DC Comics Karakterleri Ne Kadar Hızlı ?

Evet sayın takipçiler bugün sizler için oldukça merak edilen ve de bizim youtube kanalımızda aynı zamanda bir video olarak da ele aldığımız bir konuyu kaleme aldık. İstedik ki video yanı sıra bir de metin olarak sitemizde bulunsunlar.

Mevzu bahis olan konu ise süper hızlı karakterler, evet Flash dizisinin ünlü olması ve de dizi içinde pek çok süper hızlı karakterin tanıtılması ile “speedster” kavramı biraz daha benimsenir oldu.
Bununla da kalmayıp, BvS ve de Suicide Squad filmlerinde az da olsa film evreninde ki Flash’ı görmek ve de Justice League filmindeki şovuna tanıklık etmek insanları daha da speedster düşkünü yaptı. Tabi Marvel ve Fox Stüdyoları ile epey popülerleşen Quicksilver‘ ın katkısını da yadsıyamayız.

Fakat biraz araştırdık ve de gördük ki insanlar hangi speedster’ın daha hızlı ya da ne kadar hızlı olduğu ile ilgili bir sürü yanlış bilgiye sahip. Şahit olduğumuz bir diğer büyük yanılgı ise şu idi. Herkes en hızlı karakterlerin sadece ve sadece Flash ailesi ve onunla ilintili yani speed-force bağlantılı karakterler olduğunu düşünüyordu.

Halbuki gerçek bundan biraz daha farklı.

Bu yüzden, sizler için bugün En Hızlı DC Comics Karakterlerini ele alıyoruz. Tabi tanrısal ya da belli başlı fiziksel sınırlamaların çok ötesinde ki karakterleri dahil etmeyeceğiz.

Bu arada doğruyu söylemek gerekirse ilk başta tek bir video/makale yapıp orada En Hızlı 12 DC Karakterini sıralayacaktık. Fakat, çok fazla yanlış anlaşılma ve bilginin olduğunu vede çok fazla hatalı karşılaştırmalar yapıldığını fark ettik. O sebeple liste öncesi genel olarak (özellikle DC Evreni için) hızlı karakterler hakkında bir şeyler söylemek istedik. Direkt olarak listeye geçmek isteyenler burada linke tıklayıp Top 12 listesine ışınlanabilirler.. Kalanlar bizimle koşmaya devam etsin.

Ayrıca unutmayınız bu yazı ve de sonraki listemiz, karakterlerin sadece seyahat hızını değil aynı zamanda reaksiyon hızını, düşünme hızını, ivmelenme gücünü ve de çabukluğunu da kapsama niyetinde olan bir listedir yani genel olarak karakterin ne kadar hızlı ve de çabuk olduğuna odaklıdır.

Tabi DC Comics 1986 – 1994 – 2011 ve de 2016 yıllarında reboot ya da yeniden çeki düzen verme denilebilecek olaylar yaşadığı için güç ve beceri seviyeleri her daim çok oturaklı ve istikrarlıydı diyemeyiz. Bizde bu sebepten ötürü her karakterin en iyi gösterimini almak yerine, tüm karakterlerin 1986 yılı yani İlk Crisis sonrası gösterdikleri her şeyin bir ortalamasını almış gibi olacağız. Yani sıralama “aşağı – yukarı” bir doğruluk içerir %100 kesin olamaz, zira %100 kesin olanı belirlemek sadece çizgi roman yazarlarının yapabileceği bir karar ve hareket biçimidir.

Nitekim bunun ışığında, listemiz resmi olmayıp tamamiyle gözlem ve araştırmalara dayanan öznel bir listedir. Elbette hatalar olabilir. Dikkatinizi çeken yanlışlar olursa bize bildirmekten çekinmeyiniz adostlar.


Belirli bir sıralamaya geçmeden önce top 12 listemize giremeyeceğini fark ettiğimiz fakat bize durumu kavramamızda yardımcı olabileceğini düşündüğümüz hızlılardan ve de speed-force bağlantısı olan herkesin otomatikman evrenin en hızlıları olmadığından bahsedelim.
DC Comics evreni ışıktan hızlı ya da ışık hızına yakın karakterler ile doludur. Genel olarak kahraman ve kötü adam güç seviyeleri (cosmic varlıklar hariç yani) marvel ve diğer pek çok çizgi roman evrenlerinin biraz üstünde olduğu kabul edilebilir. Buna bağlı olarakta bir çok süper hızlı karakter göreceğiz, bu sizi şaşırtmasın.

Deathstroke hidro ışınlardan sıyrılırken

Bullet Timig – Subsonic Arası Hızlar:

Tabandan başlayacak olursak eğer; misal Batman daha önce pek çok süper kötü ile mücadele etmişliği vardır. vücut dili okuma ve olacak olanı tahmin etme yetisi ile ve de insan sınırlarına dayanmış hatta yer yer üstü fiziksel özellikleri ile lazer ışınlarından, mermilerden ve de özel yapım silahlardan defalarkaçtığı gözlenmiştir.

Midnighter

Kendisi kurşunlara elinin tersiyle vurmuş birisidir. Deathstroke deseniz, öngörü becerisi ve de süper sezgileri ile defalarca Kid Flash, Starfire, Hawkman, gibi kendi adına epey hızlı karakterleri madara etmişliği vardır.

Supersonic – Massive Hypersonic+ Arası Hızlar:

Yani anlayacağınız çizgi roman evreni dizi ve filmler gibi olmayıp daha tabandan itibaren epey hızlı diyebiliriz..
Daha yukarılara geldikçe sizi Hawkman, Midnighter, düşük seviyeli fenerler, Aquaman, Cyborg, Steel, Apollo gibi karakterler karşılayacaktır. Bu karakterlerin hepsi ses hızının çok çok üstünde isimlerdir.

 

Massive Hypersonic+ – Sub-Relativistic Arası Hızlar:

Quicksilver

Daha yukarılara çıkıldıkça Geo Force, Black Lightning, Stargirl, Starfire, Livewire, Silver Banshee, Blue Beetle gibi karakterler vardır. Burası ışık hızına yakın hızlardan bahsetmeye başlayabileceğimiz ilk duraktır. . Ve size kıyas olması açısından şunu söyleyebiliriz. Marvel‘ın en ünlü speedster ‘ı olan Quicksilver tam bu aralığa denk geliyor. Daha ötesini hayal dahi edebileceğini sanmıyoruz. Kendisinin en iyi hız gösterimi radyo dalgalarını geçmek ve de çok eski çağlardan kalma bir kaç ışık hızına yakın hız gösterimidir.

Sub-Relativistic – The Speed of Light Arası Hızlar:

Etrigan, Camelot’u Savunurken !

Ve tamda bu sıralarda ilk speed force ilintili karakterlerimize rastlamaya başlarız.
Jesse Quick ve de Impulse Girl gibi. Bunların biraz daha üstünde Max Mercury (bir başka speed force kullanıcısı), Dawnstar, Etrigan & Lobo gibi isimler vardır.

The Speed of Lightx10 Üstü Hızlar :

Hızımızı artırdıkça Hal Jordan, Kyle Rayner, Sinestro gibi tecrübeli fenerler, Superboy, Firestorm, Powergirl, Isis, Donna Troy, Red Tornado, Black Adam gibi süper hızlılar ile karşılaşırız. Ve unutmayın buraya koyduğumuz fenerlerin hızı irade güçleri, yüzüklerinin şarj durumu ve kaç yüzük taşıdıkları gibi durumlara göre değişebilir çok daha artabilir.

Hal Jordan

Biraz daha yükselirsek eğer Darkseid, Supergirl Sodam Yat, Lightray, Krypto, The Olympian, Icon, Doctor Fate ve benzeri karakterler ile karşılaşırız.
İşte buralarda ışık hızını bir kaç kat geçmeye başlar olduk arkadaşlar enteresan değil mi ? Bu ve bir üstteki sınıf arasında ise önemli speed-force kullanıcıları Kid FlashThe Rival, Jay Garrick gözümüze çarpar. Jay Garrick biraz tutarsız hız göstergelerine sahiptir. Bazen burada bahsettiğimiz isimlerden daha yavaş iken bazen buralardan çok daha yukarılarda bahsedilmesine sebep verecek şeyler yapabilir. Bunun sebebi Garrick’in speed-force ile çok sonradan tanıştırılması bu gücü paylaşan Barry idi ancak sonradan Jay Garrick’i gerçekten hızlı ve tehditkâr bir kahraman yapan Wally West‘in ona öğrettiği speed-force hileleri oldu yani Wally sonrası Jay buralardan çok daha yukarılarda anılması gerekirken Wally öncesi Jay o kadar da etkileyici değil diyebiliriz ama liste başında demiştik 1986 sonrası karakterlerin ortalama değerlerini alacağız diye. İşte ortalama olarak buraya düşürebiliriz.  (Bu kısım video da yoktu 😉 )

 

Godspeed

The Speed of Light x 20+ Üstü Hızlar:

Şimdi yavaş yavaş ultra seviyelere çıkıyoruz.

Maxima, General Zod, Ultraman, Captain Atom, The Ray, Doomsday, Beyaz Marslılar ve Godspeed gibi isimler var !. Superman ve Flash seviyelerine oldukça yaklaştık.

Flash evrenini yakından tanıyanlar şok olmuş olabilir, Flash’ın Rebirth Dönemi ilk düşmanı olan bir başka speed force speedster karakteri Godspeed nasıl buralarda diye.

 

Godspeed , başka speed force kullanıcılarının hızını çaldıkça hızlanabiliyor ve çalamadıkça hızı çok çabuk düşüyor. Ayrıca Godspeed’i yenmek Barry’nin en yüksek hızını bile gerektirmedi yani çok zorlanmadı bile. Öte yandan Beyaz Marslılar, Barry’den daha hızlı olan (spoiler) Wally’e daha çok zorluk çıkartmıştılar. Nitekim Godspeed ileride tekrar gelip daha iyi şeyler yapana ve de hızını stabilize edene kadar buradan öteye gidemiyor arkadaşlar.

The Speed of Light x 50+ Üstü Hızlar :

Şimdi her anlamda inanılmaz çabuk ve hızlı karakterler ile karşılaşmaya başlıyoruz.

Bu noktada Captain Comet, Mr.Majestic, Mon-El, Wonder Woman, Cheetah, Martian Manhunter gibi isimleri görüyoruz. Hepsi de Superman sınıfına hem kuvvet hemde hız olarak oldukça yakın isimler. Hatta buradaki karakterlerin çoğu speed force kullanıcılarına bile çok zor anlar yaşatmayı başarmış kişilerdir. Ve eğer bir kıyaslama yapılacaksa Marvel Evreninin en hızlı koşucusu Makkari‘nin yeri de hemen hemen burasıdır ! .

Wonder Woman Vs Cheetah

Bunların hemen ardından ;

Johhny Quick, Danny West gibi speed force bağlantılı isimlerin yanı sıra Shazam, superman gibi kaçak kriptonluları yakalamak için görevlendirilmiş bir robot olan Eradicator, Wonder Woman’ı yok etmek üzere tasarlanmış bir insanımsı olan Genocide gibi isimler göze çarpıyor. Artık gerçek anlamda Işık hızını on ile katlamaya başladığımız anlar başlıyor.

The Speed of Light x100+ Üstü Hızlar :

Daha da hızlanacak olursak;

Superman, Savitar, Cyborg Superman, Superman Blue (superman’in uçamayan fakat ışınlanabilen bir alternatif versiyonu) gibi karakterler karşımıza çıkıyor. Artık zamanda yolculuk sınırlarına doğru vardığımız bir yerdeyiz.

Superman, Darkseid’a kum torbası muamelesi yaptığı anlar !

Superman DC’de en fazla sayıda görülmüş ve bulunmuş karakteri olarak çağlar boyunca pek çok gösterime ve mücizevi ana sahip fakat Crisis sonrası gösterimlerinin bir ortalamasını alırsak eğer onu burada tutmanın bir zararı olmayacağını düşünüyoruz. Ama unutmayınki Superman’in tecrübesine ve güneş banyosu süresine göre hızı artabilir yani Superman buradan çok daha yukarıda olabilme ve  de daha yukarıdaki hızlıları yakalayabilme potansiyeline sahiptir.

Gördüğünüz gibi Jay Garrick, Savitar, Godspeed, Johny Quick, Kid Flash, The Rival gibi pek çok Flash sayesinde tanıdığımız, speed-force destekli speedster en iyiler listesinde olmanın çok çok uzağında. Ve şimdiden Işık hızını 10-20-50-100 ile çarpan karakterler görmeye başladık. Siz düşünün En Hızlılar Listesindekiler nasıl azmanlar.

Şimdi ana yemeğe geçelim yani  En Hızlı 12 DC Karakterine bakalım.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

  1. Berk
    29 Temmuz 2018
    Yanıtla

    Bence ilahi hızlarda konulmalıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir