Kimin Nesi: Adam Warlock

KÜNYE:

Adı: Adam Warlock

Gerçek Adı: Him

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: Eylül 1967

Yaratıcıları: Jack Kirby & Stan Lee

Tür: Yapay Kozmik Varlık

Cinsiyet: Erkek

Boy: 188 cm

Kilo: 102 kg

Göz Rengi: Beyaz, Bazen Kırmızı

Saç/Kıl Rengi: Altın Sarısı

Cilt Rengi: Altın Rengi

Memleketi: The Beehive

Bulunduğu Takımlar: Defenders, Guardians of the Galaxy ve Infinity Watch

İlk Göründüğü Sayı: Fantastic Four Vol. 1 #66

Ailesi: Enclave (yaratıcıları), Ayesha (genetik ikizi), Gemini (genetik akrabası), Goddess (iyi benliği), Magus (kötü benliği), High Evolutionary (koruyucu babası)

Unvanları: O, Magus, Warlock, Tanrı Katili, Altın Sörfçü, Adem, Mükemmel İnsan, Yaşamın Avatarı, Adam Magus, İki Dünya’nın Kurtarıcısı, Işığın İntikamcı Eli, Ruhların Efendisi


 

Köken Hikayesi:

Orijinal olarak Adam Warlock sadece ‘Him’ yani O adıyla tanınıyordu. Seçkin bir bilim adamı kadrosunu oluşturan birçok çılgın bilim adamının eliyle yaratılmış yapay bir varlıktır. Bu bilim adamları HIM projelerini gerçekleştirdikleri çalışma tesislerine Beehive(arı kovanı) isimini vermişlerdir. O’nu bir kozanın içinde yaratmışlar o da kozanın içinden kendi başına doğmuştur. Yaratıcılarının onu yaratmaktaki amacı kendi kazançları için insan evriminin zirvesi olan mükemmel insanı yaratmaktı. Neyse ki Him yaratıcılarının sandığından çok daha gelişmiş ve üstün varlık olarak onların kontrollerinin ötesindeydi. Doğduğu anda yaratıcılarının art niyetlerini anlar ve onlara, çalışma tesislerine zarar verir. Ve düşüncelerini toparlayabilmek için uzay boşluğuna kaçar. Ancak bir asteroid yağmuruna yakalanır ve Watcher olarak bilinen Uatu tarafından dünyaya geri yollandığı için dünyadan fazla uzaklaşamamıştır. Yıllar sonra Enclave, Kismet’in doğumuyla sonuçlanan bir başka mükemmel yapay insan yaratma deneyine kalkışır.

Yaratıldığı ilk dönemde varlığını anlamlandırmaya çalışan ve yaşam tecrübesi olmayan Him(Adem) kendine Thor‘un eşi olan Lady Sif’i layık bir eş olarak görmüş ve onu kaçırmaya çalışmıştır. Ancak bu yüzden Thor’un kendisinden sıkı bir dayak yemiştir ve kurtulmak için kendisini kozanın içine almıştır. Ve daha sonra yeniden doğacaktır.

Yeniden doğuşunda High Evolutionary isimli evrendeki en büyük dehalardan biri tarafından kısmi evlat edinilir ve himaye altına alınır. H. Evolutionary kendisine kudretinden ve mistik yönünden dolayı Warlock adını ve vampirik güçlere sahip olan ruh taşını vermiştir. Evrimci’nin diğer bir yaratısı olan Man-Beast ile savaşmak için dünyaya geldiğinde Ellie isimli bir dünyalı tarafından kendisine Adam(Adem) ismi verildi. Bugünden sonrada Adam Warlock olarak tüm evrende tanındı.


Karakterin Yaratılışı:

Adam Warlock karakteri ilk olarak ”HIM”’ adıyla Fantastic Four dergisinin 66. sayısında okuyucuyla buluştu. Ancak karakteri günümüzdeki modern imajına getiren 1970’lerden 2000’lere kadar onu yazıp geliştiren kişi aslen sevgili Jim Starlin’dir.

Karakter Evrimi

Becerileri ve Güçleri:

Adam Warlock’un pek çok yeteneği onun kendine özgü biyolojisinden ve ona çok çeşitli güçler kazandırmıştır. Bu güçler ayrıca, her yeniden doğuşunda ve kozadan çıkışında değişiklik gösterip gelişebilmektedir. Thanos‘a göre, Adam de kendisi gibi eşsiz bir varlıktır ve “kozmik normdan” ayrı olarak tanımlanmıştır. Magus olarak geçirdiği süre boyunca Xandarian Worldmind, Adam’in gücünün Dark Quasar’ın(Cancerverse Quasar) ötesine geçtiğini ve onu Nova-Prime olan Richard Rider’a karşı durumunu ölçmeyi imkansız kılacak derecede güçlü olduğunu söylemiştir.

 • Ruh taşı ile olan bağı: Ruh taşıyla olan deneyimlerinden sonra bu sonsuzluk taşı Adam ile simbiyotik bir bağ kurdu ve ona kendi isteklerini ve iradesini algılayabilme yeteneği verdi. Ruh taşının bağlı olduğu tüm taşıyıcıları arasında Adem’in en güçlü ve özel varlık olduğunu ve kendi iradesini etkisi altında koruyabildiğini belirtti. Bu bağdan ötürü Adam kendini başkası tarafından kullanılan ruh taşı etkilerinden koruyabilir.
 • Yaşamın Avatarı: In-Betweener tarafından yaşamın avatarı olarak aday gösterilen Adam daha sonra ölümün avatarı olan Thanos’a karşı koymak ve yaşam ile ölüm arasında kozmik bir dengeyi korumak için kozmik güçler tarafından seçilmiştir.

İnsanüstü Fizyoloji: Adam Warlock, yapay olarak kodlanmış genetik yapısından elde edilen bir dizi süper-insan özelliklerine ve güçlere sahiptir. Bu mükemmellik Ultron veHigh Evolutionary tarafından da dikkate alınmış ve kolayca kopyalanıp çoğaltılamayacak bir şey olduğu söylenmiştir.

 • Enerji Tüketimi: Thanos’a göre Adam Warlock’un bedeni tıpkı kendisi ve Galactus’un elçileri gibi etrafındaki çeşitli enerjiyi emip tüketebilir bu sayede yiyecek ya da su olmadan yaşamını sürdürebilir. Buna büyülü enerjileri ve yaşam enerjisi gibi enerjilerde dahildir.
 • İnsanüstü Kuvvet: Warlock, kesin seviyesi bilinmese de süper insan gücüne sahiptir. Kendisinin 40 ton gibi bir güce sahip olduğu daha önce belirtilmiştir. Ancak Adam Warlock, Wonder Man, Thor ve Ulik gibi 100 ton üzeri kuvvete sahip karakterlerle el ele savaşabilmektedir.
 • İnsanüstü Hız: Warlock, en iyi insan sporcudan bile daha yüksek hızlarda koşma ve hareket etme yeteneğine sahiptir. Sıfır noktasından Galactus’un yaptığı saldırı sırasında yok olmuş ve onun üstünde belirmiştir. Bunu teleportasyon ile yapıp yapmadığı bilinmemektedir. Ancak Drax’ın göremediği hızlarda da hareket edebildiği ve en az Quasar gibi karakterler kadar hızlı olduğu bilinmektedir.
 • İnsanüstü Direnç: Warlock’un kas sistemi fiziksel aktivite sırasında bir insanın kas sistemine göre çok daha az yorgunluk toksini üretir. Yorgunluk kendisinde etkisini göstermeden birkaç saatliğine maksimum kapasitede performans gösterebilir.
 • İnsanüstü Dayanıklılık: Warlock’un vücut dokuları, insanlara göre yaralanmalara karşı daha sert ve daha dayanıklıdır. Yüksek irtifalara, muazzam darbelere, sıcaklığa ve aşırı basınca ve uzay boşluğuna yaralanmadan maruz kalabilir. Thanos, Drax ve Thor gibi tiplere dayanabilmiştir.
 • İnsanüstü Çeviklik: Warlock’un çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, en iyi insan sporcunun bile fiziksel sınırlarının ötesindeki seviyelerdedir.
 • İnsanüstü Refleksleri: Warlock’un reaksiyon süresi benzer şekilde yüksektir ve en iyi insan sporcunun doğal fiziksel sınırlarının ötesindeki bir seviyede tepki verebilmesini sağlar.
 • Evrimsel Koza: Adam Warlock birkaç saniye içinde koza şeklindeki bir yapı oluşturarak kendi etrafını sarabilir. Yaşam süresi boyunca, genellikle ölümcül zararlardan korunmak için çok nadiren bu gücünü kullanmıştır. Her zaman olmasa da kozadan fiziksel veya zihinsel olgunluğunun daha ileri bir seviyesinde ortaya çıkar. Koza maddesinin ne olduğu, nereden geldiğini veya geldikten sonra nereye gittiği bilinmemektedir.
 • Uçuş: Adam Warlock, altındaki yer çekimi kuvvetini ortadan kaldırmak için kozmik enerjiyi kullanabilir ve bu durum uçmasına olanak tanır. Dünya benzeri bir atmosferde, Warlock, ses hızına, saatte yaklaşık 770 mil hızla ulaşabilir. Bununla birlikte, uzayda iken, Warlock’un supraluminal (ışıktan daha hızlı) hızlara erişebildiği pek çok kez gösterilmiştir.
 • Ölümsüzlük: Adam fiziksel olarak öldürülebilirken bile aslında gerçekten ölmemektedir. Bu durum ruhunun çok güçlü olmasından kaynaklanmaktadır hatta Lady Death(Ölümün Kendisi) bile onun ruhunda iddiada bulunamamaktadır. Ve bir şekilde yeniden doğar.
 • Hücresel Yenileme: Adem’in rejeneratif ve onarıcı yetenekleri son derece gelişmiştir.

Ultra Duyular: Magus’un hatırlarını ve kendi yeteneklerinden bazılarını aldıktan sonra kara delikler gibi uzamsal anomalileri hissedip bulabilmesine izin veren üstün duygular kazandı. Yeniden doğuşları daha sonra Adem’e gelişmiş algılar armağan etti. Diğerlerinin açıklarını, ruhlarını ve hal durumlarını görmenin yanı sıra, diğerlerinin genetik yapısını da bir bakış ile inceleyebilir.

 • Kozmik Farkındalık ve Mistik Duyular: Çok bölmeli beyini sayesinde Adam Warlock kozmik duyulara sahiptir. Adem kozmik bir ölçekte uzaydaki solucan deliklerini ve diğer düzensizlikleri tespit etme veya üretme yeteneğine sahiptir. Yakın zamandaki yeniden doğuşlarından sonra, aynı zamanda birisinin teleport edildiğini algılama yeteneğine de sahip olmuştur. Bunun yanında derin mistik duyulara da sahiptir.
 • Zamanda Donmaya Dayanıklılık: Adem Zaman Taşının zamanı dondurma yeteneğine Rune kullanarak karşı koymuştur.
 • Gerçekliğin Bükümüne Direnci: Gerçekliği sağlam bir şekilde kavrayabilmesi sayesinde Adem gerçekliği değiştirebilen, büken kişilere karşı dayanıklıdır.
 • Telepati: Eskiden güçlü telepatik yeteneklere sahipken bu gücünün büyük bir bölümünü kaybetmiştir ve bir zamanlar sahip olduğu telepatik gücün sadece bir kısmını koruyabildi. Bununla birlikte, Telepati gücünün tam kapasite seviyesi bilinmemektedir.
 • Telepati Koruması: Mantis ve Moondragon gibi güçlü telepatları zihninden uzak tutabilmiştir.
 • Sağgörü: Adem anlamsız olsa bile zamanı ve ötesini üstün duyusuyla görebilmektedir.

Enerji Manipülasyonu: Adem’in enerji manipülasyon ve kontrolü ruh taşı tarafından büyük orandan güçlendirilmişti ancak son kozasından çıkışından itibaren ruh taşından bağımsız olarak bile çok güçlüdür. En son dirilişi ile artık hem Silver Surfer hem de Quasar gibi diğer kudretli enerji manipülatörlerini bile afallatacak kadar güçlüdür.

 • Madde Manipülasyonu: Adem’e göre son dirilişinden sonra artan yeteneği enerjiyi maddeye dönüştürmesini ve ek olarak üzerinde mutlak kontrole sahip olmasını sağlar. Bu güç artışından önce bile Thanos’u granite çevirebilmişti hatta bu graniti yalnızca Death çözebilmişti.
 • Enerji İnşası: Adem’in çeşitli enerji türlerini yapılara dönüştürdüğü görülmüştür. Kullanımının metafizik kuantum enerjisinden veya başka türden enerjilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmese de kılıç, zırh parçası ve kalkan oluşturabildiği bilinmektedir.
 • Büyü: Warlock isminin boşuna olmadığını gösteren Adem mistik enerjiyi manipüle edebilmektedir. Mistik güçlerinin çoğu, şeytan çıkarma, vücut transmutasyonu ve astral projeksiyon gibi şeylerdir.
 • Diriliş: Adem ruhları ait oldukları bedenlere sokarak onları diriltme kabiliyetine sahiptir.
 • Zaman Yolculuğu: Adem, mistik güçlerini astral formunda geleceğe seyahat etmek için kullanabilir.
 • Ruh Sağlamlığı: Kendi ruhunun efendisi olarak, kendi ruhunu diğer ruhlara kolaylıkla zarar verebilecek şeylerden koruyabilir.
 • Mistik Portalar: Adem mistik geçitler açabilme yeteneği göstermiştir.
 • Kuantum Büyüsü: Adam’ın bilinçaltı Cancerverse’in gelecekteki hatalı yayılıımının açmazlığını çözmek adına yeniden dirilmiş halinin iyileşmesi, uzay ve gerçekliği onarması için gerekli gücü kazanmasına izin vermiştir. “Kuantum Magic” olarak adlandırılan ve “Metafizik Kuantum Enerji Manipülasyonu” olarak da adlandırılan bu güç onun etrafındaki elverişli güçten ve “psi-llables” şeklinde yapılan büyülü yetenekleri gerçekleştirmesine izin verir.
 • Ruh Manipülasyonu: Enerji formunda ruhları belirli bir düzeydi manipüle edebilir veya ofansif olarak kullanabilir.
 • Empati: Ruhlarla ve insanlarla olan deneyimlerinden sonra Adem ruhları algılamada emapik yetenekler kazanmıştır. Bu yetenekler, Annihilation Wave’de öldürülen milyonlarca canı hissetmesini sağlamıştır.
 • Chronokinesis: Adam, yeni farklı bir gelecek amacıyla zaman çizelgelerini manipüle edebilen bir sihir yaratmak için Kuantum Sihirini kullanabilir. Ancak böyle bir yetenek, Adem’in yeteri kadar enerji harcamasını gerektirir. Magus olarak, zaman çizelgesini kendisinin yönettiği tüm gelecekleri değiştirmek için kontrol etti.
 • İlizyonlar: Adam, Magus olarak geçirdiği dönemde kendini ölü gibi göstermek için ilizyonlar yaratmıştır.
 • Kozmik Güç: Vücudunun özel yapısı sayesinde kozmik enerjiyi dönüştürerek kendi kullanımı için kozmik patlamalar oluşturabilir. Fiziki yetilerini arttırabilir ve iyileşmek içinde kozmik enerjiyi kullanabilir.
 • Pyrokinesis: Warlock, yoğun termal enerji üretme kabiliyetini gösterdi.
 • Astral Yabancı: Lord Chaos ve Master Order’a göre Adem kaderlerin döngüsünün dışındadır ve bu nedenle Sonsuzluk eldiveni kullanıcıları ve kozmik duyu kullananlar tarafından bile kolayca görülemeyen veya izlenemeyen bir varlıktır. Büyü içinde benzer şeyler geçerlidir.

Dahi Düzeyde Zeka: Adem, kozmik ikilemlerle yaşadığı ilk elden deneyimlerinden derin bir bilgi birikimine sahiptir ve Thanos tarafından bir deha olarak kabul edilir.

 • Mistik Bilgi ve Okült Uzmanı: Adem, Ruh Taşları ve Kuantum Bantları, evren anlayışı ve ötedeki daha büyük güçler gibi evren içindeki mistik ve kozmik öğelerle ilgili olağanüstü miktarda bilgiye sahiptir.
 • Hackleme: Adem daha fazla bilgi edinebilmek için Avengers’ın sahip olduğu düşmanlar hakkında bilgilerin bulunduğu sistemi hackleyerek elde etmiştir.
 • Usta Taktikçi ve Stratejist: Adam başarılı bir strateji uzmanı ve taktisyendir. Onun sahip olduğu bu kapasite Thanos’un saygısını kazanmasını sağlamıştır. Thanos’u sonsuzluk eldiveninden ayrı operasyonunu o tasarlayıp yürütmüştür.
 • Usta Manipülatör: Belki de onun hakkındaki en heybetli şey onun başkalarını manipüle etme yeteneğidir. Bu muazzam gücü yüzünden Silver Surfer’ın kendisine karşı hoşnutsuzluğunu kazanmıştır. Ona ve Mephisto’ya göre Adem, evrenin en iyisi için verilen kararlarla ilgili durumlarda iyi ya da kötüyü dikkate almayan bir varlıktı.
 • Çoklu Lisan: Adem ne kadar bilinmez olursa olsun tüm uzaylı dillerine aşinadır. Annihilation Wave sırasında öldürülen Kree’lerin her birinin isimlerini yazabiliyor ve anlayabiliyordu.

Dövüş sanatları: Warlock, hayatı boyunca girdiği göğüs göğüse verilen mücadelelerden çok sayıda birinci elden tecrübe kazanmış ve sonuçta oldukça bu konuda karşılaşması zorlu biri haline gelmiştir. Bu yeteneğini ruhunu emdiği Autolycus, Thanos’un yetiştirdiği eğitimli bir suikastçı olan Gamora ve evrensel kilisenin eğittiği kara şövalyeden aldığı da varsayılabilir. Bu sayede soğukkanlı şekilde beklenmedik vuruşlar yapabilir.

Triax, Nobilus ve Wonder Man gibi onun gücünü aşan varlıklarla savaşabiliyor ve fiziksel olarak Thor, Thanos ya da Herkül’ün seviyesinde bir eşleşme olmasa bile, Olik’le kendi başına savaşmayı başardı.

Felsefe: Warlock da kendini yetiştirmiş bir filozofdur.


Son Guardians of the Galaxy filmiyle beraber beyaz perdede boy göstereceği kesinleşen Adam Warlock uzun zamandır gelmesini beklediğimiz bir karakterdi. Kozmik kahramanlar arasında nadir mistik karizmasıyla Mcu’da nasıl bir rol alacak merakla bekliyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

7 Yorum

 1. Sertaç
  8 Aralık 2018
  Yanıtla

  Merhaba yine döktürmüşsünüz resmen okurken çok keyif aldım gerçekten, elinize emeğinize sağlık, yazdıklarınızı çok açıklayıcı ve öğretici buluyorum, çoğu yerde bulamadığım bilgileri sizin sayfanızda buluyorum. Şu ana kadar gördüğüm en kaliteli sayfalardan birisiniz. Benim bir ricam olacaktı, Dormammu ve Cable hakkında da bu şekilde açıklayıcı bilgiler sunmanız mümkün mü? Eğer böyle birşey yaparsanız bir okurunuzu gerçekten çok mutlu etmiş olursunuz, okuyup vakit ayırdığınız için teşekkürker

  • 10 Aralık 2018
   Yanıtla

   Bu kadar kibar ve heyecanlı bir okuru kırmak mümkün değil. Dormammu ve Cable tanıtımlarını önceliğimiz yapacağız.

   • Sertaç
    10 Aralık 2018
    Yanıtla

    Beni gerçekten çok mutlu ettiniz , doğruyu söylemek gerekirse geri dönüş yapacağınızdan bile emin değildim, anlaşılan üzere okuyucularınıza değer veriyor ve isteklerini değerlendiriyorsunuz, kaliteli bir sayfa olduğunuzu yorumumda belirtmiştim zaten fakat bu kalitenizi kat ve kat daha arttırıyor. İyi ki bu sayfayı bulmuşum, tüm kahraman incelemelerini okudum, umarım Dormammu ve Cable’ın gelmesi de fazla uzun sürmez heyecanla bekliyorum, ve sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

    • 13 Aralık 2018
     Yanıtla

     Yorum yapan tüm kullanıcılara geri dönüş yapmaya çalışıyoruz hele böyle güzel sözler söyleyen iyi niyetli arkadaşlarımıza, kardeşlerimize hemen dönmeye çalışıyoruz. Marvel tanıtımlarını yapan arkadaşa söyledim. Cable ve Dormammu öne alınacaktır. Tabi bir tarih veremiyorum ancak kesin yaparız. Biz de sizlere teşekkür ediyoruz. Şu aralar iş güç ve ailevi sebeplerle site olarak durgun bir dönemdeyiz. O yüzden böyle yorumlar can suyu gibi geliyor 😀

 2. Cihan
  17 Ocak 2019
  Yanıtla

  Merhaba, sitenizi yeni gördüm açıkçası Adam Warlock hakkında araştırma yaparken buldum. Marvel evreni hakkında Türkçe bilgilendirme bulabileceğimiz sanırım Türkiye’de ki tek site gerçekten bilgilendirmeleri okurken insan ansiklopedi den okur gibi okuyor. Bunun için teşekkürler. Benim bir sorum olucak Warlock ile ilgili. Blizzard warcraft evreninde bulunan Warlock hakkında bir bilginiz varmı? Asıl öğrenmek istediğim iki karakter ismi de Warlock ve ikisi de bi şekilde ruh emiyor (hapsediyor) bu benzerlik yani ismine kadar hatta spesifik özelliklerine kadar benzer iki karakter nasıl olurda farkedilmez ya da benim göremedğim başka bişey varmı var? aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Tarık Berk Gündüz
   18 Ocak 2019
   Yanıtla

   Warlock kuzey avrupa ve brit mitolojilerinde geçen ve eskiden erkek büyücüler için kullanılan bir kelime. Mazisi Marvel ve Warcraft evrenlerinin çok çok öncesine dayanıyor yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir