Kimin Nesi: Bart Allen /Impulse/Kid Flash/ The Flash

BART ALLEN TANITIMI

Ta da … Bart Allen !

Kısa Bilgi: Bart Allen Kimdir ? 

Barry Allen , Barry Allen yani Flash’ın torunu olan genç günümüze 30. yüzyıldan gelmiştir. Ve Dedesi ile benzer güçlere sahiptir. Bu güçler ile suç ve kötülüğe karşı Teen Titans ekibinde önce Impulse sonra Kid Flash kimliği ile savaşır. Kısa bir dönem de Flash olmuştur.


Young Justice Animasyon Serisinden Impulse kimliği ile

KÜNYE: 

Kahraman Adı: The Flash  // Kid Flash // Impulse

Gerçek Adı: Bartholomew Allen II

Yayımlayan: DC Comics  

İlk Çıkışı: Haziran 1994   

Yaratıcıları: Mark Waid & Mike Wieringo  

ilk Sayı: 1 Haziran 1994

Tür: Dünyalı-İnsan  

Cinsiyet: Erkek  

Boy: 1.70m

Kilo: 66kg  

Göz Rengi: Altın / Kehribar

Saç/Kıl Rengi: Koyu Kestane

Vatandaşlığı: Amerika  

Memleketi: Bilinmiyor

Yaşadığı Başlıca Yerler: Keystone City, Central City, Watchtower, Hall of Justice, Speed Force, Titans Tower , New York City

Doğum Günü: Bilinmiyor  

 

Bulunduğu Takımlar: JLA, Teen Titans,Young Justice, Speedsters, Flash Family, Justice Riders, Justice League of America, Titans of Tomorrow

 

Ünvanları: Teen Titans, Young Justice, Justice League ve Flash Family üyesi, Keystone ve Central City Koruyucusu,Speed Force Kullanıcısı, Kid Flash, Impulse, Süper Kahraman, Yaşayan En Hızlı Adam   

 

Lakapları: Flash, Fastest Man Alive, Kid Flash, Impulse, Fastest Boy Alive, Imp, The Reckless Youth  

 

Ailesi: Don Allen ve Meloni Thawne (Anne ve Babası)  

                 Iris West: Büyük Annesi

                Barry Allen: Dedesi

                 Wally West ( kuzeni)   

                Dawn Allen: Halası


-Karakterin Köken Hikayesi // Origin-

New 52 Öncesi:

Bart, yüzyıllardır birbiri ile düşman olan iki ailenin meyvesi diyebiliriz. Babası, Barry Allen yani Flash‘ın oğlu Don Allen idi, annesi ise Dünya Hükümeti Lideri Thaddeus Thawne‘ın kızı ayrıca Cobalt Blue ve Prof. Zoom gibi baş düşmanların da atası.

 

Bart’ın doğumundan kısa bir zaman sonra ailesi Zoom tarafından saldırıya uğrar. Eobard Thawne yani Prof. Zoom bu iki düşman ailenin birleşmesinden yana değildir ve herkese öfke saçmaktadır. Tam da bu sırada Bart’ın halası Dawn Allen kozmik koşu bandı ile paralel bir dünyaya kaçmayı dener. Bu sırada Zoom cihazı patlatır ve ailecek çoklu evrenlere saçılırlar. Bart ve ailesi ise Earth-247 adlı dünyaya mahsur olurlar.

Keşke küçük Bart’ın tek sorunu bu olsaydı. Bart büyükbabasının hızıyla doğar ancak kontrol etmeyi bilmediğinden aşırı hızlı yaşlanmaktadır, 2 yaşında iken bile 12 yaşında gibi görünmektedir.

Bart’ın derdi bitecek gibi değildir, Zoom faciasından sonra aileler arasına tekrar soğukluk girer ve dönemin Dünya Hükümeti lideri olan Thaddeus Thawne, Dominators ile birlikte Bart’ın babası ve halası, yani Barry’nin çocuklarını öldürürler. Bart’ı önce Dominators ırkı sonra alı koyar daha sonra da Dünya Hükümeti tarafından yakalanır. Earthgov (Dünya Hükümeti) bilim adamları tarafından yetiştirilir ve sanal bir gerçeklik simülatörü içerisinde yaşaması sağlanır. Böylece onu yaşlanma etkilerinden haberdar olmamasını sağlama amacı güdüyorlardı. Fakat Bart, bunlara rağmen fiziksel olarak hızla büyüse de mental olarak o kadar büyümüyordu ve çok uzak olmayan bir zamanda yaşlılıktan ölecekti.

Sonunda Bart’ın izini bulan büyük annesi Iris West, Bart’ı kaçırır ve günümüz dünyasına getirir. Zamanda geriye doğru 10 yüzyıl geri gelmiş olan Bart’ın yaşlanması durur ayrıca hali hazırda ki Flash ve kuzeni Wally West ona güçlerini nasıl kontrol edeceğini öğretir.

Max Mercury’den Hayat Dersleri

Fakat bir zaman sonra Wally o kadar çok meşkuliyetinin içerisinde Bart’a her şeyi öğretmenin onun için çok fazla olduğunu anlar. Zira Bart yıllarını Sanal Yaşam Simülatöründe geçirdiği için hiç bir zaman tehlike, içgüdü, korku, heyecan vs gibi duygu, durum ve güdüleri öğrenememiştir. Düşünmeden önce hareket eden ele avuca sığmayan bir yapısı vardır.

 

Bu sebeple Wally onu emekli bir speedster ve de Speed Forcekullanıcısı olan Max Mercury’e yönlendirir. Mercury, Bart ile çalışmak için kırsala taşınırlar. Max, “Zen Master of  Speed” olarak çağrılacak kadar saygı duyulan ve de bilgili bir speedster idi. Bart’a çok faydası dokunur.

Teen Titans Yılları

Bart suçla ve kötülükle savaş kariyerine Impulse adıyla başladı, bu adı ona düşünmeden önce hareket ettiği ve asla duraksamadığı için Batman vermiştir. Bu adla yıllarca Young Justice ve Teen Titans ekiplerine hizmet etti. 2003 yılından sonra Kid Flash rolünü aldı.

 

İnfinite Crisissonrası mentorların yokluğunda Flash olur. Ancak Full Thorttle adlı event sırasında “Haydutlar” (özel bir meta insan suç çetesi) tarafından öldürülür. Final Crisis sırasında speed force döngüsü sayesinde tekrar dirilir fakat kariyerine Kid Flash olarak devam eder.

Bart Allen The Flash

 

New 52 Dönemi:

Bar Torr, 21. Yüzyıl başlarına yakın hafızası silinmiş halde gönderilmiş bir mahkum idi aslında. Fakat elindeki süper hız yetenekleri ile kısa zamanda Kid Flash olarak Teen Titans’a karışıp suçla savaşmaya başladı.

Peki bu işin önü ardı nasıl olmuştu.

Altos Prime adlı bir dünyadan  30. yüzyıla ait bir çocuktur aslında Bart, gençliğinin büyük bir zamanını Functionary rejiminin gölgesinde geçirmek zorunda kalmıştır. Bu rejimin zalim ajanları ailesini öldürmüşlerdir. Geriye kendi ve küçük kız kardeşi Shira kalmıştır, Arındırıcılar olarak bilinen ekip tarafından katletme ve hırsızlık yapmak üzerine alınırlar ancak Bart bunun yerine kız kardeşini bir manastıra bırakır.

Arındırıcılar ve rejimden intikam almak için yanıp tutuştuğunda çok gençti, bu sebeple onlara karşı durmak yerine onlara katıldı. Ordunun düzensiz hareket eden gangster bir kurumu idi bu. Bart kaçakçı olmuştu. Bir gün yine iş için çıktıkları bir seyahatte hava aracı kazalı bir iniş yaptı ve patladılar, fakat Bart’ın yaraları hızla iyileşiyordu ve süper bir hıza kavuştuğunu da fark etmişti.

Güçlerini kazanır kazanmaz, Arındırıcılar ve rejimden intikam almaya hazırdı, kuruluş içerisinde şikayetçi ve mutsuz olan bir sürü kişiyi arkasına alıp bir isyan başlattı . Sayısız başarı ve zafere ulaştı, taki bir gün Rahibeler tarafından yetiştirilip Functionary’ nin bir ajanı olan kız kardeşini yaralı bir şekilde savaş alanında görene kadar.

Bunun üzerine uzlaşma teklifi sunar ve de başlattığı isyankar akımı durdurur fakat bunun üzerine eski yoldaşları onun ölüsünü ister. Fakat Bart, bir zamanlar savaştığı Rejim tarafından tanık koruma programına alınır. Fakat, yine de Bart’ın tekrar başlarına bela olmalarını istemediği için yakın süreli hafızası silinerek 21. yüzyılın başlarında bir yetimhanenin önüne bırakılır.

Ancak bir vaka sırasında tekrar 30. yüzyıla geri gönderilir, bu sefer yanında Teen Titans ile beraber. Orada kısa sürede Arındırıcılara karşı zafer kazanırlar, fakat geçmişi hayal meyal canlanan Bart o an içindeki karanlık tarafı keşfeder zira savaş esnasında birini zalimce öldürmüştür. O sırada bir nezarethaneye atılan Bart’ın geçmişi Brain 3 adlı komutan tarafından arkadaşlarına anlatılır.

Yeni 52 döneminde daha az Flash ailesine odaklı, daha karaktere odaklı ve karanlık bir köken gözlemlemekteyizdir.


Karakterin evrimini , köken hikayesi kısmında anlatmış oldum o yüzden tekrar değinmiyorum. Ayrıca Rebirth döneminde karaktere dair bir gelişme hatta ortaya çıkma bile söz konusu olmadığından Rebirth’e hiç girmedim.

Karakter çok genç vede yeni olduğundan keza bir mirası da yok nitekim onu da es  geçip becerilerine geliyorum direkt.


-Yetenekleri ve Güçleri-

Öncelikle şunu söylemek gerek, Bart, Barry’nin gücü ile doğmuştur sonradan edinmemiştir. Bu sebeple potansiyel olarak en hızlı Flash’tır.

 

 

Öldüğü sanıldığı bir macerada Speed Force Bart’ın içinde yaşar ve Bart’da Speed Force içinde işte o bağlantıdan sonra Bart geri döndüğünde tıpkı bir dönem Wally’nin yaptığı gibi Speed Force’un kendisinden bir zırh yapmıştır üzerine, yani saf enerjiden oluşan bir suit. İşte o an ki Bart için “Tüm Flashların toplamından daha hızlı” demiştir Wally.

 

Bart, Speed Force’u en iyi kullanan Flash olabilir (Wally ile birlikte). Bart hız klonları yaratarak, onları farklı boyut ve zamanlara gönderebilir.. Ve de daha sonra o klonların kendisine dönmeleri ile onların bilgilerini alır (size birini anımsattı mı?) .

 

Diğer Flash’larda olmayıp da Bart’da olan bir diğer şey ise artırılmış fotografik hafıza… Bart süper hızlarda bile gördüğü hiç bir şeyi unutmaz. Deathstroke tarafından sakatlanıp koşmayı bıraktığı dönemde bile can sıkıntısında San Francisco şehri kütüphanesinde ki tüm kitapları 5 dk içerisinde okumuştur.

 

Bart ayrıca Batman’in çırağı ve de DC Comics evrenindeki en iyi detektiflerden biri olan Tim Drake tarafından detektiflik, anatomi ve de çıplak el dövüş sanatları konularında çalıştırılır. Hatta detektiflik işlerinde LA Polis Departmanına yardım etmişliği bile vardır.

 

 

Tabi Bart’ın o halini göremedik, hem Barry hem de Wally’nin dönüşü ile 3. plana düşmesi gerekiyordu ve öldürüldü geri döndüğünde ise Kid Flash olarak devam ediyordu görevine.

Bart Allen’a dair bazı bilgilendirici gösterimler ise şöyle

 

Extra güç ile ışınlanmış bir foton ışın demecini rahatlıkla geride bıraktığı anlar.

 

Geçirgenlik + Yüksek hızı birleştirip yerin altına gizlenerek yaptığı süper hızlı atakla tek sefer de Professor Zoom’un işini bitirdiği anlar

 

Superboy Prime’a hız çarpılması yaşattığı ve de gelişi ile geri çekilmesine sebep olduğu anlar.

Deathstroke’un elinden saliseden bile kısa bir zamanda arkadaşını kurtardığı ve silah kalibrasyonu ile ilgili Deathstroke’a tavsiye verdiği badass anlar. En güzeli ise kimse ne olduğunu göremedi bile

 

Interia adlı Kid Flash klonu olan Thaddeus Thawne’ı anında halledip arkadaşı ile birlikte uzaklara fırlattığı anlar.

 

Hızı ve süper güçleri yokken bile eğitim ve çalışmaları sonucu neler yapabileceğini gösterirken.

 

Eğer Flash Ailesi ve de Diğer DC Comics Hızlıları hakında daha detaylı bilgi edinmek ve de en hızlılar sıralamasını görmek isterseniz. Bu Videolarımızı İzleyebilirsiniz.


Okuduğunuz için Teşekkürler. Umarım beğenmişsinizdir. 

Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics, Comicvine, Reddit

Yazan & Derleyen: Utkan Aktaş 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

  1. galeme
    17 Aralık 2017
    Yanıtla

    Impulse isminden dolayı nedense karakter bana çok çekici geliyor fakat henüz bir serisini okuyamadım.
    Tanıtım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir