Kimin Nesi: Hela


KÜNYE: 

Adı: Hela

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: Mart 1964

Yaratıcıları: Stan Lee  & Jack Kirby

Tür: Asgardian – Tanrı – Cehennem Lordu

Cinsiyet: Kadın

Boy: 214 cm

Kilo: 227 kg

Göz Rengi: Yeşil

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Vatandaşlığı: Niffleheim, Hel

Memleketi: Jotunheim

Doğum Günü: Bilinmiyor

Bulunduğu Takımlar:  Gods of Asgard, Hell Lords

Unvanları: Hela, Halja, Ölüm Tanrıçası, Hel’in Kraliçesi, Hel’in Hükümdarı, Karanlığın Hanımı, Helen


Köken Hikayesi:

Hela, Loki ve dev Angrboda’nın kızı olarak Jotunheim da doğduğu söylenir. Olgunlaştığında ölülerin hükümdarı ve kraliçesi olarak atandı, ardından Hel ve Niffleheim üzerinde hüküm sürmeye başladı. Her ne kadar ölülerin hükümdarı olsa da Valhalla’nın yani cennetteki ölülerin hükümdarı hala Odin idi. Bu yüzden Hela pek çok kez Valhala’yı almak için işgal etmiş akabinde Odin ve onun oğlu Thor’u kendisine düşman etmiştir.Hela, bir vesileyle Thor ölüm sınırına geldiği anda onu Valhalla’ya girmeye ikna etmeye çalıştı ancak en nihayetinde Thor bu durumu reddetti ve karşı koydu. Hela dünyadaki diğer ölüm varlıklarıyla samimi olmayan bir ittifaka katıldı.

Hela, Valhalla’yı ele geçirme şansı için sabırla bekledi ve hatta kölelerini, asgarda saldırmak için ölülerin tırnaklarından yapılma inanılmaz boyutlara ulaşan bir gemi olan Naglfar’ı inşa etmeye zorladı; ancak bu gemi, Cellat Skurge tarafından tahrip edildi ve Hela geminin yeniden inşasına başlamaya zorlandı. Odin, odin-uykusu dönemine girince valhala’nın koruması azaldı ve Hela beklediği fırsatı yakalamış oldu. En nihayetinde başlayan savaşta Hela, Valkyrior savaşçılarının fiziksel formlarını bozarak onları wraith(hayalet) benzeri bir forma sıkıştırmıştır. Hela’nın ordusuyla savaşmak için gelen New Mutants takımı ve ekipten Danielle Moonstar da bir Valkyrior savaşçısı olarak benzer forma sıkışmıştır. Çeşitli kuvvetlerle arasında süregelen savaş Hulk ve Agamemnon’un panteon lideri olarak Hela’nın diyarına girmesiyle devam etti. Hela’nın olağanüstü güçlerine karşı uzun süren bir mücadeleden sonra, Agamemnon, Hela ile olan belli belirsiz bir ilişkisini dile getirerek, Hela’ya onları serbest bırakmasını teklif etti. Hela da şaşırtıcı bir şekilde teklifi kabul etti. Bu durum Hela’nın Agamemnon’un yarım kız kardeşi olduğu gerçeğine bir ışık tutmaktadır. Bu dövüş sırasında New Mutant ekibi tarafından uyandırılan Odin gelecekte daha iyi bir izlenim sözü verince Hela gerçekleştirdiği fetih hareketinden vazgeçmiştir. Asgardlılarla olan başarısız savaşların ardından ragnarok olaylarının başlaması için Loki’nin Naglfar’ı kullanarak Asgard’a saldırmasına izin verdi.

Hela ragnarok sırasındaki ölümünün ardından Thor tarafından yeniden diriltildi. Hela, daha sonra Loki’ye kendi diyarı ve gücünün çoğunu kaybettiğini söyler; ancak bunun nedeninin çok sayıda Asgard’lının Thor tarafından yeniden diriltilmesi üzerine kendi diyarı Hel’in uzun yıllar boyunca topladığı ruhlarından yoksun bırakıldığı için kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu dönemler cehennem lordlarının toplantılarına katıldığı görünse de bu dönemlerde Las Vegas’ta yaşamış ve Loki’ye Thor’a karşı yardımlarda bulunmuştur.


Karakterin Yaratılışı:

Hela, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından İskandinav mitolojisindeki tanrıça Hel temel alınarak uyarlanmış bir Marvel karakterdir. Eski İskandinav şiirleri ve Snorri Sturluson’ın eserlerindeki betimlemelere göre Hel. Yer altı dünyasının hükümdarıdır ve karanlık bir doğaya sahiptir ve vücudunun yarısı is ile karartılmış çürümüş bir görünümdedir. Folklorik versiyonuna benzer bir şekilde Hela da ölümün ve ölümden sonraki hayatın hükümdar tanrıçasıdır. Bir diğer değiş ile Niffleheim’in yöneticisidir. İlişkileri ve etkileşimleri de mitolojik ilhamının yansımasıdır.

Hela çizgi roman sahnesine ilk çıkışını 1964 martında yayınlanan Journey into Mystery dergisinin 102. sayısında gerçekleştirmiştir.


Karakterin Evrimi:

Hela, mitoloji temalı karakterlerin birçoğu gibi, yayın tarihi boyunca sürekli bir gelişme kaydetti ve zamanla düz bir kötü karakterden daha karmaşık motivasyonları ve karakterizasyonları olan çok katmanlı bir antagoniste evrildi. Ancak durumu ve diğer karakterler ile olan ilişkileri hala kuşkulu ve belirsiz ve yazarlara göre yorum farklılıkları olabiliyor özellikle düzenbazlık tanrısı Loki’nin soyundan gelip gelmediği kuşkulu bir durum. Orijinal ilham kaynağı ölüm tanrıçası Hel’in aksine, Hela birçok farklı panteona ait ölüm tanrıları, cehennem iblisleri ve kozmik karakterler ile etkileşim halindedir.


Hela Marvel evreni hiyerarşisi içinde All-Father diyebileceğimiz seviyenin bir altında yer alan cehennem lordları arasındadır. Cehennem lordları arasında başta Mephisto olmak üzere Satannish, Pluto, Satana, Asmodeus ve Blackheart gibi hem mistik hemde kozmik karakterler bulunmaktadır. Stranger, Ego, Korku Lordları ve All-Father’ların çekinebileceği bir karakterdir.

Becerileri ve Güçleri:

Asgardlı Fizyolojisi: Hela klasik bir dişi Asgardlı yeteneklerinin yanında Jotunheim devlerinin özelliklerine ve ölüm tanrıçası olmanın verdiği bazı özel yeteneklere sahiptir.

 • İnsanüstü Güç: Hela fiziksel anlamda bir çok asgardlıdan çok daha güçlüdür. Resmi el kitapçıklarına göre 100 ton ve üzeri ağırlıkları kaldırma kapasitesine sahiptir. Bu konuda Thor ve Odin harici Asgard tanrıları arasında rakipsizdir.
 • İnsanüstü Hız: Uçarak  evren boyunca kaçan Thor’u kolayca yakalayabilecek kadar hızlıdır.
 • İnsanüstü Biyolojik Direnç: Hela’nın vücudu fiziksel aktivite sırasında pek çok insanoğlu ve Asgardlıya kıyasla çok daha az yorgunluk toksini üretir. Sonuç olarak, Hela neredeyse sınırsız fiziksel direnç gücüne sahiptir.
 • İnsanüstü Biyolojik Doku: Hela’nın cildi, kasları ve kemik dokuları, normal bir insanın vücudundaki dokudan  yaklaşık üç kat kadar daha yoğundur. Bu, Hela’nın insanüstü gücü ve vücut ağırlığına biraz katkıda bulunur.
 • İnsanüstü Dayanıklılık: Hela’nın bedeni, insan bedenlerine ve çoğu diğer Asgardlıya kıyasla fiziksel yaralanmaya karşı oldukça dirençlidir. Hela, büyük fiziksel saldırılara, sıcaklık ve basınçtaki aşırılıklara, yüksek kalibreli mermilere ve güçlü enerji patlamalarına hasar almadan dayanabilir.
 • Rejeneratif İyileştirme Faktörü: Her ne kadar vücudunun yaralanmalara karşı oldukça yüksek dayanıklılığı olsa da Hela’ya zarar vermek mümkündür. Bununla birlikte, Hela’nın vücudu yüksek seviyede insanüstü hız ve verimlilikle kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Hela’nın şifa yeteneklerinin seviyesi, Asgardlıların büyük çoğunluğunun ötesindedir.
 • Uzun Ömür: Hela, diğer tüm Asgardlılar gibi tamamen yaşlanmaya karşı bağışık değildir, ancak bir insandan çok daha yavaş yaşlanmaktadır. Ayrıca bilinen tüm dünyevi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı da bağışıklık vardır.

Mistik Gücü ve Sihir Yetenekleri: 9 boyutun ölüm tanrıçası olmasının yanında bir cehennem lordu da olan Hela evrendeki en güçlü büyüsel varlıklardan biridir. Sınırsız astral seyahat, zaman yolculuğu, uçma yeteneği, ve büyük miktarda Asgard büyüsünü manipüle edebiliyor. Elinde topladığı yüksek miktarda topladığı güç ile dokunduğu en güçlü Asgardlının bile etini tahrip edip öldürebilir bu yeteneğe ”death touch” denir ve All-Father Odin dahil herkes bu güçten çekinir. Eğer kendi diyarı olan Hel veya Niffleheim de ise güçleri çok büyük bir oranda artış gösterir. İnsan kılığındayken kendine yaklaşan bir adamın elini cama çevirmiştir.

 • Astral Seyahat: Hela, astral formuna geçtiğinde bile yine fiziksel vücudun da sahip olduğu kadar ölüm güçlerine sahiptir. Asgardlı metabolizması nedeniyle, ölümlü bir astral avatar kullanıcısının aksine, fiziksel formundan ayrı olarak harcayabileceği zaman konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.
 • Yaşam ve Ölüm Üzerindeki Kontrolü: Asgard’ın Ölüm Tanrıçası olarak Hela tüm Asgard tanrılarının üzerinde yaşam ve ölümün kontrolünü elinde bulundurur. Ölüm kavramı insanların aksine tanrılar için biraz daha değişik işliyor. Asgard tanrılarının da öldüklerinde vücutlarını işlevlerini kaybetse de ruhları insanların aksine vücutlarında kalmaya devam eder. Bir Asgardlı bu duruma geldiğinde eğer büyük bir savaşçı olarak layık görülmemişse Hela’nın kontrolü altında onun yanına Niflheim’e Hel’e doğru gider. Eğer büyük bir savaşçı olarak öldüyse Odin’in Valkyrie adlı dişi savaşçıları tarafından Einherjar ünvanıyla Valhala yolculuk eder.  Hela da Valhalla yolculuğunda bu kahramanlara eşlik eder, ancak onların üzerinde kontrol etme gibi bir yetkisi yoktur. Her ne kadar Hela genellikle bir Asgard’lının savaş yaraları veya normal bir yol ile ölmesini beklese de istediği taktir de yapacağı ölüm dokunuşuyla bir istediği kişiyi ölüme sürükleyebilir. Bu dokunuşu elinde eldiveni ile beraber yaptığında da etkili olsa da dokunduğu kişinin çıplak etine dokunması zorunludur. Bununla birlikte temasa geçtiği kişilerin kıyafet ile korunmuş bir bölgesine dokunursa vücutlarını ve ruhlarını yaşlandırabilir. Hela’nın dokunuşu ölümlüler için de oldukça ölümcül olsa da Hela ölümlüler için Asgard boyutunu terk etmeyi pek tercih etmez ilgi alanı genellikle ölümlülerden çok ölümsüzlerdir. Canını elinde bulundurduğu pek tercih etmese de canlandırabilir.

Allspeak: Allspeak sayesinde Hela 9 diyarın tüm dillerini, dünyanın tüm lehçelerini ve çeşitli uzaylı lisanlarını anlayıp konuşabilmektedir.

Yetenekleri: Bu duruma nadir olarak başvursa da Hela yetenekli bir dövüşçü ve aynı zamanda harika bir kılıç ustasıdır. Thor ile göğüs göğüse cenk edebilecek kadar yeteneğe sahiptir.

Silahları: Hela savaşlarında genellikle Nightsword adlı kılıcını kullanır. Thor, Pluto, Angela gibi karakterler ile karşılaşmaları vardır.

Bir süre Surtur’un alevli kılıcı Twilight’ı 9 diyarı kendine göre şekillendirmek için kullanmıştır.

Zayıflığı: Çoğu boyut efendisinde olduğu gibi Hela da hükümdarı olduğu Niffleheim ve Hel’in dışında biraz güç düşmesi yaşamaktadır. Hel’de bulunan ölü sayısı da gücünü diğer cehennem lordları gibi arttırıp azaltmaktadır. Valhala ve diğer cehennem lordlarının buyruğundaki ölüler üzerinde gücü yoktur. Normalde yarısı ölü halde olan vücudunun yarısı giydiği pelerin ve kıyafetleri sayesinde capcanlı olmaktadır. Eğer pelerini olmaz ise ölüler diyarını terk edemeyeceği düşünülüyor. Eğer pelerini ve kıyafetleri olmaz ise uçamaz ve hatta ayakta duramaz hale gelebilir. Pelerin ile tekrar temas haline geldiğinde iyileşmeye gücünü toplamaya başlayabilir.

 


Yakında vizyona girecek olan Thor: Ragnarok filminin ana kötüsü olan Tanrıça Hela’yı elimizden geldiği kadar tanıtmaya çalıştık. Son dönem çizgi romanlarında Thanos gibi popüler kötülerle etkileşime giren Hela, Marvel evreninde çok daha büyük rollere bürüneceğe benziyor.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

 1. Earendill
  13 Ekim 2017
  Yanıtla

  Normalde Thor’dan hiç hazzetmesem de Hela sayesinde filmi merakla beklemeye başladım. Hadi bakalım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir