Batgirl Filmi Whedon’ın Elinden Kurtuluyor mu?

Evet DC‘nin “bat-family” yani yarasa ailesi içerikli film ve dizi projelerinden biri olan Batgirl filminin yönetmen koltuğuna çok önceden Joss Whedon atanmıştı ve bu çok fazla tepki çekmişti. Çünkü Joss Whedon’ın Wonder Woman filmi için hazırladığı, zıdırılan senaryo taslağı inanılmaz seksist bulunmuştu ve kendisinin MCU filmlerinde Black Widow ile yaptıkları da feminist çerçeveden pek alkış alan işler değil idi.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi WB, Rat-Pac ve Whedon’ın karıştığı Hollywood’ da pek çok stüdyoda yankılanan cinsel istismar ve seksizm davaları açılmıştı farklı gruplar tarafınca. Bunlar da yetmez gibi Whedon sonradan katıldığı Justice League filminde de hiç değişmediğini net bir biçimde gösteren pek çok saçma ve absürt , kadını metalaştıran sahneleri, bu yılın temmuz ayında gösterime giren ve tarihin en feminist filmlerden birinin baş kahramanı olan Wonder Woman’a yazınca hayranlar ve davacılar iyice gerildiler.

Tüm baskılar ve tabiki de son film Justice League’in finansal başarısızlığı beraber bir sonuç vermiş olabilir çünkü henüz %100 netleşmese de DC Comics tarihinin bir diğer güçlü ve bağımsız kadın karakteri Batgirl Barbara Gordon‘ın gelecek olan film projesinden Whedon çıkarılacak gibi duruyor.

Entertainment Weekly ekibinin haberine göre Joss Whedon hem finansal hem de hayran kitleleri açısından başarısız bir iş çıkarttığı için Batgirl filmindeki yazarlık ve yönetmenlik görevlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış olabileceği söyleniyor. Fakat Batgirl prodüksiyon ekibine yakım isimlerden ise “Whedon hala işinin başında” şeklinde açıklamalar gelmiş. Nitekim dediğimiz gibi henüz netleşmiş bir şey değil fakat umarız Whedon gibi sinematik ve sanatsal açıdan gram değeri olmayan sadece büyük isimli stüdyoların rahat kontrol edebildiği spekülatif bir teknik eleman olan birini DCU ortamından söküp atarlar ve de bundan ders çıkarıp artık böyle ahmaklıklar yapmazlar diyoruz.

Yani DC Animasyon Stüdyolarında Killing Joke filmi ile Barbara’ya yapılanlardan sonra bir de sinemada harcanmasını kaldıramazdık sanırım. Umarız bu söylenti gerçeğe dönüşür ve umarız Barbara’nın filmini de Patty Jenkins gibi bu işten anlayan bir kadın çeker.

Bizden bu kadar gelişmeler için bizimle kalın.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir