Fate Anime Serisi İzleme Rehberi

Type-Moon‘nun geliştirmiş olduğu Fate serisi oyunlar, anime, romanlar ve manga ile genişleyen dallanıp budaklanan bir hikayeye sahiptir. Eğer bu işe sadece animeler ile girip diğerlerine bulaşmama niyetindeyseniz neresinden başlayacağım diye aklınız karışabilir. İşte bu yazıda buna bir cevap bulmaya çalışacağız.

Fate/stay night

Görsel roman Fate / stay night, tüm Fate franchise’ın başladığı noktadır. Fate / stay night, ana karater genç büyücü Shiro’nun başından geçenleri takip eden fantastik bir modern efsanedir.  Shiro kazara kendisini efendisi olduğu Saber adlı kahraman ruhuyla beraber kutsal kadehin dilek hakkı için olan bir savaşın ortasında bulur.


Fate/stay night (2006) – 24- Bölümlük TV Animesi

Orijinal görsel roman oyununda hikayenin gidişatı içinde 3 tane güzergah(rota) bulunuyor. İlk anime olan Stüdyo Deen tarafından yapılan 2006 yapımı Fate/stay night ise diğer rotalardan bir kaç unsur bulundursa da çoğunlukla ilk rota olan Fate‘i takip ediyor.  Kutsal kaseye giden savaş yolculuğunda çoğunlukla  Shiro ve Saber arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Franchise’ın içine girmek için en iyi yer olduğunu söyleyebilirim çünkü evreni tanımak için en ideal olan yer bura ancak anime 2006 yapımı olduğu için biraz itici gelebilir. Lakin müzikleri ve verdiği duygu hoştur bir göz atmanızı öneririm.


Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2010) – Anime Filmi

Yine Stüdyo Deen tarafından yapılmış bir anime direkt ikinci rota olan Ubw güzergahını esas olarak alır. Ancak bir anime filmi olduğu için koca hikayeyi 105 dakika gibi bir sürede tamamlamaya çalışmak gibi bir gaflete düşmüşler. Haliyle değinilmeyen anlatılmayan bir ton şey var. İzlenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum. Keza hayranlar tarafından bile nefret edilen bir filmdir. Bu filmden sonra Deen bir daha Fate serisi yapmadı şükür.


Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2014) – 26- Bölümlük TV Animesi

Ana evren Fate serilerini ufotable stüdyosu ele aldıktan sonra çıkarılan Ubw animesi. 26 bölüm dokuz buçuk saatlik süresiyle ubw senaryosunu detaylı ve iyi bir şekilde ele alır. Bu hikaye Saber karakterine pek odaklanmayarak Archer, Rin ve Shirou 3’lüsünün ilişkileri üzerinde duruyor. Teknik olarak çok iyi bir seri sırf dövüşleri için bile izlenmesini öneriyorum. Ancak hikaye gidişatı karakter kişilikleri bazı kesimin hoşuna gitmeyebilir o yüzden seinen seven kitle bunu atlayıp direkt bir sonraki kısıma geçebilir.


Fate/stay night: Heaven’s Feel (2017) – Anime Film Üçlemesi

Ufotable’ın Fate/stay night projesinin muhtemel son kısımı olan bu anime oyunun son güzergahı olan Heaven’s Feel‘i konu alıyor. Bu sefer hikaye, Shiro’nun uzun zamandır arkadaşı Sakura ile olan ilişkisine ve “Kutsal Kase Savaşı” olarak bilinen mage / kahraman mücadelesinin arkasındaki geçmişin üzerine odaklanıyor. Normalde tv serisi olarak gelmesi düşünülen anime televizyonlarda gösterilmesi uygun olmayan sahneler içerdiği için bizlere film üçlemesi olarak sunulacak. Eğer fate hikayesinin en kompleks ve yetişkin(seinen) kısmına odaklanmak istiyorsanız hikayeye burada başlayabilirsiniz. Ancak bu üçlemenin sadece ilk filmi geçtiğimiz 2017 yılında yayınlandı. 2. film bu 2018 yılında gelecek o yüzden biraz bekleyeceksiniz.


Fate/Zero (2011) – 25- Bölümlük TV Animesi

Fate / Zero, adından da anlaşılacağı üzere, Fate’in üç güzergahının geçmişini anlatan bir prequel hikayesi. Fate / stay night, Beşinci Kutsal Kadeh Savaşının hikayesi olurken, Fate / Zero Dördüncü savaşın hikayesidir. Shiro’nun babası olan Emiya Kiritsugu’nun hizmetkarı Saber ile birlikte Kutsal Kase’yi kazanmaya çabaları anlatılıyor. Fakat genel olarak nazik ve dürüst Shiro’dan farklı olarak, Kiritsugu ahlak denen kavramı bir kenara iterek Kase’yi kazanmak için yaptığı her şeyi mübah görmektedir.

Gen Urobuchi tarafından orijinal olarak hafif roman türünde yazılan bu hikaye genelde çok sevilir ve göreceli olarak kaliteli görülür. Ve izleyiciler tarafından ilk ufotable tarafından yapılan ilk fate animesi olduğu, geçmişi anlattığı için genelde ilk izlenen seri Fate/zero’dur. Ancak bu çok büyük bir yanlış çünkü Fate/stay night ve özellikle Heaven’s Feel bilinmediği taktirde hem bu animeden hemde önceki animelerden alınan zevk oldukça azalmakta.


Alternatif Fate Evreni Serileri

Ana Fate/stay night zaman çizgisinin dışında yer alan ‘What if’ hikayeleri olan bu serileri izleseniz de olur izlemeseniz de olur ancak hem çeşitli tarihi hizmetkarları görmek hemde evrenin arkasındaki kozmolojiyi anlamak için izlenebilirler ve bazıları cidden güzel olan seriler.


Fate/Prototype (2011) – OVA Anime Bölümü

Fate/stay night’ın aslında ilk düşünülen versiyonu olan bu seri yaratıcı Nasu‘nun ilk taslaklarından tekrar oluşturuldu. Anime olarak da 12 dakikalık süresiyle bir ova bölümü olarak küçük bir bölümü yayınlandı. Ova’yı izlemek size kalmış izlenmesi gerekli değil. Ana karakter Ayaka ismindeki bir kadın ve servant’ı Saber ise erkek olan Kral Arthur. Gılgamış  ve bir kaç tane daha servant gözüküyor.


Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA Serisi

5. kutsal kase savaşının yapılmadığı, Fate / Zero olaylarının ise çok farklı bir gerçekleştiği bir evrende geçen ve Illyasviel karakterinin günlük hayatının anlatıldığı bir anime serisi. Cardcaptor Sakura tarzı sihirli kız konseptinde bir seri. İlk sezondan sonra ecchi-yuri bir animeye dönüştüğünü de söylemem gerekiyor. Her neyse izleyip izlememek size kalmış ancak ben bulaşmayın derim.


Fate/Grand Order: First Order (2016) – TV Anime Özel Bölümü

Popüler Japon mobil oyununa dayanan Fate / Grand Order, hikayesi Kutsal Kadeh dileklerinin neden olduğu bir dizi uzay/zaman anomalileri sonucunda tüm insanlığın yok olmasına sadece bir yıl uzakta olan bir dünyada geçiyor. Bu kırık zaman çizgilerini düzeltmek için, ana karakterimiz ve gizemli kahraman ruhu Galahad ile birleşen Mash adındaki yarı-hizmetkar kızla beraber zamanda yolculuğa çıkmalı ve yanlış giden zaman rotalarını düzeltmelidir. Bir film uzunluğundaki bu özel bölüm ise karakterlerimizin ilk durağı olan Fate/stay night olaylarının çok, çok kötü gittiği bir dünyanın içinde geçmektedir. İzlemeli misiniz? ehhh bir göz atmaya değer çünkü devamı gelecek.


Fate/Extra: Last Encore (Kış 2018) – TV Animesi

Fate / Extra oyun serisine dayanan Last Encore, 1970’lerde gerçekleşen gizemli bir olayın tüm dünyadaki mana’nın azalmasına neden olduğu Fate / stay night’a benzer bir dünyada geçmektedir.  Ana hikayeyse 2030’lu yıllarda amnezik(hafıza unutkanlığı) olan ana karakterimizin Moon Cell adlı yapay bir kutsal kadeh savaşının ortasında, servant’ı ‘Red Saber‘ ile birlikte 128 kişiye karşı savaşıp hayatta kalması gerekmektedir. Hikaye genel olarak böyle. Anime henüz bu sezon çıkacağı için bir yorum yapamıyorum ancak Shaft gibi sağlam bir stüdyo arkasında olduğu için çıktığında bakmanızı öneriyorum.


Fate/Apocrypha (2017) – TV Animesi

Kutsal Kadeh’in ortalıktan kaybolduğu bir dünyada onu yeniden elde etmek için iki taraf tarafından yapılan bir savaşı anlatmaktadır. Klasik 7 magus 7 kahraman ruhu savaşlarının aksine bunda takım olarak 7 magus/kahraman vs 7 magus/kahraman gibi bir durum var o yüzden oldukça ilgi çekici. Henüz yeni sona ermiş animenin izlenmesini kesinlikle tavsiye ediyorum hikayede bir kaç can sıkıcı unsurlar bulunsa da içerisinde çok hoş ve güzel karakterler barındırıyor. Ayrıca hikayede 14 kahramanın yanında yeni bir sınıf olan Ruler sınıfına dahil 15. bir kahraman ruhu da bulunmakta.


Fate ile İlişkin Serileri

Fate serisi ile aynı dünyada gerçekleşen birkaç seri daha var. Bu seriler Fate gibi kutsal kadeh için mücadele eden mage ve kahraman çiftleri üzerinde yoğunlaşmazlarken, hikayeleri sihir sistemi, dünya tarihi üzerinedir ve hatta Fate serilerinde gözüken bazı ortak karakterleri de içerirler.


Tsukihime, Lunar Legend (2003) 12- bölüm TV Animesi

Shiki, çocuklukta geçirdiği bir kazadan sonra ölüm çizgilerini görebilen genç bir erkektir. Eğer ki onları keserse, ilgili kişi veya nesneyi yok edebilmektedir. Çocukluğundan itibaren gönderildiği sürgünden, babasının ölümünün ardından klanına geri dönen Shiki, çeşitli büyülü ve doğaüstü maceralarla karşılaşır. Eski bir seri olduğu için kesin izleyin demiyorum belki ileride bir re-make’i yapılır.


Kara no Kyoukai (2007-2013) 9 Film Anime Serisi + 2 OVA Bölümü

Shiki, çocuklukta geçirdiği bir kazadan sonra ölüm çizgilerini görebilen genç bir kadındır. Eğer ki onları keserse, ilgili kişi veya nesneyi yok edebilir(bir yerden tanıdık geliyor). Sade bir hayat yaşan Shiki dünyadaki büyük tehditlere karşı bir büyülü dedektiflik bürosuyla beraber çalışmaktadır. Hikayenin Tsukihime’ye benzemesinin nedeni bu serinin bir paralel evren hikayesi olmasıdır. Bu serinin Shiki’si  Shiki Ryougi‘dir Tsukihime’nin ki ise Shiki Tohno. Bu filmleri izlemenizi kesinlikle öneririm.


Carnival Phantasm (2011-2012) 15- bölümlük OVA Animesi

Carnival Phantasm, Fate ve Tsukihime karakterlerinden oluşan bu büyük evrenin parodi hikayelerinin geçtiği bir komedi serisidir. Eğer ki çok büyük bir Type-Moon fanı olduysanız bir bakmanızı öneririm onun dışında bir espiri barındırmıyor izlemeseniz de olur.

Not: Kara no Kyoukai ve Tsukihime fate serilerinden önce izlenmeleri iyi olur. Onun dışında Fate serileri yukarıdan aşağıya doğru olan sıralamaya göre izlenebilir.

Ascalon Yazar:

3 Yorum

 1. Ragranork
  18 Ocak 2018
  Yanıtla

  Teşekkürler başlayacağım anime

 2. Utsuro
  19 Ocak 2018
  Yanıtla

  Başlamak kısmet olmadı bi türlü, güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.

 3. Zuramaru
  15 Kasım 2018
  Yanıtla

  Emiya lı bisey vardı saber shiro falan o ne peki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir