Kimin Nesi: Moon Knight


KÜNYE:

Adı: Moon Knight

Gerçek Adı: Marc Spector

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Ağustos 1975

Yaratıcıları: Don Perlin & Doug Moench

Tür: İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 188 cm

Kilo: 102 kg

Göz Rengi: Kahverengi

Saç/Kıl Rengi: Kahverengi

Vatandaşlığı: Amerika

Eğitim Durumu: Lise Mezunu ve C.I.A de kapsamlı bir eğitim aldı

Bulunduğu Takımlar: Marvel Knights, Defenders, İntikamcılar, Batı Yakası İntikamcıları,Merkezî İstihbarat Teşkilatı(C.I.A), Kiralık Kahramanlar, Secret Avengers, Birleşmiş Milletler Deniz Kuvvetleri

Unvanları: İntikamın Ay Şövalyesi, Mr. Knight (Bay Şövalye), The White Knight (Beyaz Şövalye), Ay Süvarisi, Khonsu’nun Yumruğu, Paladin, Gözcü, Koruyucu

Ailesi:
Elias Spector -> Babası (Vefat etmiş)

Bayan Spector -> Annesi (Vefat etmiş)
Randall Spector(Shadowknight) -> Erkek Kardeşi (Vefat etmiş)


Köken Hikayesi: 

Illinois Chicago da doğan Marc Spector, 30’lu yıllarda nazi soykırımından soykırımından kaçmış olan Yahudi asıllı bir hahamın asi ve söz dinlemez çocuğuydu. Ailesinin özellikle de babasının pasifist davranışlarından bıkıp sıkılan Marc babasını bir korkak olduğunu düşünüyordu. En sonunda ailesinden iyice kopan Marc önce ağır siklet boksla uğraştı ardından da Birleşik Devletlerin denizci bölüğüne katıldı. Marc burada bir komando olarak sıkı bir eğitim gördü. Kısa bir süre sonra da yetenekleri fark edilen Marc, C.I.A’ye katıldı. C.I.A’de William Cross(Daha son Marc ‘ın düşman olacak) gibi kişilerle çalışan Marc’ın kaderi kardeşi Randall Spector ile kesişti. O da Marc gibi bir C.I.A ajanıydı ancak Randall C.I.A’dan gizli olarak silah kaçakçılığı yapıyordu. Bu olayı ilk fark eden Marc’ın o dönem ki aşığı Lisa idi. Yakalandığını fark eden Randall hemen Lisa’yı öldürerek yaptıklarını örtbas etmeye çalıştı. Sevgilisini kaybeden Marc katil kardeşinin amansızca peşine düştü ve en sonunda onu yakalayarak neredeyse yarı ölü bir hale soktu. Son anda bir el bombası patlaması sonucu kurtulan Randall ölüymüş gibi gözüküyordu ancak sonradan kurtulduğu ve mücadeleden zihinsel yaralar aldığı anlaşıldı.

Belirli bir zaman sonra C.I.A’dan ayrılan Marc hayatına paralı asker olarak devam etti. Afrika’da ki görevleri sırasında daha sonra yakın arkadaşı ve pilotu olacak olan Fransız Jean-Paul “Frenchie” DuChamp ile tanıştı.

Raoul Bushman adlı terörist ile çalışmaya başlayan Marc çeşitli ülkelerde hükumetleri yıkmak için olan savaş ve operasyonlarda bizzat bulundu. Ancak Bushman’ın acımasız yöntemlerinden her geçen gün daha fazla rahatsız olmaya başlıyordu. Hayatı boyunca ilk defa vicdanın sesini hisseden Marc bu durumdan gittikçe rahatsız olmaya başlıyordu. O sıralar Dr. Peter Alraune adlı bir arkeolog tarafından Sudan’da bir mısır firavunun mezarında kazı çalışmaları yapılıyordu. Bushman bu kazılardan altın ve değerli şeyler çıktığı söylentisini duyunca mezarı yağmaladı ve Dr. Alraune’yi mezarın için de öldürdü.

Bushman’dan artık yeterice sıkılan Marc sonunda iyi olanı yapmaya karar verir ve Dr. Alraune’nin kızının Bushman’dan kaçmasını sağlar. Marc’ın ihanetinden sonra Bushman, Marc’ı vahşi bir şekilde dövüp çölün ortasında ölüm döşeğinde bırakır.

Birkaç gün neredeyse bilinçsiz ve susuz bir halde olan Marc’ın bedenini Dr. Alraune’nin kızı Marlene bulur ve babasının adamlarının yardımı ile antik bir mezara Mısırlıların ay tanrısı olan Khonshu’nun heykelinin yamacına yerleştirir.

Bushman ile dövüşünden kalan yaraları ve çölün gücüne daha fazla dayanamayan Marc, Khonshu’nun heykelinin altında hayata gözlerini yumdu. Marc’ın ölümüne daha fazla dayanamayan Marlene, Marc’ın ölü bedeninin başında ağlamaya başladı. Ölümünün hemen akabinde intikam tanrısı Khonshu ile karşılaşan Marc onun kendisine yaptığı teklifini kabul etti ve dünyada Khonshu’nun intikam şövalyesi olarak yeniden yükseldi.

Ay tanrısı Khonshu’nun heykelindeki gümişi beyaz pelerini üzerine geçiren Marc, Bushman ile yeniden karşılaştı ve onu yendi. Böylece Moon Knight ilk intikamı almış oldu.


Karakterin Yaratılışı:

Moon Knight ilk olarak Doug Moench’ın yazdığı ve Don Perlin’ın çizdiği Werewolf by Night serisinin 32. sayısında Werewolf’u yakalamak için mafya örgütü tarafından tutulan bir avcı olarak gözüktü. Hikayede 2 sayı görünen Moon Knight okuyucu tarafından oldukça beğenildi ve ilgi gördü daha sonraları The Defenders, Spectacular Spider-Man gibi serilerde de konuk karakter olarak boy gösteren Moon Knight en sonunda kendi dergisine 80’lerde kavuştu.


 

Karakter Tarihi:

Bushman’i mağlup ettikten sonra Marc yanına Marlene, Frenchie ve ay tanrısı Khonshu’nun heykelini alıp Amerika Birleşik Devletlerine döndü. New York’a gelir gelmez kötülükle savaşmak isteyen Marc eski günlerinden gelen birikimi ile Steven Grant adlı bir ikinci bir kişilik oluşturdu bu kişilikle şirket kurdu ve milyoner oldu buradan kazandığı paralar ile suçla olan savaşını finanse etmeye başladı.

Eski paralı asker günlerinden uzaklaşmak için Steven Grant kimliğini bir nevi Batman’in Bruce Wayne’i kullandığı gibi kullandı böylece New York’un jet sosyetesi arasına milyoner bir girişimci olarak katılabildi. Bu sayede zengin iş adamları tarafından planlanan suç faaliyetlerinin yazılıp çizildiği gizli toplantılar ve kokteyl partilerine katılabiliyordu. Daha alt tabakadaki bilgileri toplamak içinse Jake Lockley adlı bir taksici kimliğini yarattı böylece sokaklarda daha rahat hareket edebiliyordu. Lockley kimliğini kullanarak Crawley isimli bir evsiz, Gena Landers ve onun iki oğlu olan Ricky and Ray ile kontak kurup onları muhbirleri olarak kullanıyordu.

Kısa bir süre sonra kendine ay şövalyesi temalı kostüm ve silahlar oluşturmaya başladı. Ulaşım için ise Mooncopter adlı uçabilen bir ulaşım aracı tasarladı. Marc’ın karşısına ilk iş olarak arkadaşı Frenchie’nin Fransız bir iş adamı olarak iletişime geçtiği ”The Committee” adlı bir grup çıktı. Aristokratlardan oluşan bu grup Jack Russell adlı kurt adamı yakalayıp onu silah olarak kullanarak şehri tek elden yönetmek istiyordu. Frenchie ikili oyunu ile komite üyelerine Marc’ı önerdi. Gösterişli bir şekilde komitenin karşısına çıkan Marc kurt adama karşı ay savaşçısı teması ve silahlarıyla komiteyi hayran bırakıp işi kaptı ve Werewolf’un peşine düştü. Werewolf ile savaşıp derdini anlattıktan sonra ittifak kurup komiteyi çökerttiler.

Zamanla Spider-man, Fantastic Four, Luke Cage & Iron Fist, Defenders ve Daredevil gibi kahramanlar ile etkileşime geçen Moon Knight daha sonradan Shadowknight adını alacak Hatchet-Man lakaplı kardeşi ile savaştı ve Midnight Man, Morpheus, Stained Glass Scarlet, Black Spectre gibi kötü adamları düşman olarak karşısına aldı.

3-4 kimlikle hayatını sürdürdüğü için mental olarak zarar gören Marc önce çoklu kişilik bozukluğuna ardından dissosiyatif kimlik bozukluğu hastalığına yakalandı. Bir kaç ay sonra iyileşmek için Marlene’in baskısıyla Moon Knight kimliğini bıraktı akabinde sofistike ve sevecen olan Steven Grant kimliğini kullanmaya başladı. Böylece Jake Lockley ve Marc Spector kimliklerinden de vazgeçti. Hayatına devam eden Marc rüyalarında Khonshu’yu görmeye başladı ilk önce bu görüntülere karşı gelen Marc en sonunda bu görüntülere bir çare bulmak için Mısır’da bulunan krallar vadisine yolculuk etme kararı aldı. Krallar vadisinde Khonshu’nun üç rahibi ile karşılaşan Marc kaderini kabullendi ve rahiplerden yeni bir Moon Knight kostümünü aldı ve vücudunu Khonshu’ya teslim etti.

Khonshu’ya vücudunu bıraktıktan sonra süper güçler edinen Moon Knight Mısırda antik bir mezarda tuzağa düşmüş Avengers’ı kurtardı. Bu olaydan sonra Avengers’dan davet alan Moon Knight teklifi kabul etti ve 24. İntikamcı olarak ekibe katıldı. Bu dönemde Tigra ile yakınlaşmalar yaşayan Moon Knight kendine verilen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştı. Daha sonra Moon Knight’ın ay tanrısı Khonshu’nun ruhu tarafından kontrol edildiği anlaşılınca aslında Moon Knight’ın Avengers’a katılmasından başlayıp aldığı tüm kararların Khonshu’nun kararları olduğu ortaya çıktı. Khonshu fani hayatı yeterince deneyimleye bildiğine karar verince Marc’ın kişiliği geri döndü. Geri dönüşünün ardından tek başına daha rahat ve mutlu olacağına karar veren Marc, Avengers’dan ayrıldı. Böylece suçla savaşı için Marlene’e ve Frenchie’nin yanına geri döndü.

Bu dönemde geri dönüp Marlene’i kaçıran eski düşmanı Bunshman ile uğraşıp Moon Knight kimliğini üstüne almaya uğraşan kardeşi Randall’ı öldürdü. Daha sonraları Punisher gibi isimlerle iş birliği yapan Marc kendine Adamantinyum alaşımlı yeni bir zırh tasarladı.
Bir zaman sonra Daredevil’in kurduğu Marvel Knights diye markalaşan ancak normalde bir ismi olmayan genelde sokak seviyesi kahraman ve anti kahramanlardan oluşan gruba dahil oldu ve grubu finanse etti. Eski kanlısı Bushman tekrar geri döndüğünde epey brutal bir dövüşün ardından Bushman’ın yüzünü yüzdü ancak kendisi de binadan düşerken bacağını kırdığı için kötürüm kaldı. Bu olaydan sonra iyice kafayı sıyıran Moon Knight, Punisher’dan bile daha acımasız olmaya başladı. Kötülüğe en ufak bir şekilde bile bulaşmış herkesi acımasızca öldürüp öldürmezse de hilal şeklinde damgalıyordu.

İç savaş sırasında ne Kaptan Amerika’nın nede Tony Stark’ın tarafında yer aldı. Zaten iki tarafta psikopatça metotları yüzünden Moon Knight’ı kendi taraflarında görmek istemiyorlardı. İç savaştan sonra kayıt yasasına kaydolmak isteyen Moon Knight önce psikoloji testinden geçmek için doktoru tehdit etti sonrada lisanslı bir şekilde suçluları vahşi bir şekillerde öldürmeye devam etti.

Norman Osborn yönetimindeki Thunderbolts ile sürtüşen Moon Knight özellikle Bullseye ile ezeli bir rekabete girdi ve kendini neredeyse Bullseye ile birlikte havaya uçuracaktı. Bu olaydan sonra kafası iyice giden Marc kara yönetim döneminde Norman Osborn ve onun tarafına karşı mücadele etti. Kuşatma sonu Osborn’un düşüşünün ardından gelen yeniden kahramanların yükseliş dönemi olan Heroic Age zamanında bizzat Steve Rogers tarafından gizli bir ekip olan Secret Avengers’a davet edildi ilk başta takım adamı olmadığını düşündüğü için bu teklife sıcak bakmayan Moon Knight daha sonra Black Widow, Valkyrie gibilerin oluşturduğu bu takıma katıldı.

Takımla yollarını ayırdıktan sonra Batı Yakasında faaliyetler gösteren Moon Knight iyice kafayı yedi ve yer yer Spider-man, Wolverine ve Kaptan Amerika gibi kahramanları kendi yanında görmeye yer yer ise kendini onlar sanmaya başladı. Bu zor günleri atlatıp yeniden evi olan New York’a dönen Moon Knight kendine ikinci bir kişilik olarak başarılı dedektif Mr. Knight’ı yarattı ve ufak suçlulara karşı mücadelesini sürdürüyor.

 


 

Becerileri ve Güçleri:

Bölünmüş çoklu kişilikleri sayesinde psişik zihinsel saldırılara ve telepatlara karşı normal bir insana oranla çok daha dirençlidir. Ayrıca yine anormal derecede acıya karşı toleransı vardır, yaraları ve aldığı hasar ne kadar yüksek olursa olsun vücudu el verdiğince dövüşten düşmemeye devam eder.

Eski bir profesyonel boksör, komando, C.I.A ajanı ve paralı asker olduğu için aldığı eğitimler ve tecrübesi sayesinde harika bir askeri deha ve savaşçıdır. Gizlenme, sızma, işkence teknikleri ve adam kaçırma gibi konularda uzmandır. İyi bir şoför hatta iyi bir pilottur uzay mekiği de dahil her çeşit uçan aracı kullanabilir. Yine askeride ki eğitimleri sayesinde harika bir silahşör ve keskin nişancıdır tabancadan keskin nişancı tüfeğine ondan makineli ağır tüfeklere kadar geniş bir silah yelpazesine sahiptir. Askeri geçmişi ve zihin problemleri yüzünden diğer kahramanların aksine suçluları her türlü şiddeti ve ekstrem davranışları sergileyerek durdurabilir.

Moon Knight çok yetenekli bir dövüşçüdür, rakibi silahlı olsun silahsız olsun her türlü etkisiz hale getirebilir. İnsan anatomisinin zayıf noktalarını bildiği ve eski ağır siklet boks şampiyonu olduğu için rakiplerine etkili vuruşlar uygulayabilir. Moon Knight’ın tarzı oldukça acımasızdır rakibini en hızlı ve acılı yolla alaşağı etmek için Krav Maga, Dambe, Savate, Silat ve FMA (Filipin Dövüş Sanatları) gibi dövüş sanatlarını harmanlamıştır. Judo ve Kung Fu gibi sanatlarda da dikkate değer bir isimdir. Olimpik derece bir atlet, jimnastikçi ve akrobattır.

Savaşçıların kas hareketlerini kopyalayabilen Taskmaster, Moon Knight’la karşılaştığında onunkileri kopyalamakdan nefret ettiğini dile getirir çünkü diğer dövüşçülerin aksine Moon Knight darbelerden kaçmaz bunun yerine bazen boksörlerin yaptığı gibi aldığı darbeyi tanklayıp arkasından rakibini cezalandırmak için kontra bir saldırı gerçekleştirir.

Fırlatılan her türlü nesneyi ölümcül olarak kullanabilir shirukenler ile kendisine ateşlenmiş bir mermiyi ikiye ayırmışlığı da vardır. Bıçaklar, kılıç, cop ve kalın cop, bo çubuğu, nunçaku, sam jit gwun(üç parçalı sopa), uzun yay, zincir ve bolas gibi pek çok yakın ve orta mesafe silahını kullanabilir.

Suçlu psikolojisiyle düşünmekte, psikopat davranışları analiz etmekte ve suçulu profilleri oluşturmada oldukça yeteneklidir. Bu sayede becerikli bir dedektiftir.

Ay tanrısından aldığı güçler sayesinde ayın evrelerine göre güçleri normal insandan süper insana doğru ilerler. Dolunaya doğru güç, dayanıklılık, hız ve refleksleri gelişir. Dolunay zamanları 2 ton kuvvet uygulayabiliyor iken normal halinde 700 lbs(317 kg) kuvvet uygulayabilir.

Donanım ve Teçhizatları:

Moon Knight muazzam zenginliği sağ olsun kendi için çok sayıda silah, zırh, araç ve özel cihazlar geliştirmiştir.

Hilal Dartları: Moon Knight kariyeri boyunca bir çok silah kullansa da kendisiyle en özleşmiş ve en sık başvurduğu silahları hilal dartlarıdır. Hilal dartlarında japonların kullandığı shirukenler temel alınmış hilal şeklindeki aya dayalı bir görünüm oluşturulmuştur. Moon Knight hilal dartlarını yeri geldiği zaman bir bıçak gibi yakın dövüşte de kullanmaktadır. Bazen kurbanlar için işkence aracı görevi de görür. Aynı anda birden çok fırlatabilir rakibine farkettirmeden rakibine saplayabilir. Moon Knigt zaman zaman patlayıcı ve adamantinyum gibi alaşımlardan yapılan özel dartlarda kullanmıştır.

Cop: Moon Knight’ın bir diğer özdeşleştiği silahı ise modifiye edilmiş copu dur. Paslanmaz çelikten yapılan bu coplar içlerinde Moon Knight’ın bina ve yapılara tırmanmasını sağlayan bir makara sistemi bulundurur. Copların her biri 12 inç uzunluğunda ve 5 kilo ağırlığındadır. Zaman içinde pek çok modifikasyon geçiren bu copların nunçaku modu ve 8 metreye ulaşan bo çubuğu modu da vardır.

Taşıtlar: Bir çok taşıt kullanan Moon Knight’ın birincil taşıtı Frenchie’nin kullandığı neredeyse ses çıkarmayan Mooncopter’dir. Yine bir hava taşıtı olan Angelwing de şehri kuşbaşı kolaçan etmek için ideal bir araçtır. Moon Knight kara da ise pek çok motorsiklet çeşidini ve özel limuzinini kullanmaktadır.

”Şimdiyse bir hayaletim,.. bir hortlağıyım ayın .. ayın intikam şövalyesiyim ve yapacak işlerim var.”
-Moon Knight


Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

2 Yorum

 1. Elrond
  14 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Süper bilgi teşekkürler

 2. 18 Ocak 2022
  Yanıtla

  Bu karakterin film fragmanı geldi güzel olcak gibi soncuta marvel ama umarım derin ve anlamlı bir giriş olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir