Marvel Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /5. Bölüm

Başladığımız Marvel evreninin en kudretli ve güçlü 50 karakteri listesinin beşinci ve son kısmına geldik. İlk dört listeyi kaçırdıysanız bu yazıdan önce diğer yazılara bakmak için şuradan linke tıklayınız. 

şimdi 10-1 aralığına tekabül eden 5. Bölüme geçelim.


10- Living Tribunal

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Living Tribunal tüm marvel çoklu-evreninde tek olan kudretli bir varlıktır. Marvel çoklu-evreninin yargıcı ve kozmik adaletin hakemidir. Celestial ırkı, Galactus, Eternity, Death ve Infinity gibi karakterlerin ötesinde bir güce sahiptir. Kendisine ait bir irade gücü yoktur tüm gerçekliğin arkasındaki varlık olan yaratıcısı The One Above All’ın iradesine hizmet etmekle yükümlüdür. Görevi tüm evrenlerin toplamını, mistik güçlerin dengesizliğinden korumaktır. Bir evrende diğerinden fazla güç birikmesini veya kozmik dengeyi bir şekilde bozmasını engellemek için hareket edebilir. Infinity Gauntlet’in gücünün Living Tribunal’ın sahip olduğunun yanında çok küçük olduğu söylenmiştir.

9- Logos

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Galactus’ın Lifebringer formundan hoşnutsuz olan Master Order ve Lord Chaos, Galactus’un eski haline dönmesi için Living Tribunal’a başvururlar. Ancak LT, Galactus’un olduğu gibi kalmasına ve yeni bir düzende kozmik hiyerarşinin değişeceğini söylediğinde Düzen ve Kaos tarafından katledilir. Ve Master Order, Lord Chaos ile In-Betweener birleşerek tek bir varlık Logos’a dönüşür. Logos Living Tribunal’ın yerini alarak çoklu evrenin karar merci haline gelir.

8- First Firmanent

Sınıf: Kavramsal Varlık

Eternity’den önce First Firmanent tüm gerçekliğin başlangıcı ve ilk kozmosun kendisidir. Yok edemese de tüm çoklu evreni sembolize eden 8 kozmos Eternity’i zincirlere vurmuş ve neredeyse onun yerine geçmeyi başaracaktı. Ancak diğer tüm kozmosların olaya müdahalesi ile durdurulabilmiştir.

7- God Emperor Doom

Sınıf: Tanrı

Sevdiğimiz yazar Jonathan Hickman’ın Avengers ve genel Marvel evreni Sagası içerisinde Dr. Doom yaptığı plan ve tuzakla birlikte Beyonders ırkını öldürdü ve Molecule Man sayesinde güçlerini kendisine aktardı. Hiç bir kozmik varlığın ve paralel evrenin kalmadığı Marvel evreninde kendi dünyasını yarattı. Doom’un güçlerini sınırsızdır sadece tek bir zayıf noktası vardır ki kendisi omniscient yani her şeyi bilebilen bir varlık değildir. Ve kendisi hikayede Infinity Gauntlet ile cebeleşmek gibi bir duruma girdiği için bu sıraya aldık.

6- Heart of the Universe

Sınıf: Kavramsal Güç Kaynağı

Evrenin kalbi yada kısaca Hotu sahip olan varlığı Marvel evreninin en yüce varlığına dönüştüren sonsuz niceliğin kaynağı olan bir güç ve enerjidir. Kozmik firavun Akhenaten ve Deli Titan Thanos tarafından kullanılmış bu güç sahip olanını Living Tribunal gibi varlıkların ötesinde bir konuma getirmekte.

5- The Protege

Sınıf: Kozmik Varlık

Protege, Evrensel Hakikat Kilisesi’nin çocuksu hükümdarı olan kozmik bir varlıktı. Earth-691’den bir varlık olan bu çocuk sonsuz bir taklit mimic yeteneğine sahiptir. Potansiyel olarak One Above All’a ulaşabilecek tek kişi olduğu söylenmiştir. Hawkgod, Eternity, Mephisto ve Living Tribunal gibi kişilerin güçlerini kopyalamasına rağmen hikaye çıkmaza girdiği için Scathan gibi bir Deus Machina Living Tribunal tarafından çağrılmış ve Protege yenilmiştir.

4- Molecule Man

Sınıf: Madde Maniplatörü

Son derece güçlü ve kronik olarak güvensiz bir karakter olan Owen Reece, tüm maddeyi ve enerjiyi kontrol etme gücüne sahiptir. Marvel evrenindeki en büyük madde manipülatörüdür. Atom altı parçacıklar dahil her şeyi kontrol edebilir. Beyonder ile çarpışması sonucunda geçmiş gelecek ve tüm çoklu evren sarsılmıştır.

3- Beyonder

Sınıf: Omega Seviye Ötesi İnhuman Mutant, Dış Gerçeklik Varlığı, Kozmik Varlık

Beyonder, tartışmalı kökenleri olan son derece güçlü bir çok boyutlu varlıktır. İsiminden anlaşıldığı gibi gerçekliğin ötesinden gelen bir varlıktır. Neredeyse her şeye kadir olan Beyonder, insan doğasını anlama arayışında insanlığın en büyük kurtarıcısı ve düşmanı olma vesilesiyle yola çıkmıştır. Dediğim gibi tarih içinde çok fazla değişikliğe uğramış bir karakter fazla uzatmamak için ilk çıktığı retcon öncesi halini baz alıyoruz. Galaksileri kolayca yok edip Celestials sürüsü ve Galactus’u çok rahatça yenmiştir. Death’i yok ederek ölüm olgusunu yok etmiş ve evrenin dengesini bozmuştur bunun üzerine Death’i canlandırmıştır. Bir kaç milyar boyutu yok edebilecek saldırıları çok kolaylıkla karşılamıştır.

2- Fulcrum

Sınıf: Kozmik Yabancı

Fulcrum, Celestial ve Watcher ırkının sorgusuz sualsiz hizmet ettiği antik kozmik güçtür. The-One-Above-All’ın farklı bir formu olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da Marvel çoklu-evrenindeki ikinci en güçlü varlıktır. Jack Kirby’nin kendisi olduğu söylenmekte. Her şeye kadir ve her şeyi bilmektedir. Süper kahramanların ve kötülerin takıldığı bir bar işletmektedir.

1- The One Above All

Sınıf: Nihai Varlık

Marvel evreninin en tepesinde oturan karaktere en nihayetinde geldik. The One Above All kendisini aynı adı taşıyan Celestial ile karıştırmayalım. The One Above All tüm marvel omni-verse’inin yaratıcısı ve ilahıdır. Her şeye kadir, her şeyi bilen ve her yerde olandır. Uzay ve Zamanın ötesinde zarar görmez ve tüm enerji ve güç formlarının kaynağıdır. Kendisi Marvel yazarlarının hikayedeki izdüşümüdür ancak genel kanı Stan Lee ve Jack Kirby’nin kendisi olduğudur. İlk olarak Living Tribunal tarafından Dr. Strange çizgi romanında bahsi geçmiştir. Bir hikayede Fantastik 4’lü ekibi gerçekliğin ötesinde onun kişisel boyutuna yolculuk yapmıştır ve One Above All bir çizgi roman çalışma odasında Jack Kirby şeklinde suretini göstermiştir. Başka bir hikayede evsiz bir adam olarak halası May’i ölümden kurtarmaya çalışan Peter Parker’a gözükmüş ve ona ölümün yaşam kadar doğal olduğunu akışına bırakması gerektiğini öğütlemiştir.


Evet böylece yazı dizimizin beşinci ve son kısmınında sonuna geldik. Umarım okurken bilgilenmiş ve keyif almayı başarmışsınızdır. Yazıyı paylaşmayı ve yorumlarınız ile destek olmayı unutmayınız.

50-41 aralığını listeleyen 1. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

40-31 aralığını listeleyen 2. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

30-21 aralığını listeleyen 3. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

20-11 aralığını listeleyen 4. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

Derleyenler: Utkan Aktaş ve Tarık Berk Gündüz

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Ascalon Yazar:

28 Yorum

 1. Earendill [Anka Kuşu
  8 Haziran 2018
  Yanıtla

  Harika olmuş.

  Living Tribunal ve Lobos olayını her ne kadar sinir bozucu bulsam da ilgi çekici.

  Onun dışında Fulcrum da ilgimi çeken karakterlerden.

 2. Mehmet
  23 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Peki ya living tribunal ı öldüren Beyonders bu listeye girmez mi?

  • Tarık Berk Gündüz
   23 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Girebilir listedeki Doom zaten o Beyonder ırkının gücüne sahip olduğu için ekleme gereği duymadık.

 3. Ömer
  26 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Ben pek anlayamadım maalesef. First Firmanent’den güç alan Lord of Chaos ve Master Order Living Tribunal’a tek atmış ama Lifebringer Galactus’un sadece kolunu koparabilmiştir. Lifebringer Galactus ise kolunun kopmasından daha hızlı bir şekilde kopan kolunu hızlı bir şekilde yenilenmiş. Nasıl oluyor da Lifebringer Galactus Living Tribunal’dan güçsüz durumda kalıyor. 1-2 tık güçsüz olsa gene tolerans gösterebilirdim de 30. sıralara koymuşsunuz. Living Tribunal’ın her evrende yansıması vardır ve öldüğü evrende öldüğü evren hariç tüm diğer evrenler yok olur. Orjinal ve en güçlü hali Ultimates evreninde olduğu için Living Tribunal’ın gücünü hesaplarken bunu göze alarak hesaplamalıyız. Ama dediğim şeyleri de pek anlayamadım açıkçası. Living Tribunal hyperversal olmasına rağmen Lord of Chaos ve Master Order Universe Level ve bu ikisinden tek yiyor. Lifebringer Galactus ise Universe Level. Yani Living Tribunal, Lord of Chaos, Master Order ve Lifebringer Galactus’dan daha güçlü olmasına rağmen ikisinden tek yiyor ve Lifebringer Galactus Living Tribunal’dan daha güçsüz olmasına rağmen bu ikilinin saldırısından neredeyse etkilenmiyor. Yazar saçmalığı dediğimiz kısım bu olabilir mi gerçekten?

  • Tarık Berk Gündüz
   26 Ağustos 2018
   Yanıtla

   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Galactus’u lifebringer olarak değilde normal Devourer of Worlds olarak değerlendirdiğimiz için 30. sıralara koyduk. Living Tribunal ve Lord of Chaos, Master Order olayına ise mantıklı bir cevap vermek gerekirse aklıma sadece Secret Wars sonrası evren değiştiği için yeni bir kozmik hiyerarşi kurulduğu geliyor. Ama hikayede pek çok saçma durum bulunuyor Tiger God gibi sıradan bir ilahla birleşen Black Panther’in Logos’a saldırması gibi. Yazar biraz kendi istediğini yapmış.

   • Ömer
    27 Ağustos 2018
    Yanıtla

    Teşekkürler cevabınız için. 2. bir soru daha sormak istiyorum. Fulcrum bu listede Jack Kirby olarak yansıtıldığı için 2. sırada. Ancak The God karakteri de son zamanlarda Jack Kirby olarak lanse ediliyor. Ancak The God karakterinin fazla feati olmadığı için tanımamış olabilirsiniz her neyse. Fulcrum’un Jack Kirby’i lanse ettiğine dair bir kanıt var mıdır? Fulcrum için Jack Kirby demeli miyiz?

   • Ömer
    27 Ağustos 2018
    Yanıtla

    Bu arada The God isminde bahsettiğim karakter Fantastic Four’da gözüküyor. Hatta kendisi direkt Jack Kirby diyebiliriz. Eternals vol.4 de bir Celestial mutasyona uğrayıp kendi duygu ve iradesine sahip olmuştur. Ve Fulcrum o Celestial’e ”artık bana denksin” diyor çizgi romanda. Yani Fulcrum sanırım eski mutasyona uğramış bir Celestial. The God isimli karakterin 2. olması çok daha mantıklı olacaktır. Saygılarımla.

 4. Ömer
  27 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Son olarak da şunu yazayım. Hotu benim bildiğim non canon (geçersiz evren.) Neden listeye alınmış olabilir acaba?

 5. 6 Ocak 2019
  Yanıtla

  classic doktor strange nie yok acaba bildigim kadarıyla çok güçlü adam warlock ta sonsuzluk eldiveni varken başabaş savaşabildigini duymuştum

  • 7 Ocak 2019
   Yanıtla

   Klasik Doctor Fate bir karakter değil, bir karakterin belli bir zaman aralığındaki genel halini simgeliyor. Zira ondan çok daha güçlü olan Classic Doctor Fate de DC listemizde yok. Bu tip şeylere spesifik bir karakterin en güçlü hallerini yazdığımız listelerde yer veriyoruz. (hulk, thor, superman için yaptıklarımız gibi)

   • 22 Haziran 2020
    Yanıtla

    Rune King Thor torun beli bir zaman içindeki hali değil mi ?

    • 23 Haziran 2020
     Yanıtla

     Neyi kastettiğinizi tam anlayamadım. Yani yayınlanma olarak evet. Ancak Thor çok “dönem” denebilecek kadar uzun bir süre o halde kalmadı.

     • 23 Haziran 2020

      kastettiğim şey torun en güçlü hali olarak bilinen hali listede ama galaktus yada arkadaşın dediği dr strange falan neden yok nedenini anlayamadım ( listeye alma nedenizi merak etiğim için sordum herhangi bir hakaret yada sitem için değil yanlış anlaşılmaya sebep olduysam kusura bakmayın )

     • 24 Haziran 2020

      Hmm.

      Yani neden Classic Strange yok ancak Rune King Thor var diyorsunuz ? Eğer soru bu şekilde ise (hakaret ya da sitem olarak da algılamadık zaten içiniz rahat olsun. Zaten öyle olması için bir sebep yok) sizin de bildiğiniz ve anladığınız üzere Classic Strange bir mod değil. Bir zaman aralığındaki bildiğimiz Strange’in halidir.

      Ancak Rune King Thor. Modern 616 Marvel Thor’una ait kısa süreli bir “mod” . Sadece bir zaman aralığı değil. Ona bakarsanız Classic Thor da yok. Ancak Rune King Thor , Thor’un zamansal olarak değil, evrimsel olarak varabildiği son nokta olduğundan onun listede olması daha önemli geldi bize.

 6. 16 Ocak 2019
  Yanıtla

  hocam ragnorak sırasında thorun öldürdügü gölgelerin üstünde oturanların beyonders ırkından oldukları ve güçlerinin aynı oldugu dogru mu yoksa yalan bilgimi bunun hakkında bilginiz var mı

  • Tarık Berk Gündüz
   27 Şubat 2019
   Yanıtla

   Güncelde durum nasıl bilmiyorum ama Agent of Asgard dergisinde Loki bununla ilgili bir hipotez ortaya atmıştı kesinliği olmayan bir söylenti yani. Aynı zamanda Asgardlıların inançları tarafından yaratılmış olabilecekleri de söyleniyor. Açıkçası Ragnarok’un üzerinden çok fazla geçtiği ve o hikaye dışında pek gözükmedikleri için her şey olabilirler.

 7. QWERTYUJHGFDSAQ
  17 Nisan 2019
  Yanıtla

  Elders of the universe leri göremedim hak ederdi bence grand master ya da collector franklin richards ve Mad Jim Jaspers’i daha üstte olmasını beklerdim

  • QWERTYUJHGFDSAQ
   17 Nisan 2019
   Yanıtla

   Listeyi çok beğendim bu arada çoğu yerde ki gibi dandik olmamış gerçek bilgiler ve emek dolu bir liste olmuş. Ayrıca Onslaught’un da olmasını beklerdim

   • 17 Nisan 2019
    Yanıtla

    Çok teşekkürler. Bİr ara listelerde güncelleme yapılması planlanıyor belki o zaman yeni birilerini görebiliriz ama Onslaught’ı sanmıyorum.

 8. Erdem
  29 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Chaos King (aka Amatsu Mikaboshi) multiverse’ün %98’ini yok etmiş kendisine rakip denebilecek bir varlık bile yoktu Chaos War çizgi romanında sizce bu listede ilk 10’a giremez mi?

  Living Tribunal bile ona karışmamış halbuki multiverse’ün koruyucusu iken?

  • 30 Temmuz 2019
   Yanıtla

   Aynı Chaos King Mikaboshi için Oblivion “O gücümün sadece ufak bir fraksiyonu” demiştir ve Oblivion bile en güçlü 10 karakter içerisine girer mi girmez mi bugün olsun tartışmalı bir konu. Ama bu listelere fırsat bulunca yenilikler getirmeyi düşünüyoruz. Yorumunuz için teşekkürler.

 9. 23 Haziran 2020
  Yanıtla

  liste için teşekkürler bu arada dc de oldugu gibi The One Above All da bir zıt karakteri varmış galiba liste güncelenecegini söylemiştiniz onları da eklemeyi düşünür müsünüz düşünürseniz sıralamada nerede olur ?

  bu arda liste için teşekkürler gerçekten en beğendiğim ve doğru bulduğum listelerden bir tanesi

  • 24 Haziran 2020
   Yanıtla

   Vakit bulabilirsek güncelleme çabamız var ancak güncellesek bile 2017 retconu sonrası MArvel’ı baz alır mıyız emin değilim. Henüz netleşmedi. Ama TOAA’nın dengi bir şeyin ilk 3-4 den aşağı olması beklenemez. Tek sorun ne kadar canon ve istikrarlı ona bakarız.

   Biz teşekkür ederiz.

 10. Mirəhməd
  14 Ocak 2021
  Yanıtla

  phoneix force old king thor bu sıralamada kaçıncı olur ?

  • 15 Ocak 2021
   Yanıtla

   Tam bir yer tayin etmek zor. Zira o Phoneix Force Thor, esas sürekiliğin dışındaki bir hikaye ancak Rune King Thor’un oralara yakın olurdu biraz üstü ya da altı ancak oralarda olurdu en azından diyebiliriz.

 11. 26 Ağustos 2022
  Yanıtla

  living tribunalin logostan daha güçlü olduğu ve onu yargılayabileceği çoğu yerde geçiyor

  • 27 Ağustos 2022
   Yanıtla

   O kısımda biz de çok emin değildik zaten ancak LT çok jobber bir karakter olduğundan elimiz kolumuz bağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir