Kimin Nesi: Zatanna

Kadın süper kahraman filmlerinin revaçta olması ile birlikte adı film dedikoduları ile en çok anılan vede güncel DC Comics evreninde büyünün kökeni, karanlık tanrılar gibi önemli olaylar içerisinde ve Adalet Birliği Karanlık (JLD) gibi önemli dergilerde yer alarak tekrar dikkat çeken, DC’nin en eski ve köklü kadın süper kahramanlarından, büyücülerinden olan Zatanna‘yı sizler için masaya yatırdık. AAaagh! Ehem Öhöm ! Şey konu olarak yani, “Zatanna Dosyasını” masaya yatırdık yoksa Zatanna’yı kim bulmuş da biz.. ehem.. (tüyü de diktik!) Aaaaaeeeeeııııı… Biz en iyisi bir an önce tanıtıma başlayalım hehe…


Kısaca Bilgi: Zatanna Kimdir ?

Bir başka ünlü büyücü ve sahne sanatçısı (eski Adalet Birliği üyesi) John Zatarra‘nın kızı olan, Homo Magi(DC Evreninde büyü kullanabilen insanlara verilen genel ad, bir nevi mistik mutantlar) türünün bir üyesi olan Zatanna babası gibi kelimeleri tersten söyleyerek neredeyse hemen hemen her şeyi gerçekleştirebilen çok güçlü bir büyücü ve ünlü bir sahne sanatçısıdır. Kendisi Adalet Birliği’nin önemli bir üyesi olmasına rağmen son yıllarda yeni nesiller onu Justice League Dark takımının kurucularından biri olarak tanıdı. Şu an güncel olarak mevzu bahis takımın üyesi ve takımla maceraları devam etmektedir.


KÜNYE:

Adı: Zatanna

Gerçek Adı: Zatanna Zatarra

Yayımlayan: DC Comics

İlk Çıkışı: Kasım 1964

Yaratıcıları: Gardner Fox  & Murphy Anderson

Tür: Homo Magi

Cinsiyet: Kadın

Boy: 174 cm (daha uzun tasvirleri var.)

Kilo: 59 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Vatandaşlığı: Amerika

Memleketi: Amerika

Bulunduğu Takımlar: Justice League, Homo Magi, Sentinels of Magic, Justice League Dark

Unvanları & Lakapları: Zee, Z, Primak, Annataz Arataz, Mistress of Magic, Maid of Magic


 

-Köken Hikayesi-

Karakter DC’nin hemen hemen her önemli devrinde ve değişikliğe gittiğinde köken ve genel hatları değiştirilmiş bir karakter o yüzden net ve her yerde , her çağda %100 geçerli bir köken hikayesinden bahsetmek güç. Bu sebeple ben orijinal köken hikayesini yazacağım ve bunun üzerindeki değişikliklere “Karakterin Evrimi” kısmında değineceğim müsaadenizle.

Zatanna, maceraperest bir sihirbaz olan John Zatarra ve Sindella adlı büyü gücü olan kadının birlikteliğinden olma kızlarıdır. Sindella, “Hidden Ones” (Saklı Olanlar) ya da Homo Magi denilen mistik bir büyücüler kabilesinin üyesidir.  Annesinden büyüyü maniple edebilme yetisini, babasının ise kahramanlığa olan düşkünlüğünü almıştır. Sonra anlaşılır ki Sindella, Zatanna’yı koruyabilmek adına ölümünü kurgulamıştır ancak aslında Saklı Olanların Türkiye’deki (evet bu okuduğunuz doğru) ana karargahına gitmiştir ve Zatanna’yı John’a emanet etmiştir.

Baba ve Kızın, uzun bir aradan sonra yeniden kavuşmaları.

Babasıyla beraber sahne gösterilerinde bulunuyor ve babası bu sırada kızına büyüyü kullanabilme yollarını öğretmeye çalışır. Ancak bir gün Allura adlı şeytani bir cadı çıkagelir ve Zatanna’yı babasını görmekten mahrum eder onları ayırır. Akabinde Zatanna, ebeveynlerini arayıp, bulma yolculuğuna başlar bu sırada babasının günlüklerinden yardım alarak kendine bir sahne adı yaratır ve babasının işini üstlenir. Bu dönemlerde John Constantine ile karşılaşır ve onunla bir yakınlaşması olur. Daha sonraları(babasından ayrıldıktan 20 yıl sonra) Adalet Birliği‘nin yardımları ile Allura yeniliyor ve Zatanna üzerindeki lanet kalkıp babasına kavuşur, daha sonrasında ise annesi ile buluşur ancak ne trajiktir ki Sindella kızını kabileden korurken kendi canını feda eder ve bir kez daha bu sefer kalıcı bir şekilde hayata gözlerini yumar. Babası da kızını The Great Evil Beast’in ruhani kara boyutlarından kızını kurtarmak için kendisini feda etmiş ve O da öyle yok olmuştur.

Fakat Zatanna yoluna devam etmiş. Ailesinden kalma büyülü ev Shadowcrest‘ i sahiplenmiş, farklı şehirlerde yaşamış hem sahne hayatını devam ettirmiş hemde Adalet Birliği’nin en önemli üyelerinden biri olarak yoğun ve başarılı kahramanlık kariyerini devam ettirmiştir.


-Karakterin Evrimi-

Gümüş + Bronz Çağlar Boyunca:
Zatanna’nın ilk çıktığı sayı ve klasik kostümü.
Zatanna’nın pek bilinmeyen ve unutulmak istenen siyah-kırmızı kostümü ve garip at kuyruğu.

Zatanna, 1964 yılında gümüş çağ dediğimiz dönemde “Hawkman” dergisi ile çizgi roman alemine giriş yapmıştır. Bu sırada bizlere babasını arayan bir maceracı ve homo magi ırkının bir üyesi olarak resmedilir. Dönemin önemli dergileri olan Batman and Robin, Green Lantern, The Atom gibi pek çok dergide yardımcı karakter olarak gözükmüştür. Akabinde 1967 yılında Adalet Birliği ile görülmeye başlar ve bu dönem babasına kavuşur.

Bir dönem korkunç bir kostüm değişikliği yaşar ancak hayranların tepkileri ile orijinal kostümüne dönmüştür ancak 1978 yılında o korkunç kostüm üzerinde iken Adalet Birliği’nin resmi üyesi olmuştur ve buda o kostümü bir şekilde Zatanna’nın tarihine kazımıştır. Bu kostümü giyme sebebi ise köken hikayesinin yeniden anlatımı sırasında annesini Türkiye’nin kuzeyinde bulması ancak annesinin ölümünün ardından onun kabileye özgü kılık kıyafetini giymesidir. Fakat Zatanna çok geçmeden hayranların yağdırdığı mektuplar sebebiyle eski kostüme döner.

Orijinal çizgi roman baskısı halini bulamadığımdan fan-art kullandım.

Zatanna bronz çağ boyunca DC’nin büyü ve mistik sanatlarla ilgili medyatik yüzü oldu .Superman‘in büyü zaafının açıklanması gerektiğinde bunu yapan Zatanna idi. Büyülü bir gizem, bir bariyer olduğunda bununla ilgilenen Zatanna idi. Çoğu dergide yardımcı baş karakter olarak böy gösterip onlar için sorunları ve gizemleri çözüyor idi. Fakat akabinde Zatanna’nın gücü azaltıldı. Büyü ilke 4 ana elementi kontrol edebilen biri haline getirildi. Tam da bu sıralarda bir kostüm değişikliği daha oldu. Bir önceki şeytani at kuyruklu versiyonu kadar tepki almasa da bu diskotek kraliçesi görünümü de pek tutulmadı açıkçası.

Modern Çağ Zatanna

Ancak eninde sonunda Zatanna’nın tüm büyü güçleri tekrar bahşedildi ve eski kostüme tekrar döndü. Bu sıralarda (1982 yılı) Zatanna, Adalet Birliği’nin kurul başkanlığını yaptı. Bunu tarihte yapmış olan ilk kurucu üye olmayan üye idi. 1984 yılında ise Adalet Birliği ekibinde genç kadroya geçiş yapıldı ve bu kısa bir dönem Modern Çağ öncesinin son Adalet Birliği dergilerinde Zatanna’nın lider rollerden birini üstlenmesine sebep vermiş oldu. Ancak çok uzun sürmedi çünkü DC’de işler sizinde bildiğiniz gibi değişmek üzereydi. Legends crossover’I sırasında takım bu sefer Zatanna olmadan yeniden kurulmuştu.

Crisis on Infinite Earth ve Modern Çağ:

DC’nin tarihçesinin Crisis öncesi ve Crisis sonrası olmak üzere iki ana zamana ayıran bu milat olayın tek etkisi DC Kozmolojisini değiştirmek olmadı elbette. Pek çok karakterin köken hikayesi, kişilikleri, güçleri, özellikleri değişime uğradı. Zatanna da bunlardan payını bir hayli alanlardan biriydi.

Bu çağda DC’nin yetişkin kitleye hitap eden mistik arkabahçesi Vertigo Çizgi Romanları’nda sık sık rol aldı Zatanna ve bu ilişki onu bir dönem John Constantine ile sevgili yaptı. Timothy Hunter’ın en önemli öğretmenlerinden, mentorlarından biri oldu. Hem klasik DC hem Vertigo sürekliliklerinde kendisine yer edindi. Bu yeni Zatanna, Bruce Wayne ile çocukluktan arkadaşlardı ve Batman ile romantik bir geçmişi vardı.

New 52 Zatanna

Ancak Zatanna’nın güçlerini DC bir türlü ayarlayamıyordu. Temel olarak Zatanna pek çok farklı dergide Lig üyeleri arasındaki en güçlü/kudretli kişi olarak anılsa da bunu tam anlamıyla sergileyebildiği ya da sergilemesine izin verildiği söylenemez. Karakterin mirasına ve kişiliğine bir darbe de geldi. 2004 yılı çıkışlı Identity Crisis eserinde Zatanna bir panik anında Batman’in anılarını sildi ve çok kötü bir adamı tedavi etti. Kişilerin zihinlerine sızdı bunu bir şekilde anlayan Batman eski arkadaşına asla eskisi gibi güvenemedi ancak Zatanna uzun zamana yayılan bir süreç içerisinde bu güveni tekrar kazanmayı başardı sayılır. Gümüş Çağ’da babası John Zatarra iken artık Giovanni “John” Zatara idi ve o da kızı gibi (belki daha bile güçlü) bir büyücü idi. Flaspoint öncesi, karakterin hayranı olan usta yazarlardan Paul Dini‘nin ellerinde sonunda kendi serisine kavuşsa da bu sefer de gelecek olan Yeni 52 süreci sebebiyle iptal edilmişti. Zatanna ne zaman yükselişe geçse evrene bir şeyler oluyordu diyebiliriz.

Rebirth Dönemi Zatanna
Flashpoint Sonrası:

New 52 Öncesi serisi iptal olsa da , New 52 döneminin en beğenilen işlerinden (öyle ki Rebirth Döneminde bile devam ediyor) Justice League Dark serisinde baş rol oynadı ve karakterin dış görünümü ve büyücü olarak tavrında bazı değişiklikler görmek mümkündü.

Rebirth döneminde ise farklı bir Justice League Dark ekibine liderlik etmekte ve Wonder Woman’ında geçici süre aralarına kaatılmalarıyla Witching Hour ve Dark Gods gibi önemli büyük vakalarda rol almş oldu Zatanna. Rebirth hali ise biraz Yeni 52 hali biraz Crisis sonrası hali gibi karışık bir Zatanna. Ve güçleri hala tam anlamıyla çözülmüş, bir temele dayandırılmış ve kendisi için stabil bir seviye belirlenilmiş değil.

 


Zaman zaman içine kapanık

Karakterin Kişiliği ve Mirası:

Gösterişe meraklı

Zatanna pek çokları tarafından “mükemmeliyetçi” ya da “tanrımsı” diye tarif edilen ana kadro DC süper kahramanlarından (ki bu tam olarak doğru değil ancak hadi devam edelim.) oldukça farklıdır. Tüm anormal güçlerine rağmen oldukça insancıl ve sıradan takılır. Kendine olan güveni, nüktedanlığı, cüretkârlığı ve doğal yeteneğine rağmen onu yer yer çabuk umudunu yitirebilen, geçmişten gelen babasız-annesiz büyümüş olmaya bağlı sorunlar yaşayabilen kırılgan da bir karakter olabilir.

Zatanna genel olarak iyi ve kahramanvari diyebileceğimiz biri olsa da yeri geldi mi etik açıdan sorgulanabilecek kararlar alabilir ve bunun sonunda arkadaşlarını ve yoldaşlarını incitmek ya da kızdırmaya kadar varabilir.Asla şaşmaz bir ahlaki pusulası yoktur ve tüm bu kahramanlık ve doğru olanı yapma düsturunu 7 gün 24 saat hiç şaşmaz bir şekilde koruyabilen ya da bunu ölümüne ciddiye alan biri değildir.

Bazen ise bunalımlarda olan.
Kimi zaman özgüven dolu ve cesur.
Mizahi yönü kuvvetli.

Ayrıca kendisi hayatta “daha iyi” , “daha kalite” olarak nitelendirilebilecek şeylere ilgi duyar ve kendisini şımartmayı sever denilebilir. Fransız mutfağını bir hamburgere, bir iyi bir şarabı, biraya tercih eder diyelim. Zatanna herhangi bir şeye derinden ve tamamıyla bağlanma ve onda istikrar sağlama konusunda utangaç ve çekimser olabilmektedir.

Fakat her halükârda DC Evreni’nin en özgün karakterlerinden biridir, hayatı takdir eder ve çevresindekileri bazen belli edip, bazen etmese de çok fazla umursar. Hatta bir kavga ya da tartışmada ilk önce kendisini suçlamaya meyillidir. Eğlenceli, çekici ve kırılgan bir cesarete sahiptir. Flamboyant (şaşalı/frapan) sözcüğünün karşılığıdır.

Mirasına gelince Zatanna çizgi romanlar aleminin ilk büyücü kadın kahramanlarındandır ve her daim nüktedan ve cüretkâr tutumuyla da bazı kitleleri rahatsız etmeyi başarmıştır. 1100’den fazla sayıda görülmüş, DC’nin (özellikle Crisis öncesi döneminin) en önemli kadın figürlerindendir.


-Güç ve Becerileri-

Zatanna, DC Evreninin en güçlü büyücülerinden biridir. Özellikle sözler ile yaratılan büyüler (spell casting) konusunda belkide en iyisidir. Gücünün üst sınırları tam olarak bilinmemek ile birlikte dünyada Doctor Fate gibi üstün büyücüler, Madame Xanadu ve John Constantine gibi esrarengiz mistik isimlere rağmen Adalet Birliği’nin büyü ve mistisizm danışmanı olarak görülmüştür.

Zatanna’nın potansiyel olarak istediği her şeyi gerçekleştirmek için önünde hiç bir teknik engel yoktur. Yoktan var ve vardan yok edebilecek derecede gerçeklik manipülasyonu potansiyeli barındıran çok güçlü bir sihirbazdır. Green Arrow bir keresinde onun için “Aramızdaki en güçlü olan” diyerek, Adalet Birliği’nin en güçlüsü olabildiğine işaret etmiştir. Zatanna’nın bilinen tek net sınırı. Ölü olanı tekrar hayata getiremediğidir.

Zatanna özellikle 4 temel element (hava,su,toprak,ateş) üzerindeki hakimiyeti vede büyü içeren her türlü olguya doğuştan yetenekli oluşu ile göze çarpar. Zatanna’nın gücünün net bir sınırı olmadığından çağlar içerisinde karakteri sınırlayıcı 3 zorluk geliştirildi.

1. Sınırlama: Enerji Seviyesi:

Zatanna fiziksel ya da mental olarak yorgunsa, kendinde değilse yapabileceği büyünün ve gerçekleştirebileceği manipülasyonun sınırı vardır. Bazen bir grup insanı gezegenin başka bir tarafına ışınlamak onun için zorlayıcı bir iş olabilirken, doğru koşullar altında gezegenin tamamını ışınlarken çok da bir yaşamadığı da bilinir. Nitekim enerji seviyesi ve üzerindeki büyülü eşyaların varlığı  önemlidir.

2. Sınırlama: Tersten Okunan Büyülü Sözler

Zatanna diğer büyücülerin aksine çok güçlü büyülü sözler söyleyebilir ancak bunların işe yaraması için tamamen düzgün bir gramer ile, alfabetik hata olmaksızın tersten söylenmesi gerekmektedir. Zatanna’nın zekasını ve çabuk düşünme yetisini bizlere kanıtlayan bir özelliktir bu kompleks büyüleri bile bu yolla saniyeler içerisinde yerleştirebilir. Fakat bu her zaman kolay olmuyor. Ağzı kapatıldığında, ciğerleri ya da ses telleri hasar aldığında yani düzgün ses çıkaramadığı durumlarda dezavantajlı duruma geçiyor. Ya da olayların çok hararetli, hızlı ve baskın olduğu anlarda büyüleri bu şekilde yapmak bazen onu zorlayabiliyor.

3 Sınırlama: Konsantrasyon Gerekliliği

Eğer konsantrasyonu bir büyülü söz yerleştirirken dağılır ise büyü bozulacak ve işlevsiz olacaktır. Aslında bu sınırlama 1. ve 2. sınırlamaların kombinasyonu gibi zinde, çabuk ve dingin olması gerek. Ancak konsantrasyonunu çok fazla zorlayan şartlar altında Zatanna’nın verimliliği düşebilir.

Tüm bunlara rağmen karakter ile ilgili yanlış bilinen şey şudur; “Zatanna tersten büyülü sözler söyleyemezse güçsüz her hangi bir kişi olur.”

Bu yanlış, Zatanna birden fazla büyülü aleti kullanabilir, elementlere hükmedebilir, uçabilir, basit büyüler yapabilir, ilüzyon yaratabilir ve sınırlı telepati, telekinesi, empati yeteneklerini sergileyebilir. Yani tersten söylenen sözcükler Zatanna’nın cephanesinin en ağır ve kuvvetli topu olabilir ancak Zatanna bundan ibaret değil. Eğer büyü bir şekilde tamamıyla elinden alınsa bile Zatanna bir yakın dövüş sanatları uzmanıdır. Bu konuda bu işin en iyilerinden Batman ve Wonder Woman tarafından eğitim almıştır.


 

Uzun süredir bir şeyler yazıp, çizemiyorduk bu istenen tanıtımla dönüş yaptık.Bizden bu kadar umarım Zatanna Tanıtımımızı beğenmişsinizdir.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DCwikia, Comicvine, Universe Unlimited Wikia
Derleyen: Utkan Aktaş


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.


 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

  1. 2 Şubat 2019
    Yanıtla

    Gerçekten harika bir anlatım. Tebrik ediyorum.

  2. 20 Mayıs 2020
    Yanıtla

    Çok sağlam bir karaktere benziyor etkileyici. Açıkçası dc evreninin süper güçlü insanları kadar, büyülü varlıklarını da sinemada seyretmek isterim. Uçan kaçan zaten yeterince karakter var, artık karanlık dünyalara karşı açlığımz giderek artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir