu savaştan çok fazla yaralanan ve incinen God World yok olmanın eşiğine geldi fakat Tanrılar durmadılar ve olacak olan oldu ve God World inanılmaz bir enerji çıkışı ile devasa biçimde patladı.

God World’un patlaması ile Godwave denen bir enerji dalgalanması başlar, hatta DC Comics’ te ki tüm varlığın sebebi olan “The Source” un oluşma, gelişmesi ve Source Wall’ın oluşması da bu Godwave etkisine bağlanır olur.

Darkseid godwave’in etkileri ve yarattığı panteonları anlatırken

Source ve Godwave’in birleşimi ile kahinatın her yerinde farklı canlılık türleri belirir, hatta bizim dünyamızdaki bulunan bazı Süper Kahramanların ve onların ırklarınında geçmişinde Godwave etkisi olduğu söylene gelmektedir.

Nitekim sistem yine kendi tanrılarını yaratır ve böylece “Third World” yani 3. Dünya boyutuna geçilir. Bu da günümüzden 35.000 yıl öncesine denk gelir (New 52 öncesi için konuşuyoruz tabi.).

Zaman içerisinde God World’dan dağılan parçalar kainat içerisinde kendini döver ve iki yeni gezegen meydana gelir. Fakat bir kez daha yıkım olmaması için bu sefer İyilik ve Kötülük ayrılmıştır. Tek bir gezegen yerine bağımsız iki ulu gezegen olarak godwave ve kozmoz ile dövülmüşlerdir.

Highfather‘ın liderliğini kabul eden Yeni Tanrılar cennetimsi tasvir edilen New Genesis‘e yerleşirken, Darkseid‘ın diktası altında olan Yeni Tanrılar ise cehennem çukurları ve terör ile dolu Apokolips‘e yerleşir. Bu da “Fourth World” yani 4. Dünya boyutuna giriş olur.

Tabi, Highfather, Source ile birleşmeden önce Izaya adlı yeni bir tanrı adayı idi ve de asıl adı Uxas olan Darkseid ile çok yakınlardı, birbirlerine kardeş diyen iki kişilerdi. Izaya, Uxas’ın kız kardeşini sevmiş ve onu karısı yapmıştı çünkü. Nitekim Darkseid, Highfather’ ın kayınçosu oluyor . . . . 😀 😀 (tutamadım kendimi kusuruma bakmayın)


 

Solda Uxas’ın bacısı Avia yani Izaya’nın karısı, ortadaki Uxas(Darkseid), Sağdaki Izaya (Highfather)

 

İşte New 52 kısmı burada işin içine giriyor, burada New 52 döneminde anlatılan versiyona geçiyoruz. Darkseid, Old Gods savaşırken onların özü olan Source materyaline saldırır ve onlar ölürken onların güçlerini çalar çünkü onların kullarını düşünmeyen, zalim ve bencil olduklarını düşünür. Izaya ve karısı ise inananlardır ve tanrılara saygısızlık etmemişlerdir. Izaya’nın isteği üzerine eski tanrıların en yücesi, Izaya’nın eşinin talihsiz ölümü karşılığında ona yüce olanların güçlerinden bahşeder.

Izaya, Uxas’a “Bizler yeni tanrılarız, her şeyi yapabilir, kaybettiklerimizi geri getirebiliriz. birleşelim ve yaşamak istediğimiz Dünya’yı biz yaratalım” der. Ancak Izaya’nın naifliği ve de gani gönüllülüğü Uxas’ın sadece daha da diplere gitmesine sebep olur.

 

Daha sonra eski tanrılara olan saygısızlıkları sebebi sebebiyle Uxas’ın babası ve de eski tanrıların en güçlülerinden Yuga Khan gelir ve ikisine de saldırır ve eski tanrıları tekrar diriltmek ister hatta bu sırada Uxas’ı öldürür ancak çoktan Anti-Yaşam ve eski tanrıların gücünü almış olan Uxas dirilircesine iyileşir ve  babasını öldürür ardından Darkseid olur. Ona karşı duran Izaya ise Highfather olur.

İkisinin savaşı sırasında Üçüncü Dünya ikiye bölünür ve Apokolips ile New Genesis oluşur. (Bu New 52 versiyonu)

 

New 52 dönemi öncesi ise durum şöyle devam etmiştir. Eski Tanrılar düşmüş ve bu yeni tanrılarda bir boşluk hissi yaratmıştı fakat Uxas adlı olanı ne yapması gerektiğini biliyordu, Babasının Source’un sırlarını çözmek isterken Source Wall’a harç olması sonrasında annesini öldürür ve de Desaad‘ın  Omega Etkiisinin Efendisi diye bilinen abisi Drax‘ ı (eski Infinity Man’i) i öldürür ve Anti Yaşam parçası olan Omega Effect üzerinde ki hakimiyet kurar ve sonunda yeni tanrı ismi olan Darkseid’ı alarak Kötülüğün Tanrısı ve Apokolips’in efendisine dönüşür.

 

Ve Buna karşı duran eski dostu Izaya ise eski tanrıların gerçek bir kulu olarak Source ile ödüllendirilir akabinde ise Highfather olur.

Tabi yıllar içerisinde İyi ve Kötü, New Genesis ve Apokolips, Highfather ve Darkseid arasında ki savaş iki taraf içinde çok fazla gelir. Ve bir barış antlaşması yapılması kabul görülür. Bunun sonucunda Highfather Izaya ve Darkseid Uxas evlatlarını takas etmek zorunda kalırlar. Highfather’ın oğlu Scott Free, Darkseid’ın himayesine verilir ve çok küçük yaşta Apokolips’e götürülür.

Darkseid’ın oğlu Orion ise Highfather himayesine verilir ve New Genesis’e götürülür. Uzun yıllar barış sürer, Orion tüm vahşi tabiatına rağmen Highfather tarafından çok iyi eğitilir ve New Genesis’in en güçlü ve inançlı savaşçısına dönüşür.

Öte yandan Scot Free, Darkseid himayesinde işkenceler, manüpilasyonlar, karanlığa maruz kalır ve kitli tutularak yıllar geçirir fakat bu kilit altında kalma durumu sayesinde Scott, Mister Miracle‘a dönüşür, kaçamadığı hiç bir yer, giremediği hiç bir mekan olmayan zeki ve güçlü bir yeni tanrıya dönüşür. Orada Darkseid’ın Female Furies adlı kadın savaş gücünün lideri Big Barda‘ya aşık olur ve onu karısı yapar. Ama sonunda Scott Apokolips’ten de kaçar ve Darkseid’ın ta en başından beri planladığı şey olur, antlaşma bozulur.

Fakat,artık Big Barda ve Mister Miracle’da artık New Genesis saflarında durmaktadırlar.

Tüm bu yaşananlar bizim olduğumuz boyuta paralel başka bir boyutta ki kahinatın hikayesidir bunu da unutmamak gerek. Bizim yani Prime Earth’ün olduğu evren ile iletişimleri Mother Box adlı tanrısal teknoloji arayüzü sayesinde yaptıkları Boom Tube‘ler ile yapmaktadırlar.

İşte Darkseid & Highfather, Apokolips & New Genesis arasında dönen savaşın kökeni ve de New Gods konseptinin kökeni budur sevgili dostlar.

Bu arada şunu da söylemeden geçmeyelim; Godwave ve Source tabanlı bu sürekli evrim ve değişim teorisine göre bizim Superman, Martian Manhunter, Wonder Woman, Flash gibi isimler de 5. Dünya Tanrıları oluyorlar. Yani 5th World. Hatta Darkseid War vakasında bunu epey gözümüze sokmuşlardı.

 


Şİmdi biraz da Yeni Tanrılardan bahsedelim.

New Genesis’de yaşayan Yeni Tanrılardan önemli olanlara bir göz atalım;

 • Highfather -> Herkesin Lideri ve Mentoru
 • Avia -> Darkseid’ın Bacısı ve Highfather’ın karısı
 • Orion -> New Genesis Koruyucusu (Bu panteonda Thor’u temsil ediyor diyebiliriz.)
 • Metron -> Bilgelik ve Zamanın Tanrısı
 • Lightray -> Işık ve Neşe Tanrısı
 • Big Barda -> Savaş Lordu
 • Mister Miracle -> Hapsedilemeyen Mucize
 • Himon -> Teknoloji ve Mühendislik Tanrısı (Hephaistos’un buradaki versiyonu ve DC Evreni’nin en zekilerinden biri.)
 • Forever People-> 5 Yeni Tanrıyı içeren özgün bir süper kahraman grubu
 • Bekka -> Himon’ın kızı ve yıllarca gizli olarak Apokolips’de de yaşadı ve bu onu aşkı Orion ile tanıştırdı. Kendisi çok sonradan Sarı Fener de oldu.
 • Magnar -> New Genesis’in başkenti “Supertown” adlı kentin koruyucusudur.
 • Takion -> The Source’un aydınlık yüzünün temsilcisi (en güçlüleri) (direkt bağlantılı değildir)
 • Ayrıca New Genesis’de “Bug People” denen bir ırk vardır. Bunların arasından da tanınmış olanlarının adı “Forager” diye geçmektedir. tarihte üç Forager olmuştur.
Aç Bak
Highfather Izaya

 

Izaya ve Avia

 

Orion

 

Metron (ortadaki)

 

Lightray

 

Mister Miracle & Big Barda (karı-koca)

 

Himon

 

Forever People (Infinity Man’in oluşturucuları)
Mangar

 

Takion (tam olarak bir yeni tanrı değil ama Highfather’In source ile olan bağı sebebiyle New Genesis müttefiki diyebiliriz.)

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Apokolips’te yaşayan Yeni Tanrılardan önemli olanlara da bir bakalım;

 • Darkseid -> Kötülük Tanrısı, The Dark Lord
 • Yuga Khan -> Darkseid’ın babası ve 4. Dünyanın Eski Tanrılarının En Korkulanı
 • Heggra -> Apokkolips’in eski kraliçesi, Yuga Khan’ın kız kardeşi ve Darkseid’ın Halası (annesi olduğu bir versiyon da vardı.)
 • Kalibak -> Darkseid’ın oğlu ve ordusunun yıkıcı güçteki komutanı
 • Grayven -> Darkseid’ın oğlu ve Omega Effect’in varisi (Pre 52)
 • Kanto -> Baş Suikastçı ve de Ajan
 • Virman Vundabar -> Darkseid’s Elite adlı ekibe dahil önemli generallerden biri.
 • Dr. Bedlam-> usta bilim adamı ve yaşayan siyonik beden.
 • Granny Goodness -> Darkseid ordusuna yeni alımların ve Furies’lerin eğitiminden sorumlu, baş beyin yıkayıcı
 • Mantis -> New Genesis’de bug people (böcek halkı) diye adlandırılan alt ırkın üyesi iken Darkseid’a bağlılık yemini ettiğinden süper güçlerle donanmış olan Böceklerin Efendisi
 • D’esadd -> İşkence, Sorgulama ve de Fesat Tanrısı
 • Steppenwolf -> Baş General ve Darkseid’ın amcası
 • Furies -> Darkseid’ın new gods ve diğer ırklardan melez özel savaşçı kadınları (eskiden Big Barda’nın lideri olduğu ekip)
 • Devilance -> Apokolips’in dev izci, takipci ve avcı tanrısı.
 • Grail -> Darkseid’ın bir amazon kadının olma kızı. (Aynı zamanda Anti-Monitor’un elçilerinden biri.)
Aç Bak
Darkseid (Uxas)
Yuga Khan
Heggra
Kalibak
Grayven
Soldaki Kanto , Sağdaki ise Female Furies takımının güncel lideri Lashina

 

Virman Vundabar
Doctor Bedlam
Granny Goodness
Mantis
Desaad
Kumandan Steppenwolf
Female Furies
Deviliance
Grail

Tabi iki gezegende de yaşayan pek çok tanrı, yarı tanrı ya da insan bulunmakta ben sadece en önemli ve bilinen isimleri sıraladım. Ancak son bir isim var ki yeri biraz özel çünkü o ne bir apokolips tanrısı ne de bir new genesis tanrısı. Yeni Tanrılardan biri o kesin ama ikisinden biri seçmenin çok ötesinde tamamen tarafsız ve iki taraf içinde aynı oranda tehdit olan biri.

Black Racer (Darkseid War vakası başları)

O isim Black Racer. Black Racer, New Gods (Yeni Tanrılar) ırkının azrailidir ve de Radyon elementi haricinde koca evrende yeni tanrıları kolaylıkla öldürebilen yegane varlıktır. Black Racer genellikle tarafsız ve sağı solu belirsizdir. (Bu arada kendisi Kumandan Gideon ile beraber yeni tanrılar arasındaki tek siyahi karakterdir.)


Yeni Tanrıların Genel Fizyolojileri ve Becerileri:

 • En alt kademede olan bir Yeni Tanrı bile normal bir insandan katbekat daha dayanıklı, kuvvetli, hızlıdır.
 • Uzmanlaştıkları alanlarda DC Comics evrenindeki en iyileri arasında yer alırlar.
 • Ölümsüzdürler, yaşlanma süreçleri çok çok uzun zamanlar alır ve bir müddet sonra durur.
 • Zarar verilemezdirler. Ayrıca pek çok hastalık, virüs, toksin ve zehir onlara bir şey yapamaz.
 • İnsanüstü reflekslere ve de algı kapasitesine sahiptirler.
 • Aralarında özel olanlar 50 ton, 100 ton sınıfı diye adlandırılan güç sınıfına dahildir, kimileri bununda çok çok ötesindedir.
 • İnanılmaz derecede teknoloji ve bilimde gelimişlerdir.
 • Tek zayıflıkları Radyon adlı elementtir.

 

 


Okuduğunuz için Teşekkürler. Umarım beğenmişsinizdir. 

Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics, Comicvine, Reddit 

Yazan & Derleyen: Utkan Aktaş 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

 1. Redstak
  10 Kasım 2017
  Yanıtla

  Güzel olmuş. 5.dünya Tanrısı falan olması bana Yunan mitolojisindeki 5 insan çağını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir