En Hızlı 12 DC Comics Karakteri

 

 

Evet sayın okurlarımız hali hazırda video halinde daha medyatik bir versiyonu olan bu içeriğimizi sizler için bir de metin olarak yayınlayalım istedik.

Bu listemize giremeyen diğer süper dc hızlılarına bakmak için bir önceki yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. Şimdi dilerseniz asıl meseleye geçelim.
İşte karşınızda fiziksel anlamda

-En Hızlı 12 DC Comics Karakteri-

 


12. Yuga Khan:

Yuga Khan, en güçlü yeni tanrı olarak bilinir kendisi Darkseid‘ın babası ve de Apokolips‘in eski lordudur.
Yuga Khan DC Evreninde “Source Wall” a seyahat etmiş hatta onu geçmiş ve de geri dönebilmiş nadir şahıslardandır. Source DC evreninin en güçlü enerji birimidir ve de DC Tanrısı The Presence‘ın yaydığı enerji ile şekilleniyor dersek sanırım yalan söylemiş olmayız. Source Wall ise bu enerji ile birlikteliği olan DC Evreni’nin iç sınırlarını belirleyen bir duvardır. Yeterli tanrısal seviyede olmayan hiç bir şey ondan öte geçemez.

Yuga Khan da geçememiş, Kaynak Duvarı diyebileceğimiz bu şeye hapis olmuştu. Fakat zaman içerisinde geri dönüşünü gerçekleştirdi. Ama Yuga Khan’ı buraya sokan şey ise Source Wall’ın iç katmanlarına kadar gidebilmek ve o enerjiyi karşılayabilmek için oraya çok hızlı bir şekilde gidiyor olman gerektiği idi. Ayrıca Khan Apokolips’e geri dönüşünde o kadar hızlı gelmiştir ki yolunun üstünde ki yıldız sistemlerini yok etmiştir .

Ayrıca kendisi hemen hemen her konuda Darkseid x 3-4 olarak kabul edebileceğimiz biri olduğu için burada olması hiç şaşılası değil.

Aslında yeterli gösterimi olmadığı için onun yerine bir başkası da düşünülebilirdi. Fakat Khan’ın çok tanınmaması sebebiyle onu seçtik. Yoksa bu liste için diğer
adaylarımızı, onursal adaylar kısmında göreceksiniz. Ayrıca bu sıra için Superman de düşünülebilir.


Waverider

11. Waverider:

Waverider, zaman yolculuğunun ustasıdır. Zamanda ileri ve geri gidebilir. İleride olacak bir durumu önceden teşhis edip o olmadan müdahale etmek üzerine
harekete geçebilir. Ya da göz atmak adına geçmişe gidebilir.

Ayrıca zamanı ve zaman çizelgelerini manipule edebilir.

Peki neden bu kadar aşağıda ?

Waverider‘ın hızı sadece hızlı hareket etmesinden gelmiyor ayrıca etrafındaki zamanı da manipule ediyor. Tabi tüm speedsterlar bir noktadan sonra bunu istemsiz de olsa yapmaktalar fakat Waverider bu güç ile donalı ve bilinçli şekilde yapıyor. Yani Waverider’ın yaptığı tamamiyle fiziksel hız olmadığından kendisi burada ama fiziksel olarak normal hızı bile burada olmaya yeter gibi görünüyor.


10. Amazo:

Evet Amazo, kopyacı android diyebileceğimiz şey. Sıfırlanmış Amazo, Batman’in bile bir şekilde mücadele edebileceği kadar yavaştır. Fakat bizim bahsettiğimiz
Amazo, Adalet Birliği ile karşılaşmış olandır.

Amazo

Amazo; aynı dövüş içerisinde Superman, Hal Jordan, Wonder Woman, ve Flash (Barry ya da Wally) gibi süper hızlıların hızını kopyalayabilen bir yaratık. Yani ne kadar hızlı olabileceği bir muamma ama sırf potansiyeline bakarak en azından buraya konulabileceğini düşünüyoruz.


9. Kal Kent:

Kal Kent, One Million Evreninin Superman’idir. Bu evren 27. yüzyıl dünyasının yansımasıdır. Nitekim her şey çok daha gelişmiş, kahramanlar da çok çok daha
güçlenmiştir.

Kal Kent içinde “Prime” lafı geçmeyen en güçlü canlı Superman versiyonudur. Bildiğimiz Superman Clark-Kent‘ den defalarca daha güçlüdür tabi ondan çok daha hızlı olması da şaşırılası bir durum değildir. Tek sıçrayışta yıldız sistemlerini ve gezegenlerini dolaşabilen bir adamdan bahsediyoruz.
Kendisi 8. sıradaki adayımızdan bile hızlı olabilir ama DC evreninde çok sık görülen ve de istikrarlı bir konumu bulunan biri olmadığından, Kal Kent abimizi bu sırada bırakıyoruz.


8. Professor Zoom / Eobard Thawne:

Pek çok Flash Dizisi sever şu an “Aahhh sekizinci sırada mı ?” demiş olabilir. Fakat sakin olun. Biliyorsunuz ki iki tane Zoom var ve Eobard Thawne bu ikisi arasında daha yavaş olanı olarak biliniyor.

Speed Force’u oldukça iyi kullanan, Barry Allen‘in emdiği sütü burnundan getiren zaman bariyerini, ses bariyerini, ışık bariyerini, boyut bariyerini geçmiş birinden bahsediyoruz.

Fakat o bile ancak ve ancak 8. olabiliyor.


7. Bart Allen ve Impulse 1000000 :

Burada bir beraberlik durumumuz var.

Bart Allen aslında, Wally West tarafından en hızlı Flash olarak addedilmiştir. Ve kendisi yaşayan Speed Force olmayı başarmış nadir speedster karakterlerindendir. Fakat Flash olarak çok az gösterimi olması, kariyerinin çoğunun Impulse ya da Kid Flash olarak geçmesi bizi şüphe de bırakıyor.

Impulse One Million
White Flash

Aynı şey Impulse’un bir milyon evrenindeki versiyonu yaşayan speed force olmuş Impulse 100000 için de geçerli. Sonuçta kendi evreninin bile en hızlı değil hala bir sidekick o sebeple onuda daha yukarılara taşıyamıyoruz.

Bu iki tartışmalı yaşayan speed-force olmuş gençleri beraberce burada bırakıyoruz.

Fakat şunu belirtmek isteriz, eğer Bart’ın farklı zaman ve evrenlerden her speed force kullanıcısının enerjisini emip, zaman içinde koşan Barry’e yetişip topladığı tüm speed force ‘u ona verdiği ve ardından White Flash‘a dönüştüğü o tek maceralık patlamayı katacak olursak.. White Flash Bart büyük ihtimalle tüm tarihin en hızlı koşucusu olacaktır. Ama başta da dediğimiz gibi karakterlerin ortalamasını aldığımız için, onu burada bırakıyoruz. Ama itiraf etmemiz gerekirse potansiyeli en yüksek koşucu Bart Allen’dır diyebiliriz.

 


6. Barry Allen / The Flash:


 

Evet burada şok olanları tahmin edebiliyorum. “Ne Barry ilk beşte bile değil mi ?! Lanet Olsun !!” diye sitem edenleri duyabiliyorum.

Şaka bir yana eğer yazıyı dikkatli okuduysanız bu listenin ve de bulunduğu sıranın Barry için bir aşağılama değil bir övgü olduğunu anlarsınız. Çünkü daha ilk 12’ye girmeden çok çok önce ışık hızına yakın karakterleri tanıdık( dc comics karakterleri ne kadar hızlı yazısında), sonra ışık hızını bir şekilde geçebilenleri, sonra bu hızı bir kaç katına çıkarabilenler, sonra onlarca katına çıkarabilenler, sonra zaman yolcularını, sonra top 12 başladı ve listenin tam ortasında duruyor Barry. Bu onu inanılmaz seviyelerde hızlı yapmaya yetiyor. Ve Barry CoIE (Crisis on Infinite Earths) eventi sonrası 26 yıl ölü bilindi ve çizgi romanlarda yer almadı bu sebeple açıkçası Barry’nin henüz sınırını görmüşte sayılmayız yani Barry ileride daha yukarılarda da olabilir ancak şimdilik burada.

Barry zaman, boyut, ses, ışık ve speed-force bariyerlerini aşmış vede yaşayan Speed-Force jeneratörü olmuş en çok tanınan ve en ünlü speedster karakteridir diyebiliriz.

Barry ile ilgili verebileceğimiz en güzel ve de basit hız gösterimi ise şudur.
Barry bir gün Superman‘e şunları demiştir;

“Işık Hızından daha hızlı düşünebilirim, bir atto saniyeden daha kısa süren olaylara müdahale edebilirim. Zamandan daha hızlı koşabilirim. Ülkeyi boydan boya koşarken ne mi görüyorum Superman ? Herşeyi ve herkesi görüyorum.”

Tabi ışık hızından hızlı düşünmesi, zaman yolculuğu yapması falan sizlere etkileyici gelmemiştir zira bunu zaten yaptığını biliyorsunuz. Peki o zaman dikkatinizi
başka bir şeye çekmek isterim.

Barry’nin söylediği atto saniye ne kadar biliyor musunuz ?

0,000000000000000001 saniye eder. Bilim dünyasında kaydedilebilmiş en küçük zaman dilimi 12 Atto Saniyedir.
Şimdi bu atto saniyenin ne kadar küçük bir zaman dilimi olduğunu şöyle söyleyeyim size; bildiğimiz bir saniye içerisinde ışık dünyayı 7.5 kez dolanabilir.
Ama ışık bir atto saniye içerisinde sadece bir molekülün bir ucundan diğer ucuna gidebiliyor.
Yani bu hızda iken ışığın kendisi bile size donmuş gibi görünecektir.

Ve unutmayın Barry ne dedi ? “Bir atto saniyeden daha kısa süren . . .” Yani daha bir atto saniyeden daha küçük bir zaman dilimi içerisinde olanları görebiliyor o zaman diliminde hareket edebiliyor !!

Işığa acele etmesini söyleyen Barry !

Bu aşağı yukarı biz gözümüzü açıp kapayana kadar Barry’nin tüm kainatın yaşı kadar ilerlemesi gibi bir şey !! İşte Barry bu kadar hızlı, fakat en hızlı değil. Heyecanlandınız mı ? Devam edelim.


John Fox aka Future Flash

5. John Fox:

Arkadaşlar şimdiye kadar anlamışsınızdır ki, bir karakterin one million versiyonu normal hali x 20 gibi bir şey. İşte bu da One Million Evreninin Flash’ı !. Kendisi “Future Flash” olarak da bilinir.

Neden mi burada ? Çünkü yeterli gösterimi (feat) yok, onu yeterince muazzam şeyler yaparken göremedik ve de One Million evreni tanıtıldığı sırada orjinal
Adalet Birliği’nin Flash’ı Wally idi ve Wally’i ezip geçtiğine falan şahit olmadık beş aşağı iki yukarı eşit ya da Wally biraz daha hızlı gibi gösterildi. o sebeple kendisi burada.

Ama hakkında şunu söyleyebiliriz, John’un söylediğine göre sırf eğlence olsun diye günlük zaman yolculuğu yapıyormuş !! Eğlence için ! Gerisini siz düşünün sevgili okurlar/takipçiler.

Hadi bir anını daha paylaşalım. John Fox geri geri dünyayı koşarken (evet sırtı dönük bir şekilde) Bart Allen ona yaklaşamamıştır bile. Potansiyel olarak en hızlı
olabilir yani fakat dediğimiz gibi bilgi ve gösterim azlığı sebebi ile burada.


4. Black Flash:

Black Flash, Black Racer‘ın farklı bir türüdür. DC Evrenindeki  Black Flash, speed-force kaynağını suistimal eden speedsterları yakalama ve onları öldürerek speed-forcetan alınan fazla enerjiyi geri iade etme ile yükümlü tamamiyle ve de direkt olarak speed-force’yun yarattığı bir varlıktır. Yaşatan Speed-Force’tur.

Wally, Barry, Zoom, Prof. Zoom tüm bunlar speed-force’un ekmeğini yiyen süper hızlılar. Speed-Force dan biraz güç çekmek ve ondan ustalaşmak onları bu hale getirmiş. Siz düşünün bu adamları yakalamak ile görevli ve tamamen speed-force gücü ile yaratılmış, yaşayan enerji olmuş bir varlığı !

Yorulmaz, acıkmaz, susamaz, hedefinin peşini bırakmaz. Kısa süreliğine Barry, Wally, Zoom gibileri onu ekarte edebilir ama araya başka bir olay girmedikçe ya da bir işbirliği yapılmadıkça Black Flash eninde sonunda hepsini hız olarak geçecek ve işlerini bitirecektir.

En hızlı Flash olan Wally bile Black Flash’den ancak zamanın bittiği ana kadar kaçarak kurtulabilmiş ve Black Flash’ın kendi kendini tüketmesine neden olmuştur. Bir bakıma Wally daha hızlıdır fakat Black Flash hızını çok çok daha uzun süre koruyabilir. Yine eğer dikkate alınacak şey hız ise evet Wally bir tık daha hızlı olduğunu kanıtlamıştır.

Kendisinin (black flash) her dönem ortaya çıkıp bir şekilde başarısız olmuş olması onu buraya düşürdü.


3. Zoom / Hunter Zolomon:

Hunter Zolomon / Zoom

Bazen iyi, bazen kötü. Bazen diğer Flash’ların fark edemeyeceği kadar hızlı bazen ise onlardan yavaş. Zoom değişik bir karakter, niyeti Wally’i daha iyi yapmak ve onu daha yüce tehditlerden korumak olan fakat bunu yaparken yer yer aşırıya kaçabilen bir anti-hero.

Dolayısıyla niyeti asla Wally’i ezmek olmadığından tam olarak sınırları bilinmemektedir. Zira kendisi aslında Speed Force’un sunduğundan daha hızlı olduğu fakat speed force tarafından sınırlandırıldığı iddia edilebilecek kadar aşırı derecede hızlı bir karakter. Speed-Force jeneratörü olan Barry neler yapabiliyor anlattık size, siz düşünün speed-force’un sunduğundan daha hızlı olan birini !!! İnanılmaz !

Hunter Zolomon potansiyel olarak Wally’den de hızlıdır diyebiliriz ama Wally çok daha iyi anılara, gösterimlere sahip hız konusunda.

Yine de Zoom ile ilgili şöyle bir şey anlatalım.

Jay Garrick, Kid Flash, Max Mercury ve Jesse Quick‘in hızlarını kendine eklemiş olan Wally bile Zoom’a yavaş gelmiştir bir maceralarında !!!


2. Wally West:

Rebirth Dönemi Wally West

Sonunda ! En hızlı Flash, tarihin en iyi hız featlerine sahip kahramanı .
Yaşayan Speed-Force olmayı başarmış nadir isimlerden.
Hız çalma, ivme manipülasyonu, hız klonları, Sonsuz yoğunluk Yumruğu gibi pek çok speed-force hilesinin bulucusu ve ailenin geri kalanına öğreticisidir.

Bu sebeple de sadece en hızlı değil, hayal gücü en yüksek speed-force kullanıcısıdır Wally ve Çizgi Roman evreninin en ama en iyi koşucu anlarının sahibidir.

Işınlanmayı onlarca kez katlayacak kadar hızlı olan Wally, zaman, ses, ışık, boyut, speed-force, madde bariyerlerinin hepsini aşmışlığı olan bir süper hızlıdır.
Wally’den bazı örnekler vermemizi isterseniz eğer işte buyrun.

0.0001 Mikro Saniye süre içerisinde 532 bin kuzey koreliyi bir nükleer patlamanın merkezinden 35 mil uzağa taşımış birisidir. 0,0001 mikro saniye
içerisinde tek tek (ya da en fazla çifter çifter) 532 bin insanı 35 mil öteye taşıyor bunu o kadar hızlı yapıyor kimse nükleer enerjinin yan etkilerine dahi maruz
kalmıyor yani ani patlamadan ve nükleer yayılımdan yüzbinlerce kat daha hızlı koşmuş oluyor !! Bazı yabancı kaynaklı hesaplamalar Wally’nin bu olayda ki
hızının ışıktan 13 trilyon daha fazla olması gerektiği yönünde !!!!! (1) (2) (3)

Kalifiyeli bir inşaat firmasının bir kaç ayını hatta yılını alabilecek büyük bir asma köprüyü (boğaz köprüsü gibi düşünün) 30 saniye içerisinde yeniden yapıyor !! (1) (2) (3)

Yarım milyon insanın yüzünü 1 piko saniyede taradığı ve aradığı adamı bulduğu anlar ! (1) (2)

Barry, zaman bariyerini aşarken neredeyse artık dayanamayacak gücü kalmadığında hop arkasından biri gelir ve onu tutar. Bu Wally’dir. Wally zaman bariyeri
içerisinde kendisi rahatça koştuğu yetmiyormuş gibi Barry’i de taşıdığı o anlar ! (1)

0.000000000000000000001 saniyede dünyada ki tüm radyoları açtığı o absürt anlar ! (1) (2) Bunu başardığındaki hesaplanmış hızı ise şudur

Sırf Karaları (Kıtalar ve Adalar) dolaşsa o sürede bu = Işık Hızının 500 Sekstilyon katı eder.
Ancak Gemiler ve Deniz altıları ve de Deniz Üstündeki yapılarıda gezmek zorunda kaldığını ve kara sularını da gezdiğini düşünürsek bu da = Işık Hızı x 250 Katordesilyon demek oluyor. Wally bu işi başarmadan önce bir kaç milyon normal insanın hızını kendisine eklemişti ancak bunun katkısı çok ufak olduğundan bu devasa rakamlar üzerinde sadece minik farklara sebep oluyor. Nitekim hesaplanmış en hızlı speedster gösterimi budur denilebilir.

Ve böyle daha nice benzeri mucizeler.

Wally en hızlı Flash‘tır arkadaşlar.-Onursal Adaylar-

Superboy-Prime:

Superboy Prime vs Flash Ailesi

Superboy’un şişirilmiş ve her konuda uç limitlere ulaşmış halidir, Superman, Supergirl, Superboy gibileri aynı anda saldırsa bile sonuç değişmemiştir. Flash Ailesi
üyeleri ile hemen hemen aynı hızlarda hareket etmiştir.

Takion:

Takion

Galactus için Silver Surfer ne ise, Source için Takion odur. Takion adından da anlaşılabileceği gibi takyonlar arasında ışıktan kat ve kat hızlı bir şekilde atlamalar yaparak seyahat edebilmekte ve daha önce bahsettiğimiz Source Wall’a çok kısa sürelerde gidip gelmektedir. Ayrıca omnipotent oluşu ile istediği zaman istediği yerde olabileceği de bilinir(Waverider gibi).1. Black Racer:

Black Flash, speed-force çıkışlı süper hızlıları öldürmek üzere yaratılmış bir varlık.

Black Racer ise tanrıları öldürmesi üzerine source ve god-wave gibi enerji kaynakları ile şekillenmiş bir yeni tanrıdır.

Black Racer, Flash ile birleştiğinde. God of Death

Hiç bir enerjiye ihtiyaç duymaz, nerede isterse orada olur, kimi gözüne kestirirse o ölmüş bilinir. Ve en kötüsü de, onunla ilgisi söylenmiş şu sözlerdir;

Ne kadar hızlı olmak isterse o kadar hızlı olur“. Yani limitsizdir. Çünkü yakalaması gereken tanrılar ve süper güçlü varlıklar vardır. Listemizde olan
Yuga Khan, daha aşağılarda gördüğümüz Lightray ve Darkseid gibi pek çok şahıs Black Racer’ı gördüklerinde bunun anlamının kaçınılmaz ölüm olduğunu bilir.

Ve pek çok hikayede de bu listede ki herkesi rahatlıkla yakalayabildiği görülmüştür.

Ne de olsa ölümden kaçamazsın !


Bizden bu kadar umarım listemizi faydalı bulur ve de beğenirsiniz. Şimdiden ilginize teşekkürler.

 

Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics Yayınları, Comicvine ve Reddit gibi sitelerdeki respect thread başlıkları
Hazırlayan ve Derleyen: Utkan Aktaş (tüm baykuş ailesinin fikirlerini de almayı ihmal etmedim elbette)

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

7 Yorum

 1. Earendill
  21 Aralık 2017
  Yanıtla

  Black Racer gerçekten çok ilgi çekici duruyor. Süperboy Prime’i görmek güzel.

  Liste iyi olmuş bu arada.

 2. Elrond
  29 Temmuz 2018
  Yanıtla

  Çok beğendim aşırı iyi bir yazı olmuş çoğu da doğru sanırım sırlama yani.

 3. Black Racer
  20 Kasım 2018
  Yanıtla

  liste çok güzel ellerinize sağlık daha yeni gördüm.Bişi sorucam barry allen black racer’a dönüşüyor diye biliyiroum. bir çizgi romanda ise black racer ı öldürüyor e ona yetişiyor orda black racer tamamen ölüyormu ve ölüyorsada en hızlı barry olmuyormu

  • 5 Aralık 2018
   Yanıtla

   Black Racer’a yetişip Black Racer olmuyor. O sırada Darkseid ölünce tanrısal dinamikler birbirine giriyor ve her Adalet Birliği üyesi bir şeyin tanrısı gibi bir şey oluyor. Flash da Black Racer ile birleşip Ölümün Tanrısı oluyor. Ama orada Flash olmuyor artık.

 4. 29 Ekim 2020
  Yanıtla

  Benim bildiğime göre pre 52 de Wally West en hızlı ama new 52 den sonra Barry Allen en hızlısıdır. Black Racer haraket edene kadar tüm her şeyi kontrol altına alarak yok olmakta ve Speed-Force’un tek sahibidir ve gelmiş geçmiş en hızlı kişidir. Şunu da söylemek gerekirse Barry Allen etrafındaki hızı çalarak hızın tam olarak kendisir. Şuan en hızlı Wally West olarak bilinsede en hızlı Barry Allen’dır.

  • 9 Kasım 2020
   Yanıtla

   Üzgünüm ama liste belli bir dönemi almıyor Post-Crisis yani modern çağ sürecinin hepsini total olarak ele aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir