Çizgi Romanların Altın Çağından Beri Ayakta Durmayı Başarmış 10 Süper Kahraman


Bu liste çizgi romanların altın çağında yaratılan ve bugün bile eski popülaritesini sürdürmeye devam eden 10 efsanevi süper kahramanı sıralayacağımız bir liste. Golden Age dönemindeki süper kahramanların çoğu 1930 ve 1940’lı yıllarda yaratılmış ve popüler olmuşlardır ancak bu popülerlik 2. dünya savaşının sona ermesi ve insanların süper kahramanlara ilgilerini kaybetmeleriyle bir duraksama dönemine girmiştir. Propaganda aracı olan bu süper kahramanlardan sıkılan okurlar 1950’lerde genelde romantizm, korku ve western tarzı olan daha yetişkin içerikli çizgi romanlara ilgi duymaya başladılar. Bununla birlikte, 1950’lerin sonlarında ve 1960’lı yıllar boyunca yetişkin içerikli çizgi romanlara uygulanan sansür sayesinde süper kahraman türünde tekrar bir canlanma ortaya çıktı ve gümüş çağ(Silver Age 1956-69) olarak adlandırılan döneme girildi. Silver Age döneminde birçok yeni süper kahraman yaratıldı ve bir zamanlar popüler olan karakterler tekrar yayın hayatlarına döndüler.

1. Superman

Süpermen, muhtemelen dünya üzerindeki en ünlü ve en fazla kişi tarafından bilinen süper kahramandır. Action Comics dergisinin birinci sayısının -ki bu Süpermen’in ilk defa göründüğü çizgi roman oluyor- mükemmel durumdaki bir kopyası tamı tamına 1 milyon dolara satıldı. Süpermen bugün bile Yarının Adamı sıfatıyla 20. yüzyılın ve ötesindeki insanlığı simgeleyen bir ikon olmayı sürdürüyor.

Orijin hikayesini özetlemek gerekirse. Yok olmanın eşiğindeki bir gezegenden uzaylı bir ırk tarafından dünyaya gönderilen bir bebek. Kendisini bulan Kent çifti tarafından Kansas’da bulunan Smallville ismili bir kasaba da Kal-El’in hikayesi başlar. Kent çifti tarafından ideal ahlaki değerler eşliğinde yetişen Kal-El, Clark Kent kimliği altında yetişkinliğine ulaştığında Süpermen olarak süper kahraman olmaya karar verir ayrıca Daily Planet adlı gazetede muhabirlik yapar.

Altın çağ da ki benzerlerinin aksine Süpermen çok geniş bir okuyucu yelpazesine hitap ettiği için hayatta kalmayı başarabilmiştir. Model aldığı Herkül, Samson, Musa gibi mitlerin ve tarihi figürlerin üzerine ideal insan modeli ve hakiki adalet, doğru olan her şey ve umut gibi temaları kullanarak bugün bile kendi mitolojisini yazmaya devam ediyor.


2. Batman

Batman bir diğer altın çağdan hayatta kalan ve zamanla çok katmanlı ve başarılı bir karakter haline gelen süper kahraman. Ve tahminen dünya çapında bilinirliği en yüksek olan ya 2 yada 3. süper kahraman.

Batman Mayıs 1939’da Bob Kane tarafından yaratılmış ve Detective Comics’in 27. sayısında ilk kez sahne almıştır.

Kökenine gelirsek orijinal kimliği olan Bruce Wayne küçücükken ebeveynlerinin katline birinci elden tanık olmuş multi-milyar değerlerinde olan bir şirketin varisi. Geçirdiği travmanın ardından küçük yaşta kendini zihinsel ve fiziksel yönden sıkı bir disipline sokarak kusursuz insan olma yoluna baş koymuştur. Hazır olduğunu düşündüğünde Gotham’a geri dönüp şehrin yolsuzluk ve kötülüğüne karşı savaşmak için Batman fikrini yaratmıştır. Ve tüm zamanların en çok tanınan yardımcısı(side kick) Robin’e sahiptir.

Batman’in bu uzun zamanlı yayın hayatının sırrı Süpermen’de olduğu gibi ikisininde aynı adalet ve iyilik değerleri için mücadele etmeleridir ancak Batman Süpermen’e daha melankoli ve gizemle örülmüş daha derin bir karaktere sahiptir. Aynı zamanda çalışkan, azimli ve risk alan bir insanın kendisini bulup içselleştirebileceği kahramandır. Süper güçleri olmadığı için en küçük bir operasyonunda bile tüm hayatını büyük bir tehlikeye atmaktadır. Ancak aklı zekası ve yarattığı imaj ile suçlulara korkuyu en çok hissettiren kahramandır. Başta Zorro olmak üzere Sherlock Holmes, Dracula ve Shadow isimli çizgi roman karakterinden esintiler taşımaktadır. Ayrıca anti-kahraman ekolünün çizgi romanlardaki ilk temsilcilerinden biridir Wolverine ve Punisher gibi anti-kahramanların gelişine okuyucuları hazırlamıştır.


3. Captain America

Marvel çizgi romanlarının en bilinen markalarından biri olan Kaptan Amerika büyük usta Jack Kirby tarafından Timely Comics için yaratıldı. Timely Comics 50’ler de Atlas Comics ve ardından 60’lar da Marvel Comics ismiyle yayın hayatına devam etti.

Köken hikayesinde Steve Rogers isimli fiziksel olarak çok olukça zayıf ancak vatanperver ve irade duygularıyla yanıp tutuşan bir Amerikan vatandaşının özel bir serum deneyine(Weapon-1) gönüllü olmasıdır. Bu deney sonucu Nazi Almanya’sına karşı savaşan bir süper asker haline gelen Steve Rogers, Kaptan Amerika ismini almıştır.

Kaptan Amerika’nın çizgi roman dünyasındaki şuan ki varlığı oldukça tartışılan bir konu bunu bir kenara bırakırsak bence karakterin en ilginç özelliği bir savunma silahı olan Kalkan ile savaşması bu özellik Kaptan’a hoş bir estetik katıyor. Kaptan her ne kadar altın çağdan gümüş çağa geçişini yapabilse de ikinci dünya savaşı sonrası 50’ler(süper kahramanların duraklama dönemi) döneminde çizgi romanlarda gözükmedi. Çizgi romana dönüşünü 1964 yılında Avengers’ın 4. sayısında takıma katılmak üzere yaptı. Eski halinden bir farkı yuvarlak bir şekle sahip ve tamamen yok edilemez bir kalkana sahip olmasıydı.


4. Green Lantern

Orijinal Green Lantern, Martin Nodell tarafından 1940’da All-American Comics 16. sayısında yaratıldı. Alan Scott adlı bir demiryolu mühendisinin alışılmışın dışında yeşil bir metalden yapılmış bir fener bulur ve bu efsunlu fener ona büyülü özel bir yüzük verir böylece Alan Scott Yeşil Fener haline gelir. 1940’lı yıllarda Amerika Adalet Topluluğu’nun kurucu üyelerinden biriydi. Diğer pek çok Altın Çağı kahramanında olduğu gibi Yeşil Fener de 1950’li yıllarda ortalıktan kayboldu.

1960’lı yıllarda Yeşil Fener konsepti büyük bir değişikliğe uğrayarak tek bir süper kahramanlıktan evrensel bir polis teşkilatına evrildi. Galaksilerin düzenini sağlayan yeşil fenerler içerisinde ana karakterimiz ise Alan Scott değilde bir pilot olan Hal Jordan oldu. Kostümse Alan Scott’un yeşil, siyah, kırmızı ve sarı olan karmaşık kostümünden yeşilin daha çok hakim olduğu yalın olan yeşil beyaz bir üniformaya dönüştü. Teknik olarak tam aynı şey olmasa da Yeşil Fener konsepti altın çağı atlatmayı başarabildi. Alan Scott ise ekran süresi az küçük rollerde olsa da hala görünmeye devam ediyor. En son New 52 dönemi Earth 2 adlı paralel evren serisinde eşcinsel olarak ana karakterlerden biri olmuştu bakalım Rebirth döneminde Alan Scott’u neler bekliyor.


5. The Flash

Altın Çağı Flash Gardner Fox tarafından yaratıldı ve ilk defa 1940’da Flash dergisinin 1. sayısında ortaya çıktı. Günümüz versiyonuna benzer bir şekilde üstünde sarı bir yıldırım bulunan kırmızı bir kostüm giyiyordu ancak modern Flash’ın aksine karakterin esin kaynağı olan yunan tanrısı Hermes gibi kanatları olan metal bir kask kullanıyordu.

Köken hikayesinde bir üniversite öğrencisi olan Jay Garrick kimya laboratuvarında solumak zorunda kaldığı ağır su buharı yüzünden süper hız gibi bir yeteneğe kavuşan Jay suçlularla savaşmaya başlar. 1950’li yıllarda diğerleri gibi iptal edilen Flash konsepti 60’lar da Barry Allen karakteriyle beraber geri döndü. Barry Allen hız yeteneklerini orijinal Flash’ın aksine bir yıldırım çarpması sayesinde kazanmıştır.
Günümüzde her iki Flash da Dc evreninde bulunuyor bakalım Alan Scott örneğinde olduğu gibi Rebirth dönemi Jay’e ne gibi hikayeler getirecek


6. Shazam(Captain Marvel)

1939’da yaratılan Shazam o zamanki adıyla Captain Marvel, 1940’lı yıllarda Fawcett Comics’in amiral gemisi olan süper kahramanıydı. Bir çok açıdan çeşitli yönden Süpermen ile benzerlikler taşıdığı Captain Marvel üzerinde pek çok dava açılmıştır. Özellikle Whiz Comics dergisinin 2. sayısının kapağı Action Comic dergisinin 1. sayısının kapağını oldukça andırmakta. 40’lı yıllar Fawcett Comics Captain Marvel sayesinde mali açıdan oldukça iyi bir başarı sağlıyor. Hatta Batman, Superman gibi popüler kahramanların filmleri yokken Captain Marvel 1941 yılında ilk filmine kavuşuyor ve bu günümüzde pek bilinmeyen bir kahraman olan Büyücü Mandrake’i saymazsak beyaz perdedeki ilk süper kahraman filmidir.

1950’lerde Fawcett, Yüzbaşı Marvel’la birlikte çizgi roman yayınlamayı bırakıyor ve karakterin haklarını 1972 yılında davalı oldukları Dc Comics’e satıyor. Captain Marvel günümüzde Dc evrenine entegre bir şekilde Shazam ismiyle çizgi romanlarda boy göstermeye devam ediyor.


7. Wonder Woman

Wonder Woman bir psikolog olan William Moulton Marston tarafından yaratılıp ilk kez 1941 yılında Amerika Adalet Birliği’nin bir parçası olarak All-Star Comics dergisinin 8. sayısında görülmüştür. Çizgi roman tarihindeki ilk kadın kahramandır.

Yunan mitolojisinden temelli olan Wonder Woman süper güç süper hız ve doğruluk kementi gibi ikonik bir silaha sahip bir kahramandır. Amazon kraliçesi Hippolyta’nın kızıdır. 1980’lerdeki kısa bir dönemi saymazsak altın çağdan beri kesintisiz bir şekilde çizgi romanlarda boy göstermeye devam etmektedir.


8. The Submariner Namor

Resmi olarak Namor 1939’da yaratılmış ve Timely Comics’in(ileride Marvel Comics) ilk 2 süper kahramanından biri olmuştur. Dönemin birçok süper kahramanı gibi oda 2. dünya savaşında Mihver Devletlerine karşı savaşan süper kahramandı. Atlantis’in prensi olan Namor neredeyse Hulk kadar güçlü bir karakterdi. Kral olduğu için yeri geldiğinde Amerika’yı da karşısına alan Namor genelde bir android olan orijinal Human Torch ile de rekabet içindeydi. Captain Amerika Bucky ve Human Torch ile beraber Invaders adlı bir takım kurup Nazilere karşı savaşmışlardır.

1950’li yıllarda ortadan kaybolan Namor Marvel tarafından 60’lı yıllarda artan popülarite ile geri getirilmiştir. Fantastik 4’lü deki Human Torch tarafından hafızasını kaybetmiş bir evsiz olarak Namor o günden bugüne hala çeşitli hikayelerde kendine yer bulabiliyor. Ancak günümüzde kendisini gri bir anti-kahraman ve yer yer de kötü bir karakter olarak görebilmekteyiz.


9. Hawkman

Hawkman, Gardner Fox (orijinal Flash’ın yaratıcısı) tarafından yaratılmış ve ilk olarak 1940 yılında Flash Comics’in 1. sayısında yerini almıştır. 1940’lı yıllarda Amerikan Adalet Cemiyeti’nin üyelerinden biri haline gelmiş ve ve çoğu zaman All Star Comics dergisinde Flash , Green Lantern, Wonder Woman, The Spectre gibi diğer büyük isimlerle beraber karşımıza çıkmıştır.

Köken hikayesine göre antik bir Mısır presinin günümüzdeki reenkarnasyonudur yer çekimine karşı koyabilen ve uçmasını sağlayan çok özel bir metal türü kullanmaktadır.

Diğerleri gibi popülerliği 1950’lerde azaldı ve çizgi romanları iptal edildi. 1960’lı yıllarda karakter geri getirilerek Dc evrenine geri kazandırıldı.


10. Aquaman

Aquaman, Paul Norris & Mort Weisinger tarafından yaratılmış ve ilk olarak 1941’de Fun Comics dergisinin 73 sayılı bölümünde gözükmüştür.

Aquaman bir nevi Marvel’dan Namor’un Dc versiyonudur. Aquaman Atlantis’in hükümdarı ve deniz canlıları ile telepati kurma yetisine sahiptir. 1940’lı yıllarda sık sık yayınlanıp 50’ler de ortalardan kaybolduktan sonra 60’lar Amerikan Adalet Birliği’nin bir üyesi olarak tekrar dergilerde görülmeye başlanmıştır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

  1. Utsuro
    13 Kasım 2017
    Yanıtla

    Superman gibi ikonik karakterleri düşürmek çok zor ya zaten. Hani bizim ülkede bile şarkılara konu olmuş bir kahraman. Shazam’da dava olayları filan olduğunu bilmiyordum.

    Güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir