Avengers: Endgame Mercek Altında

Bir yıl önce ismini tahmin ettiğimiz çok beklenen filmimiz sonunda geldi çattı. Evet incelemelerin biraz geç kaldığının farkındayız ancak maalesef ancak dün izleyebilme vaktim oldu ve dün izledim bugün ise hemen yazıyı kaleme aldım.

Marvel Sinematik Evreni‘nin on yılı aşan uzun ve destansı maratonunun sonlanışına şahitlik ettik. Çok duygulandık, yer yer de minnettarca tebessüm ettik gerçekten spektaküler bir final oldu. Ayrıca iyisiyle ve kötüsüyle Disney ve Marvel Comics‘in MCU diye oluşturdukları bu sinematik evreni takdir etmemek, nostaljik ve duygulu hissetmemek de mümkün değil. Dediğimiz gibi iyi yanları ve de kötü yanları ile kısacası bir bütün olarak bu tecrübeyi yaşamış olmak bile çok farklı ve nispeten de özel bir şey oldu. Bunun için sektörün ve marvel evreninin tüm sanatkâr, zanaatkâr ve de emekçilerine teşekkür ediyoruz.

Vizyona gireli 4-5 gün olmasına ve şimdiden herkesin spoiler yağmuruna tutulmasına rağmen ben yine de ufak bir spoiler içermeyen kısım yazıp onunla başlamak istiyorum sonra derin mevzulara gireceğiz.


-Spoiler İçermeyen Kısım-

Eksiler:

 • Hem Infinity War ve diğer MCU filmleri ile beraber hem de onlardan bağımsız şekilde pek çok açıdan kurguda çok fazla delik var. Bunu tüm duygusal tecrübe sebebiyle görmezden gelebiliyorsunuz elbette ancak adil olup buna aynı zamanda kurgusal bir eser olarak bakınca. Bunu görmemek çok çok zor.
 • Bizi çok duygulandırmasına ve de sürüklemesine rağmen ortam sırf Captain America ve Iron Man‘e kalsın diye diğer karakterler inanılmaz şekilde doğal olmayan, mantıksız yöntemlerle denklemden çıkarılmışlar. Bu da Captain America ve Iron Man’e dair tüm o harika şeylere rağmen yine de biraz canımızı sıkmıyor değil.
 • Özellikle ilk yarıdaki müzik seçimleri, özellikle ciddi anlardaki arka plandaki groovy tarzı efekt ve müzikler cidden alakasız ve kulak tırmalayıcı idi.
 • THOR ve ona dair her şey !
 • Captain Marvel ve nispeten ona dair pek çok şey !
 • IW’deki güç ve hiyerarşi dengesizliklerinin benzeri durumlar.
 • Pek çok fan teorisi ya da forumlardaki tahminlerin birebir çıkıp, filmin aslında (özellikle ilk yarıda) pekte seni şaşırtamıyor olması.

Artılar:

 • Bunu tek bir film ya da kurgu olarak ele alınca belki de alanının en iyisi falan değildir ancak 10 ila 11 yıllık mirasın son düğümü olarak ele alınca inanılmaz etkileyici ve çok özel, benzersiz bir şeye dönüşüyor. Etkilenmemek çok zor.
 • Oyunculuklar. MCU’nun , DCEU‘ya en çok fark attığı konu her daim cast seçimleri ve drama oyunculukları olmuştur. Bu filmde de bunun cılkını dahi çıkarttıklarını söyleyebilirim. Her ne kadar bazı dramatik sahneler de gerekli ağırlığı ve tonu verememiş olsalar da (Hawkeye-Black Widow meselesi gibi) … Filmin genelinde bu oyunculuk kalitesinin ağırlığını hissetmemek mümkün değil.
 • Pek çok kişi “böyle son olur mu ? ” demiş ve evet bir açıdan bu sonun yaşanmamasını sağlayabilecek tonlarca mantıklı ve ulaşılması kolay fırsatın ve anın tepilmiş olması bana da biraz gerçeklikten uzak gelse de ne olursa olsun filmin finali hatta son 30-40 dakikası gördüğümüz en epik şeylerden biriydi. Tüm düzmece yanlarına rağmen hem de. Tüylerim diken diken oldu ve bu halde bir 30-40 dakika kaldı sanırım. Vay canına, hatırladıkça gene öyle oluyor.
 • İlk yarıdaki berbat müzik seçimlerinden sonra ikinci yarı (gene bu filmin hakkı olmamakla birlikte) nispeten daha iyi bir ses ve müzik kompozisyonuna sahipti.
 • Captain America ve Iron Man ve bu ikiliye dair hemen her şey !
 • Nostalji ve büyük bir oluşumun parçası olma hissi.

-Spoiler İçeren Kısım-

Bu kısma geçmeden önce bir şeylerin altına çizmem gerek çünkü anlayıp dinlemeden, yazıları okumadan sadece verilen skorlara ya da yazıdaki bir kelimeye takılıp geriye kalanına aldırmayan ve bu yanlış tavrın sonucunda da bana “film gömücü” gibi bakan bazı kişiler var.

Bu kişilerin hepsi mantıklı sebeplerle bu karara varmıyor. Çoğu için hayranlık ve fanatizmleri estetik kaygısının önüne geçtiği için böyle olduğunu ve alternatif fikirlere tahamülsüzlük ürettikleri için böyle oluyor. Ancak bazılarının ise gerçekten haklı ve anlaşılabilecek nedenleri oluyor beni böyle görmeleri için.

Körü körüne fanlar için bir şey yapamam. Ancak belli bir mantığa sahip kişiler için önce bir ön giriş yapacağım.

Bu kısımda filme gelecek olan eleştirilerde, filmi sadece bir süper kahraman olarak filmi olarak değerlendirmediğimi, sadece bir dc ya da marvel filmi olarak bakmadığımı hatta sadece mcu evreni parçası olarak görmediğimi anlamanız gerek. Fantastik Aksiyon ya da bilim kurgusal fantazi türlerinin ve sinema sanatının totalini gözeterek filmlere bakıyorum. MCU’nun ve 11 yıllık yolculuğun son parçası olarak ne düşündüğümü zaten belirttim. Epik bir destandı, inanılmaz duygusal, ilham verici ve kuvvetliydi. Buna şüphe yok.

Ancak her şeye rağmen bu film özünde sadece bir hikaye, bir kurgu ve bir sinema filmi. Ve bu filmin kurgusu da küçük kardeşi Infinity War gibi delik deşik. Bu saatten sonra midesi hazmetmeyen körü körüne fanlar okumasın. Hemen burada önyargılarıyla “gömücü” deyip uzaklaşsınlar. Ancak iki dakika bir şeyler tartışmak ve farklı fikirleri duymak isteyenler ve de sadık okuyucularımız devam etsinler lütfen.

Ayrıca ben kurgusal hataları parmakla gösterirken benim “iyi huylu tembellik” dediğim tarzda yadırgaması ve üstüne gitmemesi kolay şeylere bakmıyorum arkadaşlar. Ben gerçekten filmin lezzetini, kurgunun mantalitesini bozan şeylerle ilgileniyorum yoksa her şeye bir kulp bulma değil amaç. Her şeye kulp bulmak istesem 5 yıldır cep telefonu çalışmayan biri dünyaya geldiğinin 10. saniyesinde nasıl kocasını arıyabilir derdim ? Ya da 5 yıl içinde ölen karısının yerine başkası ile evlenmiş bir adam karısı dönünce ne halt yapacak derdim ? Anlatabildim mi ? Bu kadar derin gidersek zaten bu sitenin bize sunduğu karakter sayısını aşar yazı. Ancak ben cidden hem bir önceki film, hem MCU külliyatı hem de filmin kendisiyle çelişen ve bu hikayenin tadını en azından “benim adıma” kaçıran şeylere bakıyorum. Eski yazılarımda da yaptığım buydu.

Dediğim gibi klasik MCU’nun kapanışı ve finali olarak bu film bir harika ve biz hayranlar için anlamı çok büyük ancak fantastik aksiyon kurgusu olarak hala iyi bir film olmak ile birlikte bir şaheser vs değil.

Kurgusal Hatalar / Güç Dengesizlikleri:

Bu konuda çok eleştiri geldi kulağıma ve bizim forumun halkı, KB Ailesi de bu konuda çok şikayetçi görünüyorlardı (ben filme gitmeden önce). Ve filmi izleyince gerçekten anladım.

Odin gücü olmadan sadece Mjolnir ile Surtur‘u yenen (biraz zayıflamıştı Surtur ama yine de etkileyici), Mjolnir olmadan sadece Odin gücü ile Hela ve ordularını darma duman eden, Mjolnirsiz, Hulk’u rahatlıkla (hem de ciddi değilken) yenebilen, Odin gücü yokken Mjolnir’i ile diyarlar arası portal olan bifrostu parçalayan, bir cüce yıldızın enerjisini tanklayan, Stormbreaker ile 6 taşlı Thanos’a tek atan. Ve savaş alanında “Bana Thanos’u getirin!” diye bağıran Thor. Bu filmde hem Odin gücü, hem Mjolnir, hem Stormbreaker taşıyor ancak hiç bir taş olmayan Thanos’dan yanında Iron Man ile Captain Amerika varken dayak yiyor. Hatta hayatında ilk defa Mjolnir’i kaldıran Kaptan Amerika (o kısım harika idi) Thor’un üç katı daha iyi savaşıyor !

Sebep ne ? Çünkü Thor göbeklendi ! Göbekli ve ezik Thor fikrinin filmi benim açımdan çok karalayan bir tercih olması bir yana. Thor tanrısal güçlerini her gün fitness salonuna gittiği için kazanmış biri değil ki göbeklenince güçleri azalsın. Bu adamın güçleri “Layık” olmasından ve Asgard Kralı olmasından geliyor. Herif Skyfather yani Gök Baba. Çizgi Roman’daki Thor’dan ne kadar güçsüz olduğuna zaten girmiyorum zira MCU oldum olası comics e göre güçsüz idi ve bu kasıtlı bir yaklaşımdı. Ancak Thor’un MCU’ya ve Infinity War’a göre bile bu kadar çaptan düşmesi. tamamen saçmalık. Sırf sahne Captain America ve Iron Man’e kalsın diye Thor’un fişini çekmişler. Bu adam bir film önce 6 taşlı Thanos’a tek atıp, el ense çekiyordu.

Gelelim Captain Marvel‘a, o kadar hype yapıldı. Russo kardeşler onun için en güçlü dedi hatta Carol için “Thanos’u yenebilir mi?” denildiğinde Russolar; “Thanos dikkat etse iyi olur dedi.” Infinity War filminde Captain America ve Iron Man’in Thanos’un eldivenini tutma çabalarının bir tık fazlasını yapabildi en fazla. Thor’dan güçlü olması gereken Captain Marvel, Thor’un 6 taşlı, Scarlet Witch’in ise 5 taşlı haline karşı gelmesinden daha iyi bir iş çıkartmadı. Meğerse Captain Marvel’ın en güçlü olabilmesi için Thor’un Nerf yemesi gerekiyormuş. Yesinler öyle en güçlüyü, tüm film boyunca bir halta yaramadı. “Girl Power Totem” olarak gezdi ortalıkta tıpkı filmindeki gibi.

Doctor Strange, tüm olasılıkları görmüş, her şeyi bilen adam bir film önce Thanos’Un ataklarını kelebeklere çevirirken burada 20-30 ton suyu havada döndürmekten başka bir halt yapmadı. Dediğim gibi ortalık sırf Iron Man ve Captain America’ya kalsın da biz de drama kasalım diye ekibin tüm güçlü isimleri tek tek saçma şekilde denklem dışına çıkarıldı. Hulk’un keza yine hiç bir aksiyonu olmadı. Zaman taşının koruyucusu olan Sorcerer Supreme daha bir barajı koruyamıyor. Herkes Doctor Strange bir plan yaptı diyordu, hiç bir plan yapmamış bir çok şey şans eseri yaver gitti de Strange’ın kıçı kurtuldu.

Ancient One oldum olası geleceği görebilen biri ise neden yaptığı hataları yaptı ve neden öldü ? Bunun sinyali Doctor Strange filminde hiç ancak hiç verilmemişti. Eğer her Sorcerer Supreme, zaman taşıyıcısının her koruyucusu bu yeteneğe sahipse. Doctor neden Infinity War’ı önceden ön göremedi ?

Bir önceki filmde sırf Iron Man tek başına 5 taşa da sahip Thanos ile kafa kafaya gidip ondan kan akıtabiliyorsa. Aynı Iron Man yeni zırhıyla gelmişken ve yanında da Mjolnir taşıyan Captain America ve Stormbreaker (hani bir önceki filmde Thanos’a tek atan silah) taşıyan Thor varken hiç bir taşa sahip olmayan Thanos’dan cayır cayır dayak yediler ?

Captain Marvel elinde 6 taşın altısı da olan Thanos’a dalıp onun elini birleştirmesine engel olabiliyorken sonra nasıl tek taşla bayılabildi ? Tek Taş >> 6 taş mı oldu şimdi ?

Bir önceki filmde Scarlet Witch ile Vision’ın beraber dövemediği Thanos’un adamları Captain America dövmedi mi ? Bu filmde de Scarlet Witch tek başına az kalsın Thanos’u patates etmiyor muydu ? Peki Captain America, Scarlet Witch’in yenemediği bir rakibi yenebiliyorken Mjolnir li Captain America neden Scarlet Witch’in tek atabildiği Thanos’a karşı yanında Iron Man ve Thor varken yeniliyor ?

Scarlet Witch bir önceki filminde bir eliyle 5 taşlı Thanos’u durdurup diğer eliyle sonsuzluk taşı yok ediyordu. Sonsuzluk taşı yok etmek nasıl bir güç gerektiyor diyorsanız eğer; Thanos bile taşları yok etmek için taşları kullanmak zorunda kaldı ve bu az daha onu öldürüyordu. Aynı şeyi Scarlet Witch elinin kiri gibi yapıyordu. Peki bu filmde neden sırf zırhını parçalaması bile yarım saatini aldı ? Ya da Scarlet Witch neden daha önce bir eliyle Thanos’u durdurup, sonsuzluk taşı yok ettiği gibi bir eliyle gemiden gelen atışı durdurup diğer eliyle Thanos’u yok etmedi ? Thanos bir taştan daha mı güçlü ? Eğer öyleyse neden taş yok etmek için taşa ihtiyaç duyuyor ?

Hemen her olaya hazırlık yapması ve pratikliği ile ünlü Iron Man neden planların yolunda gitmezse ne olacağı yönünde bir plan geliştirip bir “Anti-Thanos” zırhı hazırlamadı ? Ya da neden onu Thanosbuster ya da Hulkbuster ile görmedik ?

Infinity Gauntlet, Scot’un Kuantum makinasına götürülmeye çalışılırken o kadar çaba sarfedip, Thanos’un dikkati çekileceğine Doctor Strange ya da oradaki büyücülerden biri minibüsün hemen yanına açılan bir portal açabilirlerdi ve Iron Man ölmezdi !


Bu konuda film çok yaralı…

Eğer geçmişteki Thanos bugüne geldi ise (ve bu Thanos henüz parmağını şıklatmamış ancak ileride şıklatmış olduğunu öğrenmiş bir Thanos yani zaman zaten Thanos’un bu bilgiyi alması ile iki farklı kola ayrılıyor o yılın gerçekliği için) ve Bu Thanos, şıklatma öncesi Thanos ise. Sen bu Thanos’u öldürdükten sonra taşları alınan geçmişe götürüp zamanı düzelttiğinde Infinity War’ın tekrar gerçekleşmesini sağlamış oluyorsun aslında. Bir Paradox bir loop yaratıyorsun. Thanos’u yaşatıp, taşları yok etmek çok çok daha etkili ve mantıklı olurdu.

Captain America geçmişe gidince kahramanlık yapmadı mı ? Eğer yaptıysa bu 2012 yılında Hulk’un Ancient One ile konuştuğu gerçekliği değiştirmedi mi ? Çünkü 2014 yılının Thanos’u 2013 de öldürüldü ancak Manhattan savaşı 2012 de yaşandı ve siz o zaman çizgisini eski haline soktunuz o zaman orada Thanos ölmedi çünkü ölen 2014’den 2023 yılına gelen Thanos. 2012 yılında Manhattan istilası gene olacak yani ancak bu sefer Captain America olmayacak ? Nasıl başaracaklar ?
Ya da Captain’ın kurtardığı o bir bina dolusu insan artık ölü olmuş olacak ve bu geleceği değiştirmiş olacak. Ayrıca o 2012 yılında Loki teseract ile kaçmıştı. Geçmişe gidip bunu düzeltiler desek ancak bu sefer Captain orada kalarak bu düzeni tekrar bozmuş oldu.

Gamora iki kere yok oldu 2018 Gamora, ruh taşına kurban edildi ve 2014 Gamora, 2014’den 2023 ‘e gelen Gamora taşlar yerine konunca tekrar yok olmuş oldu ancak 2014 yılındaki tüm o ekip yok olduğu için Gamora’nın zaman çizelgesi nasıl düzeltilmiş olabilir ki ? Gamora burada bir anomali oldu.

Bir kaç gezegen hatta belki güneş sistemi öteden iki Nebula birbirini sezebiliyorken ( o da ayrı bir olay zaten) 2023 Nebula, 2014’den 2023’e gelmiş Nebula’yı öldürünce bizim Nebula nasıl hala yaşıyor ?

Neden 14 milyonda bir başarı planı Thanos’un 2023 yılıan gelip, Iron Man ile birbirlerini öldürdükleri olsun ki ? Eğer sorun Thanos’un ölümü ile çözülecekse. Thor’un Thanos’a baltayı fırlatmadan az öncesine gidilip, göğsüne ya da kafasına hedef alması sağlanabilirdi. Ya da Thanos, Thor’un gemisine dalmadan hemen öncesinde Thor’un gidip Stormbreaker’ı almış olması sağlanabilirdi ? Ya da Thanos’Un Nidavellir’deki cücelere taşları taşıması için yaptırdığı eldiven zamanına gidilip Odin ile Thor bir güzel taşsız Thanos’u Nidavellir’de toz haline getirebilirdi ? Yani neden Iron Man’in öldüğü ? Neden bunu 10-15 dakikalık bir sekans ile bize göstermeliydi. Diğer olasılıklardan kesitler görmeliydik. Ve bence çözüm Thanos’un ölümü olmamalıydı çünkü çözüm ölüm olunca Iron Man’in ölmesini engelleyen yüzlerce farklı Thanos’u elemine etme şekli bulmak çok çok çok kolay oluyor.

Ayrıca Tony neden öldü ? Zaman taşı belirli bir alandaki zamanla da oynayabiliyordu bunu Vision örneğinde görmüştük. Uzay + Zaman taşı kombinasyonu ile kurtarılmayacak kimse yok aslında. Onu da geçtim bir de bizimkiler zaman yolculuğunu da buldular.

Thor demişken, Thor, 2013 ( ya da 2014) yılındaki Thor’un çekicini aldı. O zamanın Thor’u, Malekith’i nasıl yenecek ? Age of Ultron’da o düşen adayı nasıl yok etmiş olacak ? Hela, çekicini kırdığı için yaşadığı dramaya ne olacak ? . Çekici Odin’in ölümünden çok önce kaybettiği için belki de Stormbreaker arayışına çok önce başlayacak ve Stormbreaker ile Hela ile Surtur’u üst üste koyup üzerinde tepinecek ?

Yani hiç bir şeyi düzeltmediler aslında daha da bozuldu. Peter Parker, 5 yıldır kayıp hala aynı lise arkadaşlarıyla takılıyor ve gelece kolan Far From Home filmi de End Game olaylarından sonra yaşandığı söylendi. Ne oldu yani Peter’ın arkadaşları sırf Peter için 5 yıl liseyi mi uzattılar ?

2019 Thanos öldürüldü. 2014 Thanos, 2023 yılına geldi ve öldürüldü. Ancak geçmişteki diğer zaman çizelgeleri taşlar tekrar yerlerine götürülerek düzeltiler ise bu 2018 yılındaki Infinity War Thanos’unu gram etkilemeyecektir. Nitekim paralel bir zaman çizelgesinde insanlar hala Infinity War ve etkileri ile yaşamak zorundalar. Bu durumda da aslında bizim kahramanlarımız bir şey düzeltmiş olmuyorlar sadece kendi gerçekliklerinden katıp başka bir tane yaratıyorlar. Biliyorum karışık geliyor ancak bu maalesef filmin hatası.

Captain zaman ve uzay taşına sahipti. Bu da zamanda ve mekanda istediği yerde olabilir ve buna gerçeklik taşını eklersek gerçekliği de değiştirebilir demek. Yani hem kaybettiği hayatı yaşayıp, hem tüm taşları yerlerine verip hem de geriye yaşlanmadan dönebilirdi. Ayrıca Captain, Mjolnir ile gitti ancak onsuz döndü ?

Bruce ve Tony’nin açıkladığı zaman yolculuğu mantığına göre filmin sonunda yaşlı Kaptan’ın o bank üzerinde oturamıyor olması gerekirdi.

Zaman taşını Tesseract Küpü olarak almışlardı ancak geri yerine taş olarak koyacaklar. Böylece o sözü edilen “geçmişi düzeltme” işi gene batırılmış olmuyor mu ? Eğer tekrar Tesseract formuna getirmek için taşları kullandılarsa bu gene bir şekilde zamana karşı oluyor.

Herkesin gidiş dönüş için tek Pym Parçacığı vardı. O zaman 2014 Nebula nasıl hem 2023 Nebula’nın kini kullanarak 2023’e geldi ve bir tane de gitmeden babasına verip Thanos’un gemiyi küçültüp, kuantum diyarından geçmesini sağladı ? Sadece 1 tane idi !

Thanos’un bu zamana gelmesi bir loop oluşturuyor ölmesi ise başka bir loop; 2014 yılının Thanos’unu 2023 yılında öldürdüğün için Thanos asla parmaklarını şıklatmamış oluyor ve siz hali hazırda 7 Milyar nüfüsu olan dünyaya 3.5 milyar daha getirmiş oluyorsunuz. Ve Nüfusun 2/3’ü birbirinin 5 yer yıl farkla aynısı oluyor !

Thanos’un 2014’e gelmesi ile oluşan loop ise 2014 Thanos, 2018 de Evrenin yok ettiğini öğreniyor ve bu bilgiyle geliyor. Yani bir şekilde Thanos bunu yine başarıyor.

Böylece 2 farklı zaman çizelgesi daha var birinde Infinity War vakasınıa engelleyemiyorlar ve evrenin yarısı yok olmuş kalıyor. Diğerinde ise 10.5 milyarlık insan nüfusu olacak ve bunların 2/3’ü birbirinin 5 yıl farkla ikizi olacak. Tam bir kaos.

Ve daha tonlarcası… İnternet bunlarla çalkalanıyor.

Filmde diğer hoşlanmadığım iki ana unsur ise Captain Marvel ve Thor. Captain Marvel, hakkında bir ton hype yaratılan kaz verilen ancak işin sonunda kör göze parmak bir “Girl Power Totem” olmaktan öte geçemeyen biri oldu benim adıma ve bunu bu filmde de gördük. Kuvvetli Kadın =/= Güçlü Kadın =/= Doğru Kadın. Kadının kendine ait bir repliği yok, bir fikri yok, bir stratejisi yok, oyuna getirdiği, masaya koyabildiği bir şey yok. Ve en kötüsü herkesin yapmasını umduğu tek iş olan “çok güçlü olmak” kısmında da çuvalladı bence. Ayrıca girl power sahnesinde çok gaza gelmiş ve hoşuna gitmiş biri olsam da yine de bunun kör göze parmak feminizm olduğunun da farkındaydım. Üstelik, lige katılması için başka bir erkeğin onayını alması gerektiği sahneyi de es geçmemek gerek.

Thor’a gelecek olursak; aman tanrım… Öncelikle şunu söylemeliyim iki yıl önce Thor: Ragnarok samimiyetsiz ve saygısız bir iştir ve Thor’un sonunu getirmiştir dediğimde bana karşı çıkan bazı kesimlerin şimdi bu filmdeki Thor’dan şikayet ettiklerini görüyorum. Hiç bir şikayet hakkınız yok. Sizin gibi “Eğlenceli oldulktan sonra sorun yok ya” kafasındaki dejenere tipler yüzünden Thor 3 filmdir böyle bir komedi unsuru olmaya doğru yol aldı. Ve tabi biraz da Chris Hemsworth’ün ısrarla komedi aktörü olmak istemesinin de payı oldu tabi.

Ancak bu filmdeki hatta Thor: Ragnarok ile beraber başlayan Thor’a dair her şey ama her şey midemi bulandırıyor ve End Game bunun son damlası oldu. Çizgi Romanlarda da son yıllarda istikrar ve kurgu sorunları yaşayan Thor, film evreni ile iyice dibe vurmuştur ve bir Guardians of The Galaxy üyesi olması da bir sonraki GoG filmini izlemeyeceğimi ya da işim gereği izlesem dahi gram zevk alamayacağımı garantilemiş oldu.


Filmin güzel yanlarına gelirsek tüm mantıksal hatalara rağmen Cap ve Iron Man yani MCU’nun iki öncüsü, marka odağı olan çok farklı iki ekolü temsil eden bu iki koca yürekli karakterin sonu ve de onlarla beraber tüm bu yolculuğun sonu i-na-nıl-maz duygusal ve de anlamlıydı. Gerçekten çok etkilendim.

Dediğim gibi bir MCU filmi olarak bu filmin yeri benim için her daim bambaşka olacak ve bunun için yayın ve yapımda emeği olan herkese de teşekkürü bir borç biliyorum.

Oyunculuklar, final, son savaşta Captain’ın arkasında beliren ordu. Asgardlılar, Wakandalılar, Büyücüler harika idi. Keşke Namor ile beraber gelen Atlantislilerimiz de olsaydı ama neyse…

Unutulmaz bir duygusal hız treni idi.


SONUÇ

Tek başına bir kurgu ve Infinity War ile bütünlüğü, MCU ile kurgusal paylaşımı olarak baktığınızda neresinden tutsanız orasında kalan inanılmaz tembellikler ve kolaya kaçmalar yapılmış. Çok kolay ve ucuz bir kurgu var elinizde. Maalesef bu böyle.

Ancak bir hayran olarak, bir takipçi olarak, bir çizgi roman hayranı olarak 2008 yılından bu zamana bunu takip etmiş biri olarak bu filmin sizde yer etmemesi, izlerken boğazınıza bir şeyler düğümlenmemesi gerçekten çok çok zor.

Sinema tarihinde 11 yıla 22 filmin sığdırılıp hepsinin eksikleri ve de fazlalıkları ile ne olursa olsun böyle bir bütünlükle bir araya getirilip sonrada tüm bunlara böyle bir final koymak daha önce hiç tecrübe etmediğiniz bir olaydı. Comic Book mentalitesini beyaz perdeye getirdiler. Ne kadar saçmaladıkları yerler olsa da, ne kadar formül-ize birbirinin aynı işler yapsalar da, ne kadar yer yer kolaya kaçsalar da bu benim için yüzüme tebessüm getiren bir yolculuktu ve End Game ise belki bu tebessüme bir ufak göz yaşı ekleyen nihai parçaydı. Bu açıdan bakıldığında değerini asla yitirmeyecek olan bir film olmuş.

Ancak tüm bunlardan ayırıp çıplak bir şekilde bakılınca maalesef Marvel’ın gene Marvel’lığını yapıp tembelce kolaya kaçtığını görüyoruz. O yüzden o sağda solda gördüğünüz 9/10 ya da 10/10 skorlarını alamayacaksınız şimdiden uyarayım. Çünkü harika bir fan servis olmak ile harika bir film olmayı ayırt etmemiz gerek.

Karakterler ve İlişkileri: 85/100
Derinlik & İşçilik: 65/100
Efektler & Görsellik: 84/100
Türünün Gereklilikleri: 80/00
Hikaye & Evren Dizaynı: 68/100
Özgünlük ya da Etki Gücü: 78/100
Zamanlama & Ritim: 80/100

Total Puan: 75/100

(Not: Fikirlerim ileride değişebilir çünkü aklı başında tekrar izlenildiğinde hala sinemadaki ilk izlenimde oluşan o inanılmaz etkinin bir kısmını dahi sunabiliyor mu bakmak gerek. Çünkü Infinity War bu açıdan çok zayıftı. Dediğim gibi puan yükseledebilir, düşedebilir. )


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. 15 Mart 2021
  Yanıtla

  Güzel döktürmüşsün ama bir yeri kaçırmışsın reis. Captain America Mjolnir’i alıp da geçmişe gidince o zamandaki Thor’a geri verdi. O yüzden Thor diğer savaşlarında Mjolnir’i kullanabildi. Yine de filmde bir çok mantıksızlık var. Zaten en büyük sorun Infinity War’ın ilk sahnesinde. Endgame’de Tesseract içindeki uzay taşını kullanabilen Loki, neden Thanos gemilerine saldırdığında taşı kullanarak gemiyi evrenin diğer ucuna kaçırmadı? Gücü ona yetmez desen, en azından bencil olduğu için kendi kaçardı ya da en azından yanına Thor’u alırdı. Loki’nin ne mal olduğu zaten belli, onu kahraman yapmaya ne gerek vardı?

  • 19 Mart 2021
   Yanıtla

   Katılıyorum. Teseract olayının üzerine yatıldı resmen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir