Kimin Nesi: Dormammu

KÜNYE:

Adı: Dormammu

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: Kasım 1964

Yaratıcıları: Stan Lee ve Steve Ditko

Tür: Faltine

Cinsiyet: Erkek

Boy: 185 cm

Kilo: Değişken

Göz Rengi: Sarı(İnsan Formunda Yeşil)

Saç/Kıl Rengi: Yok(İnsan Formunda Siyah)

Bulunduğu Takımlar: Lords of the Splinter Realms

Lakapları:Kara Baron, Karanlık Boyutun Lordu, Muhteşem Enigma, Dehşet Veren, Ruhların Yiyicisi, Kaos Lordu ve Karanlığın Efendisi
İlk Göründüğü Sayı:  Strange Tales #126


Köken Hikayesi:

Binlerce, hatta milyonlarca yıl önce Dormammu, kız kardeşi Umar ile birlikte, Faltine denen ekstra boyutlu enerji varlıklarından oluşan bir ırkını mensubu olarak var olmuştur. Dormammu ve kardeşi Umar diğer Faltinelerin aksine enerji gibi maddeyi de topluyorlardı. Ve maddeyi özümseyerek boyutlarının en güçlü büyücüleri haline gelmişlerdi. Nihayetinde ebeveynleri Sinifer’i öldürdüler ancak enerjiden oluşan bu varlıklar bu durumu tolere edemeyecekleri için Dormammu ve Umar boyutlarından sonsuza kadar sürgün edilmiştir. Bu sürgünün ardından Karanlık Boyut(Dark Dimension) adlı boyutu buldular. Dark Dimension’da bir çok ırk ve çeşitli toplumlar yaklaşık 28.000 yıl boyunca barış içinde yaşamıştı ve iktidar, Kral Olnar’ın üçüncü bininci yılındaydı. Büyücü danışmanları Mahruşuks’un(Olnar’ın egemenliği altındaki büyülü rahip sınıfı) uyarılarına rağmen, Olnar, boyutsal engellerin nasıl parçalanacağı ve diğer boyutların kendi evrenine nasıl emileceği konusunda bilgi sahibi olmak için Dormammu ve Umar’a tapınağını ve gücünü sundu. Onlarca yıl süren bu fetih sonrasında Dormammu, ister tesadüfi ister tasarım olsun Dormammu, Olnar’ı Mindless Ones yaratıklarının boyutuna götürdü. Olnar bu olay sırasında ölünce Dormammu ve Umar Mahruşuks rahiplerini ortadan kaldırdılar ve Mindless Ones varlıklarını mühürlediler. Böylece çağlar boyunca Karanlık Boyut için kahraman oldular ve yönetime geçtiler. Dark Dimension’un doğuştan gelen mistik enerjileriyle özünü birleştiren Dormammu gücünü büyük ölçüde arttırdı. Dormammu ve kardeşi hala diğer evrenleri karanlık boyutun bir parçası haline getirmek için mücadele ediyor.


Karakterin Yaratılışı:

Dormammu, Marvel Comics için kullanılmak üzere Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratıldı. İlk olarak Stranger Tales dergisinde sadece mitolojik bir figür olarak düşünülse de gelen popüler ilgi Lee ve Ditko’yu onu tam teşekküllü bir varlığa dönüştürmeye yönlendirdi. İlk fiziksel görünümü Strange Tales dergisinin 126. sayısında 1964 Kasım ayında gerçekleşti.


Becerileri ve Güçleri:

Dormammu, Lucifer, Mephisto ve Satannish gibi cehennem lordlarından çok daha güçlü kabul edilir hatta Satannish’in yaratıcısı kendisidir. Kendisinin gücü Odin’i bile yanında küçük bırakacak kadar büyüktür ki, Thor’u tıpkı Odin gibi ölümlü bir varlığa dönüşmeye zorlamıştır.

Dormammu, ilk Sorcerer Supreme olan Agamotto’yla(Elder God Osthur’un oğlu) savaşmış ve Vishanti’nin azılı düşümanlarından biri haline gelmiştir. Lord Chaos’un bir temsilcisi olarak Dormammu, Master Order’ın temsilcisi olan Gökbaba Odin’e karşı kozmik bir satranç maçında üstünlük kurmuş ancak maç sonradan berabere sonuçlanmıştır. Loki’ye göre Odin, Dormammu’dan eşiti olarak bahseder, oysa Dormammu Odin’i kendinden aşağı olarak görür. Eternity’nin kendisine bizzat meydan okumuştur ve bir şekilde onun üstesinden gelmiştir. Dormammu hatta ve hatta Celestial’ları Faltine’nin Alevleri kullanarak yok edeceğini iddia etmiştir. Bununla birlikte, hala onun için bazı sınırlar vardır. Örneğin, Zom olarak bilinen ekstra boyutlu iblis, kız kardeşi Umar’dan ve dolayısıyla ondan daha güçlü olarak betimleniştir. İçinde Thor ve Doctor Strange bulunan Defenders ve Avengers ekiplerinin birleşik gücünü efor sarf etmeden mağlup etmiştir. Ancak Avalon’un Kem Gözü’nün gücünü kullanan Scarlet Witch’in büyüsü kendine çok güvenen dikkatsiz Dormammu’yu durdurmuştur. Dormammu, sık sık kozmosun yıkılmasına neden olacak veya tüm Marvel Evrenini yok etmeye yetecek kadar güçlü resmedilir. Dormammu’nun Umar’ınkilerle birleşen güçleriyle birlikte Eternity’nin gücünü ele geçirmiş ve Earth-5113 evrenin bizzat kendi haline gelmiştir.

Faltine Alevleri Üzerine Büyücülük: Dormammu saf mistik enerjiden oluşuyor, Doktor Strange ve Ancient One dahil olmak üzere en büyük büyücüleri bile ham güç ve sihiri manipüle etme yeteneği açısından gölgede bırakıyor. Çeşitli boyutlarda var olan ham büyülü enerjiden oluşan enerji formu nedeniyle neredeyse yok edilemez ve ölümsüzdür. Phoenix Force’un taşıyıcılarını yenecek kadar güçlü olduğunu göstermiştir.

Sürgün: Dormammu istediğini Karanlık Boyuttan istediği an atabilir ancak o bunun yerine genellikle onlarla savaşmayı seçer. Dünya’da güçlerinin azalmasına rağmen Gaea’yı dünyanın merkezine hapsedebilme yeteneğine sahipti; Clea tarafından Zom ve Oshtur’un sihirlerinin karışımıyla yapılan büyü Dormammu’nunkini bozmuş ve Gaea serbest kalıp Dormammu’yu yenmiştir.

İnsanüstü Kuvvet: Dormammu kolayca 100 ton ve üzeri kuvvete sahip olarak resmedildi.

Astral Projeksiyon: Güçlerinin birçoğu arasında, boyutlararası ve sınırsız astral projeksiyon yeteneğine sahiptir.

Madde Dönüşümü: Karanlık Boyutta istediği nesneyi seçtiği bir silahla değiştirme ve şekil verme becerisi.

Boyutlar arası Işınlama / Ulaşım: Portal oluşturma, kendi içinde güç ve nesne taşımasına izin vermenin yanı sıra, diğer boyutların içinde veya arasındaki bölgeleri görüntüleyebilmesini veya adım atmasını sağlar.

Şekil ve Fizik Değiştirme: Mistik enerjiden meydana gelmesi ona, görünüşünü ve büyüklüğünü büyük oranda değiştirebilmesine olanak sağlar.

Elementel Kontrol: Dormammu tüm elementeleri emrine çağırabilir.

Yaralanmazlık: Dormammu, hem fiziksel hem de mistik zarara karşı neredeyse tamamen bağışıktır.

Ölümsüzlük: Dormammu yaşlanmaya ve zamana karşı tamamen bağışıktır. Binlerce, hatta milyonlarca yıl yaşadı ve bir gün bile yaşlanmadı.

Rejeneratif İyileştirme Faktörü: Irkı hastalıklara ve toksinlere karşı bağışıktır ve ne kadar ciddi olursa olsun hemen hemen her türlü yaralanmadan kurtulabilir.

Enerji Emilimi: Tüm Karanlık Boyutun gücünden faydalanabilir ancak başka bir boyutta bulunduğunda bu biraz daha sınırlıdır.

Diriliş: Parker Robbins adlı karakter Dormammu’nun gücünü kullanarak Scourge of the Underworld’un öldürdüğü kötü adamları (Basilisk I, Bird-Man II, Black Abbot, Blue Streak I, Cheetah, Cyclone I, Death Adder, Hijacker, Human Fly, Letha, Megatak, Mind-Wave, Miracle Man, Mirage, Titania I, and Wraith I) diriltmek için kullandı.


Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

3 Yorum

 1. Sertaç
  24 Aralık 2018
  Yanıtla

  Siz gerçekten harika bir sayfasınız, o kadar büyük bir ilgi ve merakla okudum ki anlatamam. Burada okurlarınız için her türlü kaynaktan olabildiğince fazla bilgi topluyor ve bunları birleştirip mükemmel bir çalışma sunuyorsunuz. Benim bu isteğimi gerçekleştirdiğiniz için çok minnettarım, açıkçası bu kadar çabuk yayınlamanızı bile beklemiyordum 🙂 Teşekkürler Tarık Berk Gündüz, teşekkürler KahramanBaykuş ekibi, yeni çalışmalarınızı görmeyi büyük ilgi ve merakla bekliyorum… SEVİLİYORSUNUZ <3

  • 26 Aralık 2018
   Yanıtla

   Eyvallah, beğenmene sevindik. Senin gibi nazik ve sadık okurların bu gibi yorumları durgunlaştığımız sıralarda bize gerekli olan motivasyonu sağlayan yegane şey diyebiliriz. Sizlerde seviliyorsunuz arkadaşlar 😀 Saygılar.

 2. Shabirux
  8 Ağustos 2019
  Yanıtla

  Çok iyi ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir