Kimin Nesi: Batman


KÜNYE

Kahraman Adı: Batman

Gerçek Adı: Bruce Wayne

Yayımlayan: DC Comics

İlk Çıkışı: Superman’den yaklaşık 9 ay sonra 1939 Yılının Nisan ayında.

Yaratıcıları: Bob Kane ve Bill Finger

İlk Sayı: Mayıs 1939

Tür: Dünyalı – İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 1.92

Kilo: 100-102

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Vatandaşlık: Amerika

Memleketi: Gotham

Yaşadığı Başlıca Yerler: Gotham, Wayne Malikanesi, Batcave, Watchtower

Doğum Günü: 19 Şubat 1972(Yıl Kısmı New 52 ya da Rebirth ile değişmiş olabilir)

-Ailesi-

Spoiler

Thomas Wayne -> Babası (New 52 ve Pre 52 Geçerli) (merhum)

Martha Wayne/Kane -> Annesi (New 52 ve Pre 52 Geçerli) (merhum)

Philip Kane -> Amca (New 52 Geçerli)

Alan Wayne -> Büyük büyükbaba (New 52 Geçerli) merhum)

Damian Wayne ->Oğul (New 52 – Pre 52 Geçerli)

Dick Grayson -> Evlatlık Oğul (New 52 – Pre 52 Geçerli)

Jason Todd -> Evlatlık Oğul (Pre 52 Geçerli)

Tim Drake ->Evlatlık Oğul(New 52 ve Pre 52 Geçerli)

Cassandra Cain -> Evlatlık Kız (Pre 52 Geçerli)

Roderick Kane -> Büyükbaba (Pre 52 Geçerli) (merhum)

Elizabeth Kane -> Büyükanne (Pre 52 Geçerli) (merhum)

Nathan Kane-> Amca (Pre 52 Geçerli) (merhum)

Simon Hurt -> Atası (Pre 52 Geçerli) (merhum)

Alfred Pennyworth -> Hukuki Baba ve Gardiyan

 

-Unvan ve de Lakapları-

Spoiler

-Unvanları-

Kahraman, Vigilante, Adalet Birliği Kurucu Üyesi, Adalet Birliği Lideri, Gotham Koruyucusu, Dünyanın En iyi Detektifi, Wayne Şirketleri Sahibi ve Yöneticisi, Playboy, Süper kahraman, Yarasa Ailesi Kurucusu ve Lideri…    

-Lakapları-

  The Caped Crusader (Pelerinli Akıncı), The Dark Knight (Kara Şövalye), The World’s Greatest Detective (Dünyanın En İyi Detektifi), The Dark Knight Detective (Kara Şövalye Detektifi), Matches Malone (Mafya Kimliği), Gotham Knight (Gotham Şövalyesi), Detective (Detektif), Bats, Batsy, The Bat (Yarasa), Master Wayne (Efendi Wayne), Knight of Vengeance (İntikamın Şövalyesi), The Night (gece)  

-Bulunduğu Takımlar-

Spoiler
  Justice League (Adalet Birliği), Outsiders, Justice League of America (Amerika’nın Adalet Birliği), Justice League International (Uluslararası Adalet Birliği), Bat-Famiy (Yarasa Ailesi), Batman & Robin, Batman Inc. , Batmen of All Nations (Tüm Ulusların Yarasa Adamları), Justie League Unlimited (Sınırsız Adalet Biliği), Miagani (Yarasa İnsanlar Kabilesi), New Gods (Yeni Tanrılar), Sons of Batman (Yarasa Adamın Evlatları), Sinestro Corps (Sinestro Birlikleri), Superman & Batman, Wayne Family (Wayne Ailesi), Wayne Enterprises (Wayne İşletmeleri), Zhuguan (Lig), White Lantern Corps (Beyaz Fener Birliği)  


-Karakterin Köken Hikayesi // Origin-

Gotham adlı şehrin kurucu ailelerinden ikisinin evliliği sonucu dünyaya gelir küçük Bruce Wayne. Babası zengin bir hayırsever, iş adamı ve de doktor olan Thomas Wayne Ve annesi de Martha Wayne/Kane ‘dir.

Thomas ve Martha çifti, 8 yaşında ki oğulları ile beraber Tiyatro Salonundan gece 10:47’de çıkarlar ve Park Row sokağına girerler. Tabi Batman’in bu marka olmuş origin hikayesi defalarca anlatıldı ancak genelde tiyatro’da “The Mark of Zorro” filmi ya da Müzikali izlediği aktarılır. Nitekim ailecek, Bruce’un bayıldığı şovdan gerçek dünyaya adımlarını atarlar.  

İşte o anda sokağın orta yerinde elinde silah tutan Joe Chill adlı bir haydut onlara yanaşır. Niyeti, zengin görünümlü aileyi gasp etmek olan Chill aniden Martha’nın boynunda ki inci kolyeyi çalmak için hamle yapar. O Sırada karısını korumak isteyen Thomas Wayne hemen orada vurulur. Martha’nın boynunda ki inciler yerlere saçılırken (ki bu sahne için olmazsa olmaz bir figürdür) Çığlık atmakta olan Martha’yı da vurur. Ve onun düşen bedenine doğru bağırarak ” Bu çeneni kapatır !” der.  

Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu olaylar sonrası Bruce Wayne ağır travmaya girer ve bir daha asla eskisi gibi olmaz. ASLA !  

O günden sonra Park Row adlı bu ara sokak, “Crime Alley” yani “Suç Geçidi/Patikası” olarak anılır. Ve Batman her sene yıl dönümlerinde ya da motivasyonunu yititrir gibi olduğunu hissettiği günler buraya gelir ve oraya çiçek bırakır ve yeminini kendine hatırlatır.

Bunun üzerine ailenin sadık ve güvenilir kahyası Alfred Pennyworth, Bruce Wayne’in bakımını üstlenir ve onun yaşı gelene kadar servetini ve hisselerini idare eder. Tabi ki Wayne İşletmeleri (Wayne Enterprises) ve diğer her şey tek varis olan Bruce’a kalmıştır.  

Ergenliğinde olan Bruce anne ve babasının mezarı önünde unutulmayan o ünlü yeminini eder. Onların ölümlerinin intikamını alacaktır.

Finansal güvence bir kenara mutluluk artık Bruce’un uzağında kalmış bir olguydu. Bu sıralar ona yasını tutmada, hayatını bir çizgiye sokmak konularında yardım eden Dr.Leslie Tompkins‘den çok yardım gördü. Tompkins, Wayne ailesi gibi Gotham’ın kurtuluşu için çalışan biri idi ve ailenin eski bir dostu idi.  

14 Yaşında (bazı originlerde yaşlar değişebilir) 12 yıl sürecek olan dünya gezisine başlar. Gezinin amacı pek çok alanda, alanlarının uzmanlarını, en iyilerini bulup onlar aracılığıyla kendisini mental ve fiziksel olarak olabilecek en iyi kondisyona sokmaktır.  

Fransa‘da ona gaddarlık ile aldatmayı ve adam avlamayı öğreten Henry Ducard ile tanıştı, Japonya’da Kirigi adlı usta bir ninjadan (onunla çalışmanın bile bir ayrıcalık olduğu söylenen kişi) gizlenmeyi, kamuflajı ve aldatmacayı öğrenir. Tabi başka önemli ve kabul görür shinobilerle de çalıştı.  Afrikalı bir kabileliden avlanma sanatını öğrendi. Dünya Şampiyonu olan (Wildcat olarak bilinen kahraman) boksör Ted Grant ve dünyanın en iyi suikastçılarından biri olan David Cain‘den çıplak el kombat üzerine ders almıştır. Ve daha sonraları bu alanda ki peek çok ustadan daha dersler almıştır. Nepalli rahiplerle iyileşme ve dayanıklılık üzerine çalışmıştır. Shihan Matsuda adlı kılıç bileyiciden kılıçla dövüşme sanatını öğrenmiştir (New 52).  

Tabi bunların yanı sıra gezisinin başlarında Avrupa’nın pek çok popüler ve elit üniversitesinde programlar bazında eğitimler almıştır. İngiltere’de Cambridge, Fransa’da Sorbonne ve daha pek çokları.

Hukuk, Anatomi, İşletme, İktisat, Psikoloji, Suçlu Patolojisi, Kimya, Endüstriyel Mühendislik ve daha pek çok alanda çalışmalarda bulundu.

Bruce 20 yaşında FBI’a girmek istedi ve tüm testleri başarıyla geçti, ancak kısa dönemlik deneme sonrası, ulaşmak istediği yerlere var olan hukuki yapı ile ve legal bir şekilde varamayacağını anladı.  

Yıllar süren başarılı, stresli, yoğun yolculuk ardından Bruce Gotham’a gelir. Bruce genel olarak suçluları “batıl inançları olan, takıntılı, korkak” kişiler olarak tanımlar. Ve Gotham’dan kötülüğü temizleyebilmek adına kendisini düşmanlarının kalbine korku salan bir objeye bir mite dönüştürmesi gerektiğini düşünür.  

Tam da kendine bir alt-kimlik edinme aşamasında iken Gotham’da giriştiği başarısız bir iş sonucu kanlar içinde eve vardığında, babasının çalışma odasında onun büstüne bakarak düşünmeye ve konuşmaya başlar. Alfred’i çağırıp yaralarını sardırıp yoluna devam edebilir ya da oracıkta koltukta can verip bu ızdıraba bir son verebilir. Tam o sırada yolunu şaşırmış bir yarasa büyük camlı odanın camlarının kırarak içeri dalar ve babasının büstüne konar. İşte o dehşet verici imajı gören Bruce’un aklında şimşekler çakar, çocukken yarasalardan ne kadar korktuğunu hatırlar.  

İşte bu, yarasa, Gotham yeraltı dünyasına korku salabilir diye düşünür. Ve bunu iyi kullanarak kendine yarasa temalı bir kostüm ve de silahlar  tasarlar ve sonunda hepimizin bildiği o ünlü “vigilante” ye dönüşür. “Year One” adlı Batman’in doğuşunu anlatan efsane vakada, Bruce kararını verdikten sonra babasının büstüne bakarak şunu demiştir. “Yes, Father. ı Shall Become a Bat. “ Bu Batman’i tanımlayan en önemli repliktir.

Artık zorlu bir çifte yaşam sürmeye başlamıştır. Gün ışığında bilyoner playboy ve iş adamı Bruce Wayne ; geceleri ise Batman‘dir.


-Karakterin Yaratılışı-

Yarasa Adam (Batman), bugüne kadar kaleme alınmış tüm çizgi roman karakterleri arasında belki de okuyucularına ve sektöre en fazla tesir etmiş, nüfuz etmiş karakterdir. Ve bu karakterin ardında da Bob Kane ve Bill Finger vardır.Bob Kane çizer, Bill Finger ise yazardı. 1939 yılı içerisinde, hal hazırda Superman‘in inanılmaz başarısı sonrası Detective Comics kendi ünvanlarına sahip yeni kahramanlar arar. Bu noktada Bob Kane “Bat-Man” adlı bir karakter düşünür. Daha sonraları ismini “Birdman” yapmak ister ancak Finger ismin “Bat-Man” olarak kalmasında ısrarcı olur.

Alt-Kimliği olan Bruce Wayne ismi içinse İskoç vatansever “Robert The Bruce” ve Devrimci Birleşik Devletler Generali “Mad Anthony Wayne” adlı gerçek şahıslardan ilham alınır. Tasarım kısmına gelince, Kane, yarasa kanatları şeklinde bir süzülmeye yarayan, süzülücü kanatlar takar karakterin arkasına. Burada da Leonardo Da Vinci‘ nin “ornithopter” adlı aletin tasarımından ilham alınmıştır.  

İlk Tasarım

Yarasa kostümünün genel  hatlarının çoğu Bill Finger‘ın önerilerinden oluşmaktadır (Tanrıya şükürler olsun ki Finger reyiz oradaymış). Kane ilk çiziminde Batman’i sarı saçlı, kırmızı ve siyah (kırmızı gövde ve bacaklar, uzuvlar,kanat ve don kısmı da siyah olan) renkli bir kostüm çizer. Kemeri şimdide olduğu gibi sarıdır ama ellerinde eldiven yoktur ve domino türü bir göz maskesi takar yüzünün geri kalanı açıktadır.  

Kane’in ilk tasarımında maske ardından gözleri görünmektedir, tıpkı Zorro’da olduğu gibi. Ancak Finger, dönemin bilinen karakterlerinden olan “The Phantom” dan da esinlenerek gözlerinin gözükmemesini, beyaz noktalar(şerit) halinde olmasını ister. Ayrıca , daha uğursuz ve ürkünç bir görüntü için karakterin renk tonlarının siyah ve gri olması gerektiğini belirtir, domino maskeyi çıkarır ve göz yuvaları yerine beyaz ışık noktaları olan yarasa başlığını da o ekletir. Son olarak da ardında parmak izi bırakmamak için eldiven taktırılır. Ve ünlü Yarasa logosu da eklenince bildiğimiz Batman’in gerçek temelleri nihayet atılmış olur.  

Tabi ki dönemin popüler kültür ikon ve mitlerinden çokca esinlenildi “Pulp” dergileri, Bat Whispers(1930) ve The Mark of Zorro(1920) filmleri, gazete manşetleri, detektiflik romanları ve korku filmleri vs vs vs diye uzar gider. Dönemler içerisinde farklı yazarların eserlerinden de nemalanarak günümüze kadar en mükemmel form ve vasiyetine ulaşan karakter hala dünyanın en çok okunan ve konuşulan kurgusal figürü konumundadır.  

Defalarca Taklit Edilen o Efsane Kapak – Detective Comics #27

-Karakterin Evrimi – Çağlar İçerisinde Batman-

      Altın Çağ          

Batman’in bu dönemdeki kökeni ve doğuş hikayesi orjinali ile aynıdır. Bu çağda belki de comics evreninin ilk sidekick (yardımcı) karakteri olan Robin ortaya çıkar. İlk Robin, Dick Grayson adlı akrobattır. The Boy Wonder lakaplı genç Batman serisine çok başka bir hava katar ve bu daha sonra taklit edilir. 

Riddler, Scarecrow,Penguin ve Joker gibi Batman’in Kötü Adam sergisinin temel taşları da bu dönem de yaratılmışlardır. Ancak Altın Çağın başları ve ortaları boyunca Batman amansız bir vigilante idi öyle ki silah kullanır ve gerektiğinde adam öldürürdü. Ancak bu bir noktadan sonra karakter adına itici bir unsur olmaya başladı ve hayranlar DC Comics’e telgraf ve mektuplarla şikayetlerini ilettiler.  DC Comics’in o dönemki taze editörü Whitney Ellsworth bunun üzerine Batman’e bir ahlaki kod eklenmesi gerektiğine kanaat getirdi. Ve bir daha asla Batman ne öldürecek ne de silah kullanacaktı.

Günümüz Batman efsanesini yaratan ve Batman’i bu denli popüler yapan yegane etmenlerden birinin temeli burada atılmış oldu. (kurgusal şehir Metropolis’teki Ellsworth Hastanesi’de bu efsane editörün isminden gelmektedir.) 

 Altın Çağ Batman , Gotham Gazetesinin  başarılı muhabiri Vicki Vale‘e aşık olmuştu bu o dönemlerin başarılı ilişkisi Superman ve Louis Lane ikilisine bir ayna olarak tasarlanmıştı. Format aynıydı. Ve Bu devirde Batman, polis tarafından aranan bir kaçak değil, Gotham Polis Departmanı ile anlaşmalı ve koordineli çalışan bir kahraman idi. Justice Society of America (Amerika’nın Adalet Topluluğu) adlı ilk süper kahraman takımının kurucu üyelerinden biri de olmuştur.

   Gümüş Çağ       

Gümüş Çağ adlı dönem içerisinde DC Comics okuyucuları çoklu evren kavramı ve çoklu evrenli anlatım biçimi ile tanıştırdı. Bunun bir yansıması olarakta Altın Çağ boyunca anlatılan ve aktarılan tüm Batman hikayesinin aslında Earth -2 (Dünya-2) adlı bir paralel evren dünyasında gerçekleştiğini açıklamış oldular. Yani yeni Batman maceraları ve eklentileri için, eski olanı kendine ait bir diyara aktardılar. 

Haliyle bu gelişmeler ışığında, Catwoman ile evlenen Helena Wayne, diye bir kız çocuğu olan, o kız çocuğunda ileride “Huntress” adlı kadın kahramana dönüştüğü, Batman olmaktan Gotham Polis Departmanın başı yani Komiser olmak için emekliye ayrılan, Robin olan Dick Grayson’ın avukat olduğu bir yandan da Robin olarak da kariyerini sürdürdüğü fakat sonunda bir Bill Jensen adlı süper güçler elde etmiş bir suçlu tarafından öldürüldüğü hikayeler Earth-2 ‘de yer almaktadır. 

 Gümüş Çağın, ana dünyada ki Batman’in ise kökeninde bir iki ufak değişiklik ve kostümünde ki radikal ve devrim değerinde ki eklentiler gelmiştir.  Gümüş Çağ esnasında Bruce’un ailesinin ölümü sonrası bakımı ve yetiştirilmesi tamamen Alfred’e ait değildir. Philip Wayne  adlı amcası ona bakmıştır bir de Thomas Wayne Jr. adında bir kardeşi vardır ancak anne ve babanın ölümü sonrası akıl hastanesine yerleştirilmiştir. Ve bu sefer ailesinin ölümü talihsiz bir kaza değil Lew Moxon adlı bir gangster tarafından azmettirilmiştir. 

Robin bir sakatlık yaşamaktadır ve Batman bu dönem solo devam etmede ısrarcıdır. Dick Grayson, Wayne Malikanesinden ayrılıp, Üniversite (kolej) yollarını tutar. Tabi ara sıra, duruma göre Robin ve Batgirl ile takım olduğu olaylar ve hikayeler de yaşanmaktadır. Ancak genellikle solo takılır ve bu da Batman’e biraz daha karanlık ve yetişkin bir doku katmaya ortam sağlamıştır. Fakat gümüç çağ’daki bu yetişkin ve karanlık temanın esas temeli, gerçek dünyanın da giderek daha kaotik olmasından gelmekte olduğu söylenir. Tabi bu gelişmelerin dialektiğinde Joker’de çok daha karanlık ve daha sadistic bir biçimde döner. Artık kurbanlarını düşünmeksizin öldürebilir haldedir. 

Bu dönem Batman dünyasına gelen en büyük ve önemli ekleme sanırım ki Ra’s Al Ghul idir. Bu dönem de Ra’s ile yüzleştiği sayılar hala Batman tarihinin en iyilerinden olarak geçmektedir. Ra’s 600 yıldan daha yaşlı suikastçı gölgeler birliği kültünün lideridir. Şeytanın Başıdır. İlk başlarda ikisi de birbirine çok saygı duyarlar ve aynı sayfada olduklarını düşünürler. Ra’s Batman’in Bruce Wayne olduğunu bilen nadir 3-4 kişiden biridir ve bunu hiçbir baskı altında ya da düşmanlık zamanında bile sızdırmaz. Ancak ne zaman ki Batman, Ra’s’in insan yaşamına ve diğer hayatların haklarına kendisi kadar değer vermediğini anlar işte orada rekabet ve ayrışma başlar.

Bu dönem de kurucularından olduğu Justice League(Adalet Birliği) ekibinden ayrılır.Ve Outsiders adlı daha illegal ve ufak bir örgütün başına geçer ama zamanı gelince bu takımdan da ayrılacaktır.  Bronz Çağı, Gümüş ile ve de Demir Çağınıda Modern çağ ile birleştirerek aktarma niyetindeyim.

     

Modern Çağ     

Bu dönem DC Comics aleminde “Post-Crisis” olarakta geçmektedir. “Crisis on Infinite Earths” adlı dev event sonrası DC aleminde pek çok geniş çaplı değişiklikler olur. Bazı kahraman ve kötüler ölür, bazıları doğar ve de hali hazırda var olanlarında hikayeleri ve konseptlerinde değişikliklere gidilir. 

Elbette bu etkileşimlerden nasibini kara şövalyemiz, Batman’de almış oldu. Bu dönem Frank Miller, Batman karakterini yeniden tanımladı desek yalan olmaz sanırım. “Year One” hikayesinin kökenine kattığı inandırıcı ve gotik dokunuşun yanı sıra , The Dark Knight Returns‘un ciddi ve karaktere sadık yanları ile beraber, Batman daha inandırıcı, karanlık temalı bir karakter olmaya başlar. Bu dönemde karakterin nasılda Bruce Wayne’in psikolojisini baskı altına aldığını ve tamamiyle Kara Şövalye’ye dönüştüğünü görebilmekteyiz. Tabi gene “Year One” hikayesinde Fank Miller’ın dokunuşu ile ve de bundan sonraki yazarların ustayı takip edişi ile daha oturaklı ve detaylı bir “Jim Gordon” karakteri elde edildi. Ve bu dönem de Gotham Şehri’nin olduğu gibi Gotham Polis Departmanı‘nın da ne kadar bozulmuş ve yozlaşmış olduğu hissi okuyucuya aktarıldı. Böylece okuyucu üzerinde “Şehrin ne kadar da çok Batman’e ihtiyacı olduğu” hissi verilmiş oldu.  Dick’in kökeni aynı kaldı. Jason Todd, batmobilin lastiklerini çalan bir sokak çocuğuna döndü. Thomas Wayne Jr. ve Philip Wayne gibi karakterler yok edildi. (New 52’de farklı şekillerde karşımıza çıktılar)

Bruce’u değerli aile dostu ve kahyası Alfred Pennyworth’un yetiştirdiği hikaye geri dönmüş oldu. 

Bu devirde (Son of Demon vakasında) Batman Taila (Ra’s in kızı) ile evlenir ve ondan çocuğu olur. Dick Robin’liği bırakıp Nightwing olur, Jason Todd Joker tarafından vahşice öldürülür. İki takım arkadaşını da farklı şekillerde kaybeden Batman, özellikle Jason’ın ölümünden kendini sorumlu tutuyor oluşu sebebiyle yardıma karşı çıkan, kendine zarar vermeye meyilli bir dönem geçirir. Ta ki inanılmaz zekasıyla 3. Robin olacak olan Tim Drake ortaya çıkana kadar. 

DC Comics’in 1994 yılında çıkarttığı dev çoklu crossover eventi olan Zero Hour vakasında karakterlere yine bazı ekleme ve çıkarmalar gelir. Buna göre Batman artık bir sokak efsanesinden çok Gotham adına bilinir bir güce dönüşür. Ayrıca Batman’in ailesinin katili asla yakalanamaz ve tanımlanamaz böylece bu dönem Joe Chill karakteri de silinmiş olur. 1996 yılında Grant Morrison‘ın yazdığı Adalet Birliği serilerinde Batman tekrar Adalet Birliği üyesi olur. Ve yine Morrison’ın yazdığı hikaye de Batman, Talia’dan doğan oğluyla tanışır. Damian Wayne ! 2005 yılında Final Crisis vakasında; Batman, Darkseid tarafından öldürülür(öyle sanılır.). Nightwing Batman olur ve Bruce’un oğlu Damian Wayne’de Robin. Bu dönemde Gotham’da Batman’in başlığı için savaş başlar. Dick kazanır fakat Bruce bir tür zaman yolculuğundan geri döner ve tekrar Batman olur. Ve döndüğünde “Batman Incorporated” oluşumunu başlatır. Böylece Batman dünya çapında iyilik için mücadelenin merkezi olur. Kendi emerinde şahıslar ve kahramanlar çalıştırır.  

       

New 52 (Yeni 52) Dönemi (2011 – 2016 )  

Yeni 52 adlı yeni sürüm ile Batman pek çok eski mitini ve geleneğini korudu. Fakat tabi evrenin resetlendiği bu hadise de onda da bazı değişiklikler oldu. New 52 Batman, aktif olarak vigilante kariyerini sürdüreli 7 yıl olmuş haliyle tanışıyoruz. Batman her zaman teknoloji ile iç içe bir karakterdi ancak bu New 52 dönemi ile daha da önmeli bir hale geldi. Dick Grayson, Nightwing, Barbara Gordon, Batgirl (Joker’in yarattığı travma New 52 de daha çok mental, felç durumu geçici), Jason Todd Red Hood, Tim Drakke Red Robin, Damian Wayne ise Robin. Ve ekibe Batwing,Spoiler ve Cassandra cain de katıldı-katılacak. 

Catwoman ve bir kaç şahıs da eskisi gibi Batman’in kimliğini biliyor değiller. Adalet Birliğinin kurucusu olmuş ve de lideri gibi de davranmaktadır kendisi. Gotham’daki ilk Batman’lik yılında şehri ele geçiren Riddler ile yıllar sonra da Gotham’ın köklü tarikatı Baykuşlar Divanı ile savaşmıştır. Joker her zamankinden daha sadistik ve korkunçtur. Taila Al Ghul‘un terörist örgütü Levathian ile çarpıştı ve bu vakalar (event) esnasında yitirdiğini sandığı evladı Damian’ı geri getirmek için Apokalips gezegenine kadar meydan okudu denebilir. Ve kendisi toplamda New 52 başlangıcından beridir yayımlanmış 9 ayrı derginin baş öğesidir. En çok satan Çizgi Roman karakteridir. Kendi “Batman” adlı serisinde ise yazar Scott Snyder ve çizer Greg Capullo ile 50 sayılık epey beğenilen ve de yeni 52 döneminin yüz akı denebilecek bir run oluşturdular.

DC Rebirth Dönemi (2016 – … )

New 52 değişiminin DC Comics’in genel temasını, kişiliğini ve rotasını değiştirdiğini düşünen Geoff Johns, Dan Didio ve Jim Lee ‘nin başını çektiği bir ekip “yeniden doğuş” anlamında gelen “Rebirth” adlı bir yeniden toplarlanma sürecine geldiler. Rebirth dönemi başlayalı tam bir yıl oldu ancak henüz gerçek rebirth yaşanması şu an Pre-Rebirth (yeniden doğuş öncesi) süreçteyiz hala diyebiliriz.

Bu süreç içerisinde de Batman’in gözüktüğü ve rolü olduğu pek çok seri var. Superman, Super Sons, Nightwing, Batgirl, Harley Quinn gibi serilerde sık sık konuk olmak ile beraber; Detective Comics, Batman, Justice League, Justice League of America, All-Star Batman gibi pek çok derginin de baş aktörü denilebilir. Ancak kendi öz serisi olan “Batman” adlı seride şu an yaklaşık 30 sayı geçmek üzere ve derginin yazarı 2015 Vision ve 2014 Omega Men serileri ile epey adını duyuran Tom King. Şu ana kadar çok çok eleştirilen ve de şaibeli bir iş çıkaran Tom King’e rağmen hem Yarasa Adam’ a olan rağbet hem de satışlar oldukça tıkırında. Watchmen evreninden yakinen bildiğimiz Comedian‘ ın gülümseme emojisi şeklinde ki düğmesini mağarasında bularak, Rebirth döneminin anahtar isimlerinden biri olacağını gösterdi Batman. Ayrıca New 52 bitimi ve Rebirth başlangıcı denebilecek Justice League: Darkseid War vakası sırasında aslında 3 tane ayrı Joker olduğunu öğrenmesi de Rebirth dönemi için Batman’ i bekleyen daha çok büyük olaylar olduğunun habercisi adeta.


—Karakterin Önemi ve Mirası—

Batman, belki de ilk süper olmayan fakat süpermiş gibi sevilen sayılan en önemli kahramanıdır tarihin. Kendisi defalarca taklit edildi, pek çok kez esin kaynağı oldu. Popüler ana akım amerikan çizgi roman dünyasında ki gotik dokunun tek elden koruyucusu oldu desek yalan olmaz. Batman, iyi dikkat çekilmiş ve basitçe anlatılmış kaliteli dialektikler ile doldurulmuştur. Karanlıkta ışığa hizmet eder, öldürmeden bile çok tehlikeli olduğuna ikna eder, tehlike de ya da zayıf düştüğünü sandığın zaman en güçlü olduğu zamandır, bruce wayne rahat bir iş adamı ve çapkın ama Batman işkolik bir anti-kahraman, en iyi arkadaşı Superman, en uzun soluklu sevgilileri suçlu kadınlardı, katı davranır ama zarif hareket eder vs vs vs gibi Batman’de kontrast yaratacak pek çok zıtlık görebilirsiniz.  Bu da karaktere tahmin edilemeyen bir boyut ve çeşitlilik katıyor.

Batman, seksenli yıllarda Frank Miller başta olmak üzere ,yetmişli yıllarda Neal Adams ve Dennis O’Neil , doksanlar ve ikibinlerde ise Morrison ve Snyder ve daha pek çok üstadın sayesinde mükemmel fiziki ve manevi kimliğini aksettirmeyi başarmıştır.  Bu pek çok “sokak seviyesi” özel kahramanlar doğurmaya itti, harika kötü adam galerisi, pek çok kez kopyalandı (Bknz Spider-Man ve onun kötü adamları) 

Batman, onu seven ve takip eden insanlar için, insanların her açıdan gelebilecekleri sınır noktayı gösteren bir bayrak direği olmuş oldu. Bununla ilgili pek çok yabancı okulda dersler açıldı. Batman’in antrenmanından tutunda Batman’in felsefesine kadar.  Şüphesiz ki o olmasa ve onun nezlinde yazılan baş yapıtlar yazılmış olmasa, Amerika ve Dünya bazında çizgi roman/comics alemi bu konumunda olmayacaktı.  Medya’da ve Sinema’da da çokca yer alması ile birllikte mirası ve şanı çok daha uzak köşelere de gitmeye başlar oldu. Bakalım önümüzdeki on yıllar içerisinde Kara Şövalye ve biz hayranlarını neler bekliyor olacak.


-Güç ve de Becerileri-

75 yıllık Bir Comics Titan’ın becerilerini sıralamak oldukça zor.  O yüzden öncelikle Batman’in hangi konu ve dallarda uzman olduğunu ve sonra bunlar da ne kadar iyi olduğunu biraz da olsa aktarmaya çalışayım diyorum.    

Batman, öncelikle Gotham yıllarında başlayan, evde aldığı özel eğitim, Alfred’ den öğrendiği temel kombat ve taktik eğitimi ve de başka alanlarda ufak ufak eğitim alarak başladı. Sonra asla memleketine geri dönmeksizin ve hiç ara vermeden (hikayeye göre 12-16 arası oynuyor) 14 yıl süren bir eğitim sürecinden geçti. Karakterin kökeni kısmında aktardığımız gibi.  

Fakat ve öncelikle, şunu anlamanız lazım, eski bir laf vardır, “Evrenin en güçlü ve kusursuz silahının bile bir kusuru vardır; Kullanıcısı”.   Bu mottodan yola çıkarak şu söylenebilir. Batman’in kendine eklediği tüm beceri, başarı, eklenti ve de ganimetlerin arkasında inanılmaz yüksek bir irade gücü + oldukça alışılmışın dışında çalışan zehir gibi bir zihin yatmaktadır. Bunu idrak etmeden Batman’in gerçekten nelere kadir olduğunu anlayabilmemiz mümkün değil.  

Tarihin en güçlü ve iradeli Yeşil Feneri Hal Jordan, yüzük ile düşünerek (panik anında rastgele çıkan imgeler hariç) bir nesne yaratabilmesi bile belli bir eğitim sonrası olmuştu. Başka bir Yeşil Fener içinse bu süre çok çok daha uzun bir süre, Yeşil Fenerler yüzükleri tarafından irade güçlerine göre seçilen evren polisleridir. Ve silahları “hak etmeye” dayalı bir biçimde kazanılır, sahibi iradesine ihanet edene ya da ölene kadar ayrılmaz. Batman, ilk defa bir yeşil güç yüzüğü taktığında etrafta irili ufaklı yarasalar uçmaya başlamış ve de anne ile babasının imajı belirmiştir. Daha saniyesinde zihnindeki imajları gerçeğe dökebilmiştir. İşte bu denli odaklanmış ve saplantılı bir zihindir.      

Süper kahramanlarla beraber, herkesin dileğini gerçekleştiren bir kuyuya bakarken Batman bir yarasaya dönüşmüştür. Çünkü o bir kere babasına “Evet, Baba. Bir Yarasa Olacağım” demiştir. Cennet’in pek çok katmanından olan varoşlar katmanında, tüm kahramanlar baş meleğin rehberliği dışında en çok arzuladıkları şeylerin rüyalarına dalar ve geri dönemezken.. Batman kendisini Anne ve Babası ile mutlu ve mesut bir çocuk olarak görmüş, tüm kalbiyle oradan ayrılmak istememiş. Ancak hiç bir büyücü ya da meleğin müdahalesi olmadan rüyasından bilinçli bir şekilde çıkıp geri gelmiş tek kişidir. Çünkü; verdiği sözleri yerine getirmek, artık anne ve babası ile oynayan bir çocuk olma hayalinin çok çok ötesine geçmiştir.  Şimdi Batman’in her neyi hedefine kestirdi ise o uğurda beyninin, bedeninin ve yüreğinin %100’ünü ortaya koyan bir canavar, bir armada olduğunu bildiğimize göre, süslü kısmlara geçebiliriz. 


Batman, insanın zihinsel, fiziksel ve hatta meta fiziksel sınırlarını temsil eder diyebiliriz. Süper İnsan ya da Meta-İnsan özelliklerini barındırmaz. Evet bu seviyeye yakındır, ancak kendisi süper insan teşhisi konulmuş biri değildir. Yorulur, Acıkır, Susar, Hastalanabilir, Ölebilir, Yaşlanabilir ve de fiziksel olarak öldürülebilir. Ancak tüm bunlara rağmen, pek çok alanda o kadar çok ustalaşmıştır ki (bahsettiğimiz iradesi ve kendini adamışlığının ışığında); kendisi Superman başta olmak üzere pek çok süper kahraman tarafından, “Dünya’ nın en tehlikeli adamı” olarak tabir edilmektedir. Daha ergenliğinin başı diyebileceğimiz yaşlardan yirmili yaşlarının ortasına kadar dünyanın pek çok konuda usta isimlerden, harika zihinlere sahip şahıslardan eğitim almış ve oralardan bir şekilde Dünyanın En İyi Detektifi olarak dönmüştür.  

 • Hile-Aldatmaca-Gizem-Sanklanma-İsabet Ustalığı:

Geniş güvenlik önlemleri olan kaleler, koruma alanları, hapishaneler, askeri bölgeler, gizli hükümet siteleri, vs gibi pek çok yere kolaylıkla girebilir. Kullandığı teknoloji, el çabukluğu ve de  kilitler ve güvenlik sistemleri üzerine yetkin bilgisi sayesinde bunu başarmaktadır. Öyle ki Lex Luthor‘un kalesi diyebileceğimiz LexCorp Ana Binası bile pek çok kez Batman’e dur diyememiştir. Gizlenme ve Gizem yaratma becerisi o denli gelişmiştir bırakın normal insanları, Superman, Azrael, Captain Atom, Martian Manhunter, Darkseid gibi süper varlıkların bile görüş alanı ve algı düzeyinden bir anda kaybolabilir.  

Karşısında ki kişi gözünü kırptığında masada ki fincanların yerini değiştirme gibi çılgınca bir alışkanlık edinecek kadar eli çabuk biridir. Fırlattığı nesnelerin isabet oranı konusunda Green Arrow (DC Aleminin en iyi 2-3 nişancısından biri olan Zümrüt Okçu) kendisiyle başa baş görmüştür onu. Üstelik Batman’in alet kullanmadan eliyle fırlattığını ve de falsolu atabildiğini de belirterek. DC evreninde ki en iyi ikinci kaçma-sıyrılma ustası olarak geçer (1.si Mister Miracle). Üzerinden 2 kemer artı 2 kilit vurulmuş , vücudunu tamamen saran bir deli ceketinden 52 saniyede kurtulur ve bunum bile bunu kişisel rekorunun çok uzağında olduğunu belirtmiştir. Kılık değiştirme de inanılmaz iyidir. Yıllardır Gotham yeraltı dünyasında Matches Malone adlı küçük çaplı bir gangsterdir. Orada arkadaşlık ve iş ilişkileri vardır.  

Henüz kimse onun bırakın Batman ya da Bruce Wayne olduğunu, bir polis ya da dolandırıcı olabileceğinden bile şüphelenmemiştir.  Bir insanın, mimikler ve vücut diline üzerinden 5 ila 6 temel duygu ve teşebbüs türü sezinlenebildiği söylenir. Batman içinse bu rakam 15-20 arası değişmektedir. İnsanoğlunda ki pek çok, pek çok vücut dili ve mimik türevini çalışmış ve ezberlemiştir. Kişi daha düşünme anında iken ağzını açmadan teşebbüsünü anlayabilir. Öyle ki DC Evreninin en zeki  2-3 adamından biri olan Lex Luthor’u bile bu becerisi ile kandırmıştır hemde Bruce Wayne kimliği ile.   

Bruce Wayne ile Batman ‘in aynı kişi olduğu anlaşılmasın diye yaptığı tek şey tamamen zıt kişilikler yaratmak değil elbette, Bruce Wayne iken tamamen farklı bir hareket,tepki,mimik ve ses seti kullanır. Batman iken bambaşka. Ve en ufak bir detay bile eşleşmez. Çünkü daha önce denenmiştir ve de eşleştirememişlerdir.   

Batman, Suicide Squad adlı paralı mahkum askerler grubunun hareketlerini ve amaçlarını öğrenmek adına yüksek güvenlikli bir hapishaneye sızar. Ancak varmak istediği merkeze gidebilmek için. Victor Zsaz ile olan savaşından yaralarını ciddiymiş gibi gösterir. Saçlarını tarayıp, takma bıyık takıp, daha sonra vücudunu trans haline geçerek oradaki sağlık görevlilerine kendisinin komaya girmiş bir mahkum olduğuna inandırır. Medikal Merkeze geldiğinde ise transtan döner ve soruşturmasına devam eder. Bu da onun başka bir yeteneği,  

Batman uzun ninjutsu ve tahammül eğitimleri boyunca, mental şartlanma ile acı duymanın ötesine geçmeyi, bir nebze de olsa fiziksel iyileşebilmeyi ve de fiziksel kaos anında bilincini yitirmemeyi öğrenmiştir. Kimseyi öldürmediği genel olarak suçlularca da bilinmesine karşın yine de pek çok süper güçlü kahramanın konuşturamadığı, psikolojik olarak kıramadığı kişileri batman konuşturur ve onlar da Batman’den ürker buda onun ne kadar harika bir soruşturmacı ve sorgucu olduğunu da gösteriyor.  Ve daha bunun gibi pek çok şey.   

Spoiler
kendini transa geçerek komaya soktuğu ve sonra o durumdan çıktığı an.
Spoiler

Tüm JLA’yi ele geçiren süper kötülerden oluşan bir takımın aslında Beyaz Marslılar olduğunu çözüp, kalelerine girip güvenlik dronlarını atlatıp, orada gizlenerek içlerinden biri haklayıp onun baygın bedeni ile onlara mesaj yolladığı inanılmaz anlar. Burada saklanma,sızma,sıyrılma becerilerini anlayabiliyoruz.
Spoiler

600 yaşında olan, insanüstü güç ve sezgilere sahip bir Vampire gizli saldırı yapıyor sonra da o daha farkedemeden mekanı terkediyor
 •   Geniş Çaplı Kaynak ve Para Kaynağı:

Ailesi öldüğünde Bruce, milyon dolarlık bir armadanın başına kondu ve o da bunu yıllar içerisinde milyar dolarlara çevirdi.  Wayne İşletmelerinin endüstriyel mühendislik, finans ve sınır dışı yatırım gibi departmanlarına olan erişimi ve bu miras ona bu görevlerini bu denli değerli ve başarılı alet, edavat ile başarabilme imkanı da sağlamakta.

 • Zeka – Bilgi – Mental Kapasite 

Kendisi pek çok farklı ağızdan, “Dünyanın En İyi Detektifi” olarak adlandırabilecek derecede yeteneklidir. Çok az miktarda bilgi ile pek çok büyük sırları çözebilmektedir. Sosyoloji, Psikoloji,Suçlu Patolojisi, Suçlu Psikolojisi,Kimya,Anatomi,Endüstriyel Mühendislik,Finans,İktisat,Biyoloji,Siyasal Bilimler ve daha pek çok bilim ve ilim alanında oldukça yetkin ve ilgili biridir.

İspanyolca, Fransızca, Almanca,Rusça, İngilizce,Çince,Mandarin,Japonca vs gibi pek çok dili ana dili gibi bilmektedir. Harika bir stratejisttir. Bu konuda o kadar iyidir ki son yıllar da pek çok konuda olan “Batman with prep.” (Hazırlıklı ise Batman alır anlamını taşır) mottosunun çıkmasına sebep olmuştur. Kendisini , sürekli rakibinin bir kaç adım önüne koyar. Rakiplerini öğrenir ve onları anlamaya çalışırken bunu sadece fiziksele dayandırmaz onları mental olarak da inceler. Bu becerilerinin totalinde de harika bir taktiksel liderdir.  

Yıllardır, en güçlü ve kalabalık süper kahraman takımı Adalet Birliği’ne liderlik etmiştir ki çoğunluğu süper insan ya da uzaylıdır. Keza, pek çok harika öğrenci yetiştirmiş onlar da kendi takımlarında lider olmuşlardır. Bat-Family ve Batman Incorporated, Outsiders gibi oluşumların hem merkezi hem lideridir. Geleceğe yönelik ve görülmemiş uzaylı ve dünya dışı teknolojik datalara erişmiş, onların bilişim sistemlerini kırmayı başarmıştır. 25 yaşına gelmeden önce pek çok farklı bilim ve ilim dalından derece almış hatta kimilerinde master yapmıştır. Doğru hazırlıkla kendisinden çok çok güçlü pek çok rakibini alt etmiştir, doğru ve de süzülmüş çabuk kararları ile binlerce insanın hayatını defalarca kurtarmıştır. DC Evreninin en iyi çalışan bir kaç zihninden birine sahiptir.   

Spoiler
Lex’i okuyarak, onu kendini açık etme durumunda bıraktığı an.
Spoiler

Ra’s Al Ghul gibi birine, elindeki değerli objenin sırrını vermeye onu kendiliğinden ikna edişi ve aradığı bilgiyi ilk elden öğrenmiş olması.
Spoiler
New 52 dönemi batman Mühendislik eğitimini Sergei adlı dahi bir mühendisten aldı. Sergei’in son testi tamamı kırık olan eskimiş tekno parçalardan bir şey yaparak kendisini tamamen metal yığınıyla kapatılmış daracık ve havasız bir odadan dışarı çıkarmayı başarmasıdır. Ve kibrit hariç başka da bir aleti yoktur. Ve oradan çıkar
Ölüme yakın yaşamsal kondisyon ve de zihinsel işkence sonrası bir halde iken, elinde ki çok az veri ile , yer altında olmasına ve de izole edildiği bir ortamda olmasına karşın, Gotham’ın neresinde bulunduğunu hesaplamış ve çözmüştür.
Spoiler
Düşünce gücü ile damar basıncını ayarlıyor ve sıcaklığını sabit tutmak için iradesini kullanıyor. Bir yerden sonra o kadar iyileşiyor ki altında ki buzu dahi eritiyor. Donmamayı bir kenara geç.
Oracle’ın sistemi de dahil olmak üzere Gotham’daki tüm bilgisayarları ele geçirdiği an, hemde kendi yaptığı bir cihaz ile mobil üzerinden.

  Dövüş Sanatları ve Savaş Becerisi:

Batman, sadece geliştirilmiş imkanlar ve teknoloji ile desteklenmiş dahi bir detektif değildir. O Aynı zaman da bir ninja, bir cengaverdir. Rakiplerini asla öldürmediği bilindiği halde DC Comics aleminin en çok korkulan dünyalısı olmayı başarması şaşırtıcı gelmektedir. Fakat, Batman net olarak 127 yaklaşık olarak 150 çeşit farklı türde ölümcül ve ölümcül olmayan dövüş sanatın da üst seviye uzmandır.  

DC Evreninin bu konuda en iyi 5-6 kişisinden birisidir. Çok iyilerden eğitim aldı, çok iyileri de eğitti ve pek çok iyilerin kıçını tekmeledi. Batman rakibinin devinirliğini, hareket setini okuyarak o anki vücut kondisyonu ve ortama göre bildiği dövüş stilleri arasında en iyi sonuca ulaştıracak olan stilleri seçer ve karma bir dövüş seti ile rakibini alt eder. Batman bu eğitimin ışığında insanlık tarihi boyunca kullanılmış tüm taşınabilir şahsi silahlarda uzmanlaşmıştır hatta nefret ettiği ateşli silahlarda bile.  

Batman çok az bilinen Leopar Vuruşu, Ölüm Dokunuşu tekniği gibi pek çok sır olmuş tekniği de bilmektedir. Kendisi vücuttaki basınç ve deltoid nöron noktalarını da bilmekte bunlara direkt olarak saldırabilmektedir.  Batman’i her zaman rakibini gözlemleyerek dövüşür, zorda kalmadıkça bodoslama dalmaz ve asla öldürmeye kasıtlı savaşmaz (Hali hazırda ölü türler, uzaylı istilaları ve zihinsiz-ruhsuz drone askerler gibi durumlar hariç) . Ancak oldukça sert olabilir, bir kişinin en fazla ne kadar yara ve kırık ile bilincini koruyabileceğini, yaşayabileceğini bilir ve gerekirse bir şeyleri kırmaktan çekinmez. Hiç öldürmeye teşebbüslü saldırmadığı takdir de yıllardır bu konuda DC Comics evrenini domine eden karakterlerden biri olmuştur bu da onun potansiyeli adına başka bir çıkarım doğurmaktadır.

İnsanlık Sınırlarında ki Fizksel Kondisyonu ve Becerileri:

Kendisi genel ortalama max. olarak adrenalin etkisi olmadan bench press olarak 450-500kg (ki bu Wolverine,Deadpool vs gibi süper güçlülerden yaklaşık 100-150 kg fazladır.) basabilmektedir. 1133 kg ise Batman’in kendi tasdiklediği spor salonu koşullarında (adrenalinsiz) bacak ile basabildiği maksimum ağırlıktır.   Ancak farklı koşullarda bunu aşmıştır.  

Bacakları ile raylara sıkışmış bir vagonu rayına oturtmuş ve onu bacakları ile itmiştir.. Ayrıca başka bir vaka da da “sarcophagi ” türü toplam ağırlıkları yaklaşık 1000 kg etmekte olan 2 lahiti kolları ile bir dakikaya yakın tutmuştur. Batman olympic seviyede bir atlettir de Hem kombat ve refkleks hızı, hem de seyahat ve ayakları üzerinde ki hızı insan sınırlarını zorlamaktadır. Bu hızı, bahsedilen kuvveti ile birleşince onu çok kudretli bir insan yapıyor.  

Güçleri deney ile artırılmış Deathstroke bile onun fiziksel kondisyonun ve gücünün ne kadar benzersiz olduğunu söylemiştir. Green Arrow‘un okunu neredeyse 0 noktası denebilecek bir noktada havada iken tutabilmiştir. Suyun altında nefesini yaklaşık 3,5 dakika tutabilmektedir. Uzayın Havasız vakum boşluğunda hiç bir destek ünitesi olmadan 27 saniye hayatta kalmayı başarmıştır. O Basınç, Isı ve Anomali şartlarına rağmen hemde.  

Birden fazla Taramalı tüfeğin mermilerinden, ya da ışığın yayılma prensibi ile çalışan foton ışın sistemli lazer silahların lazerlerinden çok yakın mesafelerde kaçabilip, sıyrılıp, çevredeki hiç bir nesnein detayını atlamadan karşı atak geliştirebilecek kadar ayağı ve zihni aynı anda çabuk biridir. 1.92m lik boy 102 kg lık ağırlığa karşın, lazer ve ışınsal bazlı tuzakların arasından akıcı bir biçimde geçebilir. Gotham’ın çatıları arasında rakiplerini zorlu parkurlar içerisinde kovalayıp, avlayabilir.  4 saatin üzerinde yorulmadan koşabilir. Ve daha pek çok şey…

Spoiler
kılıç dövüşünde, öldürmeme çabasına karşın Ra’s Al Ghul’ u yenmiş oluşu.
Üzerine özel olarak salınmış bir suikastçinin dövüş stilini analiz ederek, hakim olduğu yakın dövüş türleri ve öğrendiği ülke/şehri analiz edebiliyor oluşu

   

Bir kişiyi alt etmek için o kişi öldürmeden yapılabilecek [b]463[/b] seçeneği olduğunu hesapladığını söylediği o an !
Bir kızmızı feneri, saf kuvvet ve dövüş sanatları ustalığı ile alt edebildiği anlar.
Spoiler
Bir araçtan açılan ateş esnasında bir kişiyi kurtarıyor, onu saklıyor ardından da geçen arabanın peşine aniden koşup, araç ivmelenemeden onu yakalıyor.
Mr Freeze’ in ışınsal yol alım prensibi ile çalışan kayrojenetik buz silahının ışınlarından çok yakın mesafe de ardı ardına kaçıp, akabinde karşı atak yaptığı anlar.
Olay kendisini anlatıyor zaten !!

  

Dünyanın en iyi silahşörü ve suikastçisi Deadshot’ un 0 ıskalama menzili denenecek mesafeden sıktığı 6-7 mermiden de aniden kaçması.

Kendisine arkadan silah doğrultmuş (çok yakın mesafeden) polisin görüş alanından, daha polis hamle yapadan kaybolduğu, geri belirip silahsız hale getirip, geri kaybolduğu anlar.

 

 

Martian Manhunter gibi inanılmaz sezgileri olan birinin önünden sadece bir ışığın açılıp kapanması kadar geçen sürede kaybolması
Spoiler
Tren Vagonunu, kendi gücüyle ittirdiği anlar.

 

250-260 kg ağırlığında ki ve çok yüksek seyirlerde uçabilen Man-Bat’leri kendisini havalandırmadan iple yere yakın tutabilmekte. Ve onu daha sonra çevirmeye başlayabiliyor.
Spoiler

Batman’in kaçma ustalığı, dayanıklılığı, fiziksel gücü ve mental odaklanmışlığı ve de irade gücü hakkında aynı anda oldukça etkilenme imkanımız olan efsane kareler. Çeşitli ilaçlarca deneye maruz kalan, zihinsel olarak türlü tacizlere maruz bırakılan,Joker Toksinine dair henüz tam teşekküllü bir tedavi alamamış ve günlerdir hiç dinlenme fırsatı bulamamış hali ile tonlarca litostatik basınca maruz kalıyor,deli ceketinden havasız ortamda kaçıyor, yine o sağlık koşulları ile tabutu yumrukları ile açıyor, sonra yarıyor sonra o litostatik basınç ona 500 kg üzerinde kum kütlesinin ciğerlerine basması olarak geri dönüyor.. Ve sonunda oradan çıkıp, kovalamacasına devam ediyor. Asla pes etmek yok !

Zırhları – Araçları ve de Alet-Edevatları:

Batman demek aslında bir bakıma kullandığı silahlar ve edavatlar demek. Batarang (Bumerang benzeri keskin,metal, yarasa şekilli bıçak),  Grapnel Gun (Yüksek Binalara dahi çabucak çıkmasına yarayan bir çekme halatı mekanizmasına sahip silah) gibi pek çok ikonik batman cihazının yanı sıra, daha pek çok çeşit ve amaçta cihaz ve aletlere sahiptir. Örneğin Botunun topuk kısmında Yarasaları çağırmaya yarayan bir sinyal yayıcı vardır. Yeşil Kriptoniti de alet kemerinden eksik etmez.  

Batsuit dediğimiz batmanin zırhı ve kıyafeti ise, genel olarak askeri alanda kullanmak için fazla pahalı olan bir prototip diyebiliriz. Tabi zamanla üzerinde iyileştirmeler ya da ihtiyaca yönelik ekleme ve çıkarmalar yapılmakta. Yüksek ve düşük ısı ve basınç kondisyonlarına, ateşe,kurşuna(belli oranda),sıvıya,elektriğe,fiziksel darbelere karşı dayanımı ve geçirmezliği vardır. Kendini savunamadığı durumlarda Başlığı bayıltıcı gaz sızdırır ve de kıyafetin çıkarılmak istenen her bölgesi yüksek voltajda elektrik iletir.  

Başlık ve suit, bat-computer ile doğrudan iletişimde bir yazılıma-arayüze sahiptir. Vücudun sağlık değerleri okunup, Mağaraya rapor edilebilir. Başlığın kulak kısımlarında mikrofonlar vardır. Ancak bir alanda odaklandığı kişinin sesini algılamaya yarayan yüksek alımlı anten ve optik koaksiyal kablo da içerir. Sonic tehdit içeren bazda silahlara karşı sistem ve mikrofonlar hemen kendini kapatır ve Batman’i oluşabilecek zarardan korurlar.  

Göz kısımlarında ki yüksek teknoloji dürbün lenlsleri ie nesnelere odaklanma, yakınlaşma, gece,ısı,sonar ve x-ray görüşler sağlar. Boyun ve boğaz kısmını da özel destekleyiciler ile sarmalar ve buralara gelen darbelerden gelebilecek travmaları en aza indirger. Ayrıca bat-computer arayüzü sayesidnde yüzler, araçları ve kaydedilmiş, karşılaştırılabilir nesneleri tanımlayıp rapor edebilir.   

Eldiven ve Kolluklar ise; El ve parmaklarını etrafa iz bırakmaya mahal vermeyecek şekilde sarar. İçerisinde yüksek hızlı bat-rope (hafifletilmiş çelik ve titanyum bazlı bir sicim) ve el üstü lazeri içerir (kesme ve lehimleme gibi işler için). Ayrıca eldivenler rakiplerini sersemletecek ve anlık duraksatacak derecete voltajlarda elektrik üretir. Buradan elektrik üreten çekirdekleri fırlatabilir ya da bu şekilde eldivenle rakiplerine yumruk atabilir. Dışarı doğru çıkan bıçaklar fırlatılabilir, hatta bazen bunlar buz bıçakları olabiliyor ve saplandığı alanda ufak çaplı dondurma sağlıyor. Kollarda da anestezik gaz ve duman bombacıkları bulunabilmektedir.   

Pelerine gelince, hafızaya sahip kumal denen özel bir hafif ama dayanıklı kumaşa sahiptir. İçinden minik de olsa belli bir akım geçince nispeten sertleşip, öz şekillenen bir yapısı vardır. Bu ona düşüşünü yavaşlatma, süzülme rakiplerine havadan saldırma imkanı sağlar. Pelerim bazen patlamalardan, ışık bombalarından ve şarapnellerden koruma sağlamak içinde kullanılabilmektedir. Ayrıca saklanma başarısınında önemli yer işgal etmektedir. Ateşe karşı dayanıklıdır.  Alet Kemerine gelirsek, kendisi güvenliklidir, zorla kullanımı dahilinde elektrikle çarpabilir ya da bazı vakalarda olduğu gibi kendini yok edebilir ve geri sayım sonucu ufak çaplı bir patlama yaşatabilir. İçerisinde barındırdıklarına gelince;   

 • – her türden batarang (sonic, elektrikli, buz etkili, patlayıcı, bumerang, vs vs)  
 • – EMP (Elektromanyetik Darbe-Kısa Devre Aleti) Cihazı  
 • – Mıknatıs  
 • – Enerji Yansıtıcı  
 • – Ses Bazlı Bomba, Silah ve Yansıtıcı  
 • – Grapple Gun (bahsettiğimiz tutunduğu yere batmani çeken halatı yüksek hızda çok yükseklere fırlatan silah)  
 • – Plastik Patlayıcılar  
 • – Minyatür Patlayıcılar  
 • – Roket Yamaları (Kişi kısa bir süreliğine uzaklara uçurmaya yarayan turbı itişli mini kapsüller)  
 • – İletişim ve Takip Etme Dartları
 • – Ateş Söndürücü Köpük Silahı  
 • – Kilit Açıcı Kit (Maymuncuk Seti)
 • – Gas mazkesi  
 • – Pek çok zehir ve antidot. (Korkuluğun korku gazı ya da Joker’in joker toksininkiler dahil)  
 • – Kriptonit ya da kriptonit işlemeli yüzük  
 • – İlk yardım kiti (mini)  
 • – Batmobile kumandası  
 • – Elektrikli Çubuklar tabi Batman’in hazırlığına ve de zırha göre içerikler değişebilir.  Batman ölümcül olmayan tek kişilik bir ordudur.  

Batman pek çok süper zırha (tüm adalet birliği üyelerinin yeteneklerini belli bir kısmını barındıran Insider Suit, ya da hepsinin güçleri ve katılımlarını barındıran Dev Manual Kontrollü Robotu gibi ya da Hellbat zırhı gibi.) sahip oldu. Zırhlarını başka bir yazıya saklıyorum. Ve tabi ki kullandığı araç ve vasıtalar.  

Bat-pod-> Motoru  

Batmobile-> Arabası  

Bat-boat-> Botu  

Bat-wing ya da Bat-Plane ise -> Jeti oluyor.  

Bunun haricinde plastik cephane içerikli tank ve de şahsi helikopteri de var.  Bu araçlar Mağaradan bat-computer aracılığıyla Alfred tarafından ya da Batman’in sesl komutları ile idare edilebilmektedir. Batmobile’in hızı Mach1 yani ses hızı seviyesindedir. Her bir vasıta çok yükske teknoloji donanım-yazılım ve ölümcül olmayan silahlara sahiptir. Belirlenen Lokasyonlara sürücüsüz gelebilmektedirler.  Tüm bunları toplayınca; Erişebildiği Kaynakları+Cephanesi+Becerileri ve üstüne adanmışlığı ve iradesi eklenince Batman tarihin gördüğü en etkileyici ve en iş bitirici süper olmayan süper kahramanına dönüşüyor .


 • Başlıca önemli hikayeleri
 • Alternatif Dünyalardaki Alternatif Versiyonları  
 • Respect Thread’i  
 • En İyi Anları  
 • En iyi Dövüşleri  
 • Düşman Galerisi   
 • Medya’da Batman

Ve benzeri pek çok ayrıca blog konusu olabilecek konuyu daha sonraya, blog yazısı materyali olarak bırakıyorum. Daha sonra bunları sizlere sergileyecek ve tanıtacağım umarım. Şimdilik bu kadar. 75 yıllın üzerinde varoluşa sahip bir comics titanı, bir mit olan, özgün ve öncü karakter Batman’i sizlere ana hatları ile aktarmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir.


Tüm Hakları kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Utkan Aktaş’ta saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır. Alıntı olduğu belirtilerek ve de orjinal link paylaşarak yapılan paylaşımlara izin verilmektedir.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

3 Yorum

 1. Muhammed
  2 Ağustos 2019
  Yanıtla

  Elinize sağlık hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir