En Havalı 12 Kelle Avcısı

Kelle Avcısı yani “Bounty Hunter” temalı karakterler özellikle western filmlerdeki haydut karakter ile kurgusal dünyaya girmiş ve sonra pek çok farklı sektör ve branş da kendilerini özel kılmışlardır. Bugün de biz KB ailesi olarak en sevilen, en havalı, en bad ass 12 kurgusal kelle avcısı karakterini listelemek istedik.

Listeye başlamadan önce onursal adaylarımıza bakalım;

  • Star Wars – Kelle Avcıları Loncası: Star Wars Evreni pek çok popüler, havalı ve de başarılı kelle avcısına sahiptir ve hepsini listeye almak imkansız. Sadece iki tanesini ana listeye aldık o yüzden diğer SW Evreni kelle avcılarını burada analım.

  • Death’s Head: İngiltere de yayımlanan Transformers serisinde çıkış yapan karakter ardından kendisini ana akım Marvel Evreninde bulur ve şu an bir Marvel Comics karakteridir. Eski usül silahlarla kelle avlayan bir cyborg kendileri.

  • Man with No Name: kendisini belki de listeye almalıydık zira tüm bu “Bounty Hunter” temasının atası karakterlerden birisi. Clint Eastwood’un İyi, Kötü ve Çirkin adlı filminde canlandırdığı karakter.

Dilerseniz şimdi listeye başlayalım.


12. Roronoa Zoro 

Zoro, Kaptan Luffy’nin arkadaşı ve sağ kolu kolup, bir korsan tayfasında 2. kaptan olmadan çok önce aslında bir korsan avcısıydı. One Piece evreninde korsanların başına konan ödüller sebebiyle hasımları çok olması doğaldır ancak direkt olarak bu ödüllerin peşinde olan az kişi vardır çünkü korsanlar güçlü ve tayfaları kalabalıktır. Ancak 3 kılıç sanatının uzmanı, yeşil saçlı delikanlımız Zoro için değil.

11. Jonah Hex

Çizgi roman alemlerinin en havalı kovboyu ve en iyi nişancılarından biri olan Jonah, Amerikan Sivil Savaşı sonrası kelle avcısına dönmüş veteran bir askerdir. Jonah ayrıca ölülerle konuşabilir. Jonah orduda eğitim aldığı gibi ayrıca bir amerikan yerlisi kabilesinde bir kabile üyesi olarak kızılderili dövüş sanatları eğitimi de almıştır. 7.5 inçlik namluya sahip ultra güçlü colt silahının yanı sıra Tommahawk baltası ile de harikalar yaratan Jonah Hex, kurnaz, acımasız ve oldukça azimli bir savaşçıdır. Uzun namlulu tüfekler, av çifteleri hatta modern silahları bile kullanmakta ustadır.

10. Kakuzu

Naruto evreninde hem suçluların hem de özel köy ninjalarının üzerine ödül konur ve bunlar “bingo ödül kitabı” adlı bir yazılı rehber de toplanır. Doğru bildiniz Naruto evreninde aylık mecmua niyetine bir bingo kitabı alıp piyasadaki güçlü ninjalar hakkında temel bilgiler alıp üzerine konan ödülleri görebilirsiniz ! Havalı ha ? Neyse ki kimse bu ödülleri çok ciddiye almıyor en azından 97 yıl boyunca aktif olarak kelle avlayıp avladığı ninjaların kalplerini kendi 5 kalpli beden tekniğine entegre eden Taikagure’li korkunç S sınıfı ninja Kakuzu hariç ! Kakuzu, konoha ninjası Asuma’yı görünce adını söylemek yerine “Oh, 35 milyon ryo” demiştir. Bu da işine verdiği özeni fazlasıyla gösteriyor.

09. 3xDead

Bu girişi biraz suikastçi, biraz paralı asker, biraz kelle avcısı olan ve tasarımları ve isimleri birbirine benzeyen 3 karakter için yaptım. Deadshot, Deadpool, Deathstroke

Deadshot:
Floyd Lawton aka Deadshot listemizdeki diğer 1 kişiyle beraber, kelle avcısından çok suikastçi ve paralı asker tipine yakın bir diğer isim. Ancak Gotham vahşi bir şehir ve sıklıkla kişilerin üzerine ödül konur bu durumda genelde bu ödülü alacak olan ilk isimlerden biri olma olasılığı en yüksek olanı da Deadshot diyebiliriz. DC Evrenin en iyi 2-3 nişancısından biri ve de kendisinin defalarca “Dünyanın en iyi suikastçisi” olarak anıldığını da hesaba katınca Deadshot, kelle avcılığı için biçilmiş kaftan.

Deathstroke:
DC evreninin en iyi paralı askeri, en çok yönlü suikastçılarından biri ve tabiki de bazen serbest çalışan bir kelle avcısı. Deathstoke üstün süper asker becerileri, sezgileri ve inanılmaz zekası ile süper güçlü karakterleri bile avlayabilmesi ile ünlüdür. Hakkında daha çok bilgi almak için -> (tıklayınız!)

Deadpool:
Deadpool’un ne olduğunu kestirmek güç. Hepinizin bildiği gibi o bir çılgın, kafasına göre takılan biri. Ancak daha eski ve nispeten daha ciddi zamanlarında Deadpool görüp görebileceğiniz en iyi paralı asker/suikastçı opsiyonlarından biriydi. Ancak bu bazen serbest çalışıp milletin kafasına konmuş ödülleri toplayıp, kelle avcılığı oynamasına da engel olmadı. Hakkında daha çok bilgi almak için -> (tıklayınız!)

08. Vampir Avcısı D

Vampire Hunter D adlı hafif romanı ile popüler olan ardından da iki adet anime adaptasyonu yapılan D, çok bilinen bir karakter olmasa da vampir temalı işleri severler için dünya genelinde ince bir popülaritesi var denilebilir. Pek çok vampir avcısı var (Blade, Van Helsing, vs) neden onlar yok ? Diye soracak olursanız, bir dampir olan (yarı insan yarı vampir) olan D sadece dünyayı vampirlerden temizlemiyor. Çok yüksek ücretlere cebini de dolduruyor. Nitekim sadece avlamıyor, ödüllendiriliyor da. Ayrıca kendisinin gücünün sınırları dünyanın çok ötesine taşabiliyor. Normal avcı becerileri bile çok güçlüyken D özel yapısı gereği neredeyse çoklu-evrensel bir varlık olabiliyor ! Nitekim listemizin en güçlüsü denilebilir.

07. Geralt of Rivia aka White Wolf

Witcher romanlarının, oyunlarının, çizgi romanlarının kısacası Witcher evrenin ana karakteri ve protagoniti olan Geralt da teknik açıdan bir kelle avcısı. Zaten witcher.wikia sayfasında tüm Witcher karakterleri, Bounty Hunter adı altında toplanmış durumdalar nitekim teknik bir yanlış yok. Geralt, canavarlardan, mistik fenomenlere kadar pek çok şeyin avcısı ve bu avları için ödüllendirilen birisi.

06. Samus Aran

Çok genç yaşta yetim kalan Samus, bir savaşçı olarak yetiştirildi ve bulundurduğu Chozo DNA’sı ile durdurulamaz bir katil oldu. Enerji topundan kolu olan ve ona müthiş akrobasi-kuvvet sağlayan zırhı ile tek başına uzay korsanlarından ve metroid ırkı gibi pek çok düşmanla mücadele etti. Eski bir federasyon polisi olan Samus, daha sonra kendisine galaksiler arası bir kelle avcısı olarak nam yaptı.

05- Angela

Listemizin ikinci kadın karakteri Angela hem bir savaşçı melek hem de bir kelle avcısı ve de bir kızıl… Rüya gibi değil mi ? …  Öhöm Öhm ! Neyse kendimi toplayayım. Angela Spawn evreni (Image Comics) karakteri iken artık bir Marvel Comics karakteri ve Thor’un kayıp kız kardeşi ancak bu listeye alınmasını sağlayan şöhreti eski günlerine borçlu, iblisleri, şeytanları ve de cinleri avlayan bu amansız kadını listeye almamak olmazdı.

04. Cad Bane

Size Star Wars Evreninde bir çok harika suikastçı olduğunu ancak Top 12 listesine yalnızca iki tanesini sokacağımızı söylemiştik. İşte bu onlardan ilki; Duro gezegeninden Cad Bane kimilerine göre SW evreninin en iyi kelle avcısı, kimilerine göre ise ilk üçten biri. Bazı kesim ise karakterin hikayesinin Clone Wars çizgi dizisi ile sınırlı olması sebebiyle onu küçümsese de Bane, CW serisinde en çok etki yaratan karakterlerden biri oldu. Kelle avcısı olarak becerilerine gelince belki de fors kullanıcılarına karşı bu kadar dominant kaçan nadir savaşçılardan biridir üstelik harika bir taktisyen ve western temalı tasarımı da karakteri tamamlıyor. Bir ara karakter kendi Netflix şovuna sahip olacak diye söylentileri vardı. Kim bilir belki de Cad’i çok yakında yeniden görürüz.

03. Boba Fett

İşte en meşhur, popüler ve sevilen Star Wars kelle avcısı. Kendisine babası gibi davranan bir başka efsanevi kelle avcısı (ve Cad’in arkadaşı) Jango Fett’in ilk klonu ve galaksinin en iyi kelle avcısı lakabının sahibi. Extented Star Wars Evreninin belki de en popüler karakteri olan Boba sadece laftan ibaret değil. Orijinal seride Han Solo’yu rahatlıkla yakalayıp Jabba’ya götüren oydu. Düştüğü sarlacc çukurundan kurtulduğu belirtilen Boba Fett harika olmaya devam ediyor. Peki neden Cad’in üzerinde derseniz. Clone Wars serisinin yayınlanmayan son bölümlerinden birinde Boba, Cad’i öldürmüş de ondan !

02. Spike Spiegel

Bruce Lee gibi dövüşen, Charlie Chaplin gibi güldüren çekici uzay kovboyumuz Spike’i listeye almamak olmazdı. Spike, ünlü Cowboy Bebop adlı anime serisinin baş karakteri ve bulunduğu evrendeki en başarılı kelle avcısı ekibin lideri ve baş avcısıdır. Kendisinin özel bir teşkilattaki parlak asker olarak karanlık bir geçmişi vardır. Ancak sonra hem dolaşıp, yeni insanlar tanımak hem para kazanmak hem de bir zamanlar sevdiği kadının izini sürmek için kelle avcılığına başlamıştır. Harika bir plot, süper bir dövüş sanatları uzmanı, ateşli silahların kullanımında yetkin ve olağanüstü bir nişancı. Tüm mizah duygusu da cabası . . .

01- LOBO aka The Main Man

Buradaki kimse iş kelle avcılığına gelince Lobo’nun eline su dökemez. Buradaki isimlerin bazıları dünyanın bazıları ise galaksini en iyi kelle avcısı olabilir ancak Lobo “Evrenin En İyi Kelle Avcısı” lakaplı bir manyaktır. İnanılmaz derece de iyi takip etme ve sezgi yetenekleri, beklenilmedik kurnazlığı, hemen hemen her dili konuşabilmesi, hemen her durumdan sağ çıkması ve öldürülememesinin yanı sıra Superman gibi karakterlere denk süper kuvvete ve fiziksel özelliklere sahiptir. Nitekim DC Evreni ana evreni (earth-0) içerisinde başınıza ödül konmuş bir suçluysanız ya da sadece The Main Man’in canını sıkacak bir şey yaptıysanız (yunusları ve köpekleri öldürmek, puroyu kötülemek gibi mesela) iyisi mi mezarınızı hazırlayın !İşte bu kadar umarım listeyi beğenmişsinizdir. Eğer unutulduğunu düşündüğünüz, ya da sıralamasının değişmesi gerektiğini düşündüğünüz karakterler varsa bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. İyi Günler.

Kaynaklar: Marvel, DC, Image Comics yayınları, comicvine, wikipedia
Derleyen: Utkan Aktaş


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazarda saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. 1 Şubat 2021
    Yanıtla

    listeyş baya beğendim tanıdığım karakterleri görmek bi yana görmediklerimle tanışmak çok iyi oldu ama artık dc de yaşamak istiyorum earth-0 da köpek öldürenlere karşı Loboyu arayacağım zira Türkiye deki kanunlardan daha adaletli birine benziyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir