Kimin Nesi: Lucifer Morningstar


KÜNYE:

Adı: Lucifer Morningstar

Gerçek Adı: Samael

Yayımlayan: Dc Comics

İlk Çıkışı: 28 Şubat 1989

Yaratıcıları: Neil Gaiman & Sam Kieth

Tür: Melek/Tanrı

Cinsiyet: Erkek

Boy:  177.80 cm

Kilo: 79 kg

Göz Rengi: Kehribar Rengi

Saç/Kıl Rengi: Sarışın

Evren: Çoklu Evren

Vatandaşlığı: Cehennem

Memleketi: Cennet

Bulunduğu Takımlar: Yehova‘nın Çocukları

Unvanları: Işık Getiren, Karanlıklar Prensi, Cehennem Lordu, Cennetin Vekili, Güneşyakan, Dehşet Lordu, Atse’Hashke, Yıldızların Çobanı, Büyük Prens, Doğu Prensi, Şeytan, İblis, Büyük Düşman, Bay Lux, Işıksaçan


Köken Hikayesi:

Yahweh Dc çoklu evreninden önce tüm yaratımın dışındaki yokluk olan boş tuval primal monitor’da sınırsız güç ve kudrete sahip Michael Demiurgos ve Samuel (daha sonra Lucifer Morningstar olarak anılacak) isimli iki kardeşi yarattı. İki kardeş formlarını oluşturduktan sonra Yahweh(The Presence) ikisine güçlerini nasıl kullanacaklarını konusunda bilgi ve yetki bahşetti. Ve daha sonra Dc Multiverse(çoklu evren) olarak bildiğimiz yeri oluşturdular.

Meleklerin en güzeli ve en güçlülerinden olan Lucifer kibrine yenik düşüp cehennemde bir isyan başlattı. Bu ayaklanmanın ardından The Presence tarafından Chaoplasm olarak bilinen sonra cehenneme dönüşecek boş bir boyuta sürgün edildi. Lucifer’in varlığından sonra lanetlenmiş ruhların yollandığı bir yere dönüşen bu boyut Cehenneme adını aldı ve Lucifer buranın yöneticisi oldu. The Great Darkness geri döndüğünde ona karşı güçlerini diğer melekler ile paylaşmak zorunda kaldı. Ve üçlü bir güç birliği oluştu ancak Lucifer iktidar gücünü elinde tuttu. 10 Milyar yıl boyunca Cehennemi yöneten, günahkarlara kefaretlerini ödeten, güçlü iblisleri hizaya getiren ve cennetin ordularına karşı cehenneme önderlik eden Lucifer bir noktadan sonra tüm bu cehennem işlerinden, iblislerden  ve The Presence‘ın yarattığı kaderinden artık sıkıldığını fark etti. Ve en sonunda rüyalar lordu Morpheus‘a cehennemin anahtarını teslim ettikten sonra emekli olup Batı Avustralya’ya yerleşmeye karar verdi. Onun ardından cehennemi Sessizlik Meleği  Duma ve Remiel yönetmeye başladı.

Dünyaya yerleşen Lucifer yardımcısı ve kadın yoldaşı Mazikeen ile birlikte melekler şehri Los Angles’da Lux adlı bir piyano barı işletmeye başlamıştır.


Karakterin Yaratılışı:

Lucifer’in ilk görünüşü hakkında okuyucular arasında bazı tartışmalar olsa da genel olarak The Sandman serisinin 4. sayısı Lucifer Morningstar’ın çizgi romanlardaki ilk görünüşü olarak kabul edilir. Ancak bundan öncede Morningstar olmasa da Lucifer olarak anılan meleğimsi şeytanlarda Dc ve Vertigo yayınlarında görünmüşlerdir. Ne var ki bizim ele aldığımız Lucifer Morningstar  Neil Gaiman ve Sam Kieth tarafından Hristiyan mitosundaki Lucifer baz alınarak yaratılmıştır.

İlginç gerçek: Lucifer ünlü şarkıcı David Bowie’i oldukça andıran çizimlere sahiptir.

Aç Bak

Becerileri ve Güçleri:

Lucifer hiç kuşkusuz Dc çoklu evreni içindeki en güçlü bir kaç varlıktan biridir. Yehova‘nın iki çocuğundan biri olan Lucifer’in akıl almaz bir fiziksel kuvveti vardır. Yaratılışın özüne vakıftır. Sadece Dc’nin değil tüm kurgusal evrenleri düşündüğünüz de bile en güçlü varlıklardan biridir. İstediği taktirde ağırlığını sınırsız yapabilir. Yine kendisi istediği taktirde basitçe yaratılışın özünü mecazi ve gerçek anlamda etkileyebilir. Savaşa girmek istediği taktirde ateş kullanmayı en sevdiği silahlarından biridir. Bununla birlikte, ilgili sorunları nadiren  kaba kuvvetle çözüyor. Kendisinin en dikkate değer kişilik özellikleri irade gücü, zekası, ve kurnazlığıdır. Eğer boğazına bir bıçak dayarsanız sadece gülümser çünkü aklında sadece 4 cümle konuşarak kendinizi bıçaklamanıza neden olacak bir planı vardır. Yaratılışından gelen günahı kibir onun tek zayıflığıdır. Tüm Dc kurgusunun en üst kısmı olan(Tabi Grant Morrison’u saymaz isek) Monitor-Mind The Over-Void’i kavrayabilecek bir kaç karakterden(diğer sınırsız çok-boyutlu karakterler ise Kozmik Zırh Superman, Karanlık Monitör Mandrakk , Monitörler, kardeşi Michael Demiurgos, Pralaya, Presence, Great Evil Beast, Swamp Thing, Source) biridir.

 • Neredeyse Her Şeye Kadir: Lucifer arzu ettiği taktirde her şeye istediği şekilde etki edebilir veya var olandan bir şeyler yaratabilir. Ancak yoktan bir şeyler(Atom, Madde) var edememektedir bunun için önce kardeşi Michael’ın daha sonrada yeğeni Elaine’nin Akl-ı Faal yaratış güçlerine ihtiyacı vardır. Michael ve Lucifer, birlikte tüm çoklu evrenlerdeki tüm canlı cansız varlıkları tekrardan yaratabilirler.
 • Mutlak-i Ölümsüzlük: Lucifer asla fiziksel olarak yaşlanmayacak ve sonsuza dek yaşayacaktır. Onun yaşı milyarlara kadirdir. Sadece Presence’in kendisi tarafından yok edilebilir ölümün kendisi olan Death’in Lucifer üstünde hiç bir hükmü yoktur.
 • Kozmik Farkındalık: Kendisi çoklu evrendeki hemen her şeyi bilmektedir.
 • Enerji Projeksiyonu: Enerji Manipülasyonu olarak da bilinen bu güç Lucifer’in enerjiyi vücudu ile yönlendirip şekillendirmesini sağlar. Enerji patlamaları, kuvvet alanları gibi şeyler yapabilmesini sağlar.
 • Geniş Zeka:  NighOmniscient bir varlık olan Lucifer tüm bilgilere vakıf olmasının yanında evrendeki en büyük manipülatiflerden biridir.
 • Uçabilme: Melek kanatlarıyla birlikte Lucifer ışık hızından çok daha hızlı uçabilmektedir.
 • Yaralanamazlık: Kendisi zarar görmez bir yapıdadır.
 • Büyü: Kendisi en üstün büyüleri yapabilmektedir. Efsunladığı kapıyı birinin açması takdirinde yaratılışın geri kalanı yok olacaktır.
 • Madde Emilimi: Kendisi enerjiye yaptığı gibi maddeleri de soğurup emebilir.
 • Pirokinezi: Lucifer cehennem alevlerinden yıldızların alevlerine kadar her türlü ateşi oluşturup manipüle edebilir.
 • Boyutlar Arası Seyahat: Alevler ile yarattığı portallar ile cehenneme veya başka boyutlara kendini ve başkalarını ışınlayabilir.
 • Gerçekliği Değiştirme: Lucifer gerçekliği istediği gibi yönlendirip değiştirebilir.
 • İnsanüstü Direnç: Lucifer dinlenme ve uyku ihtiyacı olmadan istediği kadar fonksiyonlarını sürdürebilir.
 • Süper İnsan Gücü: Bir insanı yörüngeye kolayca fırlatabilir.
 • İnsan Üstü Hız: Dakikalar hatta saniyeler içinde çoklu evren boyunca uçabilir diğer tüm üst düzey meleklerden çok daha hızlıdır. Evrenin 20.000.000 yıllık tarihini bir göz açıp kapayıncaya dek işleyebilmektedir. Bu da 3.70666666 Sexsexagintillion kez ışıktan daha hızlı şekilde hareket edebildiğini göstermektedir.
 • Ruh Manipülasyonu: Bir psikopomp olarak, Lucifer, bir insanı veya doğaüstü varlık (bir iblis gibi) öldürürse, ruhunun varış kaderini belirleyebilir. Musubi’yi onun isteği ile öldürerek İzanami’nin hizmetinden kendini kurtarmasına yardım etmiştir.
 • Telekinezi: Telekinezi kullanarak fırlattığı bıçaklar ile saldırganları dilimlerine ayırmıştır.
 • Kılıç Ustası: Kendisi çok iyi bir kılıç kullanıcısıdır.
 • Yılmaz İrade: Lucifer Tanrı’nın buyruğuna karşı durabilecek bir iradeye sahiptir.  Özgür irade hakkında her şeye vakıftır.

Son derece güçlü ve sinsice hareket etmesine rağmen, kendisine koyduğu bir dizi ahlak kuralları vardır;

Lucifer asla yalan söylemez, yalanın onun gibi biri için oldukça aşağılayıcı olduğunu düşünür.

O sözünü her daim tutar.

Deneyim onun için her şeydir, bu yüzden yaptığı her hatayı düzeltmek için zamanı geri çevirmez.

Ellerini kirletmek yerine aklı ve manipülasyonlarına güvenmeyi tercih eder.

İşlerin nasıl yürüdüğünü izlemeyi sevdiği bazen olaylara müdahale etmez. Örneğin Etrigan ve cehennemdeki muhalefet olayı.


Son yıllarda yayınlanan dizisiyle azda olsa popülerleşse de Lucifer okültizm ve supernatural türlerini seven vertigo/dc comic okurları için her zaman en üstlerde ve el üstünde tutulan özel bir karakterdir. Kendisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız var ise Mike Carey‘in Vol 1 Lucifer’ini, 2015 yılında başlamış olan Vol 2’yi, Sandman’i ve onun spin-off’u olan The Sandman Presents: Lucifer çizgi romanlarını öneriyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Dc Wikia, Comicvine, Reddit ve Dc/Vertigo comics yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

4 Yorum

 1. galeme
  22 Aralık 2017
  Yanıtla

  Teşekkürler tanıtım için.
  Son zamanlar ilgi duyup okumaya başladığım bir karakter benim de. Karizmatik bir abimiz.

 2. isikgetiren
  24 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Yazınızda bazı düzenlemeler yapabilir miyim? Gerçekten güzel bir araştırma olmuş fakat “Etriganı iyleştirmesi” veya “Cehennemde isyan başlatması.” kısımları
  hatalı. Çünkü New52’deki Lucifer’ın hikayesi o. Lucifer Morningstar değil. Lucifer o sıra void’deydi ve New52’den etkilenmedi. Orda gözüken Dream of a ten thousand cats olayından türüyen Lucifer. Orda gözüken Lucifer insanların hayal ettiği acımasız, kötücül bir tip. Asıl Lucifer kadar güçlü değil ve kişilik özellikleri farklı. “Cehennemde bir isyan başlattı. Bu ayaklanmanın ardından The Presence tarafından Chaoplasm olarak bilinen sonra cehenneme dönüşecek boş bir boyuta sürgün edildi.” Bu kısma göre cehennemde isyan başlatıp cehenneme dönüşecek Chaoplasm’a sürgün ediliyor. Aslında Lucifer cehenneme sürgün bile edilmemişti. Lucifer 2000 serisinde isyanında The Presence ona True Formunda gözüküp cehennemi yönetmeyi teklif etti. Lucifer’da bir daha onun yüzünü görmemesi karşılığında teklifi kabul etti. Sizden ricam yazınızı profesyonelce detaylandırmam. Eğer ilgilenirseniz bu yorumun altına yazın.

 3. mehmetali
  15 Kasım 2019
  Yanıtla

  Nasıl ulaşabilirim bu çizgi romana alabileceğimiz bir link falan var mı acaba?

  • 17 Kasım 2019
   Yanıtla

   Arkabahçe, JBC vs gibi çizgi roman yayımı ve basımı yapan firmaların sitesine bakın. Ya da D&R, Idefix gibi online kitap satımı yapan siteler ve firmalar işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir